land- en tuinbouwpraatje. Rozen. /CHEEP/ LT'JUNCENS De aardappelenteelt en het kalkvraagstuk. De Friesche kleistreek ten Noorden van de liin Leeuwarden—Harlingen met de dorpen Rprlikum, St. Jacobiparochie en Minnertsga als middelpunten, is wel het aardappelland h i uitnemendheid. Hier worden in hoofdzaak jjp nootaardappelen geteeld, welke over geheel TTuropa en Noord-Afrika, tot zelfs in Oost- Azië en Amerika aftrek vinden. Het is begrijpelijk, dat niet alleen de teelt d aardappelen veel studie en zorg vraagt, doch dat ook aan den bodem hooge eischen worden gesteld, vooral wat de bemesting be- trVroeger was het vrij algemeen gebruik, zoo wel in Friesland als in Zeeland, de bemesting in den vorm van ammonia-super (7X9) toe dienen. Doch den laatsten tijd is men meer In meer 'tot de gevolgtrekking gekomen, dat, wil men de sterke aardappelteelt op de allengs mtkalkten kleigrond bewaren, het noodig is pén anderen bemestingsvorm te kiezen. Voor opzettelijke kalkbemesting is men op aardappelland altijd huiverig geweest, daar men vreesde hierdoor het optreden van schim- mei welke de „pok" veroorzaakt, te bevorde ren De aardappeltelers zagen echter zeer goed in dat er toch iets gedaan moest worden om den kalktoestand weer op peil te brengen en daarom heeft een hunner het vorige jaar eens nroeven genomen met het verstrekken van slakkenmeel en Ammoniaksalpeter, waardoor naast het fosforzuur en de stikstof ook een tamelijke hoeveelheid vrij snel en krachtig werkende kalk aan den bodem werd toege voegd. Er werden proeven genomen op een stuk land waarvan één pondemaat bemest werd met 300 kg patentkali, 300 kg supei-fosfaat en 400 kg zwavelzure ammoniak, terwijl daar naast een pondemaat bemest werd met 300 kg slakkenmeel, 300 kg patentkali en 400 kg am moniaksalpeter. De resultaten waren bij het oogsten zeer frappant. Van het met slakkenmeel en am moniaksalpeter bemeste pondemaat werd nl. een hoeveelheid van maar even 3500 kg aard appelen meer geoogst dan van het andere stuk, terv/ijl van „pok" geen sprake was. Opmerkelijk was het ook, dat de aardappe len van het slakkenmeelperceel een mooie blanke kleur hadden, terwijl die van het su perfosfaatperceel bruin waren. Het zal van groot belang voor de aardappel telers zijn. niet alleen in Friesland en Zeeland, maar overal waar men aardappelen teelt, dat meer proeven in dezen geest worden genomen. Ook vrage men zich eens af. of het geen tijd wordt, in verband met het doorgaand ontkal- ken van den bodem, het fosforzuur voortaan in den vorm van slakkenmeel te geven en des- gewenschte de zwavelzure ammoniak door ammoniaksalpeter te vervangen. Spinazie zaaien. Op een beschut bed kan men reeds de eerste spinazie zaaien. Een hoekje van één of twee vierkante meter is wel voldoende, want het gaat niet om ineens een groote hoeveelheid te krijgen, doch wel om zoo spoedig mogelijk van deze gezonde groente te kunnen oogsten. Daarom is het beter een klein hoekj e te nemen, dat zoo beschut mogelijk gelegen moet zijn en desnoods bij ongunstig weer nog met een paar oude ramen kan worden afgedekt. Wij maken de aarde goed fijn en geven een toereikende bemesting bij voorkeur in den vorm van kunstmest, want voor bladgroenten als spinazie is het niet smakelijk, wanneer men bil het snijden mestkorsten mee in de keuken brengt. Bovendien werkt kunstmest vlugger, wat bij een zoo vroege teelt wel gewentsch is. Men geve per twee vierk. meter 25 gram (1/4 ons) chilisalpeter, 50 gram (één half ons) patentkali en evenveel slakkenmeel. Deze meststoffen worden na het spitten ondiep in geharkt, waarbij tevens alle kluiten goed fijn worden gemaakt. Inmiddels heeft men het spinaziezaad een paar dagen eerder al laten voorkiemen. Dit doet men door in een sigarenkistje eerst een laag scherp zand te doen; hierop strooit men het zaad, dat weer met zand bedekt wordt; daarop komt weer zaad en zoo vervolgens nog een paar lagen, waarna de bovenste laag met zand wordt afgedekt. Nu dompelt men het kistje tot dicht aan den rand in lauw water, Een der hoofdpersonen uit de film, welke week in Kennemer Theater draait. zoodat alles geheel doorvochtigd wordt. Met een glasschijf afgedekt en op een warme plaats neergezet, zal het zaad spoedig ontkiemen, waarna het op den akker kan worden gezaaid. Van zulk voorgekiemd zaad kan een paar dagen vroeger geoogst worden, wat voor de eerste teelt in het vroegevoorjaar veel waarde heeft. Men zaait liefst op rijen, welke 12 c.M. van elkaar komen te liggen. Per vierkante meter moet men voor de eerste maal rekenen ongeveer 50 gram noodig te hebben. Wat de soort betreft, neme men liefst „breedblad- zomer-rond zaad. Na drie weken bezaaien wij weer een stukje en herhalen dit later nog eens een paar keer en. De nieuwe bioscoopprogramma's. LUXOR THEATER Vanaf heden vertoont het Luxor Theater als hoofdnummer „Vloeibaar Goud". „De film die alles heeft" zouden wij deze rolprent kun nen noemen en terecht, want deze film ver- eenigt alle elementen., waaruit verscheidene succesfilms opgebouwd zijn, in zich. Wat aangrijpender dan de liefdesgeschiedenis van Peter en Sally, die op den dag van hun huwe lijk gescheiden worden door een zaak, die Pe ter's neele leven gaat beheerschen: de ont dekking van de petroleum. Dramatisch zijn de scènes, waarin Peter zijn heuvel verkoopt, die het huis van zijn jonge vrouw zal dragen, waarin hij zijn vrouw ontdekt, die liedjes zingt in een kroeg en vele andere. Talrijk zijn de scènes waarom smakelijk ge lachen wordt, niet het minst om die twee on betaalbare dwazen Ben Blue en William Trawley. Niemand minder dan Jerome Kern en Oscar Hammerskin, schreven de melodieuze pak kende songs, die door Irene Dunne en Doro thy Lamour op onnavolgbare muzikale wijze worden gebracht. Bovendien zal de toeschou wer genieten van de geweldig realistisch ver filmde vechtpartijen in deze film, en van de sensationeelste en tegelijk meest humoristi sche gevechten. Goede regie van Mamoulian, mooie fotografie en rijke decors doen het epi sche drama van het ontstaan van een van Amerika's grootste industrieën leven in rijk geschakeerde beelden uit het verleden. De in teressante personages worden uitgebeeld door een bezetting van uitsluitend allereerste krach ten, met aan het hoofd Irene Dunne en de steeds populairder wordende Randolph Scott, en bijgestaan door de behoorlijke Dorothy La mour (Jungle Princess)terwijl voor alle klei nere bijrollen spelei's van den eersten rang gekozen werden. Als tweede hoofdnummer wordt vertoond „De terugkeer van Sophie Lang". De in Ame rika zeer bekende schrijver Irving Anderson schreef een reeks spannende verhalen, waar in een zekere Sophie Lang het middelpunt vormt. Paramount heeft in deze figuur een filmfiguur gezien en terecht, want weinig ver halen zijn zoo geknipt, voor verfilming als deze Anderson-stories. Voor de titelrol werd Gertrude Michael ge kozen, de actrice, die reeds eerder uitblonk in dit soort rol. Naast haar zette men den sym pathieken acteur Sir Guy Standing en Ray Milland, die zich buitengewoon snel een plaats in het filmleger veroverd heeft. Een spannend verhaal, een voortreffelijke intrige en met drie spelers van naam maken van deze rolprent een spannende eh myste rieuze film. KENNEMER THEATER Dit theater vertoont vanaf heden als hoofd nummer de komische film „Wij zijn toch al lemaal geen engelen" met Heinz Rühman en Harald Paulsen in de hoofdrollen. Als de kleine, doch achtenswaardige chef ter secretarie Christian Kempenich uit het nog kleinere stadje aan den Moezel het nacht leven in Keulen, waarover op de kegelbaan zooveel gefluisterd wordt, bestudeert komt hij voor gekke dingen te staan. Een boosaardige akte vervolgt nu den onschuldige en bedreigt hem als bui'ger, beambte en echtgenoot. Tegen den dubbelen oorlog van politie en vrouw is hij niet opgewassen. Hij verwart zich gedurende de ondervragingen bij de politie in tegenstrij digheden en domheden en vergist zich ten slotte in den eenigen mensch, die hem niet kan helpen, den Italiaanschen zanger, Maestro Faletti, den zangleeraar van zijn vrouw. Want in dezelfde noodlotsnacht toen Kemoenich het Keulsche nachtleven wilde bestuderen, is mevrouw Hedwig, zijn echtgenoote, ook niet thuis geweest. Door het mooie weer en de Ita- liaansche aria's ging de avond zoo snel voor bij, dat plotseling uit Koblenz de laatste trein vertrokken was. Berouwvol en koud brengt zij den nacht in de derde klasse wachtkamer op het station te Koblenz door. Afgemat door hun wanhopige bemoeiingen zich niet tegenover elkaar en tegenover de buitenwereld verdacht te maken, raken de diep uit elkaar gedreven echtgenooten tenslotte in de handen der justitie, waaruit zij echter door het oordeel van een rechter, die een humoris- tischen kijk heeft, weer verjongd en verzoend te voorschijn komen. Het andere hoofdnummer is „Hoogspanning levensgevaarlijk". Een film, die de gevaarlijke arbeid van monteurs bij de hoogspannings netten tot achtergrond heeft. Pat O'Brien en Margaret Lindsay vertolken de hoofdrollen. WIJZIGING IN HET VOETBALPROGRAMMA. In het voetbalprogramma voor de v.v. Be verwijk zijn voor a.s. Zondag de volgende wij zigingen gebracht: Beverwijk jun. b—E.H.S. jun. uitgesteld. Beverwijk 5—D.O.A. 2 uitgesteld. Kinheim 3—Beverwijk 2 nader vastgesteld op 10 uur. Droste 2—Beverwijk 4 nader vastgesteld op 2 uur Het overzicht van de Groenten- markt. Reeds Rabarber aangevoerd. Niettegenstaande thans een periode is aan- ;ebroken, die zich gewoonlijk kenmerkt door belangrijke vermindering van de aanvoeren, bij uitzondering gaat het momenteel nog steeds in matig tempo. Wel gaat het aanbod van de meeste producten er niet op vooruit, maar de verschillen van de laatste weken zijn over het algemeen nog niet zoo heel erg groot. Het verloop van den handel was gedurende de afgeloopen week minder standvastig. Het was vooral de Spruitenhandel, waarin de gang van zaken nu juist niet zoo gunstig was. Bij flink aanbod liepen de prijzen in het laatst der vorige week stei"k terug en kwaxnen ook in het begin van deze week nog tot geen noemenswaardige verbetering. De afwijkende soorten komen als regel het meest in de ver drukking en daar dit product meestal sterk uiteen loopt is het prijsverschil uiteraard nog al van beteekenis. De noteeringen schommel den naar soort soms van 512 cent per K.G. Boerenkool waarvan de markt geregeld ruim voorzien is, bleef dezelfde prijzen handhaven. Wel vertoonde de eene dag bij den andere een willege afname, die ook dezen keer op Maandag beter was dan aan het einde van de week. De noteeringen wisselden naar kwali teit van 34 cent per K.G., soms voor een enkele partij tot 5 cent. Andijvie mocht zich in een flinke belang stelling verheugen. Vooral voor mooi pro duct worden hooge prijzen betaald. De notee- ringen wisselden naar kwaliteit van 1627 cent per K.G. Voor wasehpeen waren deze week de prijzen erg wisselvallig, zij varieerden naar soort van 39 cent per K.G.. Over de preihandel valt in den laatsten tijd ook niet e klagen. Ondanks de groote aanvoeren ble ven de prijzen op behoorlijk peil en werden voor de beste kwaliteit goéde prijzen besteed. De noteeringen stonden naar kwaliteit van 21/2—6 cent per K.G. Knolselderie werd ver handeld naar soort van 1 y25 cent per stuk. Selderie en peterselie werden bij een williger handel afgenomen voor prijzen van 34 cent per bos. Voor Uien bleef steeds dezelfde belangstelling bestaan. Naar soort werd van 814 cent per K.G. betaald. Voor enkele par tijtjes sjalotten kwamen nog prijzen voor tot cent per K.G. Schorseneeren zijn thans ook zeer gevraagd. De goede soorten zijn echter geruimd, zoodat het aanbod meestal mindere kwaliteiten geldt. Het nog aangevoerde werd naar soort verhandeld van 4—10 cent per K.G. Witlof had deze week geen vooi'deeligen handel. De prijzen, die reeds vorige week sterk daalden konden zich nog niet herstel len. Naar soort stonden de noteeringen van 8—14 cent per K.G. Roode en gele kool bleef m prijs op hetzelfde peil. Voor groene kool was echter heel wat meer belangstelling, zoodat sommige partijen het zelfs tot 6 cent per K.G. brachten. Voor Rabarber, dat als nieuw product weer aan de markt ver-scheen, werd tot 23 cent per bos betaald. (Prins Bernhard heeft zijn goed keuring verleend aan het geven van den naam „Prinses Beatrix" aan een reeds meermalen bekroon de oranjekleurige roos, gekweekt door de firma Buisman te Heerde.) Beatrix, het teei-e wichtje in het wiegje te Soestdijk, Is, zoo jong, al peet geworden in het schoone bloemenrijk; Want een lid van 't ras der bloemen, als recht koninklijk befaamd, Een oranje roos, is passend „Prinses Beatrix" benaamd. En die passende vernoeming wordt ook hierin nog getoond, Deze nieuwe variatie is al meer dan eens beki-oond. Van den ï'ijkdom, die ons landje ons in bloemenschoonheid biedt, Weet voorloopig ons prinsesje in haar blanke wiegje niet, Maar voor haar, als alle kindren, zal al spoedig langzaam aan. Heel de poëzie dier wereld van de bloemen opengaan. Zij ook zal ze leeren plukken en ze schikken tot boeket Zij ook zal ervan genieten, als zij z' in eeix vaasje zet, Zij ook zal ze leeren minnen in haar schoonheid, stil en puur, Die den menschen wordt geschonken als een gave der natuur En die bloem in haar relatie met dien nog zoo kleinen mensch, Leidt vanzelf voor ons prinsesje Beatrix tot dezen wensch Moog' zij fleurig, kleurig wezen, nu en morgen en altoos. Moog' zij groeien, moog' zij bloeien, moog' zij slapenals een roos P. GASUS. DE S.D.A.P. EN HET NATIONALE VRAAGSTUK. Gisteravond hield het Instituut voor Ar beiders Ontwikkeling in samenwerking met de S.D.A.P. een cursusvergadering in „Odeon". De waarnemende voorzitter, de heer C. Groot, opende de bijeenkomst met een woord van welkom en deelde mede, dat de heer A. J. Berger, wegens werkzaamheden elders in het land verhinderd was. Als inleider van het aangekondigde onderwerp trad nu op de heer J. Rengelink, lid van de redactie van Vrijheid Arbeid, Bi-ood. Spr. zeide in den aanvang van zijn rede, dat er een belangrijk verschil is tusschen natio naal en nationalistisch gevoel. Het laatste ver- werpen we als een uitwas van het nationaal gevoel. Men kan het nationale vraagstuk van twee zijden bekijken, namelijk vanuit een principieel- en een practisch standpunt. In de middeleeuwen voor de Fransche revo lutie, aldus spr. kon men nog niet van natio nale gevoelens spreken. Tijdens en na deze revolutie is dit echter grondig veranderd; de adel en de geestelijkheid werden onttroond en het volk erkend. Zoo werden in de vorige eeuw in ons land de arbeiders economisch en politiek onderdrukt en als minderwaardige wezens beschouwd. Op cultureel gebied werd er voor hen niets gedaan zij zij waren vol komen rechteloos. Allengs groeide er bij de ar beiders een verzet tegen daze toestanden, waartegen de toenmalige liberale regeering alle mogelijke maatregelen nam. Zoo bestond o.a. tot 1874 een verbod van werkstaking en organisatie. Geleidelijk heeft echter de arbei dersklasse zich cultureel, economisch en poli tiek ontwikkeld en spr. constateerde dan ook, dat zij thans een geheel andere positie in neemt. De arbeider heeft zich een plats aan de tafel vei'overd en voelt zich geen vreemde ling meer in eigen land. De ai'beidersbeweging beslist nu mee over het lot en de politiek van het land en geeft zelf in het Plan van de Arbeid de wegen aan om te komen tot meer dere welvaart. De wijzigingen in het beginselprogram heb ben in het geheel geen afbreuk gedaan aan de principieele opvattingen, zoo betoogde spr. vervolgens. De materieele verbetering van den toestand van de arbeidersklasse heeft onge twijfeld verhelderend gewerkt ten aanzien van het nationale vraagstuk. Ook het demo cratisch gevoel is versterkt, waardoor groote verdraagzaamheid is ontstaan. Hoewel de sociaal-democratische beweging in principe een republikeinsche beweging is, moeten we aan het Vorstenhuis de waardigheid toeken nen, die het in een democratische staat toe komt. Dit standpunt mag echter volgens spr. niet leiden tot overdrijving of huichelarij Spreker besloot zijn met aandacht gevolgde rede met te zeggen, dat de komst van het socialisme tevens de oplossing zal brengen van het nationale vraagstuk. Hierna volgde nog een uitvoerige discusie, waarna de heer C. Groot met een woord van dank aan den inleider de bijeenkomst sloot. Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling in 1937. In eenige bedrijven opleving. In het jaarverslag over 1937 van den ge meentelijken dienst der Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling wordt er aan herinnerd, dat reeds in -het vorige jaarver slag een optimistischer toon kon klinken. In 1937 hebben de feiten ons hierin niet be schaamd, schrijft de directeur van den dienst. De werkloosheid vertoonde een aan merkelijk gunstiger beeld, dan in de voor gaande jaren. In 1936 was het gemiddeld aantal inge schreven werkzoekenden 1156, in 1937 be droeg dit gemiddelde 955. Voor deze verbete ring van de situatie zijn verschillende oor zaken aan te wijzen. Het bedrijfsleven. Allereerst -kon een zekere opleving m de bouwbedrijven worden geconstateerd. Herin nerd woi-dt b.v. aan den bouw van de win kelpanden voor de finnas Vroom en Drees- mann en Wisker, de verbouwing van de Be verwijksche Conservenfabriek, het post- telegraafkantoor en Stoutenbeek's Mode magazijnen, en aan den bouw van een hulp- school, een nieuwe lagere school, woningen op het terrein „De Ronde Boogaard" enz. Bovendien was er in het afgeloopen ver slagjaar veel vraag naar schilders, mede doordat bij de Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. gedurende bijna het ge- heele jaar een aantal schilders uit de bij den diénst aangesloten gemeenten werkzaam was. Ook de losse havenarbeiders hebben, in te genstelling met de laatste jaren, gedurende enkele maanden wei'k aan dit bedrijf kun nen vinden. - Het personeel van de sigarenfabriek der firma Gebrs. Majoor te Beverwijk en van de firma Melchers te Heemskerk werd met en kele arbeidskrachten uitgebreid. In de maand April van het verslagjaar werd een combi natie van sigarenmakers opgericht, welke zich later splitste. Daar staat tegenover, dat aan de sigarenfabriek der firma Gebr. Van Lint in April alle ai'beiders werden ontsla gen. Op 24 September werd de werkplaats der combinatie geteisterd. Ook verplaatste zich een aantal sigaren makers naar andere gemeenten. Niettemin blijft deze categorie van arbeiders alle aan dacht vragen. Bij de Coöperatieve Broodbakkerij en Ver- brui'ksvereeniging „Algemeen Belang U.A." werden eenige arbeiders ontslagen. Naast de bestaande landelijke Collectieve Arbeids-overeenkomst in de bouwvakken werd in het verslagjaar een contract geslo ten voor den water-, spoor- en wegenbouw. Hierin werd de gemeente Beverwijk in twee deelen gesplitst, namelijk Beverwijk en Wijk aan Zee. Over de begrenzing van deze beide deelen werden eenige malen bespre kingen gevoerd, doch tot een definitief ant woord kwam het niet. (Uit een bericht in ons blad is intusschen gebleken, dat de situatie er niet beter op geworden is. De begrenzing is nu namelijk Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. Red.) De Arbeidsbemiddeling. De arbeidsbemiddeling nam een nog groo- tere vlucht. Het grootste deel van het aan tal plaatsingen kwam tot stand bij het Hoog- ovenbedrijf en de Papierfabrieken. Ook an dere bedrijven maakten een regelmatiger gebruik van den dienst. Zoo werden bij de tentoonstellingen van het Nederlandsch Fabrikatenhuis in Fe bruari en van de Nederlandsche Vereeniglng van Huisvrouwen in October van het verslag jaar verscheidene werkkrachten geplaatst. Ook bij de bloemententoonstelling „Mar quette" te Heemskerk verleende de dienst zijn bemiddeling. De bemiddeling van ijsventers werd in 1937 aan den dienst opgedragen. Daardoor kon worden voorkomen, dat een regelmatige wisseling van pei'Söneel. zooals voorheen steeds het geval was, plaats vond. Ook de arbeidsbemiddeling voor vrouwe lijk personeel mocht zich in een grootere be langstelling verheugen, Door gebrek aan ge schikte arbeidskrachten -kon de dienst haar bemiddeling echter niet ten volle ontplooien. De commissie voor opleiding tot dienstbo den vergaderde dit jaar slechts eenmaal, waarbij de inrichting van Huize „Rooswijk" te Velsen tot internaat nogmaals ter sprake kwam. Dit plan werd tot nu toe niet verwe zenlijkt en waarschijnlijk zal dit ook in de toekomst niet gebeuren. Bij de gemeentebedrijven en instellingen werden bemiddeld: Openbare Werken 27 grondwerkers 10 losse ai^beiders, 8 landarbeiders, 6 timmerlieden, 2 slootenschieters, 1 boomenrooier, 1 straat maker en 3 werksters. Gemeentelijke Lichtbedrijven: 7 grondwer kers, 4 losse arbeiders, en 3 metaalbewer kers. Gemeente-politie: 13 losse arbeiders. Gemeente-secretarie: 1 typiste en Openbaar Slachthuis: 1 slager. Intercommunale bemiddeling. Buiten deze gemeente werden geplaatst: te Velsen 4 schilders, 1 tegelzetter, 1 kellner, 1 drukker, 2 dienstboden en 1 fabrieksar beidster; te Haarlem 1 schilder en 1 dienst bode; te Hoorn 2 voegers, te Apeldoorn: 1 sigarenmaker en Westzaan 1 letterzetter. In Maart werd een ongehuwde melker naar Duitschland bemiddeld en in Juli wer den 2 dienstboden in Engeland geplaatst. Deze plaatsing in Engeland werd een groo te teleurstelling. Toen de beide meisjes 14 da gen in Engeland waren ontving de Arbeids beurs bericht, dat zij met de wijze van wer ken nogal moeilijkheden hadden. Reeds een week later hebben zij hun betrekking zon der opgaaf van redenen verlaten en zijn zij naar Londen vertrokken. Buiten het directe bemiddelingswerk wer den nog herhaalde malen inlichtingen ver strekt over emigratie o.a. naar Luxemburg, Zuid-Afrika en Amerika. Hoewel de dienst niet direct bemiddeling heeft bewerkstelligd heeft hij toch het zijne bijgedragen tot uit zending'van 1 landarbeider naar Luxemburg en 1 timmerman naar Zuid-Afrika. Werkloosheidsverzekering. In samenwerking met den dienst voor So ciale Zaken worden in de gemeente Bever wijk de dagelij ksche stempeltijden voor de georganiseerden, zoowel voor kasuitkeering als voor uitkeering volgens de steunregeling gelijktijdig vastgesteld! Met de afdeeling Wijk aan Zee van den R.-K. Bouwvakarbeidersbond ,.St. Jozef" de den zich naar aanleiding van de nieuwe col- letcieve Ai'beids-overeenkomst moeilijkheden voor betreffende verstrekte uitkeeringen, waarbij bleek, dat de leden te hoog hadden gecontribueerd en daardoor te hooge uit keeringen hadden ontvangen. Eenige maanden later deden zich te Wijk aan Zee onregelmatigheden voor bij het tee kenen van de dagelij ksche aanmeldingslijs- ten. In een vergadering met het volledige be stuur van den Ned. R.-K. Volksbond werden de frauduleuze gevallen onder het oog ge zien. De betrokkenen werden gestraft, terwijl maatregelen tegen herhaling werden getrof fen. Uit het rapport over de door den Rijks dienst gehouden controle van administraties van eenige plaatselijke afdeelingen van werkloozenkassen bleek, dat deze admi nistraties tot weinig opmerkingen aanleiding gaven, mede dank zij een nauwkeurige con trole van den gemeentelijken dienst zelf. Het aantal verzekerden, dat de laatste jaren regelmatig was teruggeloopen vertoon de thans een stijging, waardoor de terug gang van de laatste drie jaren werd teniet gedaan. In de gemeente Beverwijk was het aantal verzekerden op 31 December 1936 1354, op 31 Dec. van het verslagjaar 1473. Voor de ge meente Heemskerk waren deze totalen resp. 218 en 235. Over 1936 werd aan de werkloozenkassen uitgekeerd een bedrag van f 54908.35, name lijk voor Beverwijk f 46868,94 en voor Heems kerk f 8039.41. Over 1937 was het f 40.526.94 (Beverwijk) kerk f 7330,14. vooi'loopig totaal f 33.196.80; Heems- Werkvcr chaffing. Gedurende 4 weken in Januari 1937 werden 20 man uit Beverwijk tewerkgesteld in de Provinciale werkverschaffing te Bergen. Van 10 Mei tot 31 Juli vonden gemiddeld 15 man arbeid in de provinciale werkver schaffing te Castricum. Tevens werden aan het bedrijf Openbare Werken bij wijze van werkverschaffing ge middeld 10 man tewerkgesteld in contra prestatie. Bij de wegenverbetering te Heemskei'k von den 35 arbeiders gedurende 5 maanden werk. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De plaatselijke afdeeling van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt op Donderdag 17 Februari in het Vei linggebouw „Centrum" een ledenvergadering. De agenda vermeldt o.m.: het jaarverslag over 1937, vaststelling begrooting 1938, een keuring van inzendingen, prijsuitreiking van de Kerstkeuring en een causerie van den heer Steyn over Euphorbia HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochkatrine, Rott. n. Vanc. 9 v. San Franc. Breediijk, Rott. n. Baltimore p. 9 Dungeness. Bilderdijk, 10 v. Rott. n. New-York. Tirandentes, Baltimore n. Rott. 9 te N.-York Edam, 9 van Rott. te Philadelphia. Lochmonar, Vancouver n. Rott. 8 te Balboa. Maasdam, 10 v. N.-York te Rott. Leerdam, N.-Orleans n. Rott. 8 te Houston. HALCYON LIJN Stad Vlaardingen, 9 v, Narvik n. Rott./Vl. Rozenburg, 10 v. Les Falaises n. Velsen. Stad Maassluis 12 (1 v.m.) v. Narvik te Rott./Vlaard. verw. Stad Arnhem, 9 van Bona 11. Ergasteria. Maasburg, Narvik n. Rott./Vlaard. 12 (12 midd.) Hk van Holland verw.. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN Meliskerk (uitr.) 10 te Kurrachee. HOLLAND-AFRIKA LIJN Boschfontein 10 v. Bremen te Hamburg Algorab( thuisr.) 9 v. Port Said. Boschfontein, 10 v. Bremen te Hamburg. Nijkerk (thuisr.) 9 v. Kaapstad. (uitr.) 10 (n.m.) ,v. Antwerpen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (thuisr.) 9 v. Dakar. KON HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland, 10 v. Amst. n. B.-Ayres. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Triton, Varna n. Amst. 10, 140 mijl N.O. van Finisterre. Ajax, 10 v. Amst te IJmuiden. Perseus, 10 v. Amst. te IJmuiden. Hercules, Bourgas n. Amst p. 10 Gibraltar. Odysseus, 9 v. Pasajes 11. Bilbao. Stella, 10 v. Stamboul te Constantza. Venus, Ventië n. Amst; p. 10 Finisterre. Titus, 9 v. Lefkandi n. Catania. Juno, 9 v. Rott. te Tunis. Orion, 9 v. Chios n. Algiers. Stuyvesant, Amst. 11. W.-Indië 9 70 m. Z. v. Finisterre. MEYER EN GO'S SCHEEPV MIJ. Antenor, Japan 11. Rott. 9 v. Hongkong. Philoctetes, Dairen n. Rott. 9 te Londen ver trekt 16. Phrontis, Batavia n. Amst. p. 10 Gibraltar Teucer, Rott. n. Japan 10 v. Shanghai. City oï Eastbourne, 8 v. Dairen n. Rott. Gl.enii'fer, Dairen n. Amst. p. 8 Gibraltai Deucalion. 10 v. Rott. n. Hamburg. Yurymedon, Batavia n. Londen 10 v. An Cyclops, Rott. n. Japan 10 te Port Said. Maron, Batavia n. Amst. p. 10 Gibraltar. Patroclus, Japan n, Rott. IQ tg Marseille, HOLLAND—BRITSCH INDIë LIJN. Hoogkerk (uitr.) 10 van Genua. ROTTERDAMSCHE LLOYD Kota Agoeng (thuisr.) p. 10 Ouessant. Kota Nopan (thuisr.) 10 te Marseille. Tapanoeli (uitr.) 10 te Sabang. Dempo (uitr.) 10 te Marseille. Soekaboemi (thuisr.) 10 v. Suez. Siantar 10 v. Calcutta n. Soerabaja. STOOMVAART MIJ NEDERLAND Marnix van St. Aldegonde (thuisr.) 10 v. Suez. Enggano (uitr.) p. 8 Gibraltar. WIJKLIJN Randwijk, La Goulette n. Boucau p. 9 Gi braltar. Aanvoer steenkolen. Het Nederlandsche s.s. „Sint Philipsland" arriveei'de gisteren met een lading steenko len van Newcastle aan het Hoogovenbedrijf. Scheepsbouw voor buitenland. Op de werf Gideon bij Groningen is de kiel gelegd voor den bouw van een motorschip met ongeveer 550 ton draagvermogen, hetwelk door een Engelsche reederij besteld werd. Terug van proeftocht. Het nieuwe motorschip Tegelberg van de Koninklijke Paketvaart Mij. is na een twee- daagsche proeftocht op de Noordzee weder om naar hier teruggekeerd en direct doorge gaan naar Amsterdam. IJzerverscheping. Het Joego-Slavisch stoomschip Trsat is hier in ballast van Rouaan aangekomen om bij de Hoogovens een lading ijzer voor Swan sea in te nemen. AANGEKOMEN. Amstelstroom m.s. Londen Tegelberg m.s. Noordzee 10 Februari: Themis s.s. Bremen Gateshead s.s. New Castle Borgila s.s. Londen Borthwick s.s. Leith Spes Salutis m.s. Londen Trsat s.s. Rouaan Hontestroom s.s. Londen St. Philipsland s.s. Newcastle VERTROKKEN. f Februari: Cassel s..s Londen Slgö s.s. Nordenham Borgholm s.s. Oslo Samnanger s.s. Bergen Shein s.s. Hamburg 'rito s.s. Rotterdam \gamemnon s.s. Hamburg .Vea m.s. Randers 4onica m.s. Frederikshavn iriadne s.s. Kopenhagen aanland s.s. Hamburg Ighios Nicolaos s.s. Rotterdam Febimari: Patria m.s. Holbaeck I11 chai -er. Het stoomschip Ceres van de K. N. S. M. is tijdelijk verhuurd aan de Holland-West Afri ka Lijn en heeft nu een reis voor deze laat ste onderneming naar Hamburg gemaakt. Het schip is van daar naar Amsterdam terug gekomen om verder bij te laden voor Afri- kaansche havens. Chileenscli stadje door brand vernield. 170 huizen door het vuur vernield. SANTIAGO DE CHILI, 10 Febr. (Reuter). Voor de tweede maal in drie jaren tijds, is het standje Cas tro op het eiland Chiloe, vrijwel door brand verwoest. 170 huizen werden een prooi der vlammen. Verscheidene menschen liepen verwondingen op. De schade is aanzienlijk. HAARLEMSCHE GEMEENTERAAD. Er wordt een spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehou den op Zaterdag 12 Febniari des middags 12 uur in de Statenzaal (Prinsenhof). Het eenige agendapunt is: geldleening.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7