HET NIEUWE AVONDBLAD Boycot van Japan en hulp aan China? De Verwarring. Lotsverkiezing. De wereldconferentie te Londen 23e JAARGANG NO. 90 WOENSDAG 16 FEBR. 1938 iJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 12Va ets., per maand 5r> cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MU. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Cmgevanenver^kermg v°M)r betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim 1100.—, een lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 6C éen of twee ïeaen wysvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen e 400.— bjj ver^mKingsaood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonaernjKe verzesermg voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Een dér financieel-economische kroniek' schrijvers heeft in zijn jongste weekoverzicht uitgepakt over de ondermijning 'van alle economische leerstellingen en over derzelver verstrengeling met de politiek, die zich, in het door hem gebezigde beeld, als lianen er omheen heeft geslingerd. Er is zeker een dusdanige verstrengeling ontstaan, dat geen mensch er meer uit wijs kan worden en niet zonder twijfel heb ik kennis genomen van een nieuw initiatief op politiek-economisch gebied: het besluit van de International Peace Campaign (Interna tionale Vredes Actie) te Londen genomen, om een internationalen boycot tegen Japan toe te passen. Dat moet dan natuurlijk een particuliere boycot zijn, waaraan een groot aantal organisaties in de 21 landen, waarvan 700 afgevaardigden te Londen aanwezig wa ren (onder voorzitterschap van het liberale Lagerhuislid Noel Baker) zou deelnemen. Niet alleen vredesorganisaties maar ook na tionale vakverbonden, centrales van ver bruikscoöperaties en velerlei andere instel lingen zijn in het I.P.C. vertegenwoordigd. Vooral in Engeland is het streven in deze richting zeer sterk. En te begrijpen valt het gemakkelijk genoeg, te rechtvaardigen ook, al is het voor Nederland een exceptioneel-moei- lijke zaak omdat wij n,u eenmaal met ons groote, zoozeer kwetsbare koloniale bezit vlak bij den strijd in het Verre Oosten liggen. Mijn twijfel geldt het resultaat. Een boy cot tegen Japan kan maar beperkte practi- sche gevolgen hebben omdat de groot-in dustrie der wereld er zich niet aan storen zal. Die blijft trouwens lustig haar oorlogs materiaal aan Japan leveren ook. En hier ziet men wel de vreemde verwarring, waarin economie en politiek met elkaar verstren geld zijn, wel op haar zonderlingst. Er is niet alleen de politiek die de ontwikkeling der economie belemmert, er Is anderzijds evenzeer de. economie die de uitvoering van politieke voornemens belet. En niet alleen die van particulierenook die der mo gendheden. Ieder systeem ontbreekt. In den laatsten tijd heeft het bijvoorbeeld sterk de aandacht getrokken dat Duitschland, min of meer verbonden met Japan in de verdra gen, gewoonlijk aangeduid als „de as Ber lijn—Rome—Tokio", niettemin de voornaam ste leverancier van oorlogsmateriaal aan China is en zelfs de Duitsche militaire in structeurs bij het Chineesche leger heeft ge laten. Het is bekend dat Frankrijk belang rijke leveranties van oorlogsmateriaal aan Italië heeft gedaan voor den oorlog tegen Abessynië. Het is evenzeer bekend dat Frankrijk, voortdurend beducht voor het Duitsche gevaar, waartegen het zijn gren zen ten koste van fantastische sommen heeft versterkt en ter beveiliging waartegen het een weermacht op de been houdt, die het fei telijk niet betalen kan, nietteminde grootste leverancier van ijzererts aan Duitschland is. Toch is het den Franschen volkomen duidelijk dat dit ijzererts verwerkt wordt tot de Duitsche wapenen, waarvoor het zoozeer beducht is. In ons land is het niet anders. Niemand kan beweren dat in Nederland groote liefde voor de Sovjet-Unie bestaat, welker regeering trouwens niet door de onze erkend is zoodat wij in Rusland geen gezantschap hebben. Maar zaken doen we graag met de Russen, wier dic tator Stalin pas nog verklaard heeft dat h'j vroeger of later oorlog zal moeten gaan voeren met de „bourgeois-staten", omdat men „niet naast elkaar kan leven". En een paar jaar ge leden las ik met verbazing een enthousiast artikel in het Alg. Handelsblad over een be zoek van Fokker aan Rusland, beóogend de leverantie van oorlogsvliegtuigen aan dat land door de Nederlandsche vliegtuigindustrie. Het is overal in de wereld hetzelfde. En meuw is het ook niet. Ik zal maar niet te ver in de historie teruggaan maar wil even herin neren aan de vermaarde historie van het kolen bekken van Briey, behoorend tot Frankrijk en door de Duitschers bezet en gebruikt in den wereldoorlog. Dat mocht door het Fransche le ger niet aangevallen worden en toen een paar Fransche vliegers het toch deden, werden zij disciplinair gestraft. Het is een oude en veel- beschreven historie. De vredes- en andere organisaties in de I. P. C. stellen zich blijkbaar in hoofdzaak ten doel een „moreel effect" te behalen. Practisch be schouwd kan hun boycot van Japan geen groo te uitwerking hebben, want „in het groot" zal zij geen verandering in de bestaande toe standen kunnen brengen. Die, als geheel be schouwd, een beeld van volkomen verwarring opleveren. R. P. KERKELIJK LEVEN. Mevr. ds. Wesbonk, die van mevr. ds. v. d. Meulen de verzorging van het verjaringsfonds van de ziekentelefoon heeft overgenomen, mocht in de eerste maand van de jarigen in fle gemeente f29,84 ontvangen. IJMUIDEN De heer M. J. Baak met pensioen. M. J. Baak. Naar wij vernemen zal de heer M. J. Baak, directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier, die in November j.l. onder groote be langstelling zijn 40-jarig dienstjubileum bij P. T. T. vierde, 1 Mei a.s. den dienst met pen sioen verlaten. OUDERAVOND GROEN VAN PRINSTERER- SCHOOL. De jaarlijksche ouderavond van de Groen van Prinstererschool zal hedenavond worden gehouden in de turnzaal van de Mamix- school. De leerlingen der 6e en 7e klasse zul len ter opluistering eenige liederen zingen. Vooraf zal er gelegenheid zijn het werk der leerlingen te bezichtigen. A. R. J. A. „WILLEM VAN ORANJE". De maandelijksehe vergadering der A. R. j'. A. „Willem van Oranje" zal 18 Februari a.s. gehouden worden in de benedenzaal van het gebouw Irene. De heer S. de Waard, secreta ris der club zal. een politiek overzicht houden. VREDESBIJEENKOMST. De plaatselijke afdeelingen van „Kerk en Vrede" en den Vrouwen Vredesboncl beleggen een openbare samenkomst op Zondagmiddag 20 Februari a.s. in het gebouw der Vereeni- ging van Vrijz. Hervormden aan den Sta tionsweg. Als spreker treedt op Ds. G. Westmijse van Rotterdam met het onderwerp „Het gifgas werkt reeds via kansel en pers". DAAR ZIT PIT IN! Het gezelschap dat gisteravond in Thalia de revue „Daar zit pit in" van Alex de Meester opvoerde, heeft zich door het feit, dat de be langstelling slechts matig was, niet laten af schrikken. Met een élan als of ze speelden voor een stampvolle zaal, werden de verschil lende scènes voor het voetlicht gebracht. Het grootste deel van het succes was voor rekening van den auteur en Piet Kohier, die weer on uitputtelijk waren in hun voorraad kwink slagen. Pauline Hervé was zooiets als een trait d'union en verder zorgden de tenor Henny Caspers, de zangeres Marie Louise en de Pitin Girls voor de noodige variatie. De bezoekers hadden een vroolijke avond; jammer dat hun aantal niet groot genoeg "was om ook het gezelschap een vroolijken avond te brengen. Het Fransche vissclierijbedrijf in 1937. Over het algemeen kan van de uitkomsten van'het Fransche visscherijbedrijf in 1937 het zelfde gezegd worden als van het Britsche n.l. grootere vangsten maar geringere opbreng sten. In Boulogne, de grootste visschershaven van Frankrijk werden echter alle cijfers van voorafgaande jaren zoowel wat de vangsten als de opbrengst betreft, overtroffen. In de jaren 1928 tot en met 1937 bedroeg de gemid delde aanvoer per jaar ca. 80 millioen K.G. ter waarde van 170 millioen francs, terwijl dlze cijfers voor 1937 geschat worden op 100 mil lioen K.G. ter waarde van ruim 200 millioen francs. De verkoop in de hallen was 81.588.758 K.G. ter waarde van 167.829.000 francs tegen 71507415 K.G. en 120.857.000 francs in 1936. Aangevoerd werden 46165098 K.G. versche en gezouten haring (v.j. 38368147 K.G. ter waarde van 61.368.564 fr. (v.j. 37.626.000 fr.), 8625110 K.G. (v.j. 9773550 K.G. makreel t.w. van 24627755 fr. (v.j. 16178885 fr.), 15443525 K.G. (v.j. 13367845 K.G.), wijting ter waarde van 32710895 fr. (v.j. 24.057.490 fr.) en 11355025 K.G. (v.j. 9997873 K.G.) andere versche zee- visch t.w. van 49.121.7.64 fr. (429.994.630 fr.) De opbrengst der halrechten bedroeg 1.084.765 fr. tegen 819.274 fr. in 1936. In Dieppe werd aangevoerd 1.411.650 K.G. versche visch (v.j. 1795550 K.G.) ter waarde van 3.914.019 fr. en 1.891.580 K.G. haring (v.j. 1218400 K.G.) ter waarde van 2671720 fr. (v.j. 1.558039 fr.) In La Roebelle werd door 31 trawlers aan gevoerd 8509884 KG tegen 8764278 K.G. door) 43 trawlers in 19 3. De gemiddelde aanvoer per schip bedroeg 280 ton tegen 202 tot in 1936. De vloot van Dieppe en La Rochelle ver- ninderde met een aantal oude trawlers, die laar èldefs verkocht werden, de vloot van Lorient werd uitgebreid met een 50. tal nieuwe mo torvissehers v aar tuigen. (De directeur van de Staats loterij heeft besloten de nummers voortaan te laten loopen van 1001 tot 22000, omdat men de lage nummers beneden 1000 vrijwel niet wilde koopen.) Hooge nummers hooge prijzen, Dat is wel niet te bewijzen. En alleen maar bijgeloof; Maar als onze landgenooten Dat verbinden aan hun loten. Blijft de staat daarvoor niet doof. In ons land hebben de menschen, (En ik zou 't niet anders wenschen, Dus denk niet, dat ik nu spot) Wat men hun ook op mag leggen, Nog het laatste woord te zeggen, In de keuze van hun lot. Loten zijn om kwijt te raken, Zaken zijn nog altijd zaken, Als de lage niet goed gaan. Moet je die elimineeren En 't met andere probeeren, Waarop hooger cijfers staan. Eenmaal dezen weg betreden, Is er, dunkt mij zoo, geen reden, Dat men niet nog verder gaat; Eerdaags zal men, wil ik hopen, Nog slechts staartnummers verkoopen In de loterij van staat. P. GASUS. VELSEN KEURING VAN TREKHONDEN. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen onder de aandacht van belangheb benden, dat een algemeene keuring van trek honden en hondekarren zal worden gehouden. De houders van trekhonden in de gemeen te worden bij dezen opgeroepen hun trek honden met de kar of karren, waarvóór of waaronder de honden als trekdier worden ge bruikt, en het tuig, aan de keuring of herkeu ring te doen onderwerpen op Dinsdag 1 Maart 1938. Van des voormiddags 910 uur aan den Politiepost Wijkerstraatweg te Velsen (N.); van des voormiddags 1112 uur in het gymnastieklokaal v. d. o. 1. school F, Burge meester Ensehedélaan te Santpoort; van des namiddags 24 uur aan het Poli tiebureau Willemsplein te IJmuiden. Het is verboden een hond als trekhond en een voertuig als hondekar te gebruiken of te doen gebruiken, tenzij de hond, kar en tuig door of vanwege den houder zijn onderwor pen aan een laatstelijk uitgeschreven keuring of herkeuring en daarbij voor gebruik onder scheidenlijk als trekhond, kar en tuig ge schikt zijn verklaard. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: Th. Reusv. d. Bosch, z., P. Ver- meulenstraat 15, IJmuiden. M. W. Bass tra— Boeter, d., Jac. v. Heemskerkstraat 105, jUmui- den. F. H. KoelemeySchoen, z.. Meeuwen laan 9, IJmuiden. M. de Vriesv. d. Plas, d.. Fazantenlaan 20, IJmuiden. M. J. KoekKres, z., Alb. Cuypstraat 20, IJmuiden. E. Uyten- daalHilbers, d., Biezenweg 90, Velsen. J. M. HilleKeemink, z., Éschdoornstraat 2, IJmui den. Overleden: A. J. Tusenius, 77 jaren, weduw naar van H. H. Boeck, J. Kostelijklaan 12, Velsen. J. Vis, 48 jaren, echtgen. v. A. Rietdijk, Tuindersstraat 53, IJmuiden. C. Pauw, 57 jaren, echtgen. v. T. Leguit, Anemonenstraat 24, Santpoort. De boycot-conferentie te Londen, die ge organiseerd was door de Internationale Vre des Campagne en de Unie van Volkenbonds- vereenigingen onder de leuze: „Redt China, redt den Vrede", werd Zaterdagmorgen ge opend door Noel Baker, die een boodschap voorlas van Lord Robert Cecil, welke door ziekte verhinderd was de conferentie te pre- sldeeren, maar Zondagavond aanwezig hoopte te zijn bij de groote openbare vergadering in de Opera Covent Garden. Verder waren bood schappen binnengekomen van Stimson, ex- staatssecretaris van de V. S., van mevr. Soen Yat Sen, die verhinderd was het congres bij te wonen. Van Vernon Bartlett, de bekende Britsche journalist die door de Int. Vredes Campagne naar China is gezonden. In zijn openingsrede deelde Noel Baker mee, dat. toen in September 1937 besloten werd dit congres in Februari te houden, men rekende op ongeveer 50 afgevaardigden. Het bleek dat omstreeks 700 afgevaardigden uit 21 landen aanwezig waren, welk feit met enthousiasme werd begroet. Na de rede van Noel Baker werd het woord gevoerd door Henri Rolin, president van de Unie van Volkenbondsvereenigingen, die in de boycot-actie een versterking van de Vol kenbondsidee ziet en een mogelijkheid voor de volken die van goeden wille zijn, om hun sympathie met China te bewijzen. Spreker eindigde met een beroep op de V.S. en Enge land, welke landen zich offers zullen moeten getroosten. Hierna spraken: de voorzitter van het Comi té van de I.V.C. in China, Dr. Li, die niet al leen als Chineesch burger wilde spreken, maar ook als ..Citoyen du monde"; Léon Jouhaux. Indische tinbaggermolen gereedgekomen. Te Soerabaja te water gelaten. SOERABAJA, 15 Februari. (Aneta-A.N.P.) Men zal zich herinneren dat verleden jaar na het vergaan van de Kantoeng, in April, door het departement van koloniën opdracht werd gegeven aan de N.V. „Gusto", om, in samen werking met de N.V. Droogdok-Maatschappij „Soerabaja" te Soerabaja, aldaar een dupli caat van de verongelukte, toenmaals groot ste tinbaggermolen ter wereld, te bouwen. Op deze wijze werd het groote risico van den Oceaansleep geheel vermeden. Genoemde werf te Soerabaja had het materiaal, benoo- digd voor den bouw van de ponton, een ge vaarte van 68 meter lang, 20 meter breed en 4 meter hoog, in voorraad, zoodat op 20 Augustus 1937 de kiel voor den nieuwen mo len kon worden gelegd en de bouw geregeld voortgang kon hebben. Het is een mooie prestatie van de Ned.-In- dische scheepsbouw-industrie dat zes maan den later, nl. heden 15 Februari te twaalf minuten over twaalven, te Soerabaja de ponton van dezen molen met een gedeelte van den door de Nederlandsche werf inmid dels gele verden opbouw, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, met gunstig gevolg te water kon worden gelaten. Nu volgt voor de Droogdok Mij. „Soera baja" nog een druk half jaar. want half Augustus van dit jaar moet de molen, die Soengeiliat gedoopt is, voltooid zijn en de sleepreis van 7 dagen naar zijn bestemming aanvangen. Het is voor de eerste maal, dat in Indië een belangrijk deel van een tinbagger molen van zoo groote afmetingen wordt ge bouwd. De geweldige ijsmassa's, die de internationale brug hij den Niagarawatcrval ver nielden, brachten eveneens ernstige schade toe aan het in de nabijheid gelegen dorp NewstonLewistone. Een aantal woonhuizen werd door het geweld der ijsschotsen volkomen in elkaar gedrukt. algemeen secretaris van het Fransche Vak verbond, die er op aandrong dat naast een boycot ook een embargo op grondstoffen en weigering van credietverstrekking aan Ja pan zou worden georganiseerd; Pittman Pot-, ter, namens de Amerikaansche afdeeling van de I. V. C., Mac Leod, voorzitter van den Canadeeschen Bond voor Vrede en Democra tie. Deze laatste legde er den nadruk op. dat Canada een waar arsenaal is voor Ja pan: 97 pet. van alle koper en 100 pet. van alle nikkel die Japan invoert wordt door Ca nada verstrekt. In 1937 was de uitvoer aan koper 7 x grooter dan in 1936, aan lood 4 x zoo groot. Mac Leod stelde voor: lo. boycot van Japansche góederen. 2o. embargo op grondstoffen, 3o. medische hulpactie. Als afgevaardigde van het Nat. Indische Congres bracht Krishna Menon een boodschap van Nehroe. Li Britsch-Indië ontstond direct na de agressie van Japan een spontane boycot actie. Het Congres zal volgende week de orga nisatie van deze boycot ter hand nemen. De vice-president van de Int. Coöperatieve Alliantie, E. Poisson, juichte de conferentie toe en drong aan op de medewerking van de regeeringen om de boycot te doen slagen. 's Middags werd in verschillende secties ver gaderd, o.a. vakvereenigingen, Coöperaties, Verbruikers. Verder onderzochten technische economische, parlementaire commissies de practische mogelijkheden van een boycot. Voor de algemeene propagandacommissie on der leiding van Sir Norman Angell bestond groote belangstelling. De technisch-economi- sche commissie werd gepresideerd door Va remie, oud-gouverneur van Indo-China. Een inleidende speech werd gehouden door Sir Arthur Salter. In deze commissie, evenals in de meeste andere, was men het er over eens. dat een boycot slechts zou kunnen slagen als de regeeringen medewerking geven en een em bargo op oorlogsmateriaal leggen, voorname lijk koper, nikkel, en petroleum. Het laatste product wordt voor 't grootste deel lieverd door Amerika, Engeland, Ned. Indië, Frankrijk en Rusland. Alleen als een nauwe samenwer king tusschen deze landen tot stand kwam om elkaar in geval van repressailles bij te staan, zou van de regeering medewerking ver wacht mogen worden, was de conclusie die in de resolitie aan deze commissie werd vast- gelegd.Zondagmorgen werden de resoluties ge formuleerd, die Zondagmiddag in een plenaire zitting werden behandeld en voor het grootste deel ongewijzigd werden aangenomen. Deze zitting werd eveneens gepresideerd door Noel Baber, die na de openingsrede het woord gaf aan den Chineeschen Ambassadeur te Londen, die namens zijn land een beroep deed op alle afgevaardigden om de plannen die hier gemaakt waren te verwezenlijken. Hierna voerden verschillende sprekers het woord en werd een algemeene resolutie aan genomen, die opgesteld was door de Brouckère. De toeloop voor de openbare vergadering in de Operahouse, was zóó groot in het Adelphi vergadering werd gehouden in het Adelphi Theater. In de Royal Opera House presideerde Lord Robert Cecil. Op het podium hadden vele buitenlandsche gedelegeerden plaats geno men het woord werd gevoerd door Herbert Morrison, de ex-burgemeester van Manches ter, Abbé Bourguignon. de Chineesche gezant te Parijs: Wellington Koo, Mrs. Radkin (V.S.» en de Brouckère, welke sprekers later in het Adelphi Theater optraden onder voorzitter schap van Vioyon Adams. Resolutie. Tot slot volgt hier de algemeene resolutie: „Wij, deelnemers aan dit Congres, die uit 21 landen zijn gekomen en die 25 internatio nale organisaties vertegenwoordigen; diep ontroerd door den gruwelijken aanval van Japan op China, welke veroordeeld is als een schending der verdragen door de leden van den Volkenbond, door de Ver. Staten en door de groote internationale organisaties van de geheele wereld, verklaren, dat deze aanval niet alleen den vrede in China verstoort, welk land zijn oude beschaving weer vol plichtsbesef opbouwde, maar eveneens de veiligheid en het welzijn van alle volken in gevaar brengt; erkennen dat de aanval, die ontketend is door de militaire leiders van Japan, slechts voortgang kan hebben met behulp van het oorlogsmatériaal en de economische middelen die onze landen nog steeds aan Japan leveren; zoodat onze landen, of zij het willen of niet, nu deze verantwoordelijkheid deelen; wij weigeren medeplichtig te zijn aan deze misdaad. Wij doen een beroep op onze organisaties opdat zij alles zullen doen wat in hun vermo gen is om China te helpen en opdat de hulp die aan Japan wordt verstrekt verhinderd worde, tot dat de Japansche inval beëindigd zal zijn en de Japansche troepen van het Chi neesche grondgebied zullen zijn terugge trokken. Wij vragen in 't bijzonder van onze regee ringen om hunne medewerking met Japan te beëindigen door aan dat land oorlogstuig, financieele en economische hulpmiddelen te weigeren. Wij vragen alle menschen en alle organisa ties die den vrede willen, zich aan te sluiten bij deze poging, ten einde China te red den en den wereldvrede te ver dedigen. Wij doen een beroep op het Japansche volk. dat het zijn hulp en medewerking zal onthou den aan den aanval die ondernomen is door zijn militaire leiders, een aanval die zijn eer en zijn belangen slechts kan vernietigen."

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1