Het groote Avontuur Wachtend op haar beurt tijdens de schaatskampioenschap pen kunstrijden, welke te St. Moritz zijn gehouden Hore Belisha, de Engelsche minister van Oorlog, bracht deze week een bezoek aan het infanterie-garnizoen te Cowley, waar hij speciaal aandacht schonk aan de voedselvoorziening Nijmegen blijft niet achter. Verschillende straten der stad zijn in verband met de komende feestdagen versierd en bieden een feestelijk aspect Or. Furtwangler, die Dinsdagavond met de Berlijnsche Philharmonie te Den Haag concerteerde, had voor den aanvang der repetitie Dinsdagmorgen een muzikale ovatie in ontvangst te nemen in verband met zijn 52sten verjaardag De oude Hoofdwacht te Maastricht wordt door de militaire politie opge sierd voor den Nationalen Feestdag De journalisten die te Baarn vertoeven komen vele malen bijeen in het Badhotel, waar zij dan op muzikale wijze den tijd van wachten verdrijven De begrafenis van het stoffelijk overschot van mevrouw Blum, echtgenoote van den Franschen ex-premier Léon Blum, te Parijs. De lijkauto op weg naar de begraafplaats FEUILLETON Roman uit tie Tropen door FRANS DEMERS. Dc Amerikaan verstrekte uitleg. Anioto was dc benaming van een geheime negersecte, die zeer machtig was in de Oostelijke pro vincie en talrijke misdaden op haar geweten had. Het waren gewoonlijk wraakmoorden, gepleegd volgens een geheiligd rhythme. De misdadigers hadden maskers voor, gemaakt uit luipaardenvel en aan de vingers nagels van dezelfde wilde dieren. Het aangeduide slachtoffer werd de keel afgesneden en rond het lijk werden de nagels in den grond ge duwd, zoodat op grove wijze de schijn van een luipaardenoverval werd verwekt. De blanke bezetting kon bijna nooit licht krijgen in der gelijke moordzaken. De primitieve neger stammen geloofden in de bovennatuurlijke macht van de Anioto's en het kleinste ver raad werd trouwens met den dood gestrft. Wat Ada IIjen betreft had men alle moge- gelijke en onmogelijke veronderstellingen ge daan. zelfs deze van een Anioto-misdaad. Ai de blanken, die zich met de studie van de Anioto's bezig hielden, werden geraadpleegd en kwamen tot hetzelfde besluit. Nog nooit was gebleken dat de geheime secte recht streeks tegen de blanken optrad en nog nooit had zij haar slachtoffers doen verdwijnen. Die steUing gaat dus niet op. besloot Reading. U hebt hier geen persoonlijke vijanden, vroeg Riefenberg. Niet dat ik weet, maar als u wist hoe pijnlijk het voor mij is nog verder De journalist was opgestaan. Hij boog zich naar zijn gastheer, keek hem in de oogen en zei langzaam: Ik weet nochtans heel goed, dat Ada Iljen werd vermoord. De Amerikaan staarde hem met groote angst- oogen aan en zat daar een oogenblik als door ontzetting verlamd. Het kan niet, fluisterde hij dan af werend. En toch is het zoo, klonk het vastbe raden antwoord Hij greep Riefenberg bij den arm. Zeg dan toch wat u weet, hijgde hij. En dan vertelde de journalist zijn weder varen van het oogenblik af dat hij den nacht vóór zijn vertrek in de hoofdstad van zijn vrienden afscheid had genomen. U ziet dus, zei Riefenberg, ten slotte, dat hier gevaarlijke kerels de handen in het spel hebben, en zeker geen primitieve Anioto's. Ais die rampzalige Demet den moed had ge had u dadelijk te schrijven zou het misschien nooit zoover zijn gekomen. Reading keek naar den grond. Maar waarom moest mijn vrouw, als er gevaar was. zich wenden tot een vreemdeling en niet tot. mij, haar echtgenoot? Dat was een pijnlijke vraag. Voor Riefen berg stond het van meet af aan vast, dat in deze zaak, hoe geheimzinnig ze er ook uitzag, een gewezen minnaar van de toonelspeelster de hoofdrol speelde Iets of iemand uit het verleden is haar, mijns inziens, naar hier gevolgd, antwoordde hij. Nog meer dan een uur zaten de twee man nen in den nacht, plannen te smeden, Riefen berg zou zich aan de afspraak met den direc teur van de goudmijnen houden en den vol genden morgen vertrekken. Dadelijk na zijn bezoek zou hij evenwel terugkeeren naar Wahenia om samen met Reading aan het werk te gaan. Ondertusschen zou deze be ginnen met den gouverneur op de hoogte te brengen. Licht moet er komen, zei hij op dreigen den toon, al moest ik gansch mijn fortuin er voor opofferen. Daarop nam Riefenberg afscheid. Een negerchauffeur bracht hem terug naarhet hotel De Amerikaan was gedurende een poosje in den tuin blijven staan. Daarna liep hij heen en weer in de galerij. Het was lang na middernacht toen hij zich naar binnen begaf. Hij liep door de hall naar de eerste verdieping en opende aan het einde van een gang een deurtje. In de kamer zat een blanke in een boek te lezen. Het is tijd. zei Reading. Laat me u nog eens goed bekijken. De man kwam overeind en draaide als een modepop op zijn hielen rond. Het was een groote, breedgeschouderde kerel met blond haar. Samen liepen ze naar beneden, deden leeren overjassen aan ene begaven zich dan naar de garage. Zij verwijderden het groote zeil waaronder een eigenaardige, moderne auto stond, laag en breed uitgebouwd met over dekte wielen. Voorzichtig duwden zij den wa gen naar buiten en sloten de poort. Even later snorde de auto met de twee mannen door de slapende stad en reed de richting uit van het goudland. Reading zat aan het stuur en spoedig stond de snelheids meter op 80 kilometer, hetgeen een ontzetten de vaart is op de Amerikaansche zandwegen. Na een uur stopte de auto voor den eersten breeden stroom. Bruggen waren er niet. Om over het water te komen moest men een beioep doen op de veerpont en 's nachts dus eerst de inlandsche overzetters wakker ma ken.. Reading's metgezel was uit den wager. gestapt en tot aan den oever van den stroom geloopen Daar gaf hij een teeken. De auto naderde en bleef een oogenJblik met de voor wielen in het water staan. Toen gleed ze lang zaam vooruit, en dreef als een motorboot. Dof knalden de ontploffingen van den motor Veilig bereikten zij den anderen oever. Het gaat schitterend, juichte Reading. Zijn metgezel nam nu plaats achter het stuur en de tocht werd voortgezet. Er kwamen nog twee stroomen, waar werd doorgevaren en tenslotte verliet de wagen den openbaren weg op het kruispunt waar een wegwijzer stond met als opschrift: „Avakoebi- hoeve: 10 kilometer. Een vreeselijke wending. Om negen uur, zooals Benolt had afge sproken, stopte voor het „Hotel des Chutes" te Wahenia een personenauto, bestuurd door een inlander. De directeur-generaal was zelf even meegekomen om Riefenberg nog een paar wenken te geven. Deze chauffeur, zei hij, staat onder uw bevel. Hij spreekt tamelijk goed Pransch, zoo lt,dat gij geen moeite zult hebben u verstaan baar te maken. Ik heb hem opdracht gegeven vandaag halt te houden te Nia-Nia. Het zal wel ongeveer avond zijn, als gij daar aan komt U is wel vriendelijk, antwoordde de jour nalist terwijl hij naast den autobestuurder ging zitten. Benoit schudde lachend de hand, die hem tot afscheid werd toegestoken en grinnik te: Voor personen zonder koloniale ervaring zijn wij verplicht alles zoo te regelen of het loopt verkeerd. Goede reisen hij groette nog met de hand den journalist, die uit de wegrijdende auto wuifde. De wagen snorde langs het kamp van de soldaten, waar een indrukwekkende olifant een belachelijk klein karretje voorttrok. Een beetje verder stonden aan weerszijden van den weg langwerpige negerhuisjes, maar die werden schaarscher en schaarscher en na een poosje bevond Riefenberg zich in de eenzame wildernis. Uren en uren reed de auto over den zandweg zonder dat een spoor van mensche- lijk leven werd waargenomen. Het zacht gol vende land, met struikgewas en schaarsche boomen lag te blakeren in de heete zonne stralen. Riefenberg had het warm, maar ge noot van dien tocht, al had hij zich het Afri ka ansche binnenland anders voorgesteld. Waar bleven dc wilde dieren? Hoe hij ook uitkeek, er was niets te zien behalve een soort eekhoorntjes, die met tusschenpoozen oper den weg huppelden met opgeheven pluimstaart. Toen de auto een breeden stroom naderde, liep de weg door een groot dorp, waar kakelende kippen en zwarte geiten pogingen deden om niet onder de wielen terecht te komen. Kleine kinderen en vrouw kwamen met de armen in de lucht aangeloopen en een stokoud negertje vroeg met uitgestrekte hand „tombaco". Dat beteekent „tabak", lichtte de chauf feur toe. En de oude man kreeg tabak. Toen de wagen op de veerpont werd ge reden, liep de journalist door het dorp en de bewoners vonden dat zoo plezierig, dat ze met handgeklap en druk babbelend het geval on der elkaar bespraken. Toen Riefenberg de hand uitstak naar een kindje, stootte het een Indianenkreet uit en sloeg op de vlucht. Bij een hut lag een jonge negerin op een gevlochten matje te slapen. Een mager, ge rimpeld mannetje, wiens kroeshaar wit was geworden van ouderdom, zat een inlandsche pijp te rooken, die hij, na een zware rookwolk te hebben ingeademd, broederlijk overhan digde aan een bejaarde „dame", die bezig was met vlugge apenmanieren aardnootjes te pellen. Wat verderop stonden vrouwen ge droogde maniokbloem te stampen in houten kroezen en heele zwermen bijen zoemden rond het kwalijk-rïekende meel, dat op den grond in de zon lag te drogen. Hier en daar liep een magere hond langs de zwart-berookte hut. ten. (Wordt vervolgd). Onder groote belangstelling der buurt bewoners is Dinsdag de nieuwe bascule- brug over de Nieuwe Heerengracht voor de Weesper straat te Amsterdam geopend. Het eerste verkeer op de nieuwe brug na de opening

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10