Muziek I Opruiming De Arbeid van de Gehuwde Vrouw. Ins Een bestrijding van het ontwerp Romme. Mevrouw Van den Bergh van Eysixiga- Elias schrijft ons: Eenige jaren geleden heeft de Belgische Senator Rutten een wetsontwerp ingediend om den loonarbeid van de gehuwde vrouw zooveel mogelijk te beperken. Door krachtig verzet hebben de Belgische vrouwen-vereeni- gingen van alle richtingen toen weten te ver hoeden, dat dit voorstel kracht van wet zou krijgen. En nu worden Nederlandsche gehuw de vrouwen, die ten bate van haar gezin be roepsarbeid verrichten, met een wet bedreigd, die het velen van haar onmogelijk zal maken hiermede voort te gaan. Dit Nederlandsche voorontwerp van wet lijkt bedenkelijk op het Belgische van 1934, dat in 'menig opzicht soepeler was dan wat thans door den Nederlandschen Minister van Sociale Zaken Is ingediend. Ingediend uit bezorgdheid voor het gezins leven, zal het-'heel wat gezinnen benadeelen en het leven van veel gehuwde vrouwen, die een beroep uitoefenen, oneindig moeilijker maken. De wet is bovendien heel onrechtvaar dig, waar ze de vrouwen, die aan 't hoofd van ondernemingen staan of wier man zoo'n plaats bekleedt, toestaat in die zaken te blijven ar beiden, maar alle loonarbeid in andermans on dernemingen e.d., tot zelfs schoomnaakarbeid, verbiedt! Er worden uitzonderingen toegelaten, maar die maken de zaak eigenlijk nog erger. De allerarmste huismoeders, wier gezamenlijke gezinsinkomsten beneden de f 25 per week blijven, mogen onbelemmerd blijven arbeiden: wie zou hier niet van den minister de instelling van een gezinsfonds verwacht hebben, min stens even noodig volgens zijn beginsel als extra loontoeslag bij de groote gezinnen! Ellendig er aan toe zijn de vrouwen, in wier gezin wel een inkomen van f 25 of meer zon der haai' arbeid binnenkomt, welk inkomen voor de gezinsbehoeften toch verre van voldoende is. Deze wet bedreigt het ergst de middenstaiidsgezinnen, waar de beroeps arbeid van de vrouw mede voorziet in de gezinsbehoeften. En deze vrouwen zullen haar werk in kantoren, ondernemingen (w.o. ateliers, winkels enz.) alleen kunnen voortzetten, als ze een ministerieels per missie hebben, een permissie die voor be perkten tijd gegeven wordt en zelfs tusschen- tijds door den minister kan worden ingetrok ken. Deze werkende mouwen komen volgens het ontwerp onder staatsvoogdij; onder anibtena- ren-inquisitie. Want aan ambtenaren moeten zij aantoonen, dat haar salaris onmisbaar is voor haar gezin! Hier wordt de waardigheid, de zelfstandigheid van het gezin aangetast. Niet man en vrouw mogen samen meer uit maken wat in het gezins- en familiebelang is hoeveel vrouwen verdienen toch niet alleen voor de opleiding harer kinderen, maar ook om ouders, broers, zusters met hun gezinnen te steunen maar voortaan zal een ambte naar ten departemente dat uitmaken. En ten allen tijde kan de permissie weer worden in getrokken: onzekerheid in de hoogste mate voor alle betrokkenen, voor de vrouw zelf, haar gezin, haar werkgever, soms zelfs hare ge steunde familieleden bovendien! Dit geldt ook voor die arbeidersgezinnen, waar het z.g. normale arbeidersinkomen van hoogstens f 25 ontoereikend is, in gevallen waarin voor zieke of gebrekkige kinderen in gestichten óf voor de opleiding van begaafde kinderen, voor ouders enz. gezorgd moet wor den, In al deze zeer veelvoorkomende en res pectabele gevallen worden ook buitenshuis werkende arbeidersvrouwen in hooge mate tegengewerkt. Voor zoover ze ..schoonmaak ster" zijn, wordt het rustiger, geregelder, wet telijk beschermde schoonmaken van kantoren, scholen e.d. haar ontnomen en worden ze op t werken bij particulieren aangewezen. Of ze kunnen trachten een ministerieele permissie te krijgen: dan moeten ze ook haar geheele gezinsbudget blootleggen en in vele gevallen tevens allerlei gezinsmoeilijkheden! Want er zijn ook vele gezinsmoeders, die willen verdienen, omdat de zaken of verdien sten van haar man achteruitgaan, omdat haai man niet genoeg van zijn loon afdraagt. (Mi nister Romme verzuimde ook een wetsartikel ■op te nemen, dat iedere gehuwde en in con cubinaat levende vrouw recht geeft van den werkgever van haar man uitbetaling van een bepaald percentage van haar mans inkomen, met een minimum van f 25 te eischen). En welke vrouw legt al zulke narigheden gaarne voor aan ambtenaren? Inderdaad: deze wet is onbarmhartig voor de vrouwen die het toch al het moeilijkst heb ben en het dapperst voor haar gezin opkomen! Het bedenkelijkst van dit voorontwerp van wet uit het oogpunt van gezinsbelang is wel dit, dat het belang van het gezin dadelijk op zij wordt gezet als industrie en handel in de knel zouden raken. Dan kan de minister massa-permissies geven in de Staatscourant! Dan zijn gehuwde melksters voor dag en dauw in wei of stal' geen bezwaar voor het gezin; gehuwde schoonmaaksters op veel menschelijker uren in kantoor of school sociaal euvel van foeteekenis! De gehuwde chef van een modezaak of apotheek kan vol gens den minister naar behooren haar gezins- belangen behartigen; de gehuwde coupeuse of apothekeres in een groot bedrijf met vaste werkuren en inkomen, zonder zorgen voor eigen bedrijf, noopt den minister haar gezin te beschermen, door haar dien arbeid te. ver bieden! In een groot deel vaii den middenstand, in winkel, boerderij, restaurant e.d. is de huis vrouw een econorhischè werkkracht, en dat is' eeuwen lang zoo geweest, daaraan wordt in deze wet oók niet getornd. Maar moderner vormen van 'gehuwde vrouwen-arbeid worden zooveel mogelijk geweerd. Daardoor worden gezinnen getroffen, waarvan de vader of moeder geen eigen zaak of onderneming be zitten. Daar kan de vrouw dus geen vrijgelaten arbeid in vinden, ze is aangewezen op anderer zaak of onderneming, en dat zou haar door de wet verboden mogen worden! Komen daartegen niet in opstand de man nen en vrouwen, gehuwd en ongehuwd, die van oordeel zijn, dat Hollandsche echtparen mans genoeg zijn hun eigen gezinsproblemen op te lossen, zélf samen te bepalen of het noodig en mogelijk is, dat ook moeder de vrouw meeverdient? Deze wet randt aan de zelfstandigheid en de waardigheid van het Nederlandsche gezin en de vrijheid van beweging van de gehuwde Nederlandsche vrouw. Mijnen hebben in 1937 veel meer geproduceerd dan in 1936. Gedurende de afgeloopen maand Decem ber zijn door de gezamenlijke Steenkolenmij nen in Limburg geproduceerd: 1.223,971 ton steenkolen. De totale productie over het ge heele jaar 1937 is daarmede gestegen tot het recordcijfer van 14.321,269 ton, hetgeen ruim anderhalf millloen ton hooger is dan over 1936; toen bedroeg de productie nl. 12,802,538 ton. Het aantal arbeiders steeg regelmatig en nam toe met 2600. Op 1 Januari j .1. waren er in dienst 32.163, tegen 29,574 op 1 Januari 1937. Nationaal Huldeblijk. Aan te bieden aan het Prinselijk Paar ten bate van het Nederlandsche Kind. Het bestuur van de stichting „Ons Kind' meldt, dat het, nu de „blijde gebeurtenis' met rassehe schreden nadert, van heinde er verre sympathiebetuigingen en medewerking ontvangt om te geraken tot een waarlijk na tionaal huldeblijk, dat het prinselijk paar zal worden aangeboden, met het verzoek daaraan een bestemming te geven van blij venden aard ten bate van het Nederlandsche kind. Op het door de stichting uit te geven boek werk, dat op haar verzoek wordt verzorgd door de N.V. Wereldbibliotheek, wordt flink ingeteekend. De baten van het boek worden gestort in een afzonderlijk fonds, dat de basis zal vormen voor het nationale huldeblijk. Het wordt het publiek aangeboden in vier uitgaven, een in leer gebonden luxe editie f 100,een in linnen gebonden luxe editie ad f25,en een gebonden volkseditie ad f 5,tot f 24,Bij het secretariaat van de stichting „Ons Kind", Adm. de Ruijterweg 545, Amsterdam, W., kan men op deze uitga ven inteekenen, terwijl de volkseditie ad f 1,50 alleen door middel van den boekhandel ver krijgbaar is. Dit boek „Ons Kind", gids voor jonge ouders, opgedragen aan H. H. K. K. H. H. Prinses Ju liana en Prins Bemhard, staat onder redactie van prof. dr. J. H. Gunning Wz„ voorzitter, H. S. Uijekruijer, secx-etaris, dr. W. Banning, prof. A. ten Bokkel Huinink, mgr. prof. dr. J. Hoogveld, prof. dr. Ph. Kohnstamm, wijlen prof. dr. A. H. M. J. van Rooy, mevr. M. E. H. Sandberg Geisweit v. d. Netten en prof. dr. J. Waterink. In het boek wordt behandeld „Het Kind" zoowel medisch als paedagogisch van den tijd voor de geboorte tot aan de puberteit met medewerking van een 35-tal van de meest vooraanstaande auteurs, deskundigen op hun gebied. De stof wordt in. eeix populairen vorm :egoten doch wetenschappelijk verantwoord. De te behandelexx hoofdstukken zijn: 1. De ontvangst. 2. Lichamelijke ontwikkeling; en verzorging. 3. Bezigheden. 4. Ontwikkeling van gevoel, verstand en wil. 5. Omgang en gemeenschap. 6. en 7. Zedelijke voi-ming en godsdienstige opvoeding. De namen van hen, die inteekenen op eeix der luxe uitgaven worden in het boek vermeld en tevens, evenals van hen, die inteekenen op de gebonden volkseditie, in de oorkonde, welke gelijktijdig met boek erx fonds aan het Pi-ixxselijk paar zullexi worden aangeboden. Het bestuur van de stichting hoopt boek, fonds en oorkonde eenigen tijd na de „heu gelijke gebeurtenis" te mogen aanbieden. Het roept daarom ieder rechtgeaard Nederlander in Nedeidand, in de koloniën en in den vreem de op, om zoo spoedig mogelijk in te teekeixen. DE TRIBUNE-EXPLOITATIE BIJ HET PRINSELIJK HUWELIJK. Donderdagmiddag werd voor de derde ka mer der arr. rechtbank te Amsterdam be handeld het accoord-vooi*stel van de handel maatschappij C. de Ruiter, die door den tegen slag met de tx-ibune-exploitatie te 's-Graven- hage ter gelegenheid vaix het huwelijk van Prinses Juliana in moeilijkheden is gerankt, aan niet-preferente crediteuren werd voorge steld 80 procent tegen kwijting, in dier voege, dat de resteerende 20 procent zullen worden voldaan, voorzoover de uitslag van de proce dure die de handelmaatschappij voert tegen de gemeente Den Haag, over het pachtcon- tract inzake deze tribunes, de Handelmaat schappij daartoe zal blijken in staat te 'stel len. De bewindvoerder gaf een uitvoerig over zicht vair den stand des boedels en adviseerde de voorstellen aan te nemen, als zijnde beslist in het belang der crediteuren. Bij geforceerde liquidatie zal zeker niet meer dan 60 procent beschikbaar blijken. De raadsmaxi van de handelmaatschappij deelde mede, dat feitelijk geen enkele credi teur tegen het accoord is, al ontbreken enkele volmachten tot kleine bedragen, van credi teuren, die verzuimd hebbexx zich te doen vertegenwoordigen. Spr. drong aan op zoo mogelijk onmiddellijke homologatie. De recht bank ging veiwolgens over tot de behandeling daarvan en heeft de uitspraak bepaald op Woensdag a.3. WASCHT U ZELF, maar kunt U de KETELPAKKEN niet schoon krijgen Wij welen keurig. De IJmuider Stoomwasscherij reinigt KETELPAKKEN. SNELLIUSSTRAAT 39 TELEFOON 4371 (Adv. Ingez. Med.) Maatschappelijk Hulpbetoon voor 5400.— opgelicht. Een jaar gevangenisstraf geëisclit. Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich Vrijdagmiddag te verantwoorden de 58- jarig'e havenarbeider W- L. wonende te Rot terdam, verdacht van oplichting. Hij had gedurende zes achtereenvolgende jaren Maatschappelijk Hulpbetoon te Rotter dam voor niet minder dan f 5400 opgelicht. Dit was mogelijk doordat hij gedurende dien tijd per week ongeveer f 50 van zijn werken de kinderen ontving, terwijl hij opgaf geen inkomsten te hebben en zoodoende nog f 15.75 steun per week kreeg. Verdachte gaf toe gefraudeerd te hebben, doch hij was van meening, dat hij veel min der steun ontvangen had. De Officier van Justitie kwalificeerde het ten laste gelegde als een ernstig geval van steunfraude. Hij had geen valsehheid in ge schrifte ten laste willen leggen, omdat ver dachte de steunformulieren niet zelf had ingevuld, doch dit door zijn vrouw was ge schied. Daarom meende hij het misdrijf met oplichting te moeten betitelen. Tenslotte eischte hij een gevangenisstraf van een jaar Oceaanvlieger in K. L. M.-dienst. Vijftien maal over den Oceaan gevlogen. Bij de KLM. is als verkeersvlieger aange steld de heer Georg Klein, die in de vliegers wereld o.a. naam heeft gemaakt door een reeks vluchten over 't zuidelijke gedeelte van den Atlantischen Oceaan. De heer Klein kwam in 1928 bij de Deutsche Verkehrsflieger Schule, waar hij verschillende typen land- en watervliegtuigen leerde bestu ren. Voorts haalde hij nog zijn certificaten als rediotelegrafist en als navigator. In 1932 kwam hij bij de Deutsche Lufthansa in dienst, bij welke maatschappij hij ongeveer een half jaar gevlogen heeft alvoreixs zich naar Zuid- Amerika in te schepen, war hij bij de Colum- biaansche luchtvaart kwam. In Columbia werkt de Scadta, een luchtverkeersonderne- ming, welke op Duitsche leest is geschoeid. In dienst van deze maatschappij maakte de heer Klein verschillende vluchten over de Andes, terwijl hij een werkzaam deel had in het ge regelde luchtvaartverkeer aan de noordkust van Zuid-Amerika en boven de Caribische Van de Scadta is hij weer naar de Deut sche Lufthansa teruggekeerd om als gezag voerder op den vermaarden postdienst im,ar Zuid-Amerika te worden aangesteld. Vijftien vlucht maakte gezagvoerder Klein met de Dornier watervliegtuigen van Bathurst aan de Westkust van Afrika naar Natal in Bra zilië, een afstand van 3090 K.M., welke een maal per week door den Duitschen katapult- dienst. wordt afgelegd. Verder heeft George Klein zich m het nachtvliegen bekwaamd in het Europeesche luchtverkeer, waarin hij, voordat hij bij de KL.M. in dienst trad, geregeld voor de Luft hansa nacbtpostvluchten uitvoerde. Hij heeft ongever 5000 werkelijke vlieguren op zijn naam staan, terwijl hij in het Europeesche verkeer en in dat over den Zuid-Atlantischen Oceaan rond een half millioen kilometers heeft afgelegd, of bijna 13 keer den omtrek van de aarde. Dienstbode zocht uit wat van liaar gading was. Familie geruimen tijd bestolen. Reeds geniimen tijd bemerkte de familie B. te Oegstgeest, dat, hoewel zij de garderobe en de linnenkast steeds aanvulde, deze met groote snelheid verminderde. Ten einde de oorzaak hiervan te achterhalen nam men de politie in den arm. Men koesterde het vermoeden, dat de dienstbode van deze ongewenschte vermin dering wel eens de daderes kon zijn. Het was de gewoonte, dat wanneer de familie B, een avond uitging, de dagdienstbode A. van B. en haar zuster M. van B. beiden wonende te Sassenheim, bij de kinderen kwamen op passen. Gisterenavond ging de heer en mevrouw B. weer uit en de dames kwamen zooals ge woonlijk op hun post. Omstreeks half twaalf in den avond kwam de familie B. thuis en de gezusters gingen daarna per rijwiel naar huis. De politie had zich in de omgeving van de woning van B. vex-dekt opgesteld en voordat de dames het huis van B. hadden verlaten, had de politie reeds een zak met appelen ge vonden, welke zij te voren, op het erf hadden klaargezet. Toen de gezusters van B. buiten kwamen, zetten zij den zak met appelen op de fiets, Doch nu kwam de politie te voorschijn en rekende het tweetal in. De gezusters van B. bekenden reeds geruimen tijd een groote hoe veelheid kleeren en eenige sieraden van de familie B. te hebben ontvreemd. Wanneer de familie B. uit was, zochten zij rustig alles van hun gading op. Bij een gehouden huiszoeking in de woning van de gezusters van B. vond de politie een groote hoeveelheid dames- en kinderkleeding, alsmede 7 paar schoenen en laarzen, leesboeken en een gouden dames horloge. De gezusters van B. zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. K, L. M. lieeft een record' „zuigelingen- De K.L.M. meldt een record; Wij leven in een tijd van records. En een luchtverkeersmaatschappij hoeft niet alleen snelheidsrecords te boek te stellen. Er be staan ook nog wel andere records voor het verkeersvliegtuig. Zooals het laatste record van de K.L.M. onze nationale maatschappij- bracht het record voor zuigelingenvervoer op haar naam met het aantal 350 in het afge loopen seizoen. De grens tusschen babies en kleuters, die nog nauwelijks 2 stappen in he.t ongewisse kunnen wagen, is moeilijk te on derscheiden; dit 350-tal heeft, den luchtweg dan ook niet uitsluitend in een wieg afge legd, maar. uit het aanzienlijke aantal moge toch blijken, dat het vervoer van kinderen door de lucht een steeds grooteren omvang aanneemt. Ruiiu twee ton voor het kind. Opbrengst Weldadigheidspostzegels overtrof 1936. Volgens de voorloopige gegevens zijn van de weldadigheidspostzegels „Voor het Kind" 19371938 de volgende aantallen verkocht: 2.046.208 van 3 ct.; 903.398 van 5 ct.; 1.055.790 van 6 ct.; 2.581.262 van 8 ct. en 825.721 van 16ct. De totalëopbr en gst boven de frankeer waarde is- f 176.214.97 y2 of f 32.500.74 meer dan in 1936- '37. NaTaftrek" van dé kosten, is hiervan reeds, voorloopig f 165.000 aan den Nederlandschen bond tot kindei-bescherming uitgekeerd en ruim f 5000 aan het kinderfonds P.T.T. De verkoop van de door het comité uitgege ven prentbriefkaarten heeft naar schatting f 30.000 opgebracht, terwijl de prijsvraag van de A. V. R. O. en de legpuzzle van verschillende bladen nog f 17 a 20.000 aan het totaalbedrag hebben toegevoegd. Al zijn deze cijfex-s slechts voorloopig, reeds thans staat vast, dat de netto-bate voor het steun- en hulpbehoevende kind de.f 200.000 ver overschrijdt. De leuze „twee ton voor het kind" is ruim schoots werkelijkheid geworden. RAMG PROERAMNA ZONDAG 23 JANUARI. HILVERSUM I 1875 M. en 415,5 M. 8.55 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VPRO. 5.30 VARA, 6.30 VPRQ, 8.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Sportnieuws. .05 Tuinbouwpraatje 9.30 Gramofoonniuziek, .45 Lezing „Van Staat en Maatschappij". 10.00 Bach-Cantate. 10.40 Declamatie en Gramo foonmuziek. 11.00 „Fantasia" en Arbeiders- Mandolineclub „P.A.L.V.U." 12.00 Het Woord van de week. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.30 Omroeporkest en Gramofoonmuziek. 1.30 Cau serie „Kunstzinnig leven in de Indische Ste den". 1.50 Orgelspel. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Mannenzangvereeniging „Inter Nos". 3.05 De Staalmeestei's en solist. 4.30 AVRO-Dansorkest. :.55 Sportnieuws ANP. 5.00 Causeide „Gesprek ken met luisteraars". 5.30 Voor dé kinderen. 6.00 Sportpraatje. 6.15 Sportnieuws ANP. Gra mofoonmuziek. 6.30 Vocaal trio „Saheti". 6.40 Toespraak. 6.45 Vervolg vocaal trio. 7.00 Nederd. Hervormde Kerkdienst. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Musette-Ensemble, koor en solisten. 9.00 Radiojournaal. 9.15 Om roeporkest en solist. 10.00 Radiotooneel. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Bei'ichten ANP. Hier- AVRO-Dansorkest. 11.40—12.00 Orgelspel. HILVERSUM II 301 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO. 5.00 NCRV, 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Orgelconcert. 10.30 Evangelisch Luthersche Kerkdienst. Na afloop: Gewijde muziek (Gr.pl.) 12.15 De KRO-Melo- disten (Van 1.00—1.20 Boekbespreking). 2.00 Godsdienstonderricht. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 KRO-orkest en soliste. (Om 3.30 Gramo foonmuziek). 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Zie- kenhalfuur. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Christ. Zangvereeniging „Excelsior-Halleluja" en orgel. 5.30 Nederd. Hervormde Kerkdienst. Hierna: Vervolg van 5.00. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Lezing „Godsdienst en Sexualiteit". 8.10 Bei'ichten ANP. Mededeelingen. 8.25 Berich ten. 8.30 Operette-uitzending (Gr.pl.) 10.40 Berichten ANP. 10.50—11.10 Epiloog. DROITWICH 1500 M. 12.50 Crystal Palace orkest en soliste. 1.50 Het Bridgewater kwintet. 2.20 Voor tuinlief- hebbers. 2.40 BBC-orkest, -koor en solisten. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.20 Religieuze cau serie. 4.40 Ch. Ernesco's kwintet en solist. 5.20 Religieuze causerie. 5.40 Strijkkwartet. 6.05 Filmpraatje. 6.20 Orgelspel. 6.50 BBC-Theater- oikest. 7.358.10 Pianovoodracht, 8.20 Kerk dienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berich ten. 9.25 Radiotooneel. 9.55 Stedelijk orkest van Worthington en solist. 10.50—11.20 Epiloog. RADIO-PARIS 1648 M. 8.10 en 11.25 Gramofoonmuziek. 11.50 Or gelconcert. 12,40 Gramofoonmuziek, 12,50 Viseiano-orkest en Zang. 3.20 Accordeon- muziek. 3.50 Het Dubruille-orkest. 5.20 Pas- deloup-orkest. 8.35 Zang. 8.50 Opera-concert. 11.20—1.20 Jo Bouillon's dansorkest. KEULEN 456 M. x _n 5.20 Havenconcert. 7.35 Sohstenconeert. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.10 Keulsehe Blaas- muziekvereeniging. 11.20 Omroeporkest. 12.25 Militair orkest. W. Noack's orkest en piano trio. 1.20 Omroepsextet. 3.20 Omroep-Amuse- mentsorkest, orkest van den Rijksarbeidsdienst en solisten. 4.50 Omroepdansorkest. 5.20 Zang. 6.25 Pianovoordracht. 7.20 „Fra Diavolo", opera. 10.05—11.20 Egon Kaiser's dansorkest. mrnv. soliste en Gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 M. 9.25 Gramofoonmuziek, 10.50 Oude muziek. 11.20 Carillonbespeling. 11.40 en 12.20 Gramo foonmuziek. 12.50 Omroepsalonorkest. 1.50 2.05 en 2.35 Gramofoonmuziek. 3.35 A. Felle- man's orkest en Accordeonmuziek. 5.35 Om roepsalonorkest. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.20 Trio Jef Alpaei*ts. 8.20 Bonte Avond. 10.30 Fr. Temmerman's orkest. 11.3512.20 Gramofoon muziek. BRUSSEL 484 M. 9.22 Gramofoonmuziek. 10.20 Max Alexys' orkest (In de pauze's: Viool voordracht, accor- deonsoli en gramofoonmuziek). 12.20 Gramo foonmuziek. 12.50 Omroepkleinorkest. 2.00— 2.35 Gramofoonmuziek. 2.50 Zang, 3.05 Gra mofoonmuziek. 3.20 Conservatorium-orkest en solist. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroep kleinorkest. 7.35 -Gramofoonmuziek. 8.20 „Tip- Toes", opex*ette. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.20—12.20 Jean Omer's orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Verzoekconcert ten bate van de Winter hulp. 9:20 Berichten. 9.35 Wintersportnieuws. 10.05 Weerbericht. 10.20—12.15 Egon Kaiser's orkest, mmv. solisten en Gramofoonmuziek. MAANDAG 24 JANUARI 1938. HILVERSUM I, 1875 M. (Tevens over de Jaarsv^ldzender op 415,5 M.) Algemeen programma verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwij ding'; 10.15 Gramofoonplaten; 10.30 Ensem ble J, Kroon; 11.00 Declamatie; 11.30 Vervolg concert; 12.30 Gramofoonmuziek; 1.30 Orgel spel; 1.45 Lyra-Trio; 2.30 Declamatie met pianobegeleiding; 3.00 Omroeporkest en so list; 4.30 Causerie „Mxisic Hall" (met gr.pl.) 5.30 Kovacs Lajos' orkest, en gramofoonmu ziek; 7.00 AVRO-Dansorkest; 7.30 Causerie „Reisindrukken uit Zuid-Afrika"; 8.00 Be richten A.N.P. Mededeelingen; 8.15 Het Om roeporkest en solist; .9.10 Causerie „De Wa jang"; 9.30 Gramofoonmuziek; 11.00 Berich ten A.N.P. Hierna tot 12.00 dansmuziek (Gr.- platen). HILVERSUM II, 301 M. NCRV - Uitzending. 8.00 Schriftlezing/meditatie, gewijde muziek (Gr.pl.); 8.30 Gramofoonplaten; 9.30 Geluk- wenschen; 9.45 Gramofoonmuziek; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Christelijke lectuur; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Berichen; 12.15 Gramofoonmuziek; 12.45 Amsterdamsch Ka- mermuziekkwartet; 2.00 Voor de scholen; 2.35 Gramofoonmuziek; 3.00 Keukenwenken, 3.30 Gramofoonmuziek; 3.45 Bijbellezing; 4.45 Viool en piano; 5.15 Voor de kinderen; 6.15 Gramofoonmuziek; 6.30 Vragenuur; 7.00 Be richten; 7.15 Vragenuur (vervolg); 7.45 Re portage; 8.00 Berichten A.NP. Herhaling S'OS-berichten; Sportnieuws; 8.15 Stafmu- ziek 5e R. I.; 9.30 „Hoe verdedigen wij ons land", causerie; 10.10 Berichten A.N.P.10.15 Orgelconcert; 10.45 Gymnastiekles; 11.00 Vervolg orgelconcert; 11.30 Gramofoonmu ziek. Na afloop: Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel; 11.30 Actueele causerie; 12.05 BBC-Northern-Ireland-orkest; 12.50 Orgelspel; 1.20 Gramofoonmuziek; 1.50 Bronkhurst-Trio; 3.20 A. Salisbury's orkest; 4.20 Orgelspel; 4.50 Gramofoonmuziek; 5.20 Isidore Schwiller's Strijksextet en het Lon- densch Fagottrio; 6.20 Berichten; 6.40 Strijk kwartet; 7.00 Muzikale causerie; 7.20 Caba retprogramma; 8.20 Filmpraatje; 8.50 Ra diotooneel; 9.20 Berichten; 9.40 Buiten- landsch overzicht; 9.55 Teddy Joyce's Da mesband en solisten; 10.35 BBC-Oikest; 11.20 Alec Freer en zijn Band; 11.50 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIJS, 1648 M. 7.50, 8.55, 10.40 en 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Blareau-orkest en zang; 3.05 Cello voordracht; 3.20 en 4/20 Zang; 4.35 Vioolvoor dracht; 5.20 Cantrelle-orkest; 8.35 Zang; 8.50 Nationaal Orkest; 11.10 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Omroepkleinorkest; 7.50 Ostland-or- kest; 11.20 Fabrieksorkest; 12.35 Nedersak- sisch Symphonie-orkest en solisten; 1.35 Ora- roepschrammel-ensemble3.20 Gramofoon muziek; 4.30 Omi'oepkoor en orkestleden; 6.30 Orkest van het Lippisch Landestheater; 8.20 Westduisch weekoverzicht; 9.00 Vioolvoor dracht; 9.55 Omroeporkest en solisten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek; 12.50 Omroepor kest; 1.50 Gramofoonmuziek; 5.20 Omroep- saloxxorkest; 6.50 Gramofoonmuziek; 8.20 Ca baretprogramma en gramofoonmuziek; 10.30 Gramofoonplaten. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek; 12.50 Omroepor kest; 1.30 Omroepdansorkest; 1.50 Gramo foonmuziek; 5.20 Omroepdansorkest; 6.35 Septet-concert; 7.10 en 7.35 Gramofoonmu ziek; 8.20 St. Romboutskoor en solist; 6.55 Radiotooneel: 10.30 en 10.50 Gramofoonmu ziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Gevarieerd concex-t; 8.20 Berichten; 8.35 Concert door strijkkwintet; 9.20 Bex-ich- ten; 9.40 Wixitersportnieuws; 9.55 Blaastrio; 10.05 Weerbericht; 10.20 Gramofoonmuziek. (Adv. Ingez. Med.) Prins Karei van Zweden in ons land. Met den trein uit Bazel is aan het Hol landsche spoorstation Vrijdagavond in den I-Iaag aangekomen Z.K.H. prins Karei van Zweden, die onder den naam Prins Bernadotte incognito een bezoek aan ons land brengt. De Zweedsche prins was in gezelschap van drie andere heeren en werd aan het station verwelkomd door den heer J. G. Ph. Looman, directeixr van het verkoopkantoor 's-Graven- hage van het staatsmijnbedrijf. De aankomst aan het station geschiedde ge heel onopvallend. Het bezoek was niet tevoren aangekondigd en behalve enkele ingewijden, wist niemand iets van de komst van den prins af. De prins reed naar hotel „De Twee Steden", waar hij zijn intrek heeft genomen. Vermoede lijk zal hij reeds heden weer zijn reis naar Zweden voortzetten. Prins Karei is een broer van wijlen Konin gin Astrid. GEWIJZIGDE PROGRAMMA'S VOOR DEN NATIONALEN FEESTDAG. HILVERSUM I 1875 EN 415.5 M. Nationaal Programma, verzorgd door: 8.00—4.00 VARA., 4.00—7.20 AVRO. 7.20—8.00 VRPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.00 Wilhelmus. 8.04 Rede door Dr. H. E. van Gelder. 8.24 Bach-cantate. 8.45 Gramofoonmu ziek. 10.— Declamatie. 10.20 Sopraan en orgel. 11.Declamatie. 11.20 Graniofoonmuziek. 12.- Populaire gramofoonmuziek.. 1.45 Dialoog. 2. Rede door Z. Exc. Dr. H. Colijn. 2.15 Vara- orkest exi solist. 2.45 „Willem van Oranje", hoorspel. 3.45 Kamerkoor „Pro Musica". 4. Feestx-ede Maj b. d. W. G. de Bas, 4.30 Orgel en bariton. 5.— Oranje-Nassau-cantate. 5.20 Re portage. 5.35 Het Omroeporkest xn.m.v. soliste exi het Haagsche Matrozenkoor. 6.30 Repor tage. 6.50 rede. 7.20 Wijdingsdienst. 8.Rede door Z. Exc. Dr. H. Colijn. Daarna: Wilhelmus. 8.15 Berichten A.N.P. 8.25 „Een- vorstelijke romance", klankbeeld. 9.10 In het jaar der Oranjes", hoorspel, 10.05 Het Omroeporkest xn.m.v. solisten. 10.45 Rede „De indruk van het bericht in Indië". 11.05 Eventueel berichten A. N. P. exi Reportage. 11.3512.00 Gramofoon muziek. Dit programma wordt uitgezonden, als de Nationale Feestdag valt op een Dins'dag, eexi Donderdag of op Maaxidag 24 Januari. Nationaal programma, verzorgd door 8.00—4.00 AVRO, 4.00—7.20 VARA, 7.20—8.00 VPRO, 8.00—12.00 VARA. 8.Openingswoord en Wilhehnus. 8.03 Feestrede Maj. b. d. W. G. de Bas. 8.30 Oraxije- Nassau cantate. 8.50 Reportage. 9.30 Gramo foonmuziek. 9.45 Orgel en bariton. 10.Mor genwijding. 10.15 Vervolg orgelconcert. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.40 „In het jaar der Oranjes",, hoorspel. 11.35 Reportage. 12. Het Omroeporkest m.m.v. soliste en het Haag sche Matrozenkoor. 12.55 „Eexi vorstelijke ro mance", klankbeeld. 1.40 Rede „De indruk van het bericht in Indië". 2.Rede door Z. Exc. Dr. H. Colijxi. Daarna: Wilhelmus. 14.15 Gramofoonmuziek, eventueel Reportage. 14.50 Het Omroeporkest m.m.v. solisten. 3.30 Rede 4.Sopraaxi en orgel. 4.15 Kamerkoor „Pro Musica". 5.Gramofoonmuziek. 6.Rede door Dr. 'H. E. vaxi Gelder. 6.20 V. A. R. A.- orkest en solist. 7.20 Wijdingsdienst.. 8.— Rede door Z. Exc. Dr. H. Colijn. 8.15 Berichten A.N.P 8.25 „Willem van Oranje", hoorspel. 9.30 Bach- Cantate. 10.05 Declamatie. 10.15 Berichten A.N.P. 10.25—12.00 Gramofoonmuziek. Dit programma wordt uitgezonden, als de Nationale Feestdag valt op een Woensdag, een Vrijdag of een Zaterdag. HILVERSUM II. 301.5 M. Nationaal programma, verzorgd door: 8.00 4.00 KRO.; 4.00—7.20 NCRV.; 7.20—8.00 VPRO.; 8.00—12.00 KRO. 8.00 Morgenconcert; 8.30 Vroolijke mar- schen; 10.00 Rede Pastoor W. Nolet; 10.20 Reportage exx gramofoonmuziek; 11.30 Gods- diexistig halfuurtje; 12.00 Berichtexi; 12.15 De KRO-Melodisten2.00 Rede door Z.Exc. Dr. H. Colijn. Daarna: Wilhelmus; 2.15 Declama tie; 2.30 Het KRO-orkest; 3.00 Interview; 3.20 Concert; 4.00 Inleiding, gramofoonmu ziek; 4.30 Zangklasse vaxi het Blindeninsti tuut te Bussum; 5.00 NCRV-orkest. (Om 6.00 Rede door oud-Mixiister Mr. H. Bijleveld) 7.00 Berichten, hierna reportage of gramo foonmuziek; 7.20 Wijdingsdienst; 8.00 Rede door Z.Exc. Dr. II. Colijn. Daarna: Wilhel mus; 8.15 Berïchtexi ANP. en gramofoonmu ziek; 8.30 Wijdingsdienst; 9.15 De Nederland sche Bach-Vereexiiging; 10.00 Declamatie; 10.10 Reportages; 10.30 Berichtexi A.N.P. Hierna tot 12.00 Gramofoonmuziek. Dit programma wordt uitgezondexi, als de Nationale Feestdag valt op een Maaxidag, een Woensdag, een Donderdag of op Vrijdag 28 Januari. Nationaal programma, verzorgd door: 8.00 —4.00 NCRV., 4.00—7.20 KRO.; 7.20—8.00 VPRO.; 8.00—12.00 KRO. 8.00 Openingswoord en Wilhelmus; 8.05 Morgenwijding; 8.30 NCRV-orkest. (Om 9.15 rede door oud-minister Mr. H. Bijleveld) 10.30 Reportage; 11.00 Zang en orgel; 11.30 Wijdingshalfuur; 12,00 Berichten en gramo foonmuziek; 12.15 Orgelspel; 1.15 De Neder landsche Bach-Vereeniging; 2.00 Rede door Z.Exc. Dr. H. Colijn, Hierna: Wilhelmus; 2.15 Gramofoonmuziek; 2.30 Zaxig'klasse van het Blixxdexxinstituut te Bussufn; 3.00 Reporta ges; 4.00 De KRO-Melodisten; 4.45 Declama tie; 5.00 Het KRO-orkest; 5.45 Kinderzang; 6.00 Vroolijke xnarschen; 6.20 Rede door Pastoor W. Nolet; 6.40 Gramofoonmuziek; 7.00 Berichten, gramofoonmuziek; 7.20 Wij dingsdienst; 8,00 Rede door Z.Exc. Dr. II. Colijn. Hierna; Wilhelmus; 8.15 Berichten A.N.P.gramofoonmuziek; 8.25 Solistencon cert; 9.00 Interview; 9.20 Actualiteiten; 9.50 De KRO-Melodisten; 10.30 Berichten A.N.P.; 10.40 Aetherfeestklanken. Dit programma wordt uitgezonden, als de Nationale Feestdag valt op een Dinsdag, een Zaterdag of Vrijdag 21 Januari.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2