De verplichte werkloosheidsverzekering. VOOR DEN KANTONRECHTER Geen formeele verbreking der Cliineesch-Japansche betrekkingen Heden treedt de 17 ■jarige koning van Egypte, Faroek, in het huwelijk met mej. Farïda Zulficar. Hakenkruis-incident te Weenen. Habsburger zal vervolgd worden. Prins Ernst Hohenberg, de zoon van den te Serajewo vermoorden Oostenrijkschen troon opvolger Frans Ferdinand, heeft dezer dagen met een stok het schild van het Weensche filiaal der Duitsche Rijksspoorwegen, waarop het hakenkruis voorkwam, vernield. Het Duitsche gezantschap diende een pro test in bij de bondskanselarij. De Oostenrijksche regeering heeft gisteren op het Duitsche gezantschap te Weenen door een hoogen ambtenaar van de bondskanselarij haar leedwezen doen uitspreken over het ge beurde. Prins Ernst Hohenberg zal gerechte' lijk vervolgd worden. Bezwaren van werkgevers te verwachten wordt De premie van li a 2°/o te laag geacht. In ons Vrijdag-nummer hebben wij uitvoerige mededeelingen gedaan over de plannen van Minister Romme om in ons land een verplich te verzekering tegen normale werkloosheid in te voeren. Wij herinneren er aan, .datde minister een gemiddelde premie van V/2 a 2 pet. voldoende acht om de kosten van die ver zekering te dekken, wanneer de uitkeerings- tijd gelijk gesteld wordt aan dien welke nu geldt bij de kassen van de vrijwillige verze kering. De werkgevers en de arbeiders zouden die premie elk voor de helft moeten betalen. Het rijk zorgt dan voor den steun der arbei ders in gevallen die buiten de normale werk loosheid vallen. Dit is ongetwijfeld een zeer belangrijke maatregel die in de komende dagen door de belanghebbenden zeker van alle kanten be keken zal worden. Wij hadden over deze aangelegenheid een onderhoud met Jhr. Dr. J. C. Mollerus, secre taris van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken. Deze had natuurlijk nog slechts oppervlakkig van de plannen van den Minister kennis kunnen nemen. Hij vrees- dé evenwel, dat er reden zou zijn voor de werkgevers om bezwaar te opperen omdat voor dezen nieuwen socialen maatregel een financieel offer van hen gevraagd wordt. Als wij aannemen dat de werkgevers 1 pet. van de loonen die zij betalen als premie voor de nieu we verzekering zullen moeten opbrengen lijkt het niet veel, maar men moet bedenken, dat de werkgevers reeds lang en niet ten on rechte klagen over de zware lasten die op de bedrijven drukken. De Kamer van Koop handel en Fabrieken te Haarlem is er reeds jaren op uit om te Haarlem verlichting van lasten voor de werkgevers te verkrijgen, om door afschaffing van de zakelijke belasting op het bedrijf, maar succes is daarbij nog niet bereikt. I11 plaats van verlichting komt er nu weer een verzwaring. Er zijn zoo vervolgde de heer Mollerus nog verschillende onzekerheden, die pas op geheven zullen worden als het wetsontwerp zelf bestudeerd kan worden. Is het de bedoe ling van den minister dat alle loontrekkenden in de verzekering worden opgenomen, dus ook de jongens? Tot heden zijn enkel als uit zondering genoemd de arbeiders boven de 65 jaar. Komt ook het hoogere technische administratieve personeel onder de verzeke ring te vallen? Dit zou natuurlijk van belang zijn voor het totaal van het te storten premie bedrag. X pet. van de loonen en salarissen klinkt bescheiden, maar als men eens een zaak met 200 man personeel als voorbeeld neemt wil dat toch zeggen een totaal bedrag van meer dan 3000 gulden in het jaar. Dat kan op een exploitatierekening, juist in deze moeilijke tijden, zeker een belangrijk bedrag vormen. Eenige groote werkgevers die wij spraken lieten zich in ongeveer denzelfden geest uit. Een hunner zijNatuurlijk sta ik niet bij voor baat afwijzend tegenover de voorgestelde re geling, want het is ongetwijfeld ook in het belang der bedrijven dat er een goede verzeke ring tegen de werkloosheid komt, die alle arbeiders omvat. In enkele andere landen be staat al eenige jaren een regeling die onge veer met de voorgestelde overeenkomt. Maar het zal nu voor de werkgevers weer op beta len aankomen. Tot heden stonden de werkge vers buiten de vrijwillige verzekering tegen werkloosheid, de overheid en de werklieden betaalden samen de kosten. Nu trekt voor de verplichte verzekering de overheid zich terug, waar-door de werkgevers nu in de toekomst voor dat deel zullen moeten opkomen wat voorheen door de overheid gedragen werd. Er moet zoo vervolgde onze zegsman geld voor defensie-doeleinden beschikbaar komen, vandaar deze verschuiving van lasten. Het zal evenwel voor verschillende bedrijven zeer moeilijk worden om die nieuwe lasten op te brengen. Men weet immers dat het nu al heel wat zorgen kost om de zaken draaiende te houden. Er zijn al zoo ontzettend veel las ten op de werkgevers gelegd, dat de vraag ge steld moet worden of nu eindelijk de grens van het mogelijke niet is bereikt of wordt overschreden. Een maatregel die, op zich zelf beschouwd, als een kleinigheid kan worden aangemerkt, kan immers de doorslag geven. Men kent de waarheid van het gezegde, dat een droppel de emmer doet overloopen. Na tuurlijk kan men wel denken, gedachtig aan het beeld van de citroen die steeds meer uit geknepen wordt, er kan steeds meer bij, maar die theorie gaat toch niet op. Prettig is de tijding voor de werkgevers in geen geval, zoo zei deze ondernemer. Van een vakvereenigingsleider vernemen wij, dat de eerste indruk is, dat er tegen het plan van minister Romme van de zijde der ge organiseerde arbeiders niet veel verzet zal ko men wat het principe van het ontwerp be treft. Natuurlijk zullen er wel verschillende wenschen komen betreffende de interne orga nisatie der verplichte verzekering. De groote vakcentrales hebben steeds geijverd voor een sterke uitbreiding van de vrijwillige verzeke ring tegen werkloosheid, omdat gemeend werd, dat het de plicht van eiken arbeider is zich te verzekeren. Het is evenwel zoo vervolgde deze vak vereenigingsleider, die veel met de werkloos heidsverzekering uitstaande heeft de vraag of de minister er met een premie van V/2 a 2 pet. kan komen. Dit moet zeer sterk betwijfeld worden. De arbeiders betalen nu gemiddeld ongeveer 30 cent premie per week voor de ver zekering. De overheid geeft daarop toeslagen die varieeren van 100 tot 170 pet. Deze 30 cent contributie is in het algemeen al meer dan 1 pet. van het loon, zoodat voor verschillende vakken de gezamenlijke premie (van arbei ders en overheid tezamen) al oploopt tot bijna 3 pet. Daarbij komt nog dat nu in het algemeen de beste arbeiders, die dus 't minst door werk loosheid getroffen worden, bij de vrijwillige verzekering betrokken zijn. Wordt de verzeke ring verplicht, dan zal het percentage dei- werkloosheid van de verzekerden ongetwijfeld nog stijgen, zoodat men niet met 8 pet. premie zal kunnen volstaan. Daarom is te vree zen dat in de praktijk zal blijken, dat de premie hooger gesteld zal moeten worden dan de door den minister thans genoemde V/2 a 2 pet. Dit zou dan na tuurlijk de bezwaren tegen het ontwerp doen toenemen. Deze mededeeling over de premie is van veel belang want de minister heeft zich tot heden vrij vaag daarover uitgelaten. In het officieele communiqué lezen wij na melijk: „Hoe hoog de premie zal moeten zijn, zal afhangen van het werkloosheidsrisico en van de prestaties van de werkloozenkassen. Dit kan uit den ard der zaak zeer uiteenloopen, maar de minister meent, dat, gelet op de er varing met de vrijwillige werkloosheidsverze kering verkregen een gemiddelde premie van V/2 a 2 pet. van het loon voldoende kan zijn om de uitgaven wegens normale werkloosheid te dekken". De minister stelt dus de mogelijkheid open dat de premie hooger zal moeten worden. Mr. F. H. A. de Graaff te Haarlem, die se cretaris van verschillende werkgeversorgani saties is, deelde ons mede, dat hij het ontwerp natuurlijk nog niet heeeft kunnen bestu- deeren. In het algemeen is wel te zeggen dat er bezwaren zullen zijn tegen het leggen van nieuwe lasten op de ondernemingen. Dit geldt, natuurlijk van eiken socialen maatregel, maar nu telt dit dubbel omdat het een tijd is waarin verschillende bedrijven en industrieën het zeer moeilijk hebben. Er zullen verscheidene ondernemingen zijn die zoo'n nieuwe last niet .kunnen dragen. Als het wetsonwerp eenmaal bestudeerd zal zijn, kan verwacht worden, dat de werkgevers organisaties hun eventueele bezwaren daar tegen aan de regeering ter kennis zullen bren gen. Spaansch aristocraat door zijn bemiddeling van het vuurpeloton gered. PARIJS, 19 Jan. (Havas). De „New York Herald Tribune" publiceert een bericht uit Londen, volgens hetwelk de hertog van Windsor waarschijnlijk een Spaansch diplo maat van het vuurpeloton gered heeft door een persoonlijk schrijven naar Madrid. Don Xaverius van Barrijilo, een oud vriend van den hertog, die werkzaam was geweest op de Spaansche ambassade te Londen, was te Madrid als opstandeling gevangen genomen. In een brief aan den Britschen ambassadeur In een brief aan den Britschen am bassadeur die te Henday verblijf hield, drong de hertog er toen op aan, dat men de invrijheidstelling van don Xaverius zou trachten te bewerken. De ambassadeur bracht het verzoek over aan den consul te Madrid, waarna de Spaansche autoriteiten den gevan gene loslieten, zoodra zij hoorden, dat de her tog een persoonlijken stap gedaan had. Don Xaverius is thans op weg naar de grens. Deze gebeurtenis is, aldus het blad, bekend gewor den, doordat de ambassadeur zijn portefeuille verloor. HAARLEM Woensdag. Een alcohol-minnende musicus. Er zijn musici die geheel in de muziek op gaan en die daar verder niets meer bij noodig hebben. Dit zijn echter uitzonderingen. De meesten houden evenals ieder ander mensch van nu en dan een verzetje, wat dit dan ook zij. Nu is daar natuurlijk niets op tegen, zelfs niet als men er rijkelijk gerstenat of een ander alcoholhoudend vocht bij gebruikt, mits men dan niet in een auto of op de fiets stapt ofen dit alleen in sommige ge vallen, gewoon gaat wandelen. De musicus die hedenmorgen het Kantonge recht binnenschreed, was in een beschonken toestand op zijn fiets geklommen en had zoo van den eenen kant van den weg naar den anderen zwaaiend, het verkeer in gevaar gebracht. Verd. beweerde wel wat gedronken te heb ben doch hij was nog best in staat geweest om te fietsen. Toen een agent hem echter had aangehou den en vroeg waarom hij zoo over den weg slingerde, had hij op zeer diepzinnige wijze geantwoord: „Ja dat kan ik niet helpen, die bagagedrager doet zoo gek, het is net of die niet rijden wil". De agent wist toen wel genoeg en al ver dedigde verd. zich nu door te zeggen dat er zoo'n zwaar pak op zijn bagagedrager had gezeten, het mocht niet baten. De ambtenaar vertelde in zijn requisitoir dat verd. al eens eerder voor een dergelijk feit is veroordeeld. Spr. vroeg 'n geldboete van f 20 of 10 dagen. De kantonrechter deed hier nog f 5 af, maar niettemin was het voor den musicus een duur borreltje geworden. LICHTSEINEN OP ONBEWAAKTEN OVER WEG AMSTERDAM—SASSENHEIM UTRECHT, 19 Jan. Naar de directie der Nederlandsche Spoorwegen mededeelt, zullen de lichtseinen bij den onbewaakten overweg bij km. 3.870 van den spoorweg Hoofddorp- Aalsmeer in den rijksweg Amsterdam-Sassen- heim op Maandag 24 Januari a.s. in dienst worden gesteld. Japansch zaakgelastigde zal in China blijven. TOKIO, 19 Jan. (Reuter) De woord voerder van het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft verklaard dat de Japansch-Chineesche betrekkingen hoewel ze veel slechter zijn geworden, niet formeel verbroken zijn. Er zal een Japansch zaakgelastigde in China blijven, terwijl een Chineesch ambas saderaad zijn regeering te Tokio blijft vertegenwoordigen. Hertog van Windsor voorkomt een executie. Het gerechtshof van Amsterdam onder voor zitterschap van mr. J. O. H. M. Jolles behan delde vandaag een. groot aantal strafzaken te gen menschen, die cigarettenpapier hadden esmokkeld, in voorraad hadden gehad of ver kocht. In vele gevallen had de politierechter die deze zaken in eerste instantie te beoordee- len heeft gekregen, onvoorwaardelijke ge vangenisstraffen opgelegd varieerend tusschen één en vier maanden. De rijksadvocaat en de procureur-generaal requireerden bevestiging van de vonnissen. Streng was het oordeel van den rijksadvo caat en den procureur-generaal over J. P. F H. G., een buitenlander, die zich langen tijd aan smokkelarij op groote schaal heeft schul dig gemaakt. Dit kwam aan het licht tijdens een groote strafzaak, die voor de rechtbank alhier diende. De recherche spande haar uiter ste krachten in en tenslotte wist men den man vijf maal te betrappen. Hij gebruikte voor zijn fraude groote vrachtauto's, waarmee hij het cigarettenpapier uit België naar Amster dam smokkelde. „De man, die thans hier in het bankje behoorde te zitten, doch die verstek heeft laten gaan", aldus mr. Seylhou- wer, „is een der grootste fraudeurs en bendeleiders op smokkelgebied in Nederland. Zijn auto's worden be stuurd door werkloozen. Ook zijn voor raden slaat hij op bij werkloozen, die hij zonder blikken of blozen in de ge vangenis laat gaan, wanneer zij ge snapt worden. Hij is de man, die het overgroote deel van de winsten op strijkt. Thans is hij vijf maal ge snapt. We behoeven geen medelijden met dezen vreemdeling te hebben, die hier alleen maar komt om te smokke len en andere menschen ongelukkig te maken. Spr. requireerde bevestiging van de vijf vonnissen van vier maan den elk. Uitspraak op 1 Februari. Groothandel in gestolen fietsen. AMSTERDAM, 19 Januari. Eenige maan den geleden arresteerde de politie een 19- jarigen werklooze, -die niet minder dan 75 fietsen had buitgemaakt op zijn zwerftochten door de stad. Hij had een afnemer voor zijn „zwijntjes", die hem dikwijls opdrachten gaf: „ik heb een damesfiets noodig", of „lever me deze week nog een heerenrijwiel". Deze afne mer, een 35-jarige handelsreiziger, die sedert geruimen tijd werkloos is, plaatste zijn fiet sen door tusschenkomst van een' werkloos wagenmaker. De recherche-arresteerde ook de beide helers, Vandaag stond het drietal terecht voor de vierde kamer der rechtbank. Zij legden beken tenissen af, doch gezien de ernst van de fei ten achtte de officier van justitie mr. H. A. Wassenbergh strenge straffen noodzakelijk Tegen den jeugdigen dief vorderde hij een gevangenisstraf van twee jaar, evenals tegen den handelsreiziger die den jongen herhaal delijk had aangespoord om fietsen te stelen. Tegen den wagenmaker requireerde hij anderhalf jaar. Aangezien deze geen pressie op den dief heeft uitgeoefend vorderde spre ker een. lagere straf dan tegen den eersten heler. Vonnis 2 Februari a.s. GEEN JAPANSCH-CHINEESCHE VREDES ONDERHANDELINGEN HONKONG, 19 Jan. (Reuter). Mevrouw Tsjang Kai Sjek heeft een stellige'tegenspraak gepubliceerd ten aanzien van de berichten, die sedert haar aankomst te Hongkong voortdu rend verspreid zijn en volgens welke in het ge heim Japansch-Chineesche vredesonderhande lingen gevoerd zouden worden. Mevrouw Tsjang heeft verder medegedeeld, dat een Hooge Raad van Oorlog is ingesteld onder leiding van haar echtgenoot en dat be sloten is tot versterking van den strijd tegen de Japanneezen. van den weg staande auto's mogen - wanneer licht op ver plicht is - géén andere ver lichting voeren dan 'n rechts geplaatst lampje, dat naar voren rood en naar achteren wit licht geeft. Rechts van den weg staande, moogt u in zoo'n geval kiezen tusschen de nor male autoverlichting óf één links- '.ittend lampje, dat naar voren wit ;n naar achteren rood licht geeft Sigarettenpapiersmokkelaars voor het Hof. aan het woord. Vonnissen van den politierechter bevestigd. Een brutale, buitenlandsche smokkelaar. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst o1 niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Cliineesche ambassadeur beeft Tokio verlaten. TOKIO, 19 Jan. (D.N.B.-A.N.P.) De Chineesche ambassadeur Psoe Shyng is vanmiddag om 4 uur (pl.t.) met acht leden van het personeel dei- ambassade naar China vertrokken. Tien jaar tegen vrouw geëisebt. Wegens poging tot doodslag op haar kind. De officier van justitie bij de Roermond- sche rechtbank eisehte Dinsdag tegen de 24- jarige mejuffrouw K. H. L. huisvrouw J., Duit sche van geboorte, wonende te Venlo, de maximum straf van tien jaar, wegens poging tot doodslag op haar twee weken oud kindje. De vrouw had het kind met een deken en kussen in bed toegedekt, met het oogmerk het kind den verstikkingsdood te doen sterven. Een half uur later is het kind over leden. Daar de getuige deskundige, dr. Hulst, de theoretische mogelijkheid van een andere doodsoorzaak niet uitgesloten achtte, liet de officier van justitie het primair ten laste ge legde, den doodslag, vallen en hield zich aan het subsidiair ten laste gelegde, poging tot doodslag. Over veertien dagen zal de rechtbank uit spraak doen. PRINS BERNHARD RIJDT WEER UIT. SOESTDIJK, 19 Januari. Prins Bernhard is hedenochtend om elf uur uitgereden voor zijn gewone ochtendrit. Z. K. H. zat naast zijn chauffeur in een open auto en reed in de richting van Soest. Ned. Bond tot bet redden van Drenkelingen. In Nederland verdronken 30 jaar geleden gemiddeld per jaar 939 mannen, vrouwen, jongens en meisjes. Door de uitbreiding der zwemkunst, door het volgen van cursussen het zwemmend redden, door bevordering van de kennis van het opwekken der levensgees ten bij schijnbaar verdronkenen en ook door het beschikbaar stellen van modem red- dingsmaterieel, trad een groote daling in. In 19201936 bedroeg het aantal verdronkenen gemiddeld per jaar 648, dus een gemiddeld kleiner verliescijfer aan menschenlevens van 291 per jaar. Jaaroverzicht 1937. Verdronken: Jong. Meisj. Man Vrouw. Ie kwartaal 19 8 48 15 2 e kwartaal 63 23 81 21 3e kwartaal 59 25 85 14 4e kwartaal 16 5 58 Gered le kwartaal 2e kwartaal 3e kwartaal 4e kwartaal 157 61 Jong. Meisj. 24 15 50 28 66 40 19 5 262 58 Man. Vrouw. 52 19 54 11 94 17 65 11 159 88 265 58 Overzicht van het aantal te water gereden auto's, bussen en vrachtwagens, (alleen ern stige gevallen worden ingeschreven). 1937. Wagens: Doodel, afloop: Gered werden: le kw. 45 11 74 personen. 24 6 43 personen 25 4 86 personen 38 3 82 personen 2e kw. 3 e kw. 4e kw. Groote belangen der zaken menschen in het verschiet te Caslricum. Er is nu in Castricum opgericht een Neu trale Middenstandsbond, waarvan iedere za kenman lid kan worden. Oorspronkelijk heeft het in de bedoeling gelegen om een vereeni ging op te richten, die speciaal de Forensen zou steunen. Dit plan is veranderd en op ad vies van den Burgemeester werd een Neutrale Middenstandsvereeniging opgericht met een klein aantal leden. Een bestuur werd gekozen, dat opdracht der vergadering kreeg om een en ander uit te werken. Deze vereeniging die nu in het klin begint, stelt zich ten doel om groote dingen te doen, b.v. het zoover te brengen, dat de Middenstand zelf het initia tief neemt om den Middenstand naar voren te werken, samenwerking te zoeken met de bestaande vereenigingen en te bewerken, dat iedere zakenman zich organiseert, omdat hij anders zal voelen, wat het beteekent om met- georganiseerd te zijn. Het zal voor het bestuur een zeer moeilijke taak worden -om vasten voet te krijgen, maar er moet rekening ge houden worden met de uitbreiding van Castri cum. Wat achter ons ligt laten wij rusten, we moeten nu vooruit. Hier ligt een terrein voor de zakenmenschen, waarin toekomst zit. Het bestuur zal een groote vergadering uitschrij ven, waar iedere zakenman moet komen, Er zal een spreker uitgenoodigd worden, die u zal bewijzen, dat het meer dan noodig is, zich hier in Castricum te organiseeren en samen te werken. Blijft dus niet thuis, als u een uitnoodiging krijgt, wacht niet tot het te laat is en u dus zou moeten aanzien, dat alle zakenmenschen profiteeren van hun organi satie. Castricum wordt een andere plaats, dan het is geweest. Er zijn andere perspectieven ge komen, die moeten benut worden door middel van samenwerking. Samen met de reeds bestaande Midden standsvereeniging de Hanze is alles te berei ken wat hier noodig is, om de zaken op een goed peil te houden en beter te maken. Komt dus allen op de eerstvolgende vergadering, waarvoor u een convocatie zult krijgen. De vereeniging is opgericht en gaat door met haar streven, om voor de aangeslotenen alles in het werk te stellen hun zaak op te bouwen. TURKSTRA, Voorzitter. WIT^ ^ROOD 132 24 285 personen In 1934 verdronken 504, gered 474; in 1935 resp. 521 en 625; in 1936 resp. 538 en 748; 137 resp. 562 en 885. De bevolking van Nederland neemt per jaar toe met ongeveer 100.000 zielen, Wagens te water: Doodel. afl.: Gered werden: 1934 85 43 200 1935 108 36 226 1936 143 35 304 1937 132 24 285 Gemeentebesturen of vereenigingen, die een voorlichtingsavond over het redden van drenkelingen, ook uit auto's, met lichtbeelden wenschen, kunnen inlichtingen bekomen bij het secretariaat van den Bond, mej. A. Claus, van Woustraat 2, Amsterdam (Z.), of bij A. J. Meijerink, hoofdconsul voor de Propaganda te Haarlem. De Vestigingswet Kleinbedrijf*. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u opname van onder staande: Maandagavond was ik verhinderd de ver gadering van den Middenstandsbond bij te wonen, maar ik heb het verslag in uw blad gelezen en wenschte naar aanleiding van deze kwestie iets op te merken en te vragen. Is het wel waar dat de middenstand in het algemeen om deze vestigingswet in het klein bedrijf gevraagd heeft? En dan meen ik te mogen zeggen: Neen. De organisaties heb ben er om gevraagd, maar het grootste deel van de winkeliers is, meen ik, niet georgani seerd, met name de kleinere zaken. Er zijn ongetwijfeld in deze wet goede din gen, maar er zijn ook vele bezwaren. Er is ge sproken over beunhazen, maar worden die beunhazen en met name de groote, die mis schien aan de letter der wet voldoen, nu aan banden gelegd? Wanneer mijn zaak in orde is wordt het dan aan een z.g. beunhaas of bokserzaak belet om mij den nek te breken, ook wanneer er even tueel voldaan wordt aan de diploma-eischen? Ik heb het gevoel, dat er van bescherming van den kleinen Middenstand weinig terecht komt. Ik heb nooit een diploma in boekhouden ge had. Toch verklaarde een ambtenaar van de Belastingen, dat mijn boekhouding eenvoudig en prima in orde was, en ik ben er van over tuigd, dat er in ons land onder kleine zaken menschen nog duizenden zijn, waar het even eens zoo gesteld is. En wanneer er menschen zijn met een slor dige boekhouding, heeft de staat daar dan schade van? Deze menschen worden meestal niet te laag geschat in de belasting. Ook de leveranciers weten gewoonlijk spoe dig genoeg hoe het er voor staat. En dan de geëischte warenkennis. Deze is van belang- voor den winkelier zelf, want het publiek is „de groote controleur". De bona fide winkelier verkoopt geen rommel, daar benadeelt hij zichzelf het meest mee. Overi gens geldt ook hier dat alle waar naar zijn geld is. En het is weer de zakenman zelf die er alle belang bij heeft, dat zijn zaak een goed naam heeft. Daarmede is niet gezegd, dat de geëischte warenkennis uit den booze is, integendeel, maar ieder weldenkend mensch spant zich op dat terrein wel in. Dan wordt er geëischt: kapitaal-capaciteit. Waar ligt hier de grens? Men kan de grenzen wel zoo trekken, dat de middenstander prac- tisch geheel uitgeschakeld wordt. Welke schade heeft de staat er van als iemand, die werkloos wordt, er zijn spaar pot aan waagt om op eigen beenën te blijven staan? Of moet zoo iemand meteen het hoofd maar in den schoot leggen en zich melden aan het stempelbureau en aan alle loketten van liefdadigheid? Is daar de Staat mee ge baat? Velen zijn er op deze manier verongelukt en hebben soms familieleden meegesleept, soms ook wel door onoordeelkundig optreden. Maar ook velen zijn met inspanning van alle krachten geslaagd en bewaard voor het stempellokaal. Maar de meeste van die kleine middenstan ders hebben een harden dobber en daarom is het wel gemakkelijker om te zeggen: je moet een cursus volgen van 3 jaar a 30 gld per jaar, en dan met een boete van 6 gulden per jaar voor het niet georganiseerd zijn, maar het is nog niet zoo gemakkelijk voor velen, om dat bedrag uit te trekken. Daarbij zullen daar te zijner tijd ook nog wel kosten bijko men voor controle, want waar een wet is zijn overtredingen. Controleurs zijn meestal menschen van goede wille maar ook meestal menschen, die de harde noodzaak en de wor stelingen in den strijd om het bestaan niet kennen. Het komt mij voor, dat de Middenstands bond hier in plaats van den middenstand, de groote kapitaalkrachtige zaken bevoordeelt en ■dat nu op de voorgestelde manier voor den werkelijken middenstand ook niets goeds van deze regeling te wachten is, integendeel! EEN KLEINE WINKELIER.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7