Chautemps voor de Fransche Kamer. D' U Vertrouwensmotie behaalt 501 stemmen voor en één stem tegen! THIJS IJS GAAT DOOR DIK EN DUN ZATERDAG 22 JANUARI Ï938 E Fransche Kamer heeft gis teren met sprekende cijfers haar vertrouwen in het nieuwe kabinet-Chautemps uitgesproken. Nadat de minister-pre sident zijn regeeringsverklaring had afgelegd werd de door de radicaal so cialistische fractie ingediende motie aangenomen met 501 tegen één stem, bij 104 onthoudingen. De eenige te genstemmer was de Frontist Bergery. Bij de stemming hebben zich de volgende kamerleden onthouden: 55 leden van de republikeinsche fede ratie, 3 onafhankelij ken der republi keinsche en nationale unie, 8 leden der Fransche sociale partij, 6 onaf hankelijke republikeinen, 10 onaf- li ankelij ken der volksactie, 1 volks democraat, 2 onafhankelijke Agra riërs, 14 leden der onafhankelijke republikeinen en sociale actie, 3 le den der democratische linkerzijde, 1 linksch onafhankelijke en een lid der linksehe republikeinsche alliantie en onafhankelijk radicalen. In totaal hebben dus 104 Kamerleden blanco gestemd. Voorts waren tien afgevaar digden met verlof afwezig. Herriot presideerde de Kamer. De radicaal socialistische motie had den volgenden inhoud: „De Kamer keurt de verklaring van de regeering goed, als programma voor den socialen vooruitgang, eco- nomjsch en financieel herstel, van vrede, van verdediging van het re gime, hetgeen in overeenstemming is met den wil van het land, welke tot uiting is gekomen bij de algemeene verkiezingen. Zij heeft vertrouwen in de regeering om dit programma tot uitvoer te brengen en gaat, iedere toevoeging verwerpend, over tot de orde van den dag". De regeeringsverklaring. Aan de regeeringsverklaring, die Chautemps voor de Kamer heeft afgelegd, ontleenen wij het volgende: De regeering, die zich aan u voorstelt is sa mengesteld om een einde te maken aan een politieke crisis, die door haar langen duur en verwardheid tot ernstig nadenken stemt. Wil men die crisis redelijk beoordeelen, dan mag men niet de ernstige financieele moeilijkheden waaruit zij is voortgekomen, uit het oog ver liezen. De crisis is niet geboren uit een verschil van meening tusschen de leden van het vorige kabinet over de sociale politiek, die hen tot elkaar gebracht had, maar uit de moeilijkheid die zich voordeed hij het zoeken van een com promis tusschen de gewettigde verlangens van het volk en de gebiedende eischen van het na tionale belang. Tegen alle wanorde, tegen alle kwaadwilli gen, tegen het bedrijven van zekere verdachte vreemdelingen moet een krachtige toepassing- der republikeinsche wet de openbare rust en de onafhankelijkheid en veiligheid van het vaderland waarborgen. Tegelijkertijd moet de arbeidende klasse de zekerheid worden gegeven, dat geen enkele aanslag zal worden gepleegd op de sociale voordeelen, die zij wettig verworven heeft. In plaats van de reeds ingevoerde hervormingen te beperken of te verminken, moet men de aanpassing daarvan aan het leven der natie verzekeren en onbevreesd het werk van den democratischen vooruitgang voortzetten met steeds grooter medewerking van de natie, waarbij een groeiende zin voor orde en vrede noodig zal zijn. In dezen geest zal de regeering Dins dag a.s. een zeer belangrijk ontwerp over de verhouding tusschen werkge vers en werknemers indienen, waarin tegelijkertijd het respect voor het wet tig gezag van den leider der onder neming en het recht van den arbeider op zekerheid en waardigheid zullen worden verzekerd. Dit ontwerp zal het mogelijk maken, dat de onvermijdelijke arbeidsconflicten rechtvaardig worden geregeld en dat een staking, als die zich ondanks onzen arbeid zal voor doen, vreedzaam verloopt. Indien de regeering besluit van alle burgers, patroons en werknemers, een eerbiediging van de overeenkomsten, van de wetten en van de openbare orde, aldus Chautemps, kan en wil zij dat slechts doen bij een regime van sociale gelijkheid, dat iederen burger de zekerheid geeft zijn recht op vreed zame wijze te kunnen doen zegevieren en dat niet de verontschuldiging geeft een toevlucht te nemen tot geweld. De regeering zal zeer binnenkort een reeds voorbereid wetsontwerp afhandelen, dat doel treffende hulp moet bieden aan bejaarde ar beiders, die bij de verzekering van hun bestaan slechts kunnen rekenen op de bescherming van het geheele volk. Voorts zullen tal van hervormingen, die reeds dikwijls werden ter sprake gebracht en die met name de pers, het politieke regime in Algerije, de buitenlanders, onderwijshervormingen betreffen, of die be oogen aan onze boeren de bescherming te verleenen, welke men verschuldigd is aan hun vruchtbaar werk, terwijl nog verdere hervor mingen op hun beurt aan een bespreking en stemming in het parlement in behandeling zullen komen in een tempo, dat rekening zal houden met de financieele mogelijkheden dei- natie. Een solide financieele toerusting is een waarborg, zoowel voor de onaf hankelijkheid van het regime, als voor de veiligheid des lands. Wij moeten dus met den steun van het parlement de formeele verplich ting vernieuwen te waken voor de handhaving van het evenwicht op de begrooting en de krachtige verdediging van de nationale munt binnen het kader der monetaire vrijheid en de drie partijen-overeenkomsten, die ons op zoo gelukkige wijze verbinden met de groote Angelsaksische democratieën. Een der voornaamste taken der re geering zal dan ook zijn een. commissie van onderzoek naar de productie in te stellen, teneinde het tempo dezer productie te versnel len en. den weerstand te accentueeren tegen de verhoogde kosten van levensonderhoud, de smartelijke toeneming der werkloosheid te beperken en het verontrustend deficit op de handelsbalans te verminderen. De continuïteit der actie met die van vorige kabinetten, welke het essentieele kenmerk van deze regeering zal zijn, zal ook door het voort zetten van haar buitenlandsche politiek, die reeds vele malen door het parlement is goed gekeurd en de gevoelens des lands vertolkt, tot uitdrukking brengen. Zij berust op de trouw van Frank rijk aan den Volkenbond, welke met de vestiging van gelijkheid der vol ken in vrije en duurzame samenwer king, ondanks naar al te zekere hin derpalen, de beste waarborg voor den wereldvrede blijft. Tegelijkertijd zullen wij tot taak hebben deze duurzame beginselen in overeenstemming te brengen met de dagelijksche moeilijkheden, waarop onze hardnekkige wil den vrede te handhaven en te organiseeren botst. In afwachting ervan, dat de regeeringen den plicht begrijpen, die hun wordt opgelegd een einde te maken aan den bewapeningswedloop, welke den volken tot den afgrond en tot den oorlog brengt, is de eerste waarborg van onze veiligheid gelegen in een krachtig verzekerde nationale verdediging. Getrouw aan het gemeenschappelijk ideaal dat het land nader brengt tot de groote de mocratieën en in het bijzonder tot het zoo volkomen verbond, dat het op zoo hartelijke wijze met Groot-Brittannië vereenigt, gehecht aan zijn traditioneele bondgenootschappen en vriendschappen, vastbesloten alle verdragen, die het met bevriende naties verbindt te hand haven, heeft Frankrijk tegelijkertijd den op rechten wil met alle staten normale en vreed zame betrekkingen te onderhouden en te ont wikkelen, waarbij het op loyale wijze met hen het terrein van gemeenschappelijk begrip wil trachten te vinden. De hooge verwachting, onlangs tot uitdruk king gebracht door een eminenten leider van onze democratie, de natie vereenigd te zien in een breed front, dat tegelijkertijd een na tionaal front en een volksfront moet zijn, is bij de vorming der regeering niet tot uitdruk king kunnen komen. Laat ons tenminste ho pen, dat zich onder het gezag van het parle ment in dit land, om een ondernemend pro gram van sociale en economische vernieu wing, een atmosfeer ontwikkelt van arbeid, van vrijwillige discipline en van burgerzin. Wij doen een beroep op de natie zich bewust te zijn van de te wezenlijke gevaren, die haar bedreigen, en begrip te hebben voor de on overwinnelijke kracht, die zij in zich heeft om ze te boven te komen." DultscMand, Twee doodvonnissen voltrokken. Vanmorgen zijn. naar het D.N.B. meldt, Gerhard Diehl en Felix Bobek, die wegens voorbereiding tot hoog verraad en landverraad door het volksgerechtshof ter dood waren ver oordeeld, te Berlijn terechtgesteld. Verder is de wegens landverraad ter dood veroordeelde Arthur Peschke terechtgesteld. Generaal Feng niet terechtgesteld? Men is te Sjanghai van meening, dat generaal Feng Joe Sjang niet is terechtgesteld. Wel is hij een van de twaalf generaals, die zijn afgezet wegens het falen in hun taak. Uit dezelfde stad verneemt Reuter: Terwijl hij zijn huis in de Fransche ne- derzetting betrad, is Jang Fo Joeen, een dei- leden van de burgerlijke vereeniging te Sjanghai, door een onbekend man vermoord. Hij werd in den rug aangevallen en met drie schoten in het hoofd gedood. Jang was een goede vriend van Lo Pe Hong, den voorzitter van genoemde vereeni ging, die op 30 December doodelijk werd ge wond. Jang is het laatste slachtoffer van de le den van den bond, welke- is opgericht om met steun van de Japansche autoriteiten de gebieden rond Sjanghai te bevolken. Zij worden door vele Chineezen als verraders beschouwd, aangezien zij wel met de Japan sche autoriteiten moeten samenwerken. Engeland. Vlootkwesties met Japan besproken. In diplomatieke kringen te Londen wordt vernamen, dat de Britsche ambassadeur te Tokio, Sir Robert Craigie in opdracht van zijn regeering een onderhoud heeft gehad met den woordvoerder van de Japansche admirali teit over het tonnage van de kruisers. In af wachting van het rapport wordt geen com mentaar geleverd. Vermoedelijk is gesproken over het vlootverdrag van Londen, waarbij Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten overeenkwamen geen kruisers te bouwen, grooter dan 35.000 ton. Later hebben zich Duitschland en de Sovjet Unie bij dit verdrag aangesloten. Japan en Italië hebben zich af zijdig gehouden. Mexicaansche bandieten aan het werk. Trein tot ontsporing gebracht. Uit Mexico: Nabij het station La Constancia, tusschen Guadalajara en Irapuato, zijn de locomotief en elf wagons van een goederen trein ontspoord. De machinist, de stoker en verscheidene treinbeambten kwamen bij dit ongeluk om het leven. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de wissels op het traject door tot nu toe onbekende misdadigers beschadigd waren. Men vermoedt, dat de aanslag bedoeld was tegen den sneltrein, die hetzelfde traject volgt. Beide Spaansche luchtmachten in actie. Franco's hoofdkwartier gebombardeerd. Het hoofdkwartier der Spaansche Nationalisten Salamanca heeft het ergste luchtbombardement sedert het begin van den burgeroorlog onder gaan bij een aanval van zeven regee- r in gsvlieg tuigen Voor zoover thans reeds bekend is, vonden hierbij negen personen den dood en vielen talrijke gewonden. De Britsche agent bij de rechtsche regeering en zijn staf ontkwamen aan ernstig gevaar: de ruiten van hun hotel werden versplinterd. Er werden echter geen Britsche onder danen gewond. De luchtmacht van Franco bombar deerde gisteren het stadje Reus. Er zouden dertig dooden en een veertig tal gewonden zijn. Bovendien is de stad Castellon gisteren door de rechtsche luchtmacht gebombardeerd tengevolge waravan zeven personen werden gedood en een vijftigtal gewond. Ook Barcelona werd weer bestookt. ITALIAANSCH VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT." Een watervliegtuig van de luchthaven Mug- giano is in zee gevallen nabij de haven La Spezia. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De piloot kwam om het leven. KAUTSKY OOK CANDIDAAT GESTELD VOOR DEN VREDES NOBELPRIJS. Twee Zweedsche sociaal democratische par lementsleden hebben een schijven gericht tot het Nobelcomité, waarin zij Karl Kautsky candidaat stellen voor den Nobelprijs van den vrede in 1938. Vijf leden der „Thorpeness', worden vermist. Vermoedelijk geen protest der Britsche autoriteiten. De Britsche admiraliteit heeft bevestigd, dat twee leden van de bemanning van de „Thor- peness" werden gedood, toen het schip in de haven van Tarragona door een bom werd ge troffen. Zeven matrozen werden gewond en vijf worden vermist. Het schip werd ernstig beschadigd, doch is niet gezonken. Het is niet waarschijnlijk, dat de Britsche regeering stap pen zal doen bij de autoriteiten te Salamanca, aangezien de bescherming van Britsche vaar tuigen alleen geldig is buiten de territoriale wateren, terwijl de „Thorpeness" zich op het oogenblik, dat het schip door een bom werd getroffen in de gevechtszone bevond. VOORDEN- -POLITIERECHTER ARBEIDERS IN RIOOL VERDWENEN. Vrijdagavond zijn twee arbeiders, die aan het werk waren bij den toegang van de groote rioleering van Clichy, de voorstad van Parijs, op den hoek van de Avenue Clichy en de Rue Brochant, in deze rioleering verdwenen. Men veronderstelt, dat zij door den zeer krachtigen stroom zijn meegesleurd. Tot dusverre is ieder zoeken zonder resultaat gebleven. TWEE DOODEN BIJ VLIEGONGELUK IN FRANKRIJK. Een militair vliegtuig, dat te Marignane thuishoorde is even na den start van het vliegveld Itres, verongelukt. De beide inzittenden, twee onderofficieren, kwamen om het leven. ARRESTATIE IN DE MOORDZAAK ROSELLI De teekenaar Jacubiez is, volgens een Ha- vasbericht uit Parijs in staat van beschuldi ging gesteld. Hem wordt in de moordzaak der gebroeders Roselli moord met voorbedachten rade ten laste gelegd.. Het jaar 1937 was voor den uitvoer van bollen niet ongunstig. Totale uitvoer in aantal K.G. verminderd, opbrengst echter belangrijk vermeerderd. Het jaar 1937 is in het algemeen voor den export van bol-, knol- en wortelgewassen niet ongunstig geweest. Zoo werd in '36 naar de Amerikaansche landen uitgevoerd 6.532.806 K.G. een waarde van f3.622.608, voor '37 waren deze cijfers resp. 7.641.794 en 5.042.078. Naar Groot Brittannië werd in K.G. in 1937 minder uitgevoerd dan in '36, de cijfers wa ren n.l. 22.104.820 K.G. en 23.464.532 K.G. De opbrengst bedroeg in '37 evenwel weer meer n.l. f 14.113.695 tegen '36 f 12.115.463. Ook naar Duitschland, Oostenrijk, Honga rije en Tsjeeho Slowakije werd meer uitge voerd, het totaal gewicht was hier 4.232.604 K.G. en de opbrengst f2.917.335. voor '36 wa ren deze cijfers 3.954.618 en 2.111.129. Naar Frankrijk werd in K.G. minder uitge voerd 4.083.760 K.G. in '36 en 3.646.402 in '37, doch de opbrengst was in het laatste jaar weer meer n.l. f 2.339.936 tegen f 2.166.599. De handel met Sovjet Rusland en de Rand staten nam wat het aantal K.G. betreft, weer af, n.l. 293.351 K.G. tegen 285.118 K.G. De opbrengst was ook hier weer meer n.l. f 194.551 in '37 en f 164.472 in '36. Opmerkelijk is het dat daar de uit voer in K.G. uitgedrukt in '37 soms lager is dan die in '36 toch de totale opbrengst hooger is. Het ligt hier dus voor de hand dat men hoogere prijzen heeft kunnen bedingen. Ook bij de Scandinavische landen doet zich dit verschijnsel voor de uitvoer in K.G. verminderde van 4.899.072 tot 4.617.340, de op brengst steeg echter weer van f 2.681.564 tot f 3.069.025. Ook bij de groep diversen, de han del met Azië, Afrika, Zuid Amerika en Austra lië valt hetzelfde waar te nemen. De uitvoer yerminderde hier met 86.927 K.G. de opbrengst vermeerderde met f 28.757. Het verschijnsel doet zich ook weer bij totale uitvoer gelden, deze bedroeg n.l. in 1936 43.713.603 K.G. tegen in '37 43.126.659 K.G. De opbrengst vermeerderde echter van f23.131.372 in '36 tot f28.074.914 in '37, dit is -dus een vermeerdering van f4.943.542. Vereeniging tot verruiming der echtsclieidingsmogelijkheid. De oprichtingsvergadering. Vrijdagavond werd in de Sociëteit St. Bavo, Sniedestraat-, de oprichtingsvergadering ge houden van de „Vereeniging tot verruiming der echtscheidingsmogelijkheid". De voorzitter van het voorloopig comité, de heer L. B. v. d. Muyzenberg, uit Voorburg, opende de bijeenkomst met een korte toe spraak, waarin hij o.a. zeide, dat bij den met grooten tact door de vereeniging te voeren strijd veel moeilijkheden zullen zijn te over winnen. De regeling der echtscheiding in ons land deugt niet; zij maakt talloos velen ongelukkig en tast den grondslag der maat schappij, het gezin, aan. Huwelijken, die op dien naam geen aanspraak meer mogen ma ken, blijven gehandhaafd. Allerlei ellende is hiervan het gevolg. Wij zuchten nog steeds onder een wettelijke regeling der echtschei ding, die. de werkelijkheid miskent, waar door velen, vooral de buitenechtelijke kin deren, verwekt in buitenechtelijke verhou dingen, waartoe men overging omdat echt scheiding niet mogelijk was. gedupeerd wor den. Hierna werden de statuten en het Huis houdelijk Reglement behandeld en door de vergadering goedgekeurd. De vereeniging zal het volgende trachten te bereiken: le. dat echtscheiding zal kunnen verkre gen worden op grond van krankzinnigheid, die minstens 5 jaar vóór de echtscheiding begonnen is. 2e. de regeling van de scheiding van tafel en bed moet dusdanig gewijzigd worden, dat de niet-schuldige partij 3 jaar en de schul dige partij 5 jaar, nadat de scheiding is uit gesproken, éénzijdig dus zonder den wil van de andere partij ontbinding van het huwelijk zal kunnen verkrijgen en dat echt scheiding door overeenkomst in de wet op genomen wordt. 3e. stelt de Vereeniging zich voor verdere behartiging van de belangen van degenen, die door de tegenwoordige echtscheidings regeling gedupeerd worden. De Vereeniging zal strikt neutraal, zijn. Er zal een propaganda-actie op touw worden gezet. In het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren L. B. v. d. Muyzenberg, voorzitter; C. A. Smit, te Driehuis, 2e voorzitter; D. van Santen, secretaris; (Stille Veerkade 2, Den Haag); C. v. d. Berg, penningmeester; J. H. van Eys, 2e secretaris; J. H. Vermaas en mevr. Scheidemans-Terluin, commissarissen. De optimist De meeste burgers, die gedwongen zijn in het betolaagdebankje plaats te nemen, zijn een beetje met hun figuur verlegen in het bewustzijn van het feit, dat aller oogen op hen zijn gevestigd en in de onzekerheid om trent den afloop der zaak. Er zijn er, die zenuwachtig met de vingers plukken, anderen zitten er bedrukt bij of trachten zeer be rouwvol te kijken; er zijn er ook, die onver schillig doen. Niets van dat alles bij den man, die nu in het bankje stond. Hij was daar verschenen, alsof hij op een prijsuitdeeling -kwam en de vroolijkheid lag hem op het gezicht. Hij scheen te zeggen: Dat zaakje is al lang in orde en tot ieder genoegen geregeld. En toch was dat volstrekt niet -het geval, want hij stond terecht, omdat hij een snelweger, dien hij in huurkoop had gekocht voor 100 van de hand had gedaan, toen er slechts 31.50 op was betaald. Waarom heb je dat gedaan? vroeg de rech ter. Omdat ik in mijn groentenihandel geen cent meer kan verdienen, zei hij. En wat doe je nu? Zaken voor eigen rekening. Gaat dat goed. Best! Maar waarom heb je dan later niet be taald? Och, ik heb gedacht, dat ik eerst den af loop van het proces moest afwachten, maar komt alles in orde. Hij zei dat zoo vol vertrouwen, dat men had mogen verwachten, hem de ontbrekende gel den te zullen zien neertellen. Misschien had hij verwacht, dat er gezegd zou worden: „Ga je gang maar; we weten, dat het in orde zal komen". Maar de offi cier nam het zekere voor het onzekere en vroeg een maand gevangenisstraf voorwaar delijk met de bijzondere voorwaarde, dat het ontbrekende binnen 6 maanden moest worden aangezuiverd en nog 15 boete om den man er aan te herinneren, dat verduistering een strafbaar feit is. Of hij daar wat op te zeggen had. Hij had er niets op te zeggen, dan dat het bij wijze van spreken, al betaald was, zoo zeker zou het gebeuren. De' politierechter rekende: 68.50 over 6 maanden is een rijksdaalder -per week en wist bij ervaring, dat dit velen niet meevalt, 6 •maanden lang, waarom hij de som verdeelde over 9 maanden en ter vergemakkelijking van de -betaling de geldboete schrapte, maar van de maand voorwaardelijk maakt hij 6 weken. De man nam dat alles met groote blijdschap in ontvangst en op dé raadgeving van den politierechter om niet meer van die dure din gen op afbetaling te koopen antwoordde hij met een armzwaai, alsof hij die gedachte verre van zich wierp. Welvoldaan verliet hij de zaal. 'n Optimist, hoorden we den rechter tegen dien officier zeggen. ONZE DAGELIJKSCHE KlNDERVERTELLINCf I-k zeg maar zoo, dat ik het er maar weer handig h,eb afgebracht, lachte Thijs bij zichzelf, terwijl hij kalm voortliep. Het zal je toch gebeuren, dat er een paar van die honden achter je aankomen! Zoo liep hij weer een tijdje voort, toen hij in de verte een groot kasteel zag. Hij keek verwonderd op, wat zou dat nu zijn Zou daar een koning wonen? dacht Thijs, terwijl hij wat sneller doorstapte. Ik zal in alle geval maar eens gaan kijken, je kunt nooit weten, wat dat voor een kasteel is! En zoo zien jullie Thijs op het plaatje vlug doorstappen, naar het onbekende kasteel toe. Mooi is het, hè? Om het kasteel heen loopt een kronkelende weg, die waarschijnlijk wel naar den ingang zal voeren. In de verte waren niets dan groote, hooge rotsen te zien en Thijs voelde zich eigenlijk niets op zijn gemak, toen hij het kasteel van dichtbij naderde. Je kunt nooit weten, wat een boeven hier wonen, bromde hij. Enfin, laten we maar eens een kijkje gaan nemenj Zoo gezegd, zoo gedaan en Thijs liep het kronkelweggetje op. Een vernuftig zeiler. „Wie zonder hop zijn biertje brouwt", zong Vader Cats reeds, krijgt geen goed product. Zoo dacht ook een Amsterdammer, die een oude marinesloep had gekocht, dat dit vaar tuig zonder meer geen geschikt ding zou zijn om er mee te spelevaren, waarom hij besloot het te completeeren. Ongelukkig kos ten de benoodigdheden voor een zeilboot ta melijk wat geld en dat had de man, die maar 17.50 per week verdiend niet, te min der, daar hij er het gezin zijner ouders mee onderhouden moest. Evenwel had hij zich eenmaal in het hoofd gezet, dat de marine sloep een volmaakte zeilboot moest worden, want op zeilen had hij zijn zinnen gezet. Dat bracht hem er toe na-ar een jachthaventje in Zaandam te gaan en daar van verschillende zeilscheepjes alles te gaan sloopen, wat hem dienstig kon zijn om daarmee zijn sloep te voltooien. Het kwam zoover niet, want hij werd be trapt en moest zich nu voor diefstal verant woorden. Dat hij zoo graag een zeilboot had, was een heel onvoldoend excuus en wat meer is, het werd als verzwarende omstandigheid gerekend, dat hij was gaan stelen ter wille van een lief hebberij. Het zag er naar uit, dat hij de gevangenis zou inzeilen en dat ware wellicht gebeurd als hij niet verankerd was geweest aan een be hoeftige familie. Ter wille van deze kwam hij er nu nog met 2 maanden voorwaardelijk en 15 boete af, nad-at de officier 3 maanden voorwaardelijk -en 20 boete had geëischt. Het betwiste meisje. 't Is te platten lande niet zonder gevaar geweest een welgevallig oog te richten op een meisje uit een ander doip en dat schijnt in Purmerend, al heeft dit stadsallures aange nomen, nog zoo te zijn. Toen op kermis-Zon dag een Hoomsche jongen zich in een café meer dan volgens Purmerender zede voor een aardig meisje uit dat stedeke interesseerde, was er al dadelijk een jongen bij de hand, die vertelde, dat hij dien rivaal zou willen af drogen, waarop deze, vertrouwende op zijn bokskunst voorstelde naar buiten te gaan. Een andere Purmerender meende, dat dit over bodig was en opende den strijd door den jongen uit Hoorn een bierglas in 't gezicht te gooien, waarop de kastelein hem de deur uit gooide en zoo het geschil beëindigde, maar de getroffene was vrij ernstig" aan gezicht en hand gewond en dat bracht den glazenwerper voor den politierechter. Hij zei, dat hij het niet had gedaan, maar dat de jongen uit Hoorn een dreigende houding had aange nomen en een bierglas had stuk geknepen, wat de eerste ruziemaker zei ook gezien te hebben, maar wat niemand anders gezien had. Het meisje en een paar anderen hadden echter wel verdachte met een glas zien gooien of slaan en daarmee stond de zaak wel vast. Uit het verhoor bleek, dat geen der deel nemers volgens hun zeggen dronken was ge weest, want ze hadden slechts 6 of 7' glazen bier gedronken, zoodat ze daar blijkbaar nog al wat- kunnen verdragen. Dat 't met de verwonding goed was afge- loopen; dat het kermis was geweest; dat er 6 of 7 biertjes waren gedronken en dat- de Purmerenders niet graag zien, dat een van buiten hun aardige meisjes wegkaapt, dat alles werd overwogen en leidde tot het opleg gen van 15 boete conform den eisch, „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" Sophiastraat 2d. Heel Nederland kijkt straks naar onze schoone vlag, Die hoog in top ons geluk vertoont van dag- tot dag; Wilt bij deez' blijde vreugd, dan snel bedenken, Gauw aan „Weldadigheid" iets extra's schenken. Telefoon 12255. Pos -üv ->12793.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 11