DE R.A.I. IN VOLLEN GANG. Ieder tracht iets nieuws te brengen. De H.A.L. verhoogt het dividend. BOKSEN Nieuwe neuzen in de R. A. l.-lucht. Door J' KOOLHAAS REVERS. Vrijdagmiddag om half twee is de groote auto- en motorrijwielshow van de Nederlandsehe Vereeniging de Rijwiel- en Auto Industrie offi cieel geopend door den minister van Waterstaat, nadat Donderdag tus- schen dweilen en emmers, schilders en timmerlieden, omhullende doeken en verborgen houdende gordijnen de Nederlandsehe Vak- en Dagblad pers al op bezoek was geweest en de Koningin der Aarde met alle hon neurs door het RA..I.-bestuur was ontvangen.- Toen werd er overal ge draafd en gesjouwd, maar nog geen 24 uur later opende minister Van Buuren een show, die kamt en klaar was, waarvan elk onderdeeltje tot in de puntjes was verzorgd en de motor direct onberispelijk op volle toeren draaide. Dichte drommen toeschouwers stortten zich onmiddellijk van het podium af over de showruimten en omdrongen de stands met hun schitterenden en glinsterenden inhoud, maar de meeste bezoekers hielden, althans na het betreden van de estrade bij den hoofd ingang, een oogenblik halt om den blik te laten glijden over den aan hun voeten lig- genden salon met zijn vroolijke aankleeding van wimpels in de kleuren van „Nederland en Oranje", die juist in deze bijzondere da gen zoozeer tot ieders hart spreken Echt Nederlandsch doet ook al direct de stand van de Fordfabriek aan. Deze heeft er blijkbaar door een speciaal vaderlandsche aankleeding nog eens den nadruk op willen leggen, dat men hier te doen heeft met een Nederland sehe industrie, die velen Nederlanders werk verschaft met haar grootsche, over het ge- heele land verspreide, organisatie, die zoo veel als in haar vermogen ligt ook werkt met Nederlandsehe materialen. De keurige nieuwste Ford-modellen met hun nieuwe voorfronten en sierlijke lijnen worden den volke getoond in de fleurige en kleurige en tourage van geurige hyacinten, terwijl een prachtig opengewerkt chassis en een dito V 8 motor, van het 85 PK type, eveneens een speciale attractie vormen op deze groote stand, waar vooral ook als nieuwe verschij ning de Ford Vier de Luxe de aandacht trekt als aanbieding tusschen de Ford Junior en de groote acht cylinders. Direct bij de entree blijkt al het bijzonder internationale karakter van deze tentoon stelling en vinden we naast Amerika's be roemde product, of althans in de onmiddel lijke nabijheid de Duitsche Hanomag, de Engelsche Austin, Frankrijk's elegante crea ties van Delahaye en Darracq, en trekt iets meer in den hoek een heel chic en fijn af gewerkt model van het Britsche automerk Triumph de aandacht. En verder de hoofd zaal inwandelend constateert men steeds weer met belangstelling welk een veelzijdig- technisch en internationaal aspect ook deze 26ste R.A.I. weer heeft. Niet minder dan 21 merken van Amerikaansehen oorsprong vindt men momenteel geëxposeerd, naast 12 mer ken van Britsche nationaliteit, 10 Fransche en evenveel Duitsche, terwijl Italië met twee merken-Fiat en Lancia- present is en Bel gië, Nederland en Tsjeclio-Slowakije ieder één merk brengen. Wat de vracht-auto-af- deeling betreft, inclusief de trailers zijn ten toongesteld, 18 Amerikaansche, 11 Neder landsehe, 10 Duitsche, 3 Engelsche, 2 Fran sche en 2 Zwitsersche merken naast één Tsjechische en één Zweedsche inzending, ter wijl de motorrijwiel-afdeeling 13 Duitsche en evenveel Engelsche merken omvat naast 8 Nederlandsehe, 3 Belgische en 2 Amerikaan sche en Frankrijk en Oostenrijk en Zwitser land ieder één maal zijn vertegenwoordigd. Greiff nur hinein. Dat op een Show van dergelijken omvang overal interessante dingen te zien zijn behoeft geen betoog. Met een variant op Goethe's be roemd geworden woorden, zou men hier kun nen zeggen: „Greiff nur hinein in's volle Mo- torleben". Want overal haast vallen dingen op, die de moeite van een aandachtige beschou wing waard zijn te veel om ze alle in dit bestek op te noemen. Ook wij doen dus hiel en daar een greep aan den R.A.I.-boom, zoo vol geladen. Als algemeene opmerking vertel den we reeds eerder, dat er in het offensief van de stroomlijn tijdelijk een stilstand lijkt ingetreden, vooral bij de Amerikanen, Toch brengt juist deze show op dit gebied heel in teressant nieuws althans voor Nederland in den vorm van den nieuwen 2.5 liter zes- cylinder van Adler, met een zeer opvallende stroomlijncarrosserie, die duidelijk een uit vloeisel is van de diepgaande studie, die dit Duitsche merk heeft gemaakt, in verband met de hoogere snelheden, die het in gebruik ne men van de bekende autosnelwegen geleidelijk aan onvermijdelijk met zich medebrengt. Dat daarbij de stroomlijn en het zich aanpassen aan de wetten der aërodynamica een heel be langrijke rol zullen gaan spelen, lijkt wel aan geen twijfel onderhevig. Adler heeft indertijd vooral belangrijke proefnemingen gedaan met zijn speciaal gestroomlijnden „Autobahn- wagen", waarvan deze nieuwe zes-cylinder met zijn snellen 2,5 liter motor een regelrechte af stammeling is. Deze creatie, die verleden jaar te Berlijn voor het eerst werd gelanceerd, is dus thans in Nederland en talloozen ver dringen zich er om heen. Een wagen, die zijn tijd vooruit is! Mercedes de landgenoot van Adler vraagt onder meer attentie voor een prachti ge sport-cabriolet met een geweldenaar van een compressormotor, terwijl een aardig apart snufje een gesloten model is, waarvan het bo vendeel van het dak in enkele minuten kan ■worden afgenomen, waarna dit „winterdak" in den zomertijd op eenvoudige wijze kan worden vervangen door een lichte zomerkap, die al naar de weersomstandigheden kan worden opgezet of neergeslagen. Peugeot, het be roemde Fransche merk. komt op zijn stand met een nog veel vernuftiger attractie in den vorm van een zoogenaamde „Transformable metallique", waarbij het gladde stalen dak van een breed tweebanks-coupé model geheel met de hand in den achtersteven kan worden weg- gemanoeuvreerd. De demonstraties met dit, binnen enkele minuten verschijnende en ver dwijnende metalen dak op den Peugeotstand hebben veel bekijks. Maar de mooiste oplossing in dit genre blijft toch de kap van de kleine Fiat „500". die in een ommezien, met een enke le handbeweging, naar achteren kan worden neergeslagen, onder de werking van een veer en eveneens in „no time" den kleinen wagen van een open model weer in een gesloten auto herschept. Zoo'n oplossing moest eigenlijk ook voor iedere groote auto mogelijk zijn. En nu we toch op dit gebied zijn aangeland, vermel den we ook nog even de vele aardige „vier on der de kap"-modellen en de nieuwe keurige „Transformable"-oplossingen bij de Lincoln Zephys-1938. Nash, het bekende Amerikaansche merk, vraagt de aandacht voor air-conditioning" van zijn modellen, waarbij de lucht in het wa gen-interieur in den winter steeds op een prettige temperatuur wordt gehouden en 's zo mers en 't winters steeds versche lucht aan gevoerd wordt. Een belangrijk punt, want be hoorlijke ventilatie is bij onze moderne auto's niet altijd een van de sterkste zijden. Dat Nash en de importrice van Nederland de Haagsche firma Englebert het volste ver trouwen hebben in de capaciteiten van het eigen product blijkt wel uit het nieuwtje, dat „Rond de aarde"-garantie heet en dat gede monstreerd wordt door een globe, op dezen stand op opvallende wijze tentoongesteld, als symbool van de garantie, die elke eigenaar van een Nashauto krijgt over een afstand van 40.000 k.m., d.i. de omtrek van de aarde. En zoo heeft elke stand haast iets aparts, waarbij op de kijklust van de goê-gemeente wordt gespeculeerd. Zoo toont Graham, die beslist de meest opvallende creatie heeft on der de collectie nieuwe „neuzen" die de Ame rikanen in de R. A. I.-lucht steken, een werke lijk zeer geslaagden neus aan den z.g. „Super charger" compressormotor", terwijl op den stand van HiÜman een „ghost-car", een mo del met een glazen beplating, dat met zijn blauwachtig doorschijnenden glans inderdaad een goed figuur zou slaan in de een of an dere spookgeschiedenis, de aandacht, trekt. Grappenmakers hebben al beweerd, dat een en ander blijkbaar bedoeld is als een zachte waarschuwing voor den Nederlandschen fis cus, dat bij een voortzetting van de ontzaglijk zware belasting op de motorvoertuigen in Ne derland, binnen afzienbaren tijd nog slechts de schimmen van ons afgeslacht vaderlandsch autopark op onze wegen zullen rondrijden. Citroën, het bekende Fransche merk, brengt op zijn stand een technisch heel interessante demonstratie van zijn voorwielaandrijving, met onafhankelijke wielveering, terwijl zijn landgenoot Renault de nieuwe goedkoope .Juvaquatre" niet op zijn stand heeft staan, maar deze noviteit, buiten het R.A.I.-gebouw, ter beschikking houdt voor de kennismaking in de practijk. Aardig om naar te kijken", is ook de stand van de A.N.W.B., die met 'n speci ale attractie voor het publiek komt in den vorm van een vraag-en-antwoord-lichtbeel- denspel, waaraan iedere bezoeker op dezen aardigen stand kan deelnemen door den claxon knop van een in den standbodem ge plaatst stuurwiel geruischloos natuurlijk in te drukken,, waarop een „lichtend" ant woord verschijnt op elk van de in totaal der tig vragen, die men bet A.N.W.B.-orakel stel len kan een antwoord dat heel duidelijk de verdiensten op zoo veelzijdig gebied en de waarde van het lidmaatschap van onzen groo- ten Nederlandschen Toeristenbond doet uit komen. Iets verder vraagt de Fransche ver- lichtihgsfirma Marchal attentie voor het be langrijke feit, dat al haar auto- en motor rijwiellampen reeds nu geleverd worden met Rijkskeur, een unicum ten opzichte van de eischen der nieuwe verlichtingsvoorschriften, dat velen bijzonder zal interesseeren. En op den stand van een oliefirma presenteert men noviteit den „Luberfiner" als een „apen- klier" op het gebied van oliesmering tot ver jonging en zuivering van in gebruik zijnde automobielolie onder het rijden. Groote belangstelling voor de motorrijwielen. Gaat men via de vrachtautohal, waar ge weldige autobussen in allerlei uitvoeringen, veelal met dieselmotor uitgerust, demonstree- ren, dat de tijd van „Drie man in een boot" heeft plaats gemaakt voor dien van „Dertig man in een autobus" en langs tractors en trailers naar de nieuwe zaal der motorrijwie len, dan valt ook daar in het goed verlichte, fleurig aangekleed© geheel menige stand op, waar iets bijzonders te zien is De K.N.M.V. exposeert een maquette van het T.T.-parcours bij Assen, bij Royal Enfield treft men zoowaar een geheel electrisch aan gedreven „draaimolen" aan met diverse mo torrijwielmodellen en men kan zelfs een Royal Enfiled-rijwiel winnen als men, meedoende aan een prijsvraag, het dichtst weet te be naderen hoeveel K.M. in totaal gedurende de R.A.I.-dagen de machines van dit apparaat zullen afleggen. Ook Sparta toont carroussel- neigingen, waarvan het geheel gekroond wordt door een wiel van de Saxonette de gemoto riseerde rijwielnaaf die hier zoowel als bij Simplex en Batavus groot succes heeft. Heel interessant is bij Eysink de nieuwe 350 cc ma chine met keurige veerende frame en een an dere nieuwe 350 cc verschijning ditmaal een tweetact brengt de Oostenrijksche Puch, die eveneens met een zeer belangwekkende nieuwe achterwielveering komt. De kleine 125 cc belastingvrije Saroléa-tweetact van „onder de zestig" is primeur, kersversch uit België gearriveerd. De laatste Indian-viercylinder is. evenals de 500 cc verticale tweecylinder van Triumph en de 1000 cc tweeelinder van FJST., een nieuwtje. In het centrum van motorrij- wielland bi-engt de groote Stokvis-stand de eene attractie na de andere. Populaire model len van Ariël en D.K.W. als schilderijen in lijst tentoongesteld „doen" het buitengewoon, evenals een groot glazen model van een D. K. W.-tweetactmotor, waarvan de werking op even fraaie als overzichtelijke wijze wordt ge toond. Daarnaast verdringen dichte drom men zich om de, geheel ingesloten, gestroom lijnde 250 cc wereldrecordmachine van D.K.W. en om de keurige Hollandia-zij span wagens Nederlandsch fabrikaat waarvan er zijn met veerend zijspanwiel en speciaal gecon strueerd voor het koppelen aan machines met veerend frame. Ook de Duitsche Kali zijspannen met „schwingachse" en veerend zijspanwiel op den stand van de fraaie Zün- dapp-motorrijwielen en de Steibzijspannen verdienen op dit gebied eervolle vermelding, terwijl op den Zündappstand ook al een losse achterwiel veering voor ieder motorrijwiel wordt geleverd. Zooveel nieuws is er en zoo'n aantrekkelijk aardig geheel vormt deze aparte motorrij wieltentoonstelling, dat de bezoekers uit de andere hallen in grooten getale toestroomen en het meestal in Motorrijwielland heel druk is. Reeds nu mag met recht worden gezegd, dat de motorrijwielafdeeling wat bezoek aangaat een der meest geslaagde deel en is van dezen, tien duizenden trekkenden, 26sten Show van de R.A.I (Nadruk verboden). Bruno Mussolini naar Rio gestart. Recordvlucht over den Zuidelijken Atlanti- schen Oceaan beoogd. ROME, 24 Jan. (Havas-A.N.P.) Bruno Mussolini de zoon van den Duce en de Oceaanvliegers Biseo en Mosca- telli zijn vanmorgen te half acht met drie vliegtuigen opgestegen naar Rio de Janeiro. Zij zullen vliegen over Da kar en Natal. Het is de bedoeling, dat zij het snelheidsrecord voor het tra ject over het zuidelijk deel van den At- lantischen Oceaan verbeteren. Het vertrek van de „Groene Muizen" werd bijgewoond door generaal Valle, den onder staatssecretaris voor de luchtvaart. Voor de opstijging was het militaire vliegveld Guido- nia uitgekozen, omdat het op 30 kilometer van Rome ligt en men het vertrek zooveel mogelijk geheim wilde houden. Er werden geen mede- deelingen verstrekt, terwijl geen journalisten tot het terrein werden toegelaten. Nieuw materieel voor de Spoorwegen. Moderne stroomlij mvagens voor het binnenland. Naar de heer J. D. Evers, chef van den Dienst van Exploitatie der Nederlandsehe Spoorwegen aan het Hdbld. mededeelde, zullen binnenkort belangrijke voorstellen tot aankoop van nieuw materiaal aan de goedkeuring van commissarissen worden onderworpen. De voorstellen zullen zoowel den aankoop van moderne stalen rijtuigen betreffen, die ge schikt zijn een groote snelheid te ontwikkelen, zoodat men ze in de buitenlandsche treinen kan gebruiken, alsmede een groot aantal ge stroomlijnde motorrijtuigen voor binnen- landsch gebruik. Het is nog niet zeker, welk bedrag commis sarissen zullen voteeren, maar dat met de nieuwe order groote sommen gelds gemoeid zijn is voor ieder duidelijk. Voordeelig saldo ruim f 61 millioen (v. j, ruim f 2i millioen). Het afgeloopen jaar is voor de Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaart Maatschappij (HollandAme rika Lijn) gunstig geweest. Zoowel het aantal vervoerde passagiers als de hoeveelheden gevaren lading wa ren hooger dan in 1936, zoodat de Maatschappij niet alleen al haar schepen in de vaart kon houden, doch van tijd tot tijd zelfs gedwon gen was scheepsruimten te huren. In verschillende gevallen lieten deze ge huurde schepen een verlies, hetgeen men meende te moeten aanvaarden, ten einde de ten vervoer aangeboden hoeveelhe den lading te kunnen varen en de ver schepers niet teleur te stellen. De winst- en verliesrekening der maat schappij aldus wordt in het jaarverslag ge zegd, sluit met een voordeelig saldo van f 6.643.388 (v. j. f 2.632.274). In overleg met de commissie van toezicht uit commissaris sen is men tot de navolgende afschrijving en reserveeringen ten laste der winstrekening besloten: de „Reserve Assurantie Eigen Ri sico" hebben wij mede met het oog op de uit breiding onzer vloot gebracht op f 1 millioen. Het voordeelig saldo dezer rekening bedroeg f 148.385, waaraan wij f 521.614 uit de winst hebben toegevoegd. Voor geraamde kosten der verbouwing onzer loodsen aan de Wilhel- minakade hebben wij f 200.000 gereserveerd. Een bijdrage ad f 650.000 is het pensioenfonds 1937 der H.A.L. gestort. Op onze vloot schre ven wi.i af f 2.572.020, waardoor deze thans te boek staat voor f 3 millioen. Voorts hebben wij met het oog op het groote kapitaal onzer vennootschap en ten einde op bijzondere om standigheden voorbereid te zijn de „Reserve Diverse Belangen" met een bedrag van f 1.701367 verhoogd tot f 3 millioen, waarna uit het saldo der winstrekening een dividend kan worden uitgekeerd van 5 pet. (v. j. 3 pc.t.) over f 16.000.000 en 2l/< pet. over f 2.000.000. Deze aandeelen zijn eind Juni 1937 ondershands geplaatst en zouden slechts recht hebben op de helft van het dividend. Bij de heerschende internationale ver warringen op economisch gebied wagen wij het niet in eenige voorspelling omtrent het nieuwe jaar te treden en willen wij volstaan met te constateeren, dat het verloop in de korte verstreken periode van het nieuwe jaar en de vooruitzichten voor de allernaaste toekomst zich niet ongunstig laten aanzien. Braddock wint van Farr. DINSDAG 25 JAN. 1938 Braddock. Uit New York: In Madison Square Garden won Zaterdag de vroegere wereldkampioen James Braddock van den Engelschen zwaarge wicht-kampioen Tommy Farr op punten. De match ging over tien ronden. Met harde sla gen op het lichaam trachtte de Engelschman zijn tegenstander te vermoeien, doch de Ame rikaan wist enkele malen met stevige recht- schen treffers te plaatsen. Aan het einde van de zesde ronde bloedde Farr's neus zeer sterk; slechts met de grootste moeite wist hij deze ronde door te komen. Farr wist zich in de nog volgende ronden staande te houden, maar Braddock was steeds in den aanval. Het werd een groote punten-overwinning voor Brad dock. Prof. dr. B. D. Eerdmans Ireedt af als hoogleeraar. Bij K. B. van 21 Januari 1938, is aan dr. B. D. Eerdmans, hoogleeraar aan de Rijks Uni versiteit te Leiden, op zijn verzoek, eervol ont slag als zoodanig verleend, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewe zen diensten. Aanvaring op de Noordzee. Duitsch schip beschadigd. Zondagmorgen is in de Amsterdamsche haven aangekomen 't Duitsche ss. „Wolfram" met een groot gat aan bakboordzijde in het achterschip echter zoo hoog boven de water lijn dat het schip geen water maakte. 's Nachts te circa één uur had de „Wolf ram", metende bruto 6000 reg. ton en be- hoorende tot den Afrika-dienst via Amster dam naar Hamburg, van de Woermann Linie, ter hoogte van Maaslichtschip een aanvaring gehad met het Deensohe s.s. „Mercur" uit Esbjerg. Hoe de aanvaring precies kon geschieden, is niet geheel duidelijk, hoewel het weer heiig was en het zicht niet schitterend, kon van mist niet gesproken worden. De uitkijk van de Wolfram ontdekte plotse ling vuren aan bakboord. Het naderende schip bleek dwars op den koers van de Wolfram te liggen en blijkbaar, zoo althans is de lezing van de Duitsche opvarenden, heeft de uitkijk aan boord van de Mercur niet voldoende op gelet en pas toen hij zeer dicht bij de Wolfram was het Duitsche schip gezien. Toen was het echter reeds te laat om een aanvaring te voorkomen. De schade aan boord van de Wolfram bleef beperkt tot 'n ga.t van circa twee en een halve meter hoogte over welken afstand de platen van 't achterruim zijn opgestooten. Dank zij het kalme weer kon het schip zonder verdere vertraging zijn reis naar Amsterdam voort zetten. Ook de Deen heeft zijn reis vervolgd. ROTTERDAM VEEMARKT. Rotterdam 24 Januari 1938. Aanvoer totaal 2026. Vette runderen 542, vette kalveren 193, nuchtere kalveren 4, schapen lammeren 740, varkens 583. Vette koeien le kw. 74 2e kw. 66, 3e kw. 50— 54 ct, per K.G., vette ossen le kw. 70, 2e kw. 66, 3e kw. 5044 ct. per K.G., vette kalveren le kw. 120, 2e kw. 105, 3e kw. 70—75 ct. per K.G., varkens (levend gewicht le kw. 59, 2e kw. 58, 3e kw. 57 ct, per K.G., lammeren le kw. 64, 2e kw. 60, 3e kw. 55ct. per K.G. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 32, 2e lew. 28, 3e kw. 25. Lammeren le kw. 22, 2e kw. 19, 3e kw. 16. Vette koeien en ossen aanvoer iets korter, handel traag, prijzen als vor. week per K.g! 78—74. Vette kalveren aanvoer iets kleiner, handel stug. prijzen onveranderd, pr. ex. 1.30. Schapen en lammeren aanvoer aanmerke lijk minder, handel kalm, prijzen prijshou dend. Varkens aanvoer korter, handel flauw, prij zen mager pr. ex. tot 60 ct. Eenige partijen schapen voor export ver kocht. Auto-ongeluk op den weg Haarlem—Amsterdam, Bestuurder van een bakfiets gedood. HAARLEM Maandag. Vanmorgen is op den Haarlemmerweg onder Amsterdam, ter hoogte van den tweeden mo len, een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Op het moment, dat een Amsterdammer, gezeten op een driewielige bakfiets, naar links uit haalde, werd hij aangereden door een hem achterop komende in volle vaart zijnde auto. De man werd tegen den grond gesmakt en liep een schedelbreuk op. Nog vóór de auto van den Geneeskundigen Dienst was gearri veerd, was het slachtoffer overleden. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Binnengasthuis. De eerste zitting van het nieuwe Fransche kabinet. In het midden de minister president Camille Chautemps, daarnaast rechts Bonnet en Marchandeau. Links van Chautemps de ministers Frossard en Lay. Volkenboud heeft nog vele verdedigers. Buitenlandsche politiek door Eerste Kamer besproken. Aan het voorloopig verslag over het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk TH (de partement van buitenlandsche zaken) der rijksbegrooting voor 1938 is het volgende ont leend Eenige leden wenschten ten aanzien van onze buitenlandsche politiek in het algemeen een tweetal opmerkingen te maken. In de eerste plaats waren zij van meening, dat Nederland, met het oog op de gevaren, aan het lidmaatschap van den Volkenbond verbonden, uit die organisatie behoort te tre den, ten einde te kunnen terugkeeren tot zijn vroegere politiek van zelfstandige neutrali teit. In de tweede plaats achtten deze leden het onbegrijpelijk, dat ons land, in tegenstelling met België, geen aandacht heeft geschonken aan de verklaring van de Duitsche regeering, dat deze ten allen tijde bereid is de onaan tastbaarheid van het Nederlandsehe grondge bied te erkennen en te waarborgen. Deze leden zouden nog gaarne nader wor den ingelicht omtrent de beteekenis en de be doeling van het zoogenaamde plan-Snouck. Nederland niet uit den Volkenbond. Verscheidene leden verklaarden met voldoe ning kennis te hebben genomen van 's minis ters opvattingen omtrent de taak, die Neder land in de buitenlandsche staatkunde heeft te vervullen. Zij deelden 's ministers gevoelen, dat nuchtere beschouwing van de werkelijk heid niet mag leiden tot de conclusie, dat Ne derland den Volkenbond behoo-rde te ver laten. Mede waren zij van oordeel, dat de. mogend heden, die m de eerste plaats belang hebben bij de onzijdigheid van ons land in een inter nationaal conflict in West-Europa, uitne mend zullen hebben begrepen, dat Nederland er niet aan denkt, zich daarin te laten mee slepen door aan een der oorlogvoerende par tijen den doortocht toe te staan. Onze inter nationale positie is daardoor, zoo spraken deze leden, veel veiliger geworden. De hier' aan het woord zijnde leden betoog den, dat óns lapd terecht .niet is getreden in het denkbeèld, omtrent de integriteit van ons* grondgebied meer of minder directe overeen komsten met andere-staten aan te gaan. Zoo zeer waren deze leden overtuigd van de wen- schelijkheid, dat Nederland, wat dit punt be treft, geheel buiten elke internationale over eenkomst zou blijven, dat zij betreurden, dat van Nederlandsehe zijde, zij het geheel of ficieus als een. in het debat geworpen ge dachte het zoogenaamde plan-Snouck te berde was gebracht. Mislukking der sancties niet te betreuren. Zelfs waren deze leden van meening, dat het mislukken van de toepassing der sancties, hoe wel op zich zelf te betreuren, in zooverre een goede uitwerking heeft gehad, als zij de leden van den bond en ook Nederland, heeft ge noopt tot een meer realistische beschouwing van het instituut en dat zij dus in den grond der zaak den Volkenbond ten goede is geko men. -Een volkenbond toch, die zich bewust is van de grenzen van zijn kunnen is huns inziens een beter instrument dan een bond, die in zelfoverschatting, tegen zijn bedoeling in, door zijn optreden oorlogsgevaar kan op roepen. Zij sloten zich aan bij het in de Tweede Kamer door den heer De Geer gehouden be toog, dat wel het oorspronkelijke doel van den Volkenbond moest worden gehandhaafd, doch dat men goed zou doen met zich ten aanzien van de middelen om dat doel te bereiken voorloopig' zij voegden hieraan toe: allicht voor zeer geruimen tijd reserves op te leg gen. Gaarne zouden zij vernemen, of de mi nister deze opvatting deelt met België. Positie der kleine naties. Wat betreft de positie van de kleine naties, betreurden ettelijke leden, dat bij enkelen harer de neiging blijkt te bestaan, zich uit het collectieve verband van den Volkenbond en van de daaruit voortvloeiende verplich tingen los te maken. Zij waren van meening, dat op de kleine staten te Genève de plicht rust, klaar en krachtig op te komen voor de toepassing van de beginselen, waarop de bond rust. Vele leden verklaarden, ten zeerste te zijn gekant tegen een uittreden van Nederland uit den Volkenbond. Tegen afschaffing van artikel 16 van het handvest zouden verscheidene leden groot bezwaar hebben. Te meer zouden zij haar af keuren, waar de plichten, welke bedoeld arti kel oplegt, door interpretatie reeds zijn ver zwakt. Alsnog bepleitten zij zMk een inter pretatie, althans nadere preciseering ten aanzien van het recht van doortocht, een aangelegenheid, waarvan de regeling steeds in het vage is gehouden en nooit is uitgewerkt. Betrekkingen met Italië. Eenige leden waren van oordeel, dat er thans alleszins aanleiding bestaat, de inlijving van Ethiopië door Italië te erkennen. Bedoelde in lijving is, zoo verklaarden zij, nu eenmaal een feit en het niet erkennen daarvan ver mag geen verandering in den daardoor ont- stanen toestand te brengen. Andere leden spraken de hoop uit, dat de moeilijkheden bij het vervullen van den gezantschapspost te Rome, voor zoover deze een gevolg zijn van het collectieve optreden van de bij den Volkenbond aangesloten re geeringen in het Italiaansch-Ethiopische conflict, in overleg met andere, in soortgelijke omstandigheden als Nederland verkeerende mogendheden, zullen worden opgelost.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2