MIDDENSTANDS INSTITUUT KUNSTGEBITTEN LAGE PRIJZEN DINSDAG 25 JAXUARI 1938 De Eerste Maal naar Buiten. Toen i;k langzamerhand tot de overtuiging gekomen was, dat paardrijden een sport is die men binnenshuis bedrijft, verklaarde onze leeraar op een goeden dag onverwachts, dat wij buiten zouden gaan rijden. Zoo maar in eens werd dat van ver vooruitzicht tot werke lijkheid. En we mochten beiden op ons uitver koren paard: Floris op Jupiter, ik op Black Prince. Ieder heeft, althans in zijn leertijd, zoo'n voorkeurs-ros, waarop hij voelt dat hij precies past, net als een looden soldaatje op het zijne. Die vergelijking schijnt haast een symbool: ook de mensch heeft zich, tot dusver althar.s, in deze rare wereld als oorlogs-speel- goed gedragen en is dan ook als zoodanig be handeld. Maar onze leeraar liet ons niet vaak op het paard zitten waarop we zoo prachtig Ditmaal wel. Het gaf meteen wat vertrou wen, want ongewoon was de situatie zeker. Wij gingen niet eens naar de manége. We stegen op in de stal. Jupiter en Black Prince, anders bedaarde dieren, schenen beide wat snuiverig en opgewonden. Sans Souci, van blauwen bloede en van extra-glanzend voorkomen, die den baas-zelf zou dragen, schraapte met haar hoeven over de steenen en hief een jolig ge hinnik aan. Er heerschte een gansch andere stemming dan anders. Toen werden de deuren opengeschoven en er was meteen publiek: één bejaarde meneer, een dikke juffrouw met een hengselmand, de boodschappenjongen van den kruidenier en dan nog twee kleine schoffies. Het had dade lijk uitwerking, althans op mij. Als ik mij schrijvend tot u richt, Publiek, pleeg ik fier in mijn pen te klimmen. In dit geval zette ik mij fier in den zadel. Daarop zei het ééne schoffie deskundig tot den kruideniersjongen: „Die kén het". En hij wees met een vuilen vinger. Maar niet naar mij. „En die?" vroeg het andere schoffie, mij onmiskenbaar aanduidend, „Da's niks, jö", zei het eerste verachtelijk. Zij hadden dan ook vaak door de ruiten van de manége naar binnen gekeken. Enfin. Wij vertrokken. Het is een zeer bizondere ervaring, voor het eerst te paard buiten te komen. Niet zoozeer vanwege de auto's, die vlak langs je schieten. Maar wel vanwege de frissche lucht en de zon en den wind die in je gezicht blaast en op deze hoogte prikkelender en zuiverder schijnt te zijn dan daar beneden. Ook bleken de paarden heel anders gestemd dan binnenshuis. Veel levendiger en pittiger waren ze. Black Princ-e begon in een energie ken stap dien ik niet van hem kende en op het weggetje langs het kanaal, toen we in draf gingen, pakte hij zoo stevig aan dat ik weer naar zijn rhythme moest zoeken en zwaar mplaats van licht reed, hetgeen den wande laars en fietsers niet scheen te ontgaan. Maar de buitenlucht had mijn sportvreugde doen ontwaken en haar inspiratie bracht Black Prmce en mij tot overeenstemming, al kreeg ik per tweehonderd meter een aanmerking wegens voorover zitten, wegens lossen teugel, wegens één-hak-omhoog. Toen staken wij een drukken verkeersweg over^ en de paarden bleken geen naderende auto's te vreezen. Wij stapten op asphalt, draafden weer op klinkers en joegen ontzag lijke stofwolken op boven een terreintje, aan geduid als de buiten-manége. Daar kwam een wit papier aanwaaien en Black Prince maakte een verschrikten zijsprong, die mij met mijn Reus in zijn manen deed duiken. Waarop een Joggie ineens hard schreeuwde achter Jupiter Ontploffing in nikkeloven. Twee arbeiders ernstig gewond. Maandagavond zijn twee arbeiders, resp. 18 en 55 jaar oud, tijdens den arbeid in het be drijf van de N.V. Nederlandsche Nikkelfa- bnek aan den Distelweg te Amsterdam, ern stig gewond. Op het moment dat deze arbei ders voor den vuurhaard stonden tijdens het smelten van nikkel, kwam er een optloffing in «en oven, tengevolge waarvan beide een ge deelte van de gloeiende massa over het lichaam kregen en ernstige brandwonden op liepen aan hoofd en borst, waarbij ook hun sleederen verbrandden. door trap van een paard ernstig gewond. De 45-jarige paardenkoopman L. Luyen- dijk kreeg Maandagmiddag bij het vervoeren van een paard van Rozenburg naar he' abat toir te Rotterdam een rap van he J ei met het gevolg, dat de man zeer ernstig werd ge wond. Hij is naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. en deze een soort pirouette volbracht. Ik zag Floris moedig zit-houden, terwijl een indruk wekkende stofwolk rondom beiden opsteeg. „Net echt", zei hij. Black Prince liet zich kalmeeren met hals- beklopping en de verzekering dat ik ook iets tegen wit papier heb. Het maakt mij onrustig: ik schijn het altijd te moeten beschrijven. Dit bewijs van sympathie bleek hem te ontroeren en hij gaf het geluid dat Van der Horst, de schrijver van „Hakken Omlaag!!!" wellicht bedoelde toen hij het had over een laag ge grinnik. Toen werd het schemerig en in den sche mer zag Sans Souci den asfaltweg voor water aan, zoodat hij er niet op wou en onze leeraar al zijn overredingskunsten moest aanwenden, terwijl Floris en ik, triomfantelijk wachtend op den weg, lachten met het kinderlijke ple zier van schooljongens als meneer z'n na- tuurkundeproef mislukt. Maar hij slaagde tenslottenadat Sans Souci drie hoef- klopjes op den rand van het asfalt gegeven had om zich te vergewissen. „Zoo'n paard toch", zeiden we toen en vonden het aardig en draafden nog een heel eind langs bosch paadjes, over een open terrein en tenslotte in een straat, waar ik er weer uit raakte omdat de hoefslag van de andere paarden niet in de maat was met die van Black Prince, u lacht daarom? Probeer eens piano te spelen tegen de maat van een metronoom in! Maar het eerste uur buiten was een schoo- ne ervaring. En wij wilden natuurlijk de vol gende maal wéér. Geen kans! Het zou zoo af en toe maar eens gebeuren. Voorloopig zeker niet meer. En die volgende maal moest ik, in de manége, op Shéhérazade die zoo'n raren korten draf had en de hoeken niet in wou en Floris werd verwezen naar Madeleine, volgens hem een hobbelpaard. Maar als de leeraar erop zat deden ze alles goed en leken even plezierig als Black Prince en Jupiter. „Hoe maakt hij een paard van een hobbel paard?" mijmerde Floris. „Door het te laten leven", zei ik. Hetgeen, al zeg ik het zelf. de oplossing van het raadsel was. R. P. Terrazzobedrijf voor vreemde lingen verboden. Kon. Besluit binnenkort te verwachten. Voor het eerst sedert haar inwerkingtre ding zal de wet van 22 Januari 1937, welke de mogelijkheid heeft geopend om te bepa len, dat vreemdelingen nader aan te wijzen beroepen en bedrijven niet zelfstandig mo gen uitoefenen, zonder dat zij daartoe schrif telijk vergunning hebben verkregen, worden toegepast en wel voor het terrazzobedrijf. De regeeringspersdienst deelt mede, dat na een onderzoek in het terrazzobedrijf is ge bleken. dat er aanleiding bestaat dit bedrijf onder werking der wet te brengen. De minister van Economische Zaken be sloot derhalve de totstandkoming van een Kon. besluit te bevorderen, waarbij voor de zelfstandige uitoefening door vreemdelingen van het terrazzobedrijf een vergunning ver plicht wordt gesteld. Onder terrazzobedrijf wordt verstaan het bedrijf, bestaande in het vervaardigen van kunstgraniet, terrazzo, kunstzandsteen en ander soortgelijke, door menging van steenslag (grof en gemalen) al of niet. uitsluitend met cement, verkregen producten. Het Kon. besluit zal dezer dagen in de Staatscourant worden openbaar gemaakt. De bescherming van liet voet gangersverkeer te Amsterdam. Gemeentelijke verordening krachteloos. De Hooge Raad heeft Maandag het cassa tie-beroep verworpen dat de ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantonge recht te Amsterdam, waarbij was ontslagen van rechtsvervolging een automobilist, die in strijd met de Amsterdamsche politieverorde ning was doorgereden op een blijkbaar voor voetgangers bestemden overgang, toen een voetganger wilde oversteken. Het ontslag van rechtsvervolging was gegeven op grond, dat. de bepalingen der verordening onver bindend zouden zijn, aangezien de betref fende materie is geregeld in het motor- en rij wielreglement* De procureur-generaal had tot vernieti ging van het vonnis, zoomede tot- f 1 boete gereauireerd. omdat hij van oordeel was. dat de verordening niet in strijd met de wette lijke ree-elinsr zou zijn. De Hooge Raad oordeelde, dat, waar het betreffende voorschrift in de Amsterdamsche verordenine een punt rpgelt. waaromtrent in het motor- en rij wiel reglement bij art. 3 bis lid 2. is voorzien, de gemeenteraad ingevolge art. 6 der motor- en rijwielwet niet bevoegd is, dienaangaande regelen te stellen. Geen compromis voor de Zondagsrust. Noodlijdende gemeenten zijn niet alle royaal geweest. De politieke richting van burgemeesters niet door rekensom te bepalen. Ontleend is aan de Memorie van Toelich ting op het voorloopig verslag over de be grooting van Binnenlandsche Zaken 1938. Zondagswet. Een blik rondom ons in het land ontmoet, wat de handhaving van de Zondagswet be treft, een bonte verscheidenheid van toepas sing. Met het opruimen dezer wet alleen is men er niet. Naast het inzicht, dat door bevordering- van de Zondagsrust omstandigheden kunnen worden geschapen, waardoor de heiliging van den Zondag zal worden bevorderd is er een uitermate levendig en wijdvertakt ver langen naar verzekering van Zondagsrust als algemeen sociale maatregel. Wat staat nu den wetgever te doen? Heeft hij reeds thans voldoende aanwijzingen, om een phase van ontwikkeling der ideeën op dit gebied te besluiten -met een poging tot registratie daarvan? De geschiedenis zal hem niet hoopvol stemmen en het tegenwoordige biedt hem een aanblik, die verre van een voudig is. of ook maar geschikt om een eenigszins synthetisch element te ontdekken. Maar tevens ziet hij niet voor zich. wat velen meenen te mogen verkondigen een doode stof, een verstarring, integendeel, er valt actie en reactie waar te nemen, bewe ging, groei en het gaat er nu maar om deze niet alleen nauwkeurig gade te slaan om. al lengs datgene te zien worden, wat te eeniger- tijd een deugdelijke basis kan vormen voor een regeling, die op haar gebied vrede brengt, maar ook. tijdens dezen groei uit wassen, die hier of daar ontstaan, af te snij den. eenige leiding te geven en het besef bij te brengen, dat de overheid niet berusten kan in een ontwikkeling, die zich niet ver draagt eenerzijds met hetgeen sociale eisch is. anderzijds met hetgeen als diepste over tuiging in de harten van ons volk leeft. Den leden, in het voorloopig verslag aan het woord, zal het duidelijk zijn, dat de re- geering geen strikte en uniforme toepassing van de wet zou willen bevorderen in den zin, zooals zij dat vreesden. Ook aan de wenschen van fanatieke volksgroepen zal de regeering het oor niet leenen, reeds hierom niet, om dat het bewust extreme in een teere mate rie als deze, niet op zijn plaats is en nim mer een oplossing kan brengen. Verhouding rijk en gemeenten. De minister heeft de positie van financiee- le afhankelijkheid bezien geheel los van de beoordeeling van het gemeentelijk beleid en ook los van gedachten aan meer of min dere schuld aan die zijde. Gaarne onder schrijft hij de opmerking, dat er zeker onder de noodlijdende gemeenten verschillende zijn, die in zuinig beheer tal van niet noodlijdende overtreffen. En evenzeer juist is de bewering, dat de toestand van noodl'ijdendheid in het algemeen ligt aan het feit, dat men er niet in geslaagd is, aan de overmacht van dalende inkomsten en stijgende lasten het hoofd te bieden. In de memorie wordt als bijlage een lijst overgelegd van de gemeenten, die over het jaar 1937 in aanmerking komen voor steun uit 's rijks kas. Indien ook de bijzondere bijdragen uit het werkloosheidssubsidïefonds ten volle a fonds perdu zouden wor den beschikbaar gesteld, zou daar mede nog een bedrag van f 8.550.000 zijn gemoeid, dat bij handhaving van een sluitende fondsbegrooting uit de rijksmiddelen zou moeten worden geput, die dit echter niet toelaten.. Op de korte vraag, hoe de regeering voor nemens is, de gemeentelijke autonomie te herstellen, worde dit korte antwoord gegeven niemand kan de autonomie der gemeenten herstellen, die kan alleen zichzelf herstellen: de regeering heeft van den aanvang er voor gezorgd, dat de mogelijkheden tot dat herstel ook in crisistijd open bleven. Benoeming van burgemeesters. Den leden, die opmerkten, dat de sociaal democratische arbeiders partij nog steeds in een uitzonderingspositie verkeert ten aanzien van de burgemeestersbenoemingen en er daar bij op wijzen, dat, bij een aantal van 110 ge meenten, waar de grootste fractie in den raad door de S.D.A.P.-leden wordt gevormd, slechts 3 leden dier partij het burgemeesters ambt bekleeden, wijst de minister op het vol gende. Ir. H. van Boeijen Minister van Binnenl. Zaken De minister aarzen aiet cc ciKennen, dat de S.D.A.P. ten dezen in een uitzonderings positie verkeert, en wel in deze uitzonderings positie, dat de evolutie, welke die partij in den laatsten tijd heeft doorgemaakt en die van beteekenis lijkt bij de beoordeeling van de geschiktheid harer leden voor het burge meestersambt nog zoo jong is, dat het niet aangaat, reeds thans te eischen. dat een zekere gelijkschakeling ten opzichte van andere politieke groepen zou moeten worden in acht genomen. Maar tevens moet hij met kracht ontken nen, dat de vraag, van welke politieke rich ting een burgemeester in een bepaalde ge meente moet zijn, steeds feilloos kan worden beantwoord door de uitkomst van een reken som, waarvan de gegevens zijn de fractie- cijfers in den raad. Men komt tegen den bisamrat in liet geweer. Bespreking van Watcrstaatsdeskundigen. Onder leiding van ir. N. v. Poeteren van den plantenziektenkundigen dienst te Wagenin- gen is Maandag te 's-Hertogenbosch een ver gadering gehouden van de hoofden van den Waterstaat in de provincies Noord-Brabant. Zeeland en Limburg, zulks in verband met het vangen van een bisamrat in Budel. De vergadering, welke een huishoudelijk karak ter droeg, was voornamelijk gewijd aan het bezien van het gevaar voor de waterwerken, welke in deze provincies gelegen zijn. Bij informatie deelde men ons mede, dat er geen reden is zich ongerust te maken over het vangen van een enkel exemplaar, doch men wil slechts op zijn hoede zijn en maat regelen beramen en treffen, welke noodzake lijk zijn, om den schadelijken indringer van onzen bodem en uit de polders geweerd te houden. De sluisdeuren in Vreeswijk aangekomen. Heden op weg naar Wijk bij Duurstede. De beide groote sluisdeuren, bestemd voor de sluiswerken te Wijk bij Duurstede, zijn Maandag in den loop van den dag in Vrees wijk aangekomen, De tocht van Utrecht door de nieuwe zijtak van het kanaal naar de nieuwe sluizen heeft geen moeilijkheden op- ;eleverd. Ook het schutten ging vlot. Lag het aanvankelijk in de bedoeling om aanstonds verder te trekken, bij nadere overweging werd het beter geoordeeld te wachten tot Dinsda; morgen 3 uur om een proef te nemen met één van de deuren. Voor het transport over de Lek zijn, in verband met den sterken stroom, voor iedere deur vier sleepbooten noodig. Aangezien op dat vroege tijdstip weinig verkeer in de ri vier te verwachten is. zal men gemakkelijker met de diepliggende groote deuren kunnen manoeuvreeren. Slaagt de proef met de eerste deur, dan zal men aanstonds ook met de twee de deur op weg gaan. Tegen den avond hoopt men met het transport te Wijk bij Duurstede aan te komen. Het ligt niet in de bedoeling de beide deuren terstond in de sluizen op te hangen. Wanneer dit zal geschieden is thans nog niet békend. NEDERLANDSCH MANTELSNIJDER TE LONDEN GEARRESTEERD. Een lid van de bemanning van de „Amstel- stroom", een matroos, is te Londen gearres teerd, op heeterdaad bij het mantelsnïjden betrapt. De man heeft bij zijn verhoor erkend zich bij vroegere verblijven in Londen ook aan het vernielen van mantels en jassen te heb ben schuldig gemaakt. Onderzocht wordt thans of hij zich soms ook in ons land aan dergelijke praktijken heeft schuldig gemaakt. NIET VOLDOENDE UITGEKEKEN Ernstig verkeersongeval het gevolg. Maandagmorgen te half twaalf stak op de Westermarkt te Amsterdam een vrouw met een baby op haar arm en een kind aan de hand zonder uit te kijken van de daar liggende vluchtheuvel de rails over. Op hetzelfde mo ment kwam een auto aanrijden, een aanrijding was niet meer te voorkomen, met het noodlot tige gevolg dat de vrouw met haar kinderen viel. De baby kwam er gelukkig goed af: de moe der en de kleine jongen liepen beiden verwon dingen op en werden naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd, waar zij zijn opgenomen. 16 RIJKSSTR.WEG 16 HAARLEM-N. - TELEF. 16726 m. garantie tegen onze bekende Spree kuren lederen morgen van 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag en Donderdag 79 uur. Spreekuren Gr. Houtstr. 99, Tel. 13728 lederen middag van 1.304 uur. Avondspreekuren Maandag, Woensdag, Vrijdag van 79 uur. (Adv. Ingez. Medj Belastingplaatjes nagemaakt. Verdachte wist niet, dat dat zóó erg was! De 37-jarige machine-bankwerker A. F. B. te Rotterdam heeft een eenvoudige manier uitgevonden om rijwielplaatjes na te maken. Hoe hij dit precies deed, laten, we hier liever onvermeld, doch met de aldus ver kregen gefabriceerde plaatjes heeft hij zijn geheele familie gelukkig, of beter ongeluk kig gemaakt, zooals de president van het Haagsche gerechtshof, waarvoor de heele fa milie Maandag moest verschijnen, opmerkte. Want het misdrijf werd ontdekt en de poli tierechter te Rotterdam legde den maker van de valsche plaatjes een gevangenisstraf van twee maanden op. De andere familieleden, die ze slechts gebruikt hadden, kregen geld boeten varieerend van f 15 tot f 40. Allen waren in hooger beroep gekomen, doch slechts twee van de zes familie-leden waren verschenen, nl. de fabrikant van de plaatjes en diens zuster, mej. C. B. Beiden gaven het feit volmondig toe, doch verklaarden, dat ze niet wisten, dat het zoo erg was. „Er worden bij ons zooveel plaatjes ge stolen. dat we op deze manier probeerden aan nieuwe plaatjes te komen. We dachten, als we gesnapt worden, krijgen we boete, maar dat het zoo'n ernstig misdrijf was, wisten we niet". lichtte de zuster toe. De procureur-generaal zeide in zijn requi sitoir, dat de wet daar anders over denkt. Het namaken van rijwielplaatjes valt onder zegelvervalsching en de wet stelt daarop een maximum straf van zes jaar. Het is wel mo gelijk in minder ernstige gevallen geldboeten op te leggen en spr. vond daar thans, gezien het gunstige verleden van verdachten, wel aanleiding voor. mede. omdat de valsche Dlaat.ies alleen onder familieleden waren ge distribueerd. Spr vorderde tegen den ma ker een voorwaardelijke straf van twee maanden met een geldboete van f 25 subs. 10 dagen hechtenis en wilde tegen de anderen de geldboete gehalveerd zien. j Laat ons toch ver standig zijn en bij een opkomende verkoudheid zónder aarzelen direct ASPIRIN nemen. Aspirin is een »Savc«« - product. Oranjeband en •0ayct«-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid (Adv. Ingez. Med.) Het ongeluk in de Promers- kazerne. Sergeant tot negen maanden veroordeeld. Ontslagen uit den militairen dienst. Voor den krijgsraad te 's-Hertogenbosch werd Maandag behandeld de zaak tegen den 21-jarigen J. L. van O., geboren te 's-Gra- venhage, vrijwillig dienstplichtig sergeant- titulair bij de eerste schoolbatterij van het regiment motor-artillerie te Naarden, thans gedetineerd in het huis van bewaring in Den Bosch. Van O. heeft op 25 September van het vorig jaar, in het wachtlokaal van de Pro- mers-kazerne te Naarden het meisje H. ten Elzen met een pistool doodgeschoten. Aan van O. was primair doodslag ten laste gelegd en subsidiair dat het aan zijn schuld te wijten is dat het meisje werd gedood. Van O, beweerde, dat hij op verzoek van het meisje, dat hem in het wachtlokaal was ko men opzoeken, het wapen gedemonstreerd heeft, hij dacht, dat het pistool ongeladen was en dat de veiligheidspal „goed" zat, Toen het meisje zeide: „Je durft toch niet te schie ten", heeft hij het wapen afgetrokken. De sergeant ontkende de bedoeling tot dooden te hebben gehad. Op den middag van dien dag heeft de sergeant, zoo beweerde hij verder, aan den korporaal Wessels de werking van de veiligheidspal gedemonstreerd. 1-Iet wapen was toen geladen. Hij heeft toen nog tegen den korporaal gezegd: „Laat ik niet vergeten de veiligheidspal„goed" te zetten". Hij heeft daarna het wapen in zijn zak gestoken. Mis schien is, bij het nemen van het wapen uit zijn zak, de pal verschoven. Als getuigen werden gehoord de soldaten Ch. Nomes en P. Coolen, die in de kamer kwa men toen het meisje was gedood. De sergeant was toen zeer opgewonden en zei tegen hen: „Wat doet dat meisje ook aan den revol ver". De auditeur-militair vroeg zich af of de beklaagde niet de bedoeling heeft gehad het meisje opzettelijk dood te schieten. Het leven van den beklaagde wijst daarop en ik kan, zoo zeide de auditeur-militair, mij niet vTij maken van de gedachte, dat de beklaagde zich van het meisje heeft willen ontdoen. Ik kan hem dat echter niet bewijzen en zal mij dus houden aan de kwalificatie van dood door schuld. De auditeur-militair eischte negen maan den gevangenisstraf, met ontslag uit den dienst. De verdediger van den sergeant bracht naar voren dat voor doodslag geen plausibele reden bestond en drong er bij den krijgsraad op aan den sergeant van doodslag vrij te spreken. De Krijgsraad heeft van O. veroordeeld tot gens het veroorzaken van dood door schuld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van vier maanden preventief en ontslag uit den dienst. Prinses en Koningin maakten een wandelrit. H.K.H. Prinses Juliana heeft Maaixlagmid- dag omstreeks drie uur, vergezeld door H.M. de Koningin, een wandeling in den Paleistuin gemaakt. Na een korten afstand te voet te hebben afgelegd, zijn de beide vorstelijke per sonen in een hofauto langs het Reigerslaan tje gereden en aldus op den weg naar Hilver sum gekomen, waarna zij een rit in de om geving hebben gemaakt. Te ongeveer vier uur keerden zij terug in het park van het paleis. De rijtoer van den Prins. Prins Bernhard heeft Maandag zijn auto tocht verder dan vorige dagen uitgestrekt, waarschijnlijk om de nieuwe Cord in te rijden. De Prins reed, gezeten naast den chauffeur, die den wagen bestuurde, over Amersfoort, de Leusder Heide en Maarn naar Arnhem en vandaar langs dezelfde route terug. Hij was te één uur weder te Soestdijk. Uitvoer Sumatra's Oostkust in 1937 sterk gestegen. BATAVIA, 24 Januari (Aneta). Volgens mededeeling van het Centraal Kantoor voor de Statistiek bedroeg de invoer van Sumatra's oostkust over December 34.200 tons ter waarde van 5.000.000 en over de periode van Januari/ December 1937 317.300 tons ter waarde van 54.000.000. In de maand December van 1936 werd inge voerd 28.400 tons ter waarde van 3.200.000 en over de periode Januari/December van dat jaar 280.100 tons ter waarde van 34.000.000. Uitvoer Sumatra's oostkust De uitvoer van Sumatra's oostkust over De cember beliep 125.400 tons ter waarde van 19.800.000 en over de maanden Januari/De cember van 1937 1.460.700 tons ter waarde van f 207.000.000. In de maand December 1936 werd uitgevoerd 104.200 tons ter waarde van 15.700.000 en over de maanden Januari/December 1936 1.226.400 tons ter waarde van f 118.400.000.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5