VERWACHT WORDENDE SCHEPEN IJMUIDEN CASTRICUM VELSEN RAADSVERGADERING (Vervolg van pag. 1.) De heer ten Broeke (C. H.) vindt het lammer, dat het overleg van den wethouder met den heer v. d. Pieterman niet tot betere resultaten heeft geleid. Spreker heeft gehoord, dat v d. Pieterman een tweede plan heeft in gediend. Kan hem op grond van dat tweede Dlan geen vergunning worden verleend? Overi gen': staat spreker aan de zijde van de meer derheid. Spreker herinnert aan de vorige nieuwjaarsrede van den burgemeester, waarin deze vrij scherp, volgens sommigen te scherp, over den aard der bebouwing in onze gemeen te heeft gesproken. Wat de minderheid wil is in strijd daarmede. Het is gewenscht, dat in de bebouwing van den heer v. d. Pieterman de aansluitende lijnen worden gegeven voor de toekomstige bebouwing. Spr. meent, dat de zaak heel goed geregeld had kunnen worden. Is dit niet mogelijk dan is er maar één conse- auentie n.l. dat de aanvraag van den heer v. d pieterman niet kan worden toegestaan. De heer Geelen (R.K.) meent, dat het as- oect van de omgeving niet van dien aard is, dat aan den welstand zulke hooge eischen ge steld mogen worden. Spreker zal zich ten gun ste van het adres verklaren. De heer V a n H e ij s t (N. P.) merkt op, dat in de commissie van openbare werken is ge zegd dat er een tweede plan is ingediend, dat zoo goed als goedgekeurd was. Spreker vindt het Jammer, dat nu v. d. Pieterman is tege moet gekomen aan de eischen der gemeente, de o-emeente hem niet is tegemoetgekomen. Er moet een eind aan de zaak komen. De heer Maas (R.K.) zegt als van v. d. Pie terman gevraagd wordt om medewerking men daarop kan rekenen. Deze zaak heeft tot vele conferenties aanleiding gegeven. Het tweede nlan, dat spreker heeft gezien, zou tot smal lere woningen hebben geleid: dus nog minder welstand. Nu kan men nog wel eens een plan laten maken, maar spreker had liever gezien, dat men v. d. Pieterman eenige richtlijnen had aangegeven. Men kan wel zulke eischen stel len dat de woningen niet verhuurd kunnen worden. Er blijft aan de Kennemerlaan grond over voor een flinke woning en dat wil men ^üTheer Heeremans (R.K.) zegt, dat het voor hem vast staat, dat de heele kwestie v. d. Pieterman ontstaan is, doordat twee ambte naren oneenigheid gehad hebben. De voorzitter verzocht den heer Heere mans. de ambtenaren er buiten te laten. De heer Heeremans voortgaande, zegt, dat er veel onaangenaams gebeurd is, ook gis teravond in de fractievergadering. De wethou der heeft in die vergadering verklaard, dat het tweede plan v. d. Pieterman hedenavond aan de orde zou komen. Dus als dit plan afgestemd wordt, zou automatisch het tweede plan ter tafel komen. Spreker vraagt, hoe het mogelijk is, dat nadat het eerste plan is verworpen, de wethouder een tweede plan, dat nog minder welstand heeft, goed wil keuren. De heer Vermeulen (A.R.) concludeert uit het gesprokene, dat er veel belangstelling voor deze zaak is en dat men algemeen wenscht, dat er spoedig een oplossing komt. De heer v. d. Kerkhoff heeft een oplossing ge geven, maar deze oplossing acht spreker niet gewenscht. Het wordt daar een belangrijk knooppunt en we mogen daaraan niet knib belen. Bovendien zou de gemeente dan een strook grond moeten koopen. Spreker meent, dat noch het eerste, noch het tweede plan iets zou kunnen bederven, in aanmerking genomen hetgeen er nu staat. We mogen voorts ook geen eischen stellen waardoor het de bouwnij verheid onmogelijk wordt gemaakt. Beide plan nen zijn economisch uitvoerbaar. Spreker zou, als B. en W. deze beter vinden, het tweede plan willen uitvoeren, alhoewel hij ook geen be zwaar heeft tegen het eerste. Spreker meent, dat de raad niet het recht heeft, het plan van v. d. Pieterman tegen te houden. Hij vreest, dat wanneer dit plan hedenavond niet wordt geaccepteerd, verwacht mag worden dat bin nen redelijken tijd een. oplossing gevonden wordt. De heer Roelse (S.D.A.P.) verheugt zich er over, dat de meerderheid in het college met zooveel klem den welstand naar voren heelt gebracht. Spreker meent dat de inge diende plannen voorf een pleinbebouwing on voldoende zijn en hij kan niet begrijpen, dat de Schoonheidscommissie haar goedkeuring aan dit plan gegeven heeft. Spr. meent dat de Schoonheidscommissie thans niet meer dan een rudimentairen vorm heeft. Hij dringt er bij B. en W. op aan de Schoonheidscommissie zoo gpoedig mogelijk te completeeren door de benoeming van een voorzitter. De heer Dunnebier, wethouder zegt dat wanner de raad het beroepschrift verwerpt, spreker zal medewerken aan de uitvoering van plan 2. Ook de heer Dunnebier heeft zich er over verwonderd, dat de Schoonheidscom missie het plan heeft goedgekeurd. Hij ver heugt er zich dan ook over, dat de directeur van Openbare Werken het met de Schoon heidscommissie niet eens was. Geen der -beide plannen ise geschikt voor een pleinbebouwing. De directeur heeft met v. d. Pieterman ge sproken, maar dit ging niet vlot. Tenslotte verklaarde v. d. Pieterman zich bereid, een stuk grond af te staan, om de gewenschte op lossing mogelijk te maken, maar later kwam hij hierop terug. Met de ruzie onder de ambte naren heeft deze zaak niets te maken. De beslissing over het tweede plan kan eerst ge nomen worden 11a aanneming van het advies van B. en W. De oplossing van den heer v. d. Kerkhoff lijkt wel aardig, maar spreker ge looft niet, dat het plan daardoor verbeterd wordt. De raad zal goeddoen het meerder heidsstandpunt over te nemen. Spreker zal zich dan zeker met het tweede plan accoord verklaren. De voorzitter zegt, dat het hem genoe gen doet, dat de heeren de passage uit zijn nieuwjaarsrede van verleden jaar zich nog zoo goed herinneren. Men meent dat daarin een tegenstelling zit met zijn houding van thans. (Spreker blijkt voor het verleen en van de bouwvergunning te zijn). Er is geen be bouwingsverordening en daarom kan men de bebouwing op grond van welstandseischen niet tegenhouden. Over welstandseischen oor- deelen allen verschillend en wanneer de Schoonheidscommissie zich voor het plan uit spreekt, is dit voor spr. voldoende om met het plan in te stemmen. Men brengt de hoekoplossing van de Ken nemerlaan in het gedrang, maar voor elke hoek is een oplossing te vinden. De raad kan de vergunning verleenen, maai de raad kan niet probeeren, wijzigingen in het plan aan te brengen. De heer Visser, wethouder voor Sociale Aangelegenheden, zegt dat men bezig is het woningpeil omhoog te voeren. Men doet dit in Velsen-N. en voor het Oosterduinplein is dit ook gewenscht. Noch het eerste, noch het tweede plan v. d. Pieterman brengen de ge wenschte oplossing. Spreker meent, dat wan neer beide plannen verworpen worden, er een oplossing komt, die ons allen kan voldoen. Er wordt nog geruimen tijd over deze zaak gediscussieerd. Tenslotte wordt het prae- advies van de meerderheid (d.w.z. afwijzing der bouwvergunning) met 14 tegen 12 stem men aangenomen. Uitbreiding Commissie van Toezicht op de Visscherijschool. In de raadsvergadering van 14 December 1937 heeft de voorzitter toegezegd, dat B. en W. zouden overwegen de commissie van toe zicht op de Gem. Visscherijschool te IJmuiden met één lid uit te breiden. B. en W. hebben tegen deze uitbreiding geen bezwaar, waarom zij den raad voorstellen, hiertoe te besluiten en de betreffende veror dening dienovereenkomstig te wijzigen. Aldus wordt besloten. Benoemingen. Benoemd wordt: tot onderwijzer aan de openbare school voor U.L.O. de heer H. Horbeek. onderwijzer op wachtgeld aan de openb. school voor Ui.O. te Alkmaar; tot lid van de commissie van toezicht op de Handelsavondschool (vacature wegens niet aanneming der benoeming door den heer J. IJzerdraat) de her G. H.^Surink. Ingekomen stukken en mededeelingen. In verband met het voorstel van B. en W. hen te machtigen, aan de afdeeling Velsen- IJmuiden van „Volksonderwijs" mede te deelen, dat hun verzoek om subsidie in ver band met de gemeentefinanciën niet kan worden ingewilligd, spreekt de heer V e r- meulen (A.R.) de hoop uit, dat dit niet tot gevolg heeft dat B. en W. hun toezegging bij de begrooting gedaan, niet gestand doen. De heer Bosman (V;D.) meent, dat het de bedoeling van het bestuur is een tegemoet koming te ontvangen voor de kosten der ver warming. De heer v. d. Flier (S.D.A.P.) bevestigt dit. Spreker toont met cijfers aan het hooge water verbruik in het laatste jaar, als gevolg van den slechten toestand der centrale ver warming in de school in IJmuid en-Oost. Het geen subsidie, maar een tegemoetkoming in de hoogere kosten door de centrale verwar ming te vervangen door gasverwarming. Spre ker stelt voor, de kosten ten bedrage van f 225.63 te vergoeden. De Voorzitter zegt, dat het college haar toezegging gedaan bij de begrooting handhaaft. Spreker meent, dat het voorstel van den heer v. d. Flier overbodig is. B. en W. hebben van het niet-functionneeren der cen trale verwarming nooit iets gehoord. B. en W. zullen direct maatregelen nemen, om dit te verbeteren. De heer Bosman spreekt er nog zijn ver wondering over uit, dat B. en W. niet geweten hebben, dat de centrale verwarming niet deugt. De opzichter wist er alles van. De heer v. d. Flier (S.D.A.P.) bespreekt een artikel in een der bladen over de onvei ligheid te Santpoort. De Voorzitter antwoordt dat alhoewel hij geen inlichtingen over de politie wenscht te geven, er in Santpoort al het mogelijke ge daan wordt voor een goede bewaking. De heer Zalm (S.D.A.P,) heeft vernomen, dat eenige gesteunden van het Orgaan voor Steunverleening de mededeeling kregen, dat zij nog geld te goed hadden. Wie schetst de verbazing van de gelukkigen toen zij aan het bureau gekomen moesten vernemen, dat zij nog8 of 9 ets, soms zelfs 1 ct. te goed hadden. Dit is de bureaucratie ten top ge voerd. Er zijn menschen. die een fiets hebben gehuurd om het geld te halen. De heer Visser keurt deze handeling van het Orgaan af. De heer De Groot (lib.) vraagt wat de oorzaak is, dat zoovele wandelgelegenheden met hekken worden afgesloten. De Voorzitter wil dit gaarne onder zoeken, maar merkt hij op, het sluiten van particuliere terreinen heeft de bekende oor zaak. De heer Vermeulen (A.R.) meent, dat de afsluiting van de Kalverstraat in de ver keerde richting is geschied. Hij staaft dit aan de hand van een ongeluk, dat onlangs op den hoek van de Trompstraat en den Zeeweg is geschied. Wanneer men dit handhaven wil zou bij den ingang van de Willebrordstraat een aanwijzing moeten worden geplaatst. Alle vreemden die IJmuiden binnen willen, rij den rechtuit den Stationsweg in.. De Voorzitter zal de zaak onderzoeken. De heer Heeremans (RK.) deelt mede, zulks in verband met de kwestie v. d. Pieter man, dat hij zich terugtrekt uit het fractie- verband der rechtsche raadsfracties. Waarop de vergadering gesloten wordt. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. SanderHaasnoot, d.. Anna- straat 30. IJmuiden. N. HeiligSchoon, d.. Kon. Wilhelminakade 85. IJmuiden. A, G. Achter bergKoelemeijer, d.. Iepenstraat 7, IJmuiden. G. Zwaaij—Swart, d., Tuindersstraat 84. IJmui den. D. Bakker—van den Berg, z„ James Watt straat 8, IJmuiden. C. A. Beentjes—Berkhout, d.. Wijkerstraatweg 56, Velsen. N. van Ham Troost, d., Popelstraat 7, IJmuiden. J. M. W. Vorstman—Bijvoet, z., Burg. Enschedélaan 40, Santpoort. A. van der KolkZwanenburg, z., Velserduinweg 89, IJmuiden. W. D. J. God- dijn—Brandse, Hagelingerweg 179, Santpoort. Overleden; A. Duijn, 53 j., echtgen. van E. J. Genefaas, Willemsbeekweg 6, IJmuiden. A. W. Bakker, 64 j., ongehuwd, Schaepmanlaan 2, Velsen. M. J. Verkes, 17 j., ongehuwd, Zeeweg 282, IJmuiden. C. J. Dekker, 3 m. z. v P Dek ker. Noorderlaan 32, Velsen. G. Swart, 66 j., echtgenoote van A. F. Pleeging, Koningsweg Velsen. A. Mantel, 91 j., weduwe van S. LOOP DER BEVOLKING IN 1937. Het aantal inwoners der gemeente bedroeg op 1 Januari 1937: 45916, waarvan 22869 m. en 23047 vr. De bevolking vermeerderde gedurende het jaar door geboorte met 866 (470 m. en 396 vr.) en door vestiging met 2898 (1288 m. en 1610 vr.) De geheele vermeerdering was dus 3764 (1758 m. en 2006 vr.) De bevolking verminderde gedurende het jaar door sterfte met 318 (170 m. en 148 vr.) en door vertrek met 2763 (1310 m. en 1453 vr.) De geheele vermindering was dus 3081 (1480 m. en 1601 vr.) De werkelijke vermeerdering was dus 683 (278 m. en 405 vr.) Het aantal geborenen binnen de gemeente bedroeg: WOENSDAG 26 JAN. 1938 De conlractaclie in het Visscherij- bedrijf. M. 459 19 Vr. 385 10 Tot. 344 29 421 31 394 16 815 47 Levend aangegevenen Levenloos aangegevenen Totaal In 1936 werden geboren: Levend aangegevenen Levenloos aangegevenen Totaal 452 410 I De sterfte binnen de ge meente, zonder de leven loos aangegevenen was 161 137 In 1936 bedroeg zij 170 138 Getal huwelijken 360 (in 1936: 348). Getal echtscheidingen 17 (in 1936: 12). HET KWARTJE VAN MINISTER ROMME. Binnenkort kunnen de spaarders profiteeren. Vele van de 365 werkloozen, die deelnemen aan de spaarregeling, ingevoerd door minister Romme (het bekende kwartje van minister Romme) verbeidden met ongeduld den tijd, waarop zij voor het geld, dat zij op hun kaart bij eengespaard hebben, datgeene kunnen koo pen. dat zij zoo hoog noodig hebben. Naar wij vernemen zal dit spoedig het geval zijn. Er wordten maatregelen genomen, die ertoe zullen leiden, dat binnen enkele dagen met het verstrekken van de aangevraagde ar tikelen kan worden begonnen. 334, Groen, Middenhavenstraat 8, IJmuiden. Waartoe de reeders alsnog bereid zijn- Zooals wij reeds in ons blad van gisteren hebben medegedeeld, worden opnieuw door de organisatiebesturen vergaderingea. gehou den met hunne leden over de resultaten der opnieuw met het bestuur der Reedersvereeni- ng gehouden besprekingen. Nader vernemen wij dienaangaande, dat het bestuur der Reedersvereeniging zich ten op zichte van het contract voor de zeelieden alsnog bereid verklaart, op de groote booten in plaats van een leerling-matroos een licht matroos ter aanvulling te plaatsen. Ten aanzien van het contract der haven arbeiders heeft genoemd bestuur zich in prin cipe bereid verklaard, het garantieloon voor het lossen van haringboaten te verhoogen van 2 op f 2.25. Verder verklaarde men zich van •eederszijde bereid, wanneer een boot in aan merking komt voor lossing met twee volle ploegen en dit om technische redenen niet mogelijk is, aan de tewerk gestelde lossers het loon voor twee ploegen uit te betalen. De gisteren gehouden vergaderingen waren druk bezocht. BESOMMINGEN. Arb. Tooneelvereeniging Palvu. Schip van Venn, aankomst Agamemnon (Ned.) Altona (Duitsch) Alkmaar (Ned.) Algorab (Ned.) Ajax (Ned.) Alchiba (Ned.) Amstelkerk (Ned.) Breda (Ned.) Boskoop (Ned.) x) Baarn (Ned.) x) British Prestige (Eng.): Boschfontein (Ned.) x) Barneveld (Ned.) Bennekom (Ned.) Cassel (Du.) Caribia (Du.) x) Ceres (Ned.) Costa Rica (Ned.) x) Eurymedon (Br.) Ena (Ned.) Eemland (Ned.) Europe (Noor) x) Freiburg (Du.) x) Grpotekerk (Ned.) x) Glenfinlas (Eng.) x) Gaasterkerk (Ned.) x) Gleniffer (Eng.) x) Glaisdale (Br.) Ganymedes (Ned.) Gorjistan (Br.) Hermes (Ned.) Heidelberg (Du.) Hercules (Ned.) Hada (Ned.) Harpenden (Br.) Iris (Ned.) Istok (Joeg. SI.) Julia (Griek) Joh. de Witt (Ned.) x) Kurmark (Du.) Laertes (Ned.) x) Lotte Halm (Du.). Meerkerk (Ned.) x) Magdeburg (Du.) x) M.v. St.Aldegonde (N.) Maron (Eng.) x) Madoera (Ned.) Marslew (Eng.) Mars (Ned.) Nijkerk (Ned.) x) Nottingham (Ned.) Orestes (Ned.) Oberon (Ned.) Odysseus (Ned.) Phoenica (Du.) Poelau Tello (Ned.) x) Patricia (Du.) Phrontis (Ned.) x) Poelau Roebiah (Ned.) Poelau Laut (Ned.) x) Phrygia (Du.) Pluto (Ned.) Pan Gothia (Zw.) x) Poseidon (Ned.) Randfontein (Ned.) x) Recina (Joeg. Slav.) Simaloer (Ned.) Stuyvesant (Ned.) Saturnus (Ned.) Soemba (Ned.) Springfontein (Ned.) Streonshalh (Eng.) Singkep (Ned.) x) Simon Bolivar x) Tawali (Ned.) Triton (Ned.) Theseus (Ned.) Venus (Ned.) Vulcanus (Ned.) Zaanland :Ned.) Zijpenberg (Ned.) Midd. Zee Ned. Indië Chili Zuid Afrika Danzig West Afrika Hamburg Chili Chili (via L'pool) Chili Abadan Beira Hamburg Hamburg Ned. Indië West Indië Jaffa (via R'dam) Hamburg Batavia Curasao Buenos Aires Port Arthur Ned. Indië Japan Japan Japan Japan B. Aires Alexandrië Liverpool Bourgas (via R'dam) Ned. Indië Bourgas Danzig Hicuy West Indië Buenos Aires Buenos Aires Batavia Ned. Indië Batavia Danzig Japan Ned. Indië Batavia Batavia Batavia Buenos Aires Hamburg Zuid Afrika New Castle Chili Zw. Zee Oporto Tampico Batavia West Indië Batavia Batavia Batavia Pto Barrios Danzig Aruba West Indië Z. Afrika Buenos Aires Ned. Indië W. Indië Alexandrië (via Antw.) Batavia Z. Afrika Rosario Batavia West Indië Batavia Izmir Stettin Venetië Napels Buenos Aires Buenos Aires 31 Jan. 6 Febr. 26 Jan. 29 Jan. 30 Jan. 26 Jan. 5 Febr. 5 Febr. 28 Jan. 30 Jan. 2 Febr. 27 Jan. 20 Febr. 31 Jan. 3 Febr. 3 Febr. 15 Febr. 10 Febr. 26 Jan. 11 Febr. 7 Febr. 1 Febr. 25 Febr. 26 Jan. 22 Febr. 15 Febr. 26 Febr. 27 Jan. 24 Jan. 3 Febr. 10 Febr. 1 Maart 31 Jan. 2 Febr 29 Jan. 3 Febr. 3 Febr. 5 Febr 31 Jan. 12 Febr. 1 Febr. 15 Febr. 15 Febr 4 Febr 30 Jan. Laatste bericht 24 Jan. van Napels. 19 Jan. van Port Said. 20 Jan. van Callao. 22 Jan. te Mombassa. 25 Jan. van Brünsbuttel. 27 Jan. van Dakar. 25 Jan. vertrokken. 21 Jan. te Liverpool. 15 Jan. van Curacao. 22 Jan. te Valparaiso. 22 Jan. van Gibraltar. 16 Jan. van Kaapstad, in lading. 25 Jan. van Antwerpen. 22 Jan. van Port Said. 25 Jan. van Trinidad. 24 Jan. van Finisterre. vertrekt 29 Jan. 19 Jan. van Pt. Said. 10 Jan. vertrokken. 21 Jan. van Montevideo. 13 Jan. vertrokken. 20 Jan. van Macassar. 22 Jan. van Gibraltar. 25 Jan. van Londen 22 Jan. van Colombo. 22 Jan. van Colombo. 21 Jan. van St. Vincent. 24 Jan. te Jaffa, in lading. 21 Jan. van Catacola. 15 Jan. van Padang. 21 Jan. van Cavalla. 18 Jan. te Kiel (motorschade 20 Jan. van Rosario. 8 Jan van Pto Barrios. 8 Jan. van San Nicolas. 7 Jan. vertrokken. 22 Jan. van Pt. Said. 22 Jan. te Batavia. 25 Jan. vertrokken. 22 Jan. vertrokken. 21 Jan. te Yokohama. 22 Jan. van Colombo, in lading. 15 Jan. vertrokken. 21 Jan. van Padang. 25 Jan. vertrokken. 26 Jan. vertrokken. vertr. 26 Jan. van Beira 25 Jan. vertrokken. 22 Jan. van Callao. 24 Jan. van Bourgas. in lading. 12 Jan. van Trinidad. 23 Jan. van Sabang. 22 Jan. van Port of Spain 14 Jan. van Padang. in lading. 19 Jan. vertrokken, vertrekt 29 Jan. vertrekt 28 Jan. 10 Jan. vertrokken. 22 Jan. van Pto. Barrios. 25 Jan. van Marseille. 11 Jan vertrokken. 24 Jan. van Singapore 23 Jan. van Madeira. 20 Jan. van Kymessi. in lading. 23 Jan. te Hamburg 22 Jan. van St. Vincent. 20 Jan. van Pt. Said. 18 Jan van Barbados. 22 Jan. van Gibraltar. 23 Jan. te Stamboul. vertrekt 29 Jan. 23 Jan. van Bari. 24 Jan. te Izmir. 20 Jan 18 Jan. van Bahia. van St. Vincent. x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton. „Menschen in Pension". De arbeiderstooneelvereeniging Palvu, gisseur de heer H. van Dokkum, bracht- Dins dagavond haar donateurs de uitvoering van een geheel nieuw tooneelwerk, n.l. een come- die in 4 bedrijven door A. Bromet „Menschen in Pension". De voorzitter-regisseur kon zijn openings woord voor een volle zaal uitspreken en deel de mede, dat het getal donateurs zich zoo uit breidt, dat binnenkort de voorstellingen voor besloten kring gegeven zullen worden en geen kaarten meer verkocht zullen worden. De schrijver voert, zooals de titel reeds aan duidt, zijn publiek in het milieu van een groep pensiongasten, waar o.a. een kranten man, een dokter, een acteur en zijn verloofde deel van uitmaken. De auteur heeft onge twijfeld kijk op het samenstellen van een too neelwerk. Hij is, veronderstellen wij, reeds meermalen teleurgesteld in de critieken op zijn werk en neemt de nu geboden gelegen heid grif te baat om in meerdere bedrijven zijn verontwaardiging over tooneelcritiek te luchten, zoo veelvuldig, dat het opvallende vooringenomenheid verraadt, al moeten wij er onmiddellijk aan toevoegen, dat critiek- met-dubbele-pen, het schrijven van tegenge stelde meeningen door één persoon in twee bladen, niet genoeg gehekeld kan worden. In haar geheel draait de intrige natuurlijk om de ups en downs, het lief en leed in pen sion Govers, door mevr. Heiligers als de sym pathieke hospita zoo energiek geleid. Om deze sterke speelster groepeerden zich de acteur John en z*n verloofde Magda, de student Bobbie, mevr. Harting en broer, dok ter Lampe en onderwijzeres Boompje, de jour nalist Hartman en het dienstmeisje Lucie. In 1, waar de schrijver op logische wijze de verschillende lijnen uitstippelt, waarlangs de belevenissen van de pensiongasten zullen loo pen troffen ons reeds de figuren, die zich tot sterke spelers zouden ontpoppen met het voortschrijden van het verhaal: de hospita, die als altijd geroutineerd, vlot spel leverde, de journalist (Boersma) vertrouwd met plan- kenland, de kleptomaan Jacob, die een uit stekende entree maakte en Lucie, die niet vrij van chargeeren was, maar daarmede de vroolijke noot aanzetten kon. Het tweede bedrijf gaf den heer Broeren als dokter in zijn onderhoud met Jacob b.v. gelegenheid een natuurlijk gespeeld tooneel- tje ten beste te geven. De scène van juffrouw Govers met den student over de gestolen portemonnaie zat goed in elkaar; de heer van Dijk gaf er zijn beste krachten aan. Ook het slot, waarin allen op de planken zijn kreeg mede door de zorgen der regie een stevig samenspel mee. Een vlugge tooneelverandering (2 x) be nevens een stevig tempo deden de vier be drijven vlot verloopen. De acteur en Magda gaven een aardig ta fereeltje bij het begin van 3; ook Bobbie en juffr. Boom hadden een gevoelig gespeeld onderhoud, dat ons met veel verzoende. Want voordien gaf de persoon van den stu dent in deze rol een wat onwennig gevoel. De krantenman ontpopte zich langzamerhand als een louche individu en de heer Boersma maakte er een levendig type van, zoodat ook daarmede 3 aan kracht won. Mej. Alders had zich het zielige bocheltje, dat liefde gevon den dacht te hebben, helder voor den geest gesteld en kon alles in deze rol meegeven. Ergerlijk, dat bij enkelen onder het publiek de tragiek van de mismaakte boven „hun pet" gaat en misplaatst gegrinnik en gegichel de sfeer van deze subtiele momenten verstoorde. Met groote aandacht hebben de goedwillen den Palvu's spel gevolgd, een spel, dat in zijn geheel goede kwaliteiten had. Ook de toonee- len zagen er frisch uit, zoodat men weer een bevredigende uitvoering aan de reeks reeds gegeven avonden kan toevoegen. w. NA DE HARINGLOGGERS WEER HARING DRIFTERS. Nu het gedaan is met de haringvisscherij der loggers, schijnen de Engelsche drifters het nog eens te willen probeeren. En ze hadden daarmee succes, want ze hadden nog een be hoorlijke vangst en maakten goede prijzen. De gemiddelde besomming der vier drifters, die Maandag en Dinsdag binnen waren was ruim f 1700. De totale aanvoer dezer vier schepen was ca. 975 kisten. Indien er nog haring gevangen wordt, zal er nog wel eens een enkele drifter binnen komen. VERTROKKEN TRAWLERS. Gisteren en heden zijn vertrokken: Martha IJM. 165, Betrice IJM. 118, Gerber- dina Johanna IJM. 38, Christine IJM. 2, Utrecht IJM 73, Derika 7 IJM. 417, Catherina Duyvis IJM 60, Witte Zee IJM. 167, Sper wer IJM 133, Amstelstroom IJM. 91, üiver IJM. 384. Petten IJM. 49. Voorwaarts IJM. 83. Maria Elisabeth IJM. 114, Eveline IJM. 115. Dirkje R.O. 53, Hercules IJM. 196, Am sterdam IJM. 58, Jacqueline Clasine IJM. 10, Mary IJM. 189, Rijnstroom IJM. 86. manden 65 250 150 85 845 610 105 460 195 300 Trawlers; Geziena Catherina IJM. 50 f 1540 IJselmond IJM. 78 f 2630 Protinus IJM. 85 f 2250 Olympia IJM. 111 f 1880 Silvain IJM. 116 f 4060 Norma Maria IJM. 6 f 3670 Shamrock IJM. 129 f 1900 Maria S. Ommering IJM. 7 f 3900 Ewald IJM. 48 f 2030 Antje R.O. 15 f 2620 Loggers met versche visch: RO 9 f 1430, KW 74 f 1470. KW 114 f 830. Engelsche drifters met versche haring: IJ.H. 189 f 2470, L.T. 517 f 1460. Op 26 Januari werden 933 kisten met versche haring aangevoerd. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). Tarbot 10778 ct. per kg. Tong 106—76 ct. per kg. Heilbot 8858 ct. per kg. Griet f 34—f 16 p. 50 kg. Groote schol f -5f 13 idem. Middel schol f 18f 15.50 idem. Zetschol f 30—f 24 idem. Kleinschol f 28f 14 idem. Bot f 15.50f 14 idem. Schar f 11.50—f 8 idem. Tongschar f 46f 21 idem. Poontjes f 7.50f 5.90 idem. Groote schelvisch f 24—f 13 idem. Middel schelvisch f 25—f 16 idem. Kleinmiddel schelvisch f 22.50—f 14 idem. Kleine schelvisch f 18f 10 idem. Groote gul f 11.50f 8 idem. Kleine gul f 14f 6 idem. Wijting f 9.50f 6.40 idem. Makreel f 17 idem. Versche haring f 5.15—f 3.60 idem. Makreel f 17 idem. Versche haring f 5.15—f 3.60 idem. Kabeljauw f 39f 15.50 per 125 kg. Vleet f 6—f 2 per stuk. Leng f 2.20—f 11.10 per stuk. Koolvisch f 0.78—f 0.15 per stuk. Rog f 27 per koop. VERGADERING BESTUURDERSBOND KENNEMERLAND. Vrijdag 28 Januari a.s. houdt de bestuur- dersbond „Kennemerland", van de Nederland- sche Vakcentrale, waarbij verschillende vak organisaties aangesloten zijn, een vergadering in het café de Feber aan den Zeeweg. Kwartiersspeeches worden gehouden door de heeren S. van Riet (N.B.T.), Ch. Ultzen (C.B.P.T.T.) en F. C. M. Takes (Mercurius) resp. over de onderwerpen: „De salariseischen", „de huidige salarisactie van het Rijksperso neel" en „Nut en doel der organisatie". Na de pauze spreekt de secretaris van het hoofdbestuur, de heer H. B. Berghuijs over: Versterk Uw organisatie. DE IRENE WEER NAAR ZEE. De stoomtrawler Irene IJM. 89. die ge- ruimen tijd is opgelegd geweest gaat morgen weer naar zee. VERANDERING IN HET BESTUUR VAN V. S. V. In de vacature van penningmeester van V. S. V-, ontstaan door het bedanken van W. van Tilburg, is gekozen de heer M. van *t Veer. VEILING „ONS BELANG". Spruiten le soort per K.G. 10—16x/2 Spruiten 2e soort per K.G. 49 Boerenkool per K.G. V/z2 Gelekool per K.G. 34 Groenekool per K.G. 3W» Prei per K.G. 3—3j4 Sla per kist 20—43. SANTPOORT „HOE MOETEN WIJ DAMMEN?" Over dit onderwerp zal de kampioen van Haarlem, de heer Zitman, Maandag a.s. voor de leden van de damclub .Stabiel" en andere belangstellenden een causerie houden. SANTPOORTS BLOEI Het bestuur van Santpoorts Bloei heeft be sloten in het vervolg slechts één propaganda- avond per jaar te geven, doch daartegenover het artistieke peil zoo hoog mogelijk op te voe ren. De eerste avond volgens dit besluit wordt a.s. Zaterdag 29 Januari gegeven in „Zomer- lust", waar het bekende gezelschap van Paul Ostra een cabaret-revue zal opvoeren, getiteld „Met een lach door het leven,". Ook de matinée's voor kinderen wil .Sant poorts Bloei" op een hooger plan brengen, waarmee op 29 December jl., toen het onder leiding van Jan van Dommelen staande jeugd- gezelschap optrad, reeds een begin werd ge maakt. Op dezen weg zal worden voortgegaan op 16 Februari a-s., wanneer het bekende thea ter van Bert Brugman met de sprookjesach tige humoresque „De Tooverviool," komt. Dat het optreden van Bert Brugmans thea ter op een hoog artistiek peil staat, blijkt wel hieruit, dat het door vele personen van naam o.a. Paul Huf, Eduard Verkade, Prof. Keesom, Mgr. Taskin en Henriette Roland-Holst, wordt aanbevolen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5