TSJANG KAISJEK OVER DEN TOESTAND. THIJS IJS GAAT DOOR DIK EN DUN „Jubileumzitting" van den Volkenbondsraad. N' WOENSDAG 26 JANUARI 1938 De strijd in het Verre Oosten Beslissende tegenaanval nog niet mogelijk. De vertegenwoordiger van de Deut sche Allgemeine Zeitung te Hankau heeft een onderhoud gehad met Maarschalk Tsjang Kai Sjek. De Maarschalk verklaarde, dat een be slissende tegenaanval op het oogen blik niet mogelijk is. De Chineesehe troepen hebben tot nu toe meer dan driehonderdduizend dooden en ge wonden verloren. Weliswaar zou een groot deel van de gewonden weer dienst kunnen doen, doch zooals de toestand op het oogenblik is, wordt dit deel van het leger veelal een plaag voor het land. Het plundert en rooft en de staat moet ingrijpen om de orde te herstellen. Ten aanzien van het materieel verklaarde de Maarschalk, dat het tot nu toe slechts in beperkten omvang mogelijk is Igeweest zelf te fabriceeren, zoodat China aangewezen is op invoer uit het buitenland. De meest ge bruikte weg is over Hongkong en Kanton doch deze weg wordt ook het meest bedreigd. Op het oogenblik maakt de Maarschalk zich evenwel nog geen zorgen. Bovendien bestaan nog de wegen door Franseh Indo-China, ter wijl de weg naar Burma bijna gereed is. Ver der bevestigde de Maarschalk dat de geruch ten over het aanleggen van een weg van Tsjengtoe naar Oeroemtsji waar zijn, reeds zijn deelen van dezen weg gereed. Tenslotte verklaarde de Maarschalk, dat een communistische invloed in China niet te vreezen is. China leeft getrouw volgens de voorschriften van iSoen Jat iSen en zal hieraan trouw blijven. China zal zich blijven verzetten. De Chineesehe bond voor buiten- landsche betrekkingen heeft een ma nifest gepubliceerd, waarin wordt ge zegd, dat zoolang Japan door zal gaan met China aan te vallen, China tegen stand zal blijven bieden. Wanneer Ja pan werkelijk vrede zou willen, dan moet het onmiddellijk den strijd sta ken en zijn strijdmacht uit China terugtrekken. Het zou dan verder een derde mogendheid of groep van staten bemiddelend laten optreden, teneinde een definitieve oplossing tot stand te brengen in de vraagstukken, welke hangende zijntusschen China en Japan. In het manifest wordt verder verklaard, dat de Japansche vredesvoorstellen voortspruiten uit de wetenschap, dat de Chineesehe soldaten steeds beter worden In den strijd en dat de Ja pansche troepen, hoe verder zij het land bin nendringen, steeds meer te lijden zullen heb ben van de guerilla van de Chineesehe troe pen. China zal evenwel niet in den val loopen, welke Japan openstelt. De schrijvers van het manifest verwerpen de eischen van Japan om tezamen een anti communistisch blok te vormen, een autonome regeering toe te laten in Noord-China en de onafhankelijkheid te laten uitroepen in Bin nen Mongolië. Verder sporen zij de leden van den Volkenbond aan een einde te maken aan den aanval van Japan en den invloed van den bond te herstellen. Verder wordt in het manifest dank betuigd Huis van misdadiger in brand gestoken. Twee bewoners, die poogden te ontvluchten, neergeschoten. In het Fransche plaatsje La Flèche had een zekere Cornuel een gendarme doodgeschoten. De gendarmerie besloot daarop zijn huis in brand te steken, teneinde de drie bewoners te dwingen, naar buiten te komen. Toen het vuur het inwendige van de woning had be reikt, kwam plotseling een der gebroeders Cornuel, gewapend met een geweer, naar bui ten. Hij wist in de duisternis te ontkomen. Eenige oogenblikken daarna verscheen ook zijn broer, doch nadat hij enkele stappen had ge daan stortte hij ter aarde, getroffen door een kogel. Kort daarop kwam vrouw Cornuel, haar kleeren en haren in vlammen gehuld, te voor schijn. Zij stortte, eveneens door een kogel ge troffen, op den trempel van haar huis neder. Het bosch, waarin de vluchteling zich, naar men aanneemt, verborgen houdt, zal door patrouilles worden afgezocht, doch daar hij met een geweer gewapend is, wordt gevreesd dat nieuwe slachtoffers zullen vallen, indien hij niet spoedig gevat wordt. Neger veroordeelt twee ras- genooten. 1 aan de mogendheden, die China hebben ge holpen. De schrijvers zijn het eens met de lei ders van de Labour-partij in Engeland en de Vereenigde Staten, dat een boycot van Japan sche goederen, een uitvoerverbod van oorlogs materiaal naar Japan en het weigeren van leening te geven aan Japan de meest effec tieve sancties zijn tegen Japan, waardoor China wordt geholpen. Japan's plannen. In Chineesehe klingen vermoedt men, dat Japan's militaire plannen als volgt zijn: Ver overing van Soetsjau, het kruispunt van den spoorweg van Tientsin naar Poekau en den Loenghai-spoorweg, vervolgens onrust zaaien in Zuid-Ohina en tenslotte aanval op Woet- sjang en Hankau. Het schijnt, dat de Japansche autoriteiten overal in China regeeringen willen vormen, welke onder hun invloed staan. Luxemburg Unicum in Amerikaansche strafzitting. Uit Marion (Arkansas), 25 Januari: Onder zeer groote belangstelling is alhier het doodvonnis uitgesproken over twee jonge ne gers, die zich schuldig gemaakt hadden aan een poging tot moord op een blank meisje. In de jury had o.a. zitting de neger John Clay- brook uit Topaz in den staat Arkansas, die birmede de eerste van zijn ras was, die aange wezen werd vonnis te spreken over een mede kleurling. Ondanks de groote publieke belang stelling hebben zich geen incidenten voorge daan. Religieuze fanatici leveren slag met politie. Hevig vuurgevecht in Zuid-Amerikaanschen Staat. RIO DE JANEIRO, 25 Jan. In den staat Pernambuco hebben religieuze fanatici en politie-beambten 42 uur lang een vuurgevecht geleverd, waar bij 145 personen werden gedood, o.w. vijf politie-beambten. De aanvoerder der fanatici, die reeds geruimen tijd door de politie werd gezicht, is ontkomen. (D.N.B.) Een kabinetscrisis op komst. Het A. N. P. meldt: De Liberale partij heeft haar coalitie-genoote de Soc. Democratische Arbeiderspartij, thans officieel in kennis ge steld van de principieele weigering der derde in de regeeringscoalitie deelnemende partij, de rechtsche of Roomsch Katholieke partij, den liberalen candidaat voor een minister zetel te aanvaarden. De voorgedragene is mr. Georges Schommer, rechter in de Luxem- burgsche arrondissementsrechtbank, van wien beweerd wordt, dat hij vrijmetselaar, en des wege voor de Luxemburger R.K. Kamerleden onaanvaardbaar, zoude zijn. De liberale partij wijst de Soc. Dem. partij op de mogelijke ernstige gevolgen van het handhaven dezer onaanvaardbaarheidsver klaring welke zij in strijd acht met de grond wettige gewetensvrijheid. Het voortbestaan der „drie-partijenregee- ring" wordt daardoor h.i. ernstig' in gevaar gebracht. DeitscMancL de i'egeeringen te Parijs en Londen het gevoel, dat de zitting, die vandaag te Genève geopend wordt, beheerseht zal worden door de be zorgdheden, die na het uittreden van Italië door de houding van zekere mogendheden zouden kunnen ontstaan ten aanzien van de toekomst van het Volkenbondshandvest. De gedachtenwisseling heeft de vastbeslotenheid van Frankrijk en Engeland bevestigd, om de plechtige wijze, in een vorm, die nog vast gesteld moet worden, hun gehechtheid aan de beginselen en de methoden van het handvest en aan de collectieve veiligheid tot uitdruk king te brengen. Na contact te hebben gezocht met hun collega's der andere delegaties zullen Eden en Delbos in Genève een besluit nemen over de vraag of de trouw van hun landen aan de Geneefsche instelling voor den Raad in een gemeenschappelijke verklaring zal worden uitgesproken dan wel in afzonderlijke rede voeringen van beide ministers, welke met el kander zouden overeenstemmen". Hernieuwde luchtaanval op Barcelona. Thans 150 dooden en 300 gewonden Alle Katholieke jeugdorganisaties in Beieren ontbonden Volgens Havas zijn thans alle Katholieke jeugdorganisaties in Beieren ontbonden en verboden. De autoriteiten verklaren in ver band hiermede, dat de organisaties vijandig jegens den staat zijn opgetreden. De leden der organisaties zouden belast geweest zijn, met het overbrengen van berichten van poli- tieken aard en het maken van lasterlijke pro paganda tegen den staat. garije. Kabinetscrisis wacht nog op oplossing. De kabinetscrisis die na het aftreden van den minister van handel, Barof, uitbrak, is nog steeds niet geëindigd. Ook gisteren heeft minister-president Kusseiwanof nog verschei- dane malen vergeefs getracht, den minister van handel te bewegen, zijn zetel te hou den. Men verwacht dat het kabinet vandaag weer voltallig zal zijn. Naar generaal Loekof, tot dusver minister van Oorlog, bij zijn afscheid van het officie renkorps verklaarde, zal hij het leger defini tief verlaten. Frankrijk. Eden confereert met Chautemps en Delbos. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Anthony Eden, heeft op de doorreis naar Genève te Parijs een onderhoud gehad met Chautemps en Delbos. In een hierover gepubliceerd communiqué wordt gewezen, dat de staatslieden geheel tot overeenstemming zijn gekomen ten opzichte van alle problemen. „In het bijzonder hebben Republikeinen bestoken Ceuta, De luchtmacht van Franco heeft gisteren wederom een hevigen aan val op Barcelona gedaan. Men raamt het aantal dooden op honderd vijftig, dat der gewonden op meer dan driehonderd. De overval was zoo verrassend, dat niemand jelegenheid had een schuilplaats te be reiken. Negen vliegtuigen namen aan den aanval deel. Het waren groote driemotorige bommen werpers, die geëxcorteerd werden door 3 jacht vliegtuigen. Zij wierpen ongeveer 20 bommen uit. boven de binnenstad. Verscheidene huizen werden verwoest, doch men weet nog niet hoe groot de aangerichte schade in het geheel is. Volgens een bericht uit Gibraltar aan het Spaansche persagentschap te Londen, hebben vliegtuigen der Spaansche regeering vandaag Ceuta, waar 500 Mooren op inscheping wacht ten, gebombardeerd. Hierbij werden 165 personen gedood of gewond. In een communiqué van het groote hoofd kwartier der rechtsche troepen wordt mede gedeeld: Dinsdag heeft de vijand in den sector van Teruel eenige van onze stellingen aangeval len, die op krachtige wijze tegenstand boden. De vijand werd achtervolgd en moest een honderdtal gevangenen, wapens en munitie achterlaten. Ongeveer honderd gedoode vijan den bleven op het slagveld achter. Radio Barcelona heeft het volgende offi- cieele communiqué uitgezonden: Gedurende de eerste uren van den dag zijn onze troepen van het oostelijke leger aan het front van Teruel opgerukt, en hebben zij, na den weer stand van den vijand te hebben overwonnen, heuvel no. 70 La Calla de La Olla en andere punten in dezen sector bezet. Een aantal vijandelijke vliegtuig-eskaders trachtte onzen opmarsch te verhinderen, die overigens door onze luchtmacht beschermd werd. Aan het einde van den dag hadden wij nog alle ver overde stellingen in ons bezit. Twee Groene Muizen' geland. te Rio Twee van de 'drie „Groene Muizen", de Italiaansche bommenwerpers, die voor een tocht over den Zuidelijken Atlantisclien Oceaan waren vertrok ken, zijn gisteren om 23 uur Italiaan- sche tijd, op het vliegveld van Rio de Janeiro geland. Het derde toestel, dat bestuurd wordt door Moscatelli, was door een schroefdefect genoodzaakt een noodlanding te Natal te maken. Dit vliegtuig zal vandaag den tocht naar Rio voortzetten. Over het verloop van deze vlucht vernemen wij nog, dat de toestellen waarvan er één naar men weet onder commando staat van Bruno Mlussolini om 16.30 uur (Ital. tijd) op 4000 M. hoogte in volkomen formatie en zeer regelmatig boven San Fernando Noronha vlogen. Kort daarna moest Moscatelli wegens bo vengenoemde reden naar Natal terugkeeren. De belde andere toestellen passeerden om 18 uur Italiaansche tijd Pernambuco. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC En daar krijgt Thijs toch weer een oplawaai, dat hij heelemaal dooi de lucht vliegt. Tjonge, zien jullie Thijs nu? De vonken vliegen er af! Help! gilde Thijs luid, maar niemand hoorde hem en natuurlijk kon niemand hem helpen ook! Waar zou hij terecht komen? Arme Thijs! Hij moet het wel ontgelden, hè, op dit avontuur! Tja, maar hij heeft nu eenmaal altijd veel avonturen, hè, daar is niets aan te doen. En reken maar, dat hij er veel van houdt ook, hoor Zoo zweefde Thijs een oogenblik door de lucht. Nu is het met me gedaan, nu is het met me gedaan! kreunde hij, toen hij zoo door de lucht suisde. Waar kom ik toch terecht??? Maar afwachten, jongens en meisjes, waar Thijs terecht komt. I'k zou wel eens willen weten, hoe het eigenlijk met oom Mopperniet en Sim gaat, want daar heb ik een heelen tijd niets meer van gehoord. Maar dat zullen we maar afwachten, hè? Tot morgen dan maar weer! Genève, Januari 1938. (Van onzen correspondent.) -IEMAND zal zeker verwach ten dat er deze week in de Volkenbondsstad fees telijkheden zullen gehou den worden ter eere van de dan plaats vindende honderdste zitting van den Volkenbondsraad! Doch ge heel onopgemerkt zal dit jubileum toch ook niet voorbijgaan. De voorzit ter van den Volkenbondsraad, die dit maal de vertegenwoordiger van Iran zal zijn, zal weliswaar geen jubelrede kunnen uitspreken, doch toch zeker zal een bezielend „Ende dispereert niet!" uit den voorzittersmond den voorstanders der Volkenbondsgedach- te worden toegeroepen. Vermoedelijk zal het ook bij deze woorden van den Raadsvoorzitter niet blijven en zul len ook verschillende andere Raadsleden, en in het bijzonder de vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk, de gelegenheid van deze jubileum-zitting aangrijpen om nog maals een verzekering van de trouw van hun land aan den Volkenbond af te leggen en daardoor tevens een antwoord te geven op de beweringen van Duitsche en Italiaansche zijden, dat na het uittreden van Italië uit den Volkenbond en het „Nooit meer terug! van Duitschland's officieele verklaring de Volkenbond als dood, zij het dan ook als nog niet toegraven moet worden beschouwd. Aan de verklaringen van trouw aan den Volkenbond, die Eden en Delbos de volgende week vermoedelijk hier zullen afleggen, is reeds heel wat diplomatiek overleg voorafge gaan, dat zelfs ook thans nog niet geheel ge ëindigd is. Zelfs is een reis van den secre taris-generaal van den Volkenbond Avenol naar Londen en Parijs voor deze zaak noodij geworden. Het plan om de 100ste Raadszitting tot een nieuwe trouwbekentenis tot den Volkenbond te maken, was van Avenol zelf uitgegaan. De Engelsche en Fransche regeeringen hadden hiertegen geen bezwaar, doch wilden in hun trouwbetuigingen aan den Volkenbond maar niet te veel zeggen over de gedachte der col lectieve veiligheid, die Avenol juist weder op den voorgrond had willen brengen. Vooral de Engelsche regeering wilde in dit opzicht niet zoo ver gaan als Avenol voor wenschelijk hield. Zij wilde integendeel juist de kleinere staten, die vreezen, dat zij door artikel 16 van het Volkenbondsverdrag in een oorlog tus schen fascistische en antifascistische staten zouden kunnen betrokken worden, geruststel len en daardoor hun gehechtheid aan het lid maatschap van den Volkenbond versterken. De Engelsche regeering wilde in haar verkla ring van trouw aan den Volkenbond tevens te kennen geven, dat artikel 16 over de ge meenschappelijke sancties en verdere collec tieve actie eigenlijk als buiten werking ge steld mocht beschouwd worden. De plotselingen reis van Avenol naar Lon den en Parijs had vooral ten doel de Engel sche regeering, die dan zeker ook wel door de Fransche zou worden gevolgd, van dit plan tot prijsgeven van het sanctie-artikel te doen afzien. Geheel zonder succes schijnt Avenol niet geweest te zijn. Weliswaar kon hij de Engelsche regeering niet tot een positieve uit spraak ten gunste van de strikte toepassing van het Volkenbondsverdrag bewegen, doch de nagatieve uitspraak van een practisch los laten van artikel 16 zou toch minder krach tig worden dan vooral Neville Chamberlain aanvankelijk voornemens was geweest te doen afleggen. Voor Avenol, die nog in zijn Nieuwjaarsboodschap had verklaard, dat het Volkenbondsverdrag een „minimum van ver plichtingen oplegt, zonder welke een werke lijke Volkenbond niet mogelijk zou zijn", scheen het grootste gevaar, dat de Volken bond uit de nieuwe Engelsche „trouw-beken- tenis" scheen te dreigen, voorbij! Het diplomatieke overleg over den juisten inhoud der door Delbos en Eden af te leggen verklaringen was echter nog niet geheel be ëindigd, toen plotseling de regeeringscrisis in Frankrijk uitbrak. Het werd daarbij terstond duidelijk, dat de crisis niet zoo snel zou zijn opgelost, dat bij de opening van de Raadszit ting op Maandag 17 Januari Frankrijk weer een nieuwe regeering en dus een nieu wen minister van buitenlandsche zaken zou hebben, die inderdaad met gezag als vertegen woordiger van Frankrijk zou kunnen spre ken sn een verklaring over de toekomstige houding van Frankrijk jegens den Volken bond zou kunnen afleggen. De Fransche re geering, door de Engelsche ondersteund, verzocht dus telegrafisch om uitstel der zit ting van den Volkenbondsraad en Avenol haastte zich den anderen Raadsleden telegra fisch in overweging te geven dit uitstel in te willigen en goed te vinden, dat de Volken bondsraad eerst op Woensdag 26 Januari zou bijeenkomen. Zonder eenig bezwaar van de andere Raadsleden is tot dit uitstel dan ook besloten. Onbillijke aanvallen. Teekenend voor de onrechtvaardige beoordeeling van iedere handeling of niet-handeling van den Volken bond is nu echter het misbaar, dat de Duitsche en Italiaansche bladen, natuurlijk op aanwijzing van hooger hand zooals in de Duitsche en Ita liaansche pers gebruikelijk is, over dit uitstel „op bevel van Frankrijk en Engeland" maken! Een der grootste wenschen van Berlijn en Rome is op het oogenblik steeds meer van de kleinere en midden-staten tot het uittreden uit den Volkenbond te bewegen. Om dit doel te bereiken stellen de Duit- schers en Italianen het voor, alsof de Vol kenbond niet langer een bond van gelijkge rechtigde volkeren voor een vredelievend doel is, doch een bond is van vazallen van Frank rijk, Engeland en Sovjet Rusland, die de andere leden in hun macht willen houden voor een gemeenschappelijke bestrijding' van der- drie -mogendh eden -bond Duitschland-Italië - Japan. Dit is duidelijk de tactiek van Berlijn en Rome. Zij trachten de kleinere op neutra liteit in een komenden oorlog gestelde staten bevreesd te maken door de voorstelling te wekken, dat de Volkenbond een anti-fascis tisch statenblok is, waarvan staten, die op hun onzijdigheid prijs stellen, geen deel meer be- hooren uit te maken. Voor deze tactiek kwam het uitstel van de 100ste Raadszitting, omdat in Frankrijk een regeeringscrisis was uitgebroken, uitstekend te pas. „Daar ziet gij nu, hoe het met de ge lijkgerechtigdheid in den Volkenbond gesteld is!" riep de Duitsche en Italiaansche pers den kleineren staten toe; „omdat in Frankrijk een crisis is uitgebroken, moeten alle andere ministers, die reeds naar Genève onderweg aijn, plotseling rechtsomkeert maken en maar Deze week de honderdste zitting. De reis van Avenol naar Londen en Parijs. Onrechtvaardige houding der Italiaansche en Duitsche pers. Zet de commissie voor Volkenbondshervorming haar arbeid stop? goedig afwachten, totdat Frankrijk en Engeland de baan voor Genève vrij verklaren! Hoe lang zult Gij nog dulden aldus als knech ten behandeld te worden?" Zelden is een aanval tegen den Volkenbond zoo onrechtvaardig geweest als in dit geval. Het stond voor iedereen vast, dat de betee- kenis der honderdste Raadszitting gelegen zou zijn in de verklaringen, die de verschillende Raadsleden in onderling' overleg zullen afleg gen over de toekomstige houding van hun land jegens den Volkenbond in verband met het uittreden van Italië en Duitschland's „Nooit meer terug!" Wie eenigszins met de „realiteit" rekening houdt (waarop juist de Italianen zich zoo gaarne beroepen!) -zal ech ter moeten toegeven, dat het voor alle Raadsleden daarbij van groot belang is te weten, hoe de houding in deze kwestie van Frankrijk en Engeland zal zijn, evenals de reeds bekende houding van Duitschland en Italië voor hen van groot belang is! Eerst wanneer men het standpunt van alle groote mogendheden, en vooral de Europeesche, tegenover den Volkenbond onder, de door Italië en Duitschland gewijzigde omstandig heden nauwkeurig kennen zal, zullen de klei nere, vooral de Europeesche, staten hun standpunt kunnen vaststellen. Zonder eenigs zins aan een verhouding' van meester tot knecht te denken, is het toch duidelijk, dat Geneefsche besprekingen over de toekomst van den Volkenbond weinig zin zouden heb ben, zoolang een groot land als Frankrijk (en in verband hiermede ook Engeland) de groote onbekende zou zijn. Het is toch zeker geen teeken van onder danigheid, wanneer de kleine staten er prijs op stellen de meening van een verantwoorde lijke Fransche regeering over de Volkenibonds- toekomst te leeren kennen! Hoe ongelukkig het dan ook trof, dat sommige ministers uit andere landen reeds onderweg naar Genève waren, het uitstellen der Raadszitting was stellig niet uitsluitend een Franseh belang, doch ha het belang van allen, die aan de Geneefsche 'besprekingen komen deelnemen. Dit des te meer, omdat bij gelegenheid van de 100e Raadszitting ook weer een bijeenkomst van de „Commissie van 28" voor de Volken- bondshervoraihag zal plaats vinden, die nu natuurlijk eveneens tien dagen werd uitge steld. Velen verdedigen hier de opvatting, dat deze commissie nu maar voor ontoepaalden tijd zich moet verdagen, daar de houding van Duitschland en Italië duidelijk maakt, dat een Volkentoondshervorming, welke ook, deze landen toch niet naar Genève zal terug brengen. Een hoofddoel der voorgenomen Volkentoondshervorming zal dus in ieder ge val gemist worden. Anderen hier zijn echter van andere opvatting. Kan men ontkennen, dat het ook bij de bespreking van deze kwestie wel van eenig belang is de opvatting der Fran sche regeering te leeren kennen en dat ook daarom eén uitstel tot na de oplossing der Fransche regeeringscrisis in aller belang raadzaam was? B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. prcgramiWA" DONDERDAG 27 JANUARI. HILVERSUM I 1875 M. en 415,5 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Omroepor kest. 11.00 Knipcursus. 11.30 Omroeporkest en solist. 12.30 Kovacs Lajos' orkest. 1.00 Zuid- Afrikaansch programma. 3.00 Knipcursus 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Orgelspel. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian-orkest. 6.30 Sportpraat- je. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Avro-dansor- kest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. mededeelingen. 8.15 Omroeporkest en soliste. 9.00 Radiotooneel. 10.00 Solistenconeert. 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-dansorkest. 11.40 12.00 Gramofoonmuziek.. HILVERSUM II, 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Hand- werkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuur 3.30 Gramo foonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Handenar beid voor de jeugd. 5.15 Haarlem's pianokwar tet. 6.25 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-berichten. 8.15 NCRV-orkest en solist. 9.00 „De dienst der Christ. Gemeente aan het Oosten", cau serie. 9.30 Vervolg concert (om 10.00 Berichten ANP). 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gra mofoonmuziek. Na afloop: Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25—11.45 Gramofoonmuziek. 12.05 Alfred van Dam's orkest. 12.50 Radiotooneel. 1.20 Gramofoonmuziek. 1.502.20 Orpheus-Trio. 3.103.30 Dansmuziek (gr. pl.) 3.35 Stedelijk orkest Bournemouth en solist. 5.05 Paedago- gisohe causerie. 5.20 Eddie Carrol en zijn band. 6.20 Berichten. 6.40 Causerie over Canada. 7.00 Het Jacques strijkorkest. 7.50 Big Bill Camp bell's Band en solisten. 8.50 „The constitu tion of the League", causerie. 9.20 Berichten. 9.40 Orgelconcert. 10.20 Kerkdienst. 10.40 BBC Theater-orkest en soliste. 11.35 Jack Chap man's Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr. pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.50, 8.55. 10.40 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.40 Cantrelle-orkest en zang. 3.05 Piano voor dracht. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Zang. 5.20 Radiotooneel. 8.35. Duettenconcert. 8.50 Uit zending uit het Tliéatre National de l'Opéra- Comique KEULEN. 456 M. 5.50 Dresden's orkest. 7.50 Graimofoonmu- ziek. 9.20 Volksliederenconcert. 11.20 Kuriies- sisch Landesorkest. 1.35 Solistenconeert. 3.20 Omroepsextet en solisten. 4.35 Solistenconeert. 6.30 Gramofoonmuziek. 8.20 Radiotoneel. 9.55 11.20 Kurt Rehfeld's orkest, balalaika-or kest, de Stuttgarter volksmuziek en solisten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Cabaret. 1.00 Omroepsalonorkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.50 Cabaret. 2.00—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepsalonorkest en gramofoonmuziek. 6.50 en 7.23 Gramofoonmuziek'. 8.20 Gevarieerd programma. 10.3011.20 Omroepdansorkest. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram. muziek. 12.50 Omroepdansor kest. 1.30 Omroepsalonorkest. 1.502.20 Gra mofoonmuziek. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Omroepsalonorkest7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepsymphonie-orkest, Omroepkoor en solisten. I-Iierna tot 11.20 Gramofoonmuziek. »EUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Declamatie. 7.35 Het Omroeporkest en solist. 8.20 Sportreportage. 8.35 Vervolg' con cert. 9.20 Berichten. 9.35 Uit Londen: Ambrose en zijn band. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 Gramofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6