MOTORPARADE „1938 BEGINT WELDRA. D! Receptie in het R.A.I.-paleis. MIDDENSTANDS INSTITUUT KUNSTGEBITTEN LAGE PRIJZEN Mijdrechtsche millioenen weer op de proppen. C.A.O. bouwbedrijf PONDERDAG 20 JANUARI 1933 Verschillende nieuwe snufjes. door J. Koolhaas Revers. De Schlager: het gemotoriseerde rijwiel. E Groote Motorparade „1938" staat op het punt te begin nen. Zoo dadelijk zullen de poorten van de Amsterdam- sche Automobiel- en Motorrijwielten toonstelling open gaan en tienduizen den uit alle deelen van het land zullen toestroomen om aanwezig te zijn bij de grootsche receptie, die daar in het R.A.I.-paleis, in de 'Rijkshoofd stad, wordt gehouden door een vorst, die de massa's der aarde steeds meer gaat regeeren en die, ondanks crisis- druk en fiscale belemmeringen, zich bij den opmarsch zijner legioenen door niets laat weerhouden. Koning Motor een der machtigste r g'eerders van de wereld van vandaag i morgen troont in het R.A.I.-gebouw ontvangt de dichte drommen, die al onder zijn vanen samen stroomen: de onderdanen van heden en de rest, die de onderdanen van morgen zullen zijn. En voorbij zijn troon, tus- schen de schittering van flonkerend chroom en de zachte glanzing van spiegelend lak, defileert in de kolossale showruimte een ge heel volk hi al zijn geledingen. De R.A.I.-tentoonstelling van dit jaar is wel de grootste, die Nederland op dit gebied ooit gekend heeft. En ze zou nog grooter zijn ge weest, als er nog meer ruimte beschikbaar was geweest, een ruimte, die inmiddels groo ter was dan ooit te voren. Want nu dit keer zoowel de vrachtauto's als de motorrijwielen naast de personenauto's en de accessoires van de partij waren, zijn de 10.000 vierkante meter van de oorspronkelijke showruimte en de er later bijgekomen 2800 vierkante meter van de vrachtwagenhal niet meer toereikend en heeft het R.A.I.-gebouw tijdelijk een aparte: hal voor de motorrijwielen doen neerzetten, die nog 2500 vierkante meter ruimte extra biedt. Deze laatste hal is niet semi-perma- nent, zooals de rest en beschikt dus ook niet over centrale verwarming, maar dit speciale domein der motorrijwielen wordt verwarmd door tallooze gasradiatoren, die al een paar weken aan het proefstoomen zijn. Éi deze tentoonstellingsruimte van meer dan 15.000 vierkante meter op pervlakte, brengt de Vereeniging de Rijwiel en Auto-industrie het Nederlandsche pu bliek een show, die zelfs de meest verwende en veeleischende bezoeker niet meer all round en internationaal kan verlangen. Wat de R.A.I. al zoo te aanschou wen geeft? Het antwoord op deze vraag luidt practisch: „U zult er alles vinden wat u zoekt!" Van heel klem, tot heel groot, van heel licht, tot heel zwaar, van heel goedkoop, tot heel duurde Groote Motorparade 1938 brengt het u voor de oogen, in steeds wisselende vormen en varië teit. Neem b.v. alleen maar het terrein van de automobielen. Dat daar in een tijd, waarin ieder een auto zou houden als zijn portemonnaie het maar toeliet, de kleine goedkoope auto een belang rijke rol speelt, is logisch. De kleine 500 c.c. Fiat-tweezitter met zijn royale bagageruimte als volbloed Italiaan vindt u er naast de wel bekende Duitsche D.K.W., creaties, die tot nu toe het ideaal van den volkswagen het dichtst benaderen. Maar de concurrentie dringt op. Wanneer de twee nieuwste goedkoope Fran- sche 'kleine wagens, de Juvaquatre van Re nault en de Peugeot 202, nog niet op de R.A.I.- stand aanwezig zijn, dan zijn ze dat zoo goed als zeker wel als demonstratiewagen buiten het R.A.I.-gebouw en daar kunt u er in de practijk kennis mede maken. Maar op den stand zelf, vindt u Opel met zijn nieuwe radiateur en klepkopmotor, Fiat Balilla, met onafhankelijk geveerde wielen en nieuwen semi-stroomlijnvorm, u vindt er de Engelsche Austin Big Seven en Morris Eight, Hilhnan en Standaard, de Tsjechische Skoda, de Ame- rikaansche kleine Ford en nog zoo heel veel meer. Daarnaast vindt u te Amsterdam alle merken uit de midden- en duurdere klassen, in nieuwste uitvoering en bonte internatio nale mengeling. U vindt er Italianen naast Duitschers en Oostenrijkers, Franschen, Bel gen, Engelschen eii Tsjechen, vrijwel de ge- heele groep der Amerikanen, de aandacht trekkend door hun opvallende voorfronten en modernste radiateurgrilles en niet meer door opvallende stroomlijnvormen. Vele van die Amerikanen hebben een ,yknap gezicht" ge kregen met hun nieuwe voorfronten, waar onder- b.v. de nieuwste Ford de Luxe, de Hud son en Terraplane, de Plymouth, Hupmobiel en Nash opvallen en de nieuwe Graham, met zijn gejaagd uiterlijk, voor alles de aandacht vraagt. Er zijn ook wagens, welke deze schoon heidskuur minder goed doorstaan hebben. Het offensief van de stroomlijn lijkt voor- loopig, zoowel in Europa als in Amerika, tot staan gebracht te zijn. De clientèle moet ge leidelijk gewend worden aan de nieuwe vor men en excessen in „streamlining", zooals voorheen b.v. de Airflow-creatie van Chrysler, die men momenteel niet meer ziet. Wel is'alles zoo breed mogelijk gehouden in semi-stroom- lijn uitvoering en het streven valt op om zoo wel op de voor- als achterbank drie personen naast elkaar te kunnen vervoeren. Dit valt op •bij de Frahsehe wagens, zooals Citroën, Re nault en Peugeot en bij vele Amerikaansche wagens. Door het overbrengen van de rem, versnelling- en bedieningsorganen wordt er dan voor gezorgd, dat de drie voorin zittenden in het vooronder van de auto over vrije been ruimte de beschikking hebben. Deze over brenging geschiedt dan naar het instrumen tenbord. Onafhankelijke veering der wielen komt er steeds meer in, voornamelijk bij de Euro peanen, hoewel enkele Engelsche en Ameri kaansche merken volgden. Maar de groote Henry Ford blijft er o.a. nog afkeerig van, waarschijnlijk ten onrechte. De voorwielaan drijving vindt u te Amsterdam bij menigen Europeesch-continentalen wagen. Amerika daarentegen brengt niets meer in dit genre, sinds onlangs de Cord van het motortooneel verdween. Heel weinig voortgang maakt ook de „automatiek" momenteel. Er zijn een paar wagens met den semi-automatischen Wil- sonsversnellingsbak, zooals bijv. de elegante Talbot, die hier in Nederland den ouden, be roemden naam Darracq viert. Hij, wiens ideaal uitgaat naar een auto, welke zichzelf volkomen automatisch schakelt, zal in-de Bel- gisch-Nederlandséhe creatie van den vol- automatischen versnellingsbak, patent Robin- Van Roggen, op een stand van Minerva, een interessant object aantreffen. Een andere in teressante, voor een groot deel Nederland sche vinding is de HaHa-motor, de beroemd geworden ruwoliemotor van Hulsebos, die door de machinefabriek Jaffa, te Utrecht, nu 'voor het eerst in productievorm aan het pu bhek wordt gepresenteerd. Citroën brengt op zijn stand een attractie in den vorm van een 1,7 liter personenauto met Dieselmotor, die in de practijk op Nederlandsche wegen inmiddels al uitstekend bleek te voldoen. Van Motor Mastodonten en Motor Babies. De klank Diesel voert ons onwillekeurig uit de hoofdshowruimte naar de zware vracht auto's en autobussen, waarvan er zoovele met een ruwoliemotor zijn uitgerust tegenwoordig, Geweldenaren, zooals ze daar geparkeerd staan, als olifanten in een dierenpark. Maar nog streeft men naar meer vervoer- of laadruimte en de vrachtauto- en buschassis met voorbesturing zijn daar een voorbeeld van. Van het eigen gebied dezer kolossen, waarop de Nederlandsche Spoorwegen als transportconcurrent zoo'n kijkje hebben, voert een doorgang naar de tijdelijke motorrijwiel hal, waar het gros der vaderlandsche motor rijwielfirma's een expositie heeft opgebouwd, die klinkt als een klok. Lichte, zware, en mid delzware motorrijwielen, dure en goedkoope, sport- en toermachines, viertakten en twee- takten, één- en mêercylinders, men vindt het alles in bonte en technisch hoogst interessante mengeling bijeen, met daaronder de nieuwste nieuwtjes als achterwielveering bij de Oos- tenrijksche Puch en onze Nederlandsche Eysink, modernen nieuwen meercylinderbouw bij F. N. en Triumph en de nieuwe 125 c.c. be lastingvrije Sarolea van „onder de zestig" K.G. In de categorie der belastingvrije „baby machines" onderscheiden zich naast de Duit sche merken vooral ook verscheidene Neder landsche fabriekén, zooals Simplex, Sparta en Batavus, die bovendien alle drie als een schla. ger van dezen salon het nieuwe „gemotori seerde-rijwiel" brengen: de Saxonnette, met een 60 c.c., in het achterwiel veer end opge hangen, Saehsmotor, als toevlucht voor de duizenden en duizenden, wien een licht baby- motorrijwiel nog te snel en te ingewikkeld is, maar die toch op hunne fiets sneller willen gaan. Een van de interessantste dingen van de heele tentoonstelling deze Saxonnette-ge- schiedenis. En naast en om dit alles heen wordt aandacht gevraagd voor de stands van accessoires en gereedschappen, van smeer middelen en andere „bedrijfsstoffen", van benzinepompen en waschapparaten en al de duizend en één dingen, die voor ons dage lij ksche auto- en motorleven van belang zijn, dingen, waaraan men alleen al heele dagen kan zoekbrengen. Om dat alles en nog zoo heel veel meer zullen de massa's op deze R.A.I. schuifelend en dringend voort- slenteren, terwijl daarginds, in de Amstelstad, Koning Motor aan de Ferdinand Bolstraat receptie houdt en de hulde van de langs zijn troon defileerende massa's zelfverzekerd in ontvangst neemt. Zelfverzekerd, om dat nóch crisistijd, nóch fiscale maatregelen zijn opmarsch kunnen tegenhouden in een tijd, die om steeds meer snelheid vraagt. Een tijd, waar van op deze Show -de geheel ge stroomlijnde DK.W. wereldrecord zij spanmachine in de hal der motorrij wielen misschien het sprekendst sym bool is. (Nadruk verboden.) Werktijdenbesluit koffiehuizen en hotels. Geen buitenlandsch personeel om jeugdige krachten te vervangen. De Regeeringspersdienst deelt mede: O 1 Januari j.l. is zooals gemeld in werking getreden het werktijdenbesluit voor jeugdige personen, werkzaam in koffiehuizen en hotels 1937. In samenhang met eenige be palingen van de hotelparagraaf der Arbeidswet 1919, die tegelijkertijd zijn ingevoerd, geeft dit besluit een regeling van de werk- en rust tijden van het koffiehuis- en hotelpersoneel beneden 18 jaar. Naar vernomen wordt, is de invoering van deze regeling voor verschillende werkgevers aanleiding geweest om jeugdig personeel te ontslaan. Wanneer die leegkomende plaatsen worden vervuld door aanstelling van volwas sen personeel, verdient dit toejuiching, maar anderzijds is het niet onwaarschijnlijk, dat, indien het ontslag op eenigszins groote schaai zou plaats hebben, als gevolg daarvan in de betrokken bedrijven na verloop van tijd een tekort zou ontstaan aan vakbekwaam perso neel. Het ligt voor de hand, dat men dit tekort dan zou willen aanvullen door indienstneming van buitenlandsche arbeiders. In verband hiermede wordt, ten einde het ontstaan van moeilijkheden te voorkomen nu reeds onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat, wanneer tengevolge van ont slag van jeugdig personeel in het koffiehuis- en hotelbedrijf een gebrek aan vakbekwaam personeel zou ontstaan, vanwege den minister van sociale zaken geen vergunning zal worden verleend om daarin door aanstelling van bui tenlandsche werkkrachten te voorzien. De bijeenkomst der Oslo-staten te Kopenhagen. Besprekingen geëindigd. Maatregelen tegen practijken van abnormale concurrentie. De regeeringspersdienst meldt: Men herinnert zich, dat de staten die deel uitmaken van de Oslo-conventie, te weten België, Denemarken, Finland, Luxemburg, Noorwegen en Zweden, op 28 Mei 1937 te 's Gravenhage een overeenkomst ter bevorde ring van het handelsverkeer hebben gesloten. Overeenkomstig het protocol betreffende de economische samenwerking, dat op denzelfden dag als deze overeenkomst geteekend werd en dat periodieke samenkomsten voorziet, zijn experts van bovengenoemde staten op uit- noodiging van de Deensehe regeering Kopenhagen samengekomen. Thans hebben zij hun werkzaamheden be ëindigd, die zich bij voortduring onder het presidium van den heer Waerum, chef van de economisch-politieke afdeeling van het Deen- sché ministerie van buitenlandsche zaken, door een geest van wederzijdsche samenwer king en vriendschap hebben gekenmerkt. In den loop van deze samenkomst hebben de experts de vraag onder het oog gezien in welke mate de overeenkomst van den Haag een ontwikkeling der handelsbetrekkingen tusschen hun landen heeft bevorderd. Na maatregelen in beschouwing te hebben genomen, welke een einde zouden kunnen maken aan practijken van abnormale con currentie in hun buitenlandsche handelsbe trekkingen, hebben zij het in hun landen be staande stelsel van operubare aanbestedingen en inschrijvingen bestudeerd. Tenslotte hebben tevens voorloopige be sprekingen plaats gehad betreffende de ver lenging of de eventueele herziening van de overeenkomst van Den Haag. Deze verschil lende problemen zullen waarschijnlijk op een samenkomst van gedelegeerden die binnen kort te Oslo zal plaats hebben, onderwerp van bespreking uitmaken. 16 RIJKSSTR.WEG 16 HAARLEM-N. - TELEF. 16726 m. garantie tegen onze bekende Spreekuren: lederen morgen van 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag en Donderdag 79 uur. Spreekuren Gr. Houtstr. 99, Tel. 13723 lederen middag van 1.304 uur. Avondspreekuren: Maandag; Woensdag, Vrijdag van 7—'9 uur. (Adv. Ingez. Med.) Oranjeboom op Schiphol ingehaald. Initiatief van A. M. V. J.-leden. Vrijdagavond waren eenige vrienden, le den van de Amsterdamsche Maatschappij voor Jongemannen bijeen, toen een hunner het plan opperde, om door een bijzondere daad de herinnering aan de blijde gebeur tenis ten hove vast te leggen De gedachten gingen weldra uit naar het planten van een oranjeboom en toen de vrienden zich hier mede hadden vereenigd, werd een stap ver der gedaan en bepaald, dat dan, namens de AM.V.J. in het Leidsche boschje, tegenover het bekende hoekgebouw aan de Vondel straat, een boom uit het vroegere Prinsdom Orange, in het Rhone dal, zou worden ge plant. Restte dus de moeilijkheid om aan dien boom te komen. Verschillende autori teiten werden in den arm genomen, en zoo slaagden de A.M.V.J.-mannen er in, intijds een echten oranjeboom in handen te hebben. De K.L.M. voerde hem uit Frankrijk naar Schiphol, waar Woensdagmiddag een groep A.M.V.J.'ers, samengesteld uit twee afge vaardigden per groep, den boom officieel in ontvangst namen. Gezagvoerder Blaak overhandigde om k-wart over drie den origineelen oranjeboom persoonlijk aan dr. J. Eykman, den directeur van de A.M.V.J., waarbij de vreugde-uitingen van de getuigen uiteraard niet ontbraken. Voor de „Sperwer" werd het historische mo ment vereeuwigd. Daarna begaf men zich na"ar een hoek van het terras, waar, voor de Phohi-microphoon, de heer Pauw de gebeur tenissen, welke de komst van den oranje boom voorafgingen, in herinnering bracht. Met het zingen van het Wilhelmus be sloot men deze officieele handeling. Burgemeester De Vlugt is bereid gevonden den Oranjeboom op den nationalen feestdag des middag'S te drie uur in het Leidsche boschje te planten. WEDSTRIJD PAUL TéTAR VAN ELVENFONDS. Bes tuur deren der maatschappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam, handelend als be heerders van de stichting „Paul Tétar van El- venfonds" hebben een oproep gericht tot de Nederlandsche schilders onder de dertig jaar, ■die werken, tot 't „historieschild-eren" be'hoo- rend, hebben gemaakt, hetzij in olieverf, tee- keningen (ook waterverf) en grafische arbeid, om zoodanig werk ter bezichtiging te ontv-an- jen, teneinde eenige mededingers in den wed strijd Paul Tétar van Elven 1938 te kunnen aanwijzen. Plet doel der genoemde'stichting is het on dersteunen van jonge historieschilders. Ter bereiking van' dit doel wordt elke vier jaar een wedstrijd uitgeschreven. De deelnemers aan den wedstrijd moeten een historische schilderij uit den klassieken tijd vervaardigen. Deze compositie moet oorspronkelijk zijn en niet meer dan vijf figuren mogen be vatten. De vervaardiging zal onder streng toezicht ;eschieden. De beoordeeling der schilderijen zal plaats hebben door een jury door het bestuur dei- stichting te benoemen. De jury is niet ver plicht tot bekroning te besluiten. Revisie aangevraagd. Verschillende stukken weer ingediend. De Mijdrechtsche millioenenzaak, een strafzaak, die destijds veel stof heeft doen opwaaien, is nog niet ten einde. De beide verdedigers van den Mijdrechtschen kweeker J. B„ mr, J. A. P. C. ten Bokkel en mr. L. J. Ven huizen hebben namens hun cliënt een verzoek tot revisie ingediend bij den Hoogen Raad. Eenige jaren geleden overleed op hoogen leeftijd de weduwe van Wieringen te Mij drecht. De vrouw was een schatrijke land- eigenares en na haar dood heeft de kweeker B. aanspraken op haar erfenis doen gelden. Uit een groot aantal door hem overgelegde stukken schuldbekentenissen, cessies er koopacten, die voor een deel reeds jaren ge leden door hem geregistreerd waren zou moeten blijken, dat een belangrijk deel dei- erfenis aan hem toekwam. Men vermoedde echter, dat de stukken valsch waren en na een uitvoerig onderzoek, waarin verschillen de schriftkundigen hun' pro en contra lieten hooren, stond de man terecht wegens valsch- heid in geschrifte. Uiteindelijk veroordeelde het gerechtshof te Amsterdam hem tot vier jaar gevangenisstraf. Tijdens zijn gevangen schap legde hij in het civiele geding opnieuw stukken over, eveneens onderteekend door wijlen mevrouw van Wieringen. Opnieuw be twistte de tegenpartij de echtheid, wat ten gevolge had, dat een tweede strafvervolging tegen den kweeker werd ingesteld. De recht bank legde hem twee jaar op, doch na een langdurige hooger beroep-behandeling werd hij in dit tweede proces door het Hof tot een jaar veroordeeld, waarbij in aanmerking werd genomen, dat hij nog een deel van de eerste straf moest uitzitten. In October jl. hij had toen bijna vier-en- half jaar in de strafgevangenis doorgebracht werd hem de rest van de straf kwijtge scholden Thans vraagt deze man revisie van de bei de veroor deelingen, daar volgens hem nieuwe feiten aan het licht zijn gekomen, die zijn onschuld zouden kunnen bewijzen. De zooge naamde „super vertrouwensman", een groote onbekende, die in de processen een belang rijke rol speelde, is ontdekt, doordat hij zich bij de verdediging heeft aangemeld. De kwee ker heeft steeds volgehouden, dat hij de ver trouwensman was van de oude rijke weduwe en niet de Mijdrechtsche notaris, die haar zaken behandelde. Kort voor haar dood was er echter een soort super-vertrouwensman op het tooneel verschenen, een man, die B. niet kende, doch van wiens bestaan hij meer dan eens uit den mond van mevrouw van W. ge hoord had. Na de verschijning van dezen geheimzinni- gen persoon vertrouwde mevrouw van W. hem nog wel, doch minder dan vroeger. De groote onbekende was door haar met het oppertoe zicht belast Die onbekende is tijdens de processen als zoodanig achter de schermen gebleven, omdat hij aannam, dat B. het zonder hem wel klaar zou spelen. Tijdens en na de veroordeeling liet, zoo vertelde hij aan den verdediger, het geval hem niet met rust, zoodat hij besloot zijn indentiteit bekend te maken. In 1931, zoo vertelde hij verder, had hij met mevr. van W. kennis gemaakt. Hij wist zich in baar vertrouwen te dringen en uir. haar mond hoordehij, dat de stukken, waarvan de echt heid later zou worden betwist, en- die zouden eliden tot de veroordeeling van den kweeker, inderdaad echt waren. Hij had geprobeerd B. uit het vertrouwen van de oude vrouw te stooten, doch dit was hem niet gelukt. Wel had deze hem opgedragen tijdens haar leven en na haar dood een oogje op den kweeker te houden, en te zorgen, dat hij de legaten uit keerde, die zij had genoteerd op een lijst. In 1931, zoo vertelde deze geheimzinnige persoon verder, had hij bij mevr. van W. een pak stukken gehaald en tevens een som geld ontvangen. Deze stukken, die alle liepen over de betrekking tusschen mevrouw van W. en den kweeker, had hij later, zonder zich be kend te maken, aan de verdediging gestuurd. Aanvankelijk toen B in de gevangenis ver toefde had de anonymus aangeboden te .praten" voor een bedrag van vijftigduizend gulden. Nu zegt hij echter geen geld te willen hebben, daar het er hem slechts om te doen is zijn geweten te ontlasten. Deze anonymus was geen onbekende voor justitie en politie, doch de laatste jaren heeft hij zijn leven ge beterd. Hij heeft indertijd een deel der te rechtzittingen voor het hof bijgewoond, waar hij ook als getuige is opgetreden, doch waar hij zorgvuldig over zijn rol van vertrouwens man heeft gezwegen. Een tweede grond, waarop deze revisie is aangevraagd betreft het volgende: bij de stukken, die in de processen een rol speelden, was een z.g. acte van decharge. Deze zou door mevr. van Wieringen geteekend zijn in het bijzijn van den kweeker in het huisje van een landarbeider. Mevr. van W. deed namelijk liefst zoo geheimzinnig mogelijk. Tijdens de besprekingen was iemand de kamer binnen gekomen doch later de onderteekêning had plaats op 31 December 1922 herinnerde de kweeker zich niet meer wie dat is geweest Thans is hij den man tegengekomen, die een oogenblik bij de besprekingen aanwezig is geweest en deze zou zich het feit, dat nu reeds vijftien jaar geleden gebeurde, nog herinne ren. Ook dit is m het revisierecht opgenomen. Automobilist te water geraakt en verdronken. SOIEDAM, 20 Januari. Hedennacht te on geveer 1 uur, toen de burgemester van Kethel (Z.H.), mr. J. J. Lips, per auto huiswaarts keerde, kwam hij tot de ontdekking, dat in een langs den weg loopende sloot een perso nenauto lag. De brugemeester riep onmiddellijk de hulp in van den gemeenteveldwachter Braam, die zich te water begaf teneinde te on derzoeken of zich iemand in de auto bevond. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. Men trachtte den bestuurder, die bij zijn pogingen om uit den wagen te komen, met een arm tus schen het portier beneld was geraakt te be vrijden. Na korten tijd mocht dit gelukken doch de inmiddels ter assistentie ontboden doktoren constateerden den dood. De veronge lukte autobestuurder bleek te zijn de 50-jarige ongehuwde wegenbouwer w. S. uit Kethel, die ter plaatse bjj een zwager inwoont. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 20 Januari: Mejuffrouw G. Serné hoopt den laat- sten Januari e.k. haar 40-jarige dienst vervulling te herdenken bij de firma J. W. Vos en Zonen, in de Schagchel- straat, alhier. Om haar ijver en haar plichtsvervulling is zij bij die firma zeer geacht en bemind. door patroons aanvaard. Loonsverhooging van 2 cent per uur. De Nederlandsche Aannemersbond en Patroonsbond voor de bouwbe drijven in Nederland heeft in zijn Woensdag' te Amsterdam gehouden ledenvergadering de nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven aanvaard. De nieuwe overeenkomst zal in gaan op 1 Maart a.s. en bevat in hoofdzaak een loonsverhooging van twee cent per uur zoowel voor den burgerlijken en utiliteitsbouw als voor den water-, spoor-, en wegen bouw. De vergadering sprak uitdrukkelijk als haar oordeel uit, dat de economische om standigheden voor het bouwbedrijf zich verzetten tegen elke loonsverhooging, maar dat dit offer door de werkgevers aanvaard is terwille van den bedrijfsvrede. De arbeidersorganisaties hebben nog geen beslissing genomen. Koker 12stuks 50ct. Proef doosje 2 stuks Wet (Adv. Ingez. Med.) Pasgeboren kind te vondeling gelegd. Zonder kleertjes 's nachts op straat aangetroffen. Een bewoner van de Ger.Doustraat Den Haag werd gisternacht wakker doordat een eigen aardig geluid van de straat af tot hem door drong. Het leek, alsof iemand stond te hui len, doch toen hij van bed was gegaan en door het raam naar buiten keek, zag hij niets en niemand. Ook zijn echtgenoote trachtte te ontdekken waar het eigenaardige gehuil vandaan kwam, doch evenals haar man, kon zij aanvankelijk niet vaststellen, wat er buiten eigenlijk gaande was. Aangezien - het gehuil aanhield, schoof men het raam open en toen eerst was het voor de beide echtelieden mogelijk te zien wat er in het nachtelijk uur in de verlaten straat eigenlijk gaande was. Midden op straat zagen zij tot hun groo- ten schrik een pasgeboren kindje, een meisje, liggen. De stakker had geen kleertjes aan, in den kouden nacht lag zij daar naakt op de straatsteenen. De bewoner vloog onmiddellijk de trap af en droeg het huilende kindje naar binnen. Hij wikkelde het in een peignoir en liep di rect naar het in de nabijheid gelegen zie kenhuis Zuidwal, waar het vermoedelijk te vondeling gelegde kindje liefderijk is opge nomen. De doktoren hebben nog niet kunnen vast stellen of de kleine nadeeligen invloed van de koude heeft ondervonden Wie dit bord voor zieh ziet moet x t r a voo rz i c h t f g zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) AGENDA VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 21 JANUARI Luxor Theater, Breestraat: „De Spion der Lanciers" en „Gevaarlijke verhouding" 8 uur. Ken nemer Theater. Zeestraat: Nieuw pro gramma. 8 uur. AGENDA TE HAAF' Heden: DONDERDAG 20 JANUAKJ Palace Filmae: 11—5 uur: üoorioopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Claudette Colbert in: 't Begon in Parijs. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De Firma wordt verliefd 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: De vijf Frankforters, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Boris Karloff in De Nachtsleutel. De Bruid neemt vacantie. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 21 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Volksvoor stelling van het Engelsche blijspel: „Hilariteit in de Rechtszaal", 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Revue „Schep vreugde in 't leven". Palace Filmae: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds»

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6