VERDWENEN BUITENPLAATSEN IN DE GEMEENTE VELSEN. CENTRUM-TAXI VERWACHT WORDENDE SCHEPEN ssLrP. de Groot Na Watervliet mag Beker Rooswijk be schreven worden, de prachtige buitenplaats, welke - in 193=1 door de gemeente werd aan gekocht. Helaas beteekende deze aankoop verwoesting van' nog meer natuurschoon. Van de vroegere buitenplaatsen in 't noorde lijk deel der gemeente, nl>. Watervliet, 't Huis te Schulpen en Westerwijk, was niets van de pranhtige natuur overgebleven, alieen Roos- wijk én Velserbosch waren er nog. De ver breeding van het Noordzeekanaal en de bouw der Noordersluis deden Velserbosch verdwijnen en van Rooswijk is nog alleen maar' 't mooie gedeelte rondom het huis over. Een groot stuk van 10.000 M2. met optie op meer werd aan de Hoogovens verkocht en de nieuwe havens zijn nu al bijna genaderd tot den straatweg door Rooswijk naar Wijk aan Zee. Zooals merjweet, werd onlangs 150 HA., van deze fraaie, streek door de erfgenamen van wijlen Jhr. Boreel aan Hoogovens en Van Gelder Zonen verkocht. Ongeveer 1620 werd Rooswijk bewoond door zekeren Hendrik Engelsz. Deze ging failliet en in 1623 verkocht de curator het huis „met plantagie" aan de weduwe van Pieter Matthijs Heringa voor f 5282. In 1654 kocht Cornelis Guldewagen, burgemeester van Haarlem, de hofstede, die toen 5 morgen groot was. Deze vergrootte het landgoed, daar hij nog in hetzelfde jaar drie morgen land kocht van kerkmeesteren te Velsen, welk land de Kerkekroft genaamd was en dicht bij de hofstede gelegen. Kort daarop kocht de heer Guldewagen er nog twee stuk ken land bij. In 1687 verkochten de erfgenamen van burgemeester Guldewagen het landgoed aan Adriaan Heeren, die het in 1708 verkocht aan den heer Jan van Tongeren. Rooswijk was toen weder vergroot met 5 morgen land, genaamd de Hagedissen en nog 2 morgen land. In 1728 kwam Rooswijk in het bezit van Pieter Pels, burgemeester van Amsterdam, die de buitenplaats Westerwijk bewoonde, welke hij in 1708 had gekocht. Deze burge meester bezat heel wat eigendommen in Velsen, want hij had vroeger al de hofstede Velsereinde (Velseroord) gekocht en een wo ning met 8 morgen land aan Velserduin. Deze woning en het land waren eigendom van Maria Hoogeboom-Hagestein en beide aankoopen hadden plaats in 1722. Ter uit breiding van Rooswijk kocht Pieter Pels in Maart 1722 van Leonard Herzeele 1100 roe den land, genaamd de Wilderkroft en nog een gedeelte van de Kerkekroft. In 1723 kocht hij van Joachim Rendorp nog een stuk weiland, groot 2V> morgen. In 1735 kwam Rooswijk in 't bezit van Mr. Reynier Bouwens, bewindhebber der Oost-Indische Compagnie en oud-schepen van Amsterdam. Later werd hij weer lid van de Amsterdamsche vroedschap, want in 1748 werd hij door Prins Willem IV als schepen afgezet. Wij hebben een afschrift van de koopacte, waarin staat: „Wij, Abraham van Kalker, schout, Dece- mer Meyer en Cornelis van Vliet, schepenen, verklaren dat voor ons in eigen persoon ver schenen is de weledele heer Mr. Pieter Pels, wonende in de stad Amsterdam, welke ver klaart verkocht te hebben- en mitsdien in vrijen eigendom over te dragen aan den weled. gestr, heer Mr. Reynier Bouwens, oud schepen der stad Amsterdam en; 'bewindheb ber' van de Oost-Indische Compagnie al daar, de hofstede met heerenhuis, tuinmans woning, stallen, koetshuis en verder getim merte, bepootingen en beplantingen en wat daartoe verder behoort, groot c.a. drie mor gen. met omtrent twee morgen weiland voor de plaats; idem nog een stuk land, gelegen ten oosten van voorzegde hofstede, waar een winkelhuis op staat, met het winkelhuis groot ongeveer 214 morgen, belendend ten oosten door den weled. heer comparant, ten zuiden door Pieter Engelsz. en ten noorden door den weled. gestr. heer kooper en ten westen door de voorzegde hofstede; voorts is onder dezen koop begrepen een gestoelte in de kerk te Velsen voor zes personen, behoo- rende aan gemelde hofstede; voorts in allen schijn de gemelde plaats en landerijen, al daar gelegen met zoodanige vrij- en onvrij heden. zoo van voet- als overwegen en wa ter loozingen, als van ouds gebruikelijk is geweest en de oude brieven aangeven, waar toe ten dezen werd gerequireerd en dat voet stoots, izonder in eenige onder- of overmaat gebonden te zijn. En verklaart de weled. heer comparant van den koop en het trans port dezer goederen betaald te czijn der laat ste penning met de eerste en dat met een som van zesduizend gulden." Uit deze akte blijkt, dat de koop groot was iy2 morgen, terwijl elders wordt opgegeven, dat Rooswijk toen 12^ morgen groot was. Op het stuk van 2 1/2 morgen met het win kelhuis was ook een Vinkebaan gelegen, een jachtliefhebberij van dien tijd, nl. een vang- plaats van vinken. De heer Bouwens heeft langen tijd op Rooswijk gewoond, want in 1757 kocht hij van Constantin Prins de boerenwoning „De Zaad" met 7morgen land. Hij heeft Rooswijk gemaakt tot een prachtigen lusthof en zeer waarschijnlijk het fraaie huis in kasteelstijl laten -bouwen. In 1779 werd Rooswijk door Daniël Bouwens, de erfgenaam van Reynier, verkocht aan J. F. Taunay voor f 40.000. Men ziet, dat de waarde der bezitting belang rijk gestegen, was, een gevolg van de uit breiding en de verfraaiing. Eerst in 1816 weten we weer van een ver koop, toen J. K. Graaf van Bylandt Roos wijk ikocht. Tenslotte kwam het landgoed in 1842 in het bezit der Delcourts, die het aan de gemeente Velsen hebben verkocht. Mr. A. A. del Court van Krimpen kocht in No vember 1842 Rooswijk voor f 31000. Hij kocht ook en wel in October 1846 de erfpacht der Adrichenner duinen voor f 751, welke duinen 34 H.A. groot waren. In 't begin dezer eeuw werd Rooswijk be woond door Mr. M. G. J. del Court van Krim pen, rechter in de rechtbank te Haarlem. Toen deze overleden was, heeft een zoon er nog jaren gewoond, die eenige jaren burge meester van Wijk aan Zee en Duin is ge weest. Vele oudere ingezetenen weten nog van de plaats in vollen luister, vooral in 't voorjaar en den zomer. Wat velen echter niet wisten, was dat op .Rooswijk een stel prachtig historisch zilverwerk was te zien. Dat zilverwerk, hetwelk zich in de eetzaal bevond, was buitgemaakt in den vierdaag- schen zeeslag in 1666. In het Engelsche kunsttijdschrift The Connoisseur van November 1906 heeft Mabel Ormonde een uitvoerig artikel over dat zil verwerk gepubliceerd, Wanneer een historisch voorwerp onder de hamer komt, beslist zijn afstamming meestal grootendeels de waarde en werkt beslist op onze verbeelding en beschaafden geest, dit nu is'ook het geval met de erfstukken, die we hier noemden. Het schijnt ons daarom niet misplaatst, in een tijdschrift, dat reeds zooveel beschrijving®?. afbeeldingen gaf Rooswijk. van oud Engelsch zilverwerk, te spreken over iets, dat niet alleen een artistieke en hoog- historische, maar ook een zeer sympathieke belangstelling heeft. Het is gebleken, dat het gebruikt is op den voor-avond van een hoogst dramatisehen en historischen dag door historische personen en, wat het bovenal ongeëvenaard maakt, die dag 240 jaar geleden was de lataste, dat het .aangeraakt werd door Engelsche handen: het was op de hooge zeeën en ont snapte ternauwernood het verloren gaan op den bodem der zee, waar zoovele schatten voor altfjd liggen. Alvorens een beschrijving te geven van de verschillende artikelen, willen wij mededee- len, dat zij uit den tijd zijn van admiraal Sir George Ayscue en door hem gebruikt werden aan boord van de „Prince Royal", die strandde op de Galloperbank, op den der den. dag van den gedenkwaardigen vierdaag- schen strijd met de Hollanders in de maand Juni 1666. Zijn vlaggeschip werd toen overwonnen door den vijand, de admiraal als gevangene mee naar Nederland gevoerd en zijn schoon schip, dat niet meegevoerd kon worden, in brand gestoken. Zijn kostbaarheden werden, zooals gewoonte was in die dagen, gretig genomen door den bij de overwinning het bevel voerenden officier en werden door een samenloop van omstandigheden een punt van ernstig dispuut tusschen Hollandsche admiralen. Vlce-admiraal Sweerts, die het bevel voer de over de „Gouda", maakte het zilveren vaatwerk buit, maar luitenant-admiraal Tromp, wiens vlaggeschip door de Engel- schen tot zinken was gebracht, had juist een schuilplaats gezocht aan boord van de Gouda en, zijnde de oudere bevelvoerder, eigende hij zich niet alleen de eer van de overwin ning toe, maar ook de zegeteekenen. Ten laatste werd de twist in der minne geschikt en waarschijnlijk oordeelend naar het weinige dat overbleef ontving Tromp het leeuwenaandeel. De twee kande laren, die overbleven, zijn gemerkt no. 5 en 6, waarschijnlijk het overschot van tenminste een half dozijn. Gelukkig evenwel zijn de nakomelingen van Sweerts zorgvuldiger ge weest met hun kleine aandeel van wat de erfstukken -betreft, dan die van Tromp, want het schijnt bijna zeker, dat zijn aandeel van de buit niet meer bestaat. Tenminste, er kan geen spoor van worden gevonden, terwijl Sweerts' deel bij zijn nakomelingschap be waard is gebleven tot op dezen dag. Admi raal Sweerts werd gedood in den strijd op den 23sten Augustus 1673 bij een ontmoe ting met admiraal Spragge; geen manne lijk erfgenaam nalatende in het tweede ge slacht. Door zijn dochter die den schout bij nacht Cornelis Beeckman huwde, kwam het zilver in de familie Beeckman. Beeckman, die een voortreffelijk aandeel had gehad in de overwinning van Gibraltar in 1704 door de gecombineerde Hollandsche en Engelsche vloten, was de zoon van kapi tein Engelbert Beeckman en mevrouw Beeck man, geboren Adriana Watkin, een dochter van John Watkin, majoor bij de Schotsche brigade, in dienst van de Vereenigde Provin ciën. Hij liet ook geen zoon na, maar- zijn- dochter Adriana Constantia huwde mr. Ni- colaas Six, 'een lid van de groote familie van dien naam. waartoe ook de burgemeester Six behoorde, die Rembrandt beschermde en <we- derkeerig door Rembrandt vereeuwigd is. Het lijkt vreemd, maar deze had weder geen mannelijk erfgenaam, alleen een -dochter, Margaret, die Jan van Leeuwen huwde, bur gemeester van Nijmegen en lid der Staten- Generaal. Mi', van Leeuwen's dochter Nieo- lette huwde in 1782 Martin Gerard del Court, heer van Krimpen, lid der Staten van Hol land en burgemeester van Leiden, in wiens bezit de erfstukken sindsdien gebleven zijn. Zij zijn nu in het bezit van den kleinzoon, Mr. (M. G. J.) del Court van Krimpen, wo nende op Rooswijk te Velsen. De portretten van admiraal Sweerts, admiraal Beeckman, majoor Watkin en verschillende andere le den van deze familiën, alsmede van hun tijdgenooten uit de familie del Court van Krimpen, vormen een afzonderlijken achter grond voor de zegeteekenen in de eetzaal. Wagenaar gewaagt in zijn beroemd „Histo rie der stad Amsterdam", uitgegeven in 1767, in zijn biografie van adimaral Sweerts van het feit, dat het zilverwerk toen in het bezit was van des admiraals erfgenamen. Mabel Ormonde geeft een uitvoerige be schrijving der verschillende voorwerpen. Thans staat Rooswijk daar al jaren een zaam en verlaten. De eetzaal en de kamers zijn leeg, het prachtig zilver en de familie portretten zijn verdwenen. Het historische zilverwerk is door den heer H. H. del Court van Krimpen geschonken aan het Ned. Histo risch Scheepvaartmuseum te Amsterdam en daar kan met het bewonderen. De familie portretten zijn het bezit der del Courts ge bleven. Ermelo. G. VOET. ROOSWIJK VERHUURD! En na dit historische overzicht een actueel bericht: Naar wij juist vernemen is Roos wijk door de gemeente Velsen met alles wat er bij behoort verhuurd aan een der directeuren van Van Leers Walswerken die het spoedig zal be trekken. Aan de huurders der bij het landgoed behoorende woningen enz. is op korten termijn de huur opge zegd. DAMCLUB T. O. P. Vrijdag speedle T. O. P. onderlinge compe titie-wedstrijden waarvan de gedetailleerde uitslagen als volgt waren: R. v. d. KooiW. Koster H. OortwijnJ. Diemeer P. CastricumP. Veldkamp A. DijkstraJ. F. Six P. CastricumB. Postma P. Veldkamp-W. v. d. Star J. SeldenbeekJ. Qist W. de SmitTh. v. d. Laan J. Qist—J. F. Six J. F. Six—W. de Smit J. Qist—W. v. d. Star Th. v. d. LaanJ. Zonneveld J. F. SixP. Castricum Bij de gehouden problemen-wedstrijd heeft de heer Lor jé te Heemskerk den prijs gewon nen, n.l. een boekwerk over dammen. 1—1 0—2 2—0 2—0 0—2 0—2 2—0 2—0 0—2 0—2 0—2 2—0 0—2 Britsche trawler vergaan? Naar uit Grimsby wordt gemeld zijn er on langs op de Orkney-eilanden wrakstukken aangespoeld van de aldaar thuisbehooren- de stoomtrawler „Leicestershire". Men mag aannemen dat déze trawler in de recente stormen op de Engelsche kust is vergaan. Van de opvarenden 15 in totaal, heeft men geen spoor meer gevonden, zoodat deze wel in de golven omgekomen zullen zijn. VERL. WIJK AAN ZEEëRWEG 14. (VELSERDUINPLEIN) TELEFOON 5456 (Adv. Ingez. Med.) CASTRICUM DE SPAARREGELING. Degenen, die voor hun gespaarde bedrag een wollen deken wenschen te ontvangen, kunnen hiervan kennis geven aan de afdee- ling Sociale Zaken ter gemeente-secretarie. Bij voldoende aanvragen zal worden getracht en en ander centraal in te koopen. LOOP DER BEVOLKING. Vertrokken personen: F. Holwerda en gez. naar Amsterdam, Fagelstraat 74; J. N. Groen land en gez., naar Amsterdam, Crijnsen- straat 10 II; O. Kalkema en gez. naar Am sterdam, Vroolijkstraat 487; J. L. P. Corne- lissen naar Amsterdam, Weteringschans 197; W. Wijker naar Velsen, Ladderbeekstraat 62. Ingekomen personenG. J. Die.km.an van Amsterdam; Duinen Bosch; T. Dijkstra van Amsterdam, Kramersweg 5 inw., N. Kluft van Alkmaar, Heereweg 114, inw., K. Bron, van Muntendam, Geelvinckstraat 35; E. A. M. van Buuren van Noordwijkerhout, Oude Haar lemmerweg 16; C. C. Meijne van Arnhem, Breedeweg 61 inw., N. Scheepbouwer, van Amsterdam, Schoutenbosch 85; G. Stolk— den Ouden van Amsterdam, Radiopad 4 inw. N. Schermer van Anna Paulowna, Vinke baan 22; P. L. de Landmeter, en echtg. van Amsterdam, Dorpstraat 28; J. C. Rikkers en echtg., van Amsterdam, Breedeweg 5; Ch. H. de Jong, van Amsterdam. Breedeweg 5 inw.; J. C. Kuijs van Amsterdam, Dorpstraat 51 inw.. UITVOERING VAN DE TOORTS. De Arbeiders Tooneelvereeniging „De Toorts" geeft Zondagavond een uitvoering in de Rustende Jager. Opgevoerd wordt het too- neelspel „De Koekoek" van Jan Fabricius, een mooi stuk, dat vooral op wedstrijden heel dikwijls voor heb voetlicht wordt gebracht. Het belooft dus Zondagavond een mooie too- neelavond te worden.- BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmina Debora Maria doch ter van J. Brakenhoff en J. Kloes. Ondertrouwd: Jacobus van Timen, oud 24 jaar, grondwerker, wonende te Limmen en Geertruida Metzelaar, oud 24 jaar, zonder beroep, wonende te Castricum. Getrouwd: W. D. Wiljouw en W. Wijker. OverledenGesina Catharina Maria Breuker oud 67 jaar, wonende te Amsterdam; Hen- derina Anna Steenhuizen, oud 87 jaar, wo nende te Alkmaar; Rebecca Westra oud 91 j. wed. van Wiemers Wiemer, wonende te Cas tricum, Hendrika van Bethem, oud 67 jaar, echtg. van Pieter Twisk, wonende te Castri cum. WIJK AAN ZEE DE VERKOOP VAN TUSSCHENWIJK. Zooals men weet zijn de groote industrieën benoorden het Noordzeekanaal te weten de N.V. Koninklijke Ned. Hoogovens en. Staal fabrieken en de Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen tot gecombineerden aan koop van 152 H.A. van het 192 H.A. groote landgoed „Tusschenwijk" overgegaan. Over de resteerende 40 H.A. van dit grondbezit werd nog geen beslissing genomen. Dat een en ander de natuurliefhebbers somber stemt, is te begrijpen, omdat men niet kan aannemen, dat deze. industrieën gronden zullen koopen om het natuurschoon te handhaven als hun bedrijven meer grond noodig hebben. Het aan natuurschoon zoo rijke „Tus- schenrijk", een der mooiste gedeelten van onze provincie, zal binnen afzienbaren tijd door de groote wateronttrekking aan den bodem veel te lijden hebben. H.H. Doktoren, Kappers, Slagers, en al degenen, die WITTE JASSEN dra gen. Wilt U verzekerd zijn, dat Uw goederen HELDER, VLUG en BILLIJK, CORRECT afgeleverd worden De IJmuider Stoom-, Wasch- en Strijkinricliting SNELLIUSSTRAAT 39 TELEFOON 4371, zorgt daarvoor. (Adv. (ngezMed.) Schip Alkmaar (Ned.) Algorab (Ned.) Alchiba (Ned.) Antiochia (Du.) Agamemnon (Ned.) Aurora (Ned.) Boskoop (Ned.) x) Baarn (Ned.) x) Boschfontein (Ned.) x) Barrdale (Eng.) Bodegraven (Ned.) x) Berenice (Ned.)' Cottica (Ned.) Chr. Huygens (Ned.) x Crijnssen (Ned.) x) Caribia (Du.) x) Cordillera (Du.) x) Eemland (Ned.) Eastlea (Br.) Freiburg (Du.) x) Gaasterkerk (Ned.) x) Gleniffer (Eng.) x) Ganymedes (Ned.) Gundega. (Letl.) Heidelberg (Du.) Hercules (Ned.) Halle (Du.) Istok (Joeg. SI.) Jaarstroom (Ned.) Jagersfontein (Ned.) x Kurmark (Du.) Laertes (Ned.) x) Meerkerk (Ned.) x) Magdeburg (Du.) x) M.v. St.Aldegonde (N.) Maron (Eng.) x) Madoera (Ned.) Marslew (Eng.) Myrmidon (Eng.) x) Maaskerk (Ned.) Moena (Ned.) Montferland (Ned.) x) Merope (Ned.) Nijkerk (Ned.) x) Orion (Ned.) Orestes (Ned.) Oberon (Ned.) Poelau Tello (Ned.) x) Phrontis (Ned.) x) Poelau Roebiah (Ned.) Phrygia (Du.) Poseidon (Ned.) Polydorus (Ned.) x) Peik (Noor) Randfontein (Ned.) x) Recina (Joeg. Slav.) Radonrshire (Eng.) x) Rozenburg (Ned.) Rhea (Ned.) San Giuseppe (Ital.) Simaloer (Ned.) Soemba (Ned.) Salland (Ned.) x) Stigstad (Noor) x) Simon Bolivar (Ned.) x Saturnus (Ned.) Stad Zwolle (Ned.) Schokland (Ned.) Stella (Ned.) Trajanus (Ned.) Tajandoen (Ned.) x) Triton (Ned.) Titus (Ned.) Theseus (Ned.) The Sultan (Eng.) Venus (Ned.) Vulcanus (Ned.) Zaanland (Ned.) x) Chili (L'pool) Zuid Afrika West Afrika Curacao Hamburg Midd. Zee Chili Chili Beira New Orleans Chili Wést Indie West Lndië Batavia West lndië Hamburg Pto Barrios Buenos Aires W. Afrika Ned. lndië ■Japan Japan A.lexandrië Riga (v. Velsen) Ned. tndie Bourgas Ned. lndië Buenos Aires W. Afrika (via R'dam) Beira Batavia Japan Ned. Indie Batavia Batavia Batavia Buenos Aires Batavia W. Afrika Batavia Buenos Aires Marseille Zuid Afrika Midd. Zee Chili Zw. Zee Batavia Batavia Batavia Pto Barrios W. lndië (via Antw.) Batavia New York Z. Afrika Buenos Aires Yokohama Les Falaises (v. IJm.) Midd. Zee Bona (v. IJm.) Ned. lndië Batavia Buenos Aires Houston (via Havre) Hamburg Hamburg Les Falaises (v. IJm.) Newcastle Zwarte Zee Alexandrië Batavia Izmir Venetië Stettin Swansea Venetië Midd Zee Verm, aankomst 24 Febr. 13 Febr. 20 Febr. 18 Febr. 26 Febr. 16 Febr. 15 Febr. 13 Febr. 5 Maart 20 Febr. 23 Febr. 11 Febr. 14 Febr. 14 Febr. 10 April 14 Febr. 24 Maart 25 Febr. 19 Febr. 20 Febr. 24 Febr. 24 Maart 19 Febr. 25 Febr. 27 Febr. 16 Febr. 1 Maart 24 Febr. 8 Maart 25 Febr. 13 Febr. 18 Maart 18 Febr. 4 Maart 12 Febr. 13 Febr. 10 Febr. heden 28 Febr. 15 Febr. 28 Febr 15 Febr. 13 Febr. 12 Febr 18 Febr. Laatste bericht 4 Febr. van Curacao. 9 Febr. van ort Said. 10 Febr. te Duinkerken. 7 Febr. van La Guayra. 12 Febr. vertrokken. 11 Febr. te Triëst. 10 Febr. te Hamburg. 7 Febr. van Paita. vertr. 19 Febr. v. Hamburg 26 Jan. van Mobile. 9 Febr. van Valparaiso. 5 Febr. v. Pto Barrios. 1 Febr. van Paramaribo, hi lading. 3 Febr. van Barbados. 12 Februari vertrokken. 12 Februari vertrokken. 1 Febr. van Bahia. 5 Febr. van Calabar, 6 Febr. van Colombo. 11 Febr. van Gibraltar. 9 Febr. van Casablanca. 6 Febr. te Jaffa. 9 Febr. van BrunsbütteL 8 Febr. van Gibraltar. 10 Febr. van Gibraltar. 7 Febr. te. Macassar. 31 Jan. van Dakar. 7 Febr. van Las Palmas. 7 Febr. vertrokken. 8 ^ebr. van Soerabaja. 28 Jan. van Belawan. 8 Febr. 9 Febr. 11 Febr. 10 Febr. 6 Febr. 25 Jan. vertrekt 9 Febr. 7 Febr. vertrekt 8 Febr. van Hongkong, te Marseille. van t. Said, van Gibraltar, van Port Said, vertrokken. 19 Februari, van Dakar, vertrokken. 18 Februari, vertrokken. 9 Febr. van Kaapstad. 9 Febr. van Chios. 2 Febr. van Corral. 10 Febr. van Izmir. 11 Febr. te Genua. 10 Febr. van Gibraltar. 5 Febr. van Sabang. 12 Febr. van La Guayra. 2 Febr. van Santa Crusz. 8 Febr. van Padang. 7 Febr. vertrokken. 10 Febr. te Hamburg. 30 Jan. van Dakar. 11 Febr. te Belawan. 10 Febr. vertrokken. 10 Febr. van Genua. 1 Febr. vertrokken. 29 Jan. van Sabang. 31 Jan. vertrokken. 9 Febr. te Santos. 22 Jan. van Houston. 12 Febr. vertrokken. 9 Febr. vertrokken. in lading. 11 Febr. vertrokken. 10 Febr. te Constantza 8 Febr. te Beyrouth in lading. 9 Febr. van Finisterre. 11 Febr. te Catania. 12 Febr. vertrokken. 10 Febr. vertrokken. 10 Febr. van Finisterre. 11 Febr. te Lissabon. vertrekt 19 Febr. x) Schepen van een x) zijn grooter dan 6000 bruto register ton. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Papierfabriek Zweedsch s.s. Aak Söderhamn Vooral het loofhout zal aanmerkelijk aan rijkdom inboeten. Q Ook de flora en fauna van aangrenzends gronden zulen ongetwijfeld in het verval deelen. „Tusschenwijk" is voor de badplaats een mooie attractie. De Boschweg bijv. wordt zoo wel door badgasten als bewoners van Groot" Beverwijk veel bezocht. Intusschen zullen door de uitbreiding dei- industrieën eenige tientallen arbeiders nieer in dienst kunnen worden genomen. CASTRICUM Brillen IJ OPTICIEN KENNEMERLAAN 30 IJSHJlBp, m- Leverancier Ziekenfonds. (Adv. Ingn. Mefc BURGERLIJKE STAND VELSEN Bevallen: G. Schager-Blok, z., Fazantenlaan 6 IJmui- den (O). M. A. van den Broek-Eestermans d., Hofdijklaan 3, Velsen. Overleden: J. H. G. Kors, 89 j., wed. v. F J. Ekkeveld, Brederoodscheweg 74, Santpoort' J. P. Post, 8 maanden, d. van J. p0st' Trompstraat 46, IJmuiden. Ondertrouwden: A. P. Bruisschaard en K van der Meij, Pr. Hendrikstraat 17.. rd, IJmuiden, visseringstraat 12, IJmuiden. 2 L. A. Stekelinck en B. Heijers, Beverwijk'. As- sendelft. L. Donatz en W. K. Dijk, B. en Arnoldkade 30 rd., IJmuiden. b. Olden burg en M. P. J. Kossen, Ladderbeekstraat 33 Velsen. Merellaan 1, IJmuiden. J. Bilder en W. van Duijvenvoorde, Zoutmanstraat 2 IJmuiden, Groeneweg 28, IJmuiden. r_ j 2 van der Kolk en M. C. Smit, Schulpweg 9g' Velsen. Tuindersstraat 89, IJmuiden. Gehuwden: M. Kuiter en A. M. van Rooijen, Eikenstraat 17, IJmuiden. B. J. Mesman en M. J. E. wan der Wensch, Haarlem. Kremer en J. Booy, Velserduinweg 91, IJmui den. W. F. van den Koek en G. de Jong v. Wassenaerstraat 52, IJmuiden. j. Niet en M. Kraaijenoord, Pr. Hendrikstraat 69, IJmuiden. D. Velthuysen en j. c, Groen, Fr. Halsstraat 53, IJmuiden. HAARLEM, 11 Februari. Bevallen: 8 Februari: M. A. Ciuijff—Spijk- stra, z.; 10 Februari: A. van der Have—Hen- drikx, d.II. M. Sinnige—de Geus, z.; J. HiÜ— den Bakker, z. Overleden: 9 FebruariH. Huizing—Achter- veld, 89 j„ KI. Heiligland; 10 Februari: M. N. Beets, 86 j„ Wilsonsplein; H. J. Spruijt—Vos] 45 j., Barendsestraat; J. W. Baarda—Mentink| 41 j., Zonnebloemstraat; J. P. Buskermolen, 2 jaren, Kamperlaan. cellulose AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN ZATERDAG 12 FEBRUARI Thalia Theater: „De laatste trein uit Ma drid" en „Docter Socrates", 8 uur. Theater de Pont": „De Goede Aarde", 8 uur, ZONDAG 13 FEBRUARI Thalia Theater: „De laatste trein uit Ma drid" en „Docter Socrates", 8 uur. Doorloopende matinée van 3—7 uur. Theater de Pont: „De Goede Aarde", 8 uur. Matinée 3.15 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK ZATERDAG 12 FEBRUARI Luxor Theater, Breestraat: „Vloeibaar Goud" en „De terugkeer van Sophie Lang", 8 uur, Kennemer Theater, Zeestraat: „Wij zijn toch allemaal geen engelen" en „Hoogspan ning levensgevaarlijk", 8 uur. ZONDAG 13 FEBRUARI Luxor Theater, Breestraat: „Vloeibaar Goud" en „De terugkeer van Sophie Lang", 2,30-7 u, en 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „De papsol daat" en „Hoogspanning levensgevaarlijk", 2.305 uur. „Wij zijn toch allemaal geen en gelen", 5 uur. „Hoogspanning levensgevaar lijk" en „Wij zijn toch allemaal geen engelen" 8 uur. MAANDAG 14 FEBRUARI Luxor Theater, Breestraat: „Vloeibaar Goud" en „De terugkeer van Sophie Lang", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Wij zijn toch allemaal geen engelen" en „Hoogspan ning levensgevaarlijk", 8 uur. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN De Zondagsdienst der apotheken wordt Zon dag waargenomen door de Kennemer apotheek aan den Wijk aan Zeeërweg. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. AGENDA TE HAARLEM Heden: ZATERDAG 12 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Fritz Hirsch Operette: Ein Veilchen auf der Wiese Stand, 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Die Fledermaus. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: De Tijger van Eschma- poer. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: M'n man is detective, met William Powell en Myrna Loy. 2.30, 7 e« 9.15 uur. Cinema Palace: Irene Dunne in: Theodora maakt schandaal. 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: Menschen in een booten Stan Laurel en Oliver Hardy. 8 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 13 FEBRUARI Gemeentelijk Concertgebouw: Familie- en Kindermatinee met „Hans en Grietje", 2.30 Gemeentelijk Concertgebouw: Het Groot Nederlandsch Volkstooneel met „Blank e» Bruin", 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Volk van Arran", 11.30 uur. Frans Hals Theater: Dr. W. G. N. van dei' Sleen over zijn laatste reis naar Zuid-Afrika, 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 14 FEBRUARI stadsschouwburg, Wilsonsplein: Centraal Tooneel N.V. met „De koning gaat voor", 8.15 u. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6