BEVERWIJK HEEMSKERK WIJK AAN ZEE BURGERLIJKE STAND VERTOONING VAN CULTUREELEFJLMS. Gisteravond heeft het comité voor ver tooning van cultureeie films den eersten filmavond gehouden in het Kennemer-thea- ter. Het ligt in de bedoeling van het comité om in de winterseizoenen voorstellingen van een zestal films van cultureeie waarde en strekking te organiseeren. Om dit doel te bereiken werd gisteravond dan ook ter ken nismaking de film „Eskimo'' vertoond, waar voor de belangstelling bevredigend was. De voorzitter van het tijdelijke bestuur uitte in zijn openingswoord zijn tevreden heid er ook over en deelde mede, dat deze avond was belegd om tot oprichting te ko men van een liga. Daarom achtte spr. het van een groot belang, dat de aanwezigen zich nu als leden opgaven, die dan weer een vergadering zullen houden, waarin een defi nitief bestuur gekozen zal worden. Alvorens tot het vertoonen van de hoofd film werd overgegaan, werden eerst nog eenige korte filmpjes vertoond, die echter ook een cultureeie strekking hadden. Hierna werd de film „Eskimo" vertoond naai- het boek van den Deenschen schrijver Peter Freuchen. De film, die zeer terecht een van de meesterwerken van W. S. van Dijke genoemd kon worden, gaf een zeer duidelijk beeld van het vreemde en primitieve volk, dat de verre woestenijen van het eindelooze poolgebied bewoont. Het gegeven behandelde het conflict tusschen den primitieven mensch en de blanken. Verder behandelde dé" film de gewoonten en gebruiken van de Eskimo's, Beelden van de visch- en walrussenvangst en jachttafereelen rolden aan het oog van den toeschouwer voorbij, waardoor een aardig verhaal was gesponnen, dat de film niet tot een dood element maakte. De aanwezigen hebben dan ook met groote belangstelling deze film. die een waardige inzet voor het comité was, van den eersten tot den laatsten meter gevolgd. Na de pauze, waarin de ingevulde formu lieren werden opgehaald, deelde de voorzit ter mede, dat er zich ruim 80 personen als lid hadden opgegeven. Spr. noodigde de le den uit om Vrijdagavond in den foyer van het Kennemer-theater de vergadering te ko men bezoeken, waar dan een definitief be stuur gekozen zal worden, dat de verdere plannen zal uitwerken. De commissie, die de voorbereidende werk zaamheden heeft verricht, kan zeer zeker op een goed geslaagden propaganda-avond terugzien. VERKOOP VAN BUITENLANDSCH VLEESCH. De raad van de voormalige gemeente Bever wijk heeft bij. besluit van 20 October 1927 een verordening vastgesteld op den verkoop van buitenlandsch bevroren vleesch. Het doel van deze verordening is te waarborgen, dat het publiek met de omstandigheid dat der gelijk vleesch wordt afgeleverd, bekend is. Het komt B. en.W. wenschelijk voor, dat de ze verordening voor de geheelè gemeente, van kracht wordt verklaard. B. en W. geven den raad derhalve in overweging onder intrek king van bovengenoemde verordeningen een verordening volgens bijgaand concept vast te stellen. ZANGUITVOERING VOOR DE BLINDEN-PENNING. Dinsdagavond gaf het Blindenkoor onder lei ding van den heer Boendermaker -een "zanguit voering in het Nedèria'ndsch Hervormd ver- eenigingsgebouw1 aan dé Öosterwijkstraat ten bate van de Hulpvereeniging Blinden-Fenning.' De Directeur van deze inrichting, de heer Boendermaker opende dezen avond met het laten zingen van Ps. 146:3, waarna hij voorging in gebed. Vervolgens las de heer Boenderma ker Ps. 146 voor. Hierna heette hij de aanwe zigen hartelijk welkom. Is het niet treffend, aldus spreker, dat de groote machtige God zich met ons kleine mensehen wil bemoeien en voor ons wil zorgen? God zorgt voor alle verdrukten zooals weduwen en weezen, maar ook voor de blinden. God wil den last, die hen drukt ver minderen., Hiervoor zijn ook de blinden ver- eenigingjen opgericht. Spreker gaf den wensch te kennen, dat ook op dezen avond de liefde voor het blindenwerk mocht worden aange kweekt. Hierna werd door het koor op ver dienstelijke wijze „Motette" van j. a. p. Sehulz gezongen. Vervolgens speelden de dames van Pelt de „Sonate" van J. B. Loeillet waarna mej. a. Musch zong „Ich bin der Welt abhanden gekonunen" van Gustav Mahler. Het succes was zeer groot. Nadat het koor nog „Lenteboodschap" van Niels Gade ten gehoore had gebracht volgde de pauze, waarin de heer Steelink een serie lantaarnplaatjes vertoonde aan de hand waar van hij het een en ander van het werk van de vereeniging vertelde. Er zijn, aldus de heer Steelink, verschillende inrichtingen voor blin den. Daar zijn b.v. de blindenscholen en de te huizen voor blinden en de werkinrichtingen; de hulpvereeniging Bliriden-Penning is een werk inrichting. Hoewel de vereeniging op Ohriste- lijken grondslag is, vinden er menschen van aile gezindten werk. Het aantal blinden, dat in deze inrichting werkt, bedraagt 150. Zij zijn allen extern. Vervolgens werden nog plaat jes vertoond van de stoelenmatterij en de mandenmakerij Na de pauze zong het koor nog „De Leeuwe rik" van J. Zwolsman en „In Himmelreich" van E. Grieg. De heer P. Meier bracht op de piano „Impromptu" van Fr. Schubert ten ge hoore, waarna mej. van Pelt „Air" van J. s. Bach op de viool speelde. Ook deze nummers werden uitstekend vertolkt. De heer Sehaaf- sma sloot met een woord van dank aan allen, die medegewerkt hebben om dezen avond te doen slagen. Hij riep allen op om het werk van de vereeniging te steunen. Na dankgebed zon gen de aanwezigen tot slot Ps. 150 ERNSTIG TREINONGELUK IN ENGELAND. In de nabijheid van Bedford is dezer dagen de sneltrein uit Londen op een leegen trein ingereden. Het ongeluk eischte twee dooden. Luchfetages- (Van 1 Februari af, moeten alle vliegtuigen boven Engeland op dezelfde routes op bepaalde hoog ten vliegen om botsingen te voor komen.) Straks wordt in Engeland, zoo heb ik net gelezen, Ter regeling van 't steeds maar drukker luchtverkeer, Voor elke route een sport luchtlaag aangewezen, Die dan een luchthoog is, dat snapt u zonder meer. Zoo groote vlucht heeft reeds het vliegverkeer genomen, Dat zelfs de ruime lucht geen plaats genoeg meer biedt, Om steeds in elk geval een botsing te voorkomen, Waardoor reeds menig vlieger 't kostbaar leven liet. Het is een wijs besluit, dat wel gevolgd zal worden, Tot ieder zijn verdieping (lees: verhooging) heeft, Ook in het luchtverkeer past handhaving der orde, Die voor de veiligheid den besten waarborg geeft, De vogels kunnen wel kriskras dooreen verkeer en, En dartiend duiken over, langs en door elkaar. Ook zonder dat zij daar een botsing bij riskeeren, Waarschijnlijk speelt de mensch dat nooit en nimmer klaar. Er komt natuurlijk ook een nieuwe luchtpolitie, Die keurt en soms bekeurt in 't .vluchtige domein, En de piloot krijgt nog een lastiger positie, Want -hij moet meerdan ooit goed op dè hoogte zijn: P. GASUS. BESCHERMING VAN NATUURSCHOON. Voor het gebied der voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin is van kracht de dooi den raad dier gemeente in 1933 vastgestelde „Verordening houdende regelen nopens het afgraven naar zand, ter bescherming van het natuurschoon in de gemeente. Wijk aan Zee en Duin". Het komt B. en W. voor, dat deze verordening aan haar doel heeft beantwoord. Ingevolge artikel 13 der wet van 23 April 1930 tot vereeniging van de gemeenten Be verwijk en Wijk aan Zee en Duin, blijft deze verordening gelden, totdat een nadere rege ling is getroffen. Voor de goede orde stellen B. en W. den raad voor, deze nadere regeling te treffen door voor de tegenwoordige ge meente een, behoudens redactioneele wijzi gingen, gelijkluidende verordening vast te stellen. Het college stelt zich voor, de vraag, of hiernevens dienen tot stand te komen wijde re voorschriften, strekkende tot bescherming van natuur- en landschapsschoon en wellicht mede van bouw- of kunstwerken, die uit een oogpunt van geschiedenis of kunst of als on derdeel van stads- of landschapsschoon van waarde zijn, en, zoo ja, welke voorschriften verder te overwegen. Deze belangrijke vraag heeft B. en W. reeds geruimen tijd bezig gehouden. HET CONCERT VAN „VOX HUMANA". Het kerkeoncert van de Christelijk Ge mengde Zangvereeniging „Vox Humana", dat op 15 Maart in de Nederlandsch Hervormde Kerk zou plaats vinden is uitgesteld tot 25 Maart. Op dit concert, waaraan mej. Willy Leesman, de heer Louis Couperus en een ge deelte van de Haarlemsche Orkestvereeniging medewerking verleenen, zal „Ein deutsches Requium" van Johs. Brahms worden uitge voerd A. D. O. Het programma voor Zondag luidt A.D.O.— Teijlingen 2.30 uur (scheidsrechter G. Bor). Voor Zondag 6 Februari is vastgesteld de wedstrijd D.O.S.A.D.O. te Roelofsarends- veen. Wijziging van de schoolgeld verordening. Praeatlvïes op het voorstel-Vink, In de raadsvergadering van 27 October j.l. werd in handen van B. en W. gesteld om prae- advies, het voorstel van de heeren Vink e.s. tot wijziging van de schoolgeldverordening voor het gewoon lager-onderwijs, het uitgebreid lager -onderwijs en het buitengewoon lager- onderwijs. De commissie van bijstand in het beheer van de gemeentefinanciën gehoord, deelen B. en W. den Raad thans het volgende mede. Het voorstel bedoelt tweeërlei: a. vervanging van de bestaande bepaling krachtens welke, indien meer dan drie kin deren uit hetzelfde gezin een gelijksoortige school bezoeken, voor niet meer dan drie kin deren een aanslag wordt opgelegd, door een kinderaftrek in verband 'met het aantal tot het gezin behoorende minderjarige kinderen; b. een wijziging van het bestaande tarief, welke wijziging voor enkelen een kleine ver laging maar voor het meerendeel een ver- hooging beteelcent; door deze verhoogingen in het tarief worden de gelden gevonden, welke de financieele gevolgen van den kinder aftrek voor een deel weer opheffen. Teneinde een indruk te krijgen van de uit komsten van het door de raadsleden Vink c.s. voorgestelde'tarief hebben B. en W. van een betrekkelijk groot aantal aangeslagenen den aanslag volgens bedoeld voorstel doen bereke nen. Zonder toepassing van den voorgestelden kinderaftrek beteekent het tarief voor de 68 willekeurig gekozen aangeslagenen verge leken bij de bestaande verordening, een ver hooging van circa 9%. Aangezien de 68 aan geslagenen geheel willekeurig zijn gekozen (in totaal zijn er ongeveer 1100 aanslagen) is, naar de meening van het College de conclusie ge wettigd, dat toepassing van het vermelde ta rief, den kinderaftrek buiten beschouwing ge laten, over het geheeleen verhooging geeft met ongeveer 9%. In de lagere klassen (beneden de gemeng de hoofdsom van f 50, d.i. een inkomen van circa f3000) komen slechts kleine verschuivin gen voor. Daarboven beginnen de groote ver- hoogingen. Sommige aanslagen van f 25 wor den f 30 (verhooging 20%); sommige aansla gen van f 30 worden f 38,75 (verhooging 30%) en zoo vervolgens. Voorzoover de aanslagen boven de f 30 wor den verhoogd, gaat dit verder dan de dooi den Minister kenbaar gemaakte wenschen, waarmede de bestaande, inmiddels goedge keurde verordening, in overeenstemming is. Aangezien de bestaande verordening, verge leken bij de daarvóór geldende, reeds een be langrijke verhooging beteekende. werd bij de samenstelling daarvan er van uitgegaan, dat de eisehen van den Minister niet naar boven moesten worden overschreden. Het door de heeren Vink c.s. voorgestelde tarief evenwel moet worden bezien in verband met den voorgestelden kinderaftrek. Op dit laatste onderwerp dus eerst een korte toelich ting. De wet opent de mogelijkheid, een kinder aftrek toe te passen: a. in verband met het aantal schoolgaande kinderen; b. in verband met het aantal kinderen van den aangeslagene, onverschillig hoeveel kin deren op school gaan; c. door combinatie van a en b. De Minister heeft medegedeeld, dat nood lijdende gemeenten slechts één van de onder a en b genoemde mogelijkheden mogen toe passen. De bestaande verordening huldigt het onder a genoemde systeem, in dier voege, dat wanneer meer dan drie tot hetzelfde gezin be- hoorende kinderen een school bezoeken, voor slechts drie kinderen een aanslag wordt opge legd. Het voorstel van de lieeren Vink c.s. gaat uit van het onder b genoemde systeem. De boven vermelde 68 aanslagen zijn tevens berekend na toepassing van den voorgestel den kinderaftrek. Per saldo zouden 14 aange slagenen (d.i. ongeveer 20%) een verhooging van schoolgeld krijgen van gemiddeld 7,3% van hun tegenwoordigen aanslag.. 2 aanslagen zouden gelijk blijven en 52 aanslagen (d.i. on geveer 75%) zouden een verlaging ontvangen van gemiddeld 17,5%. Over het geheel zou het voorstel tot resultaat hebben, dat de opbrengst der schoolgelden met ongeveer 10% van de tegenwoordige opbrengst zou dalen. f Bezwaren van B. en W. Tegen het voorstel nu zijn in het - eol-lege van B. en W. drieërlei bezwaren gerezen. 1. Zooals reeds' vermeld werd, zouden, bij aanneming van het voorstel, ongeveer 20% van de aangeslagenen een min of meer be langrijke verhooging van schoolgeld krijgen. In de gegeven omstandigheden, nu nog slechts kort geleden ingrijpende verhoogingen moes ten worden opgelegd en anderzijds, bij aan neming van het voorstel van B. en W. inzake den kinderaftrek, enkele aanslagen iets ver laagd zullen worden, komt B. en W. deze ver hooging onaannemelijk voor. Zij hebben daar om in het door de heeren Vink c.s. voorge stelde tarief enkele wijzigingen aangebracht welke de strekking hebben, de bedoelde ver hoogingen gedeeltelijk weg te nemen. Ook bij toepassing van het door B. en W. voorgestel de tarief kan het nog voorkomen, dat een enkele aanslag iets wordt verhoogd, maar dit zal slechts in enkele gevallen en dan tot kleine bedragen plaats vinden, 2. Hoewel B. en W. zich tegen vervanging van liet tegenwoordige systeem der gezins reductie door een ander, op de basis van het voorstel van de heeren Vink c.s. niet zullen verzetten, is in het college de vraag gerezen of het in de huidige omstandigheden aanbeve ling verdient, mede gelet op de financieele ge volgen, het voorgestelde systeem in zijn vol len omvang te aanvaarden. Deze vraag werd ontkennend beantwoord. Eenerzij ds nopen de financieele gevolgen, naar de meening van B, en W. er toe, de werking van het systeem eenigszins te beperken, anderzijds verdient het naar hun meening de voorkeur bij over gang naar het andere systeem, althans aan vankelijk, een regeling te treffen, welke niet plotseling opnieuw te groote wijzigingen in de aanslagen te voorschijn roept. In het voorstel van B. en W. tot wijziging van de schoolgeld verordening wordt daarom een kinderaftrek voorgesteld, welke voor de minstdraagkrach- tigen gelijk is aan die, door de heeren Vink c.s. voorgesteld, maar vervolgens, bij stijging van de draagkracht, daalt. In de gegeven om standigheden, nu de gemeente bij de school geldheffing aan normen is gebonden, welke in normale omstandigheden niet bestaan, geeft het voorstel van B. en W. voorloopig een re delijke oplossing, waarmede voor een groot deel aan het oogmerk der voorstellers is te gemoet gekomen. Tenslotte wordt er de aandacht op geves tigd. dat voordat de hoofdsom der gemeente fondsbelasting wordt berekend, dus ook vóór dat de aanslag in het schoolgeld wordt bere kend, reeds een kinderaftrek in verband met het aantal tot het gezin behoorende minder jarige kinderen, wordt toegepast. 3. Het derde bezwaar van B. en W„ dat hier boven reeds ter sprake kwam, betreft het fi nancieele offer, dat aanneming van het voor stel-Vink c.s. zou beteekenen. Behalve de reeds aangegeven beperking van den kinder aftrek, zouden B. en W. om dit offer zoo ge ring mogelijk te doen zijn, nog deze beperking willen doen gelden, dat de aftrek alleen wordt genoten voor de kinderen, die bij den aanvang van het schoolgeld jaar den leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt, terwijl de heeren Vink c.s. hiervoor den 21-jarigen leeftijd als grens stellen. Weliswaar zal het door het College voorgestelde tarief iets minder op brengen, dan het tarief van de heeren Vink c.s., maar hier staat tegenover, dat de wer king van den kinderaftrek eenigermate is be perkt. Aanneming van het voorstel van B. en W. zal vermoedelijk ook nog een klein finan- cieel offer voor de gemeente beteekenen, maar dit zal vermoedelijk aanzienlijk kleiner zijn. B. en W. stellen den. Raad derhalve voor, het voorstel van de heeren Vink c.s., zooals het is geformuleerd, niet aan te nemen en bieden een eigen voorstel tot wijziging van de school- géldverordening aan. De minderheid van het college geeft even.-, wel de voorkeur aan de 'regeling, welke dooi de raadsleden Vink c.s. is ontworpen. CONCERT VAN DE K. O. V. Dinsdagavond gaf de Kennemer Orkest vereeniging in de concertzaal „Odeon" aan de Baanstraat in samenwerking met het dubbel mannen kwartet „De Vereenigde Zan gers" een concert. De voorzitter, de heer De Vries sprak een openingswoord, waarin hij tot de aanwezigen de aansporing richtte de K.O.V. te blijven steunen.. Degenen, die een muziekinstrument bespe len, wekte spr. in het bijzonder op de rijen van de werkende leden der K.O.V. te komen versterken. Het orkest opende het programma met den pittig gespeelden marsch „Ë1 Capitan" van Sousa, gevolgd door de ouverture „Die Entführung aus dem Serail" van Mozart. Hoewel de bezetting van de K.O.V. zeer be hoorlijk is te noemen, werd in dit werk toch wel zeer het gemis van een hobo gevoeld, al deed de clarinettist ongetwijfeld zijn. uiterste best dit gemis zoo weinig mogelijk te doen gevoelen. Technisch was het in deze ouver ture wel in orde en vooral de violen lieten zich al aanstonds van hun beste zijde ken nen. Rythmisch haperde er nog wel eens wat, het was alles wat log en-zwaar en dat is iets, wat Mozart's muziek allerminst kan gebrui ken. Twee deelen uit Haydn's Oxford-sympho- nle, het eerste deel en de menuet, was mu ziek, die de K.O.V. beter lag, maar ook nu waren er vooral dynamische tekortkomin gen te constateeren. De strijkers vonden in deze mooie muziek een kolfje naar hun hand. Zoowel de eerste als de tweede violen de monstreerden hun technische vaardigheid en deze was niet gering. Ook het samenspel liet niet veel te wenschen over, al was dit in de zoo moeilijke menuet iets minder. Het orkest speelde tot. besluit van zijn eer ste optreden Ases Tod uit de Peer Gynt- suite. Nuanceering is m de muziek van Grieg een eerste vereischte. „Ases Tod" eindigt in een fluistering en in dit opzicht was er nog wel een en ander te retoucheeren. Nochtans kon men dezen avond ook veel waardeering hebben voor hetgeen geboden werd en dat wil vooral in deze zaal met een zeer gevoelige accoustiek wel iets zeggen. Het dubbel mannenkwartet „De Vereenig de Zangers" zong onder de bekwame leiding van den heer H. van Dijk „Sternennacht" van H. Schulken, „Der Fremdenlegionar" van Wengert, „Das Abendglöcklein ruft" van Heyland. „Der Lindenbaum" van Schubert en „Moedér en Kind" van J. P. J. Wierts. Het ensemble bleek uitstekend afgestemd te zijn. Een gezonde samenklank en een goede verzorging van rythme en nuanceering wa ren kwaliteiten, die het luisteren naar het kwartet tot een genot maakten. Eenige wei felende inzetten worden daarbij gaarne ver geven. Het publiek bleek het optreden van de „Vereenigde Zangers" wel zeer te waar- deeren en gaf daaraan uiting door een lang durig applaus. De K.O.V. gaf voorts een vlotte vertolking van de Koning Mydas Ouverture van Eilen- berg. Jammer, dat de begeleiding van de solo voor hoorn iets te veel kreeg. Het orkesr. wist een goede stuwing naar het slot te be werkstelligen. Met de Internationale-suite van Tschai- kowsky was de K.O.V. eveneens op bekend terrein. Zij kwam reeds eerder op het pro gramma voor. Dit is gaarne gehoorde muziek, die het publiek altijd zeer weet te waar- deeren. De melodieuse wals „Goldregen" van Waldteufel beloofde veel, maar deze belofte werd helaas niet geheel ingelost. Daarvoor ontbrak te veel „schwung" in de vertolking. I-Iet tempo, ook in de reprise, bleef gelijk en zonder veel leven. De dirigent sloeg deze drie-kwartsmaat in onderdeelen. waardoor het er voor de exe cutanten niet gemakkelijker op werd. „Stars and Stripes" van Sousa besloot het concert, dat ons sterkte in de overtuiging, dat de K.O.V. bij nauwgezette studie nog veel zal kunnen bereiken. Een gezellig zal onder leiding van den heer Van Rooyen hield de bezoekers nog gerui men tijd in prettige stemming bijeen. R.K. VOLKSBOND. Voor de leden van den R.K. Volksbond werd in het K. S. A.-gebouw een ontwikkelings avond gehouden. Voor dezen avond trad als spreker op de districts-secretaris, de heer An- genent uit Haarlem, die sprak over cultuur en beschaving. Voor een aandachtig gehoor werd door den spreker uiteengezet wat cultuur was. Volgens spreker waren cultuur en beschaving niet het zelfde; het eene vloeide uit het andere voort. Het doelbewuste streven naar een of ander ideaal vormt den cultureelen mensch. Aan het einde van de lezing werden aan den spre ker nog eenige vragen gesteld, welke op dui delijke wijze werden beantwoord. Bij de sluiting moedigde de voorzitter de aanwezigen aan om bij de andere leden pro paganda te maken opdat de volgende ontwlk- kelingsavond beter bezet zal zijn. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Spaairndam, N.-Orleans n. Rott. 22 v. Tam- pico. Blomimersdijk, Rott. n. N.-Orleans 22 van Tampieo. Edam, Rott. n. N.-York p. 23 Prawle Point. Damsterdijk, Rott. n. Vane. 24 te Swansea. Lochkatrine, Rott. n. Vanc. 23 te Cristobal. Lochmonar, Vanc. n. Rott. 23 v. Porti. (O). HOLLAND—AFRIKA LIJN Bloemfontein, 25 v. Amsterdam te Rott. Randfontein (thuisr.) 25 van Marseille. Algorab (thuisr.) 23 van Mombassa Jagersfontein (uitr.) 24 v. Kaapstad. Bloemfontein, 25 v. Amst. n. Rott. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN Jaarstroom (uitr.) 23 op Ivoorkust. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Hoogkerk, 25 v. Rott. n. Calcutta. HALCYON LIJN. Stad Zwolle, Danzig n. Algiers p. 23 Brunsb. Rozenburg, 24 v. Cardif n. Stad Schiedam, Pepel n. Rott. 26 (12 unidd.) Hk. y, Holland verw. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Meliskork (uitr.) 25 v. Genua. KON. SHELL. Agnita, Londen n. St. Kitts 24 120 m. Z. Land's End. KON. NED STOOMBOOT MIJ. Aurora, Rott. n. Malta 24 110 m. Z. v. L. End. Lima, 25 v. New-York n. W.-Indië. Merope, Rott. n. Tanger p. 23 Beachy Head. Achilles, 25 v. Palermo te Amst. Agamemnon, 24 v. Napels n. Algiers. Ajax, Danzig n. Aimst. p. 25 Brunsbuttel. Crijnsen, 23 v. Christobal n. Cartagena. Euterpe, 25 v. Bordeaux te Amst. Poseidon, 22 Pto Barrios n. Amst. Stella, 24 v. Algiers n. Piraeus. Vulcanus, 24 van Napels te Izmir. Nereus, 25 v. Amst-. te Kopenhagen. Theseus, 25 van Kopenhagen n. Stettin. Venus, 25 van Bari te Catania. Oberon, 25 v. Varna n. Constantza. Rhea, 25 v. Lissabon n. Villa Real de San Antonio. Perseus, 25 van Stettin te Amst. Bennekcxm, 25 van Antwerpen te Amst. Simon Bolivar, Bar bad n. Amst. p. 25 Azoren ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kedoe (uitr.) p. 25 Gibraltar. Bra.stagi (uitr.) p. 25 Gibraltar. Weltevreden (thuisr.) p. 25 Finisterre. Soekaboemi (thuisr.) 24 van Belawan. VERGADERINGEN. Dinsdag 1 Februari zal „Ontwikkeling zij ons Doel" in „Welgelegen" een ledenvergade ring houden. Statuten en huishoudelijk regle ment zullen pan. vastgesteld worden. Donderdag 3, Februari houdt de schiétver- eeriiging „Ons Genoegen" in „Sonnevanck" een vergadering. Vrijdag 11 Februari vergadert de afdeelmg Wijk aan Zee van de R.K. Volksbond in café „De Zon". PROEFNEMING MET NIEUWE BOOTWAGEN DOOR DE N. Z. H. REDDING MIJ. De Noord en Zuid Hollandsche Redding Maatschappij alhier is in het bezit gekomen van een nieuw, model bootwagen, waarvan goede resultaten verwacht worden. Men heeft den nieuwen wagen voorzien van breede vliegtuigbanden, waardoor voordeelen ontstaan die de wielen omgeven door de z.g. klappers", missen. Het nadeel van deze „klappers", het vast zuigen in nat zand en het helsche lawaai, dat zij produceeren, tijdens het rijden, komt door het gebruik van breede luchtbanden te ver vallen. Bovendien zal met dezelfde trekkracht als voor den ouden bootwagen een grooter nut tig effect kunnen bereikt worden. De boot zelf zal door middel van een hel lende slede gelanceerd worden. Een dezer dagen, waarschijnlijk vandaag zullen, onder leiding van den heer H. Th. de Booy en den voorzitter der Plaatselijke Com missie, den heer F. R. C. Rij kens, uitgebreide proeven met den nieuwen wagen genomen worden. SCHAAKVEREENIGING „DENK EN ZET". Naar wij vernemen bestaan bij het bestuur van de Schaak- en Damvereeniging „Denk en Zet" plannen om, in samenwerking met de Hoogoven Schaakclub, tot een schaak-propa- ganda-avond in ons dorp te komen, een en aand-er ter navolging van de destijds zoo zeer geslaagde Dam-propaganda-avond. DE KOMENDE FEESTELIJKHEDEN. In aansluiting op het feestprogramma in ver band met de a.s. blijde gebeurtenis, deelen wij nog mede, dat de boom, welke ter eere van dit heugelijke feit geplant zal worden een dubbele witte kastanjeboom is, welke ge plaatst zal worden op het trottoir voor den kiosk „Onder den Toren". Het vreugdevuur zal ontstoken worden op het terrein aan den Stetweg. Kota Nopan (thuisr.) 24 v. Colombo. Garoet (uitr.) p. 25 Finisterre. Buitenzorg (thuisr.) 25 te Havre vertr. 26. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alwaki (thuisr.) 24 v. Rio Janeiro STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Bin tang (uitr.) 24, 70 m. v. Niton. Simaloer (th.) 24 v. Singapore Poelaru Bras, 25 v Amst. n. Hamburg. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Eurytmedon, Batavia n. Amst. 24 te Marseille. Euryades, Batavia n. Londen, 25 v. Amst. Bemmacdhui. Japan n. Rott. 24 te Kohsi- chang. Laertes, 24 v. Batavia n. Amst. City of Canton, 24 v. Dairen n. Rott. Radnorshire, Japan n. Rott. 22 v. Yokohama. WIJK LIJN. Winterswijk, Danzig n. Baltimore p. 25 Skagen. Een oud gediende gesloopt. De in 1801 gebouwde Deensche schoener Hvalfisken, welke eerst jaren lang met vracht voer en later diende als opleidingschip van de zeevaartschool te Svendborg, zal nu ge sloopt worden. Het bestuur der school zal een ander vaar tuig ter vervanging aankoopen. Vischaanvoer te Esbjerg. In het afgeloopen iaar werd te Esbiersr 9,2 millioen Kilogram visch aangevoerd tegen 8.715.000 Kilogram in het voorafgaande jaar. Jubileerend schippersgilde. Het Schippersgilde te Stralsund, dat in 1488 werd opgericht, zal binnenkort zijn 450-jarig bestaan op eenigszins feestelijke wijze .her denken. Het bijzondere van deze vereeniging is wel, dat zij nog bestuurd wordt naar het bij de oprichting gemaakte reglement. Volgens de gegevens is dit gilde het oudste op zijn gebied in Duitschland, in weerwil dat. er verschillende zijn, die reeds' een paar eeuwen bestaan. AANGEKOMEN. 24 Januari: Orpheus s.s. Aarhus Ousel s.s. Liverpool 25 Januari: Ostsee s.s. Rotterdam Achilles s.s. Palermo Euterpe s.s. Bordeaux VERTROKKEN, 24 Januari: Dorrien Rose s.s. Gent Trsat s.s. Swansea Oud Beijerland m.s. Boston Confid m.s. Esbjerg Elise Schulte s.s. Narvik 25 Januari: Oiltrader s.s. Curasao. OP HET DRIETAL. De Kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Amsterdam heeft in zijn ver gadering van Maandag' het volgende drietal samengesteld in de vacature van de 26ste predikantsplaats: Ds. J. C. Salverda te Hoofd dorp; Ds. J. v. d. Wiel te Rijswijk en Ds. p. J. van Veen te Hoogkerk. HAARLEM, 25 Januari. Bevallen 22 Januari: A. M. Meijer—Smits, d.; N. de Mesde Groot, d.; 23 Januari: T. Schraa—Ilbrink, z.; A. M. Stekelenburg—Bui tens, d.; J. S. Peetoom—Visser, d.; 24 Januari: G. J. Dijkshoorn—van den Akker, d.; H. Mex- senaar—Stormink, z.; J. van Lier—Majoor, d.; E. Lazones—Hooning. d.; L. RaveslóotHuls bos, z.; 25 Januari: J. M. W. van Waard— Pohl, d.; Overleden 23 Januari: C. A. van Beugen Bik, 62 j., Brederodestraat; H. J. de Graaf—Tiet- zei. 82 j„ Atjhestraat; D. Wijts—Sieraad, 71 j., Godfried van Bouillonstraat: 24 Januari: H. I. Eskes, 76 j., Ged. Oude Gracht; C. de Bruijn, 75 j.. Hazepaterslaan; C. Booms, 74 j., Raamsteeg; N. van der Veen—1Timme, 73 j., IJdijk; N. Taanman, 21 j., Hazepaterslaan;

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2