IJ muider C ourant 12i cents per week De Dolle Race. Hei Nieuwe Avondblad Lenteboden. Schot hagel op jongeman gelost. Vermoedelijk mislukte roofoverval. President Roosevelt heeft zijn nieuwste be- wapenings-boodschap bij het Congres inge diend. Zij behelst de uitbreiding van het reeds in uitvoering zijnde Amerikaansche vlootbouw- program met twintig procent. Die twintig pro cent zullen verwezenlijkt worden in 47 oorlogs schepen en 22 hulpschepen plus een duizendtal marinevliegtuigen. Het spijt Roosevelt natuur lijk en bewapenings-beperking blijft zooge zegd zijn „einddoel", maar de veiligheid van de Vereenigde Staten vereischt het bepaald. Leve de veiligheid! Na de voltooiing van het thans uitgebreide vlootprogram zou de Amerikaansche vloot uit 278 oorlogsschepen bestaan, ongerekend de hulpschepen, ware het niet dat men wel weer met een nieuwe uitbreiding zal komen eer het zoover is. Want zullen andere groote mogend heden, met name Japan en Rusland, dit ge laten kunnen aanzien? Nooit! Zal Engeland op den duur kunnen verdragen dat de Ver eenigde Staten, zich op een dergelijke schaal bewapenend, al de zeewegen zouden kunnen beheerschen? Er zijn firma's bij duizenden, die zich af pijnigen, in dezen tijd, over de middelen om hun omzet op een redelijk peil te houden. Niet alzoo de bewapeningsindustrie, die haar veilig heids-artikelen ad libitum kan leveren en ieder nieuw uitbreidingsprogram onmiddellijk kan doen volgen door aanbiedingen aan ach ter-rakende tegenpartijen. Alles in naam van de reiligheia. Als binnen Gaat ons zeggen) vijfentwintig jaar deze veiligheid zich nog niet in een we reldoorlog heeft geuit, hetgeen een buiten gewone meevaller zou zijn, hoe groot zullen dan de bewapeningen wezen, hoe hoog de be lastingen en hoe omvangrijk de staatsschul den? Zal de mensch dan nog voldoende van zijn inkomen overhouden om er eten, kleéren en brandstof van te kunnen koopen?drie soorten ingrediënten waarvan men bezwaar lijk ontkennen kan dat zij ook van eenig be lang voor zijn veiligheid zijn? Het zou be langwekkend wezen dit alles eens te laten uit rekenen door den een of anderen cijferaar die goed in de materie thuis is. Maar hij zou een vooruitzienden blik moeten ontwikkelen daarom zal hij moeilijk te vinden zijn, want het begrip „vooruitziende blik" is wel heel erg uit de mode. Het vloötplan van de Vereenigde .Staten is als 't ware het onmiddellijke antwoord op het rapport van prof. Paul van Zeeland, ex-minis- terpresident van België, dat heelemaal geen sensationeel stuk was en nogal wat nadenken vergde. Het -deed trouwens een beroep op het gezonde verstand. Over dat rapport schreven we gisteren. Van daag hebben we het vlootprogram in het nieuws en dat doet volstrekt geen beroep op eenigen vorm van gezond verstand en is on miskenbaar sensationeel. Bovendien zal het niet- alleen blijven. Tegenover één rapport van Zeeland staan minstens zes programs tot uitbreiding van bewapening. Dat de menschheid ze alle zoo interessant en sensationeel blijft vinden is verwonderlijk. Het verwondert mij tenminste. Misschien ligt het aan mij, die niet beseft dat het leuk is als maar door films van nieuwe kanonnen, bom men en oorlogsschepen te zien en die niet be grijpt waarom men nooit eens den anderen kant uit wil. Het wordt toch wel erg eentonig. Op ander gebied wil men altijd afwisseling maar op dit terrein schijnt de aantrekkelijkheid nimmer uitgeput. Misschien komt het door de her inneringen aan de vorige wedstrijden in het scheppen van veiligheid. Minstens tien mil- lioen man liggen volkomen veilig onder de groene zoden en op den bodem der zeeën als gevolg van de voorlaatste race, die in 1914 zoo treffend bewees hoe evenwichtig het „ge wapend evenwicht" was en hoe veilig al de er door beveiligde volken warenen die vier jaar en vier maanden noodig had om dat bewijs te voltooien. De Historie zegt van de Bourbons, het Fransche koningshuis, dat zij na de Fran- sche revolutie het bewijs leverden niets ver geten en niets geleerd te hebben. Een soort speciale onderscheiding is hun daarvoor toe gekend. Nu hoor, die is verouderd. De tegen woordige menschheid bewijst in haar mil- lioenen, dat zij de Bourbons met gemak even aart en evenmin iets geleerd heeft. Gelukkig kan zij altijd zeggen dat het de schuld van den ander is geweest. Mannetje voor man netje en vrouwtje voor vrouwtje heeft zij het „niet gewild" en was zij vredelievend, tot Mussolini en de Japanners toe. En de Bour bons hadden, toen zij voor de laatste maal en toen voorgoed ten onder gingen, geen anderen om de schuld op te gooien. Da's het verschil. Arme Paul van Zeeland met zijn goede be doelingen! Maar zoo zijn die professors. Een beetje onpractisch en onverstandig is en blijft hef Dagblad mef den Laagsten abonnementsprijs Alle Andere Dagbladen zijn Duurder BEVERWIJK De resultaten van de voetbal wedstrijden. De Kennemers aan den kop. Beverwijk faalt ten tweeden male. De jongste voetbal-Zondag heeft -voor onze plaatselijke tweede-klassers het fraaie resul taat opgeleverd, dat zij met één punt voor sprong op D.W.V. de eerste plaats op de ranglijst innemen. O.S.V. heeft de Kennemers daarmede een handje geholpen, door D.W.V., dat nog steeds ongeslagen aan het hoofd van de afdeeling prijkte, haar eerste nederlaag in het seizoen toe te brengen. Alle pessimistische verwachtingen ten spijt hebben de Kennemers in een moeilijken uit wedstrijd twee kostbare punten veroverd op Spartaan, dat door fraaie overwinningen de laatste weken zoo van zich had doen spre ken. Een prachtig resultaat voor de rood zwarten, die zich de belangrijkheid van de zen wedstrijd ten volle bewust waren, maar die zich daardoor toch niet hebben laten in- timideeren. Wat met de verrichtingen van de roodzwar ten meeleeft, was tegen vier uur voor het bureau van ons blad verzameld en verbreid de met spanning den uitslag. Als gewoonlijk behoefde de menigte, die zich op de Zondag middagen voor ons publicatiebord pleegt te verdringen, niet lang in het onzekere te ver keer en. Kort na vier uur verkondigde een daverend gejuich aan half Beverwijk, dat de Kennemers er in geslaagd waren van De Spartaan te winnen. Toen wij bovendien nog konden publiceeren, dat O.S.V. er zoo waar in geslaagd was DW.V. te verslaan, was er heelemaal geen houden aan. De jeugd ver toonde een krijgsdans en hief zulk een ge- krijsch aan, dat elke Indiaan er trotsch op zou zijn geweest. Het was dan dan ook inderdaad de moeite waard, want de Kennemers hadden zich te vens op de eerste plaats gevestigd. W.F.C verspeelde weer een punt tegen Alcmaria en ook H.R.C. kon het thuisspe- lend tegen West-Frisia niet verder dan een gelij!: spel brengen. De Kennemers hebben hun kans thans geheel in eigen hand. De stand aan den kop is thans: Kennemers 14 9 4 1 22 34-211 D.W.V. 14 8 5 1 21 32—17 De andere uitslagen in deze afdeeling wa ren O.S.V.D.W.V. 20; Alcmaria Victrix W.F.C. 2—2; H.R.C.—'West Frisia 2—2. Derde klasse B. Beverwijk is blijkbaar haar goeden vorm kwijt. Ten tweede male werd op eigen ter rein een nederlaag-geleden, thans tegen De Meteoor, dat de punten mee naar Amster dam nam. Onze roodwitten zijn daardoor vrijwel uit de „running" geraakt. Het verschil op de leidster (Bloeemndaal) is thans 5 punten en het is niet te verwachten, dat de wit-hem- den dezen voorsprong geheel zullen prijsge ven. Het zijn thans Kinheim en Zandvoort, die de leiders ernstig naar de kroon steken. Deze beide vereenigingen zijn thans 4 pun ten op het leidende Bloemendaal achter, maar zij hebben ook een wedstrijd minder gespeeld. Ook hier heerseht dus nog volop spanning. De uitslagen in deze afdeeling waren: BeverwijkDe Meteoor 12; Kinheim SD.Z. 4AhrendsZandvoort 14; D.E.C. W. M. S. 2—0. (Uit het Zuiden des lands komen berichten over uitloopende haze laars en fluitende merels.) Er komt een aangename tijding uit Ons overigens niet zoo zonnig Zuiden, Het voorjaar wordt er schuchter ingeluid, Al laat men letterlijk de klok niet luiden. Men heeft gehoord daar, dat een merel floot, Gezien, hoe hazelaars al uit gaan loopen, Dat gaat dan weliswaar nog niet in 't groot, Maar 't goede voorbeeld staat voor volging open. Dat is, wanneer de wind venijnig blaast, De winter nog niet half voorbij, een tijding; Die't kloppend hart een tikje weer verhaast En reden is voor rustige verblijding. De lente maakt zich langzaam aan bereid En daarom wil ik haastig nog wat zeggen, Dat mij op 't hart ligt, het is nu nog tijd, Om iets te doen in rustig overleggen. Ik groet den merel en den hazelaar En al wat straks nog volgt als. lentebode, Waartoe behoort, als steêvast ieder jaar, De nieuwe vrouwelijke lentemode. En deze laatste zie ik nu met vrees, Niet om wat vrouwen om zich zullen hangen En wat ik straks van nieuwe kleuren lees, Zal mij opnieuw met blij gevoel bevangen. Een lichte stof doet me bij voorbaat goed, Den stijl wil ik desnoods vooruit al roemen, Maar dames, zoek daarbij dan ook een hoed, Dien men ook werkelijk een hoed mag noemen, Want waarlijk, wat men op dit hoofdgebied. Als laatsten winter stijl wist uit te broeden, Verdient den naam van hoofdbedekking niet, Ik zeg u 't is nog tijd weest op uw... hoede. P. GASUS. R. P. HET KERKCONCERT VAN „ZANGLUST". Het bestuur van het Mannenkoor „Zang- lust" heeft besloten voor het kerkconcert op Woensdag 2 Februari a.s. een beperkt aantal toegangsbewijzen tegen betaling van 10 ets. beschikbaar te stellen voor werklooze zang liefhebbers. Deze kaarten zijn alleen verkrijg baar aan de bekende adressen van voor-ver- koop. VIERDE KLASSE. V. V. B.—HALFWEG 0—0. Beide elftallen verschijnen met een inval ler. De Halfweg-aanvoeorder wint den toss en kiest het windvoordeel. Dit brengt de gas ten reeds direct voor het V. V. B.-doel en zij forceeren een corner, die niets oplevert. De half linie der thuisclub, die verdienstelijk speelde, zoowel verdedigend als stuwend, weet het spel verdeeld te houden. Terwijl Halfweg de aanvallen over de vleugels leidt past V. V. B. te veel het korte spel toe. Tactisch wel licht verantwoord, maar het wordt niet met de noodige snelheid uitgevoerd om gevaarlijk te zijn, bij den steeds resoluut ingrijpende verdediging van Halfweg'. Voor rust is het meest V. V. B., dat domineert. Apon wordt stevig bewaakt. Een vrije trap, even buiten het strafschopgebied wordt door Bakker zui ver voor doel gepjlaatst, maar corner ge werkt. De Halfweg-achterhoede grijpt in de meeste gevallen te forsch in. Eenige malen moet daartoe het spel worden onderbroken, om een speler bij te werken of om vrije schop pen te nemen. Geleidelijk weet Halfweg het spel te vreplaatsen en voor het doel der V. V. B.'ers te opeereren. Mede door den schuin over het veldstaande nwind is het plaatsen echter te onzuiver, om gevaarlijk te zijn. Twee gevaarlijke situaties ontstaan nog voor het doel van de thuisclub. Bij één van de Halfweg-aanvallen stuit de bal van de boven lat in het veld. Na rust, als de thuisclub het windvoordeel geniet, is het juist Halfweg, dat in het eerste kwartier het initiatief neemt. De halflinie trekt zich dan ook terug en weet het spel te verplaatsen. Te onsamenhangend is echter het spel der voorhoede van V. V. B., terwijl de goed-spelende verdediging der thuisclub, die goed opgezette aanvallen van Halfweg on derbreekt. In het laatste kwartier zet de thuisclub een hevig offensief in. De sterk- agressief spelende verdediging van Halfweg beheerscht echter de situatie. Zelfs weet zij zich nog vele kansen te scheppen. Éénmaal is zelfs Olivier gepasseerd, maar de scheids- waren*1223 (vorige week 1179) ingeschrevenen t BEVERWIJK—DE METEOOR 1—2. Wederom heeft Beverwijk op eigen veld een nederlaag geleden, die, evenmin als vorige week, noodig was. Het spel van detegenpartij was zeker niet van dien aard, dat daarvan moest worden verloren. Integendeel, de thuisclub heeft zelfs meer kansen gehad om te doelpunten. De cornerverhouding 92 in het voordeel van Beverwijk is daar een duidelijk bewijs van, De voorhoede van Beverwijk is er evenwel niet in geslaagd om ook maar één doelpunt te maken. De 10 voorsprong', die de thuisclub kort voor rust verkreeg, dankte zij aan den linksback van De Meteoor, die een voorzet van Koning in eigen doel trapte. Deze voor sprong was echter verdiend, aangezien de vier voorwaartsen (Beverwijk speelde weer met een stopper-spil), ondanks den harden tegen wind, vele malen voor het doel der gasten waren geweest. De afwerking van deze aan vallen liet, zoo niet alles, dan toch veel te wenschen over, terwijl het verrassende ele ment geheel ontbrak. Het plaatsen was zeer slecht verzorgd, waaraan ook de windvlagen, die over het veld joegen, veel schuld hadden. Niettemin, Beverwijk is er uit. Men probeart het wel, maar het lukt niet meer. Behoudens enkele goede momenten is het spel vrijwel dood. Bovendien bewijst Beverwijk het systeem met een stopperspil nog niet voldoende onder den knie te hebben, daar het spel in de voor hoede veel te kort wordt gehouden. Alleen open spel en niets anders kan met deze ver dedigende speelwijze suec.es opleveren. Dat korte spel in de voorhoede is dan ook wel in hoofdzaak de reden van het falen van thuisclub in de laatste twee wedstrijden. De Meteoor is een forsche en enthousiast spelende ploeg. Fijn is haar spel niet en tech nisch is het zeker minder dan dat der rood witten. Zij zochten het in open spel en schie pen zich daardoor enkele goede kansen. Een kwartier an de rust maakte haar middenvoor gelijk, ten deele te wijten aan het weifelen van C. Vessies, terwijl tien minuten voor tijd de rechtsbuiten van de gasten het genoegen smaakte zijn club de overwinning te bezor gen. Beide doelpunten waren onhoudbaar voor Adrichem, die op een goeden wedstrijd kon terugzien. Ook J. Vessies heeft geen on verdienstelijk werk geleverd. Wanneer de arbiter laat aantreden staan de volgende elftallen tegenover elkaar: Beverwijk: P. Adrichem, J. Vessies, C. Vessies, A. de Ruiter, Th. Kuyer, W. Keyer, C. Koning, A. Markx, G. de Ruiter, J. Maenhout, C. Schellevis. De Meteoor: J. v. d. Heide, J. Pruimers, W. de Bruine, G. Deelstra, C. Smit. B. Muller, W. Koel, P. Veen, R. van Hall, W. Smit, W. Volgers. De Meteoor wint den toss en Beverwijk trapt tegen den harden wind in af. De eerste 10 minuten zijn vrijwel geheel voor de bezoekers. Sterk aanvallend belagen zij het Beverwijk-doel, doch de verdediging van dethuisclub is paraat en Adrichem blijkt het keepen nog niet verleerd te hebben, Na dit Meteooroverwicht werkt Beverwijk zich wat los en het gelukt haar een corner te forceeren, welke niets oplevert. Direct daarop ontkomt de thuisclub aan een groot gevaar, wanneer de rechtsbuiten van de bezoekers hoog over schiet, als Adrichem uit zijn doel is. Dan zien we een mooi opgezette aanval van Beverwijk, maar het harde schot van Koning, wordt door den Meteoor-doelman tot corner verwerkt. Deze levert eveneens niets op. De aanvallen der bezoekers zijn zeer gevaar lijk en vooral de middenvoor van Meteoor tracht herhaaldelijk langs de gebroeders Ves sies te glippen, wat hem echter niet lukt, Door de hevige windvlagen gaat de bal veel uit, wat het spelpeil niet bevordert. Vooral het tempo is te langzaam. Een hard schot van Markx brengt niet het gewenschte resultaat, terwijl even daarna Maenhout juist naast schiet. Even voor rust zet Koning' goed voor en via de linksback van Meteoor vliegt de bal langs den verbluften keeper 10. In de tweede helft heeft Beverwijk het windvoordeely. De eerste corner is weer voor de thuisclub. Deze wordt weggewerkt, doch voorloopig slechts. Maenhout c.s. komen terug en een prachtkans om den voorsprong te ver- rooten wordt door Markx gemist, wanneer hij met alleen den keeper voor zich te onbe suisd is en hard over schiet. Daarna gaan de bezoekers ten aanval en weifelen van C. Ves sies is oorzaak, dat de middenvoor van Me teoor alleen voor Adrichem komt te staan. Hij maakt geen fout en met een hard schot vliegt de bal langs Adrichem 11. Na dit doelpunt herleeft de hoop bij de be^ zoekers en direct vallen zij weer fel aan. Een corner op het Beverwijk-doel wordt wegge werkt en dan gaan de wijkers er weer van door. Twee corners achter elkaar genomen op het Meteoor-doel leveren geen resulta ten op. Tien minuten voor tijd wordt een voorzet van den linksbuiten van de bezoekers Bever wijk noodlottig. Er wordt getreuzeld met weg werken en de bal komt bij den rechtsbuiten terecht, die zich geen moment bedenkt en hard inschiet 12. Dan speelt Beverwijk een verloren spel. Er wordt nog wel flink aangepakt en ook twee corners op het Meteoor-doel genomen, maar de gasten laten zich de overwinning niet ont glippen. Even daarna is het tijd en heeft Be verwijk tweemaal achtereen op eigen terrein verloren. DE WERKLOOSHEID WEER TOEGENOMEN. Het aantal bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling ingeschreven werkloozen vertoonde in de afgeloopen week weer een aanzienlijke stijging, namelijk van 1351 tot 1930. Daarvan 1 'Het aantal was toen namelijk van 1278 tot 1349 gestegen. Deze cijfers laten aan duidelijkheid niets te wenschen over. Zij wijzen er op, dat de toe stand op de arbeidsmarkt verre van bemoedi gend is te noemen. JAARVERGADERING MANNENKOOR „ZANGLUST". Het Mannenkoor „Zanglust" zal op Vrijdag 4 Februari a.s. in gebouw „Harmonie" aan de Groenelaan zijn jaarvergadering houden. De agenda vermeldt de jaarverslagen van secretaris, penningmeester, bibliothecaris en propaganda-commissie; bestuursverkiezing wegens aftreding van den voorzitter eri ter voorziening in de vacature van tweeden secre taris; benoeming van den dirigent; bestuurs voorstel tot wijziging van de contributie- deelneming aan een concours in 1938 en ten slotte een bespreking over het zangersfeest te Arnhem. RENNERSCLUB „KENNEMERLAND". De Rennersclub „Kennemerland" heeft Zon dag een aanvang gemaakt met de wintercom petitie, waarvoor een rit over 22 K.M. op het programma stond. Het was maar goed, dat de afstand niet grooter was, want de renners hadden zwaar te kampen emt den stormwind, nu en dan afgewisseld door hevige hagelbuien' De zeer ongunstige weersomstandigheden waren van invloed op de tijden. De winnaar C. Bakker, die in de A-klasse uitkwam, reed buiten mededinging, omdat hij op 8 Februari in het Antwerpsche Sporapaleis in training gaat, zoodat hij de geheele com petitie niet kan meemaken. De uitslagen waren: A-klasse: 1. C. Bakker (buitenmededinging) 41 min. 3 sec. 2. A. Dui- neveid, 3. Leguit, 4. B. Glas. B-klasse: 1. A. Drenth, 41 min. 39 sec. 2. w. Koome op 1 lengte, 3. s. Hollander, 4. Jb. Smit' C-klasse: 1. P. M. Kwantes Thz. 42 min. 15 sec., 2. P. v. d. Weiden, 3. G. Bak, 4. W. Dekker, 5. S. Terbraak. Zondag 6 Februari wordt een recordrit ge reden over 22 K.M. voor alle klassen. Slachtoffer niet ernstig gewond. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is door een tot nu toe onbekend persoon in de Voorstraat te Lienden bij Tiel) een schot hagel gelost op den achtteinjarigen J. van Vessem uit Lienden, toen deze zich met paard en wagen van Ommeren huisioaarts be gaf. Van V. werd in het hoofd getrof fen, maar verloor zijn bewustzijn niet en ivist het paard, dat het door het schot op een loopen gezet had, bij een woning, waar nog licht brandde, tot stilstand te brengen. Hevig bloedend vluchtte van V. dacw binnen. De gevolgen van het schot bleken niet zoo ernstig te zijn, als het zich liet aanzien, door dat de dader gelukkig iets te hoog gericht had, waardoor een groot gedeelte van den hagel den getroffene geschampt -had. Na verbonden te zijn werd van V. naar de ouderlijke woning- vervoerd. De politie stelde dadelijk een onder zoek in, doch tot heden heeft men den adernog niet op kunnen sporen, zoo dat omtrent de motieven van den aan slag nog geen zekerheid bestaat. Men houdt echter ernstig rekening' met de mogelijkheid van een poging tot overval met het doel het slachtoffer te berooven, omdat het elgemeen be kend is, dat van V., die met koloniale waren langs de huizen gaat, 's Zater dagsavonds laat over dit zeer stille weggedeelte komt en dan meestal een groot bedrag aan geld bij zich heeft. Doordat het paard er vandoor ging kon de berooving niet volvoerd worden. rechter kent dit doelpuntniet toe, wegens buitenspel. V. V. B. verslapt in de laatste mi nuten. Met een aanvallend Halfweg komt het einde van een wedstrijd, die de koude om het veld niet kon doen vergeten. in Beverwijk en 167 (vorige week 172) Heemskerk woonachtig. In de overeenkomende week van 1936 waren 1349 werkzoekenden ingeschreven. Wij vonden er bij vermeld, dat dit te wijten was aan vorst. VERDERE AFBOUW VAN DEN RIJKSWEG AMSTERDAM—SASSENHEIM. Op 11 Feruari a.s. zal worden aanbesteed de verharding van het viaduct in dien rijks weg AmsterdamSassenheim over den Spaarnwouderdwarsweg (HaarlemSchiphol) terwijl tevens de tijdelijke klinkerverharding' van het wegvak RingvaartSpaarnwouder dwarsweg door een definitief wegdek zal wor den vervangen. De verharding zal bestaan uit een paklaag van 20 c.M., waarboven een stort- laag van 5 c.M., het geheel afgedekt met een 5 c.M. dikke laag asfaltbeton. De breedte van beide rijbanen bedraagt 6 M. opgesloten tusschen twee 0.50 M. breede be- tonstrooken; op de brug over de Ringvaart is de rijbaan 8.50 M. breed, op het viaduct over den Spaarnwouderdwarsweg 11 M. De asfaltverharding van de vier verbindings wegen naar den Spaarnwouderdwarsweg ver krijgt een breedte van 5 M. Het aanbrengen van de verharding op het reeds zoo lang gereed zijnde viaduct zal een einde maken aan den gevaarlijken toestand, ontstaan doordat op den autoweg uiteraard snel rijdende auto's na den afrit bij den Spaarnwouderdwarsweg het vrij drukke ver keer op dezen weg kruisen moeten. Het wegdek op het viaduct en op de op ritten daarvan moeten op 10 Juni 1938 zoover voltooid zijn, dat het verkeer over het viaduct kon worden geleid; het geheele werk moet 7 maanden na den datum van aanvang geheel gereed zijn. Wijziging in het Duitsche kabinet Minister Von Blomberg zou vervangen worden. Gissingen over de uitgestelde Rijksdagzitting. LONDEN, 29 Jan. (Havas). Vol gens den Berlijnschen correspondent van de Times zijn het redenen van binnenlandschen politieken aard, die Hitier er toe hebben doen besluiten de speciale zitting van den Rijksdag, welke Zondag zou worden gehouden, niet te laten doorgaan. Hij schrijft: „Ambtenaren van de Wilhelm- strasse zeggen thans, dat Hitier waarschijnlijk bepaald heeft, dat de Duitsche buitenland- sche politiek voor het oogenblik geen nieuwe mededeelingen noodig maakt. Zij gaan zelfs zoo ver. dat zij insinueeren, dat misschien van een vreemde regeering een mededeeüng werd ontvangen. Het is mogelijk, dat deze uitlegging voldoen de is, maar zij houdt geen rekening met het vroeger op kwesties van binnenlandsche poli tiek gelegde accent. In andere direct in verbinding met de partij staande kringen geeft men twee redenen op om de verdaging te verklaren: 1. Men spreekt veel over een plan tot reconstructie van het kabinet, welk plan nog niet voltooid is. Men maakt hieruit op, dat Hitier zal wachten tot het gereed zal zijn om over de eenheid van de natie te spre ken. 2. Men doet opmerken, d.at zekere verklaringen en zekere waarschuwin gen, welke zekere ambtenaren ver wachten in de redevoeringen te zullen vinden, misschien bij een andere ge legenheid zouden kunnen worden uit gesproken dan ter gelegenheid van de viering der nationale eenheid. Deze ambten are-: wachten bijv. op een krachtig antwoord op de bittere critiek van den Paus tegen het nationaai-socialisme. Zij zouden voorts hopen, dat vrij openlijk een waarschuwing zou worden gegeven aan de industrieelen, die onlangs het vierjarenplan hebben gecritiseerd. Volgens den correspondent van de Times, die zijn indrukken weergeeft uit Duitsche kringen zou de kabinets reconstructie in het bijzonder maar schalk Von Blomberg betreffen, als wiens opvolger velen reeds generaal Von Reichenau, den vroegeren leider van de politieke afdeeling van het ministerie van oorlog noemen. Hij'voegt hier echter aan toe: men acht het zeker, dat de partij directe controle wil uitoefenen op alle minis teries. Zij oefent deze thans reeds op de meeste uit. DR. E. VAN RAALTE IN BELGIë. Zaterdag heeft dr. E. van Raalte voor het Instituut voor Belgische journalisten te Brussel gesproken over de Nederlandsche pers. Heden zou hij voor de studenten van de juridische faculteit van de universiteit te Gent een voordracht houden over het handvest van den Volkenbond en het verdrag van Versail les. Japansche kabinet beraadslaagt. Dringende besprekingen over China. TOKIO, 29 Jan. (Reuter-A.N.P.) In het gebouw van den Landdag zijn de leden van het kabinet in een drin gende bespreking bijeengekomen. Zij hebben van gedachten gewisseld over de „jongste ontwikkeling van het in cident in China". Omtrent den aard der besprekin gen wordt niets onthuld. Nadat kennis was genomen van de gede tailleerde rapporten der ministers van Bui- tenlandsche Zaken, Oorlog en Marine, werd hierover een uur lang beraadslaagd. De leiders van leger en vloot zullen van het resultaat der besprekingen op de hoogte worden gesteld. Scherp Amerikaanscb protest te Tokio. WASHINGTON, 29 Jan. (Reuter- A.N.P.) Het departement van staat heeft den ambassadeur der Vereenig de Staten te Tokio opdracht gege ven krachtige vertoogen te richten tot de Japansche regeering wegens den aanval op John Allison den twee den secretaris der ambassade van de Vereenigde Staten te Nanking. Het departement van Staat heeft tegelij kertijd een verslag gepubliceerd over deze aangelegenheid Dit verslag verschilt aan zienlijk van de officieele Japansche lezing. Allison heeft in een rapport aan het de_ partement van staat medegedeeld, dat het volkomen ongerechtvaardigd was hem te slaan. Hof jager Spek weer thuis. Met den trein van 11.57 is de hof jager W. Spek, die van 29 November j.l. af in het Bui- gerziekenhuis te Amsterdam verpleegd werd, Zaterdagochtend weer in zijn woonplaats Apeldoorn teruggekeerd. De heer Spek was vergezeld van zijn echt- genoote. Per auto begaven zij zich rechtstreeks naar hun woning, de villa „Jagershof", gelegen in het Koninklijk park achter het Paleis Het Loo. Het bleek, dat de knieblessure, die de heer Spek bij het auto-ongeval heeft opgeloopen, hem by het loopen nog zichtbaar hinderde,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2