HET NIEUWE AVONDBLAD Arbeid van Gehuwde Vrouwen. 23e JAARCANC No. 70 MAANDAG 24 JAN. 1938 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN per week 121/» ets., per maand 55 cents, p. kwartaal f 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400—, verlies van hand. voet of oog ƒ200.—, beide leden duim 100.—één lid duim 50.—alle leden wijsvinger f 60.— f of ur,llÏÏi,rc]fm/e5 f25—> alle leden anderen vinger ƒ15—, één of twee leden anderen vinger f5.-, arm- of beenbreuk 30—, enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk 15—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ïiirrJrKfrï«r 0J?geval t]Jdens de vaarttot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekermg voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Door den minister van Sociale Zaken, mr. Romme, is aan den Hoogen Raad van Ar beid advies gevraagd over een „voorontwerp van wet", dat beperkende bepalingen inzake den arbeid van gehuwde vrouwen bevat. Het woord voorontwerp toont al aan dat de zaak zich nog' in het voorbereidings-stadium be vindt. Maar dit is al zeer bewogen. Bij de publicatie van het ministerieele plan is met een een twintigtal vereenigingen, zich geza menlijk aandienend als het „Comité tot Ver dediging van de Vrijheid van Arbeid voor de Vrouw" in verzet gekomen en de bezwaren van dit Comité werden in ons nummer van Zaterdag uiteengezet door mevrouw Van den Bergh van EysingaElias. Ik vestig de aandacht op deze beschouwing niet alleen omdat het onderwerp zelf van belang is, maar ook omdat in de groote lijn de geopperde bezwaren dezerzijds geheel on derschreven worden. Het is te begrijpen dat een minister in dezen tijd geneigd is, te stre- veif naar de opheffing van ongelijkheden in de arbeiders-distributie en dat hij dus be koord wordt door de gedachte: „éen beroep per gezin". Het klinkt eenvoudig en logisch. Een zekere populariteit van dit denkbeeld is buitendien te verwachten bij menschen die jaloersch zijn op anderen, omdat die ande ren hun gezins-inkomen uit twee bronnen putten inplaats van uit éen. Ik behoef daar niet verder over uit te weiden: men kent dit verschijnsel wel en zal het zeker niet als een motief voor nieuwe wetgeving beschouwen. Van werkelijk belang zijn de vragen: ten eerste of men gerechtigd is op zulk een wijze in te grijpen in de menschelijke vrijheid van-arbeid en ten tweede of door wetgeving inderdaad onrechtvaardigheid in de distri butie van arbeidsmogelijkheden wordt weg genomen. Ik vraag met nadruk aandacht voor deze twee punten omdat zij van zoo groote beteekenis zijn en omdat het zoo makkelijk is zich van de zaak af te maken met een oppervlakkig: „nou ja, laten er maar wat baantjes vrijkomen voor gezins hoofden, dan wordt er inkomen gedistri bueerd over meer gezinnen en da's toch bil lijk". Het merkwaardige is dat men zulke be perkingen makkelijker had kunnen toepas sen in een vroegeren tijd, toen de positie van de vrouw een geheel andere was maar toen er voor zoo'n wet ook geen aanleiding be stond. Die tijd is evenwel voorbij. Men kan maar niet zoo eens de klok gaan achteruit zetten en doen alsof er niets veranderd is! En mij lijkt het zeer bedenkelijk, de men schelijke energie en ondernemingsgeest te gaan remmen evenzeer als dit vrouwen als wanneer het mannén betreft en de toekomst van een aantal gezinnen te gaan ontwrichten wier levenspeil niet alleen, maar wier vooruitzichten-voor-de-kinderen geheel op de dubbele arbeidstaak der ouders zijn gegrondvest. Als men daarover gaat doordenken schrikt men er van. In het scheppen van gelijkheid tusschen de arbeidende gehuwde vrouwen slaagt mi nister Romme heelemaal niet. Ik zal daar in een volgend artikel uitvoerig op terugkomen en wil er nu slechts op wijzen dat hij be paalde groepen zonder eenige principieele overwegingen in zijn wetsontwerp uitzondert en dat hij andere onderwerpt aan een staats controle op tijdelijke arbeidsvergunningen, die in de practijk tot de grootste ergernis en ontstemming aanleiding zou moeten ge ven. Tenslotte erkent hij zelf dat zijn ontwerp slechts „een betrekkelijk klein aantal vrou wen" betreft. Ik vestig er de aandacht op dat daartegenover staat dat de uitvoering, met al de paperasserie en controle die het vereischt, zeer kostbaar zal zijn. Is dit een tijd voor de instelling van nieuwe kostbare ambtelijke diensten? Het tegendeel schijnt onmiddellijk aanvaardbaar. Het kan de be doeling toch niet zijn, op deze wijze een aan tal menschen als ambtenaar aan het werk te helpen? De principieele waarde van het vooront werp is mij even onduidelijk als de practi- sche. De principieele èn practische bezwaren schijnen mij zeer groot toe. R. P. CREDIET VOOR HET AANSCHAFFEN VAN EEN AUTO. B. en W. stellen den raad voor, een erediet van f 1400 toe te staan voor de aanschaffing van een nieuwe auto voor den Vleeschkeu- ringsdienst met inruiling van den thans in gebruik zijnden wagen. Deze verkeert in een dergelijken staat, dat slechts met groote kos ten en dan nog zeer onvoldoende, herstelling kan plaats vinden, zoodat het naar B. en W. meenen, beter is een nieuwen auto te koopen. De „Doejoeng", de grootste tinbaggermolen ter wereld, bij het te water laten van de werf van de fa. Smit te Kinderdijk. IJMUIDEN R.-K. Tooneel vereeniging „Kunstkring". „De Spooktrein". De R.K. tooneelyereeniging „Kunstkring" had het ditmaal aangedurfd een „mysterie spel" als De Spooktrein in studie te nemen en gaf hiermede blijk voor elk genre tooneelwerk studiezin te hebben en het ditmaal eens met dit detectivespel te probeeren. De Spooktrein heeft in zijn tijd vele malen over de planken gereden en is steeds, avond aan avond, een daverend succes geweest, zoodat Kunstkring zich over dit punt niet bevreesd behoefde te maken. De uitverkochte Witte Bioscoop-zaal heeft dan ook genoten, was er meerdere malen ge heel „in" en heeft na afloop der bedrijven onomwonden van zijn instemming met het gebodene blijk gegeven. Evenals vroeger werden ook nu weer de toe schouwers in de zaal opgeschrikt bij de ge heimzinnige kloppartijen op de deur; de lu gubere sfeer in deze stationswachtkamer deed het publiek weer rillen en een zucht van ver lichting slaken toen eindelijk detective Teddie Deakin, natuurlijk van New Scotland Yard, aan alle geheimzinnigheid een einde maakte en het raadsel volkomen oploste. Dit stuk is nog altijd in staat de zaal in spanning te houden en de heer Jungbacker Sr. die de regie voerde, heeft met zijn spelers die spanning aardig weten op te voeren. Vooral in het eerste en derde bedrijf was het spel uitstekend; in het tweede zakte de spanning even met het invoeren van het trio samenzweerders, waarna het herstellen moei lijk viel. Het leeuwendeel van het succes was voor rekening van den heer A. Koene, die den de tective zeer vlot en levendig speelde. In het derde bedrijf werd terecht door hem de omkeer van het geval geaccentueerd. Tot het moment, waarop de schoten vallen heeft de wonderlijke Teddie Deakin, die door allen voor een halven idioot gehouden wordt, wei nig te vertellen, maar opeens, midden in het derde bedrijf, neemt hij de leiding in handen. Dat markante, keerpunt heeft de regie niet over 't hoofd gezien en er terecht de klemtoon stevig opgelegd. Zoodat we niets dan lof voor deze vlot en met tooneelroutine gespeelden rol kunnen hebben. Behalve de rol van den 'tec werden ook die van Charles en Peggy uitstekend vertolkt, resp. door den heer C. Jongejans en mej. Paula Ver steeg, welke laatste een fraai debuut maakte. Ook de heer N. Berkhout en mevr. B. v. d. Kolk—Versteeg als het echtpaar Winthrop konden in vele opzichten voldoen. Een pracht van 'n type gaf mej. Jo Meesters als de oude juffrouw met haar lorre; niet in het minst heeft zij tot de goede uitvoering bij gedragen. De haltechef werd door den heer M. Jung backer verdienstelijk en rustig getypeerd. Een weinig luider spreken zij allen aanbevolen achter in de zaal was de dialoog dikwijls moei lijk te volgen. Van de verdere bezetting noemen we nog den smokkelaar en zijn helpers, (de heeren J Gorter, en P. Lieshout en mej. J. v. d. Kolk): terwijl de heer I. Meesters in de kleine rol van Jackson actief was. De heeren achter de schermen hadden eer van hun werk; het décor en de mise-en-scène voldeden voortreffelijk, het te kleine tooneel in de W. B. in aanmerking genomen. Een be trouwbare medewerker als de heer A. Gomes heeft zijn vereeniging hiermede weer geholpen. De voorbijrijdende trein wekte de illusie op zeer loffelijke wijze; ook de geluidsinstallaties voldeden hier goed. Het tempo werd stevig be- De „Humbei*" uit Billiton terug gekeerd. „Slechts" 178 dagen ^onderweg geweest. De sleepboot „Humber" van L. Smit en Co's internationalen sleepdienst is Vrij'dag- avond na een afwezigheid van ongeveer een half jaar in de haven van Maassluis terugge keerd van de sleepreis met den tinbaggermolen Doejoeng" naar Billiton. Vooral het gebeurde met den baggermolen „Kantoeng", die reeds kort na het vertrek uit Nederland in het Engelsche Kanaal verging, droeg ertoe bij, dat het transport onder com mando van kapitein Barend 't Hart met be langstelling werd gevolgd en de aankomst te Billiton op 18 November van het vorige jaar werd met algemeene vreugde vernomen. Onmiddellijk nadat de „Humber" aan den wal was gemeerd, hadden wij een kort onder houd met kapitein 't Hart, die op onze vraag, of de reis vlot en naar wensch verloopen was, bevestigend antwoordde. Het was een mooie reis, die „slechts" 178 dagen geduurd heeft, aldus de oudste gezagvoerder van den inter nationalen sleepdienst. Met groot genoegen vertelde kapitein 't Hart over de buitengewoon prettige ontvangst te Billiton. De aankomst van den tinbaggermolen was terdege voorbereid en een feestelijk ont haal viel de bemanning ten deel. Het geheele bedrijf te Billiton werd bezichtigd en de be manning werd een autotocht door het landschap in de omgeving aangeboden. De terugreis verliep eveneens zeer vlot en reeds rekent men erop, dat de „Humber" de volgende week opnieuw zee zal kiezen met een sleep baggermateriaal, bestemd voor Kaap stad. waard, als was de regisseur, de heer Jung backer Sr., afwezig om het geheel te leiden. Zoodat men over de voorstelling, die door pastoor de Moei met -den Christeüjken groet geopend werd, tevreden mag zijn. Arnold Rid ley's Ghost Train is voor dilettanten een vrij zware opgave, maar Kunstkring kon hem aan. W. WEDSTRIJDEN „GEZELLIG SAMENZIJN". Het schaaktiental van G. S. speelde Vrij dag een medaillewedstrijd tegen het tweede tiental van St. Bavo. Laatstgenoemde wist met 6 1/2—3 1/2 te zegevieren. De gedetailleerde uitslag luidt: G. S. St. Bavo II 1 J. de Beer—E. Voordenhaak 01 2 Y. DedenJ. Olijerhoek 1/21/2 3 G. Haver—P. Spek 1—0 4 A. KlaverP. Pols 01 5 P. Spanjaard—H. Rurnp 01 6 G. VeldhuisG. v. Tongeren 0—1 7 H. v. Geldorp—C. Diependaal 01 8 J. Mij senD. Rump 01 9 J. v. d. BosF. v. Stein 10 10 C. Lagerberg—A. Masteling 1—0 3 1/2—6 1/2 Tegelijkertijd werd voor de tweede klas competitie Haarl. R.-K. Dambond gespeeld G. S. IISt, Bavo II. De G. S.'ers komen er steeds beter in en wisten zoowaar het stoute stukje uit te halen, de Heemstedenaren te verslaan, waardoor ze de laatste plaats ver lieten. De uitslag luidt: G. S. H St. Bavo II: 1 P. v. d. KloosterJ. Wullems 11 2 J. Mors—C. Prins 20 3 S. Haver—J. Prins 0—2 4 Jac. Buur—S. Diependaal 11 5 B. Zonneveld—P. Camphuysen 20 6 J. Robben—L. Booms 2—0 7 N. Nanne—J. Witteman 0—2 8 A. Eskes—R. Nieuwenhuis 11 9 J. Gomes—P. Stokman 2—0 10 F. v. Laer—C. Koomen 1—1 12—8 POLOWEDSTRIJDEN IN HET VELSERBAD Zondagavond zijn in het Velserbad de po lowedstrijden in de Wintercompetitie om het kampioenschap van den kring Haarlem voort gezet. Nog steeds als gevolg van Kerstmis en Nieuwjaar waren er ook dezen avond weer vijf polowedstrijden. De eerste wedstrijd was Vel- serendK, Z. Direct na den aanvang werd op beide doelen een aanval ondernomen welke echter beide in het gezicht van de haven strandden, Vlak voor de rust werd het echter 10 voor Velserend, doordat een iK. Z.-back, die den bal trachtte te stoppen, dezen ver keerd opving en in eigen doel liet belanden. Na de rust ondernam K. Z. een aanval, waarin niemand van Velserend een verdedigingspo ging deed zoodat de aanvaller den bal maar voor het ingooien had. Na verloop van eenige minuten ontstond er voor het doel van Velser end een kluwen van spelers waaruit ten slotte het tweede doelpunt van K. Z. voortkwam. Vlak voor het einde maakte K. Z. haar derde doelpunt zoodat de eindstand 31 voor K, Z. was. De tweede wedstrijd was V. Z. V. 3Zand voort. Reeds direct na den aanvang maakte P. Kraak een doelpunt voor V. Z. V. 3 gevolgd door een even onverwacht doelpunt van Zand voort dat na een minuut gevolgd werd door een tweede doelpunt voor Zandvoort, weer op den rechterhoek van het doel. Na de rust kreeg Zandvoort haar derde doel punt hetgeen eigenlijk niet behoorde te wor den toegekend doordat een speler zich binnen de twee meter bevond. Later maakte V. Z. V. 3 een tegenpunt. De eindstand was 32 voor Zandvoort. Als derde wedstrijd werd gespeeld II. P. C. 3- H. V. G. B. 2. De ruststand van dezen span- nenden strijd was 11, De eindstand van dezen wedstrijd was 53 voor H. V. G. B. 2. Nu volgde Halfweg—Nereus 2. De ruststand was 4—0 voor Nereus 2 terwijl de eindstand werd verdubbeld dus 80 voor Nereus 2. Als laatste wedstrijd volgde nu V. Z. V. 1— D. W. R.-Comb. Reeds dadelijk ging C. Visman naar voren om het eerste doelpunt te maken, Toen D. W. R. Comb, daarna een aanval onder nam stopte P. Vissink den bal wel, maar liet hem vervolgens door zijn handen glijden Latei- ontstond er weer een misverstand voor het doel van V. Z. V. waarna D. W. R. Comb, haar tweede doelpunt te boeken kreeg. Later on dernam G. Janus weer een aanval. De bal kaatste echter terug, maar werd handig opge vangen door N. Schoone en in het doel gewor pen. 2—2. Met dezen stand ging de rust in. Na de rust werd de strijd met onverminderde kracht voortgezet. Toch kan V. Z. V. niet ver hoeden dat het 2—3 werd. Vervolgens werd een aanval van N. Schoone omgezet in een comer, maar deze liep op niets uit. D. W. R. Comb, kreeg toen een doelpunt toe, omdat de V. Z. V. keeper een houdbare bal liet schieten. Toen maakte P. Swier 3—4. D. W. R. Comb, maakte 53, dan 6—3, 7—3, 8—3. Dit was het einde. KWIJTSCHELDING VAN BETALEN VAN HUURPENNINGEN Krachtens raadsbesluit van 27 Januari 1925 en van 10 Februari 1931 werden in huur uit gegeven ten gebruike als speelterrein aan de Speeltuinvereeniging „Kindervreugd" een ter rein nabij den Doodweg te Velsen-Noord voor f 100 per jaar en aan de Speeltuinvereeniging „In Veilige Haven" te IJmuiden een terrein nabij de Ahornstraat eveneens voor f 100 per jaar. Door verschillende omstandigheden o.a. het niet meer ontvangen van gemeentesubsidie zijn deze vereenigingen niet in staat de voor 1937 verschuldigde huursommen te voldoen, waarom zij hebben verzocht, haar van de be taling daarvan kwijtschelding te verleenen Hiertegen bestaat bij B. en W. geen bezwaar, waarom zij den raad voorstellen, daartoe te besluiten. VELSEN Verbetering Groote Hout- of Koningsweg in uitzicht gesteld. De beslissing op het voorstel van B. en W. om een verzoek van bewoners en eigenaren van perceelen aan de Groote Hout- of Konings weg te Velsen van de Gildenlaan af tot de grens der gemeente Beverwijk om verharding en rioleering van dit weggedeelte in handen van B. en W. te stellen om advies werd in de raadsvergadering van 14 December aangehou den. Thans kunnen B. en W. ten aanzien daar van mededeelen, dat bedoeld weggedeelte door den aard zijner constructie en in verband met het moderne verkeer inderdaad meermalen in een minder goeden toestand verkeert. Ver betering van het wegdek, aldus B. en W. Is dan ook gewenscht. Gelijktijdige aanleg van een rioleering in dezen weg zou voorts, ook om te voorkomen, dat de wegbedekking later weer zou moeten worden opgebroken, aanbeveling verdienen. B. en W. overwegen daarom of en op welke wijze het, mede uit een financieel oogpunt, mógelijk is aan het verzoek tegemoet te komen. B. en W. stellen den raad voor, hen te mach tigen, hiervan aan adressanten mededeeling te doen. NATIONALE VELDLOOP OM DEN ,,MULIER- BEIvER" WORDT GEHOUDEN OP ROOSWIJK Zondag 13 Februari a.s. zal in Velsen-Noord een belangrijke gebeurtenis op athletiekgebied plaats vinden. Dien dag wordt n.l. op het land goed „Rooswijk" een nationale veldloop ge organiseerd. Het district Noord-Holland van de K. N. A. U. heeft voor dezen veldloop vier klassen ingesteld, n.l. de A„ B„ C. en D. (niet K N. A. U. leden) iklasse. De loopers zullen in alle vier klassen gelijktijdig starten Door den Nederlandschen sportnestor den heer W. J. M. Muiier is hiervoor een eeuwigdurende wissel beker de „Mulierveldloopbeker" beschikbaar gesteld. Wat deze athletiekwedstrijd nog aan trekkelijker maakt is zeker wel de omstandig heid, dat zestig jaar geleden op dezelfde plaats de eerste veldloop in Nederland plaats vond waarbij de heer Muiier een der organisatoren „HOERA DAAR ZIJN WE." Door het Renkumsch Revue- gezelschap. Het groote succes, dat het Renkumsch revue gezelschap behaalde bij zijn optreden ter ge legenheid van de groote excursie in November j.l. naar de Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen te Velsen, was voor de Ver. Pa pyrus aanleiding, voor hare leden en dona teurs een tweeden avond met dit revuegezel schap der zusterfabriek te Renkum te organl- seeren. Dat voor dit veel besproken ensemble in Velsen groote belangstelling bestaat, en het initiatief van het Papyrusbestuur dank baar door de leden is ontvangen, hiervoor was het eivolle Concordia Zaterdagavond een over tuigend bewijs. Voor den aanvang der revue sprak de voor zitter van „Papyrus" de heer C. Pels een woord van welkom tot de Renkumsche vrienden en de aanwezigen. Het eerste tafereel gaf reeds den indruk, dat ook thans aan décors en ove rige tooneelaankleeding de punctueele zorg was besteed zooals men dat in Concordia ge wend is. Er is om dit tafereel harteijlk ge lachen, zooals er trouwens den geheelen avond van het gebodene in alle vroolijkheid genoten is. Het is niet doenlijk, de verschillende scènes apart te bespreken. Het was door den auteur, de heer Piet Kruithof heel goed gezien de tus- schenpoozen welke tooneelveranderingen nu eenmaal meebrengen, door intermezzo's aan te vullen. Deze intermezzo's werden verzorgd door een vijftal dames en heeren, die volkomen voor hun taak berekend waren. Van de onderscheidene tooneelen heeft die van „de Kleptomaan" zeer zeker het hoogte punt van den avond gevormd. De regisseur Ir. F. Mesker heeft hier een schitterend staal te zien gegeven van hetgeen hij met dit gezel schap bereiken kan. Trouwens de geheele op zet der revue was in alle opzichten buiten gewoon goed. „De papierfinale V. G. Z." was een waardig slot van een in alle opzichten ge slaagde revue. Aan het einde heeft de heer Pels, de mede werkenden hartelijk dank gezegd, waarbij de dames bloemen ontvingen. Alzoo een avond die met gouden letteren in de Papyrus anna len kan worden bijgeschreven. Rest ons nog den wensch uit te spreken, dat het dezen avond gebodene, het Papyrusbestuur en de vele leden moge inspireeren ook in eigen kring tot oprichting van een dergelijk revue gezelschap te komen. Wij zijn er van over tuigd. dat onder bestuur en leden van Papy rus de hiervoor noodige krachten aanwezig zijn terwijl voor zoover het tooneelaankleeding enz. betreft, op haar terrein genoeg hulpbron nen zijn aan te boren. De entre act muziek en begeleiding werd verzorgd door Roemers Band, welke zorg zich eveneens uitstrekte tob het gezellige bal waarmee deze mooie Papy rusavond werd besloten. ATHI ETÏEK. NATIONALE VELDLOOP OM DEN „MULIERBEKER" TE VELSEN. Op 13 Februari zal op het landgoed „Roos wij ck" te Velsen een nationale veldloop wor-? den georganiseerd, waarvoor de Nederland- sche sport-nestor der heer W. J. M. Muiier een eeuwigdurendenden wisselbeker. dei1. Afulier- veldloopbeker" heeft beschikbaar gesteld. In 1878, zestig jaar geleden dus, werd op deze zelfde plek de eerste veldloop in Nederland gehouden; één der organisatoren wasde heer Muiier. Het district Noord-Holland van de K.N.A.U. heett voor dezen veldloop vier klassen ingesteld, n.l. de A, B, C en D (niet K.N.A.'U-leden) klasse. De loopers zullen in alle vier klassen tegelijk starten.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1