Vredige Roerbezetting 0 öostenrijK- Het kleine Oostenrijk, dat uit den wereld- log is overgebleven en sindsdien zoowel in °°l'tieken als in economische zin een reeks wüde stormen heeft doorleefd, heeft tenslot te het hoofd moeten buigen voor Hitier. Dat feit ofschoon sinds de verschijning' van „Mein Kampf" bekend was dat het een der voor naamste doeleinden van de politiek van den nuitschen dictator was de aaneensluiting (Anschlusz) der Duitsch-sprekende landen tot sfcan(i te brengen, is onverwacht gekomen. Italië schijnt om de een of andere reden zijn begrijpelijke bezwaren tegen den Anschlusz te hebben laten varen. In elk geval is de Bonds kanselier van Oostenrijk, dr. Schuschnigg, op verzoek van Hitier plotseling naar Berchtes- «raden vertrokken en heeft hij zich daar een reconstructie van zijn kabinet laten dicteeren, die. onmiskenbaar de bevestiging van den Duitschen invloed op de Oostenrijksche staatszaken weergeeft. Er is een „accoord" gesloten, dat nog niet gepubliceerd is maar waarvan verwacht wordt dat het nog heel wat meer zal blijken in te houden. Een voorproefje daarvan is reeds gegeven door de groote politieke amnestie, die zich zelfs uitstrekt tot de hoofddaders van den putsch van 1934, waarbij de bondskanselier Dollfuss het leven verloor. Ook een man als dr. Rintelen behoort tot de begenadigden. En nu wordt verder nog veel verwacht: een han- delsaccoord, aansluitend bij het Duitsche Vierjarenplan, een tolunie wellicht, de toela ting der nationaal-socialisten tot het Oosten rijksche Vaderlandsche Pront, in elk geval een nauwere militaire samenwerking, een pers-overeenkomst enzoovoorts. Waarbij van zelf de gedachte opkomt aan de positie der Joden in Oostenrijk die tot dusver, in verge lijking met die in Duitschland, nog goed is- geweest. Te verwachten is dat daar ook wel spoedig verandering in.zal komen. In elk ge val blijkt wel dat het met de Oostenrijksche onafhankelijkheid, zoo dan al niet in naam dan toch in realiteit afgeloopen is. Het zal zich voortaan hebben te richten naar de wenschen van den ex-Oostenrijker Hitier het geen zijn nieuwe minister van Binnenland- sche Zaken en Openbare Veiligheid, dr. Seyss- Inquart die vanmorgen alvast naar Berlijn is vertrokken kort geleden nog als het ideaal voor Oostenrijk aangaf. Natuurlijkerwijze heeft deze gebeurtenis hevige opschudding in de pers van het ver scheurde en verdeelde Europa verwekt en een stroom van commentaren is losgebroken, ge koppeld aan een reeks min of meer gewaagde voorspellingen. In Frankrijk geven vele bla den de schuld voor het gebeurde aan den Quai d'Orsay, die naar hun meening in di plomatiek beleid - tót handhaving van Oostenrijk's onaantastbare onafhankelijkheid jammerlijk tekort is geschoten. In Enge land heeft men in het Lagerhuis vragen ge steld aan minister Eden, die deze wel zeer vaag en ontwijkend heeft beantwoord, zeg gende dat „Engeland den vrede in Midden- Europa wensGht" en telkens herhalende dat hij den volledigen inhoud van het getroffen accoord nog niet kent. Het spreekt vanzelf dat men zich ongerust maakt in Tsjecho- Slowakije en dat de Zwitsersche bladen zich pessimistisch uitlaten. De. opmarsch der Duitsche diplomatie komt wat al te zeer overeen met het Hitler-program dat Mein Kampf heet en men gaat zich weer de Duit sche beschouwingen over Germaansche een heid en Duitsch-sprekende landen herinneren. Of de vrede in Europa door dezen loop van gebeurtenissen opnieuw en direct bedreigd wordt is een zeer belangrijke andere vraag. Die te beantwoorden schijnt wel uiterst moei lijk. Men kan zeer zwartgallig oordeelen over de. gevolgen, op den duur, van de invloeds- en machtsvergrooting van een dictatoriaal- geregeerd land. Men kan, op korten termijn de zaak beschouwend hetgeen velen uit sluitend doen opmerken dat de huidige gebeurtenissen, gezien het feit dat Italië ze aanvaardt en aannemend dat Engeland en Frankrijk er zich verder bij zullen neerleggen, Oostenrijic als „oorlogshaard" in Centraal- Europa uitschakelen. Maar politieke zaken worden door zulke on- wachte wendingen beïnvloed, vooral in dezen tijd, dat voorspellingen geen waarde hebben. Niemand kan voorzien wat uit den brouw ketel tenslotte te voorschijn zal komen. De rede, de Logica en de Wiskunde zijn als hulp- middelen bij de beoordeéling der internatio nale politiek vrijwel onbruikbaar geworden. De volgende dagen zullen verdere ophelderin gen omtrent de nieuwe situatie in Oostenrijk brengen. Tenslotte herinner ik éraan dat het sinds de sluiting der vredesverdragen van 1919 een kleine mogendheid is geworden. Oostenrijk, in oppervlakte ruim tweemaal zoo groot als Nederland, telt slechts zeven millioen inwo ners, dus ongeveer een millioen minder dan ons land en heeft geen koloniaal bezit. Van de bevolking woont 28 pCt. in de hoofdstad Weenen, 60 pCt. in steden, dus slechts 40 pCt. op het land. Negentig procent van de Oosten rijkers zijn Roomsch-Katholiek, 2.8 pCt. zijn Joden. Het percentage Joden is dus hooger dan in Duitschland, dat bij het optreden van Hitler's bewind slechts ongeveer 1 pCt. Joden telde. Dat ééne percent vertegenwoordigde evenwel in het groote Duitsche rijk een aan tal van ongeveer 600.000: de 2.8 pCt. in Oosten rijk maken een aantal van ongeveer 200.000 uit. De Oostenrijksche Joden wonen in overgroote meerderheid in Weenen. R. P. BEVERWIJK De nieuwe zaal van liet Kennemer Theater. Op feestelijke wijze geopend. Onder groote belangstelling heeft-de opening' plaats gehad van de nieuwe feestzaal, waar mede liét Kennemer Theater is verrijkt. Ruim veertig fraaie bloemstukken, waaron der vele van plaatselijke vereenigingen wa ren de kleurige en fleurige uitingen van de waardeering, die men in breeden kring voor den ondernemingsgeest van de familie Hart koestert. De Zeestraatvereeniging had een gong geschonken. Eenige honderden genoodigden, waaronder wij den heer A. A. Post, gemeente-secretaris, den heer W. M. Ra-gut, inspecteur van po litie en den heer mr. A. Moens, voorzitter van de V.V.V. opmerkten, vulden de nieuwe zaal, die een zeer prettigen en vooral gezelligen aanblik bood, toen de heer Ch. Hart een kort welkomstwoord sprak. Hij richtte vervolgens woorden van dank in de eerste plaats tot den architect, den heer Gé Langendijk en de aan nemersfirma Lokhorst en Welagen en voorts tot alle onder-aannemers en leveranciers, die met elkander dit fraaie geheel tot stand brach ten. Voorts deelde spr. mede, dat de burge meester en mevr. Van Hattum verhinderd wa ren. De heer mr. Moens, voorzitter van de V.V.V. sprak hierna de openingsrede uit. Spr. acht te het voor Beverwijk van veel belang, dat deze nieuwe zaal tot stand is gekomen. Het is namelijk van niet geringe beteekenis, dat Beverwijk de vreemdelingen kan herbergen, want daardoor zal de gemeente als congres- stad in aanzien komen. Sinds de samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin in 1936 is er op velerlei gebied vooruitgang waar te nemen, waardoor de aantrekkelijkheid van Beverwijk is bevorderd. Men heeft Be verwijk wel aangeduid als de parel van midden-Kennemerland en naar spr. meen de niet ten onrechte. Het wordt bovendien steeds meer het mid delpunt van industrie, al heeft dit een scha duwzijde, zooals bleek uit de verontrustende berichten omtrent den verkoop van „Tus- schenwijk". Teleurstellend noemde mr. Moens het, dat de bevolking een zoo geringe toeneming ver toonde hetgeen spr. weet aan het ontbreken van een behoorlijke rioleering vooral in de afdeeling Wijk aan Duin en aan het gemis van een uitbreidingsplan, dat wacht op het tot stand komen van het streekplan. Wanneer deze belangrijke vraagstukken tot oplossing- zijn gebracht verwachtte spr. ten minste weel een normalen vooruitgang van het zielental, hetgeen vanzelfsprekend ook van groot be lang is voor inrichtingen als het Kennemer Tenslotte feliciteerde spr. de familie Hart met de totstandkoming van de nieuwe zaal, die getuigt van durf en ondernemingsgeest en verklaarde haar hierna voor geopend. Nadat de heer Hart een woord van dank tot mr. Moens had gesproken, heeft de archi tect een en ander medegedeeld omtrent de verdere verbouwingsplannen. Daarna demon streerde hij de vele mogelijkheden van de moderne, uitstekend verzorgde zaalverlichting. Hiermede was het officieele gedeelte van den avond ten einde en was de beurt aan de vroolijkheid. Al spoedig was de ware feest stemming aanwezig ten bewijze dat men zich in de nieuwe zaal al zeer goed thuis gevoelde. Een prima band „The Favorites" zorgde voor een goed stukje muziek. Het optreden van mr. Zial-teal, den „koning der zakkenrollers" bracht uitbundige vroolijkheid teweeg. De manier waarop deze artist in het vak zijn. „slachtoffers" plunderde was werkelijk ver bluffend. - In de meest opgewekte stemming bleef men nog eenige uren prettig bijeen. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de nieuwe dansvloer terdege werd „ingewijd" waarbij The Favori tes voor uitstekende dansmuziek zorgden. Het was voor de directie van het Kennemer Theater een mooie avond, die nog lang in de herinnering zal blijven. ZEILEN. HAARLEMSCHE ZEILVEREENIGING Voor de H.Z.V. zal haar voorzitter, de heer C. van der Winden, Vrijdagavond a.s. in het gebouw ,de Nijverheid" aan de Jansstraat een lezing met lichtbeelden houden over „de Wal- vischvaart". SCHAKEN. H. S. G. 7—HOOGOVENS 2 De in de res. 4e klasse gespeelde wedstrijd H g q 7Hoogovens 2 is geëindigd in gelij ken stand, dus 5—5. f Dezer dagen is het roer van de „Nieuw Amsterdam" op zijn plaats gebracht. Het weegt 30.000 K.G.) Als je met stoutmoedig varen Het op welvaart hebt gemunt, Weet je, dat je 't niet kunt klaren, Als je je niet roeren kunt. Wijs is. 't roer goed recht te houden, Dat is wel vanouds bekend, Dom, die wijsheid 's ook een oude. Als je 't roer niet tijdig wendt. Hoe dan ook. je dient te zorgen, Voordat je je waagt op zee, Dat een stevig roer kan borgen Voor een vaart naar veil'ge rêe. Dat geldt in bijzondre mate. Voor het schip der stoomvaart lijn, Tot en met het Schip van State, Als de tijden roerig zijn. En het mag symbolisch heeten. Dat het schip Nieuw-Amsterdam, Zich een roer ziet aangemeten. Van zoovele kilogram. Moog' het op de verre reede Toonen. dat ons Nederland, Naar een welvaart streeft in vrede, Met een sterk roer in de hand. P. GASUS. De nieuwe bioscoopprogranima's. MAE WEST IN LUXOR-THEATER. Randolph Scott en Mae West in „Go West, Young Man". (Luxor Theater, Beverwijk.) Van Vrijdag a.s. af vertoont het Luxor- theater als hoofdnummer „Go West, Young Man" met Mae West, Warren William en Randolph Scott in de hoofdrollen. De filmster Mavis Arden maakt een tour- née door de Vereenigde Staten. In verschil lende plaatsen komt zij in de grootste thea ters, na het vertoonen van haar nieuwste film. zelf op het tooneel om haar publiek toe te spreken. Zij is zeer temperamentvol en raakt nog wel eens verliefd, hetgeen heele- maal niet strookt met haar contract, dat een bepaling bevat volgens welke zij in vijf jaar niet mag trouwen. Haar tournée wordt ge regeld door Morgan, die er tevens voor moet zorgen, dat zij die genoemde bepaling van haar contract niet schendt. Wij zien Mor ga,n dus steeds in de weer om haar uit de buurt van knappe jonge mannen te houden en wanneer zij al eens door zijn vingers geglipt is. Weet hij altijd weer haar idylles te ver storen. Als zij echter een gespierden jongeman ontdekt, die bezig is haar wagen te reparee- ren heeft Morgan de grootste moeite om Mavis van den jongeman weg te krijgen. Bud's eenvoudige, mannelijke charme heeft diepen indruk op haar gemaakt. Zij probeert met hem te flirten, doch heeft betrekkelijk weinig succes door de onschuld van Bud en doordat het bij dezen eenvoudigen jongen niet opkomt, dat een schitterende beroemd heid als Mavis Arden iets in hem zou kun nen zien. Op den morgen waarop, met de gerepa reerde automobiel, het vertrek zal plaats vin den, spreekt Morgan Mavis toe. Hij brengt haar nog eens het contract onder het oog en de verloofde van Bud. Onder den indruk van Morgan's worden besluit Mavis Bud op te geven en zij zegt hem, hoe zwaar het haar Als het gezelschap dus klaar staat naar wood kan. Intusschen belt een ander vergeefs Mavis' hotel op. Toevallig vangt hij.uit een gesprek der telefonisten het woord ontvoerd op; hij meent, dat dit op Mavis slaat, waarschuwt de politie en spoedig zenden alle radio-sta tions het opzienbarende bericht uit, dat de filmster ontvoerd is. Als het gezelseahp dus iklaar staat naar Hollywood door te rijden, verschijnt eens klaps een politie-colonne en arresteert Mor gan. Eerst laat Mavis dat toe, omdat zij in middels gehoord heeft hoe hij haar misleid heeft. Maar als zij merkt, dat het ernst is, komt zij tusschenbeide. Morgan snauwt haar dan echter woedend af en «bekent haar, dat hij niet zoo uit plichtsbetrachting over haar gewaakt heeft, maar omdat hij zelf van haar was gaan houden. Nu beseft Maviseensklaps, hoeveel deze koppige, vindingrijke man voor haar betee- kent. Zij stuurt de politie naar 'huis en een gelukkig paar rijdt naar Hollywood. Het tweede hoofdnummer is „Het mysterie van de zwevende parel" met James Gleason en Zasu Pitts in de hoofdrollen. WINKELIERSCOMBINATIE „PLAN WEST". Gedurende de vorige week zijn bij de Win- lcelierscombinatie „Plan West" 49 volgeplaikte zegelboekjes ingeleverd. De datum voor de extra uitkeering was Vrijdag 11 Februari. De gelukkigen waren: Walraven, Strick van1 Linschotenstraat 8; De Weyer, C. H. Moens- straat. ,36; Panis, Kralenbergstraat 13, Vel- ">.i-Nóord; Mulder, Baanstraat 55; Nijman, Creutzberglaan 11, Houtbraken. Noorderwijk- weg 47, De Wit, Alkmaarscheweg 217. UITBREIDING AUTOMATISCHE TELEFOONVERKEER. Door de automatiseering van de telefoon netten Weesp, Muiden, Muiderberg en «Neder- horst den Berg-Nigtevecht zijn de aangeslo tenen aldaar automatisch bereikbaar voor de abonnés behoorende tot het telefoondistrict Haarlem. De kengetallen zijn: Weesp K 940, Muiden-Muiderberg K 942, Neder horst den Berg-Nigtevecht K 945. Vanuit Amsterdam is thans ook automa tisch verkeer mogelijk met de abonnés van het district Haarlem, waartoe o.a. ook Beverwijk Heemskerk en Wijk aan Zee behooren. LAND- EN TUINBOUWPRAATJE. COMBINATIETEELTEN IN DEN MOESTUIN De groentekweeker zoowel als de particulier moet met zijn grond woekeren. Beiden stellen zich er niet mede tevreden, dat de beschikbare ruimte jaarlijks slechts één oogst oplevert, maar men tracht het daarheen te leiden, dat van denzelfden akker elk jaar twee, zoo mo gelijk drie gewassen geoogst kunnen worden. Dit is niet zoo gemakkelijk, want men moet daarbij met verschillende omstandigheden re kening houden. Afgezien van de noodzakelijk heid dat de bodem door bewerking en bemes ting voor een zoo intensieve teelt geschikt moet zijn, mag men niet vergeten, dat de ge wassen een langen tijd noodig hebben van zaad tot vrucht. En onze zomers zijn te kort om eerst een gewas te zaaien, te wachten tot dit geoogst kan worden, om daarna nog een tweede en derde gewas te zaaien en te oogsten. Doch dit is ook niet noodig. Het is door een verstandige werkwijze mogelijk het tweede ge was al op den akker te brengen voordat het eerste is geoogst. Verstandig moet de keuze der planten zijn, want de gewassen die teza men op hetzelfde stuk land worden geteeld, mogen niet tegelijk hun vollen wasdom berei ken. Om slechts een paar voorbeelden te noe men: men kan in het vroege voorjaar spinazie j of radijs zaaien, om eenige weken daarna in de rijen daartussehen doperwten te leggen. Spinazie en radijs kunnen in April reeds ge oogst worden, de doperwten krijgen dan meer ruimte voor haar ontwikkeling en als deze in Juni oogstklaar zijn, dan kunnen als navrucht nog augurken tusschen de spinazie geplant worden. Ook kan men in het voorjaar den ge- heelen akker met kropsla beplanten. Hiertus- schen zet men later vroege bloemkool en voor dat deze zijn volle ontwikkeling heeft bereikt, is de sla reeds klaar. Desgewenscht kan men de sla door spinazie vervangen. Over andere practische combinatieteelten een volgende maal meer. NU PRONKERWTEN ZAAIEN! Iedereen kent wel de heerlijk riekende en zoo mooi bloeiende pronk- of siererwten (La thyrus odoratus). Op de zonnigste plaats in den tuin gezet bloeien ze heel lang en wat vooral van zoo'n groote waarde is, ze geven een overvloed van prachtige snijbloemen. In den regel zaait men de siererwten om streeks April, maar w:e ze zeer vroeg in bloei wil hebben, moet nu reeds iets gaan zaaien. Wij doen dit binnenshuis in een kistje met voedzame aarde, welke geregeld matig vochtig wordt gehouden. Dit moet men vooral niet vergeten. Want in de warme kamer is de aar de gauw droog en dan komt er van het zaaisel weinig terecht. Zijn de plantjes een paar cM. hoog, dan zetten wij ze voorzichtig elk in een potje, waarin ze blijven staan, tot ze half Maart op een beschut en zonnig plekje buiten kunnen worden gezet, hetzij op een akkertje om ze bij kippengaas of erwtenrijs te laten opgroeien, of wel tegen een muur op het Zui den, waar ze graag tegen touwtjes opklimmen. Op deze manier kan men de eerste Lathyrus reeds begin Mei in bloei hebben. Denk er om, dat Lathyrus buiten bij droog weer ook vol doende begoten moet worden, terwijl men af en toe wat slappe gier geeft of een weinig bloemenmest in het gierwater oplost. LEDENVERGADERING SUPPORTERS VEREENIGING ROOD-WIT. De Supportersvereeniging „Rood Wit" heeft een ledenvergadering in café „De Vriend schap" gehouden, welke zeer goed bezocht was. De voorzitter, de heer W. van Vlissingen, sprak hierover in zijn openingswoord dan ook zijn groote tevredenheid uit. Na langdurige besprekingen werd besloten om weer een clubblad te stichten. De heer G. Tromp werd aangewezen om den redactionee- len inhoud te verzorgen. Bij voldoende mede werking kan in Maart het eerste nummer tegemoet worden gezien. De heer Tromp en de voorzitter van „Beverwijk" riepen vervolgens de medewerking in van de leden, om het club blad tot een orgaan te maken, dat in de vereeniging niet gemist kan worden. Voorts bracht de heer Kossen dank aan het bestuur van de supportersvereniging voor het initia tief om weer een clubblad te verzorgen, dat gratis onder de leden verspreid zal worden. In de feestcommissie, die hierna werd ge kozen, namen zitting de heeren W. Meyer, voorzitter, R. Kaspers en S. Rumping, secre taris. De heer W. Meyer heeft vervolgens een uitvoerige uiteenzetting gegeven van dezen feestavond. Er werden nog enkele andere plannen besproken, doch de overgroote meer- derdheid was voor 't houden van 'n feestavond. Degenen, die voor Maart lid worden mogen den feestavond nog bijwonen. Na de rondvraag, waarvan een d«ruk gebruik werd gemaakt, heeft de heer Kossen nog woorden van waardeering gesproken tot het bestuur van Rood Wit, waarna de voorzitter deze geanimeerde vergadering sloot. SANTPOORT PROPAGANDA-FEESTAVOND. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Alg. Ned. Geh. Ont. Bond en het 5- jarig bestaan der afdeeling zelve, had de af deeling Santpoort van genoemden Bond Woensdagavond in „De Toorts" een propa ganda -fe esta vond georganiseerd, waarvoor de belangstelling grooter had kunnen zijn. Het propagandistische gedeelte van den avond was toevertrouwd aan den heer J. W. Vlind, terwijl de verzorging van het feestelijke gedeelte was opgedragen aan de jeugdgroep „Zonnebloem" uit Krommenie. De voorzitter der afdeeling, de heer Kaspers, riep den aanwezigen een welkom toe en sprak er z-ijn teleurstelling over uit, dat de belang stelling niet grooter was. Spr. hoopte, dat dit voor de leden een aansporing zou zijn, om de handen nog' meer aan den ploeg te slaan. Na dit openingswoord klonk een strijdlied en daarna was het woord aan den heer G. Frankfort, voorzitter der plaatselijke afdee ling van de Ned. Ver. tot afschaffing van Alc. Dranken, die de jubileerende afdeeling in het algemeen en den heer Kaspers in het bijzon der complimenteerde met het 5-jarig bestaan en daaraan den wensch vastknoopte, dat de afdeeling onvermoeid zou blijven strijden voor de biauwe beginselen. Een bestuurslid van de afdeeling IJmuiden van de S.O.V. bracht de gelukwenschen dier afdeeling over. Hierna trad de jeugdgroep „Zonnebloem" voor het voetlicht. Na het zingen van de „Zomiebloem-marsch" en een felicitatie-num mer trad één der meisjes naar voren om de afdeeling te feliciteeren. Zij deed haar ge- lukwensch van bloemen vergezeld gaan. De hierop volgende Molendans viel zeer in den smaak, ondanks het feit, dat ze door het kleine tooneel niet geheel tot haar recht kwam. „Hulde aan den A.N.G.O.B." en het tableau „Mijlpaal", beide betrekking hebbend op het 40-jarig bestaan van den A.N.G.O.B., waren van propagandistische waarde. Na dit optreden van „Zonnebloem" sprak de heer Vlind zijn propaganda-feestwoord. Spr. gaf een kort overzicht van het wezen en den strijd van den A.N.G.O.B. in de afgeloopen 40 jaar. Spreker ging in gedachten naar de tweede helft der 19de eeuw terug, toen de ge organiseerde strijd tegen het alcoholisme be gon. In dien tijd werden duizenden handar beiders uit hun zelfstandig bestaan opgeroe pen naar de fabriek, daar de stoom zijn in trede had gedaan. In vele opzichten werden te dien tijde de arbeiders door het kapitalisme uitgebuit. De menschen werden gedemorali seerd en velen geraakten aan den drank. Er was echter een lichtpunt: Ook het Neder- landsche proletariaat kreeg mooie idealen. De oppositie tegen het kapitalisme werd geboren en zij vatte o.m. onder de leuze „Een drinken de arbeider denkt niet en een denkende ar beider drinkt niet" ook den strijd aan tegen het alcoholisme, een kwaad, waardoor de heele maatschappij schade lijdt, iets, dat spr. met een schets van Leo Tolstoï aantoonde. Het eerste goede werk werd verricht door de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alc. Dranken, al streed deze aanvankelijk slechts als af- schaffingsvereeniging. Later volgde de leuze „Niet drinken niet schenken", welke leuze in December 1897 het eerst door den A. N. G. O. B. werd aangeheven. De A.N.G.O.B. is politiek en godsdienstig neutraal, zoodat er plaats voor allen is. Spr. zeide dit met nadruk, omdat ten onrechte wel eens anders is beweerd. De A.N.G.O.B. is een organisatie van plaatselijke af deelingen, aan welke vrijheid van handelen is toegestaan in zake het voeren van acties. De A.N.G.O.B. kan met tevredenheid op de achter hem liggende 40 jaar terug zien: Er is in dien tijd veel arbeid verricht, waaraan de jonge afdeeling Santpoort haar steentje heeft bijgedragen. Tenslotte wierp spreker nog een blik in de toekomst, Het snelverkeer neemt nog steeds in omvang toe en ook in dit verband moet de massa gewezen worden op het gevaar van het alcoholisme. En dan: Evenals in de 2e helft der 19de eeuw staat nu weer het productie-systeem voor een nieuwe phase. Het verschil is echter, dat er toen perspectieven geopend werden in ver band met het nieuwe productie-systeem, ter wijl thans de boel hopeloos vast schijnt te loopen. Daarom is het noodig, dat een krachtig geestelijk leven naar voren komt, om het menschdom te behoeden voor een totalen ondergang en daarom moeten wij juist nü de bewuste nuchterheidsgedachte propagee- ren, omdat zij een der hoeksteenen moet zijn, van die nieuwe geestelijke strooming. Na de pauze hield wederom de jeugdgroep de aanwezigen nog eenigen tijd op aangename wijze bezig. KINDERMIDDAG. Ongeveer 250 kinderen waren Woensdag middag naar „Zomerlust" getrokken, om daar de kmdermatinée van „Santpoorts Bloei" bij te wonen wel een bewijs, dat het bestuur dezer vereeniigng weet, waarvan de meisjes en jongens houden. Dezen middag had het bestuur Bert Brug man met zijn marionetten-theater uitge- noodigd en daar dit theater een goeden naam heeft, was het welslagen van den middag bij voorbaat verzekerd. Opgevoerd werd „De Tooverviool", een sprookjesgeschiedenis met zang en dans, verschijningen en verdwijnin gen, hocus-pocus enz. Van dit sprookjesspel is niet alleen door de kleinen genoten, doch ook de aanwezige moeders leefden met het spel der mooie pop pen geheel mede. Toen Prinses Juliana en Prins Bernhard ten tooneele verschenen, zon gen de meisjes en jongens uit volle borst het „Wilhelmus". „Santpoorts Bloei" kan aan de lijst van door haar georganiseerde geslaagde midda gen avonden er weer één toevoegen. /CUCEP/ LliJlINCENJ HOLLAND—AMERIKA LIJN. Delftdijk 16 van Rotterdam n. Vancouver. Volendam 15 van Rott. te New-York. Narenta, Vancr. n. Rott. 13 v. Los Angeles. Leerdam, 14 v. Houston te N.-Orleans. Lochkatrine 12 v. Rott. te Vancouver. Lochmonar, Vancr. n. Rott. 15 v. Cristobal. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom 16 v. W.-Afrika te Rotterdam. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk 16 van Bremen te Hamburg, vertrekt 17 naar Rotterdam. HALCYON LIJN. Maasburg 16 v. Vlaard. n. Narvik. Stad Schiedam 15 v, Pepel n. Rotterdam. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaaster kerk 16 v. Dairen te Rotterdam. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Euterpe, 16 Febr. van Amst. te Bordeaux. Juno, 16 Febr. van Malta te Alexandrië. Bodegraven 14 v. Corral te Talcahuano. Aurora 15 van Susak naar Dubrovnik. Deucalion, 15 v. Gibraltar te San Antonio Ganymedes, 15 v. Jaffa n. Haifa. Hercules, Bourgas n. Am6t. p, 16 Wight. Iris, 16 v. Hamburg n. Kopenhagen. Oberon 15 van Piraeus n. Calamata. Poseidon, Pto. Barrios n. Amst. p. 15 Azoren Trajanus, 14 van Beyrouth te Kiuluk. Triton 16 van Amst. te Hamburg. Achilles, Rott. n. Oran 14. 65 m. O.Z.D. van Land's End. Costa Rica, 14 v. Amst te Barbados. Mars, 16 v. Oran n. Genua. Merope, Marseille n. Amsterdam 1 (l.m.) 40 m. Z.W. van Ouessant. Iris, Hbg'. n. Kopenhagen p. 16 Holtenau. Venus. 16 v. Amst. n. Hamburg. KONINKLIJKE SHELL. Agatha, 11 v. Batavia te Balik Papan. MEYER EN CO'S SCHEEPVAART MIJ, Antenor, Japan n. Rott. 16 v. Singapore. Maron, 15 van Batavia te Amst. Benlawers, Hongk. n. Rott. 15 te Kohsichang Achilles (th.) 16 v. Kobe. Gleniffea- (th.) 15 te Londen, vertr. 19. Phrontis, Batavia n. Amst. 15 van Havre. Eurymedon, 15 v. Londen te Swansea. Phrontis, 16 v. Batavia te Amst. ROTTERDAMSCHE LLOYD Kota Nopan (th.) p. 16 (1 n.) Ouessant Soekaboemi (th.) 16 te Genua. Brastagi (uitr.) 16 te Sabang. Buitenzorg (uitr.) pass. 15 Kaap Bon. Dempo (uitr.) pass. 16 Suez. Kertosono (thuisr.) 16 van Padang. Blitar (uitr.) pass. 16 Finisterre, KON. HOLL. LLOYD. Salland (thuisr.) 1 v. Bahia. STÖOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan de Witt, 16 v. Amst. n. Batavia. Sembilan, 16 v. Amst. te Batavia. Chr. Huygens, 16 v. Batavia n. Amst. Enggano (uitr.) 16 v. Port Said. Marnix (th.) 15 v. Genua. Singkep, 16 v. Amst. te Londen. Madoera (th.) pass. 15 Gibraltar. Tabinta, N.-Orleans n. Djeddah 16 v. Suez. WIJKLIJN. Beverwijk, n. Hamburg p. 16 Ouessant. Proeftocht. Het. te Amsterdam nieuwgebouwde Noor- sche motorschip „Trafalgar" vertrok gisteren voor het maken van een proeftocht naar de Noordzee. Het schip keerde in den loop van den middag te IJmuiden terug, waar het de genoodigden heeft afgezet waarna het de reis voor de eerste maal aanvaardde. Gecharterd. In verband met het ongeval het s.s. „Pluto" van de K. N. S. M. te Amsterdam kort geleden overkomen, heeft genoemde reederij het Duitsche s.s. „Wilhelm Russ" gecharterd voor enkele reizen op Oostzeehavens. Het laatst genoemd schip arriveerde Zondag' j.l. van Hamburg te Amsterdam om aldaar te laden. 16 Februari: AANGEKOMEN. Statira m.s. Semarang Ransdorp m.s. Londen Mary m.s. Havre Trafalgar m.s, Noordzee 15 Februari: VERTROKKEN. Ask s.s. Stockholm Dioné s.s. Caen IJstroom m.s. Leith St. Annaland s.s. Immingham 16 Februari: Vliestroom s.s. Huil Queenworth s.s. Gent Trafalgar m.s. Nooi'dzee Johan de Witt s.s. Batavia Trafalgar m.s. Pacific Remark m.s. Poole FRANSCH PASSAGIERSSCHIP VAN STAPEL GELOOPEN. SAINT' NAZAIRE, 15 Februari. Vanmid dag is de „Pasteur", een passagiersschip van de Fransche handelsmarine van stapel geloo- pen. Het schip meet 30.000 ton en zal 25 tot 27 knoopen moeten loopen. Het is bestemd voor den dienst op Zuid-Amerika. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 16 Febmari. Ondertrouwd 16 Februari: H. J. van 't Hoff en H. J. Faber; H. J. van Ovei'dijk en A. Th. M. Swinkels; J. C. H. Hamers en C. E J. Smit; J. H. van Wijland en H. M. Willems; K. Mandemaker en M. I. Minkley; J. Bongert- man en M. van Maasdam. Getrouwd 16 Februari: J. H. Mol en A. M. van Assema; J. Bleeker en J. C. de Groot; P. M. Kramer en M. A. Sprang; L. Smit en Chr. Opbroek; D. G. de Moes en E. G. Lukosehus; R. Hinlopen en M. R. van Ronnen; G. de Jong en E. van Slooten. Bevallen 12 Februari: L. Verzijl—Greebe, d.; 15 Februari: M. M. Seggelink—Kienjet, z.; M. F. Maas—Wamsteker, z.; M. M. Langelaan— van Stijn, z.; 16 Februari: J. Lucke—Leijen, d.; IJ. de HaanEngelsman, z. Overleden 13 Februai'i: E. Geers, 59 j., Kle- verparkweg; 14 Februari: M. E. Keijsper— Keesen, 73 j„ Hagestraat; 15 Februari: H. BoeiTigter, 74 j., Wolstraat; J. J. Pettersson, 12 j., Spaarnwouderstraat; J. C. Noorland—Al- bers, 78 j„ Waarderweg; E. Moorhoff, 73 j., Viersterrenstraat; J. Kestens, 72 j., Jansweg.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5