SFIXX Guerilla-tactiek der Chineezen. THIJS IJS GAAT DOOR DIK EN DUN Duitschland wint politieke vrienden. )/le melk-chocolade Uw Zenuwen en gesterkt' en Uw DINS DAG 25 JANUARI 193S Ook Joego Slavië in den vriendenkring opgenomem. Referendum voor Hitler's Italiaansche reis. BERLIJN, Januari. IN de eerste jaren van het nieuwe regime werden de vertegenwoordigers der bui- tenlandsche pers maandelijks in het propaganda-ministerie ontvangen, om er ongedwongen te verkeeren met de ver schillende ministers hun inderdaad jo viale gastheeren en zich te onderhouden over de opvattingen binnen het Derde Rijk en daarbuiten van nationaal-socialistische politiek. Er zijn kleine schermutselingen voorgekomen, maar over het algemeen was de stemming in het gemengde gezelschap voortreffelijk en vielen ministerieele kwink slagen satyren op tegenstanders der bewe ging in goede aarde. In scherpe tegenstel ling met de gevoelens, die daarna in zoovele correspondenties tot uiting kwamen, wat dr. Goebbels tegen zijn vriendelijke gasten in 't harnas heeft gejaagd en tenslotte aan de hoogst interessante avonden een einde maakte. Slechts één man, de Berlijnsche cor respondent van „El Debate" bestreed op een dier avonden bescheiden maar beslist een spotternij van hoogerhand. De minister hield de lachers op zijn hand! Als persona in- grata moest de correspondent weg. Nadat hij bij zijn afscheid gehuldigd was door col lega's, vertrok hij naar Londen. Verleden jaar is hij in Madrid door „antipoden" der Nazis doodgeschoten. Ontmoeting van regeeringsleidersde Joego slavische minister-president Stojadinowitsj en Adolf Hitler. De feesten en plechtigheden in Berlijn ter eere van den Joego-Slavischen minister president brachten ons de interessante avonden van weleer in herinnering. Het was generaal Goering, die indertijd bij zijn be zoek aan Belgrado den weg gebaand heeft tot de goede verstandhouding tusschen Joego-Slavië en Duitschland, die hier zoo levendig wordt toegejuicht. De vlaggen zijn uitgestoken en op trams en omnibussen wapperen de vlaggen als op nationale feestdagen. Enkele dagen na zijn bezoek aan de Joego-Slavisehe hoofdstad was generaal Goering onze gastheer in het propaganda-ministerie. Hij sprak eenvoudig bijna vertellend over zijn indrukken in Bel grado en het doel, dat hij hoopte te berei ken en nu ook bereikt heeft. Een Engelsch journalist vroeg hem, of hij nu ook eens een kijkje in Londen zou gaan nemen. De generaal keek den vrager eens lachend aan, roerde zijn bierglas wat rond en zei: „ach was ich werde mir dort anpöbeln lassen", (Och kom, ik zal me daar een beetje laten afsnauwen) D? westelijke hoofdsteden hebben voor een staats- en uitgesproken partijman als Goering nog weinig aantrekkelijks, hoezeer staat en partij ook verlangen naar vriend schap, met Engeland, Frankrijk en andere staten in het nabije en verre Westen. Econo mische belangen hebben er veel toe bijge dragen, Joego-Slavië, Hongarije en Bulgarije nader tot Duitschland te brengen. De cul tuur-politiek van Roemenië zal dit land na der tot Duitschland brengen. Hoewel in Polen de stemming volstrekt ongunstig is voor een vriendschappelijke verhouding van volk tot volk, is door het „Tienjarig Be stand" de verhouding der regeeringen blijk baar vriendschappelijk. Ook in Polen, zoo wel als in Joego-Slavië en Roemenië heeft de oude bondgenoot Frankrijk zijn invloed ver loren. Goering heeft den weg tot dit succes gebaand en Duitschland uit zijn isolement verlost. Van de zoogenaamde randstaten staan alleen nog Tsjecho-Slowakije en Lithauen tegenover Duitschland, door het probleem der minderheden, dat beide landen doet vreezen voor een gewelddadige afscheiding van het gebied aan de Duitsche grenzen, waar in Tsjechië bijna 4 millioen. in Li thauen enkele honderdduizenden Duitschers samen wonen. E successen, die Duitschland bereikt heeft in zijn buitenlandsche politiek, zullen straks de hoofdschotel zijn bij de volksstem ming. Voor iHtler naar Rome gaat, wenscht hij een indrukwekkend ..eenstemmig ja" van het Duitsche volk op zijn vraag, of het zijn lei ding goedkeurt. Elk referendum, waarbij meer dan 95 procent der bevolking „de Nazi- politiek goedkeurde" is gehouden, onmiddel lijk na een gewichtige gebeurtenis, waarbij buitenlandsche vijandige macht werd ge trotseerd en het volk zich na oorlogsellende, nederlaag en kwellende vredesverdragen in zijn nationaal eergevoel opgeheven voelde. Nu Duitschland's Isolement verbroken is en het vriendschap gesloten heeft met sta ten, die in den wereldoorlog tegen Duitsch land hebben gestreden en in vredestijd nog lang behoorden tot den ring, die Duitschland in het Oosten vijandig omsloot, kan het volk onder de apotheose der broederlijke omar ming van Duitschland en Italië, kwalijk an ders dan „ja" zeggen op vragen, die in over weldigend gewicht neerkomen op deze bui tenlandsche politiek. Bij afzonderlijke vra gen, die economische en cultureele politiek betreffen zou waarschijnlijk een ander re sultaat verkregen worden. Er wordt echter slechts één vraag gesteld en één antwoord verlangd. H. L. Midldlem* Amerika. Overeenstemming tusschen Haiti en San Domingo. lil diplomatieke kringen te Washing ton verneemt men, dat de regeeringen van Haïti en San Domingo tot over eenstemming zijn gekomen ten aan zien van de kwestie der incidenten van October. San Domingo zal Haïti een som van 750.000 dollar betalen, de veiligheid der Haitian en op Domini- caansch gebied waarborgen en boven dien officieel uiting moeten geven aan zijn leedwezen over de incidenten. Het zal tenslotte strafmaatregelen tegen de schuldigen moeten bekend maken. De bepalingen der overeen komst zullen einde Januari officieel bekend worden gemaakt, tijdens de bijeenkomsten der delegaties van beide landen. Duitschland. Rijksdag 30 Januari bijeen. In gewoonlijk goed ingelichte krin gen wordt vernomen, dat rijkskanse lier Hitier den Rijksdag bijeen heeft geroepen op 30 Januari, den vijfden verjaardag van het Derde Rijk. Men verwacht, aldus Havas, dat de rede, die Hitler-zal houden, voorname lijk zal handelen over vraagstukken van binnenlandsch politiek belang. Men herinnert eraan, dat de vorige bijeenkomst van den Rijksdag werd gehouden op 30 Januari 1937. Engeland, Kabinet beraadslaagt over de buitenlandsche politiek. Naar Reuter verneemt is gisteren in het ka binet alleen gesproken over buitenlandsche aangelegenheden, meer in het bijzonder over de agenda van de vergadering van den Vol kenbondsraad, alsook over het onderhoud, dat Eden vandaag met den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Delbos, zal heb ben op zijn doorreis naar Genève. Naar ver nomen wordt is overeenstemming bereikt over de algemeene lijnen van de te volgen politiek. Verder wordt vernomen, dat het niet waar schijnlijk is, dat een gemeenschappelijke FranschBritsche verklaring zal worden ge publiceerd inzake de toekomst van den Vol kenbond. De hervorming van den Bond wordt nog steeds door de desbetreffende commissie van den Bond bestudeerd en voorstellen dienaangaande zullen eerst aan deze com missie worden voorgelegd. Verder is ook gesproken over het Spaan sche conflict, Alexandrette, Abessynië en de erkenning van den koning van Italië als keizer van Ethiopië, alsmede over het ge schil in het Verre Oosten. gsirije. Reconstructie van het kabinet. Minister-president Kusseiwanof heeft medegedeeld, dat de minister van Binnenlandsche Zaken Kras- nowski, en de minister van Oorlog, generaal Loekoff uit het kabinet zijn getreden. Tot minister van Oorlog is be noemd generaal Daskaloff, de garni zoenscommandant van Plewen, en tot minister van Binnenlandsche Za ken, Nikolajef, die minister van On derwijs is geweest. De vroegere rector der universi teit van Sofia, prof. Maneff is mi nister van onderwijs geworden. Naar van betrouwbare zijde ver luidt, is ook minister van Handel, Barof, afgetreden. Men verwacht, dat nog enkele le den van het kabinet, o.m. de minister van Justitie, Ogianof, zullen aftreden. De motieven, welke hebben geleid tot een reconstructie van het Bulgaarsche kabinet, hebben geruimen tijd bestaan. Reeds ver scheiden weken bestond een voortdurend verschil van meening tusschen de ministers van oorlog en van Binnenlandsche Zaken, dat zijn oorsprong vond in een verschil van opvatting over de a.s. verkiezingen. Terwijl de minister van Binnenlandsche Zaken zich een hardnekkig tegenstander ver klaarde van de oude politieke -partij, be toonde de minister van Oorlog zich zeer ver draagzaam jegens de oude politici. Koning koos geen partij. In de maand December was het bijna tot een crisis gekomen, doch door tusschen- komst van den koning was het geschil toen bijgelegd. De Koning wenschte toen nl. de voorbereiding van de begrooting te verze keren. In de laatste weken stonden de opvattin gen van de ministers van Oorlog en van Binnenlandsche Zaken evenwel zoo ver van elkander, dat beiden niet meer deelnamen aan de kabinetszittingen. In hun beider aftreden ziet men het be wijs. dat de Koning geen partij wilde kiezen. Nahas Pasja versus het Egyptische kabinet. Huidige minister-president achter de „groenhcmden"? De vroegere Egyptische premier Nahas Pasja heeft zich civiele partij gesteld in het proces tegen Izzedin Abd El Kader, die een aanslag op hem heeft gepleegd. Tegelijkertijd heeft Nahas Pasja een schrijven gezonden aan den procureur-generaal, waarin hij de partij „Jong Egypte" ede groenhemden") beschul digt den aanslag te hebben vergemakkelijkt. Hij heeft hieraan toegevoegd, dat leidende personen, waaronder de minister-president en verscheidene ministers van het huidige ka binet, alsmede een „buitenlandsche bron" deze partij geldelijk hebben gesteund. De partij wilde een revolutie ontketenen en de regeering omver werpen. In verantwoordelijke kringen wordt ver klaard, dat de misdaad meer een op zichzelf staande daad schijnt te zijn. Verder wordt verklaard, dat indien al de partij „Jong Egypte" in contact heeft gestaan met het buitenland, de door Nahas Pasja genoemde personen zich toch hierbuiten hebben gehou den. Men beschouwt den brief van Nahas Pasja als een politieke daad, welke ten doel heeft de Wafd te vereenigen voor de bijeenkomst van het parlement op drie Februari, wanneer de nieuwe regeering zich aan het parlement moet voorstellen. zacht-smeltend méér aroma lichter verteerbaar BENSDORP BIJ UWEN WINKELIER OF IN ONZE EIGEN VERKOOP-FILIALEN EN DEPOTS (Adv. ingez. Med.) Militair vliegtuig in Boliemen verongelukt. Motor sprong uit elkaar. Een clriemotorig bombardementstoestel is in de streek van Fribyslav in Zuidwest Bo- hemen op de lijn Praag—Brno neergestort. De motor was, terwijl het vliegtuig in volle vaart voortvloog, uit elkaar gesprongen. De drie inzittenden kwamen om het leven. Een der drie verongelukten is kolonel Marsalek, commandant van het vijfde regiment van het luchtwapen. Moeilijke taak der Japansche troepen aan den spoorweg TientsinPoekau. Reuter meldt uit Sjanghai 24 Januari: De Chineesche troepen hebben gepoogd de Japansche troepen te Tsining te omsingelen en de versterkingen, welke uit Jen Tsjau op weg waren tegen te houden. De Japansche achter hoede wordt door de Chineesche troepen be stookt de Chineezen passen hierbij een guerilla toe. Het schijnt dat de Japansche versterkin gen moeite hebben om de opening van 240 kilometer langs den Tientsin-Poekau spoorweg op te vullen. Ongeweusclit vliegtuigbezoek boven Frankrijk. Verscherpte order voor luchtafweergeschut. Aangezien vliegtuig-en van do lucht macht van Franco, die Puigcerda ge- gebombardeerd hadden, over Fransch gebied zijn gevlogen, zijn de opdrach ten aan de afweerbatterijen langs de Fransche grens hernieuwd en ver scherpt. In het vervolg zïullen de Fransche luchtdoelbatterijen onmid- delijk zonder waarschuwingsschot het vuur openen op ieder vliegtuig, dat poogt over Fransch gebied te vliegen. De „Groene Muizen" gereed voor den sprong. Italiaansche vliegtuigen te Dakar. De drie Italiaansche vliegtuigen, waarvan er één bestuurd wordt door Bruno Mussolini, zijn op weg naar Rio de Janeiro vlot te Dakar geland. WEER TWEE KLOOSTERSCHOLEN IN DUITSCHLAND GESLOTEN. De Duitsche autoriteiten hebben bevel ge geven tot het sluiten van twee kloosterscho len te Landshut in Beieren, nl. de middelbare meisjesschool van de Zusters Ursulinen en een meisjesschool der Zusters Cisterciensen. Van gemeentewege heeft men reeds de noo- dige maatregelen getroffen om de scholen met leekenpersoneel over te nemen. De verbreeding van den weg langs de Zomervaart. Aankoop van een perceel door de gemeente Haarlem. Op 20 Jauari j.l. is in openbare veiling ge bracht het perceel aan de Zomervaart no. 183, groot 1320 M2. Dit perceel is een woonhuis met een aangebouwde gelegenheid tot ver koop van melk, een stal en landbouwschuur met bijbehoorend erf dat grenst aan overig bezit van de gemeente daar ter plaatse. Aangezien het bezit van genoemd perceel ter uitvoering van het vastgestelde uitbrei dingsplan voor de gemeente van belang is, hebben B. en W. getracht het voor de ge meente aan te koopen. Het gevolg is geweest dat de gemeente eigenares is geworden voor een bedrag van f 4.950,—, verhoogd met de op den aankoop gevallen kosten ad f 512.50. De totale koopsom bedraagt derhalve f 5.462,50. B. en W. stellen den raad voor, dezen aan koop te bekrachtigen. Zij merken hierbij nog op, dat het perceel tot i April 1940 is ver huurd voor f 50 per maand. In verband daar mede zal vóór den zooevengenoemden datum geen uitvoering kunnen worden gegeven aan het voornemen om genoemd uitbreidingsplan daar ter plaatse tot uitvoering te brengen. jif?/ uoehoe ^jangtsjau A N IVV W CUTS jAu W/-'M^ANKIN1 woewei n^-wcjlibc £f0AHGTSJM f, "7 e fa'censun6 «NWGKyVAu s rSJEKIANG ANKING%, TS JAU" N verdedigingslinie i TsjmsKaiSjek— De woordvoerder van het Japansche leger heeft gezegd, dat de toestand stationair blijft. Japansche vliegtuigen hebben groote Chinee sche troepenconcentraties ontdekt bij Pengfoe, het eerste object van de Japansche troepen in Zuidelijke richting. Men verwacht, dat de Japansche troepen eerst versterking af zullen wachten, alvorens het offensief in deze rich ting op groote schaal in te zetten. De Chineezen beweren, dat bij een aanval op Woehoe door Chineesche vliegtuigen, acht Japansche toestellen werden vernield. Luchtaanval ov Itsjang eischt 40 slachtoffers. Maandagochtend hebben Japansche vliegtuigen een aanval gedaan op Itsjang. Meer dan veertig burgers wer den gedood of gewond, talrijke huizen werden vernield. De bommen vielen vooral in'de omgeving van de gevan genis. Isjang is een belangrijke han delsstad in West Hoepe. Generaal Han Foe Tsjoe gefusilleerd. Generaal Han Foe Tsjoe, de vroegere gou verneur van Sjantoeng, is gisteravond te Hankau door een vuurpeloton terechtgesteld. De voornaamste hem ten laste gelegde be schuldiging was voortgezette niet opvolging van militaire bevelen, hetgeen China op het verlies van Sjantoeng was komen te staan. COLLECTE TEHUIS VOOR MILITAIREN TE HAARLEM. HAARLEM Dinsdag. Maandagmiddag vergaderde het bestuur van het Tehuis voor Militairen aan den Jans- weg te Haarlem met het damescomité, hetwelk gevormd was voor het houden van een collecte voor het financieel tekort. De collecte, gehouden van 18 tot en met 22 Januari, heeft ruim f 762 opgebracht, welk bedrag bij deze gelegenheid aan den pen ningmeester werd afgedragen. Het bestuur is dankbaar voor het bereikte resultaat en erkentelijk aan allen die daar aan hebben medegewerkt. Tevens werd in deze vergadering uit het damescomité een bazarcommissie benoemd, bestaande uit een viertal dames, die haar le dental hopen uit te breiden. Het voornemen is nog dit jaar een bazar te organiseeren voor het bekende doel. Zooals bekend, is het de bedoeling door ver schillende projecten voor het tehuis een be drag van ongeveer f 4500 samen te brengen. Voorts zijn plannen besproken om te voor komen dat de schuld zich zou uitbreiden. HAARLEMSCHE GEMEENTERAAD. HAARLEM Dinsdag. De burgemeester deelt mede, dat indien de nationale feestdag valt op 26 Januari 1938, de voor dien datum uitgeschreven raadsver gadering wordt uitgesteld tot 2 Februari a.s. PRACTISCH CHRISTENDOM. HAARLEM Dinsdag. Woensdagavond 26 Januari belegt boven vermelde gemeenschap een openbare samen komst in gebouw „Ons Huis" Ged. Volders gracht 15. De heer G. Oversteegen behandelt het on derwerp: „Oorlog en vrede". ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Nou en nou maar weer verder, zuchte Thijs, met een pijnlijk gezicht aan zijn hoofd voelend. Tjonge, was me dat even een tik! Nu is het maar zaak, om goed op te passen, want dergelijke grappenmakerijen heb ik nu meer dan genoeg van. Maar Thijs denkt heelemaal niet, dat hij vlak in de buurt van Dickie is. Hier is nu juist het kasteel, waar die arme jongen gevangen wordt gehouden, maar Thijs weet daar niets van! Zoo komt hèt ook, dat hij heelemaal niet kan begrijpen, dat allemaal gevaarlijke dingen op zijn weg verborgen zijn. Bekijken jullie het plaatje maar eens heel, heel goed! Zien jullie wel, waar hij met zijn linkervoet opstapt?? En dat is nu juist het gevaar, want letten jullie maar eens op. morgen! O, o, o, Thijsje, wat staat je nu toch weer te wachten?? Maar hij weet het niet. Hij wil rustig doorloopen, maar aangezien hij nog zoo'n hoofdpijn heeft, kijkt hij niet uit en trapt zoodoende met zijn linkervoet op een stokjeen. slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA WOENSDAG 26 JANUARI 1938. HILVERSUM 1, 1875 M. en 415.5 M. VARA-Uitzending. 10.0012.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenwenken- 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor arbeiders in de Continubedrijven. 11.30 „Ver schillende vormen van werkloosheid", cau serie. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 VARA- orkest. 1.15—1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.05 Voor de kin deren. 5.30 VARA-orkest. 6.15 Gramofoon muziek. 6.30 Amateursuitzending. 7.00 Zang. 7.30 Cyclus „Ons werk en ons geloof". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Radiotooneel. 9.30 VARAorkest. m.m.v. solist. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Zang. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Orgelspel, en zang. 11.15 „The Ramblers" 11.4512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 301 M. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek. (Gr. platen.) 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Cello en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gra mofoonmuziek. 1.00 De Gooilanders. 3.00 Zang en piano. 3.40 Gramofoonmuziek. 3.50 Chris telijk Liederenuurtje. 4.50 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur. 6.30 Taalles en causerie over het binnenaanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Re portage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS- berichten. 8.15 Bijeenkomst van de Oranje garde. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Berich ten ANP. 10.05 Dampraatje. 10.20 Gramo foonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00-12.00 Gramofoonmuziek. Hierna sluiting. DROITWICH, 1500 M. 11,25—11.50 Orgelspel. 12.05 Orgelspel. 12.35 Jack Leonardi's orkest. 1.352.20 BBC-Nor- thern-orkest. 3.20 Het Schotsche Orkest. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.20 Vesper. 5.20 Gramo foonmuziek 5.40 Henry Hall's Band en so listen. 6.20 Berichten. 6.40 Landbouw- praatje. 7.00 BBC-zangers en instrumentale solisten. 7.35 Variété. 8.20 Jubileum-uitzen ding uit Australië. 8.35 BBC-Symphonie-or- kest m.m.v. solist. (Van 9.50—10.10 Berich ten). 11.5012.20 Jazzmuziek (Gr. pl.) RADIO PARIJS, 1648 M. 7.50, 9.15, 10.40 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Jahe Evrard's orkest, en zang. 3.05 Piano voordracht. 3.20 Zang. 4.20 Zang. 4.35 Viool voordracht. 5.20 Bailly-orkest. 8.50 Variété programma. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Omroep-Amusementsorkest. 7.50 Or kestconcert. 12,35 Omroeporkest en de Stutt- garter Volksmuziek. 1.35 Omroepsextet. 3.50 Omroeporkest, instrumentaal kwartet en solis ten. 6.30 Gramofoon. 7.20 Kurhessisch Lan- desorkest. 8.20—11.20 Carnavalsuitzending. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 New Palace- orkest. 1,502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Ka mermuziek. 6.50 en 7.20 Vervolg kamermu ziek. 8.20 Omroepkleinorkest, Omroepkoor en solisten. 10.30 Folkloristisch programma. 10.5011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 en 5.20 Gra mofoonmuziek. 6 35 Marceau Burton's Mu sette-Ensemble. 7.05 Zang. 7.35 Gramofoon muziek. 8.20 Omroepsalonorkest, en solisten. 9.55 Omroeporkest. 10.30—10.35 en 10.45—11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Sportnieuws. 7.35 Hans Busch' orkest. 8.20 „Ein Kampf um Afrika" Rijksuïtzending. 8.50 Concert. 9.20 Berichten. 9.40 Sportnieuws 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 Hans Busch' orkest.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3