BLOEMENWEELDE IN MID-WINTER. H IPf. Minister Steenberghe opent de Winterflora. Prachtige collectie bolbloemen, met vele nieuwe variëteiten. iff 1W Y ,'1 m m VRIJDAG 11 FEBRUARI 1938 Expositie die aller be langstelling verdient. ET is buiten koud. Een (vin nige wind blaast door de straten en diep in den kraag van izijn jas gedoken betreedt men het Krelagehuïs om de tentoonstelling Winterflora onder deskundige leiding van den heer H. J. Voors, volgens wiens aanwijzingen de expositie is gebouwd, te bezoe ken. H. J. VOORS. Nog een beetje (kleumerig staat men dan in de groote izaal en ziet plotseling wordt ge overweldigd door een kleurenrijkdom en een kleuren pracht die niet aleen het oog stree- len maar waarvan de zomersche warmte u tegemoet straalt. Winter buiten, voorjaar binnen dat is de eerste indruk die men van deze bijzonder interessante tentoon stelling krijgt. Interessant in velerlei opzicht. Hier is veel te genieten voor den vakman, de allernieuwste snufjes en variëteiten we denken hierbij aan de nieuwe Scilla Tubergeni, aan de prachtige donker-gèle narcissen en vooral aan de bijzonder fraaie col lectie Amaryllis zijn in het Kre lagehuïs te bewonderen benevens nog vele nieuwigheden bij de tulpen zoo als de prachtige gnieuwe variëteiten Triump tulpen die hier ten doop worden gehouden. Doch niet aleen de vakman ook de belangstellende leek en welke leek is niet belangstellend voor bloemen? zal hier een tentoonstelling vin den zooals nog maar zelden des win ters gehouden is. Tulpen in allerlei kleuren, prachtige col lecties hyacinten met haar felle tinten, ge kleurde freesia's, de trotsch van de Holland- sche kweekers en dan de forsche Amaryllis die thans een unicum dat alleen ons land bezit ook in variëteiten verkrijgbaar is. Streven naar hef volmaakte. in) E veredeling van de gewassen, het streven naar het volmaak te, zooals de heer Voors het noemde heeft successen opgeleverd waarvan men thans de resultaten kan aan schouwen. Het aantal inzenders bedraagt 44 en iedereen heeft van zijn inzending bijzonder reel werk gemaakt terwijl de heer Voors er voor zorgde dat de homogeniteit niet ver loren ging en aan iedere soort de juiste plaats werd toegewezen. Direct bij het binnentreden heeft men links in de hal de inzending van de firma F. Rijnveld en Zonen N.V. te Hillegom. Een prachtige collectie narcissen en tulpen die zeker de aandacht zal trekken. Dr. A. J. VERHAGE. Rechts exposeert G. C. van Meeuwen en Zonen N.V. te Heemstede verschillende fraaie gekleurde freesia's. Bij het betreden van de zaal ziet men een vijver waarvan het water verlicht schijnt, die omgeven wordt door narcissen en tropische planten terwijl de firma Gebrs. A. en p. Nijssen N.V. te Sant poort hier een fraaie stand nieuwe Triumph tulpen tentoonstelde waaronder verschillen de variëteiten die voor de eerste maal geëx poseerd v/orden en hier een naam zullen krijgen. Slaat men rechts af dan belandt men bij de interessante inzending van de firma C. G. van Tubergen N.V. te Haarlem die hier een unieke collectie nouveautés uitgestald heeft, zooals de Scilla Tubergim, een fijne pastel- blauwe Scilla en de kleine narcisjes, de Narcis sus minimus terwijl ook de blauw-bloemige Hippiastrum Postrum niet de ongewoon groote. bol de aandacht verdient. De malva-tkleurige Darwin tulp William Copland is in kleur aanzienlijk verbeterd. De Enkhuizensche firma P, Bakker Mz. laat deze verbetering duidelijk zien. Deze forsche, kleu rige Darwintulp is een lust voor het oog en vooral de rose variëteit valt bijzonder op. Het kweeken van hyacinthen op glazen is een liefhebberij die steeds meer veld wint. Het was dan ook een goede gedachte van den heer J. Enthoven te Hollegom om hiervoor een apart hoekje te reserveeren waar men alle mo gelijke inlichtingen over deze „amateur- kweekerij" kan krijgen en tegelijk de fraaie resultaten kan be wondere. Hyacinten in allerlei kleuren. Rose, blauwe, witte, roode en paarse soor ten, is er een bloem die de hyacinth in kleurenrijkdom overtreft? Wanneer deze soorten uiterst smaakvol door vakkundige handen worden gerangschikt, dan verkrijgt men een geheel zóó kleurig en geurig, zoo frisch en levendig dat men met heim wee herinnert wordt aan de uitgestrekte hyacinthenvelden in bloei en de zoon er-illusie wordt sterker dan ooit.... Deze zeer fraaie hyacinthencollectie is bijeengebracht door de firma Braam en Zoon te Heemstede. Na al deze tulpen, narcissen, freesia's en hyacinthen doen de Amaryllis van Ludwig' en Co. te Hillegom 'n weinig ontnuchterend aan. De prachtige, forsche roode en witte bloem kelken hebben echter een eigenaardige be koring waaraan men zich slecht kan onttrek ken. Na verschillende soorten croeussen, irissen en natuurlijk weer diverse fraaie tulpen te hebben bewonderd trekken de de narcissen van D. W. Lefeber en Co. te Lisse de aan dacht, niet in het minst omdat hier overdui delijk gedemonstreerd wordt dat deze eertijds „burgelijke" bloem thans door haar gratie en ziuverheid mede tot de fijnere soorten be hoort. Bijzondere Amaryllis-collectie. Na nog langs vele collectie's tulpen en nar cissen vooral de nieuwe soorten van de fa. Lubfoe uit Oegstgeest zijn voor den vakman een genot te zijn gewandeld komen we aan de unieke Amaryllis-collectie van den heer W. S. Warmenhoven uit Hillegom. Mr. M. P. L STEENBERGHE' Hier vindt men een kleine Amaryllis die nog nooit eerder in Holland ge- exposeerd is. Het is een soort die in het wild in Venezuela gevonden wordt en bijzonder snel groeit. Binnen de 3 weken heeft deze dankbare plant zijn normale lengte bereikt. Langs vegatieven weg is deze soort ver edeld. Van den bol wordt een schijf afgesne den, dit schijfje wordt in op temperatuur ge bracht zand geplant en zonder veel moei te ontwikkelt zich een nieuwe Amaryllis! Volgens de deskundigen brengt het kweeken van deze planten dan ook weinig moeilijkhe den met zich mede. Wij hebben uiteraard bij dezen rondgang niet alle inzendingen aan een uit voerige beschouwing kunnen onderwerpen, zeker zal de bezoeker nog menig fraai product van onze HoUandsche bloembollenkweekers zelf ontdekken. Dat „Winterflora 1938" als demonstratie van Hollandsehe ondernemingsgeest en vak bekwaamheid een succes zal worden, dat staat reeds nu wel vast. Wat hier te zien is zal zoo wel voor den expert als de bloemenliefhebber een verrassing zijn. En verrassing echter zoo als men zich meerdere per jaar zou wen- schen, De officiëele opening. Hedenochtend is de winterflora dooi den minister van Economische Zaken mr. M. P. L. Steenberghe in tegen woordigheid van talrijke autoriteiten geopend. De voorzitter van de Algemeene Vereenighig voor Bloembollencultuur dr. A. J. Verhage hield een korte rede waarin hij allereerst den minister hartelijk welkom heette evenals de burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk e,n de overige verte genwoordigers van het gemeentebestuur. Hoe verleidelijk liet ook is om meer autori teiten, die zoo vriendelijk waren om aan onze uitnoodiging gevolg te geven, een persoonlijk welkom toe te roepen, aldus ging spreker voort, meen ik mij te moeten beperken tot de verzekering, dat hun aller aanwezigheid door ons op zeer hoogen prijs wordt gesteld. En voorts roep ik een welkom toe aan u al len, die in verband met deze tentoonstelling onze vereenighig aan u hebt verplicht. Op veler medewerking mocht weer gerekend worden, en in 't bijzonder de inzenders hebben weer hun uiterste best gedaan om onze pro ducten hier te toonen. Ik zeg hun, evenals de bekwame jury, die hun inzendingen heeft be oordeeld, daarvoor hartelijk dank. Onze eerbiedige dank gaat uit naar H. M. 'de Koningin en de leden van het Koninklijk Huis die allen voor deze tentoonstelling, eere-me- dailies hebben willen beschikbaar stellen, en daardoor opnieuw l astbare bewijzen van op rechte belangstelling hebben gegeven. Het i bloembollenvak heeft zich altijd innig ver bonden gevoeld met het Huis van Oranje; het is voor alle beoefenaren van het bloem bollenbedrijf een groote vreugde dat deze ten toonstelling geopend wordt kort nadat het ge- heele Nederlandsche volk zich oprecht heeft mogen verheugen over de geboorte van een Prinses. Ik hoop van harte dat de schoone beteekenis van den naam van Prinses Bea trix in vervulling moge gaan en dat wij lang zullen mogen deelen in het oudergeluk en in de oudervreugde van het Prinselijk Echt paar. Van zeer vele zijden mochten wij medailles en geldprijzen voor deze tentoonstelling ont vangen, waarbij de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, die door ambts bezigheden verhinderd is hier aanwezig te zijn, voorging door het beschikbaar stellen van een eere-medaille. Aan de inzenders leggen tal van zeer ge waardeerde blijken van belangstelling en steun verplichtingen op; wanneer u na de opening de tentoonstelling zult bezichtigen zult gij u zelf kunnen overtuigen van de wijze, waarop zij zich van hun taak hebben gekweten. Ik wil op dit oogenblik niet voor- uitloopen op uw oordeel, maar wel weet ik, dat de vakmannen, die door hun werkzaam heden reeds hebben gezien wat hier getoond wordt, meenen, dat deze tentoonstelling aan hoog eischen voldoet. Dat is te danken aan het onvermoeid werken van de inzenders, voor wie het een moeilijke taak was deze uit gebreide collecties in een zóó goede kwaliteit op dezen datum hier te brengen, maar niet minder aan den bekwamen ontwerper van het plan van aanleg, den heer Voors, die zijn artistieke begaafdheden weer getoond heeft. De prettige wijze, waarop de overige leden van het Uitvoerend Comité met ons daad werkelijk samengewerkt hebben, stemt mij eveneens tot groote dankbaarheid. Niets was hen te veel, als het om de Winterflora ging. Deze tentoonstelling, die eigenlijk een voort zetting is van de in 1931 gehouden bol- bloementeiitoonstelling in ditzelfde gebouw, wil laten zien hoezeer het de laatste jaren sterk verrijkte sortiment bolbloemen voldoet aan de allerbelangrijkste taak, waarmede de bloembollenhand.el ook in de eerste plaats re kening heeft te houden. Deze taak is om in de donkere wintermaanden, waarin wij allen verlangend naar het komende voorjaar uit zien, het interieur, waarin wij den dag en den avond doorbrengen, op te vroolijken door deze veelsoortige en kleurrijke lenteboden, op waaraan wij allen juist in onze wifiters be hoefte hebben. Wat ieder, die met het bloembollenbedrijf in aanraking komt, op valt, is, dat de laat ste jaren door doelbewuste kruising en door verloopingen variëteiten zijn verkregen, die gedeeltelijk nog beter dan de voorheen reeds bestaande soorten aan de de stellen eischen voldoen. Het is van groote beteekenis, dat het publiek getoond wordt, hoezeer het ver nieuwde sortiment aan de verlangens van de uiteindelijke gebruikers kan tegemoet komen, Daarnaast heeft deze tentoonstelling nog een andere beteekenis die ook zeer groot is en die reeds blijkt uit de belangstelling, die zij van den aanvang af onder onze vakgenoo- ten heeft gehad. Wil het Nederlandsche bloembollenbedrijf zijn positie behouden en versterken, dan zal het noodzakelijk zijn dat steeds het beste van het beste voortgebracht wordt. Dit houdt in, dat de kweekers niet kunnen volstaan met de variëteiten, die ze in cultuur hebbéii, stëeds weer vóórt te telen, maar dat zij er geregeld op uit moeten zijn om hun sortiment, hun kraam te vernieuwen en te verbeteren. Ik zal er niet verder op ingaan, of zij door deze tentoonstelling daarin weer geslaagd is; U zult bij een bezichtiging der tentoon stelling daarover zelf kunnen oordeelen. Ik wil daarom thans gaarne aan Z. Exc. den minister van Economische Zaken verzoeken, de openingsrede te willen uitspreken. Rede minister Steenberghe. Minister Steenberghe zeide met genoe gen de tentoonstelling te willen openen. Spr. herinnerde aan de groote stijging van den bloembollenexport in de goede jaren en aan de offers, die gebracht zijn in den crisistijd. Door allerlei maatregelen heeft men getracht de moeilijkheden te boven te komen, en als de voorteekenen niet bedriegen en onvoorziene feiten de gunstige ontwikkeling der omstan digheden niet verstoren, dan heeft het bloem bollenvak nu, naar het oordeel van den mi nister, den moeilijksten tijd achter den rug. Wat mij nu met betrekking hiertoe het meeste verheugt, zoo zeide de minister, is het feit, dat ge de kwaliteit van het product niet alleen op peil hebt weten te houden, maar u steeds meer inspant en maatregelen beraamt deze nog verder op te voeren. Wetenschappelijke werkers zijn bij voort during bezig om de gezondheid van het pro duct te verbeteren, terwijl bekwame kweekers zich toeleggen op het winnen van nieuwe va riëteiten, die in kleur ?n vorm de oude trach ten te overtreffen. Een van de groote voordeelen, welke het tuinbouwbedrijf biedt, is immers de vele mo gelijkheden, die het omvat. Kwaliteitsproduct noodig. Het stemt tot groote voldoening, dat tal van nieuwigheden, welke hier worden tentoonge- riTu i#itlJ '"r! 'i Donderdagavond verleende Louis van Tulder medewerking aan een concert van het Beverwijksch Gemengd Koor te Beverwijk. De burgemeester, Mr. H. J. J. Scholtens, complimenteerde den jubileerenden zanger en bood hem namens het gevormde eere-comité een geschenk aan. steld, door onze eigen kweekers zijn gewonnen en niet meer uit het buitenland behoeven te worden ingevoerd. Den laatsten tijd wordt zoo dikwijls naar vo ren gebracht, dat Nederland op de wereld markt moet trachten te zijn de leverancier van een kwaliteitsproduct. Vooral onder de tegenwoordige omstandigheden is deze stel ling juist en geldt in hooge mate voor den tuinbouw, overal om ons heen is men bezig zich op de teelt van tuinbouwproducten toe te leggen, teneinde zelf te kunnen kweeken wat tot nu toe werd ingevoerd. De beste wijze aan dit streven het hoofd te bieden is zorg te dragen, dat onze producten' in kwaliteit aan de spits staan en door een economische inlichting van de bedrijven te bevorderen, dat toch in prijs kan worden geconcurreerd. Het houden van tentoonstellingen als deze moet.worden toegejuicht, omdat het ons niet slechts een inzicht biedt van hetgeen werd bereikt, doch ook omdat het aanleiding is, dat opnieuw wordt belicht welke mogelijkheden er nog voor de toekomst zijn en in welke rich ting verder moet worden gewerkt. Export van bloembollen van belang. In de goede jaren werd voor groote bedra gen aan bloembollen naar het buitenland ge zonden, in 1930 voor niet minder dan 46.4 mil- lioen gulden, welk bedrag in 1932 daalde tot 19,2 millioen gulden, terwijl het cijfer in het afgeloopen jaar weer is gestegen tot. ruim 28 millioen gulden. Dit bedrag vormt 2,44 pet. van de waarde van onzen totalen export en 45 pet. van die van den export van tuinbouwproducten, het draagt derhalve niet onbelangrijk bij tot onze welvaart, temeer omdat geen invoer van dure hulpmiddelen voor de teelt noocüg is, doch het hier een product betreft van bodem en arbeid. ,Maar niet alleen, dat gij als bloembollen- kweekers een nuttige rol vervult in ons eco nomisch leven, maar gij hebt ook een schoone taak, omdat bloemen het leven van den mensch veraangenamen en velen met de door u gekweekte bloemen de omgeving, waarin zij moeten leven en werken, opvroolijken. Ik wil dan ook besluiten met den wensch, dat u de kracht zult vinden op den ingeslagen weg voort te gaan en dat deze tentoonselling er toe zal bijdragen, dat ook in de toekomst de Nederlandsche bloembollenteelt zich tegenover het buitenland zal weten te handhaven." ARROND. RECHTBANK Kippendiefstal en gros. Een bewoner van IJmuiden Oost werd in den avond van 16 December 1.1. te Assendelft aangetroffen op het terrein van een hoender park, gelegen hij de kruising van het Zaan dammer pad en den Provicialen weg. Op een paar honderd meter afstand stond zijn auto, waarin 'n paar leege kippenkratten, zoodat 't allen schijn had, dat hij daar was om „en gros" kippen te stelen om ze per auto te ver voeren. Voor dat feit moest hij dan ook heden terecht staan. De zoon van den kippenhouder verklaarde op genoemden avond omstreeks 8 uur zijn hokken gesloten te hebben en toen gezien, dat er in de nabijheid een auto met gedoofde lichten stond. Hij vond dat eenigszins ver dacht, bleef een poosje in het donker loeren en zag een persoon naderbij sluipen, maar toen die hem opmerkte verdween hij. De kip- penhouder bleef nog even kijken, maar nie mand meer bemerkende, ging hij naar huis om zijn vader te vertellen, wat hij gezien had. Deze waarschuwde toen de politie en met deze begaf men zich naar de hokken, die 700 kippen bergen en dus een tamelijke uitgestrektheid hebben. Terwijl de veldwachter op den weg even tueel ontvluchten beletten, ging de kippen houder met zijn schoonzoon in de hokken waar zij aanvankelijk niemand zagen, maar plotseling ontdekten zij een man, die van achter de hokken kwam en naar den •we» ontvluchtte, waar de veldwachter hem tot stilstaan sommeerde en daarna aanhieldt i Gevraagd wat hij op dat terrein moest doen! zei de aangehoudene, dat hij op iemand wachtte om op eenden te gaan schieten, Schietgerei had hij niet bij zich. De aangehoudene werd naar het gemeente huis gebracht en toen stelde de politie met den kippenhouder een onderzoek in. Toen bleek, dat een ruit uit een der hokken was genomen en buiten tegen het hok gezet, ter wijl in het hok bij die opening een juten zak lag, waarin kip.penveertjes. De kippenhouder en zijn zoon, die het laatst in het hok was geweest, hadden dien zak nooit gezien en wisten ook, dat de ruit er, toen de zoon de hokken had gesloten, nog in was. De kippenhouder, zijn zoon en zijn schoon zoon, die allen met den veldwachter waren meegegaan, verklaarden bij hun komst al daar niet terstond den verdachte te hebben gezien en evenmin, dat hij zich bevond ter plaatse, waar de ruit was uitgenomen. De veldwachter verklaarde bij die ruit schoenafdrukken te hebben gezien, waarin de schoenen van den verdachte precies pas ten. Tegen hem had verdachte, nadat deze eerst over eenden schieten had gesproken, later gezegd, dat hij op het terrein was ge komen om te zien of er wat te handelen was, Verdachte ontkende nu elk boos opzet ën zei, dat hij niet op het terrein was gekomen om eenden te schieten en evenmin om han del te drijven, maar om aan een natuur lijke behoefte te voldoen. De veldwachter zei, dat hij daar bij de aanhouding niet over had gesproken. De kippenhouder zei,.nooit zaken met ver dachte te hebben gedaan, maar wel eens kippen te hebben vermist. Hij verklaarde verder dat hij nog eens geconstateerd had, dat een ruit op dezelfde wijze als thans was uitgenomen. Op een vraag van den Officier, hoe ver dachte op handel kon uitgaan, terwijl hij geen geld in den zak had, antwoordde ver dachte, dat hij dien avond zijn portemonnale had vergeten. De Officier was van oordeel, dat hier ten duidelijkste is gebleken, dat verdachte er op uit was gegaan om kippen te stelen en met zijn auto te vervoeren; zijn drie verschillen de verklaringen omtrent zijn verblijf ter plaatse, de uitgenomen ruit, de leege zak, de voetafdrukken, de auto met de kratten, dat alles klopt als een bus en als de kippenhou der tevoren geen wantrouwen tegen den autobestuurder had gehad en de politie ge waarschuwd, zou de diefstal wel gepleegd zijn. Alleen de komst van de getuigen heeft dien verhinderd. De Officier vorderde een gevangenisstraf van 5 maanden met onmiddellijke gevangenne ming, welke door de rechtbank werd bevo- len. Diefstal van een portemonnaie, Een juffrouw in Beverwijk zag op 29 Novem ber een persöon uit een poort naast haar huis komen, welke poort toegang tot een gang ver schaft, die naar den achterkant der woning voert. Zij kreeg dus den indruk, dat die per soon achter haar woning was geweest en om dat de man zich met gebogen hoofd verwij derde, als wilde hij zijn gezicht niet toonen, kwam dit haar verdacht voor. Zij. herinnerde zich nu even te voren in haar keuken een krakend geluid te hebben gehoord. Naar haar keuken gaande, zag zij, dat haar portemonnaie, die daar even te voren nog in de vensterbank voor het gesloten raam had gelegen, ver dwenen was. De portemonnaie had drie rijks daalders, waaronder een nieuwen, bevat, met nog twee gulden en eenig klein geld, afkom stig van tien gulden, door haar dien morgen bij den melkboer gewisseld. Verdenking viel op een persoon, die dien morgen te Beverwijk in een café met een nieu wen rijksdaalder had betaald en door de juf frouw herkend werd als de persoon, dien zij uit de poort had zien komen. De man erkende indertijd, ook uit de poort te zijn gekomen en achter het huis te zijn geweest, maar ontkende den diefstal. Hij moest zich nu voor diefstal Verantwoor den, maar was niet verschenen; hij is zwer vende. Zijn strafregister is ook niet schoon en hij heeft al eerder met portemonnaies te ma ken gehad. De Officier achtte dan ook den diefstal bewezen en vorderde gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden. Uitspraak in alle zaken op 24 Februari, EEtl KQSTBARE AMARYLLIS VROUW MET REVOLVER BEDREIGD. 'S-GRAVENHAGE, 10 Februari. Toen gis teravond omstreeks half twaalf een agent van politie door de Hofwijkstraat reed, hoorde hij plotseling hulpgeroep uit een der huizen. Hij drong het huis binnen, en zag, boe een man, die in zenuwachtigen toestand verkeer de, een van de bewoonsters van dat perceel, een 24-jarige vrouw van verdachte zeden, met een revolver bedreigde. De man werd naar het bureau aan den Rijswijkschen weg gebracht, waar bleek, dat men met een 27-jarigen Rotterdammer te doen had. Tijdens zijn bezoek aan het vermeldehuis, zoo verklaarde hij, had hij zich bedreigd ge voeld door de vrouw en enkele andere in het perceel vertoevende personen. Hij trok de re volver, die met drie scherpe patronen was geladen, waarop de vrouw hevig begon te gillen. Door het ingrijpen van den agent ia waarschijnlijk een vreeselijke daad voor komen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2