Geneefsche Winterbesprekingen. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN IJMUIDEN Congres O. K. Verhond van Vak- vereenigingen. Tot versterking der weerstands- kassen besloten. Ook Christelijke en R.-K. vakbestuurders aan het woord. Het congres van het Oud-Katholiek Verhond van Vakvereenigingen, waarhij aangesloten de Bond van O.K. Fabrieks- en Transportar beiders, de Bond van O.K. Bouwvakarbeiders, de Bond van O.K. Metaalbewerkers en de Bond van OK. Handels-, Kantoor en Winkel bedienden, dat Zaterdag en Zondag te Utrecht is gehouden, mag evenals vorig jaar te Am sterdam, wederom buitengewoon geslaagd ge noemd worden. Dit tweedaagsch congres ving Zaterdag morgen aan met de aparte Bondsvergaderin gen "in gebouw Trianon. De heer A. J. Gouda (IJmuiden) opende als voorzitter de bondsvergadering van den Bond van Metaalbewerkers daarbij consta- teerende dat eenige opleving in de metaalbe drijf blijkt en de loon- en arbeidsvoorwaarden in deze bedrijfstak betere perspectieven doet voorzien. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De verkiezingen voor het bondsbestuur had den tot resultaat, dat werden herkozen de heeren A. J. Gouda (IJmuiden) en M. v. d. Knaap (Schiedam), terwijl nieuw werd geko zen de heer A. Linschoten (Roterdam). De heer W. D. Wiljouw (IJmuiden) opende bij ontstentenis van den heer H. M. Verhey (Zaandam) de bondsvergadering van den Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbe dienden. De verkiezingen hadden tot resultaat dat wei-den herbenoemd de heeren W. D. Wiljouw (IJmuiden) en J. P. J. Jans [(Amsterdam). Op een desbetreffende vraag werd besloten dat art. 4 der statuten een aanvulling behoeft ten aanzien van eventuëele ledenwerving. Intusschen was tijdens deze vergadering pastoor B. A. van Kleef (geestelijk adviseur van het Verbond) binnen gekomen, die de middagvergadering zou leiden. Pastoor Van Kleef werd met een kort woord door den heer Wiljouw welkom geheeten. Ook de heer Wiljouw sloot met dank voor gedane prestaties en een opwekking tot actie. Bij ontstentenis van den heer P. Wijker (IJmuiden) opende de heer A. J. van Kleef secretaris-penningmeester van het Verbond, de bondsvergadering van de Bouwvakarbei ders. Na goedkeuring van het jaarverslag- werd in het bondsbestuur herbenoemd de heer p. Wijker (IJmuiden) en nieuw gekozen de heer R. Th. Gravemaker (Amsterdam. Ben voorstel den Minister van Sociale Zaken te verzoeken in gevallen waarin geen loon of steun of een inkomen minder dan f 2.50 be staat, den leden een minimum bijdrage voor de werkloozenkas te doen betalen werd met algemeene stemmen aangenomen. De volgende en laatste bondsvergadering, die van den OK. Fabrieks- en Transportar beidersbond stond wederom onder leiding van den heer A. J. van Kleef, welke een ingekomen inleiding van den door ziekte afwezigen bonds voorzitter den heer K. Zwart (Egmond aan Zee) tot opening voorlas en waarin werd teruggezien op hetgeen in deze bond weer was gedaan voor de vernieuwing der collectieve contracten te IJmuiden. In dit schrijven werd de af deeling IJmuiden van den Centralen Bond van Transportarbei ders verweten, dat deze organisatie de tot stand gekomen verbeteringen als haar werk wilde doen beschouwen. De heer Zwart gaf als zijn meening te kennen, dat, wanneer de O.K. Bond niet had bestaan de arbeiders ter visscherij en die van het havenwerk zonder meer met de bestaande regelingen genoegen hadden moeten nemen. Met een opwekking tot stevige actie, vooral in IJmuiden en Egmond aan Zee, besloot dit schrijven. Het jaarverslag werd ook van dezen bond goedgekeurd. Voor het bondsbestuur werden herkozen de heeren N. Bergets (Schiedam) en G. H. Olt- mans (Amsterdam) terwijl als nieuwe be stuurders werden benoemd de heeren A. Gra vemaker (Egmond aan Zee) en M. M. Bin nenveld (Rotterdam) De Verbands ver ga (lering. Na een koffiemaaltijd werd een aanvang gemaakt met de groote j aarlij ksche Verbonds- vergadering, welke zeer druk bezocht was door afgevaardigden, bondsbestuur en leden en waar vele gasten mede tegenwoordig waren. De geestelijk adviseur van het Verbond pastoor B. A. van Kleef te Egmond aan Zee opende deze belangrijke jaarvergadering met een hartelijk woord van welkom tot alle gas ten en las als grondslag voor dit gebeuren nog eenmaal het eigenhandig geschreven epistel van wijlen Mgr. F. Henninck voor, dat deze ontslapen Aartsbisschop ter jaarvergadering te Amsterdam gehouden had toegezonden en waarin werd getuigd van een warme sym pathie voor het Verbond. Voor het Verbondsbestuur werden herkozen de heeren C. Blaauboer (Egmond aan Zee), P. Wijker en A. J. Gouda (IJmuiden) terwijl tot Verbondsbestuurders nieuw werden be noemd de heeren H. Smit (Utrecht) en M. H. Brimenveld (Rotterdam). Het voorstel der afdeeling IJmuiden om door middel van een verplichte heffing op de con tributie te geraken tot versterking der weer- standskassen ging er met vlag en wimpel door. Achtereenvolgens werden de voorstellen tot projecteeren van een sprekenden kop voor het orgaan, het samenstellen van een Verbonds lied en een machtiging tot contributiever- hooging voor plaatselijke doeleinden, af- deelingsgewijs te regelen aangenomen. Het laatste vorstel althans met de noodige goedkeuring van het Hoofdbestuur. Na de behandeling van den beschrijvings brief werd het woord gevoerd door den heer W. Strijbis, voorzitter van Ned. Chr. Fabr. en Transportarb. Bond en door den heer J. Zwaga, voorzitter van den Ned. R.K. Tran sportarbeidersbond „St. Bonifacius". Des avonds vond in hetzelfde gebouw een feestavond plaats, die een flinke belangstel ling had en waarbij de afd. Utrecht zeker veel heeft bijgedragen. Tweede dag. Zondagmorgen werd door de -ongressis' i de kerkdienst bijgewoond in de kathediv e kerk van H. Gertrudis dan het Willemspv soen. Des middags werd een excursie gemaakt naar het Oud-Katholiek Museum onder leiding van Pastoor E. Lagerweg. Vele kostbare en eeuwenoude, alsmede kostelijke schatten van kerkvorsten werden hier aan het oog voorge legd. fien tweede excursie betrof de Gemeentelij se Gasfabrieken te Utrecht, waar veel wetens waardigs door den scheikundige, den heer Nadat tijdens het diner een foto van de J. Le Geu, werd medegedeeld en getoond, congresbezoekers, waaronder zeer velen uit IJmuiden, was gemaakt en waar de heer Wil jouw dank bracht an dan heer A. J. v. Kleef voor zijn bijzondere organisatie van deze da gen, sloot de heer H. M. Verhey (Zaandam), 2e Verbondsvoorzitterdit congres met har telijke woorden van dank aan allen die tot het welslagen hebben medegewerkt. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt': Gloria IJM 37. Vangst 15 m. schelvisch, 25 m. braadschelvisch, 350 m. koolvisch, 65 m. hake, 75 m. gul, 15 m. radio, 25 m. wijting, totaal 570 m„ benevens 275 stuks stijve kabel jauw. ENORME AANVOER VAN KABELJAUW. Gisteren waren tal van trawlers aan de markt met groote vangst van kabeljauw. Niet alleen de Alkmaar, maar ook de booten van de Moray-firth brachten veel kabeljauw aan. De meeste trawlers hadden duizenden stuks. Het aantal „uitleggers" was meer dan 4000 en in de kisten werd zeker vijfmaal zooveel ver handeld. Ook morgen wordt veel kabeljauw verwacht, o.a. de Schoorl met 4000 stuks. MARKTBERICHTEN. Tarbot 1.26—1.06 per KG. Tong 1.201.06 per KG. Heilbot 0.940.72. Griet 36—23 per 50 KG. Groote schol 13.5013 idem. Middelschol 1716 idem. Zetschol 3119 idem. Klein schol 258.10 idem. Bot 86 idem. Schar 12.507.50 idem. Poontjes 12.50 idem. Kleinmiddel schelvisch 23 idem. Kleine schelvisch 2016.50 idem. Groote gul 8.507.50 idem. Groote gul 9.707.50 idem. Kleine gul 9—7.50 idem. Wijting 12—8 idem. Makreel 12 iidem. Versche uring 6.50. Kleinmiddelheek per 50 KG. 19. Kleine heek idem 14—12.50 per 50 KG. Kabeljauw f 3612.50 per 125 KG. Leng per stuk 2. Koolvisch 0.380.14 per stuk. Rog 18.50 per kop. VISCH UIT DE WITTE ZEE: Heilbot 5646 ct. per KG Jumbo's 6:505. Groote schelvisch 7—6.10. Middel schellevisch f 7.50—7.10. Kleine middel schelvisch 87.10. Kleine schelvisch 8.208.00 Groote gul f 3.70—2.60. Kleine gul 5.402.90. Alles per 50 KG. Kabeljauw 8.60—5,40 per 125 KG. BESOMMINGEN. BESOMMING VAN DE TRAWLERS. Manden: Alkmaar, IJM 31 (restant) 2420 250 Bergen, IJM 16 1920 290 Derika 4, IJM 418 2890 80 Zeehond, IJM 70 1430 BESOMMING LOGGERS MET VERSCHE VISCH. KW 60 110; KW 76 1970; KW 91 670. Heilbot 5646 ct. per KG. Jumbo's 6.505. Groote schelvisch 76.10. Middelschelvisch 7.507.10. Kleine middel schelvisch 87.10. Kleine schelvisch 8.208.00. Groote gul 3.702.60. Kleine gul 5.402.90. Alles per 50K.G. Kabeljouw 8.605.40 per 125 K.G. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. Scheveningen, 15 Febr. 1938 (A.N.P.) Versche visch) Tarbot (klein) 75 ct. per kg. Griet 5075 ct. per kg. Tong 100120 ct. per kg. Groote schol f 14 p. 40 kg. Kleinschol f 6.40f 10.80 idem. Schar f 6f 7 idem. Bot f 6 idem. Wijting f 3.40 idem. Kabeljauw f 1f 2.20 per stuk. Met versche visch was hedenochtend aan de markt de trawler SCH 132. W. Rog, met f 558,30 besomming. Ertsaanvoer. Met het Fransche stoomschip Dione is van Caen een lading erts bij de Hoogovens aan gebracht. AANGEKOMEN. 13 Februari: Rijnstroom m.s. Bristol Ostmark m.s. Stettin Flying Noreman m.s. Hoek v. Holland Dione s.s. Caen Bastant s.s. Drammen Nereus s.s. Kopenhagen Ulrik Holm s.s. Grangemouth Merel s.s. Londen 14 Februari: Belgia s.s. Gothenburg Triton s.s. Zwarte Zee Agamemnon s.s. Hamburg Rhein s.s. Hamburg Randfontein m.s. Hamburg Venus s.s. Midd. Zee Vliestroom s.s. Huil Istok s.s. DiamantP VERTROKKEN. 13 Februari: Krone m.s. Aarhus Olga m.s. Londen 14 Februari: Nestor sl.b. Bolnes Hada m.s. Bolnes Libelle m.s. Aberdeen De Bilt voorspelt: Aanvankelijk nog krachtigen later af- nemenden Oostelijken tot Noordooste- lijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte vorst des nachts, overdag temperatuur om het vriespunt. BAROMETERSTAND Hoogste 777.1 m.M. te Aberdeen. Laagste 740.6 m.M. te Vardö. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind 15 Februari te 7.45 uur aan de posten van IJmuiden tot de Belgische grens: „Wordt verwacht storm uit het Noordoosten". BEVERWIJK MARKTBERICHTEN. Noteering van Beverwijk, den 14 Febr.' 1938. Andijvie per K.G. 2226 cent. Koolrapen per zak 80 ct. Wortelen per K.G. 4 cent. Bieten per K.G. 5 cent. Aardappelen, klei, K.G. 4y2—6V2 cent. Spruitjes per K.G. 713 cent. Boerenkool per K.G. 45V2 cent. Roode kool per K.G. 56V2 cent. Savoye kool per K.G. 2V2V/2 cent. Uien per kilo 9—14 cent. Prei per K.G. 5J/2—6J/2 cent. Rabarber per 100 bos f 13f 22. Pieterselie per bos 3 cent. Selderie per kistje 18 cent. Appelen per kilo 10—24 cent. Peren per kilo 1135 cent. Brusselsch lof per K.G. 9—12 cent. GECOSTUMEERD VOLKSDANSFEEST OP „ASSÜMBURG". Een vroolijke groep trekkers was Zaterdag avond op de Assumburg bijeen. Ondanks het slechte weer waren er toch nog ongeveer zes tig aanwezig. De afdeeling Haarlem van den Nederlandsche Trekkersbond hield haar jaar- lijksch gecostumeerd volksdansfeest. Het was een leuk gezicht; al die bont gekleede jongens en meisjes. Van de costuums noemen we: een paartje uit de oude doos, een Japansche. Schotten, Tyrolers, Volendammers en zelfs een Wijker'aardbei. Er was teveel om op te noemen Onder leiding van Bert Prang, en op de aardige muziek van een accordeon werd gedanst. De dansen waren zeer geslaagd, zooals „de Annapolka" en welk een rythme zat er bijv. in „de vroolijke contra"! De avond was zoo om. De Zondag werd besteed aan het leeren van enkele dansen en een fijne wandeling door de sneeuw. De afdeeling Haarlem kan op een goed geslaagd weekend terug zien. VELSEN De rijweg in de Willem de Zwijgerlaan. Alléén voor auto's! Burgemeester en wethouders, overwegende dat het in het belang van de vrijheid en vei ligheid van het verkeer niet gewenscht is op den betonweg (rijweg) van de Willem de Zwij gerlaan het "erkeer toe te laten met rijwielen, rij- of voertuigen geen motorrijtuigen of rij wielen zijnde en van rij- of trekdieren en vee, hebben besloten den rijweg tusschen den Bre- deroodscheweg en den Duinweg, voor zoover gelegen binnen de bebouwde kom, gesloten te verklaren vooT het berijden met rijwielen alle rij- of voert' °n, geen motorrijtuigen of rij wielen zijnde voor rij- of trekdieren en vee. Dit lang niet duidelijke besluit beteekent hoogstwaarschijnlijk, dat bedoelde betonweg i alleen open is voor snelverkeer. GENèVE, Februari 1938. 1 (Van onzen correspondent). EEN Geneefsch ochtendblad had Maandagmorgen reeds een bericht uit Nederland, dat de zoo lang ver wachte „blijde gebeurtenis" nog dienzelfden dag waarschijnlijk tot een wer kelijkheid zou worden. Vol spanning gingen, wij Nederlanders, op 31 Januari dus naar het Volkenbondspaleis, met een oranjestrikje reeds in onzen zak. En al was het dien och tend daar behandelde onderwerp van Vol kenbondssancties en neutraliteit juist voor Nederland niet zonder belang, niemand van ons zal ontkennen, dat wij slechts met een half oor naar de toch zeer interessante uitin gen van prof. Unden (Zweden) luisterden. Onze andere gedachten waren in Holland. Vol verwachting klopte ons hart. Totdat een collega van het Zwitsersche telegram-agentschap, die van onze gevoelens op de hoogte was, ons omstreeks elf uur mededeelde, dat er in Holland feestvreugde heerschte om de geboorte van een jonge Prinses! Onmiddellijk was diezelfde vreugde- stemming ook onder ons, Nederlanders, op de pers-tribune aanwezig. Een briefje werd fluks naar prof. Rutgers, den Nederland- schen vertegenwoordiger in de Commissie van 28, gezonden. De Holandsche ambtena ren in de vergaderzaal waren ook snel van het goede nieuws op de hoogte. De oranje strikjes werden te voorschijn gehaald. De Hollandsche harten juichten, zij het ook in stilte, in de ernstige vergaderzaal van Genève. En de „blijde gebeurtenis" wierp ook zelfs daar een zonnigen lichtstraal af. Een gelukwenschend handenschudden, een vroo- lijk-vriendelijke blik van zoo menigen bui tenlander tot zijn Hollandsche kennissen verbrak telkens voor een oogenblik de ern stige stemming van het debat over het zeker geen lachende gedachten verwekkende arti kel 16 van het Volkenbondsverdrag. En toen kort hierop prof. Rutgers aan het woord kwam, om het Nederlandsche standpunt uit een te zetten, kon de Belgische voorzitter der commissie, professor Bourquin, niet na laten onzen Nederlandsehen gedelegeerde en in hem het Nederlandsche volk en zijn Vor stenhuis hartelijk geluk te wenschen met de blijde gebeurtenis. Diep ontroerd dankte prof. Rutgers. De gevoelens van vreugdevolle dankbaarheid, dat een Prinses geboren was, waren bij onzen gedelegeerde zoo sterk, dat hij den gelukwensch nauwelijks kon beant woorden. Het was een treffend en indruk wekkend symbool van de innige blijdschap, d'e ons volk bezielde en die ook hier te Ge- n "e niet minder warm werd gevoeld. Het was voor het eerst, stelde men later in een weer wat kalmer gemoedsstemming niet zonder trots vast, dat de voorzitter van een Volkenbondsorgaan een gedelegeerde met een „blijde gebeurtenis" in zijn Vorste lijk Huis had gelukgewenscht. Professor Schip van Verm. aankomst Laatste bericht Alkmaar (Ned.) Chili (L'pool) 4 Febr. van Curagao. Algorab (Ned.) Zuid Afrika 9 Febr. van ort Said. Alchiba (Ned.) West Afrika 15 Febr. te Rotterdam Antiochia (Du.) Curacao 24 Febr. 7 Febr. van La Guayra. Aurora (Ned.) Midd. Zee 5 Maart 14 Febr. te Fiume. Ariadne (Ned.) Stettin 22 Febr. vertrekt 19 Febr. Boskoop (Ned.) x) Chili 10 Febr. te Hamburg. Baarn (Ned.) x) Chili 12 Febr. van Cristobal. Boschfontein (Ned.) x) Beira 20 Febr. vertr. 19 Febr. v. Hamburg. Barrdale (Eng.) New Orleans 18 Febr. 26 Jan. van Mobile. Bodegraven (Ned.) x) Chili 12 Febr. te Corral. Berenice (Ned.) West Indië 26 Febr. 5 Febr. v. Pto Barrios. Cottica (Ned.) West Indië 18 Febr. 12 Febr. van Madeira. Chr. Huygens (Ned.) z Batavia in lading. Crijnssen (Ned.) x) West Indië 16 Febr. 11 Febr. van de Azoren. Cordillera (Du.) x) Pto Barrios 5 Maart 14 Febr. van Pt. Limon. Eemland (Ned.) Buenos Aires 20 Febr. 13 Febr. van Las Palmas. Eastlea (Br.) W. Afrika 5 Febr. van Calabar. Freiburg (Du.) x) Ned. Indië 15 Maart 6 Febr. van Colombo. Gaasterkerk (Ned.) x) Japan 11 Febr. van Gibraltar. Gleniffer (Eng.) x) Japan 20 Febr. 9 Febr. van Casablanca. Ganymedes (Ned.) Alexandrië 23 Febr. 6 Febr. te Jaffa. Hercules (Ned.) Bourgas 16 Febr. 10 Febr. van Gibraltar. Halle (Du.) Ned. Indië 10 April 10 Febr. van Macassar. Jaarstroom (Ned.) W. Afrika (via R'dam) 14 Febr. te Rotterdam. Jagersfontein (Ned.) x Beira 13 Febr. van Zanzibar. Kurmark (Du.) Ned. Indië 24 Maart 8 Febr. van Soerabaja. Laertes (Ned.) x) Batavia 25 Febr. 12 Febr. van Pt. Said. Meerkerk (Ned.) x) Japan 19 Febr. 11 Febr. te Manilla. Magdeburg (Du.) x) Ned. Indië 20 Febr. 9 Febr. te Marseille. M.v. St.Aldegonde (N.) Batavia 11 Febr. van t. Said. Maron (Eng.) x) Batavia 15 Febr. 10 Febr. van Gibraltar. Madoera (Ned.) Batavia 12 Febr. van Marseille. Marslew (Eng.) Buenos Aires 24 Febr. 10 Febr. van St. Vincent. Myrmidon (Eng.) x) Batavia 24 Maart vertrekt 19 Februari. Maaskerk (Ned.) W. Afrika 19 Febr. 9 Febr. van Dakar. Moena (Ned.) Batavia 7 Febr. vertrokken. Montferland (Ned.) x) Buenos Aires 18 Maart vertrekt 18 Februari. Merope (Ned.) Marseille 17 Febr. 11 Febr. van Gibraltar. Mirza (Ned.) x) Curacao 17 Febr. vertrekt 16 Febr. v. Huil. Nijkerk (Ned.) x) Zuid Afrika 9 Febr. van Kaapstad. Orion (Ned.) Midd. Zee 22 Febr. 9 Febr. van Chios. Orestes (Ned.) Chili 2 Febr. van Corral. Oberon (Ned.) Zw. Zee 2 Maart 10 Febr. van Izmir. Poelau Tello (Ned.) x) Batavia 11 Febr. van Genua. Phrontis (Ned.) x) Batavia 16 Febr. 10 Febr. van Gibraltar. Poelau Roebiah (Ned.) Batavia 5 Febr. van Sabang. Phrygia (Du.) Pto Barrios 1 Maart 14 Febr. van Trinidad. Poseidon (Ned.) W. Indië (via Antw.) 24 Febr. 2 Febr. van Santa Crusz. Polydorus (Ned.) x) Batavia 8 Maart 13 Febr. van Colombo. Peik (Noor) New York 25 Febr. 7 Febr. vertrokken. Perseus (Ned.) Danzig 22 Febr. vertrekt 19 Febr. Radonrshire (Eng.) x) Yokohama 18 Maart 12 Febr. van Belawan. Rozenburg (Ned.) Les Falaises (v. IJm.) 18 Febr. 12 Februari van Gibraltar. Rhea (Ned.) Midd. Zee 21 Febn 10 Febr. van Genua. Simaloer (Ned.) Ned. Indië 11 Febr. van Pt. Sudan. Soemba (Ned.) Batavia 12 Febr. van Gibraltar. Salland (Ned.) x) Buenos Aires 4 Maart 11 Febr. van Santos. Stigstad (Noor) x) Houston (via Havre) 16 Febr. 22 Jan. van Houston. Stad Zwolle (Ned.) Les Falaises (v. IJm.) in lading. Stella (Ned.) Zwarte Zee 2 Maart 13 Febr. te Bourgas Trajanus (Ned.) Alexandrië 28 Febr. 8 Febr. te Beyrouth Tajandoen (Ned.) x) Batavia in lading. Titus (Ned.) Venetië 26 Febr. 13 Febr. te Palermo. Theseus (Ned.) Stettin 15 Febr. 12 Febr. vertrokken. Vulcanus iNed.) Midd Zee 16 Febr. 14 Febr. van Ouessant. Zaanland (Ned.) x) Hamburg 20 Febr. vertrekt 19 Febr. x) Schepen van een x) zijn grooter dan 6000 bruto register ton. Hoogovens Papierfabriek VISSCHERIJ TE IJMUIDEN Fransch s.s. Noorsch s,s. EN SCHEEPVAART '•NCEKOMEN SCHEPEN Dione Akershus Caen Oslo erts cellulose Bourquin was hier echter in de lijn geble ven van zijn landgenoot graaf Carton de Wiart, die in September 1936 ook een pre cedent geschapen had, namelijk toen hij den Nederlandschen gedelegeerde in de Volken bondsvergadering met de verloving van Prin ses Juliana gelukwenschte! Beide malen was het een vertegenwoordiger van België, die er prijs op stelde aldus ook de gevoelens va.n sympathie en vriendschap van zijn land voor het onze duidelijk tot uiting te brengen. En nóch toen, nóch thans was er in de Volken bondskringen iemand, die aan deze onge bruikelijke „bevoorrechting" van ons land aanstoot nam. Integendeel, den ganschen dag hadden wij gelegenheid te bemerken, hoe men ook in de andere landen van harte over de bevestiging der banden tusschen ons land en het Oranjehuis zich verheugde! ITT) e discussies in de Commissie van 28 over de Volkenbondshervorming hebben geens zins die toespitsing der onder de Volkenbonds staten bestaande meeningsverschillen ge bracht, die Delbos en Eden ervan gevreesd hadden, zoodat zij zich de vorige week had den uitgesloofd een debat over het sancties artikel 16 te vermijden. Natuurlijk werden heel wat verschillende opvattingen uitgespro ken, doch een verrassing was dit voor niemand» en de tegenstellingen tusschen de delegaties werden niet vergroot, integendeel eerder ver kleind, omdat vrijwel alle sprekers duidelijk toonden, dat hun land aan den Volkenbond gehecht blijft en de Geneefsche internationale instelling in het leven wil houden. Achter de velerlei uitingen van meeningsverschil stond de gemeenschappelijke trouw aan den Volken bond en diens ideaal en beginselen, waardoor zooals voorzitter Bourquin in zijn slotwoord gisteren terecht verklaarde, alle hoop op een betere toekomst nog gerechtvaardigd blijft. Van de Commissie van 28. die eigenlijk een Commissie van 27 geworden is, daar men Italië bezwaarlijk nog als lid kan medetellen, heb ben vrijwel alle leden het woord gevoerd. Wij hebben 24 verklaringen gekregen met betrek king tot de vraag, hoe het thans met de in art. 16 van het Volkenbondsverdrag voorge schreven economische en financieele sancties tegen een staat-aanvaller zal moeten gaan, nu het vrijwel vaststaat, dat vier groote mo gendheden (de Vereenigde Staten van Ame rika, Japan, Duitschland en Italië) daaraan niet zullen mededoen. Vier stroomingen bleken in de commissie te bestaan. Een eerste groep werd gevormd door 6 staten (China, Columbia, Mexico. Nieuw-Zeeland, Sovjet-Rusland en Spanje- Barcelona), die van oordeel waren, dat on danks dit gebrek aan universaliteit de sanc ties volledig en onder alle omstandigheden te gen een aanvaller moesten worden toegepast. Wellington Koo en del Vayo, de vertegenwoor digers van de twee staten die onder de niet- toepassing van het Volkenbondsverdrag te lij den hadden, lieten niet na zich over deze niet- naleving der Volkenbondsverplichtingen ern stig te beklagen. De tot deze groep behooren- de staten betoogden, dat de Volkenbond ook thans nog in staat zou zijn het recht te hand haven, indien slechts alle Volkenbondsleden de door het Volkenbondsverdrag voorgeschre ven plichten zouden nakomen. De tweede groep is de talrijkste. Hiertoe bleken de volgende landen te behooren: Ar gentinië, Bulgarije, Canada, Engeland, Fin land, Frankrijk, Griekenland, Iran, Roemenië, Tsjechoslowakije en Turkije. Zij hadden als weisprekenden woordvoerder Paul Boncour, die ditmaal voor het eerst sinds langen tijd weder bijzonder op dreef was. De staten van deze groep willen met die der eerste groep de voorschriften van art. 16 ongewijzigd handha ven, doch zijn het niet eens met de opvatting, dat dit artikel ook thans nog onder alle om standigheden uitvoerbaar is. Zij willen art. 16 handhaven, omdat de kans op een toepassing in een bepaald geval een afschrikkende wer king op staten, die tot den aanval zouden wil len overgaan, zou behouden. Zij zijn echter bereid, indien de Volkesbondsstaten in een bepaald geval nogmaals tot toepassing der sancties zou den willen overgaan, een groote vrijheid van oordeel aan de verschillende sta ten te laten bij de beslissing, of zij aan die sancties kunnen mededoen, zonder hun land daardoor aan oorlogsgevaar bloot te stellen. De derde groep bestaat uit de groote meer derheid der Oslo-staten (Finland behoort eer der tot de tweede groep), die in de Commissie van 28 vertegenwoordigd zijn door België, Ne derland en Zweden Zij erkennen met de eer ste en tweede groep het wenschelijke van een stelsel van collectieve veiligheid, zooals in ar tikel 16 neergelegd. Zij zijn echter met de tweede groep van oordeel, dat de afwezigheid van vier groote mogendheden de toepassing van artikel 16 onder de tegenwoordige omstan digheden in vele gevallen verhindert. Zij wil len daarom, en dit is het meeningsverschil met de staten der tweede groep, artikel 16 aldus wijzigen of althans officieel aldus interpre teeren, dat de economische en financfeele sancties voorloopig niet meer verplichtend, doch nog slechts facultatief zullen zijn. De discussies leerden, dat er, practisch bezien, geen groote tegenstelling tusschen de tweede en de derde groep bestaat. Zooals Unden het na de redevoering van Paul Boncour uitdruk te, het vei'schil bestaat hoofdzakelijk hierin, dat de derde groep het niet langer verplich tend zijn der sancties uitdrukkelijk door den Volkenbond willen uitgesproken zien, terwijl de tweede groep uit taktische redenen aan een stilzwijgende opheffing der verplichting tot toepassing van artikel 16 de voorkeur geeft. Ten slotte bestaat er een vierde groep, die de gedachte aan een stelsel van collectieve veiligheid met sancties ook niet als toekomst- ideaal aanvaardt en die den Volkenbond slechts een instrument van verzoening en sa menwerking wil doen zijn. Tot deze kleine groep behooren Chili, Polen en Zwitserland, welk laatste land bovendien voor zichzelf het ^onmiddellijk herstel zijner volstrekte neutrali teit verlangt, hetgeen voor altijd het mede doen aan eenige sancties in de toekomst uit sluit. De discussies waien eenerzijds opmerkelijk, doordat het bleek, dat de overgroote meerder heid der Volkenbondsstaten nog steeds, al thans in theorie, aanhanger van het door Duitschland en Italië zoo verfoeide stelsel dei- collectieve veiligheid is, en anderzijds door de groote toenadering tusschen de tweede en derde groep. Dit verklaart, dat in Volkenbondskringen en bij de meeste delegaties een gevoel van bevre diging over de Geneefsche besprekingen van dezen winter heerscht. Al hebben zij geenerlei beslissing gebracht, zij hebben de atmosfeer onder de Volkenbondsstaten zelf verbeterd. Omgekeerd is het begrijpelijk, dat bij de uitersten van links en rechts teleurstelling heerscht. Uiterst-rechts was op deze bespre kingen natuurlijk niet vertegenwoordigd: Duitschland en Italië ontbraken. Maar hun hoop, dat de besprekingen in de Commissie van 28 over art. 16 tot zulk een spanning en oneenigheid zouden leiden, dat het heengaan van verdere staten uit den Volkenbond daar door waarschijnlijk zou worden, is niet ver vuld. Het stelselmatig aankweeken van on derlinge verdeeldheid, de stelselmatige op drijving van meeningsverschillen, de ophit sing der midden- en kleinere staten tegen de „hegemonie" van Engeland. Frankrijk en Sovjet-Rusland is mislukt. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7