Prinses Beatrix, de G Prinsenkind drie namen gekregen HET NIEUWE AVONDBLAD Buitenlandsche sympathie. Beatrix Wilhelmina Armgard Geboorteaangifte ten paieize Soestdijk Geluk aanbrengende' Een bijzaak. 23e JAARGANG No. 78 WOENSDAG 2 FEBR. 1938 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 12»/a ets., per maand cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet ol' oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, Sn hü vprdrinkina-srino/dnor m^-o^oi tiJ6 ander®n .^Ser ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. -TfoniTriJrli^e verae^r?np-vnnr i w een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzond jj ng vooi abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De geboorte van ons Prinsesje heeft ook in het buitenland groote belangstelling gewekt en een stroom van gelukwensehen in Neder landsche richting ontketend. Het is prettig ook voor een natie, gelukwensehen te ont vangen en het is des te prettiger als ze niet alleen in formeelen of plichtmatigen vorm komen. Als iemand een blijde viering in zijn familiekring beleeft laten de kaartjes m.h.g. van de buren hem wel niet onverschillig ze hooren erbij maar aan een klank van uitgesproken hartelijkheid en sympathie hecht hij bijzondere waarde. In de buitenlandsche sympathie, die onze Koninklijke Familie en ons volk in deze dagen betoond wordt, ontbreekt die klank niet. Al weken6geleden is hij gaan klinken in de vele belangstellende informaties, in vele uitingen van de buitenlandsche pers ook. Dat b.v. som mige Engelsche bladen in die uitingen heel wat kiescher hadden kunnen zijn zij vastge steld maar niet „den Engelschen" of „de Engelsche pers" als geheel aangewreven. Ieder vogeltje zingt zooals het gebekt is en de bek jes in Fleet Street zijn sterk verschillend van model, waarbij de luidruchtigste niet de mooi ste en evenmin de belangrijkste zijn. Iets der gelijks komt trouwens in ieder land voor. De sympathie voor ons Koningshuis en ons volk heeft natuurlijk een dieper oorzaak dan de normale menschelijke belangstelling voor iedere geboorte van een Koningskind. Er komt zelfs meer bij dan de bewondering en toegenegenheid die de persoonlijkheid van Prinses Juliana sinds jaren ook buiten de landsgrenzen gewekt heeft. Er komt bij dat men de Nederlandsche constitutioneele mo narchie, gegrondvest in het oudste, regeeren- de Huis in Europa, in een ontwrichte wereld als een bolwerk, als een „vaste burcht" ziet staan die toch weer vertrouwen geeft in de blijvende waarde van menschenwerk. Door de wilde stormen der tijden heen en de laatste kwarteeuw der historie is inderdaad zeer stormachtig geweest heeft in deze wereld althans de Nederlandsche eenheid van vorst en volk zich niet alleen weten te handhaven maar is zij zelfs opnieuw versterkt. Haar groote kracht, haar waarde en weerstands vermogen zijn opnieuw aangetoond. Hier ook ervaart de natie weer hetzelfde als de mensch die eveneens gesterkt pleegt weer te keeren uit beproevingen die hij moedig heeft door staan, uit lijden dat hij het hoofd heeft gebo den. Ik heb het op deze plaats al meermalen geuit: ook buiten de vaak ietwat gezwollen taal van feestredenen, in rustig aanvoelen en nadenken beschouwd, ver van feestgewoel en menschenmassaas, in de stille rust van een studeerkamer, komt men tot de slotsom dat wij in Nederland inderdaad gezegend zijn met een eenheid in ons Koningshuis die maar zeer weinige andere volken kennen. Dat sommige ons daarom wel eens benijden is begrijpelijk. Dat alle hun hartelijkheid uiten nu ons bolwerk opnieuw versterkt is door de geboorte van een Prinses vindt zijn verklaring in het feit dat de wereld sinds 1914 zooveel intemationaler georiënteerd is geworden niet het minst door den invloed van bioscoop en radio en de menschen hun houvast in dezen tijd vol onzekerheden en gevaren niet alleen meer binnen hun landsgrenzen zoeken. In het Nederlandsche voorbeeld vinden zij, al geldt het- een kleine natie, inderdaad een hou vasteen blijvend bewijs dat menscheiijk streven, eenmaal in goede banen geleid en daarin volhardend doorwerkend, toch inder daad groote en goede dingen kan blijven tot stand brengen. Is dit de taal der nationale zelfverheerlij king? ik geloof het niet: ik geloof dat de fei ten niet te loochenen zijn en dat de buiten landsche sympathie in deze dagen dat erkent en bevestigt. En ik zou u willen aanraden het artikel van den Leidschen hoogleeraar prof. dr. Huizinga in dit nummer met aandacht te lezen, u weet allen dat hij een onzer knapste historici is en daarbij een auteur van bijzon dere begaafdheid, zooals hij ook in dit artikel toont. Het verheugt mij dat ons blad het a kan aanbieden en ik geloof dat de lezing ervan u goed zal doen zooals die mij goed heeft gedaan en dat het in uw herinne ring zal blijven als een ervaring die u in een goede over,tuiging en in uw zelfvertrouwen als Vorstelijke baby bij plechtigheid getoond Ontroerende momenten r\E officieele geboorteaangifte is Dinsdagmiddag te ruim half zes ten paieize Soestdijk geschied ten overstaan van den burgemeester van Baarn, jhr. mr. G. C. J. van Reenen, in tegenwoordigheid van twee getuigen, de minister-presi dent, dr. H. Colijn, en de vice- president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Burgemeester Van Reenen begaf zich om enkele minuten voor half zes, gekleed in zijn ambtsgewaad en met den keten om, per auto naar het paleis. De auto reed het Soesterhek in en de burgemeester betrad het paleis door den Soestervleugel. Daar werd hij ontvangen door den secretaris van Prins Bernhard, jhr. Dedel en door 's prinsen adjudant, kapitein De Roo van Aldewerelt. Beide heeren geleid den jhr. Van Reenen naar een der zalen in het oude gedeelte van het paleis, waar ook de heeren Colijn en Beelaerts van Blokland zich bevonden, beiden gekleed in zwarte jas. Daar werd een oogenblik gewacht en toen werden de autoriteiten verzocht zich naar de nieuwe eetzaal in de Baarnsche vleugel te be geven. In deze eetzaal heeft de plechtigheid van de geboorteaangifte plaats gehad. De zaal ligt aan de achterzijde van het paleis en geeft een wijd uitzicht over de gazons en de vijvers, on derbroken door hoog opgaand hout van het park. De zaal zelf is in lichte tinten gehouden, lichte gordijnen, lichte stoffeering en een fraai ameublement, waarvan de stoelen met leder, eveneens in lichte kleuren, zijn over trokken. Toen de drie autoriteiten, de beide ministers en de burgemeester de eetzaal binnentraden, waren de lichten aangestoken. Niemand be vond zich in de zaal. Na enkele minuten wachten gingen de deu ren open en trad Prins Bernhard binnen. Hartelijk begroette Z. K. H. de drie heeren. die hem hun gelukwensehen aanboden met de geboorte van Prinses Beatrix. Eenige oogenblikken onderhield de Prins Nederlanders heeft gesterkt. Hetgeen voor ons allen veel waard is en het lichter doet vallen den last van zware tijden te dragen. Ik hoop ook voor het Prinsesje, dat de bui tenlandsche sympathie ertoe zal bijdragen haar een leven in vrede te geven een leven waarin de volkenstrijd zal uitblijven Dat is wel de grootste wensch van alle tijden en er is zelden aanleiding geweest hem; zoo sterk voorop te stellen als in dezen tijd. Prinses Beatrix Wilhelmina Armgard, zoo is de jonge vorstelijke baby door haar ouders genoemd. De tweede en de derde naam zijn die van de beide Groot moeders, de eerste staat niet in verband met eenig familielid. Prinses Juliana en Prins Bernhard hopen echter, dat deze naam een voorteeken mag zijn, want Beatrix beteekent: De Prinses zal genoemd worden: Prinses Beatrix. Wanneer Prinses Beatrix eenmaal geroepen zal ivorden den troon te bestijgen, zal zij desverkiezende dit kunnen doen onder haar tweeden naam: WILHELMINA zich met de heeren Colijn en Beelaerts en met den burgemeester en zeide toen, dat hij de baby zou gaan halen. Prins Bernhard verdween, doch keerde di rect daarna terug, nu met zijn jonggeboren dochter in zijn armen en toonde haar den bur gemeester. Prinses Beatrix lag op een kussen van crème zijde. Zij is zoo verze kerde de burgemeester ons later in een onderhoud, dat wij met hem had den en waarin hij ons verschillende bijzonderheden mededeelde een flink kind, 52 cm. lang en zeven pond wegende. Blauwe oogen en blond haar, zooals de meeste babies, zijn ook de kenmerken van onze jonge prinse lijke baby. Gedurende de plechtigheid van de geboorte-aangifte, welke slechts en kele minuten duurde, heeft prinses Beatrix geen kikje gegeven. Stil lag zij op het kussen, haar oogen dicht en deze slechts een oogenblik opslaan de, te wachten in de armen van haar vader, die overgelukkig en met trots zijn eerste dochter aan den burge meester en daarna ook aan minister Colijn en aan den heer Beelaerts van Blokland toonde. Het was een ontroerend moment, dat op allen, die er bij tegenwoordig waren, diepen indruk gemaakt heeft, toen Prins Bernhard met het kind in zijn armen zeide: „De namen van onze dochter zijn: Beatrix, Wilhelmina, Armgard". Daarna bracht Prins Bernhard zijn dochter buiten de eetzaal en gaf haar over aan een nurse, die de baby weer naar boven bracht. De prins keerde onmiddellijk weei in de eetzaal terug om de verdere for maliteiten der geboorte-aangifte te vervullen. Een aardig moment was het, toen de Prins met de baby de zaal verliet. De minister-pre sident, dr. Colijn, deed de deur open en zeide daarbij lachend tot den Prins: „Ik mag de eer ste zijn, Koninklijke Hoogheid, die de deur voor Prinses Beatrix open doët". Toen de prins bij de heeren Stalijn, Beelaerts van Blokland en den burge meester was teruggekeerd, werd nog even gepraat over de blijde gebeurte nis zelve. Prins Bernhard zeide, dat Prinses Juliana het uitstekend maakte en was vol lof over de toewijding van den dokter en de verpleegsters. Toen werd de plechtigheid voor een oogen blik onderbroken door een aardig tafereeltje, dat een oud-Hollandsch gebruik is en dat thans ook in ons prinselijk gezin in eere is ge houden, namelijk het aanbieden van een kop je kandeel. Een lakei trad binnen en bood in kleine kopjes met oranje-spreuken er op, de geurige oud-Hollandsehe kruidenwijn aan. De Prins dronk de gezondheid van de drie aanwezige heeren, waarop zij de gezondheid van Prin ses Beatrix dronken. Na dit' genoegelijk intermezzo stelde burge meester Van Reenen aan Prins Bernhard eenige vragen, verband houdende met de vast stelling van de akte der geboorte-aangifte. ^Daarna werd deze voorgelezen en allereerst geteekend door den Prins, die in zijn duidelijk handschrift, met de vulpen, welke hij voor een oogefiblik van minister Colijn leende, teeken- de: Bernhard, Prins der Nederlanden, Prins van Lippe-Biesterfeld. Daarna teekende minister Colijn, vervolgens jhr. Beelaerts van Blokland en tenslotte de ambtenaar van den burgerlijken stand, bur gemeester Van Reenen, Daarmede was de plechtige geboorte-aangifte geëindigd. Het gemeentebestuur van Baarn had van de Kroon voor deze bijzondere gelegenheid toe stemming gekregen een speciaal register der geboorte-akten in te stellen. Dit register is gebonden in zacht blauw linnen. Op den band staat in goud gedrukt: register van geboorte akten der gemeente Baarn. Het zal worden bewaard in het gemeente archief. Prins Bernhard heeft een foto van het ge zelschap gemaakt Hij vertelde daarbij ook aan den burgemeester, dat hij zijn dochter ook reeds gekiekt had. Een uur na hun aankomst verlieten de hee ren Colijn, Beelaerts en Van Reenen het pa leis. De heeren Colijn en Beelaerts keerden on middellijk per auto naar Den Haag terug. Het was een intieme, doch aangrij pende plechtigheid geweest, welke op de drie autoriteiten die geroepen wa ren er bij tegenwoordig te zijn, een diepen indruk gemaakt heeft, niet al leen vanwege de groote eer, welke hun te beurt viel dit te mogen bijwonen, doch ook dooi: het huiselijk, eenvou- (Een Engelscli geleerde verklaart dat, volgens de wetten der phy- sica, de bij te weinig vleugelopper vlakte heeft, om te kunnen vliegen.) Ik heb een zeer oprecht respect, Voor alle, dus ook Engelsche, geleerden, Het heeft mijn aandacht steeds gewekt. Als ik te lezen kreeg wat zij beweerden. Natuurkunde, die is voor mij Een wetenschap van allerhoogste waarde, Ontdekte zij niet velerlei, Geheimen van en buiten onze aarde? Maar aan den eerbied van den mensch, Die nuchter, zooals u en ik, wil blijven, Is, aan alles, toch een grens, Waarover wij ons zoo niet laten drijven. De vleugels van de bij zijn klein, Te klein voor vliegen, heb ik daar gelezen, 'k Moet een bij ziende, lijkt het mij, Dan wel in dubblen zin bijziende wezen, Ik wrijf mijn oogen, lees 't weer na, Het staat er, het zijn inderdaad de wetten Der onvolprezen physica, Die 't vliegen van de nijvre bij beletten. Nu heb ik met mijn eigen oog En in mijn eigen tuin bij eigen bloemen, Heel vaak een bij gezien die vloog, Onder een vroolijk onverdroten zoemen. Ik zeg dien prof niet, dat hij liegt En ik durf zelfs zijn woord niet te weerleggen, 't Schijnt dat de bij onwettig vliegt, Dat wil ik er alleen dus maar van zeggen. P. GASUS. dig en genoegelijk karakter, dat deze plechtigheid, welke voor Neerland's land en volk van historische beteeke- nis is, droeg. De charme, welke van Prins Beril- hard reeds uitging, toen hij als ver loofde van Prinses Juliana ons land binnenkwam, welke zich nog duide lijker vertoond heeft, toen hij als echt genoot van onze Prinses met haar in het afgeloopen jaar door het leven is gegaan, trad ook thans weer duidelijk aan het licht, nu hij als vader zijn eerste plicht volgens de Nederland sche wet vervulde. Belastingfraude te Schagen ontdekt. Accountant hielp bij het knoeien. Een opzienbarende belastingfraude is te Schagen aan het licht gekomen na de arres»- tatie van een accountant, die vele van zijn cliënten behulpzaam is geweest bij het doen van valsche aangoften voor de belasting. De politie heeft een onderzoek ingesteld in de woning van den winkelier B., die, naar men vermoedt, den fiscus gedurende enkele jaren om den tuin heeft geleid. Reeds het voorloopig onderzoek heeft volgens de Tel. uitgemaakt, dat B. voor een bedrag van f 15.000 aan in komstenbelasting heeft ontdoken. Het ware bedrag zal naar alle waarschijnlijkheid nog aanmerkelijk hooger blijken tezijn en in totaal niet verbeneden de f 55.000 liggen. De winke lier moet Donderdag a.s. voor den rechter commissaris te Alkmaar verschijnen. De Rijksveldwacht van Schagen strekt haar onderzoek ook uit tot enkele andere cliënten van den gearresteerden accountant en er zijn aanwijzigingen, dat in nog meer gevallen zal worden ingegrepen. De accountant schijnt een zeer uitgebreide clientèle te hebben gehad onder zakenlieden en landbouwers. De officier van Justitie te Alkmaar heeft zich Dinsdag in een oproep tot de bevolking van Schagen gericht om zoo spoedig mogelijk aangifte van eventueel gepleegde belasting ontduiking te doen en te weinig betaalde be dragen aan te zuiveren, ten einde te voorko men, dat de Justitie ontduikers ter verant woording zal moeten roepen. BUITENLANDSCHE JOURNALISTEN BEKIJKEN AMSTERDAM. Nu voor de journalisten, die uit alle oor den van Europa naar Holland waren geko men vanwege het heugelijke feit, dat Neder land thans bejubelt, de Soestdijksche episode achter den rug is en velen van hen nog in Amsterdam, den Haag en Rotterdam vertoe ven om deze steden te bezichtigen, heeft de K.L.M. de aardige gedachte gehad hen een viucht boven de verlichte hoofdstad aan te bieden. Dinsdagavond om 7 uur hebben de buitenlandsche journalisten, voor zoover zij in de hoofdstad aanwezig waren, aan deze uitnoodiging gevolg gegeven en ruimschoots van de gelegenheid gebruik gemaakt om uiting te geven aan hun bewondering voor Amsterdam's avondlijk schoon. De „Oever zwaluw" bestuurd door piloot Van der Zijde cirkelde gedurende eenigen tijd boven den fee.steliik verlichten Dam. boven het helle vreugdevuur op 't Rembrandtsplein en bo ven alle lichtweelde die in het gerimpelde water van de grachten weerspiegelde. Allen waren vol lof over het prachtige schouwspel.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1