IJMUIDEN HEEMSKERK DAMMEN. Dinsdag 8 Februari ontmoet D.C.H. haar grootste concurrent O.D.I. uit Hillegom. Er is wel kans op een overwinning, vooral nu het le tiental met een tweetal goede krachten is versterkt LESUREN WEER GEWOON. Tijdens de „korte" dagen waren de lesuren In den namiddag met een half uur vervroegd. De kinderen waren hierdoor in staat vóór de duisternis inviel ham woning te bereiken. Nu de dagen weer beginnen te lengen, be ginnen de lessen weer op den gewonen tijd. DISTRIBUTIE LEVENSMIDDELEN. In de week van 6 tot 13 Februari is de winkelier W. Dam aangewezen tot den ver koop van goedkoope onvermengde margarine, alsmede bak- en ba*aadvet. WIJK AAN ZEE SCHJETVEREENIGING „ONS GENOEGEN'. Bovengenoemde vereen iging hield een verga dering. Nadat de voorzitter hét welkomst woord gesproken had, verkregen secretaris en penningmeester het woord. Hun verslagen werden onder dankbetuiging goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden F. Bol en F. Heyne werden bij acclamatie her kozen. De schietwedstrijd werd op Woensdag 13 April vastgesteldde prijsuitreiking zal qp .tweeden Faaschdag', 18 April plaats hebben. BESOMMINGEN. Manden. Trawler. 65 Penelope IJM 64 f 1160 Loggers met versche visch: KW 104 f 380; KW 175 f 1090; SCH 225 f 1720. IJmuiden, 4 Februari 1938, Tarbot 140—125 cent per K.G. Tong 12591 cent per K.G. Griet f 42—f 22 per 50 K.G. Groote schol f 17—f 16 per 50 K.G. Middel schol f 27—f 19 per 50 K.G. Zetscho.l f30—f27 per 50 K.G. Kleinschol f 26—f 14.50 per 50 K.G. Bot f 15—f 14 per 50 K.G. Schar f 14—f 9 per 50 K.G. Wijting f 12—f 7,50 per 50 K.G. Kabeljauw f 62—f38 per 125 K.G. MARKTBERICHT. Scheveningen, 4 Febr. (Versche visch). Tarbot (klein) 5090 ct. per K.G. Griet 55—80 ct. per K.G. Tong 100-135 ct. per K.G. Groote schol f 13.80f 14.70 per 40 K.G. Middel schol f 15—f 15.60 per 40 K.G. Kleinschol f 9f 16 per 40 K.G. Schar f 10.40 per 40 K.G. Bot f 10 per 40 K.G. Wijting f 4.80—f 8.40 per 40 K.G. Kabeljauw 400 ct. per stuk. Kleine gul f 7.40 per 40 K.G. Koolvisch f3.per koop. NIEUWE IJSFABRIEK VOOR DE VEM. Trawlers zullen rechtstreeks uit de fabriek worden geladen. Naar wij vernemen is aan den aannemer Cupido de bouw opgedragen van een ijsfa briek voor de Vem. Er zullen aan de Traw lerkade eenige gebouwen worden gesloopt en op den vrijgekomen grond zal de fabriek worden gebouwd. Deze uitbreiding houdt ongetwijfeld ver band met het in de vaart brengen van groo te trawlers door genoemde reederij. Schepen als de Erin nemen per reis c.a. 60 ton ijs mee en de in Engeland in aanbouw zijnde trawlers gebruiken zeker niet minder. Voor het afgeven van het ijs aan de boo ten zal een bijzondere installatie gebouwd worden, zooals men die veel in Engeland ziet. Van het fabrieksgebouw tot aan de remming komt een ijsleider, waardoor het ijs direct uit de fabriek in de ijsbumkers der trawlers kan worden gevoerd, zoodat het ijsladen met karren of auto's niet meer noo- dig is. JULIANA VAN STOLBERG. Gisteravond heeft de Christ. Oranjever- eeniging IJmuiden-Oost als slot van het f eestprogram het historisch spel Juliana van Stolberg doen opvoeren in het Herv. Ver- eenigingsgebouw. Het gebouw was geheel bezet en de avond kan alseen waardig besluit van de feeste lijkheden worden beschouwd. De avond^werd geopend met het zingen van het Wilhelmus en een korte toespraak van den voorzitter, den heer B. Schipper Wat het spel betreft: Juliana van Stolberg geeft een historisch ■beeld van het leven van de stammoeder van het huis van Oranje, die haar zonen heeft opgeofferd voor den vrijheidstrijd der Ne derlanden, Het stuk speelt in vier bedrijven. Het werd vlot gespeeld en heeft de toe schouwers van begin tot «Ind doen meeleven In den strijd van den grondlegger van ons vorstenhuis. .Tusschen de bedrijven luisterde Concinere, directeur de heer Klut Sr., den avond op met het spelen van volksliederen. In de pauze werd door mejuffrouw N. Swaan een lied gezongen ter eere van de kleine Prinses Beatrix. Dit lied was gedicht en getoonzet door den heer D. Klut Jr. Ds. E. G. van Teylingen sprak aan het einde een kort slotwoord, waarin hij den wensch uitsprak, dat in het leven van de jong geboren prinses tot werkelijkheid mag komen wat haar naam beteekent. Voorts spoorde hij de aanwezigen aan om wat in de laatste dagen zooveel Van Oranje is ge sproken en gezongen dit, tot heil van land en volk, in daden om te zetten. MET DEFECTE WINCH TERUG De stoomtrawler Flamingo IJM. 42, die Woensdag naar zee was vertrokken, is met een defecte winch uit zee terug gekeerd. DE ORANJEVEREENIGING ORGANISEERT EEN BONTE AVOND. ALs onderdeel van de feestelijkheden in vér band met de geboorte van Prinses Beatrix or ganiseert de Oranjevereeniging Velsen-Noord Zaterdagavond een bonte avond in Concordia Medewerking verleenen o.a. het Chr. Gem. Koor „Soli Deo Gloria" en het kinderkoor „Het Nachtegaaltje". Het kinderkoor zal o.a. ten gehoore bren gen de bekende feestcantate „Holland ju belt" van den heer Ph. Vlessing op woorden van mej. H. de Graaf f. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Neptunus IJM. 87, Erin IJM. 172. (naar de Barendtszee)Bruin- visch IJM, 97, Emma IJM. 177. OEFENING MET DE REDDINGBOOT. A.s. Zaterdag' zal de Noord en Zuid-Holla nd- sche Redding Maatschappij een oefening met dien nieuwen bootwagen houden, terwijl de reddingboot zee zal kiezen. V. V. E.—VITESSE. V.V.E. zal Zondag a.s. met het volgende elftal den strijd tegen de Castricummers aan binden. P. Durge, J. Snijders, N. Durge, G. v. d. Mey, W. Schelvis, A. Duin, B. Duin, P. de Winter, W. Snijder, A. Schellevis, A. Schelvis. A. F. C. 2—V. V. E. 2. Het tweede elftal gaat met het volgende elftal bij A.F.C. 2 op .bezoek. G. Snijders, J. Wanm'hoven, P. de Boer, J. v. d. Mey, J. Duin, J. Snijders, N. v. d. Linden, J. Starmans, P. de Goede, B Zuiderduin, J. Dirks. SANTPOORT EEN WAARSCHUWING. Het is het bestuur van „Santpoort's Bloei" gebleken, dat personen, waarschijnlijk uit Haarlem afkomstig, die niets met „Sant poort's Bloei" hadden uit te staan, op den cabaretavond van Zaterdag jl. getracht hebben, en aanvankelijk met succes, buiten de zaal aan bezoekers strikjes te verkoopen, waarbij dezen in de waan werden gebracht, dat dit geschiedde ter bestrijding der kosten van den feestavond. Daar deze lieden dezelfde praktijken onge twijfeld ook bij feest- en propaganda-avonden van andere vereenigingen zullen trachten toe te passen, wil het bestuur van „Santpoort's Bloei" deze waarschuwing' doen hooren. Het bestuur heeft ook de politie met dezen nieuwen vorm van bedelarij in kennis gesteld. AUTOBUS-VERBINDING. De N.V. Stormvogels heeft aan het bestuur van „Santpoort's Bloei" bericht, dat binnen kort een beslissing der Ver keer scom missie te wachten is betreffende het doortrekken van den autobusdienst Santpoort (Willem de Zwij gerlaan)-^Haarlem via Bloemendaal tot Sant poort-dorp. Indien de toestemming verkregen wordt, ligt het in de bedoeling van de directie der N.V. Stormvogels de doortrekking reeds in het komende voorjaar te bewerkstelligen, waardoor dan de beide deelen van Santpoort (dorp en station) weer wat nader tot elkander zullen zijn gebracht. De Italiaansche Paradepas. De Manchester Guardian, een der leidende Engelsche dagbladen, geeft de volgende iro nische beschouwing ten beste over den Italiaanschen paradepas: „Laat niemand zeggen dat Signor Musso lini's bezoek aan Duitschland vruchteloos was. Hij moge dan zonder militair verdrag te ruggekeerd zijn, maar in elk geval met den Pruisischen paradepas. Hij heet niet zoo maar men kan er zich niet in vergissen. Zelfs als er geen foto's waren om het te bewijzen zou de officieele beschouwing in de Italiaansche pers, na de eerste demonstratie, dat toch al doen: „Deze paradepas, die de Romeinsche Pas zal heeten, wordt uitgevoerd met het been gestrekt en den voet flink en krachtig neergezet". Het is de echte, onvervalschte. Voortaan zullen de twee groote fascistische mogendheden met elkaar in den pas mar- cheeren zelfs als zij in verschillende richtin gen gaan. De invoering van den „Romein- schen Pas" is evenwel niet zonder critiek ge schied en Dinsdag voelde Signor Mussolini zelf zich genoopt hem te verdedigen in een tot zijn zwartgehemde Militia gerichte toe aak. „Het is inspannend en moeilijk", zei hij, „daarom willen wij het". Het is waar dat de Grieken zeiden dat alle schoonheid moei lijk te verwezenlijken is, maar men dient daar haastig aan toe te voegen dat zij niet zeiden dat al het moeilijke schoon is. Als moeilijkheid het eenige doel ware zou men een oorspronkelijker wijze van voortbeweging- van het fascistische Italië hebben mogen ver wachten. Maar Signor Mussolini had andere beweegredenen. De nieuwe pas is onbruikbaar voor „aftandsche lieden met dikke buiken" (be staan die nog in Italië na zooveel oefening?) en is „de ware uitdrukking van den authen- tieken militairen geest". Hier kan men einde lijk zijn instemming betuigen want hij is lee- lijk, opzichtig, lawaaiig en dwaas. Gelukkig is deze paradepas, schoon militant, niet drei gend en Italiaansche soldaten zouden zich met slechter dingen bezig kunnen houden (en doen dat inderdaad) dan met het bebeuken van hun geboortegrond met gestrekte bee- nen. Misschien zullen degenen die zich nu met andere dingen bezig houden ,in Spanje, Libië en Abessynië naar huis gebracht worden om met den jongsten triomf van het Romein sche Keizerrijk kennis te maken." Aldus deze beschouwing van een der voor naamste Engelsche dagbladen, die wel een be wijs geeft van de over en weer tusschen Italië en Engeland bestaande onaangename en ge spannen verhoudingen, waarin men elkaar voortdurend prikkelt. YERZEKER1NGSYOORW AARDEN GRATIS ONGEYALLEMYERZEKERIMG 3f* vetgedrukte Mavuliiof ondereen Elke beulende abonné van dit blad is, zoolans zijn abonnement duurt, dit blad venchilnt en de Directie van dit blad de verzekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke 'gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden: Artikel I. Als verzekerden worden beschouwd alle per week, par maand en of per kwartaal betalende geabonneerden, die aan de volgende vereïschten voldoen: a. gedurende minstens twee weken (in het geval van maand- en kwartaal- abonnés gedurende een volle maand) als geabonneerde in de registers van dit blad zijn ingeschreven: b. den I8en verjaardag gepasseerd zijn en den 60sten verjaardag nog niét bereikt hebben; niet lijden aan ziekten of gebreken, welke voor han h«t gevaar voor onge vallen vergroóten. en volkomen het gebruik hebben van hunne ledematen en zintuigen. Artikel 2. Onder ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt ver staan de uitsluitende en reehutreeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulka door van buiten af toegebracht geweld werd veroorzaakt met bet gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Artikel De uitkeeringen bedragen: 2000 GULDEN, indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de levens lange ongeschiktheid van den verzekerde, waarender te verstaan de ampuutie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet en één hand, boven den enkel of den pols. of onher- atelbaar gezichuverlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval en nuts de verzekerde drie maanden na den datum waarop de levenslange ongeschiktheid is ontstaan, nog in leven ia; 400 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeval; 200 GULDEN, indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel, of van bet onherstel baar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), oen en ander binnen 10 dagen na den datum van het ongeval. Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen *an de voorwaarden) de •enige en rechtstreeksche oorzaak ia van de amputatie binnen tien dagen na den datum van het ongeval: van beide leden van een duim .mmhhhmmmm 100 GULDEN van alle leden van een wijsvinger 60 GULDEN van alle leden van een anderen vinger 15 GULDEN van één lid van een duim 50 GULDEN vanéénof twee leden ran een wiiavingcr 25 GULDEN van één of twee leden van een anderen vinger 5 GULDEN Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van d. voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de breuk: a/of onderarm of «en boven- en/of •nderbeen 30 GULDEN rsos(ni»li.,..Mnnnn„nnnM.annn_M 15 GULDEN van een enkel 15 GULDEN terwijl onverminderd da bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op het hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, tezamen nooit meer dan f 2000,kannen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij bet plaats grijpen van een ongeluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing. scheuring, knelling, als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Het verlies of de breuk van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte lichnamsdeelen geeft geen aanspraak op uitkeering, terwij! vóór het ongeval reeds niet aanwezige lichaamsdeelen evenmin in aanmerking kunnen komen bij dv berekening van de totale uitkeering Heeft een ongeval het verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het Verlies van de geheele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeering, met dien ver stande. dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm of -been tengevolge beeft, de uitkeering voor verlies zal worden verleend. Artikel 4. De uitkeering ingeval van overlijden geschiedt aan de echt genoot» of bij ontstentenis daarvan aan do erfgenamen ven den gedaoden Andere uitkeeringen geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden, binnen Hen dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zjjn en het persoonlijk letsel, en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zijn ten genoege der DirecHe van dit blad. Artikel 5. Een uitkeerinR zal niet verschuldigd zijn, indien de gevolgen bij art. 3 omschreven, direct of indirect veroorzaakt zijn: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschilctheid van den verzekerde: b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting els gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk waa wegens letsel, waartegen verzekerd is): door eene bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verbaast zijn door een ongeluk; d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den invloed van over- prikkeling of somnambulisme was of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dnn gewoonlijk om zorg voor zich zeiven door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was: f. in duel, of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden of bij vlieg- of luchtvaarttochten, dan wel bij pleizierreizen buitenslands of bij baden, zwemmen, automobielrijden of motorwielrijden, of aan boord van een schip, hetzij op binnenwateren, hetzij buitengaats; g. door grove nalatigheid of grove onvoorriehtigheid of door vechten, of aanvallen tegen dan persoon van verzekerde of in buitenlandschen oor log of binnenlandscha onlusten. De aboanés van het Geïllustreerd Zondagsblad van dit blad zijn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAV Bank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van dit blad verkrijgbaar De uit keeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f 2000.Overlijden f 600.Verlies van band, voet of oog f 400.Duim of Wijsvinger f75.—; Elke andere vinger f30. Bij «poor- of tramongeval, etc., worden de uitkeeringen: b'j verlijden f 1000.-—; bij invaliditeit t 3000. Ooor deze publicatie zijn alle vroeger gepubliceerde verzekeringsvoorwaarden vervallen voor a#e betalende abonné* van de IJMUIDER COURANT Het verdwijnen, verdrinken of door gas of gassen verstikken van den ver zekerde, wordt, onverminderd het hiervoor in dit artikel bepaalde, ten opzichte van deze verzekering aangemerkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid, of grove onvoorzichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van dit blad het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeluk veroor zaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding van personen of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné in staat van krankzinnigheid ol ver standsverbijstering zal ff ken of, zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij, van «ene Eufopecsche HaVèn naar eên andere Európcesche haven reist in eeri schip met vast dek in tiid van vrede) of indien hij zich in krijgsdienst te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van dit blad te betalen of deze courant ophoudt te verschij nen, of de Directie van dit blad de verzekering doet eindigen, alsdan deze ver zekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich met de be reiding, het verwerken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitro glycerine, dynamiet, naphta, acetyleengas of andere licht-onlplofbare of licht ontvlambare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijders en dergelijken. Zeevisschers, zeevarenden van beroep en personen van den Loodsdieiut zijn, in afwijking van het hiervoor sub f. te dien aanzien bepaalde, ook aan boord verzekerd, zuowel buitengaats, als op de Zeeuwsche stroomen of op het ijselmeer of waar ook. Op uitkeering bij overlijden kan voor hen echter uit sluitend aanspraak gemaakt worden, indien het ongeval, dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had of wel aan boord van een visschers- of marinevaartuig, of op een stoom- of motorschip eerste klosse, periodiek varend in vaste verbinding tusschen Nederland en Amerika. Engeland en/of Nederlandsch-Indië. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald, dan di«, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van dit blad zou hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde on geluk getroffen. Ingeval bij eenzelfde ongeval meerdere personen mochten worden getroffen en aanspraak maken op uitkeering. zal in het geheel voor alle getroffenen teza men nimmer meer dan maximaal ƒ2000.worden uitgekeerd, te verdeelen naar evenredigheid van het aantal getroffenen en den aard van hel door hen geleden letsel. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is san de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel 6. Ingeval een geabonneerde eon ongeluk overkomt, moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld_ worden aan de Directie van dit blad, en indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na het ongeluk is geschied, zal geenerlei uitkeering verschuldigd xijn. Indien de getroffene zeevarende, in den zin van het vorige artikel, is, moet de kennisgeving geschieden binnen drie dagen na de aankomst van den ge troffene aan den wal. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp van een bevoegd genees kundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafgebroken i te volgen totdat hij volkomen hersteld is. In ieder geval moet don geneesheer van dit blad toegestaan worden den getroffene te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs geëischt kan worden en dit blad heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als het noodig acht. Elk bewijs hetwelk de Directie van dit blad van tijd tot tijd zou kunnen ei jchen betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eiscb werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd, gegeven moeten worden. In geval van eenig ongeluk met doodelijken afloop moet hiervan aan de Di rectie van dit blad schriftelijk .worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen vau een of meer der in dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging ven het nauwkeurig door hem en den behandelenden geneesheer ingevulde aanvrage-formulier tot uitkeering, en ingeval van over lijden, van de doodsacte, kan de belanghebbende aanspraak maken op de be handeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom van dit blad. De kosten der geëischte verklaringen komen ten laste van dengene die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zullen be taalbaar zijn ten kantore van dit blad, slechts na ontvangst van een door de(n) rechthebbende(n) geteekende quilantie, terwijl de verzekering bij uitbetaling van een bedrag van meer dan tweehonderd gulden zal vervallen. Van geen som, die verschuldigd is, zal interest betaald worden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn, terwijl de verplichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat het is toegestaan- geworden, ia ingevorderd, Artikel 7. Alle geschillen uit de voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden,Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, bcneveni de helft van het honorarium der scheidslieden. Artikel 8. Bczwaring en vervreemding van de rechten, voor een ge abonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ontvangbewijs van den verzekerde of, bij overlijden, van de echtgenoot® of erfgenamen van den verzekerde in ieder géval volledige kwijting ten gevolge hebben. Met het oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde, moet deze bij elke_ verandering van woonplaats, beroep of naam. hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigs'e opgave doen aan de Directie van dit bind. Artikel 9. Als abonné in den zin dezer verzekering wordt beschouwd het hoofd van het gezin of de somenwoning (als omschreven in art. I van het Besluit Bevolkingsboekhouding, Stbl, 1936 No. 342, behoorende bij de Wet op de Bevolkingsregisters), tenzij voordat het ongeval ploots greep, een ander lid van het gezin of de samenwoning, mits aan hetzelfde adres woonachtig, is aangewezen bij schriftelijk verzoek aan de administratie van dit blad. Artikel 10. De Directie van dit blad zal te allen tijde liet recht hebben, deze verzekering te doen eindigen of wijzigingen in de voorwaarden daarvan aan te brengen.- wélke beëindiging of wijziging door het enkele feit der aan kondiging in dit blad van kracht zal worden- ARROND. RECHTBANK DIEFSTAL IN IIET KANTOOR VAN HET LEGER DES HEILS. Toen de heer v. Lelieveld, kapitein bij het Leger des Heils, in den morgeix van 11 De cember 1.1. op zijn kantoor kwam en met den sleutel een deurtje in een daar staande kast wilde openen, bleek hem, dat het ongesloten was en dat een latje op een der beide deurtjes, dat daar was aangebracht om den naad tus schen de beide deurtjes te bedekken, eraf viel; het had slechts losjes aan een spijkertje ge hangen, schoon het er tevoren stevig op zat. Hij zag toen moeten van een schroeven draaier of dergelijk werktuig, waaruit hij op maakte, dat het kastje was opengebroken. Hem bleek, dat een bedrag van 138, dat in ver schillende doosjes in het kastje geborgen was geweest, was verdwenen. Zaterdag 9 December omstreeks 5 uur namiddag, toen de heer Lelie veld het kantoor had verlaten, was alles nog in orde en na dien tijd was hij er niet meer geweest, zoodat de diefstal tusschen dat tijd stip en Maandagmorgen moest zijn gepleegd. Zondags waren er wel menschen in het kan toor geweest, o.a. een muziekcorps, dat er koffie had gedronken, maar die personen had den met het kastje niets te maken gehad en ook hadden zij niet kunnen zien of eraan ge broken was, aangezien het kastje, zooals de heer Lelieveld het later vond, oogenschijnlijk gewoon gesloten was. De verdenking viel op een man, die in dat gebouw woonde of liever gewoond had, want hij was Zaterdagavond 9 December, zonder iemand te waarschuwen, verdwenen en niet meer teruggekeerd. Die man had daar kost en inwoning genoten en 2 per week zakgeld, waarvoor hij timmermanswérkzaamheden ver richtte voor zoover deze er waren. Hij had ook de bewuste kast, waaruit het geld verdwenen was, gemaakt. Eenige reden, waarom die man opeens zonder iemand te verwittigen, was weggeloopen, was er niet; onaangenaamheden had hij niet gehad. De man werd in Amsterdam aangehouden en toen bleek, dat hij eenig ondergoed had ge kocht en met een vrouw in gezelschap was geweest. Hij was Zaterdags vertrokken zonder het middagmaal te gebruiken en had later bij „Heek" gegeten. Niemand had ooit gezien, dat de man geld had; integendeel had hij Vrijdags te voren nog een kwartje van een, anderen inwoner geleend, wat hij wel eens meer deed, en het niet terug gegeven. Een maand tevoren had hij van een ander der officieren met leugens 5.voorschot op zijn zakgeld weten te krijgen; hij wou, zei hij, zijn moeder bezoeken, die te Rotterdam woon de, maar zijn moeder was al lang dood. Nu moest de man terechtstaan voor oplich ting van die 5 gulden en diefstal van de 138. Dat van de 5 bekende hij, maar dat vond hij zoo erg niét; het geld zou hem toch inge houden zijn; maar den diefstal ontkende hij. Hij verklaarde Zaterdagmiddag al vóór 6 uur te zijn vertrokken, omdat hij er opeens genoeg van had daaï* te wonen. Hij had, zei hij, een bedrag van elf gulden opgespaard, dat, in een kous verborgen, door hem in de werkplaats was bewaard en van dat geld had hij zijn ver teringen bestreden. Het leenen van het kwartje daags te voren erkende hij, maar dat was volgens hem niet ongewoon. Hij erkende ook, al acht maal voor diefstal te zijn veroordeeld. Een inwoner van het gebouw, die daar als kantoorbediende werkt, zei, dat hij met ver dachte had afgesproken Zaterdagsmiddags te zullen gaan wandelen, maar verdachte had dit afgezegd, bewerende, dat hij .werk had; van een plan om af te reizen repte hij niet. Deze getuige had na den heer Lelieveld het kantoor verlaten en de deur afgesloten, doch, als gebruikelijk, den sleutel er in laten zitten. Later zag hij dat de deur open en de sleutel eruit was, wat hem niet vreemd voorkwam. Een andere geëmployeerde zei, dat verdach te nog om 6 uur in de gang bij de keuken was geweest en toen door het raampje met hem een paar woorden had gesproken; hij kreeg den indruk dat verdachte zenuwachtig was. Hij was dien dag niet in de eetzaal geweest, schoon hij wel in het gebouw was. Ook had hij geen gebruik van het bad gemaakt, al had hij gevraagd of hij het kon gebruiken. Blijk baar had hij omstreeks 6 uur een tijdje in de nabijheid van het kantoor rondgescharreld, maar niemand had hem er in of eruit zien gaan. De Officier van Justitie was van meening, dat het plotselinge vertrek van verdachte, zijn bezit aan geld, schoon hij nooit geld had ge had, zijn verdacht rondscharrelen bij het kan toor, zijn bekendheid met de kast, voldoende aanwijzingen vormden en requireerde voor de oplichting en den diefstal een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. Mr. P. Tideman achtte het bewijs niet gele verd en vroeg vrijspraak. Twee kinderen op het trottoir Op 18 Sept. 1.1. omstreeks 4 uur namiddags reed een auto op den Heerenweg bij de v. Mer- lenlaan, komende uit de richting Bennebroek en wilde de genoemde laan indraaien, toen een achteropkomende auto de eerste wilde passeeren. Eerst ging ze even links, maar ter stond daarop rechts en passeerde dus aan den verkeerden kant, waarbij de auto op het trot toir kwam. Daar ging een troepje schoolkin deren in de richting Haarlem, de auto reed er op in en wierp twee kinderen om, die met gebroken been bleven liggen. De kinderen zijn naar 't ziekenhuis gebracht en daar eenige weken gebleven, thans zijn ze weer hersteld. De auto werd bestuurd door een dame uit Vlaardingen, waarnaast een chauffeur zat, die haar leermeester was. Beiden stonden thans terecht voor het vei'oorzaken van zwaar licha melijk letsel door schuld. De dame verklaarde, dat zij, toen de auto vóór haar vaart verminderde om de v. Merlen- laan in te rijden, zij de kluts kwijt raakte, want doordat er tegenliggers kwamen, dorst zij niet links passeeren. Zij vergat te remmen en haalde rechts uit met het noodlottig ge volg. De andere verdachte verklaarde, dat hij de remmen niet kon bereiken en zoodoende ook het ongeluk niet kon voorkomen. Hij wist. dat de dame behoorlijk kon rijden, maar zij was plotseling haar zelfbeheersching kwijt geraakt. De Officier achtte het niet verant woord, dat iemand als de dame achter het stuur gaat zitten en de chauffeur had daar mee rekening moeten houden. Daarom vor derde de Officier tegen ieder een geldboete van f 50 subs. 20 dagen. Niet aangegeven voor dienstplicht. Een 18-jarig jongmensch uit Haarlem stond terecht, omdat hij zich niet voor den militai ren dienst had aangemeld. Eerst werd als getuige gehoord de vader van verdachte, 'die verklaarde een oproep voor zijn zoon te hebben ontvangen en teruggezonden aan den burgemeester, omdat hij, zooals hij in een begeleidend schrijven verklaarde, het niet goed vond, dat zijn zoon een dergelijke oproe ping werd gezonden. Daarop werd den zoon vanwege den burge meester een nieuwe oproeping gezonden, waar van hij persoonlijk heeft kennis genomen, doch ook toen was hij nog niet verschenen. De zoon zei uit gehoorzaamheid aan zijn vader te hebben gehandeld. Mr. Tideman. de verdediger, vroeg of de zoon zich over het beginsel van dienstplicht De Bilt voorspelt; Meest matigen Zuidelijken tot Wests- lijken wind, zwaar bewolkt tot betrok- ken met later kans op eenigen regen weinig verandering in temperatuur BAROMETERSTAND Hoogste 778.1 m.M. te München. Laagste 734.3 m.M. te Isafjord. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren F 46 Laagste hedennacht F 44 Hoogste heden F 45 BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 770 mM. Neiging vooruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN: Zaterdag v.m, 5.59 uur; nam. 6.13 uur. Zondag v.m. 6.38 uur; nam. 6.55 uur. Maandag v.m. 722 uur; nam 7.43 uur. mocht uitspreken. Deze zou over de zaak niet' hebben nagedacht. De moeder van verdachte bevestigde de ver klaring van den vader, dat de zoon op last van den vader heeft gehandeld. De Officier van Justitie is van meening, dat hier opzettelijk geen aanmelding is geschied, doch wilde er rekening mee houden, dat de ouders den jongen hadden verboden, waarom hij f 100 boete eischte. Mr. Tideman is van meening, dat hier van opzet geen sprake is in den zin der Strafwet, omdat de jongen zijn ouders heeft gehoor zaamd. Verder pleitte hij nietigheid der dag vaarding. omdat niet vermeldt was, welk Koninklijk Besluit -is bedoeld en er ook niet in staat, dat de verdachte zichzelf niet heeft aangemeld. Zijn voornaamste bezwaar school echter hierin, dat de wet den vader de macht over zijn zoon toekent en den zoon gehoorzaamheid oplegt. Z.i. kan geen administratieve bepaling hierin verandering brengen. Pleiter vroeg daarom ontslag van rechts vervolging. Krachtens art. 40 Strafrecht zou de zoon ook niet strafbaar zijn, omdat hij door over macht is gedrongen. Uitspraak in alle zaken op 17 Febr. UITSPRAKEN. Verdacht van brandstichting. De stoomer, die terecht gestaan heeft we gens uitlokking van een medeplichtigheid aan brandstichting in zijn woning, wat een nasleep is van een aantal zaken, indertijd behandeld, werd ontslagen van rechtsvervolging, Geëischt was 3 jaar gevangenisstraf. Verdediger was M.r J. Verlooy. Diefstal van tongen, Eveneens werd vrijgesproken een vischsor- teerder, die verdacht was geweest van diefstal van tongen uit de visehhal te IJmuiden. Tegen hem was vijf maanden gevangenisstraf ge ëischt. Verdediger was Mr. J. C. IJ. Nieuwenhuys. Zijn familie bestolen, De 22-jarige werkman, die een gouden hor- loge en een gouden ring uit de linnenkast bij een. familielid had gestolen, werd veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf onvoorwaarde-' lijk. Geëischt was een jaar voorwaardelijk. Een plaid en een harmonika. Twee 23-jarige mannen hadden een auto weggenomen en waren ermee uit rijden ge gaan, waarna ze hem neergezet hadden na een plaid eruit te hebben meegenomen. Voorts hadden zij een harmonica ver kocht, die op afbetaling was gekocht. De officier eischte destijds tegen den een een jaar, tegen den ander 6 maanden gevan genisstraf. De rechtbank wees de zaak terug naar den rechter-commissaris voor een reclasseerings- rapport. VOOR DEN KANTONRECHTER DE PRIKKAART. In onze schooljaren hadden we reeds prik- boeken, waarmee we grif feitjes veroverden en de kans gaven op bemachtiging van een of ander uitgeknipt prentje, wat begeerlijk was in de oogen onzer kameraden. Geen veldwachter heeft ons ooit bij de oor en gepakt; des veldwachters zoon prikte zoo hard als wij allemaal. Maar groote men schen zijn dat gaan na-apen, niet met grif fies, maar met stuivers en niet om een prentje maar om sigaren of allerlei prullaria, begeerig in de oogen van groote menschen. Dat mag niet, zegt de Loterijwet. Maar slim als groote menschen zijn, zeggen ze; 't Is geen gewoon prikboek als van vroeger, maar die prikplank is een ingewikkeld instrument en als je nu maar glad genoeg bent, om het ge heim te doorgronden, win je altijd prijzen en doe je de bank springen". De Hooge Raad heeft geconstateerd, dat ei' nog geen bank was gesprongen en dat geen mensch zoo glad is om altijd raak te prikken en sedert valt de prikplank onder de strafbe palingen der Loterijwet. Daarom eischte de ambtenaar tegen den winkelier die deed of hij het niet wist f 10 boete. We Kantonrechter veroordeelde tot f 6 en verwees de prikplank ten vure. VOETBAL. E.D.O. 2—HAARLEM 2. E.D.O. 2 speelt met het volgende elftal: Wille, Hulshof, Bos, Augustinus, Zandstra, v. Esch, Nottrot, Koene, Kohier, Diepenveen, Keidei'. WANDELSPORT. JAN PASSTOORS. De jaarlijksche trainingstochten van „Jan Passtoors" zullen Zondag a.s. weer beginnen. In Februari zal alleen op Zondag gewandeld worden; in Maart ook op Donderdagavond. De afstanden zijn van 10 tot 30 K.M.; hierop aan sluitend zal de training voor de vierdaagsche afstandsmarschen, welke wederom eind Juli gehouden zullen worden, weer volgen. Voor hen, die met wandelen willen beginnen, is het nu de tijd, daar midden in het seizoen deze korte afstanden van 10 K.M. haast niet meer gewandeld worden. De start heeft plaats Zon dag half tien van het gebouw Olympia. Het secretariaat is thans gevestigd bij den.heer J. Swart, Zijlstraat 81.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2