Velsen of Velzen? VERWACHT WORDENDE SCHEPEN VELSEN. Leve de S, weg met de Z. De vraag of het zoo is of zo, of we den man hebben gezien dan wel de man, of we visch of vis vangen, of we muziek hooren of horen is feitelijk nog steeds geen uitgemaak te zaak. De jongelui van de H.B.S. gaan uit vissen, maar de mens(ch)en van de krant, als ze ergens te laat komen, visschen achter het net. Door de invoering van de spelling-Mar- chant op de scholen fen niet schooien) heb ben we een hinkende spelling gekregen, evenals we in ons muntstelsel den hinkenden (die n hoort er bij. zetter) standaard hebben (of hadden?) Dat is een wanhopige geschiedenis, wan hopig en onhoudbaar tevens en wanneer de spelling-Mar chant straks weer eens over de kling (niet den kling; want kling is vrouwe lijk) wordt gejaagd, zit ons land met een heele categorie studenten, onderwijzers, H.B.S.'ers feitelijk met een heele school- generatie, die haar schoolgeld terug mag halen, omdat ze niet Nederlandsch, doch al leen Nederlands kan schrijven. En nu krijgen we iets dergelijks bij de schrijfwijze van de namen van een aantal gemeenten. Het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap heeft een lijst van aardrijks kundige namen samengesteld en de minister van Binnenlandsche Zaken heeft, bepaald, dat de namen der gemeenten voortaan ge schreven zullen worden, als in bedoelde lijst aangegeven. En in die lijst staat Velzen, dus met een z en niet meer met een s. Waarom? Het schijnt, op wetenschappelijke gronden een z te moeten zijn. En de heeren van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap kunnen het weten. Maar men herleze eens het stukje van den heer G. Voet in ons blad van jl. Woensdag. Daaruit blijkt duidelijk, dat er uit een his torisch oogpunt beschouwd, geen enkele re den is, om de s in een z te veranderen. Het wordt een muggenzifterij van je welste. En, zegt men ter verdediging van de z, de s wordt als z uitgesproken, maar er is in onze spreektaal zoo weinig verschil tusschen een z en een zachte s, dat dit argument wel bui ten beschouwing kan worden gelaten. Het is te hopen, dat het gemeentebestuur, dat zooals reeds gisteren in ons blad werd opgemerkt, nog geen kennis van de ministe- rleele bepaling heeft gekregen, zich met hand en tand tegen de nieuwe spelling zal verzetten. Want als Velsen in de officieele stukken Velzen wordt, dan zal de niet-offi- cleele wereld wel moeten volgen. En dan zal de Velserstraat in Haarlem Velzerstraat, Velserweg in Beverwijk Velzerweg moeten heeten. En hoevele briefhoofden, rekeningen, kaarten enz. zullen veranderd moeten wor den, wil men een hinkende spelling vermij den. Alleen omdat het Kon. Ned. Aardrijks kundig Genootschap om betwistbare redenen meent, dat het Velzen moet zijn en niet Vel sen. Het heeft wellicht zin, om Zutphen in Zutfen te veranderen, omdat zoowel de eene als de andere spelling wordt gebezigd en geen van beide schrijfwijzen foutief genoemd mag worden. Wanneer men consequent wilde zijn, dan zou men er niet Velzen, maar Felsen van moeten maken. Dit is historisch en phone- tisch juist. Laat het gemeentebestuur zijn als een Felsen (rots) In de branding tegen dezen aanval op den naam van zijn gemeente. S. B. Aantal leegstaan fle woningen vermindert. de woningen gevonden werden, geen nieuwe woningen bijgebouwd zijn. Als we in aanmerking nemen, dat vooral de groote industrieën in onze gemeente zich steeds meer uitbrei den, is er alleszins reden om aan te nemen, dat er voor de huiseigenaars een betere tijd aanbreekt. In dit verband mogen we in de eerste plaats wijzen op de Van Leers Staalwerkcn, waar een werkgelegenheid wordt geschapen voor een 300-tal arbeiders. De op handen zijnde tunnelbouw, een werk van vele jaren, zal ondanks zijn tijde- lijken aard een stijging van de vraag naar woningruimte veroorzaken. En na den tunnelbouw komt wel weer iets anders. Hoogovens en Van Gelder Zonen hebben dezer dagen niet voor niets hun grondbezit, dat toch al zeer aanzienlijk was, met vele tientallen hectaren uitgebreid. IJMUIDEN HEDENAVOND VUURWERK. Het bestuur der Oranjevereeniging „Wilhel- rnina" verzoekt ons te melden, dat het vuur werk aan de Rambonnetlaan hedenavond half negen zal worden afgestoken. A.R. KIESVEREENIGING NEDERLAND EN ORANJE. In de turnzaal der Mariaschool heeft gister avond een goe^l bezochte vergadering plaats gehad van de A.R. Kiesvereeniging waarin als spreker optrad de heer J. Schouten, lid van de door sommige landen met voeten getreden. De slechte vooruitzichten veroorzaken een gebrek aan evenwicht in den politieken toestand. Wat het woord recht beteekent voor sommigen, is niet anders, dan de sterke militaire macht waarop men steunt. Na deze inleiding moet men zich er van doordrongen weten, dat de heillooze toestand waarin de wereld verkeert, ook invloed heeft op het politieke leven in onze koloniën. Wij zijn in zeer bij zonderen zin afhankelijk van het wereldgebeuren. Om dit duidelijk te maken wees de heer Schouten op de ontwikkeling der laatste tien tallen jaren. Hiermee toonde hij aam de af hankelijkheid van ons volk van andere lan den op het gebied van handel en industrie. Hierdoor hebben zich voor ons land groote moeilijkheden voorgedaan, waardoor ons wel vaartspeil gedaald is. Zij die dit niet zien of erkennen, weten van den toestand niets af. Hoe kunnen we door binnenlandsche afname van land- en tuinbouwproducten onze welvaart weer wat omhoog brengen? Voor deze vraag weet men geen oplossing. Zij kan nooit opge lost worden, zonder de oplossing van den in ternationalen toestand. Spreker wil geen lijd zaamheid prediken. Land en volk hebben de handen ineen te slaan. In verschillende landen is het financieel beleid verre van gezond. Wat dit voor een land en volk beteekent toonde spreker met een voorbeeld aan. Met klem waarschuwde hij tegen het loslaten van de goede beginselen der financieele politiek. Daarom zijn, ofschoon anderen hier toe trachten te komen, de A.R. vertegenwoordigers in de regeering tegen het loslaten der huidige financieele politiek. In dit vasthoudende beginsel ligt de kracht der regeering en der partij. De A.R. hebben de regeering gesteund in haar militaire voor stellen. Door tegenstanders van de A.R. wordt 2e Kamer der Staten-Generaal, die een rede dit uitgebuit door te zeggen: voor den arme hield over den politieken toestand. Spreker geen cent, voor militairisme millioenen. Wij zeide, dat de feestelijke stemming waarin ons volk verkeert, geen reden geeft tot gerustheid. De oorzaak hiervan is de onzekerheid, waarin het wereldgebeuren verkeert, op politiek, eco nomisch en financieel terrein. De spanning op politiek terrein is de oorzaak dat er een wan trouwen is ontstaan waardoor een wedloop in de bewapening is gekomen. Zelfs een land als het onze moet daaraan meedoen. Dan is er een wantrouwen op het gebied van den handel. De regeeringen trachten door ruilhandel enz. den handel te steunen. Toch zijn de uitkomsten hiervan niet zooals men dit wil. Ook op finan- ciëel gebied is de boel ontredderd. Alle begin selen van een gezond financieel beleid zijn hebben in ons leven zuiver noodzakelijke, zui ver gewenschte en zuiver aangename dingen. De toestand van 's lands defensie maakt het noodzakelijk, om voor de militaire uitgaven te stemmen. Nu kan men de A.R. beschuldigen dat deze maar weer gaan offeren op het altaar van Mars, maar deze beschuldiging wijst spreker af. De A.R. heeft den vrede lief maar wordt door den internationalen politieken toe stand gedwongen te stemmen voor de verde diging van ons land. De vrijheid, waarop ons volk altijd prat heeft gegaan, mag niet prijs worden gegeven door wenschen te vervullen en het noodzakelijkste achter te doen blijven. Vervolgens sprak de heer Schouten over de beginselen der A.R. Deze erkent de geestelijke belangen primair en de stoffelijke hieraan ondergeschikt. De A.R. beginselen zooals die in den beginne zijn vastgesteld zijn nog dezelfde; zij behoefden niet veranderd worden. Deze beginselen, „God eerst", is de vastheid in het leven waarom men dan rustig en vredig, temidden van de span ningen in het leven, kan doorgaan. Aan het einde zijner rede, wees spreker op de moeilijke doch verantwoordelijke taak, die rust op de schouders van dengene, die den weg van ge hoorzaamheid wil gaan. Deze gehoorzaamheid aan de beginselen brengt met zich mee zegen en kracht, een rustig voortgaan te midden van den verwarden politieken toestand. De heer Schouten werd aan het eind van zijn rede met luid applaus beloond. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd slechts door een bezoeker gebruik gemaakt. Hierna werd de vergadering die in alle op zichten goed geslaagd is, door den heer H. Homburg gesloten. BEVERWIJK Nederlandsche Tuindersbond. De toestand in den tuinbouw. Schip Komt er een betere tijd voor de huis eigenaars? Wordt de toestand van de woning markt in onze gemeente gunstiger? Zijn we. wat het aantal leegstaande woningen betreft over het ergste heen? Naar onze meening kunnen deze vragen bevestigend beantwoord worden. Ongetwij feld is er ook nu nog een te groot surplus, maar men hoeft slechts in onze gemeente rond te kijken om tot de overtuiging te ko men, dat er veel minder woningen leeg staan dan een jaar of zoo geleden. Dit geldt in het bijzonder voor IJmuiden-Oost. In sommige straten in de woonwijk, ge legen tusschen den Zeeweg en de spoorlijn kon men tot voor korten tijd tientallen leeg staande woningen vinden. En ook elders in IJmuiden-Oost was dit het geval. Thans is dit heel anders geworden. Stra ten, waarvan de helft van de woningen leeg stonden, zal men er nu niet meer vinden. Alleen de De Ruyterstraat biedt nog het zelfde troostelooze beeld van voorheen. De staat van de woningmarkt in deze gemeente, gepubliceerd in het gemeenteblad van 20 Februari 1937 gaf een aantal leegstaande wonin gen aan van 731, waarvan 712 ge wone en bovenwoningen en 69 woon- en winkelhuizen. Naar wij vernemen, is dit aantal thans 150 a 200 minder, hetgeen er op wijst, dat we den goeden kant op gaan. Het is niet gemakkelijk, hiervoor een ver klaring te vinden. Het aantal werkloozen is minder dan verleden jaar, zoodat het aantal gevallen van samenwonen ongetwijfeld ver minderd is. Maar daar staat tegenover, dat in Velsen-Noord de woningmarkt nog voort durend met nieuwe woningen wordt ver ruimd. zoodat de mogelijkheid van verplaat sing blijft. Een feit Is echter, dat in die dee- len van IJmuiden. waar de meeste leegstaan- BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 3 Februari. Bevallen 28 Januari: P. J. W. M. de Ruig— Weber, d.; 31 Januari: A. Traast—Hatten, z.; 1 Februari: C. C. Kramervan Hoorn, d.; M. van der Putten—van Eis, d.; E. M. Hetem— Balm, z.; 2 Februari: C. J. G. Bonke—Stol wijk, z.;C. H. Hoogendoornde Koning, d.; M. VinkWegman, z.; H. Roosevan Oosten, z.; E. van de Werff—Penske, z. Overleden 1 Februari: J. van Oeveren, 60 j., M. van Heemskerkstraat; 2 Februari: A. Paartman, 67 j., Hoogerwoerdstraat. Ondertrouwd 3 Februari: J. Bleeker en J. C. de Groot; O. G. L. de Roos en M. B. Ver- kleij; J. Helder en M. Kuijper. Getrouwd 3 Febi-uari: W. Bosch en T. van der Wal; L. J. Buis en M. E. van der Vorst; A. P. A. Cornet en C. A. van der Pad; G. D. P. van Ommeren en G. Vos. Ajax (Ned.) Agamemnon (Ned.) Altona (Duitsch) Alkmaar (Ned.) Algorab (Ned.) Alchiba (Ned.) Aghios Nicolaos (Gr.) Boskoop (Ned.) x) Baarn (Ned.) x) Barneveld (Ned.) Bernlef (Du.) Barrdale (Eng.) Breda (Ned.) x) Bodegraven (Ned.) x) Cottica (Ned.) Cassel (Du.) Caribia (Du.) x) Eurymedon (Br.) Eemland (Ned.) Eriksborg (Zw.) Freiburg (Du.) x) Gaasterkerk (Ned.) x) Gleniffer (Eng.) x) Glaisdale (Br.) Ganymedes (Ned.) Heidelberg (Du.) Hercules (Ned.) Halle (Du.) Heemskerk (Ned.) x) Istok (Joeg. 81.) Julia (Griek) Jaarstroom (Ned.) Jagersfontein (Ned.) x' Kurmark (Du.) Katwijk (Ned.) Laertes (Ned.) x) Meerkerk (Ned.) x) Magdeburg (Du.) x) M.v. St.Aldegonde (N.) Maron (Eng.) x) Madoera (Ned.) Marslew (Eng.) Mc Gregor Laird (Eng. Melissa (Ned.) Myrmidon (Eng.) x) Nijkerk (Ned.) x) Orion (Ned.) Orestes (Ned.) Oberon (Ned.) Orpheus (Ned.) Poelau Tello (Ned.) x) Patricia (Du.) Phrontis (Ned.) x) Poelau Roebiah (Ned.) Phrygia (Du.) Poseidon (Ned.) Poelau Bras (Ned.) x) Polydorus (Ned.) x) Perseus (Ned.) Polyphemus (Ned.) x) Randfontein (Ned.) x) Recina (Joeg. Slav.) Radonrshire (Eng.) x) San Giuseppe (Ital.) Simaloer (Ned.) Saturnus (Ned.) Soemba (Ned.) Streonshalh (Eng.) Singkep (Ned.) x) Salland (Ned.) x) Trajanus (Ned.) Tajandoen (Ned.) x) Triton (Ned.) Titus (Ned.) Venus (Ned.) Vulcanus (Ned.) Waterland (Ned.) x) Zaanland (Ned.) van Verm, aankomst Laatste bericht Hamburg Midd. Zee Ned. Indië Chili Zuid Afrika West Afrika Startoni heden 7 Febr. 6 Febr. 8 Febr. 2 Febr, vertrokken. 2 Febr. van Lissabon. 27 Jan. van Dubrovnik. 31 Jan. van Cristobal. 31 Jan. van Aden. 1 Febr. van Las Palmas 2 Febr. van Gibraltar. Chili Chili Beira Hamburg Bilbao (v. IJm.) New Orleans Hamburg Chili 9 Febr. heden 18 Febr. 3 Febr. van Liverpool. 30 Jan. van Arica. 3 Febr. te Duinkerken, vertrekt 5 Februari. 28 Jan. vertrokken. 26 Jan. van Mobile, in lading. 1 Febr. te Callao. West Indië Ned. Indië West Indië Batavia 16 Febr. 5 Febr. 5 Febr. 1 Febr. van Paramaribo. 29 Febr. van Oran. 4 Febr. van Cherbourg, in lading. Batavia Buenos Aires Söderhamn 4 Febr. 20 Febr. 4 Febr. 3 Febr. van Havre. 1 Febr. van Bahia. 29 Jan. van Norresundet. Ned. Indië 15 Maart 1 Febr. van Padang. Japan Japan B. Aires Alexandrie 18 Febr 5 Febr. 23 Febr. 3 Febr. van Pt. Said. 2 Febr. van Pt. Said. 21 Jan. van St. Vincent. 24 Jan. te Jaffa. Ned. Indië Bourgas Ned. Indië Hamburg 15 Febr. 17 Febr. 10 April 6 Febr. 1 Febr. van Pt. Said. 3 Febr. van Patras. 29 Jan. te Bintang. vertrekt 5 Februari. Buenos Aires 11 Febr. 31 Jan. van Dakar. Buenos Aires W. Afrika Beira 7 Febr. 1 Febr. van Madeira. 29 Jan. te Grand Lahou. vertrekt 7 Febr. Ned. Tndië San Juan (Sp.) 24 Maart 3 Febr. 1 Febr. van Tjilatjap. 31 Jan. van Finisterre. Batavia 25 Febr. 28 Jan. van Belawan. Japan Ned. Indië Batavia Batavia Batavia Buenos Aires West Afrika Oslo Batavia 20 Febr. 15 Febr. 24 Febr. 6 Febr. 1 Febr. van Kobe. 1 Febr. van Pt. Sudan. 2 Febr. van Colombo. 31 Jan. van Pt. Sudan. 21 Jan. van Padang. 25 Jan. vertrokken. 3 Febr. te Rotterdam. 3 Febr. vertrokken. in lading. Zuid Afrika 3 Febr. van Pt. Natal. Midd. Zee Chili Zw. Zee Stettin 25 Febr. 27 Febr. 8 Febr. 2 Febr. te Yerakini. 31 Jan. van Talcahuano. 27 Jan van Bourgas. vertrekt 5 Februari. Batavia West Indië Batavia Batavia Pto Barrios West Indië Hamburg Batavia Danzig Hamburg 3 Febr. 10 Febr. 1 Maart 10 Febr. 6 Febr. 8 Febr. 13 Febr. 27 Jan. van Colombo. 31 Jan. van Flores. 30 Jan. van Port Said. 1 Febr. van Singapore. 1 Febr. van Colon. 29 Jan. te Santa Cruz-del-Sur vertr. 5 Febr. v. Bremen, vertrekt 5 Februari. in lading, vertrekt 12 Febr. Z. Afrika Buenos Aires Yokohama 14 Febr. 18 Maart 4 Febr. te Antwerpen. 30 Jan. van Dakar. 1 Febr. van Manilla, Bona (v. IJm.) Ned. Indië Alexandrië (via Antw.- Batavia Rosayio Batavia Buenos Aires 6 Febr. 4 Febr 6 Febr. 4 Maart. 1 Febr. vertrokken. 29 Jan. van Sabang. 4 Febr. te Antwerpen. 31 Jan, vertrokken. 22 Jan. van St. Vincent. 3 Febr. te Hamburg. 4 Febr. vertrokken. Alexandrië Batavia Izmir Venetië 28 Febr. 15 Febr. 28 Febr. 3 Febr. vertrokken, in lading. 2 Febr. van Tunis. 1 Febr. van Susak. Venetië Midd. Zee 12 Febr. 13 Febr 29 Jan van Lipari. 29 Jan. van Izmir. Hamburg 6 Febr. vertrekt 5 Februari. Buenos Aires 6 Febr. 31 Jan. van Las Palmas. x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 5000 bruto register ton Binnenhaven VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Finsch s.s, Eva Kotka bijlegger Gisteravond heeft de afdeeling Beverwijk van den Nederlandschen Tuindersbond een openbare vergadering in het veilinggebouw „Centrum" gehouden, waar de heer W. van Dok, wethouder van Beverwijk en bestuurs lid van den N.TJB. een redèfheeft gehouden over „Den toestand in den tuinbouw en de richtlijnen voor de toekomst". De voorzitter, de heer J. Bruins, uitte in een kort openingswoord zijn groote tevre denheid over de belangstelling en gaf direct het woord aan den heer Van Dok. Wanneer een benaming wordt gezocht, be gon spreker, voor den toestand in den tuin bouw. kan dat samengevat worden in twee woorden, nl.: „bitter slecht". De veiling- en exportcijfers wijzen echter in een gunstige richting. De productiekosten zijn echter reeds van 12 tot 15 pet. gestegen. Daarom is er ook geen verbetering ingetreden en de vooruit zichten voor den tuinbouw in Nederland zijn dan ook niet schitterend. De uitvoer naar het buitenland wordt steeds ingekrompen en iederen dag wordt dit erger, want elk land streeft zooveel mogelijk naar zelfvoorziening. Ook andere factoren, aldus spr., maken het onmogelijk om te zeggen, dat er vooruitgang is. De opleving zakt alweer in elkaar en de werkloosheid is weer stijgende, terwijl ook de koopkracht weer minder is dan ooit te voren. Bovendien wordt de weerstand van degenen, die bij den tuinbouw zijn betrokken, eiken dag minder. Tal van menschen, die tot den goeden tuinbouwstand hoorden zijn aan den grond geraakt. Hoeveel tuinders zijn er niet, volgens spr., die tweede soort produc ten aan de markt brengen, omdat zij het land niet geven kunnen, wat het toekomt? Het ïs dan ook een eigenaardig verschijnsel, dat naar mate de toestand slechter wordt, de koude grondteelt niet haar aandeel krijgt van den steun. De meeste steun verdwijnt immers naar De Streek en het Westland voor de kool- en glascultures. Of deze klacht van de tuinders, die geen kool telen of niet de glas cultuur beoefenen, rechtsgrond heeft tracht te de heer Van Dok aan de hand van eenige cijfers toe te lichten. Spr. stelde op den voorgrond, dat in de Noord en in het Westland de bedrijfsonkos- ten hooger zijn. Van den richtprijs, die in Nederland nog nooit uitbetaald is. wordt slechts 50—70 pet. uitgekeerd. Spr. vroeg zich af of nu werkelijk de koude grondcul- tuur misdeeld wordt hij de steunuitkeerin- gen en hij kwam tot de conclusie, dat, wan neer de steun naar evenredigheid werd uit betaald, er nog geen redding zou zijn. Na zeven crisisjaren moet men niet alleen in de richting van den steun kijken. Er wordt namelijk bijna meer aandacht aan den steun, dan aan de exploitatiemogelijkheden geschonken. Er zijn producten, die alleen op den steun worden verbouwd. De heer Van Dok gaf hierna eenige cijfers van steunuit keeringen over de afgeloopen jaren. In 1935 werd aan steun uitgekeerd in to taal f 10.864.749. Voor glascultuur was hierin begrepen een bedrag van f 8.312.183, zoodat er voor de koudegrondteelt in geheel Neder land slechts f 2.552,566 werd uitgekeerd. In 1936 werd voor de koudegrondteelt f 1.826.000 aan steun uitgekeerd. Bovendien deelde spr. nog een groot aantal cijfers mede over door- gedraalde producten. Voorts werden nog eenige punten aangehaald uit het rapport van Ir. Ritsema over den tuinbouw in Noord- Holland, dat uitgegeven is door het Depar tement van Economische Zaken, maar dat echter alleen over den toestand in 24 bedrij ven in de Noord behandelde. Hierna ver geleek de heer Van Dok de cijfers van de veiling te Naaldwijk (glascultuur) met die van de veilingen te Beverwijk (koudegrond) die bijna een even grooten omzet hebben, om de verschillen in de steunuitkeeringen te staven. In Naaldwijk wordt het bedrag aan steun in 1937 geschat op vier ton, terwijl in Ken- nemerland voor 1937 de steunuitkeeringen in totaal zonder extra slechts f 34.000 bedra gen. De verhoudingen in de afgeloopen jaren zijn voor Naaldwijk met een omzet van f 4.465,401 en voor Beverwijk f 4.483.700. Aan steun in Naaldwijk werd uitgekeerd fl.171.397 zonder doorgedraaide producten, terwijl in Beverwijk f 332.000 werd uitgekeerd. De doorgedraaide groenten hadden hier niets te beteekenen. Spr. wees er hierna op, hetgeen in de Troonrede is gezegd, dat in de naaste toe komst de ordeningsregeling en steunrege ling zullen liquideeren en dat deze taak zal worden overgegeven aan de organisaties. Ten opzichte van deze feiten staat de Ne derlandsche tuinbouw op een keerpunt en pakt men dit organisatorisch en economisch aan, dan kan er veel verbetering komen. Maar er is iets, wat veel erger is volgens spr., en dat zijn de op export aangewezen massa producten, die een permanenten druk uit oefenen op de Nederlandsche groentenmarkt, omdat er geen export is. Dit is funest voor den koudegrondtuinder. Hier wordt iets in stand gehouden, wat geen levensvatbaarheid meer heeft. Ieder Nederlandsch exportproduct kwam op de we reldmarkt, terwijl uit alle andere landen eveneens deze producten werden aangevoerd op dezelfde tijdstippen, hetgeen de prijzen natuurlijk enorm drukte. Dit geldt niet alleen voor tomaten en komkommers, maar voor tal van Nederlandsche producten. Ook druiven komen in hoofdzaak op pre cies dezelfde tijdstippen als alle landen met druiven aan de markt komen. Hier moet ge tracht worden, aldus spr., deze cultures door vervroeging of verlating op een ander tijd- nerk aan de binnenlandsche en buitenland- :che markt te brengen. Het artikel druiven teef* TRkPv ovrpeva tbaarhe1'd als het maar op de juiste tiidstinpen aan de markt ge bracht wordt. Koelhuizen en meer hulp middelen zouden hier. volgens spr. groote diensten kunnen bewijzen. Daarom noemde spr. het een dwaasheid om juist op die pro ducten, die geen levensvatbaarheid meer hebben steun te geven. De heer Van Dok was zelfs van oordeel, dat wanneer de druiven op het juiste tijd stip werden aangevoerd, voor dit artikel geen steun meer behoefde te worden uitgekeerd. Verschillende voorbeelden werden nog ge geven over andere artikelen, die voor ver vroeging of verlating in aanmerking kwa men. Uitvoerig stond spr. vervolgens stil bij het probleem van de vaste lasten. De regeering heeft een regeling ingesteld, die bedoeld is als steun voor het kleine boerenbedrijf. Deze maatregel is echter ook in het vooruitzicht gesteld voor het tuinbouwbedrijf, mits het bedrijf riiet al te overbelast is. Na de voor- en nadeelen hiervan uitvoe rig besproken te hebben, was de heer Van Dok aan het einde gekomen van zijn leer zame en interessante rede, die met een har telijk applaus werd beloond. De voorzitter heeft, nadat nog eenige vra gen gesteld waren, de vergadering met een dankwoord aan den spreker gesloten. EEN PRETTIGE DANSAVOND IN „TRIANON". Gisteravond werd in de dansschool „Tria non" een gezellige dansavond gegeven voor de leerlingen van dit instituut. De leider van de dansschool, de heer C. van Rooyen gaf in zijn openingswoord te kennen, dat de school ondanks de moeilijke omstandigheden, waar onder zij moet werken, reeds een groot aan tal leerlingen telt. Het gezellig samenzijn werd daarna ge opend met een feestelijke polonaise, die de goede stemming er al direct in bracht. De dansen volgden elkander in groote vérschei- denheid op. Het succesnummer van den avond was de nieuwste Amerikaansche dans de Big Apple, die de heer Van Rooyen met zijn leerlingen uitvoerde! Een van de leerlingen heeft in den loop van van den avond den heer en mevrouw Van Rooyen hulde gebracht voor hun uitstekende lessen en voor de prettige sfeer, die zij steeds weten aan te brengen. De heer Van Rooyen maakte daarna een „eere-rondje" op de schouders van zijn leer lingen. Het feest duurde nog geruimen tijd m de beste verstandhouding voort, waartoe ook de feestelijk versierde zaal en de prettige muziek niet weinig bijdroegen. Het nieuwe programma van Kennemer Theater. Van heden af vertoont het Kennemer Theater als hoofdnummer, de dramatische film „Moederlied" met Benjamino Gigli en Maria Cebotari in de hoofdrollen. Bij de repetitie voor een opera verschijnt na jaren de beroemde bariton Cesare Dorst weer ten tooneele. Hij was eens de minnaar van Fiamma, die intusschen met Vanni (Ben jamino Gigli) getrouwd is. Doret probeert weer met Fiamma in contact te komen en zijn herhaalde vergeefsche pogingen maken hem zoo driest, dat het eindelijk de aandacht van Vanni trekt. Op een avond gedurende de voorstelling vindt men Doret vermoord in de kleedkamer van Fiamma, die gearresteerd wordt, doch iedere schuld ontkent. Intusschen stelt Vanni wanhopige pogin gen in het werk om zijn vrouw vrij te krijgen. Hij is vast overtuigd van haar onschuld. Om de aandacht van de openbare meening op het onrecht te vestigen, dat zijn vrouw wordt aangedaan, zingt hij op Moederdag in de ge vangenis zijn beroemde „Moederlied". Door de radio hoort men het Moederlied, wat leidt tot een bekentenis, waardoor Fiam ma weer vrij komt. In deze film aanschouwt men met bewon dering de grootsche decors en men ondergaat de echte operasfeer. Gigli is voor de film een veel aannemerlijker figuur geworden en als filmacteur zeer vooruitgegaan. Daar boven dien de kleine Peter Bosse zijn rol uitstekend speelt, terwijl er verschillende stunts zijn, die hun effect niet zullen missen, schijnt deze film voorbestemd te zijn om juist op het pu bliek grooten indruk te maken. Maria Cebo tari is, behalve een verdienstelijke zangeres, een zeer elegante verschijning. De populaire Hans Moser zorgt er bovendien voor, om een toon van gemoedelijkheid in het roerende ge val te brengen. Het tweede hoofdnummer is „De laatste vrijbuiters". BRIDGEUITSLAGEN „SANS ATOUT". De uitslagen van de onderlinge gespeelde wedstrijden voor de competitie luiden als volgt; Groep 1. Noord-Zuidlijn. 1. J. Bos—W. de Boer 70% m. p.; 2. Mevr. Braam—mevr. Dil 77 m. p.; 3. De heer en me vrouw Tand 84 m. p.; 4. De heer en mevrouw Van Essen 85 m. p.; 5. C. Spruit—N. N. 87 m. p.; 6. J. Dil—L. Mouton 91 m. p.; 7. Th. Braam—A. Roodzand 93% m. p. Oost-Westlijn. 1. J. BerleeJ. Nijman 66 m. p.; 2. De heer en mevrouw Van der Linden 75% m. p.; 3. J. Kok—P. van der Werff 78 m. p.; 4. J. Bloe- mendaal—J. Numan 81 m. p.; 5. G. H. Tabak W. G. Kleine 83% m. p.; 6. R. HoenC. Gel dermans 93 m. p. 7. P. van Groningen—N. N. 111 m. p. Groep 2. Noord-Zuidlijn. 1. De heer en mevrouw Van Amstel 37 m. p.; 2. J. de VriesJ. N. van Leeuwen 37 m. p.; 3. A. TabakP. Amse 52 m. p. Oost-Westlijn. 1. J. BanhomH. Scheffer 38 m. p.; 2. Mevrouw KokC. Nijman 44 m. p.; 3. Mevrouw TabakJb. Broekhuizen 44 m. p. AGENDA VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 4 FEBRUARI Luxor Theater, Breestraat: „Charlie Chan op Broadway" en „Een aanzoek per radio" 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Moederlied" en „De laatste vrijbuiters", 8 uur. ZATERDAG 5 FEBRUARI Luxor Theater, Breestraat: „Charlie Chan op Broadway" en „Een aanzoek per radio" 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Moederlied" en „De laatste vrijbuiters", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM VRIJDAG 4 FEBRUARI Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Charlie Chaplin in „Modern Times" en „Nu juicht een volk" 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De bereden politie" en „Renbaanbloed". Luxor Sound Theater: „Koningin Victoria" en „Nu juicht een Volk", 2.30, 7 en 9.15 uur Cinema Palace: „Het leven van Emile Zola" en „Er is een Prinsesje geboren". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Liefdesparade", 2 30 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 5 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Feestweek In Salzburg" door het Centraal Tooneel, 8.15 u. La Gaité, Raaks: Dansorkest. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8