DE ONTPLOFFINGSRAMP TE REMBANG. DE «WINTERFLORA». 1 Het groote Avontuur Een zeldzame narcis, de «Scarlet Perfection», op de bloemententoon stelling «Winterflora» in het Krelagehuis te Haarlem, georganiseerd door de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur Een Chineesche vuurwerkfabriek vliegt in de lucht. Deze ramp te Rembang, aai de Noordkust van Java, kostte 38 personen het leven. Een overzicht van de ontzettende ruïne, welke door de explosie werd aangericht Een fraaie inzending voor de groote bloemententoonstelling «Winterflora» in het Krelagehuis te Haarlem, wordt aangedragen Het geraamte van gewapend beton voor den toren van het nieuwe stadhuis te Leiden Het geschenk der Chineesche ingezetenen van Ned. Indië aan H. K H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard Het zijn fraaie meubels met symbolische versieringen, waarin de lof der Prinses ver kondigd wordt Als het stormt langs onze kusten. Te Scheveningen kwamen de golven Donderdag tot aan den Boulevard De Hongaarsche Rijksregeerder Horthy nam te Bialowieza persoonlijk deel aan de jacht, door den Poolschen president Moscicki georgani seerd Prins Aschwin wordt door den Nederlandschen gezant te Berlijn, Ridder van Rappard, begroet bij de viering der geboorte van Prinses Beatrix door de Nederlandsche kolonie in de Duitsche hoofdstad FEUILLETON 29) Roman uit de Tropen door FRANS OEMERS. Hij bekeek aandachtig de foto's op het boe kenkastje. Het waren momentopnamen uit tooneelstukken. Overal vond hij Ada IIjen terug met diezelfde weemoedige uitdrukking in de oogen. Hij greep een boek. Het was een tooneelstuk met een geestdriftige opdracht: van den schrijver aan Ada Iljen, die de vrou welijke hoofdrol had gecreëerd. Riefenberg las tot diep in den nacht de geschiedenis van een gemartelde liefde, die het onderwerp van het stuk uitmaakte. Het was hem daarna, of hij iets meer afwist van Ada Iljenom dat hij .haar in zijn verbeelding haar rol had zien spelen. In de dagen, die volgden, begon voor den journalist een vreemd avontuur. Hij deed het werk, dat hem door Lebon werd gevraagd en al zijn avonden bracht hij door in het gezellige huisje. Daar was hij op zoek gegaan naar de ziel van de verdwenen tooneelspeelster. Was het een spel om zijn eenzaamheid te verbre ken? Was het een dieper gevoelen, dat hem zoo deed handelen? Op die vraag kon Riefen berg zelf geen antwoord vinden. De geest van Ada Iljen leefde in deze kamers. Alles immers was er gebleven, zooals het was toen zij nog leefde, en Lebon had zelfs gevraagd daaraan niets te wijzigen, omdat zulks het uitdrukke lijk verlangen was van Reading. Het was Rie fenberg, alsof Ada Iljen tot hem sprak, als hij daar uren en uren zat te lezen in de boeken, die zij had verzameld. Uit de talrijke rollen die zij had gespeeld, poogde hij haar karakter op te bouwen. Uit aanteekeningen bij bepaal de gedeelten van boeken, die zij had gelezen, kwam zij hem voor als een rustelooze, onvol dane vrouw, die, via talrijke sentimenteele avonturen, naar het geluk had gezocht zonder het te vinden. Het kon niet anders, of weelde en roem hadden haar een bitteren nasmaak gelaten. Dat verklaarde misschien ook het zonderlinge huwelijk, dat zij had aangegaan met den veel ouderen Amerikaan. Hierdoor immers brak zij met het verleden, om een nieuw leven te beginnen in een vreemd we relddeel. Weken, maanden gingen voorbij in het hart van de wildernis. Een tiental keeren had Rie fenberg de groote boot zien komen en gaan. Telkens werd een lading goud meegebracht, telkens werd een lading ebbenhouten olifan ten ingescheept. De journalist was geleidelijk achter al de geheimen geraakt van Reading's bende. Aan de afzondering van het kahp had hij aanvankelijk getwijfeld, maar tochten in allerlei richtingen en het dagenlang bespie den van den stroom hadden hem tenslotte de overtuiging gegeven, dat geen andere blanken dan Readings trawanten in dit gebied heerschten. 's Nachts was hij in de hoogste boomen geklauterd, maar nooit had hij het minste spoor van houtvuren ontdekt, dat de aanwezigheid van mlandsche stammen zou hebben onthuld. Hij wist nu, dat het goud in de mijnen van Loepoeta door arbeiders werd gestolen en opgekocht door mlandsche fak- torijen, toebehoorend aan Reading of kleine handelaars. Van daaruit geraakte het, via al lerlei tusschenpersonen op de groote Reading- hoeven; vervolgens werd het te Avakoebi ge- centraliceerd, om terecht te komen in het ge heime kamp. Het leven was hem vreeselijk zwaar gewor den. Het werk, dat Lebon hem eerst had ge vraagd, deed hij; maar toen het plantertje aandrong, dat hij zich ook met andere bezig heden zou belasten, had hij hardnekkig ge weigerd. We zullen geduld hebben, waren de laat ste woorden van het plantertje, vroeg of laat zult gij een van de onzen worden. Reken daar nooit op, had de journalist met beslistheid geantwoord. Sedertdien was er een breuk tusschen de twee mannen ontstaan en leefde de journa list in de yolstrektste eenzaamheid. Het was klaarblijkelijk de bedoeling van Lebon hem aldus te dwingen zelf toenadering te zoe ken. Maar daaraan dacht Riefenberg vooralsnog niet. Zijn vrije uren bracht hij door op den stroom. Hij had zich een lichte prauw uitge kozen en na lang aandringen ,de beschik king gekregen over een jachtgeweer. Zoo ging hij op jacht naar waterwild. Het was zijn eenige ontspanning. Bij deze tochten was het hem ook duidelijk geworden, hoe onzinnig het zou zijn een ontvluchtingspoging' te wagen in de richting van de Avakoebi-hoeve. Na ver scheidene uren te hebben gezwoegd, was hij er met zijn prauw slechts in geslaagd enkele kilometers af te leggen. En toch kon hij 's avonds uren en uren zit ten staren op de kaart van de Oostelijke pro vincie en meer in het bijzonder op de witte vlek, waar zich de geheime nederzetting moest bevinden. Hij maakte berekeningen en was tot de overtuiging gekomen, dat stroomafwaarts slechts 300 K.M. hem scheidden van het be zette gebied. Ada Iljen had in die richting den dood gevonden, maar het was gebeurd bij de eerste watervallen. Lebon kon wel be weren, dat de stroom onbevaarbaar was en al de aangrenzende gebieden onbewoond. Het bewijs hiervoor was niet geleverd. Nog weken lang broeide een vaag voorne men in Riefenberg en toen hij op een morgen de oogen opende, stond het vast, dat hij een ontvluchtingspoging zou wagen, welke ook de gevolgen mochten zijn. Het eenige wat hij in het avontuur kon verliezen was het leven, maar per slot van rekening verkoos hij den dood boven het vooruitzicht in de geheime nederzetting de rest van zijn dagen door te brengen. Eenmaal dit besluit genomen, maakte zich een groote opgewondenheid van hem meester. Koortsachtig zat hij plannen te maken. Op een morgen begaf hij zich heel vroeg naar den stroom en vroeg of een paar negers hem ter vischvangst wilden vergezellen. Hij beval hun stroomafwaarts te roeien. Al varende was hij met de negers aan het praten geraakt. Hij vernam, dat zij ongeveer een paar uur van de watervallen waren verwijderd. Toen hij vroeg tot daar te roeien mopperde zij ontstemd en beweerden zij dan pas 's avonds terug te kunnen zijn, omdat het zoo'n zwaar werk was tegen den stroom op te varen. De journalist wist hen over te halen met hun tegen den volgenden dag enkele blikjes met lekkernijen uit het voorraadmagazijn te beloven. De boot gleed nu vlug langs den oever en na een tijdje werden ze meegesleept in stroom versnellingen. Rotsblokken staken boven het water uit en er was een groote handigheid noodig om er niet mee in botsing te komen. Gelukkig was het water aan de andere zijdp van den stroom veel rustiger. De roeiers waren handige kerels en daarom durfden zij het aan de boot door de versnellingen te sturen. Den dag. dat hij hier alleen langs moest komen, zou Riefenberg weten wat hem te doen stond. Tenslotte hoorde hij het machtige gedruisch van de watervallen en nu gleden zij vlak bij den oever om niet meegesleept te worden naar het midden van het water, naar den af grond. Riefenberg beval den inlanders zoo ver mogelijk door te gaan. De stand van het water was tamelijk laag en aan de oever bij den afgrond lag de rotsachtige bodem van den stroom bloot. Daar bleef de prauw liggen. De journalist deed of de watervallen zelf hem geen belang Inboezemden. Hij greep zijn den ever om niet meegesleept te worden naar het oevergewas en zocht naar een plekje om zijn lijn uit te gooien. De roeiers gingen onder een schaduwrijken boom uitrusten. Even later stond Riefenberg bij den rand van den waterval. Hij boog zich voorover. Op de plaats waar hij zich bevond liepen slechts kleine straaltjes water naar beneden. De diepte van den afgrond kon hier een veertig tal meters zijn. Van onder strekt zich een rotsvlakte uit, die op dit oogenblik eveneens droog staat, maar enkele meters verder, na een tweede kleine inzinking is een gladde waterspiegel te bespeuren. Eenmaal zoover is de eerste moeilijkheid achter den rug, denkt Riefenberg. Wat hem dan te wachten staat, weet hij niet. In de diepte is de stroom bui tengewoon breed en vormt 'n chaos van rots blokken met hier en daar schuimende water vallen. Misschien voert een vertakking veilig naar den opnieuw rustigen stroom?Mis schien komt hij terecht in gevaarlijke ver snellingen of kleinere watervallen?Hij denkt aan Ada Iljen. Zooals hij, heeft zij hier misschien ook gestaan en haa.r kansen be rekend. Of kwam zij op deze plaats in het regenseizoen en eindigde haar avontuur reeds aan deze zijde van den waterval? In ieder geval besluit de journalist het avontuur te wagen. Het moet hier aanvangen met een sprong van mer dan veertig meter. Hij loopt heen en weer en onderzoekt de be- boschten oever. Het eenige middel om de prauw velig naar beneden te krijgen is haar aan een stevig touw te laten zakken. Niet ver van den afgrond staat een boom: die kan hierbij worden gebruikt. Dat is de eenige weg waarlangs Riefenberg kans ziet, zijn gevaar lijken zwerftocht met eenig succes aan te vangen. Voorloopig heeft hij nu niets meer te doen en geeft den negers order den terugtocht aan te vangen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9