HET NIEUWE AVONDBLAD IJ muider Courant 121 cents per week Een nieuwjaarsrede onder nieuw licht. Het Nieuwe Avondblad 23e JAARGANG No. 72 WOENSDAC 26 JAN. 1938 IJMUIDEQ COUPANT ABONNEMENTENper week 121/: ets., per maand 55 cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 ééntof °twge7aiedenew®^ggerVT25 taall"%den"anLrên ^iïfze?*? onSesehUctheid overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet ot oog ƒ200—, beide leden duim 100.—cèn lid duim t 50—, alle leden wijsvinger 1 60— 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart" w l jZZ -n„andlre.n ,^nger f 5T' .f™; 0l„beentee,uk 130—enkelbreuk 15—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. Noff afzonderlijke verzekering vnnv nhnrmic l w j maximum van 2000.—, mdien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnes tengevolge mocht hebben. p het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Raad Velsen. Crediet voor Oranjefeest toegestaan. Gemeente koopt, ruilt en verkoopt grond. En koopt een auto voor den Vleeschkeuringsdienst. Langdurige discussie over een ge weigerde bouwvergunning, die geweigerd blijft. Het orgaan voor steunverleening maakte een aantal gesteunden blij met een doode musch. Gisteravond vergaderde de raad dezer ge meente onder voorzitterschap van den bur gemeester. De raad is, na de installatie van den heer H. Groeneveld (C. H.) voltallig. De algemeene aandacht van raadsleden en pers vragen de nieuwe lampen die in de groote lichtkroon zijn aangebracht. Het valt echter op, dat het meeste licht recht naar beneden valt, op de tafel van den stenograaf, die fel verlicht is. Het overige deel der zaal lijkt ons niet lichter dan bij de vorige verlichting. Een oude bekende terug. De heer H. Groeneveld, tot raadslid verkozen verklaard als opvolger van wijlen den heer J. E. Sluiters legde in handen van den voorzitter de eeden en de verklaring af, voorgeschreven bij art. 45 van de gemeente wet. De heer Groeneveld was binnengeleid door de heeren Heeremans en de Groot. Nieuwjaarsrede van den voorzitter. Hierna sprak de voorzitter de volgende rede uit: Het jaar 1937 dat thans achter ons ligt en waarop ik in de eerste zitting van uwen Raad nog een korten terugblik wensch te werpen, heeft ons gebracht iden trouwdag van onze geliefde Kroonprinses en de ge dachten en zegenbeden van heel ons volk gingen uit naar het Prinselijk Paar. En op dit oogenblik mag Nederland de geboorte verwachten van een Oranjetelg en wij ver heugen ons over het geluk, dat naar wij in nig hopen, aan ons Vorstenhuis ten deel zal vallen. Burgemeester Kwint. Moge de met zooveel spanning verwachte blijde gebeurtenis geluk brengen in onze Ko ninklijke Familie en aan ons land en volk ten zegen strekken. Ik moge dan voorts u mijn beste wenschen voor het jaar 1938 aanbieden zoowel voor uw persoon, uw gezin, als voor uw arbeid; ik doe dit onder dankzegging voor de bij de ja ars wisseling uit uw kring door mij ontvan gen heilwenschen. Bijzonder gewaardeerd hebben ook me vrouw Kwint en ik de dezer dagen van u ontvangen gelukwenschen ter gelegenheid van de geboorte van onzen zoon; ik geef u volgaarne de verzekering dat dit blijk van medeleven uwerzijds door ons op prijs is gesteld geworden. Het jaar 1937 bracht ons een tweetal mu taties in uwen Raad; op 10 Juni 1.1. trad me vrouw Barbiers-Seelemeijer uit uw kring ten einde een functie op sociaal terrein in dienst der gemeente te aanvaarden; daar haar plaats werd ingenomen door Mr. Dr. A. van der Flier verdween door deze mutatie het vrouwelijk element uit den Raad. Op fl'l November trof ons door den dood het verlies van den heer J. E. Sluiters, die werd opgevolgd door den heer H. Groene veld, die juist heden in mijne 'handen de ver- eischte eeden heeft afgelegd. Onder de meer belangrijke besluiten van uwen Raad rangschik ik allereerst de in ver schillende vergaderingen genomen besluiten tot conversie van geldleeningen tegen een lagere rente; hierdoor werd het mogelijk dat op de posten „renten van geldleeningen" circa f 50.000 kon worden bezuinigd Nauwelijks had 1937 zijn intrede of uw Raad besloot tot de opheffing van de Algemeen- en R.-K. Burgerlijke instellin gen van maatschappelijk hulpbetoon en tot instelling van een gemeentelijken dienst van maatschappelijk hulpbetoon. Deze reorgani satie was een absolute eisch van dezen tijd, immers waar jaarlijks een bedrag van circa f 300.000 op grond van de Armenwet wordt uitgekeerd, behoort bij de besteding van een dergelijk belangrijk bedrag het gemeente bestuur rechtstreeks zijn invloed te kunnen laten gelden. Groote medewerking mochten wij bij dezen ombouw van de sociale diensten ondervinden van het Departement van So ciale Zaken, waarvoor wij zeer erkentelijk zijn. Diep getroffen heeft ons het tragisch over lijden van één dier Departementsambtenaren den heer R. Bordewijk die gedurende een half jaar de functie van directeur van maatschappelijk hulpbetoon alhier heeft waargenomen en als zoodanig arbeid van blijvende waarde heeft mogen verrichten. Ik ihoud er mij van overtuigd, dat ook in de kringen der maatschappelijk zwakken zijn nagedachtenis in eere zal worden gehouden en men zich hem zal blijven (herinneren als een man met een oprecht sociaal gevoel. Op sociaal terrein was uw Raad voorts werkzaam toen in de vergadering van 20 April werd vastgesteld de contributierege ling voor de Ziekenfondsen, voor hen die in de steunregeling zijn opgenomen of in de werkverschaffing zijn geplaatst, welke op 14 December werd gevolgd door een contribu tieregeling voor door den dienst van maat schappelijk hulpbetoon gesteunden en even zeer bij de vaststelling op 26 Januari van het Arbeidsovereenkomstenbesluit. Onder de meer belangrijke besluiten van het afgeloopen jaar kan ik tevens rangschik ken de overname van de gaslevering op het terrein van het Staatsvisschershavenbedrijf en de opheffing van de Openbare Lagere School D I, welke opheffing noodzakelijk werd door het sterk terugloopen van het leer lingenaantal op de Openbare Lagere Scholen in deze gemeente; een verschijnsel overigens, dat niet alleen in Velsen maar vrijwel overal in den lande valt te constateeren. De oorzaken van een en ander nagaande zou men de vraag kunnen stellen of naast een terugloopend geboortecijfer juist in die kringen, die krachtens hun levensbeschou wing gecenseerd kunnen worden voorstan ders van het openbaar onderwijs te zijn, bij de voorstanders van het bijzonder onderwijs misschien niet een grooter vastheid van be ginsel valt te constateeren? Zou misschien het nauwe contact ook buiten de school tusschen ouders en onderwijzend personeel bij het bijzonder onderwijs hier een verkla ring kunnen geven? En is misschien ook van invloed geweest de houding van meerdere onderwijzers bij het openbaar onderwijs te genover onze nationale feestdagen? Alle vragen, die ik niet zal beantwoorden maar die toch tot nadenken (kunnen stem men. Op ifiscaal terrein was uw Raad werk zaam door de vaststelling van nieuwe be lastingverordeningen: de wijzigingen zelve waren meerendeels van min of meer admi nistratieven aard. In mijne vorige Nieuwjaarsrede heb ik een nieuw hoofdbureau van politie zeer drin gend noodzakelijk genoemd. Het verheugde mij dan ook dat. in uwe vergadering van 20 April u een crediet voor het ontwerpen van een plan heeft willen toestaan. Nog daar gelaten dat een aan de eischen van de moderne opvattingen omtrent de po litie voldoend hoofdbureau onmisbaar is, meen ik te mogen constateeren, dat dit be sluit van psychologische beteekenis is ge weest; en wel allereerst voor bet corps zelve, dat onder leiding van het vernieuwde kader bezig is zich op te heffen uit den slechten toestand waarin het door stiefmoederlijke behandeling was komen te verkeeren. Van psychologische beteekenis is dit besluit ook geweest voor de burgerij, althans voor dat deel dat zich de vraag heeft moeten stellen of de onveiligheid in Velsen en meer spe ciaal in onze villawijken grooter was dan elders. Deze vraag heb ik en is ook door de pers ontkennend beantwoord, maar waakzaam heid is geboden en waakzaam op dit stuk hoop ik ook dit jaar te mogen zijn, al zal een enkeling daaruit de van kortzichtigheid ge tuigende conclusie trekken, dat de politie het troetelkind des Burgemeesters is. Ook een belangrijke verbetering van het verkeer heeft 1937 ons gebracht waarbij ik doel op de verbetering van het Velserduin- olein en het aldaar doorgevoerde systeem van éénrichtingverkeer. Hoewel ik niet in details wat betreft de verkeersongevallen zal treden, meen ik toch te moeten wijzen op een speciaal soort ver keersongeval. waarvan de frequentie mij sterk is opgevallen; ik bedoel de verkeers ongevallen waarvan op den voorrangsweg is en blijft het Dagblad met den Laagsten abonnementsprijs Alle Andere Dagbladen zijn Duurder Velsen—Haarlem een aantal bestuurders van bakfietsen het slachtoffer is geworden. Waar onder dit aantal ongevallen er zijn geweest met doodelijken en met zeer ernstigen af loop, lijkt mij toch de vraag gewettigd of de met slechts enkele [K-M. per uur zich voort bewegende en moeilijk te manoeuvreeren bakfiets thuis behoort op de wegen voor snel verkeer. Alleszins te memoreeren is ook het feit dat bij besluit van 29 September jl. Gedeputeer de Staten goedkeuring hebben verleend aan de door uwen Raad vastgestelde uitbreidings plannen. De laatste vergadering in 1937 bracht ons de vaststelling van de verordening ter uit voering van de artt. 17, 19 en 20 der Bouw- exploitatieregelen, waardoor een belangrijk stuk arbeid werd afgesloten. Noemde ik het vorig jaar als desiderata een hoofdbureau van politie, een abattoir en een nieuwe begraafplaats, zoo moge ik thans den wensch uitspreken, dat de vele arbeid dit afgeloopen jaar ook voor de totstandko ming der twee laatstgenoemde objecten ver richt, in dit nieuwe jaar tot resultaat moge leiden. Het bevolkingscijfer bewoog zich geduren de het jaar 1937 wederom in stijgende lijn en bedroeg op 31 December 1936 45916 tegen 46599 op 31 December 1937, een bevolkings aanwas dus van 683 zielen in totaal en pro centueel van circa 11/2 pet. Een economische opleving van eenig be lang heeft 1937 niet mogen brengen en de daling van het werkloosheidscijfer is slechts zeer gering geweest. Van ganscher harte hoop iken uw Raad zeker met mij dat de onderhandelingen over de collectieve contracten in het vis- scherijbegdrijf tot gunstig resultaat mogen leiden: waar deze onderhandelingen tus schen reedersvereeniging en organisatie-be sturen worden gevoerd en de vooruitzichten op te verkrijgen overeenstemming zeer gun stig zijn, kan niet scherp genoeg worden ver oordeeld de onverantwoordelijke actie van een aantal uiterst links georiënteerde rad draaiers, die trachten in dezen de stemming te vertroebelen. Tegen dit misdadig gedoe zal zoo streng mogelijk worden opgetreden. De financieele positie van de gemeente heeft ook In het afgeloopen jaar ons steeds gemaand tot groote voorzichtigheid en tot een conservatief financieel beleid; meerdere venbeteringen die noodzakelijk waren moesten wegens geldgebrek achterwege blij ven, het stemde daarom tot verheugenis dat evenals vorige jaren het fröbelonderwijs en de schoolvoeding door particulier initiatief in stand werden gehouden. De laatste maanden van 1937 gaven helaas weer een teruggang in de wereldconjunctuur te zien; ook 1938 zal voor ons gemeentebe stuurders geen gemakkelijk jaar zijn. Ik roep u derhalve op om in goede harmonie werk zaam te zijn in het belang onzer gemeente Velsen en haar ingezetenen en stel u thans voor, over te gaan tot de orde van den dag. 2e Suppletoire begrooting dienst 1937. Vastgesteld wordt de 2e suppletoire begroo ting der gemeente, dienst 1937. Crediet voor feestelijkheden. B. en W. stellen voor, hun een crediet toe te staan, overeenkomstig de normen, vastgesteld door den minister van Binnenlandsche Za ken, tot het organiseeren van feestelijkheden in verband met de te verwachten blijde ge beurtenis in de Prinselijke familie. Den heer Mets (N. P.) heeft het verwon derd, dat dit voorstel thans op de agenda staat. Als spreker hier iets over zeggen wil, dient men niet hieruit te concludeeren dat hij ge brek aan eerbied voor het vorstenhuis heeft. Spreker meent, dat de kosten niet opwegen tegen het geringe pleizier. Hij zag liever, dat het geld in één som werd gegeven aan de schoolvoeding. De heer Vermeulen (A. R.) zegt, dat als dat voorstel werd aangenomen, het zeker niet goedgekeurd zou worden. Spreker hoopt, dat de heer Mets zijn voor stel niet zal doorzetten of dit wanneer hij zulks niet doet, 't niet aangenomen zal worden. Spreker hoopt, dat B. en W. aan de kinderen eega. blijvende herinnering zullen geven. De voorzitter betreurt het geluid, dat hij van den heer Mets heeft gehoord. Het voorstel van den heer Mets heeft absoluut geen zin. H. Groeneveld. Als dit werd aangenomen, zou het bedrag niet worden uitgekeerd. Spreker meent, dat bij deze exceptioneele gebeurtenis aan de 8000 schoolkinderen een blijvend souvenir kan worden aangeboden. De heer Bosman V. D.) zegt, dat het wel mogelijk is dat hoogere autoriteiten het voor stel van den heer Mets zullen afwijzen, maar spreker kan zich niet indenken dat er voor de schoolvoeding in onze gemeente niets ge daan kan worden. Spreker kan het niet goed keuren, dat op een dergelijke manier daarover wordt gesproken. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer Warmenhoven tegen. Kwijtschelding van de betaling- van de huurpenningen. B. en W. stellen voor, aan de Speeltuinver- eenigingen „Kindervreugd" en „In Veilige Ha ven" kwijtschelding te verleenen van de voor 1937 verschuldigde huursommen voor de aan deze vereenigingen in huur uitgegeven ge meentegronden (speelterreinen) Goedgekeurd Aanvullend subsidie Nijverheids school. Eveneens wordt aangenomen het voorstel van B. en W., aan het bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland een aanvullend subsidie voor 1937 te verleenen groot f526.50 ten behoeve van de dagschool. Verzekering van gemeentegelden. B. en W. stellen voor, met ingang van 30 April a.s. toe te treden als lid van de Fraude risico-onderlinge (F. O. G.) van gemeenten te 's Gravenhage en tot een bedrag van f50.000 deel te nemen aan de verwaarborgingsregeling van deze vereeniging, zulks ter vervanging van de gesloten verzekering tegen berooving. on eerlijkheid enz. Na eenige discussie wordt het voorstel, aan genomen. Belasting op geleidingen der radiodistributie. Ter vervanging van de bestaande regeling met exploitanten der radio-centrales stellen B. en W. voor, vast te stellen een verordening op de heffing en invordering van een belasting voor het hebben van geleidingen ten behoeve van radiodistributie en aanvulling van de ver ordening op de heffing van rechten voor het gebruiken van of voor het hebben van werken en inrichtingen onder of boven den openbaren gemeentegrond of het openbaar gemeente- water. Goedgekeurd. Aankoop van grond met opstallen te Santpoort. d. en W stellen voor, aan te koopen van J. P. van Wijngaarden te Santpoort en consorten 1222 M2. grond (waarvan ongeveer 858 M2. voor straataanleg is bestemd tegen den prijs van f7.per M2. Ook dit voorstel 'ondervindt geen bestrijding evenmin als het volgende: Ruiling van grond. Aangenomen wordt het voorstel om met H. van Riessen te IJmuiden een grondruiling aan te gaan van 6 M2. Verkoop van gemeentegrond. B. en W. stellen voor, te verkoopen aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „Bon Courage" 1325 M2. grond aan de Velserbroekstraat te Santpoort tegen den prijs van f 6.— per M2. en 846 M2. daarachter liggend tegen den prijs van f 1.per M2. Voorts aan P. de Jong te IJmuiden 574 M2. op den hoek van de Lijsterlaan en de Meeu wenlaan tegen den prijs van f5.per M2. Aangenomen met de stem van den heer Warmenhoven (C. P.) tegen. Verbetering Bloemendaalschc straatweg. In verband met een adres van H. W. de Leedevan der Veen te Bloemendaal e.o. stellen B. en W. voor adressante in te lichten overeenkomstig hun mededeeling, opgenomen in de toelichting tot de agenda (Zie IJm. Crt. d.d. 25 Januari). Verbetering Groote Hout- of Koningsweg. In verband met een verzoek van bewoners en eigenaren van perceelen aan den Groote Hout- of Koningsweg om verharding en rio- leering van een deel van dezen weg. overwegen B. en W. of en op welke wijze het, mede uit een financieel oogpunt mogelijk is, aan het verzoek tegemoet te komen. Zij stellen den raad voor, hen te machtigen, hiervan aan adressanten mededeeling te doen. De heer M e ij e r (R.K.) vraagt of B. en W. niet kunnen toezeggen dat wanneer de finan cieele toestand der gemeente de verharding en rioleering niet veroorlooft, het wegdek ver beterd zal worden. De heer Stark (S. D. A. P.) geeft het col lege in overweging, zich te verstaan met Be verwijk, opdat een eventueele verbetering voor den geheelen weg kan worden aangebracht. De heer Dunnebier, wethouder, zegt toe, met de opmerkingen rekening te zullen hou den. Wijziging Bouwexploitatieregelen. In verband met bedenkingen, geopperd dooi den Inspecteur van de Volksgezondheid tegen enkele bepalingen der Verordening', houdende algemeene regelen voor het in exploitatie bren gen van gronden als bouwterrein door parti culieren (Bouwexploitatieregelen) stellen B. en W. voor, in bedoelde verordening eenige wij zigingen aan te brengen, waardoor aan de be denkingen van voornoemden Inspecteur tege moet wordt gekomen (zie ons blad van 20 Ja nuari j.l.). Goedgekeurd. Aankoop woning Hadleystraat. B. en W. stellen voor, aan te koopen de wo ning Hadleystraat no. 51 tegen den prijs van f 1500. Op 1 Januari 1938 had de gemeente op dit perce.el een vordering van f 3625.50. Voor het verbeteren van de woning vragen B. en W. een crediet van f 450. Op een vraag van den heer Vermeulen (A. R.) antwoordt de heer Dunnebi e r, dat B. en W. alsnog zullen trachten het perceel te verkoopen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Een nieuwe auto voor den Keuringsdienst. De lieer Meyer (R.K.) zegt, dat de wagen nog slechts 30.000 K.M. heeft geloopen. Hij vindt dat de wagen spoedig afgereden is. De heer dr. mr. v. d. Flier (S. D. A. P.) heeft uit de nieuwjaarsrede van den burge meester vernomen dat hij hoopte dat het slachthuis er spoedig zal komen. Dan is de auto binnen afzienbaren tijd niet meer noodig. „Wordt er wel voldoende zorg aan besteed?" vraagt de heer Bosman. Wie onderhoudt den auto. De heer R o e 1 s e vraagt, of de auto wel uit sluitend voor den gemeentedienst wordt ge bruikt. De voorzitter antwoordt den heer Meyer dat de eene auto spoediger versleten is dan de andere. We hebben met dezen auto veel narig heden gehad. Telkens mankeerde er wat aan. De auto is 2Vz jaar oud, maar het is een jaar- type geweest, dat vermoedelijk niet goed is uitgevallen. Van het abattoir komt den eer sten tijd nog niets. Voor een tweedehandsch wagen voelt spreker niets. De uitgaven voor een nieuwen auto kunnen worden bestreden uit den kapitaalsdien st. Het onderhoud is in handen van een garage in IJmuiden, het schoonmaken geschiedt door den parkwachter. De wagen wordt uitsluitend voor den gemeen tedienst gebruikt. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Beroepschrift tegen de weigering van een bouwvergunning. Dit betreft de kwestie van de bebouwing van het Oosterduinplein. Zooals men weet is aan H. M. v. d. Pieterman een bouwvergunning ge weigerd. Na een besloten zitting spreekt de heer J. v. d. Kerkhoff (S. D. A. P.) zijn leedwezen uit over den langzamen gang van zaken, voor al ook met het oog op de werkloosheid in het bouwbedrijf. Spreker acht de oplossing volgens het plan van v. d. Pieterman geen gelukkige. Er blijft op den hoek van de Kennemerlaan en het Oosterduinplein een terrein over te klein voor twee woningen en te groot voor één woning. Een ideale oplossing is in dezen tijd niet mogelijk. De betrokkene is niet alleen in beroep gekomen, maar hij heeft ook medege werkt aan het vinden van een oplossing. Ook dit heeft geen resultaten gebracht. Als er geen oplossing komt, blijft het daar voor langen tijd een ruine. Spreker vraagt of het niet mogelijk is, door verlegging van de rooilijn tot een goede bebouwing te komen. (Zie ook pag. 3X,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1