Nieuwjaarsrede van den Burgemeester Zak zand „deserteert' uit een vliegtuig. Rubriek voor Vragen Uit Haarlem 's Raad Hulde aan afgetreden ambtenaren. HAARLEM Woensdag. Hedenmiddag vergaderde de Raad van Haarlem. Voorzitter: Dr. J. E. baron De Vos van Steen- wijk, burgemeester. Nieuwjaarsrede van den burgemeester Bij bet begin van de zitting spreekt de Voorzitter de volgende rede uit: „De eerste vergadering van bet nieuwe jaar zou ik niet wenschen aan te vangen zonder eerst u allen mijn beste wenschen te hebben aangeboden voor het komende jaar en de hoop te hebben uitgesproken, dat uw werk zaamheden gedurende dit jaar mogen strek ken ter bevordering van de belangen en den bloei van deze gemeente. Burgemeester Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk. Bij den terugblik over het afgeloopen jaar treft ons in de eerste plaats, dat dit voor onze gemeente een jaar van vele veranderingen geweest is. In den aanvang heeft Haarlem, gelijk ons geheele land, feest gevierd ter gelegenheid van het huwelijk van onze Prinses en heeft de be volking daarbij de gelegenheid gehad, uiting te geven aan haar gevoelens van aanhanke lijkheid jegens ons Vorstenhuis, gelijk wij ook hopen binnenkort opnieuw daaraan uiting te kunnen geven. In de laatste maand van 1937 hebben wij ook hier medegeleefd in de ernstige bezorgd heid, welke het ongeval, dat Prins Bernhard getroffen heeft, alom in den lande teweeg bracht. Wij prijzen ons gelukkig, dat dit ge vaar thans als geheel geweken beschouwd mag worden. Wat ons gemeentebestuur betreft, bracht het jaar 1937 het heengaan van Burgemeester Maarschalk en het overlijden van Wethouder Roodenburg, hetgeen een belangrijke wijziging ln het dagelijksch bestuur tengevolge had. Bij mijn ambtsaanvaarding had ik reeds ge legenheid mijn beste wenschen uit te spreken voor het volkomen herstel van gezondheid van mijn voorganger en ik wil deze thans nog eens herhalen. De nagedachtenis van wijlen wethouder Roodenburg, dien ik helaas niet persoonlijk gekend heb, zal, naar ik vertrouw, bij u allen in dankbare herinnering voort blijven leven. Behalve deze wijzigingen in het dagelijksch bestuur hadden ook aanzienlijke verande ringen plaats in het ambtenarencorps, niet in het minst tengevolge van het besluit, door uwen Raad genomen ten aanzien van een vervroegde afvloeiing van ambtenaren. Hoewel het niet mogelijk Is allen, die ten gevolge daarvan 'den dienst der gemeente ver lieten, met name te vermelden, wil ik hierbij een uitzondering maken voor den Directeur der Gemeentelijke Waterleiding, Graaf Van Randwijck, en de beide afdeelingschefs, de heeren Van Abs en Segaar, die wij allen met leedwezen zagen vertrekken en aan wier ver diensten ten opzichte van de gemeente ik bij deze gelegenheid gaarne een verdiende hulde wil brengen. Wat den algemeenen economischen toe stand betreft heeft ook Haarlem, evenals ons geheele land, een aanvankelijken opgang en daarop gevolgden teruggang in de economische bedrijvigheid medegemaakt, welke zich, zoo als steeds, weerspiegelt in het aantal werkloo- zen en ingeschrevenen bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs. De aanvankelijke verwachtingen, die ge koesterd werden naar aanleiding van de de valuatie van den gulden, zijn slechts zeer ge deeltelijk in vervulling gegaan; als een looden last blijft nog steeds op het gemeentelijk bud get de post „steunverleening" en „armenver zorging" drukken. Het aantal gesteunden krachtens de steun regeling bedroeg begin Januari 3976 met een totaal wekelijksch steunbedrag van 45.987.—. In den loop van het jaar daalden deze cijfers met schommelingen tot 2923 en 32.611. maar aan het eind van 1937 bedroegen zij weer resp. 3816 en 47.900.—. Voor de ondersteunden ingevolge de Armen wet zijn de overeenkomstige cijfers: begin Ja nuari 2983 en 26.619, minimum gedurende het jaar 2575 en 21.345, einde December 3064 en 29.106.—. Het aantal ingeschrevenen bij de Arbeids beurs bedroeg: begin Januari 6719, minimum 5159, einde December 6484. Deze cijfers wettigen nog geenszins een op- timistischen kijk op de toekomst; het geheele begrootingsbeeld wordt er door beheerscht. Belangrijke wérken zijn in 1937 voltooid en in gebruik genomen. Ik wil daarbij in de eer ste plaats vermelden de brandweerkazerne, de nieuwe begraafplaats met aula en het gebouw voor den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst, die alle met behulp van het Werkfonds zijn tot stand gekomen. Voor de vlotte medewerking, die onze ge meente van die zijde heeft mogen ondervin den, past het ons, aan de regeering dank te betuigen, temeer daar wij het vooruitzicht heb ben, dat nog meer werken op deze wijze ge financierd zullen worden, waardoor tegelijker tijd een zoo gewenschte werkverruiming tot stand komt en tevens de gemeente wenschen vervuld ziet, die anders naar een verre toe komst zouden moeten worden verschoven. heb hierbij het oog op den aanbouw van een vleugel aan het raadhuis, waarvoor de uit gewerkte plannen in 1937 gereed kwamen en binnenkort aan uw oordeel zullen worden on derworpen en het nog in een verdere toekomst liggende groote rioleeringsplan, waarvoor in 1937 het rapport van den dienst van Openbare Werken voltooid werd. Tevens werd in 1937 een begin van uitvoe ring gegeven aan het havenplan. Het Ko ninklijk besluit tot onteigening der daarvoor benoodigde gronden kwam tot stand. Daarbij vermeld ik nog de verbetering van de Leidschevaart en den bouw van een tunnel bij het station Bloemendaal. Bij allen zoo gewaardeerden steun, dien wij van het Werkfonds mochten ondervinden, moeten wij echter bedenken, dat uiteindelijk de voorgeschoten bedragen weder zullen moe ten worden terugbetaald, zoodat ook hier het Oudejaarsavondwoord moet worden toegepast, dat het ons toegerekend blijft. De bevolking vermeerderde in 1937 met 2052 zielen en bedroeg op 31 December 135357. Deze vermeerdering komt voor ongeveer de helft op rekening van een geboorte-overschot en is voor de andere helft vestigingsoverschot. Zij heeft een gunstigen invloed gehad op het aantal leegstaande woningen, dat in 1936 op onrustbarende wijze gestegen was, zoodat het in het midden van dat jaar een maximum van 4.9 pCt. van het totale aantal woningen be droeg. In 1937 liep dit percentage geleidelijk terug en was op 31 December gedaald tot 3.3 pCt. hetgeen een totaal van 1224 leegstaande woningen beteekent. Wanneer men een per centage van 2 pCt. als normaal beschouwt, dan is dit nog wel te hoog, maar deze terug gang kan toch als aanzienlijk beschouwd wor den. De gezondheidstoestand was in 1937 over het algemeen bevredigend. Het aantal besmettelij ke ziekten was gering. Slechts voor roodvonk trad een stijging in. Opmerkelijk is daarente gen het geringe aantal diphtheritis-gevallen, dat slechts 2 bedroeg, zonder een enkel sterf geval; in de voorafgaande vier jaren waren deze getallen resp. 54, 13, 7 en 6. Al is ook over het land als geheel gerekend het aantal diphtheritis-gevallen in 1937 gedaald, deze sterke afname kan ongetwijfeld worden ge^ steld op rekening van een krachtig doorge voerde immunisatie, die hier jaarlijks op 2500 a 3000 schoolkinderen wordt toegepast. In het komende jaar zal ook aan ouders van kinderen, die geen school of een school buiten Haarlem bezoeken, gelegenheid gegeven wor den hun kinderen te laten immuniseeren. Het aantal ingeschrevenen voor gratis ge neeskundige hulp werd iets kleiner. In aan merking nemende de toename der bevolking blijkt hieruit het verheugend verschijnsel, dat men zich nog steeds in toenemende mate aan sluit bij de ziekenfondsen. Het belangrijkste deel van uw taak voor het jaar 1937, n.l. het vaststellen der begrooting voor het komende jaar, moet nog geschieden. Ik mag u niet verhelen, dat gij daarbij voor menige moeilijke beslissing zult worden ge plaatst; ik spreek de verwachting uit, dat ieder uwer zijn beste krachten daaraan zal willen wijden en daarbij ten volle rekening zal wil len houden met de moeilijkheden, die ik u in korte woorden geschetst, heb". Versterking van fie loketbezetting op de postkantoren. Als zulks noodzakelijk blijkt. 'S GRAVENHAGE, 25 Januari. Volgens de Memorie van Antwoord in zake de begroo ting der P. T. T. aan de Eerste Kamer hebben de belangen van het publiek de volle aandacht der bedrijfsleiding, hetgeen niet wegneemt, dat de bedrijfsleiding gedurende de afgeloo pen jaren in verband met de noodzakelijke versobering in haar streven, die belangen zoo goed mogelijk te dienen, zich zekere beperkin gen heeft moeten opleggen. Bij voortduring wordt nagegaan, op welke punten verbete ringen kunnen worden aangebracht. Zoo is de duur der wachttijden voor de loketten op de grootere kantoren aan regelmatige con trole onderworpen. Waar noodig, wordt de loketbezetting verbeterd. Nog zeer onlangs is vanwege de bedrijfsleiding een aanschrij ving tot de hoofden van dienst gericht, waar in dezen wordt opgedragen bij grooten toe loop van het publiek, voornamelijk tijdens de drukte bij de maandwisseling, door het tijde lijk bezetten van meer loketten en zoo noo dig door het indienstnemen van hulpkrachten te zorgen, dat de wachttijden ook dan binnen redelijke grenzen blijven. Echter kan niet steeds worden voorkomen, dat in onvoorziene gevallen, bij abnormalen toeloop van het pu bliek en wanneer zich zeer tijdroovende io- kethandelingen voordoen, een enkele maal wat langer op bediening moet worden ge wacht. Maatregelen ter verbetering zullen niet uitblijven, ingeval mocht blijken, dat op een kantoor de loketbediening niet aan do gestelde eischen voldoet. Oceaanreus maakt zijn laatste reis. De „Leviathan" naar den slooper. NEW-YORK, 26 Januari (D.N.B.) De .Le viathan", die ongeveer vier jaar geleden bui ten dienst is gesteld en seedrt dien te Hobo ken lag. is gisteren vertrokken voor de laat ste reis naar Schotland, waar het schip ge sloopt zal worden. Het was verkocht aan een Britsche metaalfirma. meer J Als de politie uw fiets zonder achterlicht ziet óf: als 'n automobilist u niet mocht zien Dan kan u dat duur te staan komen, terwijl u voor 'n paai kwartjes klaar kunt zijn I I Maar let op 't „RIJICSKEUR" I n .ROOD RIJ.W-IELACHTERLISHJ DAARTOE BENT U VERPLICHTl Granaten in laboratorium ontploft. Tien dooden te Villejuif. (Zie ook elders in dit nummer). PARIJS, 26 Jan. (Havas—A.N.P.) Even voor tienen hebben zich twee hevige ontploffingen vocpr- gedaan in het gemeentelijke la boratorium te Villejuif, waar de directeur, Kling, de handgranaten en bommen, die bij de huiszoe kingen in verband met de Csar- affaire in beslag waren genomen, onderzocht. De tien personen, die bezig waren met de behandeling van de gra naten, welke moesten worden overgebracht naar het artillerie park te Versailles, zijn allen om het leven gekomen. Nederlander veroorzaakt een „vlagincident'\ Door Japansche rechtbank beboet. Twee opvarenden van het Britsche stoom schip „Severnleiglv' werden in de Japansche stad Nagajo gearresteerd, toen zij een Japan sche vlag, die van een huis woei neerhaalden. Het bleek dat men hier met een Engelsch on derdaan en een Nederlander te doen had. De rechtbank veroordeelde hen tot het be talen van 200 yen boete wegens het opzettelijk vernielen van eens anders eigendom Rubberquota met tien procent verlaagd. Het Internationale Rubbercomité heeft de quota voor het tweede kwar taal van 1938 vastgesteld op 60 pCt. (Adv. Inqez Med.) Via dak en solder in de huiskamer van een boerderij. AMERSFOORT. 26 Januari. Uit een legervliegtuig, thuisbehoorende te Soesterberg is gisteren tijdens een oefenvlucht in de buurtschap Slicht- tenhorst nabij Nijkerk, een zak zand welke vijftig kilo woog, gevallen. Het „projectiel" kwam terecht op het dak van een boerderij, bewoond door den heer H. Bouwman. De zak drong door het dak en vervolgens door den vloer van den zolder, waarna hij in de huiskamer terecht kwam, waar een groote ravage werd aangericht. Ge lukkig was er niemand in het vertrek, zoodat persoonlijk ongelukken niet voorkwamen. Soestdijk en liet Noorderlicht. Noorsche sage gaf aanleiding tot veronderstellingen. BAARN, 26 Januari. Er zijn menschen, hier in het Badhotel, die last hebben van hun voorgevoelens en op geen ander motief halve nachten blijven waken. Wat staat deze lieden te doen, als zij, behalve hun perio dieke voorgevoel, nog worden veront rust door een Noorderlicht? De man, die het Badhotel mobiliseerde door zijn mededeeling van het Noorderlicht, ver oorzaakte daardoor nog weinig gewetens kwesties, behalve dan bij den wantrouwigen Engelschman, die dacht, dat de journalisten met opzet van de telex werden weggelokt. Erger maakte het degene, die rondstrooide, dat in Noorsche sagenlitteratuur het Noor derlicht een belangrijke geboorte pleegt aan te kondigen. Algemeen werd dit oncontroleer bare verhaal als apocrief beschouwd, hetgeen toch niet belette, dat het op de bijgeloovige geesten, en die zijn er vele, indruk maakte. Wat is er anders te melden? De wachten zijn geklopt als alle nachten. Met nieuwe hoop is de dag begonnen, zij het ook voor velen zoo laat, dat het niet de moeite waard was voor de lunch te ontbijten. Vanochtend heeft een lucifersfabrikant ons lucifers gezonden in oranje huls, met het opschrift: „Rijkseigen dom", een souvenir aan deze dagen. Tegen elven zijn wij als gewoonlijk naar het paleis getogen. Prins Bernhard reed te tien over half twaalf uit. Dit feit sluit eiken dag een periode van onzekerheid en onrust af De prins rijdt uit, ei is niets te doen, nu zijn we eerst goed den nieuwen dag- begonnen. Wil büjyea wachten, KAïRO IN FEESTSTEMMING. Een groote menigte juicht het jonge Egyptische koningspaar, nadat het huwelijk voltrokken is, voor het Abdin paleis toe. Revolutionnair complot in Portugal en reclitscli Spanje. Opstand zou voor het einde van de maand uitbreken. LONDEN, 26 Januari. (Havas) Naar aan leiding van de geruchten, volgens welke in Portugal en het aan Portugal grenzende deel van het rechtsche Spanje voorbereidingen tot opstand ontdekt zouden zijn, geeft Reuter de volgende uiteenzetting: De geheime diensten van Portugal en het rechtsche Spanje vernamen, dat vóór het einde der maand te Lissabon en in zekere groote Spaansche steden aan de grens een communistisch oproer zou uitbreken. De op stand werd onderdrukt. De samenzwering schijnt aan het licht gekomen te zijn, door dat te Badajoz te vroeg tot actie werd over gegaan. Aan beide zijden van de grens ver richt de politie huiszoekingen en men ver wacht, dat zij weldra communistische haar den zal ontdekken. Militaire maatregelen zijn genomen: in de Spaansche grenssteden zijn troepen samengetrokken. Ook in de Por- tugeesche groote steden werd het leger ge reed gehouden om op alles voorbereid te zijn. De geheele maand zullen speciale maatrege len van kracht blijven. Het is rustig in Por tugal. Er is niets over deze gebeurt ~>;s.son gepubliceerd. Engelsclie scholieren naar or»s Jaml Ook in Haarlem en omgeving wordt gastvrijheid gevraagd. De Paaschtour der Engelsche scholieren in het afgeloopen jaar zal ongetwijfeld nog velen in het geheugen liggen. Deze tour was een buitengewoon- succes en de 350 kinderen, waar van Haarlem en omgeving.er gastvrij 150 her bergden, hebben een ontvangst gevonden in de Hollandsche gezinnen, die zij nimmer zul len vergeten. Hechte vriendschapsbanden zijn gesloten, waarvan een regelmatige cor respondentie tusschen de Engelsche gasten en de jeugdige Hollandsche gastheeren en gast vrouwen nog steeds getuigt. Hartelijk was ook de ontvangst bij het wederkeerige bezoek der Hollandsche scholieren aan Engeland. Zoo leert de jeugd reeds jong wat ouderen zoo vaak vergeten dat de toekomst dezer wereld haar vast basis zal dienen te vinden in een internationale vriendschap. Ook dit jaar or ganiseert „World Friendship Tours" te Londen een Paaschtour, die ditmaal een volle week zal duren, om tegemoet te komen aan het ver leden jaar geuite bezwaar dat' de vele excur sies geen tijd lieten voor eigen uitstapjes met de buitenlandsche vrienden. Thans is het zoo geregeld, dat de vaste excursies 5 dagen in beslag nemen en de laatste Zaterdag en Zondag vrije dagen zijn. Het enthousiasme voor deze nieuwe tour is buitengewoon groot. Het aantal opgaven nadert thans reeds de 500 en de Engelsche organisatie rekent op een totaal van 800 scholieren, die van Paasch- Maandag, 13 April tot den daaropvolgenden Maandag naar Holland zullen komen. Hoevele van deze 800 scholieren naar Haarlem komen hangt natuurlijk geheel af van de gastvrijheid die geboden zal worden. Bekend mag ge acht worden, dat alleen gezinnen met scho lieren op Middelbare scholen (leeftijdsgrens v.m. 15 t.m. 17/18 jaar) in aanmerking komen om de Engelsche gasten te herbergen. Voor- loopig wordt allereerst gastvrijheid gevraagd voor meisjes; er zai echter getracht worden ditmaal ook een groep jongens naar Haarlem te brengen. Zooals men weet wordt de moge lijkheid opengesteld voor die scholieren, die gastvrijheid verleenden, wederkeurig een week in Engeland door te brengen, eveneens in gezinnen waar scholieren van Middelbare scholen aanwezig zijn. De Hol landsche organisatoren hopen, dat het ver leden jaar getoonde enthousiasme dit jaar in nog grootere mate getoond zal worden. Juist in deze tijden is het meer dan ooit noodzake lijk dat wij verder zien dan de enge grenzen van eigen land. Moge de jeugd, die de toe komst heeft, slagen een wereld te scheppen, waarvan vriendschap de grondtoon vormt. Aanmeldingen voor te verleenen gastvrijheid voor één of meer scholieren worden gaarne ingewacht bij het Internationaal Vacantie- huis (leider J. A. de Klerk), Korte Parkweg 1 te Bloemendaal, telefoon 2-3-7-2-8. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 26 Januari. Ondertrouwd 26 Januari: W. Terhorst en P. C. Berendes: J. Baars en J. Mandemaker; W. Schultz en C. Blom; A. Stijnman en J. L. Barends; E. Kensen en F. H. Mentjox; T. M. Visser en J. Runhaar; C. A. Strato en J. M. A. Metselaar; J. J. Heerens en J. Maathuis; K. Bergmann en M. E. Bürger. Getrouwd 26 Januari: S. Cohen Rodrigues en W. C. Broekman; G. J. Kroon en M. J. E. Nijssen' W. G. Berkhout en D. Voogd; W. F. Vermond en E. van Everdingen: A. P Ouden dijk en M. L. Amer; D. J. de Munck en S. Nieu- wenhuis; B. Kok en E. van Twisk; J Opten en J. Stuss; G. J. Smit en J. Draak. Bevallen 21 Januari: G. Louman—Vendel d.; 22 Januari: H. EijldersZwan. d.; 23 Januari: M. K. Ton Seijler, d.; 24 Januari: M. .J H. Honhof—van El. d.; 25 Januari: S Blauw—Burger, zG. Berkhemer—Barf, d.; G. J. de Bruijn—Vermunt, d. Chineesche luchtaanval op Nanking. Een der vliegtuigen neergeschoten. SJANGHAI, 26 Januari (Reuter) Vijf Chineesche vliegtuigen hebben vanmorgen een aanval op Nanking gedaan. Een der toe stellen werd neergeschoten door het vuur der Japansche batterijen en oorlogsschepen. De vier andere verwijderden zich, achtervolgd door Japansche vliegtuigen. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad. met duidelijke ver- mélding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, ivorden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VRAAG: Hoe kan ïk vetvlekken uit mijn be hang krijgen? ANTWOORD: Met dotje watten, gedrenkt ln perchloor-aethyleen afwrijven. Daarna de plek inwrijven met talcum, dat na één uur verwijderd wordt. VRAAG: Hoe krijg ik verouderde vlekken vap Voorburg uit een lichtblauwe' tafzljden avondja pon? ANTWOORD: Mot warm water aTf >nsen. Daarna ragt leereii lap zoo droog mogelijk klop pen en dan bedekken met magnesia, dat na 1 uur weer verwijderd wordt. VRAAG: Hoe krijg ik lichte pigskin hand schoenen weer schoon? ANTWOORD: Goed afborstelen met een nagel borsteltje en benzine. Daarna den doek goed droogwrijven, oprekken en glad ophangen te drogen. Geen vuur of vlam in de nabijheid. VRAAG: Hoe reinigt men een witten kleer borstel ANTWOORD: In een heet zeepsop-had. VRAAG: Hoe verwijdert men een roestvlek uit een lichte gabardine regenjas? ANTWOORD: Probeert u eerst op een plaats waar het niet hindert, bijv. aan den binnenkant van den zoom, of de kleur zuringzout verdraagt door een kristalletje zuringzout er op te leggen en daarop heet water te laten druppelen. Houdt de kleur zich goed, dan legt u op de roestvlek een kristalletje zuringzout en laat daarop heet water druppelen. Laat alles rustig inwerken tot dat de vlek verdwenen is. Daarna met heet wa ter afsponsen. VRAAG: 1. Hoe verwijder ik inkt uit twisted matten en uit zijden kousen? 2. Hoe verwijder ik een vlek van dikke roomlge geitenmelk uit donkerblauwe wollen stof? (Af sponsen met water helpt niet). ANTWOORD; 1. De vlek eerst met warm water goed afschuieren, daarna het overtollige water met leeren lap afkloppen en dan de vlek bedrup pelen met citroensap. 2. Met perchlooraethyleen goed afwrijven. VRAAG: 1. Hoe krijg ik het nikkel van mijn kachel, dat door hitte leelijk is geworden, weer glimmend? (poetsgoed helpt niet). 2. Hoe krijg ik de kraag van een blauwe ga bardine regenjas schoon? En hoe houd ik de steeds omkrullende revers in hun model? 3. Hoe krijg ik het glimmen weg van diverse blauwe kleedingstukken? ANTWOORD: 1. Probeert u het nog eens door in het poetsgoed wat azijn te mengen. Als u daarmede geen succes heeft is er niets aan te doen. 2. Met perchlooraethyleen goed afschuieren. Revers aan dén linkerkant (verkeerden kant) on der een natten doek met heeten bout goed en stevig persen, totdat de doek en de kraag weer kurkdroog zijn. 3. Daaraan is niets te doen. Alle harde stoffen gaan door het gebruik en het zitten glimmen. RECHTSZAKEN VRAAGDe meubelen, die bij mijn dochter in huis staan, zijn allemaal van mij, hetgeen lk be wijzen kan. Kan de deurwaarder daar nu beslag op leggen, wegens achterstallige personeele be lasting van mijn dochter? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Laat de wet toe, dat mijn dochter in het huwelijk treedt met mijn halfbroer? (Wij hebben denzelfden vader gehad). Of is hier bij zondere toestemming voor noodig? ANTWOORD: Neen, tenzij met dispensatie van de Koningin. VRAAG: 1. Op hoeveel kostgeld heeft een meis je voor dag en nacht recht, als mevrouw U dagen uitgaat? 2. En als ik een hond meekrijg, moet mevrouw daar dan vergoeding voor betalen? ANTWOORD. 1. 1.— 2. Ja. DIVERSEN. VRAAG: Beide moeders werden door oua >n- dersteund. Nu is mijn moeder overleden. Kan Maatsch. Hulpbet. mij verplichten, den steun dien ik aan mijn moeder gaf. bij den steun van mijn schoonniueder te voegen? ANTWOORD: Neen, niet ten volle, tenzij ge dit gemakkelijk kunt volbrengen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3