Mijn kijk op het spel Gymnastiekwedstrijd K.T.K. reserves ATB- Kunststoot. De strijd om den kampioenstitel 500 pond bovenmaatsche snoek uitgezet SCHAATSENRIJDEN SI A A NP AG 24 JANUARI 1938 door Criticus D. O.-A. F. C. In een competitie met vele clubs van onge veer gelijke sterkte zal een kampioenschap niet licht zonder een aantal nederlagen wor den veroverd. Komt dit puntenverlies in den aanvang van het seizoen, dan bestaat er voor een technisch goed geschoold elftal altijd de kans, dat het na verloop van tijd den juisten vorm' te pakken krijgt; het daarmede herwon nen zelfvertrouwen vormt dan de basis van een reeks prestaties in stijgende lijn. Een zoodanige eindspurt brengt niet zelden het succes, waarop men feitelijk niet meer durfde hopen; een aanvankelijke punten- acliterstand kan op deze -wijze in een beslis senten voorsprong, zij het dan ook de kleinst mogelijke, worden omgezet en een kampioen schap, waar niemand cneer op had gerekend, •wordt tenslotte toch nog behaald. Natuurlijk is het het beste, wanneer een felftal alle of bijna alle competitie-matches wint, doch afgezien van dezen idealen toe stand heeft de practijk uitgewezen, dat een team, dat, naarmate het seizoen vordert, in topvorm komt, beter eindresultaat bereikt dan de ploeg, die te hard van stapel loopt en haar productiviteit niet tot de finish van de race naar de bovenste plaats kan bewaren. Het dui delijkst komt dit tot uiting in de uit 22 clubs bestaande afdeelingen van de Engelsche League, in de eerste klasse waarvan Chelsea dit seizoen aanvankelijk een toonaangevende rol speelde om daarna af te zakken, terwijl Leicester City vorig jaar het omgekeerde de monstreerde door, na tot November op de voorlaatste plaats te hebben gestaan, een reeks successen te behalen, die de club in den aller- laatsten wedstrijd het kampioenschap en daar mede promotie brachten. Waarméde ik maar zeggen wil, dat al staat E. D. O. momenteel op de derde plaats met vier punten achterstand op D. O. S., haar 'kans op den titel nog geenszins verkeken is, want de roodzwarten spelen thans stukken beter dan in November, t-oen ik ze tegen Velox twee punten onnoodig zag verliezen. Bovendien is D. O. S. ook niet onoverwinnelijk, wat nog gis teren is gebleken. Vooral in de eerste helft van de cntteh tegen A. F. C. bereikte het spel van E. D. O. een ver rassend hoog peil, zoowel in de verdediging als in den aanval. In die periode toonden ook de ïcanthalfs, wellicht gedwongen door den 10 achterstand, dat zij in staat zijn, de voorhoede den noodigen steun te verleenen en speciaal rechtshalf Koene viel toen op door goed plaat sen en veel initiatief. En daar ook spil v. d. Putten, die ditmaal zeer op dreef was, oog had voor het opzetten van open aanvallen, werden de voorwaartsen in staat gesteld, in vlot tem po het Amsterdamsche doel te belagen. Het is m.i. te betreuren, dat E. D. O. niet over een „doorzetter" en snel schutter als middenvoor beschikt, want de aanval zou daardoor beduidend aan productiviteit in het De voorzitter der Waterpachtcom- missie, de heer Grootenboer, poseert met een bovenmaatschen snoek voor onzen fotograaf. Zondag werden op het Bloemendaal- terrein selectiewedstrijden voor den Ned. Dames Hockeybond gehouden. Links de speelsters van de C- en D- ploegen, rechts die van A en B. doelgebied winnen, temeer, daar Timmermans en Schij venaar binnenspelers van meer dan normale capaciteiten zijn. Nog altijd- ben ik van meening, dat laatstgenoemde als rechts binnen beter tot zijn recht komt dan als aan valsleider, vooral in het door E. D. O. gehul digde systeem, dat staat of valt met het op bouwende werk der binnenvoorwaartsen in combinatie met den ver vooruitgeschoven spil. Met een „goal-getter", een voetballer, wiens specialiteit het is, de attaques met een ferm, goed geplaatst schot af te werken, met zulk een kracht tusschen spelers met de taaltechni sche vaardigheid van een Timmermans en een Schijvenaar, zouden 50 procent van de thans onbenutte scoringkansen, door den juisten „finishing touch" doelpunten opleveren. Het afwerken van de aanvallen is en blijft het zwakke punt. De tweede helft was lang niet zoo aantrek kelijk als het spel voor de pauze. Want hoe wel Timmermans en in mindere mate ook van Zaanen zich zoo trachtten op te stellen, dat de in het middenveld alleen staande v. d. Put ten hun den bal kon toespelen, kwamen thans de nadeelen van het E. D. O.-systeem weer aan het licht, omdat het opzetten van een aanval over teveel schijven liep. In plaats van drie linies waren er vijf: de backs, de kant- halfs, de spil, de twee binnenvoorwaartsen en tenslotte de overige voorhoedespelers. Behalve de backs, van wie Zandstra wederom een solide en doeltreffende partij speelde, was het toen alleen van der Putten, die het leder zoo snel mogelijk plaatste, de overigen vervielen in de fout, te lang te dribbelen of den bal te ver op te drijven. De rechtsbuiten Spek Jr., die toch over voldoende snelheid beschikt, liep steeds met den bal tot de hoekvlag en hij had daar door de grootste moeite zijn voorzetten voor het doel te krijgen. Dit verwonderde te meer, daar de door hem genomen hoekschoppen buitengewoon fraai werden geplaatst. Spek Sr. op den anderen vleugel combineerde bijna uit sluitend met zijn nevenspeler Timmermans, waardoor laatstgenoemde, die toch al genoeg werk te verzetten had, reeds bij voorbaat door enkele tegenstanders omringd werd, zoodra Spek Sr. het leder in zijn bezit kreeg. Deze linksbuiten besteedt nog altijd te veel aan dacht aan den man in plaats van den bal; in dien hij het begaan van onnoodige overtredin gen zou afleeren, zou dat zijn spel en zijn elf tal ten goede komen. De rechtsbinnen Van Zaanen doet met een vrijen bal dikwijls uitstekend werk; in de na bijheid van een tegenstander probeert hij met het leder echter allerlei finesses, die meestal mislukken. Hij moet zich instellen op het beter aanvoelen van de bedoelingen zijner collega's in de voorhoede en dient vooral zijn midden voor meer steun te verleenen bij het afwerken van een aanval. Doelman Verhagen had het ditmaal niet bijster moeilijk; zijn uittrappen kon wat ver der en meer naar de vleugels geplaatst zijn. overigens zij hem aangeraden, na het vangen van den bal dezen zoo spoedig mogelijk weg te werekn. De achterspelers iSteffers, die na de pauze voor v. d. Born inviel heeft zich goed aangepast, de linkshalf Oomen speelde in de Zaterdagmiddag werd in de Leidsche- vaart bij de Manpadsbrug door de Waterpachtcommissie van den Haarl. Hengelaarsbond en de vereeniging „Tusschen het Riet" 500 pond boven- maatsche snoek uitgezet. tweede helft uitsluitend verdedigend en hij liep daarbij enkele keeren Zandstra leelijk in den weg. Als het E. D. O.-team er in kan slagen, in de resteerende matches den vorm uit de eerste helft van den strijd tegen A. F. C. te reprodu- ceeren, met het daarin vertoonde open spel in een vlot tempo, dan is zelfs een kampioen schap niet onmogelijk. CRITICUS. Zaterdagmiddag7 werd in Amsterdam een wedstrijd gehouden tusschen een vertegen woordigende heerenploeg van den Kennemer Turnkring onder leiding van den heer J. J, v. Doorn en de reserve-ploeg van den Amster- damschen Turnbond. Vorig jaar werd eenzelfde wedstrijd, toen in Haarlem gehouden, door de Amsterdammers gewonnen. De A. T. B. kwam toen evenwel niet uitslui tend met reserves uit, maar ook met leden van zijn keurploeg. Zaterdage verschenen de Amsterdammers geheel met een reserve-ploeg, zoodat hun eventueele meerderheid klein zou zijn, Toch behaalde de Al. T. B. weer een klinkende overwinning, gevolg van het'feit, dat de K.T.K. slechts een gehavende ploeg kon zenden. Zelfs ontbreken daarin twee van de beste turners. Als compensatie liet de A.T.B. nu wel op elk onderdeel zijn beste prestatie verval len, maar al spoedig bleek, dat van spanning geen sprake kon zijn. De Amsterdammers waren dan ook op alle onderdeelen de Ken- nemers de baas. De A.T.B. dankte zijn meederheid uit sluitend aan het werk van zijn drie beste turners, want de overige zes bleven nog iets onder het gemiddelde van de zes besten van den K. T. K. De onverwachte verzwakking van de Ken- nemerploeg was van invloed op het zelfver trouwen van de K. T. K.-deelnemers. Met wat meer zekerheid was de nederlaag zeker niet zoo groot geweest. De Amsterdammers won nen nu met 580 tegen 559 punten. Persoonlijk gingen drie A.T.B.'ers aan het hoofd, nl. A. Kloek met 89 p., (van de 110), N. Kuiper met 85 p. en J. Wagener met 805 p. De beste K.T.K. man- nl. F. Guit, werd met 78 p. met twee Amsterdammers van alle deelne mers no. 4. De volgorde in de Kennemer ploeg was verder 2. P. de Vries, 3. S. v. Looij en J. de Kruif, 4. J. Timmermans, 5. A. v. d. Zijl, 6. L. Silvis, 7. J. Brink, 8. L. Visscher. De uitslag over de onderdeelen was als volgt: m cu os P5 co A T. B. 107 97 102,5 102.5 114 57 K. T. K. 103,5 96 102 100 108 49.5 ZWEMMEN. NIEUW WERELDRECORD VAN RAGNHILD HVEGER. WEDEROM OP DE 300 METER. TJit Aarhuus: Opnieuw is Ragnhild Hveger er in geslaagd, het wereld- en Europeesch record over de 300 meter borstcraiol te verbeteren. Tijdens wed strijden te Aarhuus legde zij dezen afstand af in den tijd van 3 min. 46,9 sec., terwijl het oude record op 3 min. 48,S sec. stond, precies een week ge leden door haar te Kopenhagen ge vestigd. Ragnhild Hveger heeft het wereldrecord op de 300 meter thans reeds voor de vierde ach tereenvolgende maal verbeterd. Op 5 Maart van het vorig jaar bracht zij het wereldrecord op haar naam met een tijd van 3 min. 50,1 sec., terwijl het record op naam stond van Willy den Ouden met 3 min. 50,4 sec., datee rend van 10 September 1935, te Aarhuus ge vestigd. Op 12 December van het vorig jaar bracht het Deensche meisje het wereldrecord op 3 min. 49,9 sec.; een week geleden werd het min. 48,8 en Zondag knabbelde zij er opnieuw bijna twee seconden af. Doch tot nog toe is zij er nog niet in geslaagd, de wereldrecords over 300 yards en wat daar beneden is, te verbete ren. (De Belgische biljarter Gabriels heeft opnieuw het wereldkam pioenschap cadre 45-2 behaald, waarbij hij de records voor de hoogste serie, het partij gemid delde en het algemeen gemiddelde verbeterde.) Ik heb een carambool gescoord. Toen 'k gister speelde op 't biljart, Daar hebt u nimmer van gehoord. Die heeft het wonder zelf getart, Een kunststoot was het, in één woord, Zoo wonderbaarlijk en apart. De ballen lagen ver verspreid, Zoo ongeveer diagonaal, Toen heb ik kalm mijn keu gekrijt, Terwijl het stil werd in de zaal. Ik nam voor mikken langen tijd En stootte toenpyramidaal. Mijn bal vloog op den rooden toe, En trof dien midden in het hart, Zij schoten beide weg en hoe, Als een kanonskogel, die start, Ik staarde, zooals ik dan doe, In angstig beven naar 't biljart. Er kwam een klots en nog een klots, In 't wild geren van wit en rood, Ik zag intusschen vol van trots Hoe wit toch in de richting schoot, Waar, in den hoek, gelijk een rots. De derde lag, volkomen dood. Maar zelfs mijn stoot verloor aan kracht, Gelukkig liep 't biljart wat af, Zoodat mijn bal onhoorbaar zacht, Den witten het contact nog gaf, De wondre kunststoot was volbracht En heel de volle zaal stond paf. En of u mijn prestatie wraakt, Omdat men „thuis er niets van wist", En of u mijn voldoening laakt, Ik voel het stellig en beslist: Ik heb een carambool gemaakt, Die Gabriëls zelfs had gemist. B.M.H.C. heeft nog de beste kansen De situatie in de Westelijke eerste klasse is na Zqndag weinig veranderd of het moest zijn, dat Hilversum, ondanks het fraaie 22 gelijk spel tegen de leiders, B.M.H.C. toch juist daardoor definitief is uitgeschakeld voor de eerste plaats. De strijd om het kampioen schap gaat dus thans nog tusschen B.M.H.C., Amsterdam en H.H.IJ.C. De Haarlemmers hebben altijd nog verre weg de beste papieren. Zij hebben drie pun ten voorsprong en moeten nog slechts drie wedstrijden spelen. Zaterdagmiddag werd onder groote belang stelling van de Haarlemsche hengelsportlief hebbers door de Waterpachtcommissie van de vereeniging „Tusschen het Riet" en den Haar- lemschen Hengelaarsbond in het door haar ge pachte vischwater van de Leidschevaart 500 pond bovenmaatsche snoek uitgezet, die in de Braasemermeer zijn gekweekt. Haarlem is niet rijk aan goed vischwater. Groote sommen worden jaarlijks door de com missie voor pacht uitgegeven, maar de resul taten die de visschers behalen, loonen de moeite niet. Zeker, zij visschen voor liefheb berij, maar zij gaan toch niet aan het water zitten om vliegen te vangen! Speciaal de Leidschevaart, die, in samenwerking met den Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken, in haar geheel is gepacht, is steeds het zorgen kind der Commissie geweest. Reeds eerder zijn pogingen gedaan om verbetering te verkrijgen. Een groot aantal edelkarpers en ondermaat- sche snoek is eenige jaren geleden uitgezet, maar dit heeft nooit aan de verwachtingen beantwoord. Ditmaal is nu een nieuwe poging gedaan, maar nu met bovenmaatsche snoek, in totaal voor een bedrag van niet minder dan f 180, die bij 40 pond tegelijk, op verschillende afstanden in vrijheid werden gelaten. Boven dien zal in den loop van de volgende week de Leidsche Hengelaarsbond een even groot aan tal visschen in het zuidelijk deel van de Leid schevaart uitzetten. Waarom de hengelaars nu juist de Leidsche vaart zooveel trachten te verbeteren? Dit is vooral omdat de ligging van het water zoo goed is. Het is haast volledig afgesloten. Aan de beide eindpunten worden de visschen tegen gehouden door het vuile grachtwater. Wel zijn er verder veel zijslooten. maar die loopen dood, zoodat op den duur vooral bij vorst, als de kleine slooten dicht zitten de visch toch altijd in de vaart moet terugkeeren. Alleen is er nog de Bennebroekervaart, die de verbinding onderhoudt met de Ringvaart, doch dit is van weinig beteekenis. De waterpacht-commissie heeft juist dezen tijd van het jaar gekozen voor het uitzetten van de visch, omdat half Maart de vischtijd gesloten wordt, zoodat de snoeken den tijd hebben tot vollen wasdom te komen, vóór zij weer een prooi worden voor de hengelaars Wij wenschen aan de Waterpachtcommissie veel succes toe met haar hernieuwde poging, om Haarlem met nieuw vischwater te verrij ken. Het kuiislrijclen voor dames. Cecilia Colledge wederom Euro peesch kampioene. Uit St. Moritz: In het ijsstadion van St. Moritz werden Zondag de figuren naar keuze gereden voor het Europeesch kampioenschap kunstrijden dames. In prachtigen vorm reed Cecilia Colledge haar figuren, zoodat er geen twijfel bestond, wie den Europeeschen titel zou bemachtigen. Ook voor de verdere plaatsen zijn er geen ingrijpende veranderingen in de algemeene rangschikking gekomen. Megan Taylor werd tweede; de strijd tusschen Maxie Herber en Emmy Putzmger was zeer fel, doch werd ten slotte in het voordeel van de Oostenrijksche kunstrijdster beslist. Het resultaat luidt: 1. en Europeesch kampioene: Cecilia Col ledge (Engeland), plaatscijfer 7, 397.470 pun ten. 2. Megan Taylor (Engeland) plaatscijfer 14, 389,21 punten; 3 Emmy Putzinger (Oosten rijk) plaatscijfer 27, 368.60 punten. 4. Maxie Herber (Duitschland)plaatscijfer 30, 369.54 punten. EViropeescli kampioenschap kunstrijden. FELIX KASPAR BEHOUDT ZIJN TITEL. Onder zeer groote belangstelling zijn Zater dag te St. Moritz de Europeesche kampioen schappen kunstrijden voor heeren geëindigd met het rijden van de vrije figuren. Zooals al gemeen verwacht werd, wist de Oostenrijksche titelhouder Felix Kaspar met schitterend uit gevoerde figuren zijn achterstand na de ver plichte figuren op den Engelschman Graham Sharp in te loopen en hiermede zijn titel te behouden. De uitslag luidde: 1. en Europeesche kam pioen Felix Kaspar (Oostenrijk) 376.99 pnt., plaatscijfer 6. 2. Graham Sharp (Engeland) 374.59 pnt., plaatscijfer 9; 3. Herbert Al ward (Oostenrijk) 360.28 pnt., plaatscijfer 17-,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5