l mm/ BEVERWIJK Excelsior. LTJMMCINf De geboorte van de Prinses. Herdacht door de Israëlitische Gemeente. Ter gelegenheid van de geboorte van prinses Beatrix werd gisteravond in de Synagoge van de Ned. Israëlitische Gemeente een bijzon dere dienst gehouden in tegenwoordigheid van talrijke gemeente-leden uit Beverwijk en van een aantal genoodigden, waaronder wij o.m. opmerkten Burgemeester Scholtens, mevr. A. A. van Hattum—Dekker, den heer A. v. d. Giessen namens de Christelijke Oranje- vereeniging „Juliana van Stolberg" en de heeren H. A. J. J. v. d. Bergh en L. Verbunt voor de Vereeniging „Koninginnedag". Nadat de voorganger der Gemeente, de heer H. Cohen met psalmgezang den dienst had geopend, las de Opperrabbijn Ph. Prank van Hilversum uit Jesaja den tekst voor zijn prediking: „Moge uw levensstrijd zijn een overvloed van hulp, maar tevens van wijs heid en moge de schatkamer, waaruit gij put zijn het ontzag en de eerbied voor God". „Er heerscht veel vreugde in Neder land", aldus Opperrabbijn Frank, en terecht, want zou men niet juichen, wanneer een nieuwe loot ontspruit aan den ouden stam. In de eerste plaats moeten wij God danken, dat Hij moeder en kind gered heeft en het leven heeft geschonken aan een nieuw menschen- kind. Men vraagt zich af, wat is de diepe ondergrond van deze geboorte. Wordt men alleen maar getroffen door het geval zelf of is het misschien alleen maar de poëtische sfeer? Van elk menschenkind wordt verwacht, dat het zijn ziel rein bewaart en dat het zal trachten een mensch te worden, geschapen naar het beeld van zijn Schepper. Wij wenschen dit Koningskind te zien, zoo vervolgde spr., met zijn schoonheid, die dit kind van nature eigen is. De zedelijke schoon heid was de Oranjes eigen. Hun leven was een veelheid van hulp, zij boden hulp, waar hulp gevraagd werd, zij beschermden de verdruk ten. In 1740 was het Oranje, die in Weenen intervenieerde, toen de Joden met den onder gang werden bedreigd; het waren de Oranjes, die den Joden in ons land zooveel mogelijk vrijheid van godsdienst gaven. Met wijsheid en kennis hebben zij geregeerd en zij haalden de kracht uit een schatkamer van eerbied en ontzag voor God. De jonge oranje-telg heeft de kracht mee gekregen om volheid van hulp te geven en kennis en wijsheid te putten uit de schat kamer. Om deze eigenschappen kon het Huis van Oranje vasten voet krijgen in Nederland. Oranje kon steeds met olie gezalfd worden, met olie, omdat deze zich niet met andere vloeistoffen vermengt. Daarom heeft Oranje vrij en onverveerd zijn karaktertrekken be waard, „van vreemde smetten vrij". Daarom ook hebben de joden steeds liefde en eerbied voor de Oranjes gekoesterd. Gedachten gaan vol liefde en teederheid uit naar de jongen telg. Wij verwachten en hopen, aldus spr., dat dit meisje ook eenmaal als koningin de tradities van het Huis zal voortzetten. Indien ontzag voor God het richtsnoer zal zijn voor haar daden, dan zal ook voor haar komen een volheid van hulp van God. Na deze treffende rede sprak Opperrabijn Frank bij geopende Arke in 't Hebreeuwsch een zinrijk gebed uit, waarin God's zegen werd «afgesmeekt over het jonge prinsesje en over het Koninklijk Huis. Na psalmgezang werd de dienst met een Gezang gesloten. DE TWEEDE FEESTAVOND VAN VOLKSONDERWIJS Donderdagavond hield de vereeniging voor Volksonder wijsaf deeling Beverwijk haar twee den feestavond in het Luxor Theater. De voorzitter de heer C. van der Oort heette de aanwezigen welkom en gaf zijn voldoening te kennen over de goede opkomst. Deze avond, aldus de heer van der Oort, is bedoeld als pro- paganda-avond De vereeniging voor Volkson derwijs werkt, aldus spr. voor het voortbestaan en de uitbreiding van het openbaar lager on derwijs. Het is niet juist, zooals men veelal beweert, dat op de openbare lagere scholen de kinderen van God en den Bijbel vervreemden, want er is ook gelegenheid tot het ontvangen van Godsdienstonderwijs. Er wordt den kin deren geleerd: verdraagzaamheid en respect voor de meening van anderen en ook de na tionale hoogtijdagen zijn er op gericht het ge voel van eenheid onder de kinderen aan te kweeken. Het openbaar lager onderwijs, aldus de heer Van der Oort, wordt steeds en van vele zijden aangevallen. De middelen, die onze tegenstanders vaak gebruiken om ons te bestrijden zijn veelal minderwaardig, zei spr. Ook gebeurt het wel, dat men zijn kinderen naar een bijzondere school stuurt, niet, omdat dit de overtuiging is, maar dit doet men dan ter wille van onder steuning van een of andere vereeniging. Om dit te voorkomen heeft de vereeniging voor volksonderwijs een Fonds voor steun opgericht, zoodat men het dan niet om geldelijke redenen hoeft te laten zijn kinderen naar de open baar lagere school te zenden. Waar en wan neer men het openbaar lager onderwijs ook aanvalt, de vereeniging voor volksonderwijs staat steeds op de bres. Wanneer wij een voor stander van het lager onderwijs zijn, dan be- hooren wij, aldus spreker, lid te zijn van de vereeniging voor volksonderwijs. Hierna zongen leerlingen van de Vondel school, onder leiding van de heer Wortman enkele versjes, waarvoor zij veel applaus oogstten. Ook de tooneelstukjes „Meester Je roen en zijn kweekeling" en „Neef Eduard", welke respectievelijk door de leerlingen van de u. L. O. school en de leerlingen van de Centraal school werden opgevoerd, werden een succes. Een verrassing voor de 120 kinderen was. (Chicago heeft besloten een wol kenkrabber van 200 verdiepingen te bouwen, die dan bijna tweemaal zoo hoog zal zijn als het nu hoog ste huis der wereld te New York.) Excelsior, steeds hooger op, Ook een parool van dezen tijd. Chicago heft dien vaan ten top, Wanneer het zich aan bouwen wijdt. Toen New York al een tijd geleê Honderd-verdieping huizen had, Toen had de wereld het idee: Dat blijft nou wel de hoogste stad. Chicago, dat op dit gebied Zijn achterstand een tijd verdroeg, Neemt het nu echter langer niet, Het is hem nog niet hoog genoeg, De lucht biedt plaats voor nog veel meer, Waarom bij honderd dus gestopt, Ik bied tweehonderd en dit keer Wordt New York wel royaal geklopt. Wij denken er het onze van, Dit is weer echt Amerikaansch, Een dwaas, maar een vermetel, plan. Nog nooit gezien op 't ondermaansch. Wanneer ze steeds maar hooger gaan, Valt ons zoo bij het lezen in, Dan gaan ze straks nog naar de maan In den meest letterlijken zin. De grond is duur een argument, Maar alles heeft toch ook een grens. Wie woont zoo hoog nu nog content, Dat is geen leven voor een mensch. Het wonen, meent d' Amerikaan, Komt daardoor op een hooger plan, Elk mensch wenscht hooger op te gaan, Dat 's iets dat 'k niet ontkennen kan. En 't argument wordt nog bekroond Met dit punt in 'dezelfde lijn, Een mensch zal, als hij zoo hoog woont, Haast blijvend in de wolken zijn. dat in de pauze allen op limonade getracteerd werden door de Firma Eggeraat. Na de pauze gaven de leerlingen van de Vondelschool een zangstukje ten beste. Verder was er nog een schimmenspel door de leerlingen van de Ju- lianaschool, waarna eenige kinderen van de Zeewijkschool nog een nummer „Kleinkunst" te hooren en te zien gaven. Deze goedgeslaagde avond werd door den voorzitter van de ver eeniging, den heer C. van der Oort, gesloten. Het overzicht van de Groenten- markt. De handel is bevredigend. De gang van zaken in den handel gedu rende de afgeloopen week stemde over het algemeen nogal tot tevredenheid. Wel was er nog een klein verschil tusschen de opbrengst van enkele producten aan het einde der vorige week en den inzet van deze week. Zoo werd Boerenkool die. momenteel tot de hoofdaan- voeren lean worden gerekend, op de veiling van Maandag j.l. heel wat williger afgenomen dan op Vrijdag. Aan het einde der vorige week stonden de noteeringen van 23y2 ct. doch deze werden Maandag bij vlotten handel weer verbeterd tot 2V24% ct. per K.G. Ook de Spruitenhandel had een gunstig verloop. Voor dit product was deze week de stemming vooral voor de goede kwaliteit heel wat beter. De noteeringen wisselden naar soort, die meestal sterk uiteen loopt, van 616 ct. per K.G. Andijvie is thans een zeer gevraagd arti kel en gaat voor mooie prijzen van de hand, Het spreekt van zelf dat de sterk verminderde aanvoer in de prijzen een groote rol speelt en dat dan ook slechts door enkele tuinders hiervan geprofiteerd wordt. De noteeringen varieerden deze week naar kwaliteit van 1224 ct. per K.G. Het aanbod van wasch- peen begint nu ook sterk te verminderen en gaf de laatste dagen een beduidend groot verschil bij onze vorige week te zien. De no teeringen bleven echter vrijwel gelijk en hand haafden zich naar soortvan 49 ct. per K.G. Voor Breekpeen of Winterwortelen stonden de prijzen geregeld van 2y2—3V2 ct. per K.G. Groene kool schijnt in de laatste dagen ook meer aan te trekken, althans de prijzen gin gen in de gunstigen richting. Voor goede kwa liteit kwamen sommige partijen nog tot 45 ct. per K.G.. Roode kool werd naar soort verhandeld voor 35 ct. en gele bij tragen handel van 24 ct. per K.G. Van de soepgroenten is prei zeker wel het hoofdproduct. De noteerlingen die reeds vorige week in betere richting gingen, konden ook deze week bij een willigen handel deze prijzen handhaven. De noteeringen die de laatste dagen stonden van 2yz6 ct. werden in het begin dezer week voor sommige par tijen als hopgste prijs nog verbeterd tot 7 ct. per K.G. Knolselderie waarvan nog mooie partijen aanwezig waren, werden naar soort betaald van iy24 ct. per stuk. Ook de prijs van andere soepgroenten bleef vrijwel op prijs, zonder verbetering. Uien, waarvan de aanvoer niet groot is, werden naar soort verhandeld van 813 ct. per K,G. en voor Sjalotten werd tot 17ct. per K.G. besteed. Ofschoon in den Aardappelenhandel de prij zen den laatsten tijd een weinig omhoog gin gen, toch kan van een vluggen willigen han del nog niet worden gesproken. De afname gaat nog altijd in matig tempo. Voor klei- aardappelen bewogen de prijzen zich naar kwaliteit van-f 2.70—f 3.00 per HL. FILMAVOND N. C. R. V. De afdeeling Beverwijk van de Neder- landsch Christelijke Radio Vereeniging heeft gisteravond in het Kennemer Theater een filmavond gehouden, waarvoor de belangstel ling zeer groot was. Toen de voorzitter, de heer A, C. van der Giessen dan ook na de gebruikelijke opening vanaf het smaakvol met palmen en vlaggen versierde tooneel den aanwezigen een welkom toeriep, waarin hij speciaal Ds. C. M. Krij ger en Ds. H. Holtrop betrok, was de zaal tot in den nok gevuld. Verder wees spr. er in zijn openingswoord op, dat de N.C.R.V. zeer actueel is, door aan dezen avond nog een Oranjefilm toe te voe gen, waarin ook de feestelijkheden ter gele genheid van de blijde gebeurtenis opgeno men waren. Hierna uitte de voorzitter den wensch, dat allen een opgewekten avond zou den hebben en hoopte, dat ook door dezen avond de 'oand tusschen de N.C.R.V. en luis teraars versterkt zou worden. Ds. C. M. Krijger heeft vervolgens de films ingeleid. De film „In Stormgetij", aldus spr., brengt u in aanraking met het werk van den omroep, nl. het uitdragen van het evangelie en het verkondigen van God's Woord. De omroep- vereeniging heeft zich daarom in haar be staansjaren een groote plaats verzekerd. Met respect moet men terugdenken aan de pioniers der N.C.R.V., die onmiddellijk begrepen, dat de radio in dienst te stellen was van het Ko ninkrijk Gods. Dit heeft echter jaren van strijd gekost, maar met God's zegen heeft de vereeniging nu een groote plaats gevonden. De vereeniging willen wij dan ook zien, om licht te geven en om te redden, aldus spr. Na een korte inleiding van de Oranjefilm ging Ds. Krijger over tot de film „Hoe 't reilt en zeilt" die een beeld geeft van het interne werk van het omroepbedrijf. Ds. Krijger hoopte, dat deze avond er toe zou bijdragen, clat nog velen de schouders onder de Christe lijke Omroepvereeniging zouden zetten. Hierna werd de Oranjefilm vertoond, waar uit duidelijk bleek hoe het Nederlandsche volk met de verschillende gebeurtenissen in het Oranjehuis meeleeft. Aan het einde van deze film werden staande de eerste twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. „Hoe 't reilt en zeilt", de film die vervol gens werd vertoond, gaf een volledig beeld van het moderne omroepbedrijf. De toeschouwer kreeg een goeden indruk van hetgeen dage lijks in de studio's wordt verricht, om den luisteraars het allerbeste te bieden. Na de pauze werd de film „In Stormgetij" vertoond. Deze laatste rolprent bevat vele ont roerende momenten. In het kort brengt de film het verhaal van een afgedwaalde, die dank zij den Christelijken Omroep weer tot het pad des Heeren terugkeert. De film werd opgenomen door Polygoon, onder leiding van Jan Jansen, terwijl het ont werp en het draaiboek van den heer D. Pere boom waren. De voorzitter heeft vervolgens nog woorden van dank gesproken tot Ds. Krijger en Ds. Holtrop. Ds. Holtrop heeft vervolgens nog een slot woord gesproken, waarna met gebed werd ge sloten. PROPAGANDA-AYOND VAN DE VOLIèREVEREENIGING. De plaatselijke afdeeling van den Neder- landschen Bond van Volièrehouders heeft een propaganda-avond gehouden in café Beentjes aan de Meerstraat. De voorzitter, de heer C. Rosenhart opende de vergadering met eenige hartelijke woorden tot den heer Michielsen, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Volièrehouders, die een lezing heeft gehouden over: „De voorrech ten van den bond en den komenden broed tijd". De hoofdzaak, aldus de heer Michielsen, om vogels te behouden is bevordering van de vo gelkennis en medewerking verleenen bij de broeding. Het eerste kan geschieden door een uit te geven clubblad en het tweede door ruime hokken en doelmatige ruimte. Vogels worden echter vooral verdreven door ontbossching en verbouwing en vooral door het verdwijnen van de bosschen zal de vogel- wet nog sterker worden toegepast. De volière houders kunnen dit echter zelf zooveel moge lijk tegengaan door zelf te planten. Een ander voornaam punt is de bestrijding van de vogelvangst, wat niet zoozeer in ons land gebeurd, maar vooral in Italië is dit sterk in zwang. Zoo schrijft o.a. de heer Sanders, hoofdredacteur van het blad van den Ned. Bond het volgende: Op een markt in Italië kwamen 60 ton zangvogels op de markt. Dit is in totaal ongeveer 3.000.000 zangvogels, die vooral gevangen worden op den trek. De vogels worden gevangen met netten, welke vroeger 5 bij 1 M. waren, maar bij de laatste wet zijn1 deze veranderd in 10 bij 2 M. De netten zijn gelijk twee vleugels, die door middel van een trektouw gedeeltelijk over elkaar slaan en zoo de vogels daaronder houden. Aan de kleinste netten was echter het nadeel verbonden, dat de meeste vogels bij de gevangeneming werden gedood en geen nut meer hadden. Bij de grootere netten bleven de vogels in leven en waren dan van een goede verzorging verze kerd. Hierna deelde de heer Michielsen nog eenige bijzonderheden mede over beschermde, onbeschermde vogels en de vogelwet. Na de pauze heeft spreker een causerie ge houden over de bastaardteelt, waar verrassin gen en teleurstellingen voorkomen. De meeste resultaten worden echter bereikt met popka naries en vinkachtige mannen. Voor de bastaardteelt moet men op het volgende let ten: Veel popkanaries houden, waarbij de bonte kanarie de voorkeur heeft, waardoor men een lichter soort jong krijgt en daardoor de kleur sterker uitkomt. Ook flinke beplan ting met sparren en dennen is hier een ver- eischte. De nestblokken moet men liefst om geven door takjes, terwijl de bedekking van het nest kan bestaan uit kort geknipte stroo- halmpjes, of droog gras. Vooral echter geen kapok of watten gebruiken, omdat de eitjes of jongen hierdoor uit het nest vallen. Een donkere achtergrond door veel boomen in een hoek te plaatsen is uitstekend voor de bastaardteelt. De voeding kan bestaan uit an dijvie, sla, raapsteel en een hard gekookt ei met beschuit. Deze interessante en leerzame lezing werd door het groote aantal aanwezigen met groote belangstelling gevolgd. Ten slotte werd nog besloten om een ver zoekschrift in te dienen bij Jonkheer Boreel voor het maken van excursies in zijn landgoed. De voorzitter sloot hierna de vergadering. DE TWEEDE PROPAGANDA-AVOND VAN PLAN-WEST. De propaganda-vergaderingen, die de Win kelierscombinatie „Plan West" in het win terseizoen pleegt te houden, trekken steeds grootere belangstelling. Gisteravond konden alle liefhebbers in de zaal van „Odeon" geen plaats vinden. Reeds een half uur voor den aanvang was de zaal stampvol, velen moesten zich zelfs met een staanplaats tevreden stel len. Tenslotte moesten de deuren worden ge sloten. Het ligt voor de hand, dat de voorzitter van „Plan West" de heer W. Aske, bij zoo'n groote belangstelling voor de verrichtingen van de combinatie zijn openingswoord geheel in ma jeur kon houden. Met groote voldoening con stateerde spr., dat alle acties, die „Plan West" tot nu toe ondernam steeds bekroond zijn met een volledig succes en ook deze avond zou daar naar spreker's overtuiging niet van af wijken. Inderdaad mocht de voorzitter aan dit ver trouwen uiting geven, want alle factoren wa ren daarvoor aanwezig. Met een vlot praatje, een serie goede liedjes en een stukje piano muziek zat de goede stemming er onmiddelijk in en zij bleef tot het einde toe behouden. Het publiek was gaarne bereid populaire refrein tjes mee te zingen en zoo was het niet te ver wonderen, dat de „comunity-singing" na de pauze een éclatant succesnummer van het programma werd. Voor de rustpoos heeft de voorzitter nog eens in cijfers uitgedrukt, welke belangrijke bedragen „Plan West" jaarlijks van den om zet weer aan het publiek ten goede laat komen. Zoo werd in het jaar 1937 het belang rijke bedrag van f 9000 uitgekeerd. Vervolgens deelde spr. mede, dat besloten was, de. boottocht voor dit jaar van het pro gramma af te voeren en de daardoor vrij ko mende gelden aan de afnemers ten goede te laten komen. Mede daardoor zal het mogelijk zijn wekelijks een bedrag van f 137 uit te keeren. Mocht evenwel blijken, dat de jaarlijksche boottocht voor de kinderen absoluut niet ge mist kan worden, dan zal het bestuur niet aarzelen dit uitstapje volgende jaar weer op het programma te plaatsen. In de pauze werden de aanwezigen ont haald op beschuit met oranje-muisjes en op chocoladereepen. Nog geruimen tijd werd het groote gezel schap op gezellige wijze beziggehouden met liedjes en eenige imitaties, wij noemen daar van de mooie liedjes van Dirk Witte, „Zomer ip Holland" en „Het liedje van den Groenten- boer" van Jan Tromp en niet in het minst diens splinternieuwe „Plan West"-lied, waar van het refrein gretig werd meegezongen. Tot slot volgde nog de gratis-verloting van een groot aantal fraaie prijzen, waaronder zelfs twee staande schemerlampen, waardoor menige bezoeker nog met een aardig geschenk huiswaarts keerde. Dit geschiedde evenwel niet, dan nadat de voorzitter met een woord van dank aan alle medewerkenden den uit stekend geslaagden avond had gesloten. CURSUS VOOR HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. In tegenwoordigheid van den burgemeester en mevrouw Scholtens, den directeur van so- cale zaken, den heer Spaan, den wethouder van sociale zaken, den heer N. J. Out en de dames MoensVan der Veen, KempHaan, Maters en Nooy is Donderdagmiddag in de Huishoud- en Industrieschool aan het C. H. Moensplein de eerste naaicursus, die door het Comité inzake huishoudelijke voorlichting ge organiseerd was voor vrouwen van werkloo- zen, officieel gesloten. Aan de cursussen heb ben gemiddeld 16 dames deelgenomen. Voor de sluiting heeft het gezelschap eerst nog de kleine tentoonstelling van de gemaak te kleedingstukken bezichtigd. Mevrouw A. MoensVan der Veen heeft hierna eenige woorden gericht tot de dames, die den cursus volgden. De commissie heeft al die tijd pret tig gewex-kt, aldus mevr. Moens, omdat de leiding in zeer goede handen was. Zij compli menteerde daar de directrice van de school, mej. Capelle, mede. Ook mej. Liefhebber, die den cursisten onderricht heeft gegeven, heeft met liefde en groote tact haar taak vervuld. Mevr. Moens bracht voorts nog dank aan den burgemeester voor zijn belangstelling, een teeken dat ook de overheid met dit werk in stemt en aan eenige firma's, die door giften deze cursussen ondersteund hadden. De wethouder van Sociale Zaken, de heer N. J. Out, heeft namens het gemeentebestuur dank gebracht aan de commissie voor het vele verrichte werk en hoopte dat de dames van de lessen in het dagelijksch leven zeer veel profijt zouden trekken. De heer Out sprak namens den Dienst van Sociale Zaken den wensch uit, dat het ge leerde door de dames in practische daden omgezet zou worden. Mevrouw MoensVan der Veen heeft ver volgens nog de jeugdige dames, die mej. Lief hebber in het ondei'wijs bijgestaan hebben, dank gebracht. Aan het slot heeft mej. Ca pelle nog eens de prettige samenwerking tus schen de cursisten en leidsters met eenige vriendelijke woorden gememoreerd. De tweede naaicursus begint op Dinsdag 15 Februari. 1 I Maria Cebotari in „Moederliefde". (Kennemer Theater, Beverwijk.) 'uoqiN 'A. Paarden op hol geslagen in de residentie. Een der dieren na botsing met de tram afgemaakt. 's-GRAVENHAGE, 3 Februari. Ongeveer half tien hedenochtend stond op de Turfmarkt hier ter stede een groote vleeschwagen, be spannen met twee paarden. De voerman, een 19-jarige jongeman, was aan de achterzijde van den wagen bezig vleesch te lossen, toen de paarden plotseling schrokken van een draaiorgel, dat begon te spelen. De beesten sloegen op hol, renden het drukke Spui op. juist op het moment, dat ter plaatse een tram wagen van lijn 4 passeerde. Alhoewel de wagenvoerder nog moeite deed den tramwagen tot stilstand te brengen om zoodoende te trachten de aanstormende paar den te ontwijken, kon hij toch niet verhinde ren, dat een der dieren met den ti'amwagen in botsing kwam. Het arme beest werd tus schen het voorbalcon van de tram en den zwai'en vleeschwagen gekraakt. Weliswaar was het dier niet onmiddellijk dood. doch de ver wondingen waren van dien aard, dat men het nog ter plaatse heeft afgemaakt. Het andere paard kreeg geen letsel. De tram werd aan de voorzijde beschadigd, ook enkele ruiten werden vernield. Een dame, die op het voorbalcon stond, kreeg aan een der beenen eén onbeteekenende wond. Het cadaver van het paard is naar het abattoir overgebracht. DANKTELEGRAM VAN DE KONINGIN AAN INDIë. BUITENZORG, 3 Februari (Aneta/A.N.P.). De gouverneur-generaal ontving het volgende telegram uit Soestdijk van H.M. de Koningin: „U en ingezetenen van Ned.-Indië mijn har- telijken dank voor medeleven en gelukwen- schen. (get.) Wilhelmiha". Te Wijk aan Zee zijn reeds enkele groote vaten Bordeaux-wijn aangespoeld. Onder veel belangstelling wordt de vondst door den strandvonder geborgen. ROEMEENSCHE GEZANT TE MOSKOU TERUGGEROEPEN. BOEKAREST, 3 Februari, (Stefani). Het Staatsblad publiceert een koninklijk decreet, waarbij de gezant te Moskou met ingang van 1 Februari teruggeroepen wordt. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochgoil, Vanc. 11. Rott. 2 v. Cristobal. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein (thuisr.) 2 v. Southampton via Duinkerken. Nijkerk (thuisr.) 3 van Port Natal. Springfontein (uitr.) 3 v. Antwerpen. Jagersfontein, 2 v. Rott. te Beira, vert. 7 n. Rott. Randfontein (thuisr.) p. 2 Ouessant. HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (uitr.) 2 v. Bordeaux. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (thuisr.) 3 van Port Said. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Meliskerk (uitr.) 2 van Port Sudan. HALCYON LIJN. Rozenburg, 2 v. Cardiff te Bona. Viredenburg, Narvik n. Vlaard. 5 (8 v.m.) Hk. v. Holland verw. Flensburg, 4 (v.m.) v. Kirkenes te Vlaard. verw. Stad Arnhem, Rott. n. Bona p. 3 Gibraltar, êtad Zwolle, Danzig n. Algiers p. 2 Gibr, t' KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Boskoop, Chili n. Rott. 3 van Liverpool. Hercules, 3 van Patras n. Malta. Orion, 2 van Stamboul te Yerakini. Perseus, 2 v. Amsterdam te Gdynia. Pluto, 3 van Danzig te Amsterdam. Trajanus, 3 v. Alexandrië naar Jaffa. Irene, 3 v. Amst. n. Trinidad. Theseus, 3 v. Amst. n. Hamburg. Costa Rica, 3 v. Aimst. n. West-Indië. Hermes, 3 v. Amst. n. Hamburg. Agamemnon, Patras n. Amst. 2 v. Lissabon. Ajax, 2 v. Hamburg n. Amst. Hermes, 3 v. Rott. te Amst. Iris, 3 v. Pto. Barrios te Amst. Stella, 2 v. Volo n. Thessalonika. Aurora, 2 v. Rott. te Malta. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. Alphacca, 2 v. Rott. te Buenos-Ayres. Alcyone, 3 v. Hamburg te Rott. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Garoet (uitr.) 3 v. Suez. Brastagi (uitr.) 2 v. Port Said. Sitoebondo (thuisr.) 1 van Padang. Dempo (uitr.) 3 te Southampton. Kota Baroe (uitr.) 31 van Padang. STOOMVAART MIJ NEDERLAND lohan de Witt, 3 v. Batavia n. Amst. Singkep (thuisr.) 3 te Hamburg. Tarakan (uitr.) p. 1 Gibraltar. Poelau Roebiah .(thuisr,), J Singapore, Chr. Huygens, 3 v. Amst. te Batavia. Poelau Bras, 3 v. Hamburg n. Amst. Soemba, 31 van Batavia n. Aimst. Simaloer (thuisr.) 29 v. Sabang. STOOMVAART MIJ OCEAAN. Polyphemus, Batavia n. Hamburg 2 v. Lon den. Maron, Batavia n. Amst. 3 te Suez. City of Singapore, Dairen n. Rott. 2 v. Sing. Benmacdhui, Japan n. Rott. 30 te Singapore. Memnon, Japan n. Rott. 2 v. Singapore. Glenbeg, Dairen n. Rott. 3 v. Singapore. Myrmidon, 31 v. Amst. te Batavia. Cyclops, Rott. n. Japan p. 2 Gibraltar. Gleniffer, Dairen n. Amst. 2 v. Pt. Said. Glenogle. Dairen n. Rott. 2, 200 m. Z. v. L. End. Euryades, 2 van Batavia te Liverpool. Eurymedon, Batavia n. Amst. 3 v. Havre. WIJKLIJN. Randwijk, 2 van Bayonne te La Goulette. Winterswijk, Danzig n. Baltimore 2, 300 m. N. v. Valencia. KON HOLLANDSCHE LLOYD. Montferland (uitr.) 3 te Santos. Bijlegger. Het met een lading hout van Kotka naar Antwei'pen bestemde Finsche stoomschip Eva liep hier gisteren binnen tot aanvulling van de kolen voorraad, welke door den storm was uitgeput geraakt* AANGEKOMEN. 2 Februari: Themis s.s. Bremen Rhein s.s. Hamburg Hermes s.s. Zwarte Zee 3 Februari: Depa m.s. Shoreham Skirner s.s. Rotterdam Bilton s.s. Newcastle Flandria s.s. Gothenburg Joh. de Witt s.s. Batavia Amstelstroom m.s. Huil Iris s.s. West Indië Anna W. m.s. Londen Coen m.s. Drogheda Eva s.s. Kotka Vechtstroom s.s. Huil Pluto s.s. Danzig Canadia s.s. Bona Nottingham m.s. Newcastle Enid Mary s.s. Goole VERTROKKEN. 2 Februari: Unkas m.s. Hamburg Gunlög s.s. Malmö Maas s.s. Rotterdam Batavia m.s. Frederiksstad Merel s.s. Londen Theano s.s. Rotterdam Marita s.s. Swansea Saxen s.s. Kolding IJstroom m.s. Leith Vliestroom s.s. Hull 3 Februari: Hoogland s.s. Newcastle Stentor sl.b. Vlaardingen Cascade m.s. Gr. Yarmouth Sleepreis. De sleepboot Stentor vertrok gisteren van hier naar Vlaardingen met den motorlogger Java op sleeptouw, welke in laatstgenoemde haven een belangrijke reparatie moet onder gaan. Later keerde de sleepboot weer op haar station in de Buitenhaven alhier terug. Reis weer voortgezet. Meldden wij dezer dagen dat in de binnen haven alhier verschillende schepen werden opgehouden wegens stormweer, thans kunnen we berichten dat al deze schepen hun reizen weer hebben voortgezet. Groote diepgangen. De Nooi'sche en Zweedsche tank-motor schepen „Europe" en „Pan Gothia" arriveer den gisteren, respectievelijk komende van Port Arthur en Aruba, met groote diepgangen te Amsterdam. Eerstgenoemd schip poseer de alhier de sluisen met een diepgang van 8, terwijl het andere 8 Meter diep stak.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7