HET NIEUWE AVONDBLAD IJmuider Courant 12| dents per week Het Nieuwe Avondblad Betty. 23e JAARGANG No. 67 DONDERDAG 20 JAN. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12V2 ets., per maand 55 cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - Umuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 VCf°oK betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim 100.één lid duim f 50.—alle leden wijsvinger J 60. A4nn hu wprriririiri-nXertniS a a11® ]eden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger f5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. Irïïrongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. J eKennS voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN De conlractactie in het visscherij bedrijf. De leden hebben het recht van beslissing. Aan een artikel over de contract-actie in het visscherijbedrijf in „De Transportarbeider" ontleenen wij het volgende: Vergaderingen met de leden. Op 3 Januari werd over dit voorstel voor het eerst met de visschers vergaderd en uit voerig verslag gedaan van de gehouden be- spreMngen en de bereikte resultaten. Wij schrijven de eerste vergadering, daar de verhouding in dit visscherijbedrijf er toe noopt een aantal vergaderingen te beleggen, totdat de geheele vloot in binnen geweest. Zonder ons de illlusie te hebben gemaakt, dat het compromis met gejuich zou worden ontvangen, hebben wij toch met groote vrij moedigheid aanneming van het resultaat ver dedigd, steunende op de omstandigheden, waaronder dit was bereikt. Het spreekt vanzelf, dat in onze democra tische organisatie de leden het recht van be slissing hebben omtrent de vraag of op deze voorwaarden een contract moet worden afge sloten. Na uitvoerige uiteenzetting onzerzijds en daarop gevolgde ruime discussie, stelden wij dan ook onze leden in de gelegenheid schrif telijk te stemmen, met de bedoeling de uitge brachte stembriefjes in de bus te deponeeren, opdat de nog niet binnen zijnde leden in de komende dagen eveneens aan deze stemming zouden deelnemen. Een gedragslijn, die trouwens altijd door ons wordt toegepast. Een ernstige fout. Deze jaren achtereen toegepaste methode ontmoette echter plotseling bezwaar in deze door 98 leden bezochte eerste vergadering. Het standpunt werd verdedigd, dat het deze keer zoo niet moest plaats vinden, doch nu maar een gansch andere gedragslijn moest worden gevolgd, nl. niet stemmen en niet uit varen, totdat.... de geheele vloot binnen zou zijn. Het spreekt vanzelf, dat wij deze opvatting vierkant hebben bestreden, als zijnde een handeling rechtstreeks in strijd met ons re glement en onze statuten, zooals deze door ons congres zijn samengesteld. Desondanks is er op deze vergadering niet gestemd en werd niet op de gewone wijze uitgevaren. Dit is een zeer ernstige fout geweest. Den volgenden dag is er opnieuw vergaderd, ook met de inmiddels op dien dag binnenge komen leden, en is door de geheele vergade ring op normale wijze gestemd. Getuigde dit van beter inzicht, ten aan zien van het niet uitvaren bleef men het oude standpunt innemen en opgestuwd door enkele leden, weigerde men het bestuursadvies te aanvaarden om rustig uit te varen. Nadat door ons nadrukkelijk was verklaard daarvoor geen enkele verantwoording te aan vaarden, meende men deze handeling maar voor eigen rekening te moeten nemen. Tot beter inzicht gekomen. Na eenige dagen van twijfel is men tot be ter inzicht gekomen en heeft men de ge maakte fout volledig erkend. Het moet in hooge mate worden betreurd, dat een aantal kameraden hun oor te luisteren hebben gelegd naar de woorden van men- schen, die geen verantwoording dragen en zich de vrijheid permitteeren op den eenen dag te adviseeren om niet te varen en op een volgenden dag een tegenovergestelden raad te geven, daarmede in feite spelend met het waarachtig belang van de visschers. Wij vertrouwen, dat het gebeurde een les is geweest en onze leden daaruit de conclusie zullen trekken dat dergelijke volstrekt onor ganisatorische handelingen niet geoorloofd zijn en slechts nadeel kunnen brengen aan de opvarenden van de visschers vloot. Als deze courant verschijnt, zal de totale uitslag van de stemming bekend zijn, de po sitie dus kunnen worden bepaald en het in te nemen standpunt kunnen worden vastge steld. Het compromis-voorstel. SCHAAKCLUB KIJK UIT. Voor de competitie van den Noordholland- schen Schaakbond speelden het tweede en- het derde tiental van „Kijk Uit" te Zaandam tegen de Zaandamsche Schaakclub II en III De gedetailleerde uitslagen waren: Zaandam IIKijk Uit II. S. Bosma—S. Woldringh */a-Vz G. GonsD. J. van Rijswijk Vz'lh L de BoerP. Lanser 01 S. van. Heijnsbergen—J. H. de Vries 1—0 M. PlooijerG. A. Schuurman 10 Th. van Velzen—J. Falk 01 S. van BeijerenW. Deelder 01 C. W. VisserP. F. Janzen 10 A. H. Schouten—W. Kaan V2Va H. LuttmerS. J, Rietdijk 01 41/2-5V2 Zaandam III—Kijk Uit III. H. Wardenier—G. Zandbergen Vz—V? H. ComijnF. Faber 10 H. J. de Vries—A. Burggraaf 10 K. de GrootW. Verhagen 10 J. de VriendG. Bal jet VzV2 V. RozewitzW. van Doorn VzV2 J. JeltemaJ. Verlaak VzV2 J. van AkenH. Fekken VzVa C. Veen—H. Buchi 0—1 G. TaylorM. D. Spuls 1—0 6V2—3V2 Kijk Uit II oneven borden wit. Kijk Uit III ie ven borden met wit. is en blijft het Dagblad met den Laagsten Abonnementsprijs: Alle Andere Dagbladen zijn Duurder De wonderen van Okito. Verbluffende staaltjes van goocheltechniek op het tooneel van Thalia. Dat de belangstelling voor het werk van den goochelaar nog geenszins getaand is, is gister avond in Thalia gebleken. Een flink gevulde zaal heeft met spanning de verschillende onbegrijpelijke, "soms haast ongelooflijke toe ren van Okito gevolgd, die al moge hij wel licht geen echte Chinees zijn, toch in elk geval een rare Chinees is. Waarmee we natuurlijk niets kwaads bedoelen. Alle „nummers" van Okito hebben iets aparts en al mogen er nu kunstbroeders van Okito enkele van zijn trucs evenaren, hem overtreffen doet niemand. En bovendien be schikt hij over hulpmiddelen, het eene nog vreemder dan het andere, bijvoorbeeld dat mooie („snoezige" zei een dame die bij ons zat) Chineesche kastje, met behulp waarvan hij een van zijn vele wonderen vervult. Okito verstaat de kunst van niets iets te maken. Hij zwiept met een hengel door de zaal en even later spartelt een goudvischje, fon kelend in het kristallen glas, weer even later zijn het er twee en ten slotte zelfs drie. Waar hij ze vandaan haalt? Hij komt met een mat, rolt die op en even later toovert hij er een vijftal eenden uit. De truc met den koffer was wel de klap op de vuurpijl. Maar voor de bezoekers van he denavond houden we dat geheim en vertellen we ook van de andere niets, want het moet, evenals het slot van een film een verrassing- blijven: Okito ontpopte zich ook als een vaardig schaduwbeeld-kunstenaar. En dan was er nog een andere meneer, die heel goed met speelkaarten kon wérken, een goed geheugen had en bovendien bijzonder thuis' was in het zakkenrollen. Een echte zak kenroller was hij nochtans niet, want hij gaf alles aan de eigenaars terug. Wie vanavond eens een aardigen avond wil hebben, verzuime niet Okito's revue magique te gaan bezoeken. CENTRALE VAN A. R. KIESVEREENIGINGEN Gisteravond werd in de turnzaal van de •Marnixsch-ool de jaarvergadering van de Cen trale van A. R. Kiesvereenigingen gehouden. Na voorlezing van Ps. 97 en gebed werd de vergadering geopend door den voorzitter den heer B. Schipper. Na een kort welkomst woord, wierp de heer Schipper een blik terug op het afgeloopen jaar, waarbij hij memo reerde de tentvergadering met Dr. Colijn en den uitslag der Kamerverkiezing. Het jaarverslag, uitgebracht door den se cretaris den heer S. Boon, bracht in herin nering de levendige actie, door de Centrale in het afgeloopen jaar gevoerd. Ook het jaar verslag van den penningmeester was een weerspiegeling van het drukke verkiezings jaar. Hierna was het woord aan den heer A. Eikelenboom, lid van den gemeenteraad, die uiteenzette wat een gemeenteraad dient te zijn en wat deze dient te beoogen. De A. R. partij, zeide spreker, is een volkspartij, waar om de A. R. de belangen van alle groepen der bevolking heeft te dienen. De A. R. zoekt dus geen groepsbelangen. Naar aanleiding hier van sprak de heer Eikelenboom over de vraag wie voor Kamer, Staten en Gemeenteraad door de A. R. als candidaat gesteld kunnen worden. Spreker waarschuwde voor eenzijdigheid. Hierna was het woord aan het gemeente raadslid, den heer H. Homburg, die een kort overzicht gaf van de laatste behandeling der gemeentebegrootmg. De algemeene beschou wingen hadden volgens spreker wel op wat hooger peil kunnen staan De redevoeringen van de heeren Vermeulen en Roelse hadden sprekers waardeering. Over den financieeien toestand der gemeente dient men niet al te optimistisch te zijn. Met verschillende cijfers trachtte spreker dit duidelijk te maken. Dat onze gemeentefinanciën nog niet zijn, zoo men dit gaarne wenschte, daaraan heeft het financieele beheer geen schuld. Vervolgens besprak de heer Homburg de posten brand weer en politie, verder het onderwijs, den slachthuisbouw en het gasbedrijf. Eveneens (De 10-jarige Betty van Rhijn heeft tekst en muziek geschreven voor een liedje op het Oranje kindje, waarvan de Koningin de opdracht aan Haar heeft aan vaard.) Betty, een tienjarig meisje, Van haar achternaam van Rhijn, Schreef een rijmpje en een wijsje, Die heel aardig moeten zijn. Namens haar is men gaan vragen, (Zij 's nog niet zóó bijdehand) Of men het wel op mocht dragen, Aan de Koningin van 't land. En die heeft het melodietje Vriendlijk, gracielijk aanvaard, Zeker is voor Betty's liedje, Dat wel een gelukwenseh waard. Betty's ouders, zeer verstandig, Zeggen: wat u van haar vindt, Z' is begaafd misschien en handig, Betty is geen wonderkind Z' is een kind dat, voor tien jaren, Heusch al leuk piano speelt. Later zullen wij ervaren, Of zij veel met andren scheelt. Betty heeft wel wijze ouders, Bang dat men al veel te gauw, Roem laadt op de kleine schouders, Die zelfs zwaar drukt voor een vrouw. Betty, luister niet naar menschen. Die bewondrend om je staan, Voor je spel mijn beste wenschen, Maar vooral piano aan! passeerden de dienst openbare werken en de rioleeringswerken de revue. Dit laatste werk noemde spreker, iets waarover men zeer te vreden kan zijn. Dit is een werk waar men jaren mee gebaat is. Aan het eind van zijn causerie over de be grooting, richtte spreker zijn blik in de toe komst. Tegenover de toekomst is spreker niet pessimistisch gestemd, hij sprak den wensch uit, dat de nevelen, die thans het economisch leven nog omgeven', spoedig mogen optrek ken. De vragen gesteld, naar aanleiding van het gesprokene, werden beantwoord door de heeren Homburg en Vermeulen. Nadat de kascommissie haar rapport had uitgebracht en de rondvraag was gehouden werd de ver gadering, na een kort woord van dank in het bijzonder aan de raadsleden, met dankgebed door den heer Vermeulen gesloten. ALS HET PRINSENKINDJE KOMT. „Holland Jubelt" in Thalia. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal op den nationalen feestdag den leerlingen der lagere scholen van IJmuiden door de Oranjever- eeniging „Wilhelmina" een feest in Thalia worden bereid. Wij vernemen nog, dat in deze bijeenkom sten door de kinderen de inmiddels ingestu deerde kindercantate „Holland Jubelt" zal worden gezongen. Deze kindercantate is van mej. H. J. de Graaf f, hoofd der Insinger-bewaarschool; de muziek is van Ph. Vlessing. De zang wordt uitgevoerd onder leiding van den heer S. Wiersma, de pianobegeleiding wordt verzorgd door mejNettie Vlessing. Sirenengeloei in de haven. Zoodra bericht is ontvangen van de ge boorte van een prins of prinses zal sirenenge loei hi onze haven weerklinken en wel van de sleepbooten van Bureau Wijsmuller, die ge durende een 5-tal minuten haar stem zullen 'aten liooren. Om te dokken. Het Griéksche stoomschip Ekaterini Nico- laou is in ballast van Havre naar Amsterdam gepasseerd om in één der dokken aldaar eenige herstellingen uit te voeren. VELSEN Wijziging dor bouwexploitatie- regelen. In verband met bezwaarschriften tegen het uitbreidingsplan. In zijn advies aan Gedeputeerde Staten om trent de plannen van uitbreiding, vastgesteld bij Raadsbesluiten van 15 September 1936, wer den door den Inspecteur van de Volksgezond heid bedenkingen geopperd tegen enkele be palingen der Verordening houdende algemeene regelen voor het in exploitatie brengen van gronden als bouwterrein door particulieren (Bouwexploitatieregelen) en wel in hoofdzaak tegen die, welke bij de behandeling der be zwaarschriften tegen de plannen van uitbrei ding zijn gehanteerd om bezwaren wegens vermeende schade te weerleggen. Deze bedenkingen werden mede geuit tijdens de op 20 September 1937 gehouden zitting van een commissie uit Gedeputeerde Staten aan welke was opgedragen een plaatselijk onder zoek in te stellen in verband met de tegen de plannen van uitbreiding ingediende bezwaar schriften. Door de, bij de bedoelde zitting aanwezige gemachtigden van B en W. van Velsen werd toen toegezegd, dat zou worden getracht aan die bedenkingen zooveel moge lijk tegemoet te komen. Tegelijk met de toezending van hun beschik king, waarbij de plannen van uitbreiding wer den goedgekeurd, zonden Gedeputeerde Staten aan B. en W. afschriften van de omtrent die plannen aan hun college uitgebrachte advie zen. Zij verzochten daarbij, met een beroep op de te dien aanzien van de zijde van B. en W. gedane mondelinge toezegging, te bevorderen, dat aan de bedenkingen, door den Inspecteur van de volksgezondheid in zijn advies geop perd met betrekking tot de Bouwexploitatie- regelen, alsnog tegemoet wordt gekomen door aanvulling der verordening. Gevolg gevende aan een deswege door ge meld college gegeven wenk zijn B. en W. daar op met genoemden Inspecteur in overleg ge treden. Als resultaat van dit overleg stellen zij den Raad thans voor, in de bovengemelde verordening de volgende wijzigingen aan te brengen 1. Artikel 3. Het bepaalde sub c te doen ver vallen en daarvoor in de plaats te lezen: „De Raad kan den eisch stellen, dat de gron den, bedoeld in het eerste lid, waar dit moge- lij ij is, zoodanig worden begrensd, dat geheele bouwperceelen worden gevormd." 2. I11 te voegen een nieuw artikel 3a lui dende: „Voor de toepassing dezer verordening- wordt onder het in exploitatie brengen van gronden als bouwterrein ook begrepen het voornemen tot het geheel of gedeeltelijk ver nieuwen van een ten tij-de van de vaststelling van het uitbreidingsplan 'bestaand gebouw, dat buiten toedoen of nalatigheid van den aanvrager in een toestand is geraakt, welke geheel of gedeeltelijk vernieuwing vereischt en welke vernieuwing niet kan plaats hebben, uitsluitend als gevolg van eenig goedgekeurd uitbreidingsplan waarbij de bestemming van de daarin begrepen gronden in onderdeelen is bepaald." 3. Artikel 6 te wijzigen en te lezen als volgt: „De directe kosten van het bouwrijp maken der terreinen, bedoeld in artikel 5. worden voor iedere wijk afzonderlijk op zoodanige wijze bepaald, dat na de voltooiing der betref fende wijken het totaal der bijdragen voldoen de is voor het verkrijgen van het onbezwaarde eigendomsrecht over de terreinen, welke niet voor bebouwing zijn aangewezen, en voor het bestrijden van kosten, welke niet op derden kunnen worden verhaald en ontstaan zijn dooi de noodzakelijke eigendomsoverdracht van terreinen voor bebouwing voor openbaar nut, alsmede voor het bestrijden van de kosten verbonden aan de uitvoering der werken, onder welke die van verkrijging van het onbezwaard eigendomsrecht en afbraak van bestaande opstallen, voor het bouwrijp maken der ter reinen." 4. In te voegen een nieuw artikel 14a lui dende als volgt: „Bij overdracht van gronden, als bedoeld in de artikelen 7 en 12, worden den exploitant vergoed de werkelijke waarde van die opstal len. die in verband met de uitvoering van het uitbreidingsplan noodwendigerwijs moeten worden gesloopt, berekend naar het tijdstip, gelegen een jaar vóór het indienen van het verzoek om medewerking." 5. De eerste alinea van artikel 15 te wijzigen en te lezen als volgt: „De bedragen, bedoeld in de artikelen 13: 14 en 14a, worden in gemeenschappelijk over leg vastgesteld." Belasting op geleidingen der radio distributie. Ter vervanging van de thans geldende over eenkomst met exploitanten der radiocentrale. Den 2en October 1934 werd, ingevolge de door den Raad bij besluit van 11 September 1934 verleende machtiging, door B. en W. met de exploitanten van radio-centrales in de ge meente een overeenkomst aangegaan, loopen- de van 1 October 1934 t/m 30. April 1937, waar bij deze exploitanten zich verbonden jaarlijks aan de gemeente te betalen een bedrag van f 1 per op het distributienet aangesloten beta lende abonné met inbegrip van het precario recht. Aan de N.V. Santpoortsche radio-cen trale werd echter een reductie van 25 pet. ver leend. Als aangeslotenen werden niet aan gemerkt zij die uit hoofde van werkloosheid uit het bedrag, dat jaarlijks tot dat doel door de gezamenlijke exploitanten wordt bijeen gebracht, een korting ontvingen op de abon nementsgelden, De Minister van Binnenlandsche Zaken is van meening, dat het niet in overeenstemming is met het bepaalde in artikel 2T5, 3e lid, junc- to artikel 269 der gemeentewet, dat de hier boven venn-elde vergoeding op de aangegeven wijze wordt geregeld. Immers, op grond van artikel 275 3e lid, voornoemd, wórden voor plaatselijke belastingen gehouden de door de gemeente gevorderde gelden, wegens het heb ben van woorwerpen onder, op of boven voor den openbaren dienst bestemden gemeente grond, of voor den openbaren dienst bestemd gemeentewater. Indien dus een gemeente een vergoeding vair radiodistribuanten, als bovenbedoeld, wenscht te bevorderen, dan zal deze vergoeding als plaatselijke belasting, op grond van het in artikel 269 der gemeentewet vervat voorschrift, slechts geheven kunnen worden krachtens een gemeentelijke belasting-verordening. Ten aanzien van de regeling van de vergoe ding in een belastm-gverordeni-ng merkt de Minister op, dat het karakter van de belastin gen, bedoeld in artikel 275, 3e lid, der gemeen tewet, medebrengt, dat voor de heffing niet als maatstaf kan gelden het aantal aangeslo tenen op het radio-distributienet, maar uit sluitend de lengte of het aantal der overkrui- singen, alsmede het aantal steunpunten ge hecht aan gemeente-eigendommen. In verband met het vorenstaande komt het B. en W. ge wenscht voor deze materie in een afzonderlijke belastingverordening te regelen. De opbrengst der belasting zal, gerekend naar den toestand over 1936, volgens deze ver ordening bedragen f 3.132.70. Over dat jaar werd, ingevolge de thans vervallen overeen komst, aan precario en vergoeding betaald f 2.930.12. B. en W. stellen den Raad voor vast te stel len de verordening op de heffing en invorde ring van een belasting voor het hebben van geleidingen ten behoeve van radiodistributie, waarvan art. 1 luidt als volgt: Voor het hebben van kabels en draden onder ,op of boven voor den openbaren dienst be stemden gemeentegrond en voor den openba ren dienst bestemd g-emeentewater, aange bracht ten behoeve van het exploiteer en van een radiodistributiebedrij-f, is per jaar ver schuldigd, berekend overeenkomstig art. 4: Voor de eerste 100 strekkende meters f 0.30 per strekkenden meter; voor de volgende strekkende meters f 0.20 per strekkenden me ter, met dien verstande, dat de verschuldigde belasting voor iederen belastingplichtige een bedrag van f 0.80 per op 1 Juli van het be lastingjaar op zijn distributienet aangesloten abonné niet zal overschrijden. Artikel 4 luidt: De belasting wordt berekend naar de door Burgemeester en Wethouders vast te stellen lengte der in artikel 1 bedoelde kabels en dra den op 1 Juli van elk jaar. EXAMENS. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift „Over golfmecha- nische energieberekeningen" de heer M. M. Biederman, geb. te Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde (hoofdvak: dierkunde) de lieer F. Bothma, voor het candidaatsexamen m de wis- en natuurkunde de heeren Chr. v. d. Linden en H. M. J. Dazert, en voor het aan vullingsexamen volgens art. 135 der H.O.- wet de heer J. Bartels. Bevorderd tot arts de heeren F. J Pont, Friedrichstadt; W. A. den Hartog Jager, Ba tavia; L. Ramondt. Soerabaia en W. L. Nol- ke, Haarlem en geslaagd voor het arts examen eerste gedeelte mej. A. A. Veeze, Amsterdam en de heeren H. F. Hart, Win schoten; C. Giesberts, Woudrichem en W. A. Manschot, Winterswijk. Geslaagd voor het doctoraal examen in de geneeskunde de heeren W. K. Gaulhofer, J. H. R. v. d. Pas en W. van Iersel. Aan de Leidsche Universiteit zijn geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde de heeren F. C. Westenberg, Overveen en J. B. Ebbinge, Haarlem. Aan de Leidsche Universiteit is bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „De veranderingen in het Rorschach protocol in het verloop van de „moderne schizophreniebehandeling", een casuistisch onderzoek", de heer G. W. Hylkema, geboren te Haarlem. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor de gezamenlijke tentamiha in de natuurkundige vakken van het candidaats examen in de geneeskunde de heeren: H. AI- berga, J. H. N. de Bruyn, P. Hoekstra, W. J. Honig, K, Jochems, J. L. Mastboom, N. G. Nie- boer, L. G. Portier, H. Salomons, J. Serphos, D. Smit, J. Cweys, mr. J. J. G. Verstraelen, P. G. Wuyte, K. Witsenburg, J. Gerbrandy en de dames mej. H. C. ten Bruggencate, A. R. van Dam, A. M. Vermeulen en J. H. van Walbeek. Zware straf wegens diefstal van achterlichtje Arbeider uit Deventer tot een weck veroordeeld. ZUTPHEN, 19 Januari. Vanmorgen is in het arrondissement Zutphen de eerste straf zaak, wegens diefstal van een rijwielachter lichtje, berecht. Zoowel de politierechter, mr. A. H. van der Giesen. als de substituut officier van justitie, mr W J. H, Stam, waren van meening. dat tegen dezen diefstal, van dit nieuwe voorwerp in dienst der algemeene veiligheid, streng moet worden opgetreden. De 20-jarige fabrieksarbeider W. F. uit De venter, die dezen diefstal had gepleegd, werd dan ook, conform den eisch, veroordeeld tot een week gevangenisstraf.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1