HET NIEUWE AVONDBLAD De laatste loodjes wegen het zwaarst. De toekomst van Zuid-Kennemerland 23e JAARGANG No. 83 DINSDAC 8 FEBRUARI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 121/s ets., per maand 51 cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTÏëN1—6 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTÏëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—. beide leden duim 1100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, !e,«n i- aUe. leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. VELSEN. Moeilijk rioleeringswerk in een smallen notweg onder Santpoort. Tuinders kwamen in verzet, maar zij werden in het ongelijk gesteld. Bestek no. 5 van de groote riole ringswerken in deze gemeente, uit gevoerd in werkverschaffing en met steun van het werkfonds is het maken van een hoof driool van den Doodweg via een Notweg en den Kweekenstein- weg en verder in den Rijksweg naar Velsen, in totaal een lengte van 2700 M. Na dit bestek komt nog bestek No. 6 en dan is het millioenenwerk voor wat het rioleeringswerk betreft af. We komen dan aan den bouw van een pompstation. Een groot deel onzer gemeente met name in IJmiuden-Oost en in Santpoort heeft ge zucht onder de uitvoering der rioleerings werk en. Want het is geen pretje, gedurende eenige maanden een berg zand voor je deur te hebben of te wonen aan een straat, waar van de straat is opgeslokt door een 4 a 5 M. diepe sleuf. Maar de burgerij is nu zoo lang zamerhand overal van deze plaag, die onver mijdelijk was, verlost en straks kan men profiteeren van het rijke bezit van een goed functionneerend rioolstelsel, het ontbreken waarvan vele jaren lang de onwelriekende bron is geweest van een aaneenschakeling van narigheden. Bestek no. 5 omvat dus het leggen van een hoofdriool, waarlangs de rioolstoffen van Santpoort zullen worden afgevoerd naar het Noordzeekanaal. Zeven en twintig honderd Meter lang is. dit werk, dat uitgevoerd wordt door de. fa. Joh. Dienaar en Zoon alhier. Over een lengte van 2700 M. gaan stuk voor stuk rioo'lstukken van 1 M. diam., elk wegende 1400 K.G. de sleuf in, telkenmale moet de hok, met behulp waarvan de zware stukken in de sleuf worden neerge laten, verplaatst worden. Dat gaat alles vrij gemakkelijk in den Rijksweg, omdat men daar de ruimte heeft. Maar in genoemden Notweg tusschen den Kweekensteinweg en den Doodweg is het even anders. Daar moet een 4y2 M. diepe sleuf ge graven worden in een weg, die niet veel bree der is dan de sleuf. Aan weerskanten van de sleuf is een greppel en buiten deze greppel liggen de aardbei- en bloembollenvelden van de tuinders. En angstvallig wa ken deze tuinders er tegen, dat geen voetstap over de greppel wordt ge daan en geen schep zand in hun tuin terecht komt. Want de uitvoerders en tuinders leven op voet van oorlog. Al les moet worden gedaan op deze smal le strook, 240 M. lang en slechts eenige meters breed. Ei* wordt reeds druk gegraven aan de sleuf en op een enkele plaats is de diepte van 4 M. bijna bereikt. De firma Dienaar moet met veel overleg werken wil ze niet met den vijand van over de greppels in conflict geraken. Het zand dat uit de sleuf komt moet over de geheele lengte worden vervoerd naar een land aan den Doodweg en aan den Kweekensteinweg. Maar naast de sleuf is geen ruimte voor het spoor, al is dat smalspoor, waarlangs het zand moet worden af- en de rioolstukken straks moeten worden aangevoerd. Er bleef dus niet anders over dan links en rechts een spoor over de sleuf te leggen. En dat heeft men dan ook gedaan. En over d'é ijzeren dwarsleggers van deze zandspoor- tjes liggen planken en baddings, waarover de kipkar met zand moet worden voortgeduwd; want zelfs het best gedresseerde'circuspaard zou men hier niet kunnen gebruiken. Wil men uitwijken voor een kipkar dan is naast het spoor nog juist plaats voor het rechter been en moet het linkerbeen in de greppel gezet worden. Gaat men den anderen kant uit dan is het omgekeerd natuurlijk. Over de greppel mag niet vanwege den oorlog. Men be grijpt dus wel hoe moeilijk hier het werken is. Als het straks zoover is, dat de buizen ge legd kunnen worden, dan wordt één spoor ge bruikt voor het materiaal en één voor het wegvoeren van den grond. Het conflict. Toen men eenigen tijd geleden met het werk in den Notweg wilde be ginnen, vond men de deur afgesloten: „Verboden toegang, art. 461 W. v. S." Men had vergunning voor het werk van de eigenaars van den weg, de er ven Jhr. Boreel van Hogelanden, maar de huurders van de aangrenzen de tuingronden, in de meening ver- keerende, dat zij mèt de tuingronden ook den weg gehuurd hadden, ducht ten schade van de gevolgde drainee- ring en daarom sloten zij den weg af. De kwestie kwam in kort geding voor den kantonrechter en deze stelde de pachters in het ongelijk. Maar de uitvoering zal zoo spoedig mogelijk moeten geschieden met het oog op het feit, dat het voorjaar voor de deur staat en wan neer inderdaad mocht blijken, dat er schade ontstaat voor de tuinders, dan zullen deze het er zeker niet bij laten. En daarom wordt er gewerkt zoo hard men kan. Want de ge meente heeft vroegere jaren al eens meer een sleuf doen graven vlak langs tuingronden en zij heeft hieraan geen prettige herinnerin gen. Men zal nu wel begrijpen hoe moeilijk dit werk is. Het -zijn de laatste loodjes die het zwaarst wegen en aannemers, Openbare Wer ken en Ned. Heide Maatschappij werken samen om de zaak tot een goed einde te bren gen. Er moet vlug gewerkt worden, maar toch mag men niets riskeeren. Reeds heeft men 150 M3 hout verwerkt in en over de sleuf. Maar ook de draineering vereischt veel zorg want de pompinstallatie is nauwelijks vol doende om de sleuf, wanneer deze op diepte is, droog te houden. Stokt het met het drai- neeren, dan zit alles direct onder water en dat mag natuurlijk in geen geval geschieden. Het water moet door één krachtige pomp, ge plaatst op den Doodweg weggezogen worden want op den Notweg zelf is daar geen ruimte voor. De vijand wii daarvoor geen duimbreed van zijn territorium afstaan. Het was oorspronkelijk de bedoeling het hoofdriool van Santpoort naar Velsen geheel langs den Rijksweg te leggen, maar de Rijkswaterstaat stond dit voor het gedeelte tusschen het Spek- kenwegje en den Kweekensteinweg niet toe in verband met de tunnelplannen. Daarom moest men via den Doodweg en den bewusten Notweg binnendoor. Dit heeft mede tot gevolg, dat een deel van de in den Doodweg aanwezige rioleering weer verwijderd moet wor den en door een zwaardere vervan gen. Maar nu kon ook het pompsta tion aan den Doodweg worden uitge schakeld en kan ook Driehuis op deze rioleering worden aangesloten. Wij vernemen nog, dat spoedig de aanbeste ding van het zesde bestek zal plaats vinden. PERSONALIA Op 22 Februari a.s. hoopt de heer J. J. v. Rijn, schaalknecht bij de Nederl. Spoorwegen in IJmuiden, den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar bij bovengenoemde Mij. in dienst trad. De woningmarkt in onze gemeente. Beschikbaar 12453 woningen voor 11754 gezinnen. Volgens den door B. en W. opgemaakten staat omtrent de woningmarkt in deze ge meente bedroeg :het aantal gewone wonin gen 10573 het aantal bovenwoningen was 657 en voorts waren er woningen met nering of bedrijf 1223 Totaal aantal woningen 12453 Het aantal gebouwen, waarin geen woning- bedroeg 1475. Het aantal gezinnen bedroeg op 1 Januari jl. 11754, [het aantal dubbele bewoningen was 184, totaal 11570. Er zou dus eën woning- overschot moeten zijn van 1245311570 of 883 stuks. Om aan te toonen, hoe groot dit werkelijke overschot is, werd op 4, 5 en 6 Januari jl. een telling van de leegstaande woningen over de geheele gemeente verricht. Het bleek, dat op deze data 654 woningen leeg stonden. Volgens deze cijfers zou dus een aantal van 8-83—654- 229 woningen voor andere doeleinden in gebruik zijn. Wat de huurprijzen betreft, (kunnen de leegstaande woningen als volgt verdeeld wor den; Gewone woningen en bovenwoningen Aantal 44 Huurprijs per week. 164 125 56 44 21 13 Voorts 12 van f van f 2.t.m. f van f 3.50 t.m. f van f 4.20 t.m. f van f 5.25 t.m. f van f 6.25 t.m. f van f 7.50 t.m. f van f i8.50 t.m. f van f 9.50 t.m. f 10. 4 van f 12; 13 van 3.— 4. 5. 6. 7.— 8— 9— f 12.50 en 2 van f 14, alsmede Beeckenstein, Waterland, Rooswijk, Velserend, Kemiemer- gaarde >en Ihet Koning Willemshuis. Totaal 593. Woon- en winkelhuizen Aantal buurpijs p. week 9 van 'f 3 t.m. f 5. 48 van f -6 t.m. f 10. 4 van f 12 t.m. f 20, Totaal 61. Bij een vergelijking met de cijfers van verleden jaar blijkt, dat het aantal beschik bare woningen is gestegen met 214, het aan tal gezinnen eveneens met 214. Het aantal leegstaande woningen zou dus evenveel moeten izijn; dit aantal was dit jaar echter 127 minder dan verleden jaar tenge volge van de vermindering van het aantal dubbele bewoningen, waarop wij eenige da gen geleden reeds hebben bewezen. Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Lezing- met lichtbeelden over Spanje. Gisteravond heeft in .,Ons Huis" aan 'den IJmuiderstraatweg een druk bezochte verga dering van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling plaats gehad. Als spreker trad op de heer W. Thomassen uit Driehuis die een causerie hield over den toestand in Spanje. De heer Thomassen, die een tijd in Spanje geweest is als gedelegeerde van de Soc. Jeugd- Internationale zeide -dat hij geen reisbeschrij ving wilde geven maar wilde spreken over vier vragen: ten eerste: Waarom ontstond in Spanje een republiek? ten tweede: waarom werd die republiek na een 5-jarig bestaan verscheurd, ten derde: hoe ontwikkelde zich tijdens den strijd de politiek in Spanje? en ten vierde: Wat mogen wij hopen en verwach ten? De heer Thomassen herinnerde er aan dat Spanje rond 1500 jaar een der machtigste landen van Europa was. Naar aanleiding hier van volgde hij in het kort de geschiedenis van Spanje dat na het Moorsche juk te hebben afgeschud, machtig werd en zich hierna in een godsdienststrijd wierp. Vervolgens bracht hij de ontdekking van Zuid-Amerika en de Philippijnen onder de aandacht, waardoor een goudstroom naar Spanje voerde. Deze goud stroom kwam echter slechts ten goede aan enkelen en de afstand tusschen de bezittende en de niet bezittende Spaansche bevolking- werd groot. De achteruitgang van Spanje begon in het laatst der 17e eeuw, totdat in het einde der 19e eeuw Spanje als land, en niet het minst als koloniaal land niets meer beteekende. Spre ker zette uiteen, waardoor Spanje zijn Ame- rikaansche koloniën verloren had. Spanje be zit nu niets meer dan één kolonie, een woes tijnachtig bezit in Afrika. Vervolgens sprak de heer Thomassen over de regeering van Ko ning Alfonso, - dien hij een ongelukkig regeer der noemde. Toen kwam Primo Riviera als eerste presi dent met veel beloften naar voren. Dit kon omdat er in Spanje veel gebrek was. Van deze beloften werd niets ingelost. Vervolgens be sprak de heer Thomassen de mentaliteit van de Spaansche bevolking. De Spanjaard, die door ons als lui wordt aangezien, is dit geens zins. Hij is zorgeloos. Als er maar iets is om van te leven dan vindt de Spanjaard het goed. Eten zonder zorg is hoofdzaak. De Kerk was voor 1931 de grootste grondbezitster. De in dustrie, zelfs de wapenindustrie, was in han den van de kerk. Deze kerk, waartoe bijna alle bewoners behooren, had hier een mooi werk kunnen leveren. Maar zij vergat en verwaar loosde die ontwikkeling en is nu door de massa verlaten. Ook de landbouw is achterlijk, aan bodemonderzoek wordt niets gedaan; men blijft bij het oude. Alle ontwikkeling bij deze menschen ontbreekt. Vervolgens sprak de heer Thomassen over de republiek van 1931 onder Caballero, Van deze républiek, na eeuwen van een koning schap, kon men niet alles verwachten. Het anarchistische element hield den vooruitgang- van de republiek tegen. Toen kwam met Gil Robles een regeering aan het bewind, waarin geen communist, zelfs geen socialist zitting had. Stakingen en sabotage waren aan de orde van den dag. Complotten werden gesmeed. Met de komst der republiek was de zorgeloos heid niet geweken. Hierdoor konden de offi cieren den opstand voorbereiden. Er werden hierna lantarenplaatjes vertoond en vervolgens sprak de heer Thomassen over den strijd van thans, dien hij een fascistische strijd noemde. Hoe ontwikkelde zich de strijd onder de rebellen in de republiek? Onder de leuzen: voor kerk, vaderland en cultuur. Alle maal leugens zeide spreker. Op de vraag: wat mogen wij hopen en ver wachten, kon spreker geen antwoord geven. Spanje komt, hetzij Franco of de regeerings- partij wint, voor groote vraagstukken te staan. Het strijdende Spaansche vólk is wakker ge schud. Hier wordt, zegt spreker, een geweldig stuk wereldwerk verricht die de cultuur ten goede zal komen. De Spaansche arbeider be gint zich ijverig te ontwikkelen. Spreker ein digde zijn rede met den wensch dat uit dezen strijd het Spaansche volk als een herboren volk naar voren mag komen. Een luid applaus was het antwoord op deze leerzame rede. DE KONING DER HELDERZIENDEN IN THALIA. Dr. P. E. S. Waki, meer bekend als de koning- der Helderzienden'zal Donderdag 10 Februari in Thalia Theater zijn verbluffende experi menten vertoonen. Dr. Waki wordt niet alleen door de wetenschappelijke wereld, doch ook door de allerhoogste kringen om raad ge vraagd, Het wordt een avond van ongelooflijke spanning en afwisseling op het gebied van positieve helderziendheid. ZINGENDE LENTEKLOKJES De jaarlijksche uitvoering van het meis jeskoor Lenteklokjes onder leiding van mej. Meyering uit Katwijk zal 10 Februari a.s. in de Gereformeerde Kerk worden gegeven. De begeleiding is in handen van Han Zirkzee. BLINDPARTI.Ï HAN LAROS. Een pasopgerichte damclub te Zaandam heeft den D. C, IJ.er Laros uitgenoodigd, op 14 Februari a.s. een blindpartij te spelen. Dit zal het eerste optreden van Laros als blind- speler zijn. Dien avond geeft Laros tevens een simul taanseance. SOIRéE DANSSCHOOL W. SCHAAP De dansschool W. Schaap geeft; a.s. Zater- I dagavond een soirée in „Het Wapen van Velsen". De dansmuziek wordt verzorgd door de Red Rhythm Boys. Verder is er hengelwedstrijd, ringrijden en prijsdansen, zoodat het een gezellige avond belooft ts sullen worden. Wat gedaan moet worden voor behoud van natuurschoon. Haarlem heeft onmiddellijk behoefte aan industrie-terrein. Ir. Fr. Ottevanger, van den dienst van Openbare Werken te Haarlem, heeft in een studie over de bevolking van Haarlem be rekend, hoe het inwoner-aantal van Haarlem en omliggende gemeenten in het jaar 2000 zal zijn. Zijn taxatie is: Gemeente In 1934 In 2000. Waarschijn- mini- maxi- lijk mum mum Haarlem 129.127 220.000 195.000 249.000 Heemstede 17.097 33.000 27.000 47.000 Bloemendaal 15.739 29.000 20.000 41.000 Bennebroek 2.529 4.000 3.000 7.000 Zandvoort 9.075 18.000 15.000 23.000 Velsen 44.329 104.000 76.000 150.000 Zuid-Kenne merland 217.896 408.000 336.000 517.000 Nu wij de studie van ir. Ottevanger volle dig voor pns hebben blijkt, dat er met de cij fers verschillende conclusies getrokken wor den die van beteekenis izijn. De meest-waarschijnlijke verwach ting is dat Haarlem aan het einde dezer eeuw een dan niet meer toe nemende bevolking zal hebben van ongeveer 220.000 zielen. In ieder ge val mag dan een minimum-bevolking- verwacht worden van circa 195.000 inwoners. Bij een samenloop van zeer gunstige, thans nog niet te voorziene omstandigheden kan voor Haarlem omstreeks 2000 een maximum bevol king verwacht worden welker aantal in elk geval nog beneden de 250.000 zal liggen. De voor het uitbreidingsplan van Haarlem uit ihet voorgaande te trekken conclusie is deze: het geraamde plan zal gebaseerd moe ten zijn op een totaal aantal inwoners van 220.000 met de mogelijkheid eventueel tot een nog iets grooter getal te (kunnen (komen. Voor het in details uitgewerkte plan moet het mi nimum te verwachten aantal van 195.000 maatgevend zijn. Indien in aanmerking ge nomen wordt, dat bij de meest waarschijn lijke verwachting over 25 j'aar op een bevol king van nog geen 190.000 gerekend Ikan worden, is het dus ruimschoots voldoende als het te detailleeren uitbreidingsplan op een totale bevolking van 190.000 zielen ge baseerd wordt. In de laatste 100 jaar is de bevolking van Haarlem om de 35 ijaar verdubbeld gewor den. Uit bovenstaande berekening blijkt, dat zoo'n groei in de toekomst niet meer ver wacht wordt. De gemeenten Haarlem en Velsen hadden in de jaren 19261931 de grootste vestigings overschotten, De vestiging te Velsen houdt nauw verband met de ontwikkeling der in dustrie aldaar. Voor Velsen wordt In verband daarmede in de toekomst ook een snellere groei verwacht. Verondersteld wordt dat de beteekenis van Haarlem in de toekomst in verhouding iets zal afnemen, tex-wijl die van Velsen nog iets zal toenemen. Heemstede zal als middenstandsforensengemeente van groo ter beteekenis worden. „Het verkregen uitzicht omtrent de te ver wachten bevolkingsaanwas van Haarlem vormt de belangrijkste grondslag voor de stedebouwkundige ontwikkeling van onze stad. Het is nu zaak te onderzoeken, wat de con sequenties zijn voor het uitbreidingsplan, met andere woorden, of de capaciteit van het uit breidingsplan in overeenstemming is met de te verwachten bevolkingstoeneming. Daartoe -zal het vraagstuk der toekomstige woning voorziening in studie moeten genomen wor den. Ook andere, daarmee samenhangende quaesties, zooals bijvoorbeeld de schoolvoor- zïening en het voor industrie benoodigde op pervlak en het plan van uitbreiding, zullen aan de hand van de opgestelde bevolkings prognose bezien moeten worden". Gewezen wordt op de omstandigheid, dat er per jaar ongeveer 500 arbeiders te Haar lem bijkomen. „Mede gezien het groote aantal werkloozen in deze gemeente kan het dan ook niet anders dan broodnoodig beschouwd worden, dat Haarlem er nieuwe industrieën bij krijgt. Van oudsher was Haarlem een handels- en industriestad. De stad biedt groote voordeelen voor vestiging van industrie. De telkens bin nenkomende aanvragen naar industrieterrein zijn er het bewijs van, welke belangstelling men in dit opzicht voor de stad heeft. Maar zal de belangstelling in een daadwerkelijk voordeel omgezet worden, dan moet Haarlem ook gereed industrie-terrein kunnen bieden. Wel zijn er hier nog enkele terreinen voor klein-industrie beschikbaar; terreinen voor T^^-industrie. aan vaarwater gelegen en voorzien van spooraansluiting, zooals in het havenplan geprojecteerd werd, heeft de ge meente niet. Uit de resultaten van een onlangs gehouden enquête door den dienst van Stadsontwikke ling en Volkshuisvesting te 's Gravenhage, bleek, dat verschillende 'gemeenten aan alle eischen beantwoordend gereed industrie-ter rein tegen vaak zeer lagen prijs beschikbaar hebben. Indien dan ook de verdere industriali satie van ons land, daartoe gestimuleerd door de allerwegen opgerichte economisch-techno- logische instituten, voortgang vindt, zullen andere gemeenten met de voordeelen daarvan gaan strijken en vischt Haarlem achter het net. Leerzaam in dit opzicht is het voorbeeld van de tinsmeiterij van de N.V. Hollandsche Metallurgische Bedrijven, die enkele jaren ge leden voor Velsen verloren ging omdat niet direct met den bouw begonnen kon worden. In Arnhem was gereed industrieterrein voorhan den en het bedrijf ging daarheen. Van het grootste belang voor Haar lem is dan ook, dat een begin gemaakt wordt met de uitvoering van het ha venplan en een deel van de in den Waarderpolder geprojecteerde in dustrie-terreinen bouwrijp gemaakt wordt. Behoud van natuurschoon. Tenslotte lezen wij in het rapport: „Uit het demografisch onderzoek is komen vast te staan, dat, alhoewel nog een belang rijke bevolkingsaanwas voor Zuid-Kennemer land verwacht mag worden en dus de be staande bebouwingskernen zich nog aanmer kelijk zullen uitbreiden, deze uitbreiding toch niet in die mate zal geschieden dat het be staande natuurschoon er geheel aan opgeof ferd moet worden. Nu heeft deze streek In tweeërlei opzicht door haar rijkdom aan natuurschoon betee kenis en wel als woonoord en als recreatie gebied. Indien nu de nog te verwachten uit breiding van de bebouwing, de aanleg van de door het steeds meer toenemende verkeer ver- eischte wegen, kortom al die maatregelen, die de ontwikkeling van dit gebied vordert, niet in harmonie met elkaar en met het na tuurschoon plaats vindt zou dit voor Zuid- Kennemerland als woonoord niet alleen be- teekenen het slachten van de kip met de gou den eieren, maar zou ook het voor Haarlem en omliggende plaatsen en gedeeltelijk ook voor de Amsterdamsche bevolking zoo belang rijke recreatiegebied verloren gaan. De be langen van Haarlem strekken zich uit ver bui ten haar grenzen. De eenige mogelijkheid voor een harmoni sche ontwikkeling van deze streek, waarbij met de veelheid van belangen rekening ge houden wordt, is het opstellen van een streek plan. Alleen daardoor kunnen de verschillende vraagstukken, die door de toenemende ont wikkeling van dit gebied naar voren komen en om een oplossing vragen, in onderling ver band bezien worden en kan een doeltreffend geheel ontstaan. Daar de nog te verwachten bevolkingsaan was voornamelijk de eerste decennia tegemoet gezien kan worden, is de instelling van een streekplan-commissie zeer urgent. Moge het Provinciaal Bestuur spoedig daartoe beslui ten". Cursussen voor Middenstanders. Vestigingswet-Kleinbedrijf eischt vakkennis van den winkelier. Men schrijft ons; Zooals nu wel hekend zal zijn, worden in deze gemeente cursussen georganiseerd van het Instituut voor middenstandsontwikkeling ter verkrijging van het middenstandsdiploma voor algemeene handelskennis, dat vereischt wordt door de Vestigingswet- Kleinbedrijf. Denkt niet, dat ge niets met de Vestigings wet te maken zult hebben, doordat ge een ge vestigde zaak hebt. Iedere middenstandszaak. welke blijft voortbestaan, krijgt vroeg of laat met deze wet te maken. Het is nog lang niet tot alle middenstanders doorgedrongen, van welken grooten invloed deze wet op het be drijfsleven zal zijn, als haar bepalingen een maal voor de verschillende bedrijfstakken zul len gelden. Daarom willen wij U nog eens tijdig wijzen op de noodzaakelijkheid, de cursussen van ons Instituut te volgen. Uit eenige voorbeelden, die ge vindt in de advertentie in dit blad, ziet ge reeds, dat het voortbestaan van uw zaak diploma's éïscht. Vestigingseischen zullen voor het eene vak na het andere afgekondigd worden. Bij de sla gers is dit inmiddels geschied, bij bakkers, kruideniers en tientallen andere bedrijfstak ken wordt reeds druk gewerkt aan het ver krijgen van vestigingseischen. Straks zal ook uw vak hieronder vallen, zorgt er dus tijdig voor, dat gij en/of uw kinderen diploma's krijgen. De inschrijving staat open tot 12 Februari, doch hoe eerder gij U opgeeft, hoe liever het ons is! Middenstanders, let op uw saeck! Scheepvaart Noordzeekanaal. In de afgeloopen week kwamen te IJmui den binnen 73 schepen, waarvan er 61 sche pen voor Amsterdam bestemd waren, 9 voor IJmuiden en 3 schepen voor Zaandam.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1