Januaribloeiers: PRIMULA OBCONICA. D" BEVERWIJK De Bilt voorspelt: Meest matigen, tijdelijk toenemenden, Zuidwestelijken tot ftoordwestelijken wind. zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen. waarschijnlijk regen of hagel buien, weinig verandering in tempera tuur. BAROMETERSTAND Hoogste 773.1 m.M. te Biarritz. Laagste 726.9 m.M. te Jan Mayen. Primula obconica is een dusdanige rijke bloeier, dat we de plant met evenveel recht en reden een October-. Mei- of Julibloeier zouden kunnen noemen. Want bij goede be handeling bloeit ze onafgebroken door, een laar, anderhalf jaar lang zonder ophouden, is dat voor een kamerplant geen kostelijke eigenschap? Werkelijk, deze Primula obco nica verdient nog veel meer belangstelling dan ze nu al heeft. Want van Noverber af bloeit ze heel den winter door, het voorjaar, den zomer en soms den volgenden winter ss de omstandigheden gunstig zijn. Van welke kamerplant kunnen we dat zeggen? primula obconica kan héél goed uit zaad worden gekweekt, evenals Primula malacoi- des die om denzelfden tijd bloeit, maar veel kleiner bloemen heeft die in een soort tros aan den stengel staan. IJler dan Primula obconica is deze malacoides, maar bijzonder fijn, mede door de zachte tinten: lichtrose, zalmrose en lila, met tusschenliggende scha keeringen. Deze potprimula's kan men het heele jaar door zaaien, maar hoe vroeger in het voorjaar, hoe beter het is. Het zaad wordt uitgestrooid op zaadpannen, die ge vuld zijn met een mengsel van ouden ver teerden zodengrond, turfmolm en scherp zand. Daarna dekken we het zaad met een heel dun laagje grond, en gieten even goed aan met een z.g. rafraïchisseur. Nu wordt de pan afgedekt met een glasruit. Doordat de grond niet heelemaal tot aan het glas komt. blijft er een laagje vochtige lucht tusschen ruit en aardoppervlak en dit bevordert het kiemen. Over de glasruit wordt nu een pa pier gelegd en alles goed op denzelfden graad van vochtigheid gehouden, bij een tempe ratuur van 60—65 gr, Fahrenheit. Na veer tien dagmr kiemt het zaad, de plantjes kun nen dan al gauw verspeend worden en in potjes gezet met het boven beschreven grondmengsel. Dit verspenen wordt nog een paar keer herhaalt. De plantjes zijn nu in vollen groei en hebben veel vocht noodig. Brandende zon is nadeelig, de atmosfeer moet luchtig zijn en schermen wordt noodzakelijk. In den loop van den zomer vormen zich de eerste bloem stengels, die men echter beter kan uitknij pen, om de planten niet uit te putten. Wat zich dan later vormt, kan natuurlijk blijven zitten. Voor de laatste verpotting nemen we vetten grond met oude, fijngewreven koe mest vermengd. Om de week wordt kunst mest gegeven. Het water geven gebeurt op de diepen schotels, waarin de potten ge plaatst zijn. Wat nu een volwassen plant aangaat, zoo als u en ik die bij den bloemist koopen, die moeten we iedere week wat kunstmest ge ven en altijd goed water, de uitgebloeide bloemen en dorre bladeren er uit plukken en verder zorgen voor goed licht en een niet te warme standplaats. Hoe koeler kamer, hoe langer bloei, dat geldt zeker voor Primula obconica. Zelf bezit ik een exemplaar dat in November 1936 ging bloeien. De plant bloeit nógen heeft dat geen dag gelaten. De nieuwe bloemstengels blijven zich onafge broken vormen, steeds zijn er minstens vijf tegelijk in bloei, zoo'n plant bloeit zich dood, maar dat is niet erg. Al dien tijd heeft men er toch maar plezier van. Neen, er zijn wer kelijk weinig planten, die zoo goed overal wil len gedijen als deze primula's. L. S. MARKTBERICHT. PURMEREND Dinsdag 25 Januari. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 16 par tijen, wegende 24.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f 22. 1 Kleine Boeren f 23. Boter 1.591.54 per Kilo; Weiboter 1.481.53 per Kilo. 437 runderen. 185 vette koeien 5866 per Kilo, stug; 122 gelde koeien 150210 per stuk, matig; 97 melkkoeien 180—300 per stuk; 33 stieren 5060 per Kilo; 22 paarden 60 210 per stuk, stug; 42 vette kalveren, 3060 per Kilo, matig; 377 nuchtere kalveren voor dc slacht 10—16 per stuk. vlug; nuchtere kalveren voor de fok 1-218 per stuk; 153 vette varkens voor de slacht 6062 per Kilo, matig; 24 magere varkens 2545 per stuk; 240 biggen 15—35 per stuk; 882 schapen 17— 34 per stuk; 25 bokken 4—13 per stuk; 320 kipeieren 3.20—3.60 per 100 st.; eendeieren 3.15 per 100 st.; 5800 piepkuikens Noord- Holl. blauwe 6065 per Kilo, matig; 2900 oude kippen en hanen 5055 per Kilo; ko nijnen 30—1.70 per stuk; eenden 3060 per stuk; duiven 40 per paar. Af deeling eieren. Aanvoer 68.000 eendeieren 3.20—3.35. 80.000 kippeneieren.' 65—66 K.G. 3.80—3.85 63—64 K.G. 3.65—3.75 60—62 K.G. 3.40—3.65 58—59 KG. 3.35—3.45 AGENDA TE HAARLEM Heden: WOENSDAG 26 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Wereldbe roemde Chineesche toovenaar Okito, 8.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Adieu, Parijs!" 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De onweerstaanbare", Anny Ondra-film. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Stormduivels", 7 en 9.15 u. Rembrandt Theater: „Betoovering om La Boheme". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 27 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Wereldbe roemde Chineesche toovenaar Okito", 8.15 uur Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 5( minuten wereldnieuws. De Brief, door M. G. DE GRAiAFF. e geschiedenis van den brief begon op 28 October J.I., toen mevrouw Van der Meer. eigenaresse van het eerste klas pension „Vondel", den bewusten brief in handen kreeg. Dé postbode was net aan de deur geweest en de kranten en brieven waren met een bons tegen het gebarsten ruit je van de brievenbus geschoven. Mevrouw Van der Meer nam het sleuteltje van den electriciteitmeter af en peuterde het deurtje open. Ze legde alles op een stapeltje en begon op de tafel in haar kamer (tevens „kantoortje") te sorteeren. „Het avondblad voor mijnheer Kok, een brief voor juffrouw Willemse, de krant voor mijnheer Hendriksen, een briefkaart voor mijnheer Van Weeteren... van z'n vrouw, een brief vooro!, en een kaart voor mijnheer Kok". De uitroep „o!", had betrekking op een witte enveloppe met een getypt adres. Mevrouw Van der Meer bracht de post naar boven, maar liet de witte enve loppe liggen. Ze legde voor iedere deur de post neer en klopte even: „Uw post, mijnheer!" Toen liep ze de trap weer af en ging haar „kantoortje" weer binnen. Ze bekeek de ge typte enveloppe. „Ja, dat komt ervan, als je zoo plotseling weer moet vertrekken", en ze haalde pen en inkt en veranderde het adres, terwijl ze den naam van een stukje papier las. „Hm, belangrijk; nou, dan maar per lucht post". en ze plakte ook nog een blauw strookje op de enveloppe en enkele postzegels. Daarna belde ze. Het meisje kwam binnen. „Wil je dezen brief nog even naar de bus brengen er staat- belangrijk op, dus heb ik hem maar per luchtpost verzonden!" En in het volle bewustzijn een goede daad te hebben gedaan, begon ze de avondthee klaar te maken. Vroeg in den morgen reed een auto van de posterijen den brief, samen met honderden andere, naar Schiphol, waar ze in den neus van een D.C. verdwenen. Na een half uur werden de motoren aange slagen. de passagiers stapten in, de beman ning volgde. De machine taxiede tot op de nieuwe be- tonbaan. Een wit licht scheen uit den start toren. Sneller, sneller, sneller Storm, regen, zandstormen, moessons, on weren, hagel.... maar de post gaat door. Vroeger zat de postillon op den bok, in z'n linkerhand de zweep, waarmee hij de paarden aanzette, in de rechterhand z'n hoorn. Nu zit de piloot op den bok, bij z'n hand de gasmanettes, waarmee hij de motoren regelt, achter hem z'n rechterhand: de marconist. Vroeger knersten de wielen, nu zoemen de motoren. Maar altijd bleef de bedoeling om de passagiers en de post zoo vlug mogelijk over te krijgen. Maar heden gaat dat met 300 K.M. per uur en vroeger met nauwelijks twintig. Voor in den neus ligt de witte enveloppe. Met ontzaggelijke snelheid nadert zij Indië. Geen moeite wordt gespaard om haar zoo vlug mogelijk daar te krijgen. Want er staat „be langrijk" op! Op de petroleumonderneming „Melawi Boe- noet", in de buurt van Balikpapan, is het zéér warm. Zóó warm, dat de gele gravelweg, die de hoofdstraat vormt tusschen het pompstation en het begin van de rimboe, zelfs te warm is voor de ossen, die de wagens trekken. Zóó warm, dat ir. Overbeek nauwelijks wak ker kan worden, als z'n collega Moerbeke een dreunenden slag op den gong geeft, die naast den slapende hangt, om te kennen te geven, dat hij er is. Overbeek biedt hem een stoel aan en vraagt aan z'n bediende, die op de gongslag gekomen is, om twee fleschjes bier en glazen te halen. En hoewel het bier half-lauw is, komt het ge sprek spoedig op gang. Overbeek vertelt hoe hij hier terecht ge komen is: toen ik weer in Holland terug was, heb ik me in een pension gevestigd. Maar toen ik er twee weken was, kreeg ik de aan bieding van de directie, om hier hoofd ingenieur te worden, mits ik dadelijk terug ging. En daar ik kind noch kraai op de wereld heb, liet ik me zoo'n gelegenheid om promotie te maken niet voorbijgaan. En zoo ben ik hier twee weken geleden gekomen". ,Het is hier anders een vervelend oord", zei Moerbeke, het eenige moderne, dat we in de omgeving hebben is de telefoon hier en het vliegveld in Balikpapan. En dan die warmte! Man, stel je voor, in Holland is het nu winter! Maar hier! Zelfs het bier staat op koken!" „Het was toch in de koelste plaats van het dorp, de watertoren, opgeborgen", zei Over beek. „maar ik heb er al over gedacht om in Batavia eehs een prospectus aan te vragen voor een koelkast. Er zijn er nu al, die met petroleum werken en je kan toch niet zeggen dat we hier daaraan gebrek hebben'" Op dat oogenblik belde de telefoon. Overbeek luisterde en antwoordde: „Ja, laat maar zoo vlug mogelijk brengen!" ,Er is een dringende brief voor me geko men", zei hij tegen Moerbeke. Anderhalf uur later kwam de besteller uit Balikpapan. ,Hier is uw brief, er komt acht gulden be- stelloon bij". En toen Overbeek betaald had, hield hij z'n hand nog op: „Voor mij persoon lijk, mijnheer!" De brief was afgeleverd, na een reis over den halven aardbol. Van het koude Holland uit tot hier, waar de warmte de gom van de enveloppe bijna losmaakte. Overbeek scheur de zenuwachtig de enveloppe open, greep de brief er uit vouwde hem open en las: Weledele heer, Wij vernamen uw terugkomst uit Indië en hebben hierbij de eer uw aandacht te vesti gen op ons product, de „Alpha Stove". Deze kachel, die een unicum is op de wereld, hebben wij reeds tientallen malen aan verlof gangers verkocht. Vraagt u even ons prospec tus: „Een aangenaam verwarmd Huis" aan! Bij uw eventueel vertrek naar Indië binnen 4 maanden zijn we bereid om de kachel, mits in goeden staat, tegen den halven prijs terug te nemen! ,De Alpha Stove" helpt u deze koude dagen door Inmiddels uw schrijven tegemoetziende, teekenen wij, Hoogachtend, (voor de „Alpha Stove Ltd.) H. L. MASTERS, directeur. Bloembollencultuur. In café Brinkman aan het Plein vergaderde Maandagavond de Afdeeling Haarlem der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur onder voorzitterschap van den heer J. M. C. Hooi BiKcoopvooKtellinBeïi 's middags en des j die bij de opening een gelukwensch richtte tot avonds. 1 liet lid den heer Th. Hoog, die onlangs met groote meerderheid van stemmen gekozen werd tot lid van het Hoofdbestuur, waaruit blijkt, dat hij een gezien persoon is bij de vak- genooten. Mede werd hem dank gebracht voor de wijze, waarop hij jaren lang zijn functie in het Afdelingsbestuur vervulde, o.a. als secre taris tijdens afwezigheid van den heer Ker sten en daarna. Een krachtig applaus klonk als instemming met deze waardeerende woorden, waarvoor de heer Hoog zijn dank betuigde. De heer J. van Zadel werd als bestuurslid welkom geheeten; dr. ir. M. D. Dijt. die even eens onlangs tot lid van het bestuur werd be noemd, was door uitstedigheid verhinderd de vergadering bij te wonen. Na mededeeling van een groot aantal inge komen stukken,o.a. toekenning van een sub sidie van het Ministerie van Economische Zaken voor den bloembollencursus van de Afdeeling, lichtte de secretaris de aanwezigen in over het groote succes van dezen cursus, waaromtrent hij in doorloopende verbinding staat met de leiders, de heeren J. H. Caro en W. van Zadel. Gewoonlijk is het zóó. dat de leerlingen, die weinig ambitie hebben, tusschen October en Kerstmis uitvallen. Dit bedraagt in den regel ongeveer 20 procent, doch het is iets zeer bijzonders, dat tot heden deze cursus geen enkelen uitvaller heeft, ofschoon ze komen uit Vijfhuizen, Bennebroek, Heemstede, Lisse, Overveen. De Haarlemmers komen na tuurlijk even getrouw. De geest onder de cur sisten is uitstekend; prettige mensehen met goed verstand, vol ambitie. Door hun opbou wende critiek helpen ze mede, den cursus op hoog peil te brengen. Ook de lessen van den heer Van Zadel worden op prijs gesteld. M?t groote ingenoitienheid nam de vergade ring kennis van deze mededeeling; daardoor geleid, werd besloten, aan ir. K. Volkersz, directeur der Rijkstuinbouwschool voor bloem bollenteelt te Lisse, te verzoeken afgeschei den van een later voorgenomen lezing aan het einde van het eerste deel van den cursus voor de jongelui en de leden der Afdeeling een voordracht te houden. Blijkens de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer J. Mooy Jr., die werd goedgekeurd, hadden de ontvang sten bedragen f 157,63, de uitgaven f 160,72, zoodat een nadeelig saldo te boeken valt van f 3.09. In verband daarmede werd de toelage der afgevaardigden naar de algemeene vergade ring verminderd. In afwijking met het besluit der vorige ver gadering werd beslist alsnog f 15 voor een ver guld zilveren medaille beschikbaar te stellen voor de van 1118 Februari a.s. te houden winter-bloembollententoonstelling der Alge meene Vereeniging. Er werd geen punt ter tafel gebracht voor de a.s. algemeene vergadering der Algemeene Vereeniging. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissementsrechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 25 Januari: 1. M. Vleeschhouwer, winkelier in bedden, wonende te Haarlem, Barteljorisstraat 5. Curator Mr. J. H. Ekering, te Haarlem. 2. P. W. van Hooydonk, loodgieter, wonen de te Haarlem, Reigerstraat 59. Curator mr. F. van Blerkom te Haarlem. 3. Mevr. Jo. Hendriks, thans gehuwd met Jaap van Leeuwen, eerder wed. Jos. Hollak, drogiste, wonende te Haarlem, Jan van Ga lenstraat 7. Curator mr. F. M. J. J. Duynstee te Haarlem 4. D. den Adel Sr.. vertegenwoordiger, wonende te Zandvoort, Zuiderstraat 12. Curator mr. G. A. van der Brugghen te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten mr. S. J. Pit te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: W. P. Breda, sigarenhandelaar, wonende te Haarlem, Ahegang 36. Curator mr. K. van Giffen te Haarlem. Op grond van verzet werd heden vernietigd het faillissement van G. Th. Klein, kapper, wonende te Haarlem, Paul Krugerstraat 23. Curator mr. B. Slingenberg. Wegens het verbindend worden der Uit- deelingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. J. J. Hardebeck, handelende onder de firma Wild en Hardebeck, wonende te Over veen. Curator mr. J. A. P. C. ten Bokkel, te Haar lem. 2. Simon Vet, slager, wonende te Zaandam. Curator mr. Jan Lieuwen te Purmerend. BEëEDIGD. Als advocate en procureur werd door de Rechtbank beëedigd mej. Engeltje Gouda, wo nende te IJmuiden, gemeente Velsen; Provinciale Staten van Noord- Holland. De fractie der N. S. B. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de Pro vinciale Stater, maakt bekend, dat tot lid van de Provinciale Staten van Noordholland is be noemd verklaard de heer L. E. van Leeuwen Boomkamp te Naarden, zulks ter voorziening in de vacature, in dat college ontstaan door dat de hr. Mr. W. de Rijke zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft aangenomen, welke vacature is blijven voortbestaan doordat de heeren A. B. van der Esch en K. Wilhelmus binnen den daarvoor wettelijk vastgestelden termijn hebben mede gedeeld de benoeming niet aan te nemen. VERZEKERINGSVOORW AARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING Zie vetgedrukte aanvulling onderaan Elke betalende abonné van dit blad ia, zoolan« zijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en dc Directie van dit blad dc verzekering doet duren, verzokerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden: Artikol I. Al» vorzekorden worden beschouwd alle per week, per maand en of per kwartaal betalende geabonnccrden, die aan de volgende vcreischten voldoen: a. gedurende minstens twee weken (in het geval van maand- en kwartaal- abonnés gedurende een volle maand) als geabonneerde in dc registers van dit blad zijn ingeschreven; b. den I8en verjaardag gepasseerd zijn en den 60sten verjaardag nog niet bereikt hebben; e. niet lijden aan ziekten ol gebroken, welke voor hen het gevaar-voor onga- vallen vergrooten, en volkomen bet gebruik hebben van hunne ledematen en zintuigen. Artikel 2. Onder ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt ver slaan de uitsluitende en rcchtstreekschc oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstoon wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het besvijs geleverd worde dat zulks door van buiten af toegebracht geweld werd veroorzaakt met het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. De uitkeeringen bedragen: 2000 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van dc voorwaarden) dc eenige cn rcchtstreekschc oorzaak is van de levens lange ongeschiktheid van den verzekerde, waaronder te verstaan de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide honden, dan wel een voet cn één hand. boven den enkel of den pols. of onher stelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval en mits de verzekerde drie maanden na den datum waarop de levenslange ongeschiktheid 400 GULDEN, indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstrccksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeval; 200 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van dc voorwaarden) de eenige en rechutreeksche oorzaak is van de amputatie van écn hand of één voet boven den pols of enkel, of van het onherstel baar gezichtsverlies uit écn oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 10 dagen na den datum van het ongeval. Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechts Ir eek sche oorzaak is van de amputatie binnen tien dagen Da den datum van het ongeval: vanbeideledenvaneenduim..MMMMMMMMMnM 100 GULDEN van alle leden van een wijsvinger 60 GULDEN van alle leden van een anderen vinger 15 GULDEN van «n lid van een duim50 GULDEN van één of twee leden van een wijsvinger 25 GULDEN van één of twee leden van een anderen vinger 5 GULDEN voorwaarden) de i dc breuk: van een boven- en/of onderarm of een boven- en/of onderbeen 30 GULDEN van een pols15 GULDEN van een enkel 15 GULDEN terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze vorzekering alle uitkeeringen op het hoofd van cén persoon verzokerd en om welke redenon ook te doen, tezamen nooit meer dan f 2000,— kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling, als anderszins, dut verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Het verlies of de breuk van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of vorminkte licltaamsdeclen geeft geen aanspraak op uitkeering, terwijl vóór het ongeval reeds niet aanwezige lichnamsdcclen evenmin in aanmerking kunnen komen bij de berekening van de totale uitkeering Heeft een ongeval het verlies von meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te vcrleenen uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de gchcele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan cén uitkeering, met dien ver- stando, dnt indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies von een boven- of ondornrm of -been tengevolge heeft, de uitkeering voor verlies zal worden verleend. Artikel 4. Do uitkeering ingeval van overlijden geschiedt aan de echt- gen°°te of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden Andere uitkeeringen geschieden aan den abonné zelvcn. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden, binnen tien dagen nadat de noodigc inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel, en de oorzaak en het gevolg daarvaD bewezen zijn ten genoege der Directie van dit blad. Artikel 5. Een uitkeering zal niet verschuldigd zijn, indien de gevolgen bij art. 3 omschreven, direct of indirect veroorzaakt zijn: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschiktheid van den verzekerde; b. door eenige heelkundige operatie ol door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd ook al mocht de dood verhaast zijn voor alle betalende abonnés van de IJMUIDRR COURANT Hpt verdwijnen, verdrinken of door gas of gassen verstikken van den ver zekerde, wordt, onverminderd liet hiervoor in dit artikel bepaalde, ten opzichte van dezo verzekering aangemerkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid, of grove onvoorzichtigheid, tenzii ton genoege van de Directie van dit blad liet bewijs vnn het tegendeel wordt bijgebracht. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeluk veroor zaakt werd tengovolgo van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding van personen of tol afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné in slaat van krnnkzinnigboid of ver standsverbijstering zal roken of zich builen Europa mocht begeven (behalve indien hij van eene Europeesche haven nonr een andere Europeesche hoven reist in een schip met vast dek in tijd von vrede) of indien hij zich in krijgsdienst Slnnd of (o water begcelt en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn onncmentsprijs van dit bind to betalen of deze courant ophoudt te verschij nen, of de Directie van dit bind do verzekering doet eindigen, alsdan deze ver zekering voor hem geheel zal vervolion en krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich met de be reiding, bel verwerken oi proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitro glycerine. dynamiet, nnphtn, acetyleengas of andere licbt-ontplofbare of licht ontvlambare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijderi en dcrgelijkcn. Zccvisschcrs, zeevarenden van beroep en personen van den Loodsdienst zijn. in afwijking van het hiervoor sub f. te dien aanzien bepaalde, ook aan boord verzekerd, zoowel buitengaats, als op de Zeeuwsche stroomen of op het IJselmeer of waar ook. Op uitkeering bij overlijden kan voor hen echter uit sluitend aanspraak gemaakt worden, indien het ongeval, dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had of wel aan boord van een visschers- of mnrincvaartuig, of op een stoom- of motorschip eerste klasse, periodiek varend in vaste verbinding tusschen Nederland cn Amerika. Engeland en/of Nederlandsch- Indië. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de verzekerde verkeerde op hel oogenblik dat het ongeval plaats had vergroot worden, wordt eventueel geen lioogcre schadeloosstelling betaald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van dit blad zou hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde on geluk getroffen. Ingeval bij eenzelfde ongeval meerdere personen mochten worden getroffen en aanspraak maken op uitkeering. za! in het geheel voor alle getroffenen teza men nimmer meer dan maximaal ƒ2000.worden uitgekeerd, te verdeelen naar evenredigheid van hel aantal getroffenen en den aard van het door hen geleden letsel. Gedurende den termijn, wanrin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeluk, zal dc verzekering tijdelijk buiten kraebt zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent bet bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van dit blad, en indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na het ongeluk is geschied, zal gcenorlei uitkeering verschuldigd zijn. Indien de getroffene zeevarende, in den zin van het vorige artikel, is. moet de kennisgeving geschieden binnen drie dagen na de aankomst van den ge troffene aan den wal. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp van een bevoegd genees kundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafgebroken op te volgen totdat hij volkomen hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer van dit blad toegestaan worden den getroffene te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs geéischl kan worden en dit blad heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als het noodig acht. Elk bewijs hetwelk dc Directie van dit blad van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eiscb werd ingesteld, zul haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd. gegeven moeten worden. In geval van eenig ongeluk met doodelijkcn afloop moet hiervan aan de Di rectie van dit blad schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zul zijn geworden. Het niet nakomen vun con of meer der in dit artikel genoemde verplichtingen, ■zal elke aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegginu van het nauwkeurig door hem en den behnndelendcn geneesheer ingevulde nanvrnge-forinulier tol uitkeering, en ingeval van over lijden. van de doodiacte, kan dc belanghebbende aanspraak maken op de be handeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven hot eigendom van dit blad. De kosten der gedischte verklaringen komen ten laste van dengeno die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zullon be taalbaar zijn ten kantore van dit blad, slechts na ontvangst van een door de(n) rechthcbbcnde(n) getcekendc quitantie, terwijl dc verzekering bij uitbetaling van een bedrag van meer dan tweehonderd gulden zal vervallen. Van geen som, die verschuldigd is, zal interest betaald wordon, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn, terwijl de verplichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat liet is toegestaan geworden, is ingevorderd. Artikel 7. Allo geschillen uit do voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt do benoeming dor drie scheidslieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen zijn nan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan ten vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Artikel 8. Bczwaring en vervreemding van de rechten, voor een ge abonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ontvangbewijs van den verzekerde of, bij overlijden, van de echtgenoote of erfgenamen van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge Met het oog op vaststelling der identiteit san den verzekerde, moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam. hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigi'c opgave doen aan de Directie van dit blad. Artikel y. Als abonné in den zin dezer verzekering wordt beschouwd het hoold van het gezin of de samenwoning (als omschreven in art. 1 van het Besluit Bevolkingsboekhouding, Stbl. 1936 No. 342. behoorende bij de Wet op de Bevolkingsregisters), tenzij voordat bet ongeval plaats greep, een snder lid van het gezin oi dc samenwoning, mits san hetzelfde adres woonachtig, is aangewezen bii schriftelijk verzoek aan de administratie van dit blad. Artikel 10. De Directie van dit blad zal te allen tijde het recht hebben, deze verzekering ie doen eindigen of wijzigingen in da voorwaarden daarvan te brengen, welke beëindiging of wijziging door het enkele feit der aan- lil blad van kracht zal worden. is): door eene bcvallini door een ongeluk; d. door zonnesteek, ol terwijl de verzekerde onder den invloed van over prikkeling of somnambulisme was of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor zich zelvcn e. door zelfverminking, zellmoord ol poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschillig of dc gcabonneerdo al dan niet goed bij zinnen was; f. in duel, of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden of bij vlieg- of lucbtvaarltochten, dan wel bij plcizierreizen buitenslands of bij baden, zwemmen, automobielrijden of motorwielrijd-n. of aan boord van een schip, hetzij op binnenwateren, hetzij buitengaats: g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid of door vechten, of aanvallen tegen den persoon von verzekerde of in buitenlandschcn oor- 'oo of binncnlandschc onlusten. De abonnés van het Geïllustreerd Zondagsblad van dit blad zijn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAV Bank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van dit blad verkrijgbaar De uit keeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f 2000.Overlijden f 600.Verlies van hand, voet of oog f 400.Duim of Wijsvinger f75.Elke andere vinger f30. Bii spoor- of tramongeval, etc.. worden de aitkeeringen: b j verlijden f 1000.bij invaliditeit f3000.— Door deze publicatit zijn alle vroeger gepubliceerde verzekeringsvoorivaarden vervallen 9 Maart 1937. ZEDENMISDRIJF. De politie is wederom overgegaan tot ar restatie van een inwoner dezer gemeente, verdacht van overtreding van de artikelen 245 en 247 van het Wetboek van Strafrecht (zedenmisdrijf met minderjarigen). Bij het onderzoek is gebleken, dat ook hierbij weer kinderen betrokken waren die gewoonlijk op de Zaterdag- en Zondagavonden op straat slenterden. De man zal aan de Justitie wor den overgeleverd. WERKAVOND VAN DE AMATEUR FOTOGRAFEN. Gisteravond hield de Vereeniging van Amateurfotografen een werkavond in de bo venzaal van het Ned. Herv. Vereenigingsge- bouw aan de Oosterwijkstraat. De voorzitter, de heer G. Broertjes, hield een causerie over (het verbeteren van ver grootingen met den condensor. Hierna werd een bespreking gehouden over het maken van duplicaatfilms. Er werden proeven genomen met het veranderen van harde negatieven in normale. De proeven zullen op Dinsdag 22 Februari worden her haald. Tenslotte werd een collectie foto's van de iHengelosche Amateurfotografen bezich tigd. 476e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 7e lijst. Trekking van Woensdag 26 Januari 193S Hoogc Prijzen. 15.000— 18201 1500— 13119 1000— 1574 3077 20996 400— 11237 12204 13719 16629 20043 200— 2889 3236 5651 11683 15607 20845 f 100— 2529 3028 3221 3732 4300 6552 7929 10833 11682 13236 13287 14104 17118 17267 19204 19597 Prijzen van ƒ70.—. 281 380 548 682 842 1003 1121 1135 1216 1221 1302 1335 1619 1629 1642 1747 1772 1921 2153 2241 2379 2386 2411 2516 2876 2880 3002 3014 3045 3138 3225 3378 3538 3549 3584 4036 4164 4185 4213 4326 4337 4452 4502 4559 4563 4576 4577 4835 5037 5136 5141 5181 5243 5438 5441 5485 5490 5599 9692 6211 6276 6293 6396 6462 6476 6912 7073 7097 7265 7360 7469 7655 7988 8095 8102 8362 8372 8585 8609 9065 9134 9160 9198 9375 9388 9405 9445 9519 9629 9784 9889 9893 10039 10204 10295 10416 10771 10820 10832 10928 10949 10964 10977 11054 11067 11124 11152 11166 11172 11217 11224 11273 11275 11389 11435 11496 11526 11779 11941 12082 12108 12362 12438 12493 z .523 12641 12711 12723 12770 12861 12944 12989 13009 13058 13210 13508 13563 13581 13638 13764 13775 13927 14014 14168 14421 14550 14604 14641 14671 14676 14722 14855 14964 14995 15068 16337 15406 15574 15579 15626 15749 15845 15946 16033 16121 16168 16191 16434 16673 16985 16994 17087 17261 17423 17479 17499 17647 17760 17785 17809 17820 17935 17970 17971 18088 18342 18401 18430 18588 18612 18657 18759 19056 19158 19226 19417 19489 19598 19615 19664 19734 19777 19820 19979 20089 20232 20268 20350 20433 20460 20519 20543 20748 20814 20884 63 127 1043 1066 1362 1556 2018 2049 2526 2656 3118 3127 3697 3985 4392 4409 4652 4785 5281 5418 5747 5802 6534 6572 7576 7601 8425 8494 8536 9228 9257 9671 9675 4 326 538 800 S86 1154 1330 1509 1872 2069 2146 2342 2475 2881 3154 3402 3656 3929 4214 4460 4840 5216 5375 5633 5912 6116 6972 7130 7351 7561 7945 8301 93 345 584 811 1010 1044 1173 1188 1400 1401 1534 1566 1885 1946 2075 2091 2152 2189 2343 2354 2512 2517 2888 2929 3222 3230 3456 3461 3743 3835 3978 3986 4236 4257 4480 4488 4932 4965 5233 5268 5406 5411 5652 5766 5926 5961 6128 6171 6420 6478 6697 6747 7020 7028 7205 7227 7381 7383 7614 7622 8007 8009 8356 8443 Nietek 99 128 357 365 683 723 844 867 1124 1125 1213 1258 1409 1449 1685 1833 1985 2016 2114 2121 2247 2276 2393 2401 2522 2536 2987 3003 3339 3368 3479 3576 3854 3889 4027 4047 130 384 750 877 1126 1267 1453 1839 2023 2133 2279 174 523 791 149 418 771 883 1145 1279 1491 1843 2025 2042 2134 2142 2321 2327 2444 1149 1291 1500 4615 5001 5288 5413 5771 5970 6201 6488 6796 7030 7257 7387 7667 8031 8485 8824 8867 8970 9203 9222 9227 9396 9431 9490 9717 9729 9736 9820 9848 9857 10008 10045 10046 10349 10376 10437 10600 10605 10621 10788 10812 10854 10933 10944 11022 11123 11137 1U60 11302 11352 11364 11413 11425 11549 11652 11712 11728 12003 12072 12098 12202 12224 12260 12457 12466 12527 12699 12721 12728 12867 12870 12887 13090 13105 13136 13266 13356 13369 13815 13876 13890 14079 14088 14102 14317 14337 14366 14503 14539 14572 14709 14737 14763 14950 14955 14976 15317 15377 15394 15547 15558 15616 15736 15846 15922 16281 16286 16291 16442 16474 16489 16571 16593 16636 16722 16725 16728 16909 16977 17024 17104 17110 17135 17259 17295 17303 17551 17575 17581 17873 17917 17936 17947 .3030' 18031 18048 .8279 18385 18444 18633 18649 18652 18942 18968 18997 19348 19398 19447 19620 19636 19637 19955 19966 19969 20196 20197 20209 20380 20461 20538 20850 20868 20900 5290 5427 5817 6034 6314 6512 6826 7037 7276 7441 7670 8177 8495 8776 8972 8971 9242 9533 9744 9872 9880 10167 10202 10459 10529 10699 10704 10877 10884 11031 11060 11186 11220 11366 11381 11578 11603 11748 11789 12110 12126 12262 12288 12583 12639 12740 12744 12888 12896 13151 13183 13370 13643 13901 13992 14116 14134 14456 14458 14597 14601 14772 14806 14989 15055 15422 15456 15622 15648 15957 15989 16316 16347 16499 16504 16653 16658 16756 16820 17040 17054 17170 17176 17383 17434 17668 17771 9542 9646 9659 2417 2444 2449 2579 2671 2703 3052 3054 3152 3371 3372 3388 3611 3634 3638 3894 3911 3914 4077 4143 4144 4365 4375 4416 4657 4668 4711 5125 5153 5212 5293 5296 5360 5471 5473 5560 5868 5870 5875 6037 6073 6083 6317 6320 6331 6515 6548 6630 6896 6959 6961 7094 7111 7118 7238 7309 7327 7501 7544 7545 7748 7777 7931 8219 8257 8277 8528 8568 8571 8805 8815 8821 9020 9040 9070 9315 9319 9373 9693 9770 9779 9798 9931 9939 9959 10234 10306 10311 10557 10565 10593 10708 10753 10781 10890 10891 10909 11072 11076 11114 11279 11292 11293 11385 11409 11410 11605 11606 11638 11883 11914 11942 12142 12190 12191 12333 12368 12396 12643 12651 12687 12769 12803 12822 13006 13050 13051 13194 13213 13247 13659 13731 13742 14028 14045 14055 14166 14254 14280 14472 14474 14488 14625 14695 14707 14830 14851 14867 15167 15178 15283 15467 15522 15539 15653 15679 15734 16102 16204 16264 16361 16398 16441 16513 16530 16534 16665 16705 16714 16873 16878 16900 17091 17092 17102 17188 17249 17254 17454 17501 17544 17793 17798 17849 17950 18110 18445 18683 19024 19457 19795 20003 20230 20544 20921 17958 18112 18479 18718 19154 19476 19803 20031 20234 20678 17979 18126 18482 18728 19279 19478 19868 20117 20258 20746 17984 18002 18144 18219 13556 18579 18843 18894 19318 19341 19509 19568 19898 19909 20160 20168 20312 20369 20785 20803

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3