Onze gemeente in het jaar 1937 Enorme lasten voor Sociale Zaken. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN BEVERWIJK. Plaatselijke arbeidsmarkt gunstiger. De urgentie van het rioleerings- vraagstuk. Burgemeester H. J. J. Scholtens heeft in de jongste raadsvergadering als gewoonlijk het gebruikelijke jaar-overzicht gegeven van den stand van zaken in onze gemeente in het afgeloopen jaar. In deze Nieuwjaarsrede heeft de burgemeester dingen gezegd, die het overwegen waard zijn en die ook ten duidelijkste illustreeren met welke groote moeilijkheden het gemeentebestuur te kam pen heeft om onze gemeenschappelijke huis houding goed te bestieren. De arbeid van het gemeentebestuur en den raad werd ook in het afgeloopen jaar be- heerscht door de kort te voren voltrokken samenvoeging der beide gemeenten. Ook in 1938 zal zulks nog het geval zijn, zij het dan in mindere mate. De plaatselijke arbeids markt. Wat de plaatselijke arbeidsmarkt betreft mag worden vastgesteld, aldus de burge meester, dat deze in het afgeloopen jaar een gunstiger beeld heeft vertoond dan in 1936. Terwijl in laatstgenoemd jaar gemiddeld 1156 werkzoekenden ter arbeidsbeurze ston den ingeschreven voor Beverwijk en Heems kerk tezamen, heeft dit aantal voor 1937 ge middeld 201 minder bedragen, namelijk 955. In 1936 werden geplaatst 2936 werkzoeken den. in 1937 zijn 3884 plaatsingen bemid deld. De toeneming van het aantal verzeker den van 1354 in 1936 tot 1473 in 1937 is een derde verschijnsel, waarover men zich kan verheugen. Het regelmatig terugloopen van het aantal verzekerden in de drie aan 1937 voorafgaande jaren is daarmede hersteld. Nochtans steekt het werkloosheidspercen tage nog steeds ongunstig af bij het lande lijk gemiddelde. Op 31 Dec. 1937 stond onge veer 5.8 pet. van het aantal inwoners in het ressort van de arbeidsbeurs als werkloos ge registreerd, terwijl het landelijk percentage omstreeks 4.9 pet. bedroeg. De gegevens, verstrekt door den gemeente lijken dienst voor Sociale Zaken illustreeren echter nog op zeer sprekende wijze de enor me lasten, welke financieel, zoowel als ad ministratief moesten worden gedragen om zoo goed mogelijk het hoofd te bieden aan de helaas nog steeds ongunstige omstandig heden. Wat de werkïoozen betreft, waren over 1936 in zorg (steun werkverschaffing, kas- toeslag en contraprestatie) gemiddeld 633 per week. Dit cijfer bedroeg over 1937 606. Dit gunstiger cijfer is nagenoeg geheel te danken aan de gunstiger gemiddelden over het tweede, derde en vierde kwartaal van 1937. Het hoogste aantal gesteunde werk ïoozen was aanwezig op 2 Jan. van het afge loopen jaar, nl. 737, het laagste aantal op 10 Juli, te weten 393. Een daaraan tegengesteld beeld laat de verhouding van het aantal armlastigen over 1936 en 1937 zien. Terwijl in het jaar 1936 gemiddeld in steun waren 376 armlastigen, bedroeg dit gemiddelde over 1937 niet min der dan 434. Het hoogste aantal in 1937 was aanwezig op 30 Januari, te weten 529, het laagste op 30 Juni en wel 350. Alleen aan werkloozensteun. armenzorg en ziekenfondstoeslag en krankzinnigen verple ging is in 1937 ongeveer f 640.000 uitgegeven, van welk bedrag omstreeks f 300.000 geheel door de gemeente moet worden gedragen. De scheepvaartbeweging. Eenige vooruitgang heeft ook de scheep- vaartbeweging in de haven vertoond. Terwijl In 1936 het totaal aantal schepen, hetwelk onze haven binnenkwam, de 23 geabon neerde schepen niet medegerekend 932 'had bedragen, was in 1937 dit aantal 946. Hieronder bevonden zich 35 zeeschepen, te gen 30 in het voorgaande jaar. Ook de ge middelde tonneninhoud was in 1936 2 ton grooter dan in 1936. De opbrengst der haven-, kade- en marktgelden laat dan ook in ver gelijking met 1936 eenige stijging zien. Loop der bevolking. Wat den loop der bevolking gedurende 1937 aangaat, zij vermeld,, dat de gemeente op 1 Januari 1938 113 ingezetenen meer telde dan op den overeen komstigen datum van het vo rige jaar. Deze toeneming is te danken aan het geboorteoverschot, dat 270 bedraagt. Daarnevens valt een vertrekoverschot van 157 aan te teekenen. Dat het aantal vestigin gen het totaalcijfer van hen. die de gemeen te hebben verlaten, niet'heeft overtroffen, is verklaarbaar door de omstandigheid, dat twee vitale en omvangrijke vraagstukken in het afgeloopen jaar onopgelost bleven. Met name de zoo dringende kwestie van de uitbreiding en verbetering der rioleering, der loozine van het af valwater en voorts de totstandko ming van een goed uitbreidingsplan voor de verschillende deelen onzer gemeente. Beide vraagstukken zijn van be slissende beteekenis voor Beverwijk's toekomst, gelijk het niet opgelost zijn daarvan in het verleden ooi-zaak is geweest van veel, wat wij thans zoo het mogelijk zou zijn gaarne ongedaan zouden maken en van veel, wat de gemeentenaren tot in een verre toekomst zullen blijven betreuren. Het College van B. en W. zou zijn taak niet verstaan, indien het niet od de allereerste plaats aanacht had geschonken aan deze beide allesoverheerschende kwesties. Het zou schromelijk jegens de burgerij tekort schie ten, indien het zijn tijd liet verloren gaan door zich over te leveren aan allerlei be trekkelijke beuzelarijen en daardoor dit werk langer liet rusten dan onvermijdelijk is. Wat het rioleeringsvraagstuk betreft, het is u - meen ik bekend dat daaraan in 1937 met de grootst mogelijke voortvarend heid is gearbeid. Laat ons hopen, dat 1938 van een en ander de vruchten zal gaan brengen Openbare Werken. Van den dienst van Openbare Werken is gedurende 1937 niet weinig gevergd. Door het bouw- en woningtoezicht ziin behandeld 122 bouwaanvragen. De som der kosten van uit voering van deze plannen is op rond f 425.00H te stellen. 12 woningen zijn onbewoonbaar verklaard. Veel zorg is besteed aan de ver betering van het stadsbeeld waarvoor ook van particuliere zijde veel medewerking is ondervonden. Men denke o.a. aan de Ko ningstraat op vele punten, aan het kruispunt HoflanderwegAlkmaarsche weg, aan de oude kerk te Wijk aan Zee en haar omge ving. aan den Van Ogtropweg en den Hoo- geweg. Op dit gebied is door veler samen werking nog zeer veel te bereiken in de naaste toekomst. De andere bedrijven. Het gemeentelijk gasbedrijf heeft in 1937 89.779 M3. gas meer ingekocht dan 's jaars tevoren. Deze toeneming met 3.12 pet. doet vermoeden dat de lijn van de afgifte zich in opgaande richting beweegt. Einde 1937 wa ren 109 meters meer geplaatst dan einde 1936. Ongetwijfeld beginnen de vruchten van een stelselmatig gevoerde propaganda zich te openbaren. Het gemeentelijk electriciteitsbedrijf kocht 60.105 KWU. of 5.59 pet. meer in dan in 1936. Het aantal geplaatste meters is met 44 toe genomen. Aangaande het gemeentelijk slachthuis valt te vermelden, dat in den loop der ja ren de aansluiting van den gemeentelijken vleeschkeuringsdienst Uitgeest bij den vleeschkeuringskring een feit is geworden. De huidige directeur, trad definitief in dienst der gemeente. Het laat zich aan zien, dat het bedrijf zijn moeilijke jaren achter den rug heeft. Met den wensch, dat de raad ook geduren de het ingetreden jaar tot degelijken en vruchtbaren arbeid ten nutte van onze ge liefde gemeente in staat en geroepen zal mo gen zijn en dat op dezen arbeid bij voortdu ring God's zegen zal mogen rusten, wil ik dit overzicht besluiten. Dank- en bidstond in de Herv. Kerk. Herdenking van de blijde gebeurtenis. Gistermiddag is in de Ned. Hervormde Kerk ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis een dank- en bidstond gehouden, waarin ds. C. M. Krijger, Ned. Hervormd predikant en ds. H. Holtrop, Gereformeerd predikant voorgingen. Er bestond voor deze kerkelijke viering enorme belangstelling. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op burgemeester Scholtens en den heer F. R. C. Rij kens, lid van den gemeente raad. Na het zingen van Gezang 3 vers 1 en het lezen van psalm 100 ging ds. Krijger voor in gebed, waarna nog gezongen werd het eerste vers van psalm 103. Een golf van vreugde, aldus ds. Krijger, ging door het land, toen de geboorte van een prin ses in het paleis Soestdijk bekend werd ge maakt. Saluutschoten, sirenes, gebeier van klokken hebben de vreugdevolle tijding ver kondigd. En als wij dan terug denken aan het oogenblik toen onze kroonprinses het vreug devolle gebeuren vo.or de radio mededeelde ging er een golf van vreugde en ontroering door het Nederlandsche volk. Vanaf dat oogenblik heeft de bevolking nog meer mee geleefd met het Huis van Oranje, dan ooit te voren. God is het, die de Prinses de moe dervreugde heeft geschonken en God is het-, die dit alles goed" gemaakt heeft. Daarom past het ook, dat wij hier op den Nationalen feestdag in het Huis des Gebeds samenkomen Als volk van Nederland hebben wij ontzag lijk veel te danken aan het Huis van Oranje, dat niet zoo lang meer scheen te zullen voort bestaan, maar er is nu een nieuwe schakel tusschen de Oranjes gevoegd. De korte rede van ds. Krijger werd besloten met het zingen van psalm 150, waarna ds. H. Holtrop het woord nam. Spr. had als tekst gekozen Sa muel 2 15 21, waarin wordt beschreven de krijgsverrichtingen van David, waarbij al zijn vijanden worden verslagen. Ds. Holtrop lag vooral den nadruk op vers 17, waarin de man nen tot koning David kwamen, zeggende: „Gij zult niet meer met ons uittrekken ten strijde, opdat gij de lamp Israëls niet uitbluscht. De zorg van het volk Israël voor koning David en de zorg van de bevolking voor het Huis Oranje, zijn evenredig. Zooals Nederland zijn Huis Oranje heeft, is er geen land meer. Was het immers de Prins van Oranje niet, die uit eigen middelen probeerde om Holland vrij te maken? Daarom bestaat er voor het Oranje huis net zoo'n zorg, als de mannen voor koning David hadden. Na het zingen van Gezang 96 sloot ds. H. Holtrop de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. GOEDE VERRICHTINGEN VAN D.O.K. Twee hoofdstedelijke kampioenschappen. De Beverwijksche worstelaars C. Groene- veld, W. Brantjes, J. Steenbeek (licht gewicht) H. Duin (midden-zwaar gewicht) ,L. Bootsman en G. van Soest (zwaar gewicht) hebben te Amsterdam deelgenomen aan de krachtsport wedstrijden om de hoofdstedelijke kampioen schappen. Hierin slaagden C. Groeneveld en G. van Soest. H. Duin werd tweede onder protest van den Culemborger G. van Wijngaarden, die 1 straf- punt meer had, maar die een partij meer had moeten werken. Wanneer dit protest wordt toegewezen, zou Duin als derde eindigen© C. Groeneveld won zijn eerste partij op touché van zijn clubgenoot W. Brantjes door een heupzwaai. Steenbeek verloor zijn eerste partij van West-ner (Hercules, Amsterdam) op touché door heupzwaai. Brantjes won de tweede partij van J. Seggelink (K.D.O., Amsterdam), op touché; C. Groeneveld won van Van Zuile- kom (S.D.V. Culemborg) in schoudergreep. J. Steenbeek verloor ook zijn tweede partij aan J. Roos (Ajax, Amsterdam). De Amsterdam mer nam op schitterende wijze een middelgreep over en drukte Steenbeek onmiddellijk met zijn schouders in de mat. Het D.O.K.-lid had nu 5 strafpunten en was van verdere deelneming uitgeschakeld. Ook Brantjes ging door verlies van Weitner uit den strijd. C. Groeneveld won achtereen volgens op punten van Seggelink, op touché (hefboom) van J. Roos en tenslotte op pun ten van Weitner. waarmede de Beverwijksche worstelaar met 2 strafpunten het kampioen schap won. Tweede werd Weitner met 3V2- en derde J. Roos met 4 strafpunten. H. Duin (D.O.K.) verloor zijn eerste partij aan A. v. Wijngaarden door heupzwaai. Hij had nu een stilstaand nummer en kwam zoo doende in de derde partij wederom tegen G van Wijngaarden. Na 3 minuten sloeg de Beverwij ker een schitterende heupzwaai aan. waaruit Van Wijngaarden toucheerde. Duin werd tweedp onder bovengnoemd px-otest. In zwaargewicht verloor Bootsman op touché van Van Zuilekom in kruisgreep. Van Soest won van denzelfden worstelaar op pun- ten. Hoewel Bootman nog geheel fit was, gaf hij om onbegrijpelijke redenen op. Van Soest werd kampioen met 1 straf- punt. Het was jammer, dat Steenbeek en Brand jes, die in prima conditie waren, het niet tot de prijzen konden brenken. J. Waarts (vedergewicht) kon wegens een verwonding aan de knie niet uitkomen. A.s. Zondag zullen eenige gewichtheffers van D.O.K. uitkomen in de te Zaandam te houden wedstrijden om de kampioenschappen van Nederland. CASTRICUM VITESSE-NIEUWS. Doordat D. S. S. H. beslag legde op de beide punten is de spanning onderaan de ranglijst blijven bestaan. De Haarlemmers verdienden de overwinning volkomen. Zij bewogen zich veel sneller op het zware terrein, waartegen over Vitesse slechts een slap spelletje plaatste. Het was zeer jammer, dat het spel door ruwheid werd ontsierd, zelfs in die mate, dat van beide partijen een speler naar de kleed kamers moest worden verwezen. SUCCESVOLLE AVOND VOOR ,.DE GONG". Revue „Lachen is gezond". De groote zaal van het café Borst was nauwelijks in staat alle belangstellenden te bevatten, die getuigen wilden zijn van de eerste opvoering van de revue „Lachen is ge zond" door het Revuegezelschap „De Gong". O.m. werd de voorstelling bijgewoond door den burgemeester en de R.K. geestelijkheid. Na een openingswoord van den heer N. F. Kuenen volgde een intermezzo, waarbij Flip en Wim hun entree maakten en ongemerkt de revue een aanvang nam. Een portie van de 15.000 stelde dit tweetal in de gelegenheid een vacantiereis te ondernemen, waarbij het na- tuurlijk niet aan de noodige avonturen ont brak. In bonte volgorde volgden de taferee- len elkander op. Er zat vaart in deze revue, alles sloot als een bus, er werd goed gezongen en geacteerd, kortom het was een goed ver zorgde voorstelling, waarmede de Gong een daverend succes oogstte. Den regisseur, den heer S. F. Veltkamp komt dan ook een woord van lof toe voor zijn ai-beid. De finales, de costuums, de lichteffecten, alles was keurig in orde. Vooral de schaakfinale was een sprookje gelijk. Ook de heer Schram, de auteur van de revue en de heeren Vetter en H. Schram, de vervaardigeds van de décors deelden met den regisseur in de welverdiende hulde. De heer J. Molenaar bediende de lichtinstal latie. Aan het slot van den avond werd aan alle medewerkenden een daverende ovatie ge bracht. Alle aanwezigen hebben volop genoten, niet in het minst ook van den fraaien zang van den heer Weenink, de aardige liedjes en het komische spel van Flip en Wim. Zondag a.s. wordt de tweede opvoering ge geven. Ongetwijfeld zal ook deze weer voor een stampvolle zaal geschieden. C. S. V.-NIEUWS. C. S. V. heeft door een even fraaie als ge decideerde 51 overwinning op Vrone haal kans op het kampioenschap behouden. Hoewel de sterke wind zeer hinderlijk was, beheerschte C. S. V. toch de situatie vol komen. Vrone moest ervaren, dat scheids rechter Schoen niet met zich liet spotten. We gens al te forsch spel kreeg Vrone twee straf schoppen tegen zich, die C. S. V. even zoovele doelpunten opleverden. De stand aan den kop is thans: O. F. C. 15 gesp. 21 punten. C. S. V. 16 gesp. 20 punten. VERGADERING VAN DE NEUTRALE MIDDENSTANDSVEREENIGING De openbare vergadering van de Neutrale Middenstandsvereeniging, die Maandagavond in verband met de geboorte van de prinses geen doorgang vond, is thans vastgesteld op Maandag 7 Februari des avonds te 8.15 uur in de Rustende Jager. VEILING „ONS BELANG". Spruiten le soort per K.G. 12—201/2 cent. Spruiten 2e soort per K.G. 412 cent. Groene kool per K.G. 2Vz4 cent. Boerenkool per K.G. 22Y2 cent. Prei per K.G. 4—5 cent. HEEMSKERK ERNSTIGE AANRIJDING. Terugkeerende van de feesten in Heems kerk, is de 35-jarige Nic. Hoogewerf, wonende aan de Hofman, 's nachts om 2 uur, door een taxi aangereden. De heer H. wilde den Hoog- dorperweg oversteken, maar werd gegrepen door een taxi, komende uit de richting Uit geest. Het slachtoffer werd ernstig ver wond. Dr. Meijer constateerde een gecompli ceerde linkerarmbreuk en een linkerbeen breuk. Na ter plaatse behandeld te zijn is de heer H. naar het St.-Antoniusziekenhuis te IJmuiden vervoerd. Schip Verm, aankomst Agamemnon (Ned.) Altona (Duitsch) Alkmaar (Ned.) Algorab (Ned.) Alchiba (Ned.) Ag'hios Nicolaos (Gr.) Boskoop (Ned.) x) Baarn (Ned.) x) Boschfontein (Ned.) x) Barneveld (Ned.) Bernlef (Du.) Barrdale (Eng.) Breda (Ned.) x) Cassel (Du.) Caribia (Du.) x) Eurymedon (Br.) Eemland (Ned.) Europe (Noor) x) Eriksborg (Zw.) Freiburg (Du.) x) Gaasterkerk (Ned.) x) Gleniffer (Eng.) x) Glaisdale (Br.) Ganymedes (Ned.) Hermes (Ned.) Heidelberg (Du.) Hercules (Ned.) Halle (Du.) Heemskerk (Ned.) x) Iris (Ned.) Istok (Joeg. SI.) Julia (Griek) Joh. de Witt (Ned.) x) Jaarstroom (Ned.) Kurmark (Du.) Katwijk (Ned.) Laertes (Ned.) x) Meerkerk (Ned.) x) Magdeburg (Du.) x) M.v. St.Aldegonde (N.) Maron (Eng.) x) Madoera (Ned.) Marslew (Eng.) Mc Gregor Laird (Eng. Marne (Ned.) Nijkerk (Ned.) x) Orestes (Ned.) Oberon (Ned.) Odysseus (Ned.) Orpheus (Ned.) Poelau Tello (Ned.) x) Patricia (Du.) Phrontis (Ned.) x) Poelau Roebiah (Ned.) Poelau Laut (Ned.) x) Phrygia (Du.) Pluto (Ned.) Pan Gothia (Zw.) x) Poseidon (Ned.) Poelau Bras (Ned.) x) Polydorus (Ned.) x) Randfontein (Ned.) x) Recina (Joeg Slav.) Radxxorshire (Br.) Radonrshire (Eng.) x) Simaloer (Ned.) Saturnus (Ned.) Soemba (Ned.) Streonshalh (Eng.) Singkep 'Ned.) x) Salland (Ned.) x) Samnanger (Noor) Triton (Ned.) Theseus (Ned.) Titus (Ned.) Venus (Ned.) Vulcan us (Ned.) Waterland (Ned.) x) Zaanland 'Ned.) Midd. Zee Ned. Indië Chili Zuid Afrika West Afrika Startoni Chili Chili Beira Hamburg Bilbao (v. IJm.) New Orleans Hamburg Ned Indië West. Indië Batavia Buenos Aires Port Arthur Söderhamn Ned. Indië Japan Japan B. Aires Alexandrië Bourgas (via R'dam) Ned. Indië Bourgas Ned. Indië Hamburg West Indië Buenos Aires Buenos Aires Batavia W. Afrika Ned. Indië San Juan (Sp.) Batavia Japan Ned. Indië Batavia Batavia Batavia Buenos Aires West Afrika Parijs Zuid Afrika Chili Zw. Zee Oporto Stettin Batavia West Indië Batavia Batavia Batavia Pto Barrios Danzig Aruba West Indië Hamburg Batavia Z. Afrika Buenos Aires Japan Yokohama Ned. Indië Alexandrië (via Antw. Batavia Rosario Batavia Buenos Aires Narvik (v. IJm.) Izmir Stettin Venetië Venetië Midd. Zee Hamburg Buenos Aires 7 Febr. 6 Febr. 9 Febr. 18 Febr. 5 Febr. 5 Febr 2 Febr 20 Febr heden. 4 Febr. 18 Febr 5 Febr. 23 Febr. 2 Febr. 15 Febr. 12 Febr. 10 April 6 Febr. 1 Febr. 11 Febr. 7 Febr 3 Febr. 25 Febr. 20 Febr. 15 Febr. 24 Febr. heden 27 Febr. 1 Febr. 8 Febr. 3 Febr 10 Febr. 1 Maart 1 Febr. 1 Febr. 10 Febr. 8 Febr. 14 Febr. 18 Maart 3 Febr. 4 Febr 4 Febr 4 Maart heden 15 Febr. 1 Febr. 12 Febr. 13 Febr 6 Febr 6 Febr. Laatste bericht 30 Jan. van Gibraltar. 25 Jan. van Triëst. 22 Jan. van Callao. 31 Jan. van Aden. 29 Jan. van Dakar. 22 Jan. vertrokken. 30 Jan. te Liverpool. 29 Jan. van Tocopilla. 26 Jan. van Dakar, vertrekt 5 Februari. 28 Jan. vertrokken. 26 Jan. van Mobile. in lading. 22 Jan. van Port Said. 26 Jan. van Barbados. 25 Jan. van Marseille. 29 Jan. van Rio de Janeiro. 31 Jan. van Land's End. 29 Jan. van Norresundet. 28 Jan. van Batavia. 22 Jan. van Colombo. 22 Jan. van Colombo. 21 Jan. van St. Vincent. 24 Jan. te Jaffa. 31 Jan. te Rotterdam. 15 Jan. van Padang. 29 Jan. van Kreta. 29 Jan. te Bintang. vertrekt 5 Februari. 31 Jan. van Land's End. 8 Jan. van San Nicolas. 7 Jan. vertrokken. 29 Jan. van Gibraltar. 29 Jan. te Grand Lahou. 22 Jan. te Batavia. 31 Jan. van Finisterre. 27 Jan. te Belawan. 30 Jan. 31 Jan. 30 Jan. 15 Jan. 21 Jan. 25 Jan. 27 Jan. 29 Jan. te Kobe, te Pt. Sudan, van Sabang. vertrokken, van Padang. vertrokken, van Las Palmas. vertrokken. 26 Jan. van Beira. 22 Jan. van Callao. 27 Jan van Bourgas. 29 Jan. van Vigo. vertrekt 5 Februari. 27 Jan. van Colombo. 22 Jan. van Port of Spain 30 Jan. van Port Said. 29 Jan. vertrokken. 19 Jan. vertrokken. 29 Jan. vertrokken. 31 Jan. van Brunsbuttel 2 Febr. van Pt. Limon. 29 Jan. te Santa Cruz-del-Su in lading, vertrekt 5 Februari. 25 Jan. van Marseille. 11 Jan vertrokken. 25 Jan. van Kobé. 31 Jan. te Manilla. 29 Jan. van Belawan. 28 Jan. van Gibraltar, in lading 22 Jan. van St. Vincent. 31 Jan. van Ouessant. vertrekt 4 Februari. 26 Jan. vertrokken. 26 Jan. van Stamboul. 31 Jan. van Brunsbuttel. 30 Jan. te Fiume. 29 Jan van Lipari. 29 Jan. van Izmir. vertrekt 5 Februari. 20 Jan van Bahia. CONCERT VOOR HEEMSKERK'S GEMEENTEHUIS. Op den nationalen feestdag heeft ook Heemskerk vroolijk feest gevierd. Evenals Maandag wapperde ook nu uit bijna alle woningen de vaderlandsche driekleur. 's Morgens maakte het fanfarecorps „St. Ce. cilia" een muzikale rondvraag. Een groot aan tal schoolkinderen sloot zich hierbij aan. io uur werd voor het raadhuis een aubade ge- bracht, waar de burgemeester een feestrede uitsprak. 's Middags maakte „St.-Cecilia" een mu zikale ommegang. Te vijf uur werd de illuminatie aan het raadhuis ontstoken, geheel in oranjekleuren hetgeen een prachtig effect opleverde. 7 uur deed St. Cecilia voor de derde maal een muzikale rondgang, eenige vereenigin- gen slooten zich, met een tweetal versierde wagens van de kruisvaart hier achter aan. Voor het gemeentehuis werd een concert gegeven, terwijl de oranje-vreugde-boom werd ontstoken. Door de leden van de kruisyaart werd rondom dezen boom een dans uitgevoerd. A. D. O. Het programma voor Zondag luidt: D.O.S.A.D.O., 2.30 uur. D.O.S. 2—A.D.O. 2, 12.30 uur. A.D.O. 3—H.S.V. 2, 12.30 uur. G. O. V. a—A.D.O. a, 1.15 uur. R. K. BOUWVAKARBEIDERSBOND ST.-JOSEPH. Onder leiding van den heer H. v. d. Son hielden de bouwvakarbeiders hun jaarver gadering in het K.S.A.-gebouw. De heer v. d. Son opende met een woord van welkom en sprak zijn voldoening uit over de goede opkomst. Het financieel verslag vermelde aan in- komsten 44.39, aan uitgaven f 32.45, een batig saldo van f 11.94. Uit de werkloozenkas was ontvangen f 1139,50. Namens de verificatie-commissie bracht de heer J. Smit, verslag uit dat de boeken en bescheiden van den penningmeester in orde waren. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende heeren G. Kunnen en C. Brasser bij acclamatie herkozen. Aan de verificatie-commissie werd toege voegd de heer A. Cornelisse. IJMUIDEN x) Schepen voorzien van een zijn grooteu dan 6000 bruto register ton. De omzet in den Rijksvischafsla» in Januari. Bijna 100.000 meer dan verleden jaar. De omzet in den Rijksvischafslag geduren de de maand Januari 1938 bedroeg f 600749.- tegen f 501749.— in dezelfde maand van het vorige jaar. Er kwamen in Januari 163 trawlers aan de markt met f403123.— besomming tegen 146 met f 330655.— in Januari 1937. STEEDS MEER VATEN WIJN SPOELEN AAN. Het was ook gisteren een goeden dag voor den strandvonder. Wederom spoelde een 600 Ltr. vat wijn aan. Ook spoelde nog een vat haring aan. VOORDRACHTAVOND Ds. WESTMIJZE. De bekende kanselredenaar en voordracht kunstenaar Ds. Westmijze van Rotterdam, die ook in IJmuiden en omgeving geen onbeken de iS Wie herinnert' zich niet zijn predik beurten voor de Prot. Bondsafdeeling vervuld en zijn in November j.l. gegeven declamatie- avond? zal 9 Februari a.s. wederom voor drachten geven, waarvoor ongetwijfeld weer zeer groote belangstelling zal zijn. Voor ver dere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. VELSEN De naam der gemeente. Niet meer Velsen doch Velzen? De heer G. Voet te Ermelo schrijft ons: De minster van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de naam der gemeente voortaan in officieele stukken geschreven zal worden Velzen, dus met een z en niet meer met een s. De minister is hieromtrent voorgelicht door het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap, dat een lijst van aardrijkskundige namen van Nederland heeft samengesteld, welke aan we tenschappelijke eischen voldoet. Maar of de lijst voldoet aan historische eischen, wordt niet vermeld. Het gaat hier maar om één letter en velen zullen zeggen, dat men daar toch geen drukte om behoeft te maken. Maar wij wagen ons af, waarom de minister van binnenland sche zaken besluit, dat de naam der gemeente voortaan Velzen zal zijn, terwijl deze vanaf de elfde eeuw Velsen is geweest. De geschiedenis geeft een zeer duidelijke lijn aan van naams afleiding. In de oudste bekende akte. uit bet carbularium der abdij van Eptemach, van vóór 739, wordt de naam der plaats Felison genoemd. In 989 is de naam volgens de akte uit het carbularium der abdij van Egmond- Vellesan en verandert dan successievelijk in Vellesen, Velsere'burg, Velesen, Velson en wordt tenslotte nog in de elfde eeuw Velsen, blijkens een akte uit het carbularium der abdij van Egmond. En we lezen van heer Gerard van Velsen, van de heerlijkheid Velsen en Sant poort enz. Wij weten niet, of de minister of het be stuur van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Ge- nootschap met het gemeentebestuur van Vel sen overleg gepleegd hebben. Wij vermoeden van niet, want het komt ons onbegrijpelijk voor, waarom de naam veranderd moet wor den, als die bijkans duizend jaar zoo is jp" weest. Wanneer het alleen hierom ging. dat wij Nederlanders makkelijker Velzen met een z uitspreken, dan met een s. dan vragen wij ons af, waarom de minister den naam der ge meente Eikerzee in Zeeland heeft veranderd in Eiker see. Velsen zou zeker maar het liefst Velsen willen blijven. KINDEREN DER SCHOOLVOEDING KRIJGEN EEN EXTRAATJE. Het comité voor de Schoolvoeding verzoekt ons mede te deelen. dat het heeft besloten- morgenmiddag aan alle kinderen ói daar voor in aanmerking komen een Jaffa sinaas appel uit te reiken, zulks natuurlijk in vei* band met geboorte der prinses.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6