D: Ontslag van rechtsvervolging tegen Ir. Mussert gerequireerd. .'.MtfdUUMIiHIMil j Het Blauwe-Zand-incidenf Beroep op noodweer terecht gedaan. Tegen Melchers ƒ15 boete geëischf. vijfde kamer der arr. rechtbank te Amsterdam, ge- 1 presideerd door mr. V. G. A. BoII, behandelde Donder dag middag de strafzaken tegen Ir. A. A. Mussert en tegen P. Melchers, de hoofdfiguren bij het bekende incident ojj het Blauwe Zand. •Zooals men zich herinnert bracht ir. Mus sert geruimen tijd geleden kort voor de ver kiezingen een bezoek aan eenige van zijn geestverwanten, die in de volksbuurt wonen, die vroeger „Het Blauwe Zand" heette. Bij dit bezoek, dat al spoedig in de buurt bekend was geworden, ontstond een oploop; ir. Mussert meende, dat hij bedreigd werd door Melchers en gaf hem een paar tikken met een zweepje dat hij bij zich droeg. De chauffeur van de auto van den leider der N. S. B'. loste een schot in de lucht. Tenslotte konden de heer Mussert .en zijn fotograaf, die hij bij dit bezoek had meegenomen, de auto bereiken, die door enkele steenen werd getroffen. De ruiten wa ren van geblindeerd glas, zoadat niemand werd gewond. De zaak tegen Ir. Mussert, verdacht van mishandeling en die tegen Melchers, die van bedreiging wordt verdacht, moest herhaal delijk worden uitgesteld. De N. S. B.-leider n.l. was van meening, dat hij niet behoorde terecht te staan, omdat hij uit noodweer zou 'heb ben gehandeld. Hij diende een bezwaarschrift tegen de dagvaarding in, dat door de raad kamer der rechtbank gegrond werd verklaard, zoodat hij buiten vervolging werd gestald De officier van justitie, mr. B. Kist, ging in appel; het gerechtshof dacht er anders over: de beschikking der rechtbank werd vernietigd, het beroep op noodweer verworpen en de raad kamer verwees de zaak naar de openbare zit ting. De hooge raad verwierp de door mr. van Vessem den rechtskundigen raadsman van ir. Mussert aangevoerde cassatiemiddelen, en vatte 's hofs beslissing- aldus op, dat het hof in elk geval een aanval of dreigend ge vaar voor een aanval in dezen stand van de zaak niet voldoende vaststaand heeft geacht. Uiteindelijk was dus tot in hoogste instan tie beslist, dat ir. Mussert zich voor de recht bank diende te verantwoorden, verdacht van mishandeling. In verband met de herhaalde bezwaren tegen de dagvaarding door ir. Mus sert te berde gebracht, stelde de rechtbank ook de behandeling van de zaak tegen Mel chers uit tot Donderdag-. De zaken contra ir. Mussert en P. Melchers werden apart behandeld, ir. Mussert was als getuige gedagvaard in de zaak tegen Melchers, omgekeerd trad deze als getuige op in de straf zaak tegen den leider der N. S. B. In beide zaken waren elf getuigen a charge opgeroe pen, de verdediger van verd. Melchers, mr. F. Heemskerk had acht getuigen a décharge op geroepen. Verd., ir. Mussert werd verdedigddoor mr. A. J. van Vessem. Reecis lang voordat de zitting een aanvang» nam was het in de buurt van het paleis van justitie druk. Een sterke politiemacht was om en in het gebouw aanwezig, doch nergens werd de orde op eenigerlei wijze verstoord. Het was reeds ruim half drie toen de zaak tegen ir. Mussert begon. Hij was niet langs den gewonen, weg- in de zaal gekomen, doch ge bruikte die via de trap, welke het lokaal van de rijksveldwacht verbindt met de strafkamer en welke anders uitsluitend gebruikt wordt om gedetineerden binnen te brengen. De president begint met een kort verhoor. „Ik ben," verklaart verd. handgemeen geraakt en gebruikte mijn zweepje, dat ik bij mij droeg". Verdachte vertelt verder, dat hij op bezoek is geweest bij de familie Mastenbroek. De president stelt enkele vragen. Verd..- Stelt u op een aaneengeschakeld ver haal prijs? Pres.: Ik zal eerst vragen stellen. Was u bij de auto, toen Melchers op u af kwam? Verd.: Ik had ongeveer twee derde van den weg afgelegd, toen Melchers op mij afkwam en mij een klap en een trap gaf. Ik .gebruikte toen mijn zweepje. Eerst kreeg ik dus een klap en later een trap toen ik het zweepje ge bruikte. Vlak daarna loste mijn chauffeur een schot. Het getuigenverhoor neemt dan een aan vang. Een juffrouw, die in de buurt van het Blauwe Zand woont geeft een relaas van het gebeurde. Op een gegeven oogenblik was Mel chers op ir. Mussert afgekomen. Voor er een woord gesproken kon worden trok ir. Mus sert het zweepje. Pres.: Heeft u niet gezien, dat Melchers verd. een klap gaf? Neen, daar had de juffrouw niets van ge merkt. Pres.: Verdachte, wat zegt u daarvan? Verdachte: Wat die juffrouw zegt is onjuist. Een tweede getuige, een overbuurvrouw van Zoutberg, heeft evenmin gezien, dat Melchers geslagen heeft. De chauffeur van verd.'s auto, C. M. W. Schut, uit Utrecht, stond tijdens het relletje voor de auto toen ir. M. de deur uitkwam bij Zoutberg. Getuige Schut was hem tegemoet •geloopen. Ik waarschuwde hem en zeide: „Past u op". Ik had n.l. een man gezien, die op verdachte wijze in onze richting kwam. Pres.: Waren er moeilijkheden te verwach ten? Getuige: Neen. Toen de leider naar buiten kwam was het stil. Pres.: Wat zei Melchers? Getuige: Hij zei: „ben jij die mooie man, dan zullen we je een kopje kleiner maken." Hij greep toen naar het hoofd van verd. Mussert. Direct daarop sloeg Melchers naar Ir. Mussert, deze trok zijn zweepje en sloeg naar zijn aanvaller. Getuige had toen een schot gelost om de menschen schrik aan te jagen. Getuige C. W. M. Wölcken, de tweede chauf feur van ir. Mussert. had Melchers weer iets heel anders hooren zeggen, volgens hem had deze ir. Mussert gedreigd „de hersens in elkaar te zullen slaan". Hij beweerde pertinent, dat Melchers eerst had geslagen en toen pas verd. Mussert. Melchers als getuige. Dan komt Melchers voor het getuigenhekje. De 34-jarige stoker wordt als getuige gehoord. Hij was dien middag bij zijn zuster op bezoek geweest, die op het Blauwe Zand woont. Ik hoorde toen, dat Mussert in de buurt was, en ik ben 'ns gaan kijken, want ik was nieuws gierig hoe hij er uit zag. Toen verd. Mussert 1 bij do auto kwam, had hij terwijl hij in de houding ging staan zijn hoed afgenomen. Ik stak den weg over aldus getuige om hem van dichtbij te gaan bekijken. Ik had absoluut geen kwade bedoelingen, maar toen ik dicht bij kwam, haaide hij iets uit zijn zak. Ik dacht eerst dat het een ploertendooder was. Later hoorde ik pas, dat het een zweepje was. Toen had ik al een paar tikken te pakken. Ik heb een klap teruggegeven, want Mussert heeft heelemaal geen recht om me af te rossen. Pres.: Dus u deed eerst niets? Getuige Melchers: neen, ik denk dat hij angst had, dat hij aangevallen zou worden maar er was van mijn kant geen enkele aan leiding om hem aan te vallen. Integendeel, ik heb nog tegen de menschen gezegd: „Blijf kalm, 't is maar reclame voor hem". Het publiek was een beetje onstuimig, zoo hier en daar werd „rood front" en „arbeid" geroepen. Nadat nog enkele getuigen zijn gehoord, krijgt verd. Mussert gelegenheid zijn aaneen geschakeld verhaal te geven. Zijn verweer heeft hij op schrift en langzaam leest hij het stuk voor; o.a. zet hij de reden van zijn be zoek aan het Blauwe Zand uiteen. Vervolgens houdt hij een korte politieke be schouwing. „Deze aanslag zou achterwege zijn geble ven, wanneer de orde gehandhaafd was ge worden". Requisitoir. Het woord is dan aan mr. B. Kist voor het uitspreken van zijn requisitoir. Spr. betwijfelt of ir. Mussert met het zweep je heeft willen slaan. We mogen niet aan nemen, dat hij den vooropgezetten wil had. Zijn handelingen waren gericht op bescher ming van eigen lijf en veiligheid. Had ir. Mussert dan de politie niet moeten waarschuwen, voor het onrecht dat hij voor zag? Want er is hem onrecht gedaan; wij, Nederlanders, zijn trotsch op onze vrijheid, ieder moet kunnen gaan, waarheen hij wil. Hij heeft misschien onvoorzichtig gehandeld, doch daarmede heeft hij zijn beroep op nood weer niet verspeeld. Spr. komt dus tot de con- cusie, dat het feit is bewezen, doch dat verd. niet strafbaar is, omdat hij terecht een be roep op noodweer heeft gedaan, zoodat de Offi cier ontslag van rechtsvervolging requireert. Mr. van Vessem houdt op verzoek van zijn cliënt geen pleidooi. Vonnis 27 Januari. Melchers staat terecht. Na een korte pauze het is intusschen half vijf geworden behandelt de rechtbank de zaak tegen den stoker Melchers, hem is mishandeling van ir. Mussert tenlaste gelegd. De eerste getuige is ir. Mussert. Hij ver klaart, dat verdachte hem heeft gestompt, waarna hij getuige het zweepje gebruik te. Verdediger mr. Heemskerk: wist u, dat uw chauffeur een revolver bijzich had? Getuige: neen,, dat was mij;-.onbekend. Ook. wist getuige niet, dat er gefotografeerd zou worden. Mr. Heemskerk: is de zweep speciaal vóór u gemaakt? Getuige Mussert: neen, het is een cadeau van een onbekende. De getuigen uit de zaak Mussert worden op nieuw gehoord, zij blijven bij hun reeds afge legde verklaringen. De verdediger had o.m. a decharge opgeroe pen den journalist H. v. d. Weg, die o.a. eenige foto's overlegde, waaruit het provoceerend karakter der N.S.B.'ers bij hun bezoek aan het blauwe zand zou blijken. De officier van justitie mi'. B. Kist zegt in zijn requisitoir dat Melchers makkelijker met zijn vuisten dan met zijn mond spreekt. We moeten hoe ernstig de zaak ook is niet uit het oog verliezen, dat deze Melchers min of meer slachtoffer is. Spr. requireert een geldboete van f 15 subs 5 dagen hechtenis. De verdediger mr. Heemskerk concludeert na een uitvoerig pleidooi tot vrijspraak, subs ontslag van rechtsvervolging op grond van noodweer. Arrest 27 Januari. Het aantal Nederlandsclie journa listen te Soestdijk wordt grooter. Overigens luidt het parool „afwachten". SOESTDIJK. 13 Januari. De toestand op Soestdijk blijft zich in alle rust en kalmte ontwikkelen. Wel komen er steeds meer men schen die op een of andere wijze bij de blijde gebeurtenis betrokken zijn, in het Badhotel aan. Ook het aantal Nederlandsclie persver tegenwoordigers wordt grooter. De buitenlan ders waren hier in den beginne beter verte genwoordigd dan de Nederlandsclie pers. Maar nu meenen verschillende Nederlandsche bla den toch, dat hun vertegenwoordiger op zijn post moet zijn. Het communiqué van dr. de Groot van eer gisteren heeft weliswaar de spanning, dat de geboorte van de baby elk moment verwacht; kon worden, doen afnemen, doch het is zeer begrijpelijk, dat men in deze geen risico's wil loopen. Wat den toestand in het paleis betreft, daar over bereiken ons slechts gunstige berichten, zoowel over Prinses Juliana als over Prins Bernhard. De Prins is den geheelen dag op en heeft weer zijn vroegere belangstelling voor alles wat er om hem heen gebeurt, volkomen terug. Het spreekt vanzelf, dat de Prins zich nog eenigszins moet ontzien en zijn omgeving houdt daar ook ter dege rekening mee. Overi gens gevoelt Z.K.H. zich uitstekend. De behandelende geneesheer van den Prins, dr. van Vaikenburgh, die met den Prins uit het Burgerziekenhuis naar Soestdijk is geko men, is naar Amsterdam teruggekeerd, omdat een doorloopend medisch toezicht op den Prins niet meer noodzakelijk werd geacht. Prinses Juliana wandelt veel. Indien het weer het eenigszins toelaat, gaat zij eiken ochtend en middag eenigen tijd in de paleis tuinen wandelen. Hier kan zij ongehinderd door de publieke belangstelling, rustig dwa len door de mooie lanen van het park. Ook in het paleis wacht men af. De groote gebeurtenis zal plaats hebben in een der ver trekken in den nieuwen vleugel van het paleis, dat geheel voor deze'bestemming is ingericht. Alles is hier gereed om de Prinselijkè baby te ontvangen. Jong Nederland en Eet Huis Oranje. Proeven van „gelegenheidspoëzie". De verwachting is wel hoog. gespannen, dat de jongelui op de middelbare school lessen en huiswerk, en zelfs, de sport moeten achter stellen bij de aanstaande blijde gebeurtenis! Tot onze verrassing en, verrassen doen ons de leerlingen niet dikwijls! kwam de klas seleider met het dringende voorstel: het aan gebroken les uur tot een Oranje en Nationaal uur te maken. Waaraan we geen weerstand mochten of konden bieden. Elk klasselid bleek zijn poëziebijdrage voor dit uur geleverd te hebben. En, al was er min derwaardig (maar ook aardig!) gerijm onder, de bedoeling was zóo goed, en de „taaloefe ning" zóo worstelend beoefend, dat het „les"- uur de ideale verbinding is geweest van Oranje, Natie en Taal. Men klaagt vaak over de doodheid van het onderwijs, over de kloof tusschen leven en school, maar moge eens uit onderstaand „bloemlezinkje" het tegengestelde blijken! Is het geen aardig begin, deze strofe „Ge legenheidsgedicht" van een veertienjarig jongeling (L. v. E.) Luiers en wieg, 't is alles al klaar, Maar. waar blijft toch d'Ooievaar! Heel Nederland leeft van één gedachte: O, hoe lang dat slopend wachten! Zijn klasgenoot J. S. eindigt zijn poeëem in religieuzen toon: Laten wij, als innig huldeblijk, Met blijde jubelklanken Hèm bedanken Op Wien we altijd vertrouwden: Dat we 't Huis Oranje mochten houden! Een derde (C. E.) ziet het huwelijksjaar als één geheel, en dicht: De dagen van het huwelijksfeest Zijn dagen vol van lief de en vreugd geweest; En iedereen in 't kleine land Voelde de heerlijk' Oranje-band. Nu leeft alles met Juliana en Bernard mee En zal weldra bruisen als de zee Wanneer er een Prinsesje wordt geboren, Maar mocht 't een Prins zijn, dan zal elk hooren, En zelf ook róépen in wild plezier: „Hoezee! lang leve Willem IV!" Een zeer bescheiden rijmproeve, van A. K.: Vol verwachting klopt ons hart, En, 't is tot ons-aller smart, Dat we nog steeds niet hebben vernomen Of er een Prins of Prinses is gekomen. Maar om nog enkele o.i. bétere proeven te laten hooren, déze van T. B.: O, kom toch blijde dag, Waarnaar wij uitzien om met vlag En wimpel 't Feest te vieren. Feest, om 't heuglijk feit, Dat heel Nederland verblijdt. Als het hoort hoe de stoomfluiten gieren! De beste bijdrage leverde L. E. Hij is de eenige die zijn emotie vórm heeft kunnen ge ven, zoodat aan zijn uiting den naam „ge dicht" toekomt, 't Is een simpel en licht dingske, en zoo eenvoudig geestig: Hij komt niet, hij komt wel Ik ga maar loopen. Zij komt niet,, zij' komt wel Ik tel m'n knoópen. Maar nu ben 'k uit-geteld, Want heden heeft de krant gemeld: Twee Weken Uitgesteld. Men moet in deze wereld o zoo voorzichtig wezen, en ik vermoed dan ook dat deze en gene zeer ernstige meiisch geërgerd ver zucht: is dat nu.... taalonderwijs Ik kan er niets aan doen, maar ik volhard in mijn opvatting, dat als het leven het jeugdle ven tot zulk taai-spel dringt, de onderwijzer daaraan mag, neen moet, toegeven! En ik verkeer bovendien in de, zeer naïeve mee ning -dat het, zoo'n enkele maal, „dichten" aan de jeugd beter het wezenlijke 'van de vers kunst doet kennen, dan alsmaar verheven verzen, passief, te lézen. Het onderscheidings vermogen: 'n goed óf 'n slecht product, wordt door geen oefening beter gescherpt dan door deze: het eigen werk van de klas te be luisteren en te taxeeren. Pleit het al niet voor deze „taaloefening" dat unaniem het laatste gedicht als het beste werd beschouwd? ter wijl met zoovele „klassieke" gedichten de klasse „geen raad weet"! Bovendien: er is voor opvoeding en onderwijs nog ander ter rein dan de taal en de schoolsche taaloefening alleen: er is jeugdleven, jeugdélan, nationaal leven, liefde voor de activiteit en het initiatief. Wie deze dingen kan zien, noemt de „proef" SCHN. Koningin Alexandrine maakt het goed. KOPENHAGEN, 13 Jan. (Havas). Volgens het vanmorgen uitgegeven bulletin is de toe stand der Koningin goed. Het volgende bulle tin zal eerst over eenige dagen gepubliceerd worden. Het auto-ongeluk onder Berken- woude. Het gezelschap bestaande uit den 31-jarigen koopman C. J. Bos uit Stolwijk, den 34-jarigen schilder J. van Herk, den 50-jarigen koopman J. de Boer en den 43-jarigen melkventer G.Rolloos en diens 16-jarigen zoon Marlnus kwamen van een bruiloft te Stolwijk en reden naar Ouder kerk a. d. IJsel in een huurauto bestuurd door K. Bos. Naast den bestuurder zat de 43-jarige Rolloos, de drie anderen zaten achterin. Om half drie in den nacht reed de auto tegen een boom en kwam daarop in de wete ring terecht. Zij zakte spoedig in het water weg. Snel was hulp van omwonende landbou wers bij de hand. De twee voor in den wagen zittenden konden het portier openen en zich uit den wagen bevrijden evenals Marinus Rol loos, de beide andere inzittenden zijn hierin niet geslaagd. Het stoffelijk overschot van de omgekome nen is naar het lijkenhuisje op de Algemeene Begraafplaats vervoerd. De bestuurder Bos is door den burgemeester van Berkenwoude vast gehouden in afwachting van de beschikking van den Officier van Justitie. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daai de bezorgers op Donderdag afrekenen. DE ADMINISTRATIE. ÖoE 3e Belgfscfie Kamer wijdt aandacht aan het spelling vraagstuk. Een verklaring van minister Hoste. Blijkens een bericht in de N. R. Ct. is ook in de Belgische Kamer het spellingvraagstuk ter tafel gekomen. Bij de algemeene besprekingen in de Ka mer van de begrooting van openbaar onder wijs heeft de katholieke afgevaardigde voor Antwerpen mr. Delwaide de tot nog toe onop gelost gebleven kwestie van de Vlaamsche academie voor wetenschap behandeld en verder de aandacht van minister Hoste gevestigd op het spellingvraagstuk. Hij bracht de motie- Möller in herinnering, door de Nederlandsche Tweede Kamer goedgekeurd en zeide, gaarne van den minister te willen vernemen, welke nu de houding van de Belgische regeering zal zijn. Misschien, aldus mr. Delwaide, is men in Nederland wat al te voortvarend te werk ge gaan, maar de vraag is: kan Nederland nog terug naar de oude spelling? Minister Hoste had een onderhoud met zijn Nederlandschen ambtgenoot en misschien kon hij daaruit nog een en ander mededeelen In ieder geval mag de eenheid van taal niet in gevaar wor den gebracht. In de vergadering van Woensdagmiddag diende minister Hoste de verschillend» spre kers van antwoord. Ten aanzien van de kwes tie der academie voor wetenschap zeide hij de houding van de bestaande. Académie Royale de Belgique te betreuren, welke van splitsing, van deze instelling in een Frarische en een Nederlandsche afdeeling niet wilde weten. Het plan, een Instituut- van België naar het voor beeld van het Instituut de France in het le ven te roepen moet dus worden opgegeven. De minister heeft dan ook bij den kabinetsraad een voorstel ingediend strekkende tot oprich ting van twee nieuwe Vlaamsche academieën: eën academie voor wetenschap en een acade mie voor geneeskunde. Wat het spellingvraagstuk aangaat, ver klaarde de minister: sedert Juni 1937 worden met het Nederlandsche departement van on derwijs besprekingen gevoerd in verband met het spellingvraagstuk. Er werd overwogen of het aanbeveling verdient een commissie sa men te stellen, die tot opdracht zal hebben het vraagstuk in zijn geheel te onderzoeken. Het departement heeft geconstateerd, dat de toepassing in de Nederlandsche scholen van de spelling Marchant in plaats van den toe stand waarover in Nederland herhaaldelijk was geklaagd, te verbeteren, de verwarring nog grooter heeft gemaakt. Ook is waargeno men, dat de spelling Marchant op grooten tegenstand is gestuit in de zakenwereld en in de pers en dat zekere instellingen die aanvan kelijk de spelling Marchant hadden aangeno men, tot de Vries en te Winkel zijn terugge keerd. Hefc standpunt, dat België z.i. moet in nemen was, dat aangezien de eenheid van spelling in dit land bestaat en de toepassing van de spelling de Vries en te Winkel in België sedert 1864 ingevoerd tot geen noe menswaardige moeilijkheden aanleiding had gegeven, het gevaarlijk zou zijn deze eenheid prijs te geven met het oog op resultaten, die ten minste onzeker zijn Maar ook dient vol doende aandacht geschonken aan de nood zakelijkheid, de eenheid van de spelling tus schen Nederland en België in hooge mate te bevorderen. Het is inderdaad niet wenschelijk, dat aan weerszijden van de landsgrenzen de spellingregels op verschillende wijze zouden zijn vastgesteld. Met het oog hierop heb ik, aldus de minister, op gropd van de huidige spellingvraagstuk aan mijn Nederlandschen ambtgenoot voorstellen gedaan. Al wie de zaak onbevooroordeeld beschouwt zal moeten toegeven,', dat-ver- ^een: zeer -groot belangd is ge-: moeid met dé handhaving van de huidige spelling. - Wat voor ons gevaarlijk is in de gevoerde spellingbeweging, is de strekking om het taal geslacht, dat in Vlaamsch-Belg'ië zeer sterk gevoeld wordt prijs te geven ten voor dee le van een regeling, die het stempel draagt van de grootste willekeur en de onzinnigste fan tasie. Geleidelijk is men dit in Nederland ook gaan inzien en men heeft aldaar behoefte ge voeld om weer orde te scheppen. Weliswaar is in de Nederlandsche Tweede Kamer een motie aangenomen in verband met de spelling Marchant, maar in dezen toestand heb ik geen aanleiding gevonden om mijn standpunt te wijzigen. Landbouwer door drie jonge mannen aangevallen. Ernstig gewond naar een zieken- huis vervoerd, NES (Westdongeradeel)13 Januari. Gis teravond hebben drie jongemannen den land bouwer G. van der Kooi, in wiens schuur on der Nes zij zich verdekt hadden opgesteld, toen deze omstreeks tien uur daar binnen kwam om zijn paarden te voederen, aange grepen en met stokken bewerkt, waarna zij op de vlucht sloegen. De landbouwer is vannacht naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. De drie daders hebben bekend den overval te hebben gepleegd. Hoewel dit nog niet geheel vast staat, schijnt men hier met een wraakneming te doen te hebben. De landbouwer Van der Kooi is wethouder van West Dongerad#el. Omtrent dezen overval vernemen wij nog het volgende: Omstreeks half tien ging de veehouder van der Kooi naar den stal om de paarden te voederen. Plotseling werd hij door een drietal jongemannen overvallen, die een bedrag van duizend gulden van hem eischten. Toen de aamgevallene hieraan niet voldeed en zich trachtte te verweren, werd hij door het drie tal met ploertendooders op het hoofd, ge slagen. Hij werd ernstig- aan het hoofd ge wond, echter zonder het bewustzijn te ver liezen. Onder het voorwendsel, het geld te zullen gaan halen, wist Van der Kooi een wapen te bemachtigen. De aanvallers meen den, dat zij met een geladen jachtgeweer wer den bedreigd en namen de vlucht. Door inmiddels toegeschoten hulp werd direct geneeskundige hulp ingeroepen. Een dokter achtte overbrenging naar het zieken huis te Leeuwarden noodzakelijk, de toestand van het slachtoffer is niet levensgevaarlijk. De gemeente-politie, die men onmiddellijk van het gebeurde op de hoogte bracht, stelde, onder leiding van den burgemeester en in samenwerking met de rijksveldwacht en marechaussee een nauwkeurig onderzoek in. Toen bekend was, dat twee der aanvallers in de richting Holwerd waren vertrokken, werd in deze richting gezocht. Het bleek, dat twee patrouilleerende gemeente-veldwachters, die van dezen overval niets wisten, de vermoede lijke daders waren tegengekomen. Beide jonge mannen, de 21-jarige U. K. en de 18-jarige J. 3. uit Holwerd, werden van hun bed gelicht en gearresteerd. Zij legden een volledige be kentenis af. Even later is ook de derde ver dachte, de 24-jarige W. T. van Z. uit Wierum, van zijn bed gelicht en gearresteerd. Hij legde eveneens een volledige bekenis af. Het parket te Leeuwarden, benevens de districts-commandant van de rijksveldwacht en de marechaussee hebben direct ter plaatse een onderzoek ingesteld. Kijk, dat is mijn merk! Let U er óók altijd op, wanneer U een fijne bouil lon wilt maken, dat U daar- voorMAGGI5 Bouillonblok jes gebruikt? Dat zijn de blokjes, die in kwaliteit aan de spits slaan! Daarvan maakt U een bouillon, die een zuivere, natuurlijke, krachtige smaak heeft, die in alle opzichten ,,aP' is. Let U dus óók op de geel-rode etiketten en de fabrieksmerken: de naam MAGGI en de Kruisster! r* (Adv. IngezMedJ WIELRIJDEN. De Zcsdaagsclie van Gent. Van Schijnclel en Van den Broeck hebben de leiding. Uit Gent: Dank zij uitstekend rijden wisten Donderdagavond even voor negen uur onze landgenooten Van ScliijndelVan den Broeck een ronde uit te loopen, zoodat zij alleen de leiding hadden. De stand was hedenmorgen zes uur als volgt: 1. Van SohijndelVan den Broeck, 63 pnt. Met één ronde achterstand: 2. Deneef- Dekuysscher, 126 pnt.; 3. Buysse—Billiet, 91 pnt.; 4. SlaatsPellenaars, 82 pnt.; 5. Guim- bretièreGiorgetti, 6 pnt. Met twee ronden achterstand: 6. Raes Thijsseh, 20 pnt.; 7. DepauwBruneau, 16 pnt. Met drie ronden achterstand: 8 Meerschaert Defoordt, 26 pnt.; 9. DebruyckerVerhaegen 10 pnt. Met vijf ronden achterstand: 10. HuysVer- reijeken, 28 pnt.; 11. Martin—Naye, 25 pnt. Afgelegd waren 726 K.M. VOETBAL. C. V. V.—Haarlem. Met het volgende gewijzigde elftal gaat Haar lem a.s. Zondag naar Charlois: Vijgeboom, Van Gooi, Huijsmans, De la'Mar Sr., Effern, De Winter, Kammeijer, De la Mar Jr., Van der Hulst, Smit, Ninaber. HAARLEM 2—AJAX 2. De reserves der roodbroeken hebben he# volgende elftal: Voogd, Van Duijn, Visser, Vreeken, Van den Berg, Kamminga, Hartog, Verwaal, Van Polanen, Keuning, Hurkmans. H.B.S.—STORMVOGELS. Stormvogels vertrekt met het volgende elftal: Kollenberg, Haak Sr., Haak Jr., Bravenboer, Schoorl, Gerrits, Van Pel, Schippers, Prins, Woudenberg Opbergen, STORMVOGELS 2—E.D.O. 2. Stormvogels 2 heeft het volgende team: Akkerman, Van Dongen, Visser, Groen, Wilderom, Heilig Jr., Van der Steen, Heilig Sr., Verdaan, De Back, Van der Laan. PROGRAMMA VOOR ZATERDAG 15 JANUARI. ZATERDAG-COMPETITIE. A Tw. Jeugd—Kennemerland 2 2.30 uur W. van Loenen Johez—Kennemerl. 1 2.30 u. Chr. Klerk VJBVGS 2.30 u. S. de Boer B Kennemerland 4—Kennemerland 3 2.30 A. Zomer Jr. VEWVVRA 2.30 u. H. J. Boeree C Kennemerland 5—Kennemerland 6 2.30 S. Koning. KORFBAL. HAARL. KORFBALBOND DE ADSPIRANTENWEDSTRIJDEN VOOR ZATERDAG.. In de eerste klasse bezoekt Watervliet I de Santpoorters. Als de eerste maal, toen Water vliet won met 3—1 hebben de Noordelijken de beste kansen. Haarlem I ontvangt Patrimonium I, haar concurente voor de eerste plaats. Aan span ning zal dus geen gebrek zijn. In October won Haarlem, met 41. In de tweede klasse verschillen Meerlebosch I en T.H.B. I die elkaar ontmoeten, niet veel. Animo, dat naar Patrimonium 2 gaat, moet als nummer één winnen van de laatste. De derde klasse geeft: Aurora I—S.V. 2 en Watervliet 2—Haarlem 3. Auroda heeft betere papieren en wil meedingen naar de eerste plaats. Haarlem 3 kan Watervliet 2 de eerste nederlaag toebrengen. Voor de Seniorenafdeeling gaat O.K. 6 naar Patrimonium I. O.K. 6 zal zeer waarschijnlijk haar negende wedstrijd winnen. IJSHOCKEY. A.Y.H.C.—BOEKAREST (6—7). (3—1, 1—0, 2—6). Donderdagavond is op de Kunstijsbaan te Amsterdam een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tusschen de ploegen van de A.Y.H.C. en Boekarest. De bezoekers wonnen met 76. De uitslagen der speeltijden waren: 3—1, 1—0 en 26.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2