Hitier voor den Duitschen Rijksdag. HET NIEUWE AVONDBLAD Anthony Eden afgetreden. Geen nieuwe politieke gezichtspunten. Duitschland erkent Mandsjoekwo. IJMUIDEN SANTPOORT Een koopje. Geschil met Chamberlain. Lord Halifax opvolger? BEVERWIJK CASTRICUM 23e JAARGANG NO. 94 MAANDAG 21 FEBR. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12»/t ets., per maand 50 cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—6 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim 1100.één lid duim f 50.alle leden wijsvinger I 60. één of twee leden wijsvinger 25—, alle leden anderen vinger 15—, één of twee leden anderen vinger 5—, arm- of beenbreuk 30—, enkelbreuk 15—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IN de rede, die Adolf Hitler gisteren voor den Duitschen Rijksdag heeft gehouden, heeft de Führer een overzicht gegeven van wat in de afgeloopen vijf jaar onder het nationaal-socialisme tot stand is gekomen, de huidige positie van het Duitsche Rijk in de wereld be sproken en een blik in de toekomst geworpen. Hitier keerde zich zeer scherp tegen dat deel der buitenlandsche pers, dat z.i. de toestanden in Duitschland verkeerd weergeeft en op deze wijze de goede verstandhouding tusschen de volken verstoort. Over de veranderingen in de Duitsche legerleiding zeide de Führer, dat een aantal legerleiders is afgetreden, uitsluitend om plaats te maken voor jongere krachten. Hitier herhaalde de Duitsche eischen tot teruggave van het koloniaal bezit en bevestigde Duitschland's standpunt tegenover het bolsje wisme, dat zijn uitdrukking vond in het anti-Kominternverdrag met Italië en Japan. Duitschland zal niet meer in den Volkenbond terugkeeren, maar blijft bereid tot samenwerking met de andere mogendheden. Hitier deelde voorts mede, dat Duitschland Mandsjoekwo zal erkennen. Hij bracht tenslotte dank aan Schuschnigg voor zijn medewerking aan het herstel der Duitsch-Oostenrijksche banden. De rede van den Führer duurde pl.m. drie uur. De Rijksdagzitting van Zondag had plaats, ln de Kroll Opera te Berlijn, die voor deze ge legenheid feestelijk versierd was. Zij werd bij gewoond door de leden van het Duitsche kabi net en het diplomatieke corps. Op de perstri bune bevonden zich meer dan 100 buitenland sche journalisten. Op het vastgestelde tijdstip opende generaal - veldmaarschalk Goering de vergadering. Hij gaf dadelijk het woord aan den Führer tot het afleggen van de verklaring der rijksre- geering, welke als eenig punt op de agenda van den rijksdag stond. Twee redenen voor de bijeenroeping. Aan zijn rede ontleenen wij „Dat de Rijksdag tegen vandaag is bijeenge roepen, is te verklaren uit twee redenen: te)? eerste heb ik het juist geacht eenige persoon lijke mutaties niet voor, doch na den 30sten Januari uit te vaardigen en ten tweede leek het mij noodig op een bepaald gebied van onze buitenlandsche betrekkingen tevoren nog een dringend noodzakelijke opheldering te geven. Want gij allen verwacht met recht, dat op zoo'n dag niet alleen een terugblik in het ver leden, doch ook een blik op de toekomst wordt gegeven. Deze beide zaken vormen dan ook de taak en den inhoud van de redevoering, die ik vandaag tot u zal houden. De dag, waarop ik als chef van de grootste Duitsche oppositie-partij het huis aan de Wil- helmplatz binnenging en het als Führer en als kanselier der natie verliet, was een dag van ommekeer in de geschiedenis van ons volk, toen, thans en voor altijd. Allen zijn 't er over eens en allen is het duidelijk: de 30e Januari 1933 vormde de afsluiting van een tijdvak en den aanvang van een nieuw. Ondanks de waarlijk voorbeeldlooze discipli ne en terughoudendheid, welke de nationaal- socialistische beweging bij de ten uitvoerleg ging van haar revolutie in acht nam, hebben wij het kunnen beleven, dat een zekere bui tenlandsche pers het nieuwe rijk met een vloed van leugens en laster overgoot, Vooral ln 1933 en '34 konden wij steeds weer zien, dat staatslieden, politici of journalisten in onze zg. democratische landen zich genoopt voelden niethoden en maatregelen der nationaal-socia- listische revolutie te critiseeren. Wanneer wij in de afgeloopen vijf jaren op ongeveer dezelfde wijze zouden hebben huisge houden als de wereldburgers van Sovjet-Rus- sissche, Sovjet-Spaansche afkomst, dat wil dus zeggen Joodseh ras, dan zou 't ons niet gelukt sijn uit het Duitschland van het diepste ma- terieele laagtepunt een land te maken van raa- terieele orde en algemeenen herbloei. Toen op 30 Januari de overleden rijkspresi dent mij het kanselierschap overdroeg, was alleen reeds van economisch standpunt bezien de toestand van het rijk bijna geheel zonder vooruiticht. Er moest met heele maatregelen begonnen en onmiddellijk gehandeld worden. Wie zich verplicht gevoelt tot de taak in een dergelijk uur de leiding van een volk op zich te nemen, is niet aan de wetten van parlementai re gewoonte verantwoordelijk, of verplicht tot bepaalde democratische opvatting, doch uitsluitend aan de hem opgelegde zending. En wie die missie dan stoort is een vijand van het volk om het even of hij deze verstoring begaat als bolsjewist, als democraat, als revolution- naire terrorist of als reactionnaire fantast. Wanneer Duitschland thans economisch ge red is, dan dankt het Duitsche volk dat slechts aan zijn eigen leiding en aan zijn eigen ar beid. Het buitenland heeft daaraan in het ge heel niet bijgedragen. Hitier besprak vervolgens zeer uitvoerig de economische resultaten van het nationaal- socialisme, waarbij hij gedetailleerde cijfers gaf. Stijgend handelsverkeer. Deze enorme werkzaamheid op econo misch gebied vindt ook haar uitdrukking in den touitenlandschen handel, zeide Hitier. Zonder dat wij hebben deelgeno men aan economische wereldconfe renties, zonder dat wij in het bezit zijn van die geweldige economische mogelijkheden van andere wereld- mogendheden, is het ons gelukt den buitenlandschen handel wat invoer betreft van 4.2 tot 5.5 milliard en wat den uitvoer betreft van 4,9 tot 5,9 milliard te brengen. (Zie ook elders in dit nummer). NEDERLANDSCHE BOND VAN ABSTINENT STUDEERENDEN. Interessante voordracht van Br. v. Leusen. Zaterdagavond hield «de afd. Velsen van bo- vengenoemden bond een avond in het Ver. Gebouw der Vrijz. Hervormden. De heer P. Vis opende met een kort welkomstwoord waarin hij het doel van de lezingen uiteenzette, n.l. het wekken van belangstelling voor de kunst en haar voortbrengselen. Dr. A. J. van Leusen droeg daarop voor uit het werk van mevrouw Henriëtte Roland Holst: spr. had hiervoor gekozen het laatste werk van deze schrijfster, het „Gedroomd Ge beuren", dat zij heeft geschreven naar aan leiding van een prijsvraag der A.V.R.O. De dichteres laat hierin zien hoe allen, boeren, burgers, arbeiders enz. elkaar noodig hebben en aanvullen, hoe ieder heen en weer getrok ken wordt door krachten ten goede en ten kwade, in haar dichtwerk voorgesteld door de Eeuwige Bouwer en de Eeuwige Slooper: in dezen strijd wint tenslotte de eerste terwijl de Eeuwige Slooper het veld ruimt. Na deze voor dracht, die met zeer veel aandacht werd ge volgd. dankte de heer P. Vis nog den speker, waarna men uiteenging. R.K. BOND VAN GROOTE GEZINNEN. Hedenavond houdt de afdeeling IJmuiden Oost van den R.K. Bond van Groote Gezinnen een vergadering in het St. Fidelisgebouw. De medisch adviseur, dr. R. v. d. Veldt, zal daar spreken over het onderwerp: Moderne voeding. Om ieder ouder in de gelegenhc: te stellen deze belangrijke causerie te hoorei: wordt deze vergadering toegankelijk gesteld voor katholieke niet-leden. afdeeling Noord-Holland heeft behaald, en mede doordat haar tien spelers individueel in training zijn geweest, gelooven wij, dat de D. C. IJ.'ers op het sterke G. S. minstens een gelijk spel zal behalen. Op 8 Maart wordt in Kennemerhof de return match gespeeld. De winnaar van deze twee wedstrijden komt in de finale. DAMCLUB T. O. P. De uitslagen van de voor de onderlinge competitie gespeelde wedstrijden zijn als volgt: Om het damkampioenschap van Nederland. Ligthart wint van De Graag. Het jaarlijksch damtournooi om het kam pioenschap van Nederland is Zondag in Hotel Parkzicht begonnen. De uitslagen van de eerste ronde luiden: P. J. v. DartelenJ. H. Vos 02 B. DukelF. Raman 11 A. LigthartDe Graag 20 C. SuykW. Rustenburg 11 A. K. W. DammeC. J. Lochtenberg 11 R. C. KellerC. Kinnegin 20 Na een gelijk opgaande opening, leek het er in het middenspel zeker niet op, dat Van Dartelen van Vos zou verliezen. In de klassie ke middenstelling verraste Vos den Haarlem mer met stukoffer. Bij analyse bleek dat de kroonschijf van Van Dartelen niet naar 43 maar naar 42 gespeeld moest worden. Met een stuk vóór kwam Van Dartelen in een ver loren stelling en na een lang eindspel won Vos. Ligthart dacht reeds in de opening een combinatie te forceeren, doch hij kwam een schijf achter. Een compensatie kreeg de D. C. IJ. er in een moeilijke en kansrijke stelling. Dit bezorgde den Heusdenaar inderdaad de nederlaag, want in den gevorderden gecom- pliceerden stand, kreeg Ligthart gelegenheid slagzet te nemen en direct te winnen. C. Suyk had het tegen Rustenburg zeer moeilijk, doch hij wist een mooie remise af te dwingen. Dukel speelde tegen Raman een regelma tig openingsspel. In het middenspel had Ra- man moeilijk spel; hij nam met beide handen de ruil aan, die hem met twee stukken in de minderheid remisekansen gaf. Na een lang eindspel wist Raman ten slotte remise af te dwingen. Zaterdag en Zondag zullen de wedstrijden te Amsterdam worden voortgezet. OM HET CLUBKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De hoofdklasse-competitie van den N. D. B. is thans zoover gevorderd dat de kampioenen in onderstaande afdeelingen bekend zijn: Afd. Amsterdam, Gezellig Samenzijn. Afd. Noord-Holland, Damclub IJmuiden. Afd. Den Haag, D. I. O. Afd. Utrecht, Utrechts Damgenootschap.. Afd. Rotterdam, Constant. De beslissing in het Oosten is nog niet ge vallen. Voor 24 Februari a.s. heeft de competitie- leider het volgende programma vastgesteld: te Amsterdam G. S.D. C. IJ., te Rotterdam ConstantD. I. O., te Utrecht U. D. G.Het Oosten. De return wedstrijden worden op 8 Maart gespeeld. Zoo zal het D. C. IJ.-tiental Donderdag avond in het clubgebouw van „de club der meesters" zijn eersten wedstrijd spelen om het landskampioenschap. Reeds 2y% maand is D. C. IJ. kampioen harer afdeeling en na dien tijd heeft zij geen clubwedstrijd meer speeld. Dit is ongetwijfeld een handicap vöor de ploeg in haar geheel. Jammer is het tevens dat D C. IJ. een ha rer beste spelers, n.l. H. Buis voor de komende vare wedstrijden zal moeten missen. Buis is n.m. door ziekte gedwongen voorloopig nog rust te nemen. Gezien het fraaie succes, dat D, C. IJ. in de Groep I: J. v. d. Aar.R. v. d. Kooi 1—1 W. Koster—H. Makx 2—0 Groep II: J. Diemeer—P. Castricum 2—0 B. PostmaJ. Qist 2—0 H. Oortwijn—P. Castricum 0—2 J. SixTh. v- d. Laan 0—2 J. DiemeerW. de Smit 0—2 B. PostmaJ. Zonneveld 2-0 VOETBALWEDSTRIJD. Santpoort ontving gisteren S. J. C. Al spoe dig hadden de bezoekers na snelle doorbraken een 20 voorsprong. Hoewel Santpoort in het veld niet zwakker was, duurde het toch vrij lang, alvorens Kaldenbach een tegenpunt maakte. Met de rust was de stand echter al weer 31 en spoedig na de hervatting leidde J. C. zelfs met 41. Tien minuten voor het einde bracht Rama kers met een vliegend schot den stand op 42, waarna Ruygrok er voor zorgde, dat S. J. C. met een 52 overwinning huiswaarts kon keeren (Een chauffeur te Boedapest heeft in een bank van leening voor 8 pengö een oude viool gekocht, die bij onderzoek een Stradivarius bleek te zijn mfit een waarde van 20.000 pengö.) De wereld is vol nieuwsgevallen. Maar hier is een verhaal uit velen, ZooaJs men onder deze allen. Niet vaak op de viool hoort spelen. De man, die in .een bank van leening Dit voordeeltje heeft aangetroffen, Verdient, naar mijn bescheiden meening De commentaar: je moet maar boffen. Hier is, bezien van nieuwe zijde, 't Bewijs weer, hoe muziek in 't leven, Vooral in zorgelijke tijden, Een mensch weer troost en vreugd kan geven, Er zit muziek en satisfactie In zulk een koop, 't zou mij ook lijken. Een enkle maal door zoo'n transactie Met een fortuintje te gaan strijken. Hoe aar'dig 't zij om te chauffeeren, 't Moet muzikaal nog al wat schelen, Wanneer j' in plaats van claxonneeren, 'n Eerste viool kunt gaan bespelen. In dezen tijd meenen de menschen, Dat z' om succes te kunnen boeken. Het, bij het uiten van hun wenschen, In veel lawaai wel moeten zoeken. Maar wil men goed uit d' oogen kijken, Dan is verlichting van de zorgen. Ook met 't viooltje te bereiken, Dat heel lang bloeide in 't verborgen. P. GASUS. Te volgen politiek tegenover Duitschland en Italië de oorzaak. Gisteravond heeft de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Anthony Eden, nadat het kabinet dien dag tweemaal bijeen geweest was, zijn ontslag ingediend. De oorzaak van dit be sluit ligt in het ernstige geschil dat tusschen Eden en den premier Neville Chamberlain gerezen is over de tegenover Italië en Duitschland te volgen politiek. Ge lijk met Eden is de onderstaats secretaris van buitenlandsche za ken, Lord Cranborne, afgetreden. Beide ontslagen zijn aanvaard Als opvolger van Eden v -jt Lord Halifax genoemd. Tijdens eerste kabinetszitting hebben de pre mier en verscheidene ministers getracht Eden over te halen op zijn besluit om af te treden, dat hij des morgens reeds medegedeeld had, terug te komen. Aan het einde van de verga dering was Eden niet overtuigd, maar gaf hij toe nog eenige oogenblikken te zullen naden ken. Eden begaf zich toen naar het Foreign Office, waar hij van gedachten wisselde met eenige zijner rechtstreeksche medewerkers. Iets meer dan een uur later keerde hij terug naar zijn collega's en deelde mede, dat zijn besluit onherroepelijk was. De vraag doet zich thans voor, of de ministers, die ten aanzien van de bui tenlandsche politiek de opvattingen van Eden deelen, zijn voorbeeld zullen volgen. Eden zelf heeft, naar men meent te weten, alle moeite gedaan om te voorkomen, dat een kabinets crisis uit zijn aftreden zou voort vloeien. Het schijnt, dat de nationaal liberale ministers hierover beraad slaagd hebben. Ingeval het aftreden van Eden geen kabi netscrisis tengevolge heeft en dus alleen de kwestie van zijn vervanging gesteld wordt, acht men het zeker, dat Lord Halifax zijn in trede zal doen in het Foreign Office. Aange zien Lord Halifax geen zitting heeft in het Lagerhuis, zou dan Chamberlain de buiten landsche politiek der regeering in dit Huis verdedigen. Volgens sommige kringen is het ook mogelijk, dat Chamberlain zelf de portfeuilles van bui tenlandsche zaken neemt. Eden heden voor het Lagerhuis. Eden zal vandaag in het Lagerhuis een ver- klraring afleggen, welke gevolgd zal worden door een verklaring van Chamberlain, die een verdaging van het Huis zal voorstellen. Waar schijnlijk zullen hierop debatten volgen. (Zie ook elders in dit nummer). RENNERSCLUB „KENNEMERLAND". De Beverwijksehe Rennersclub „Kennemer- land" hiejd Zondag een klassementsrït over 33 K.M. in 3 ronden. De uitslagen waren: A-klasse: 1 B. Glas 11 punten; 2 A. Duine- veld 9 pnt., 3 C. Moerkerk 7 pnt.; 4 H. Ouds hoorn 2 pnt.; 5 J. Leguit. Tijd 61 imn. 4 sec. B-klasse: 1 A. Drenth, 12 pnt., 2 G. de Weers 6 pnt., 3 S. Hollander 6 pnt., 4 W. Koomen 5 pnt.. 5 Jb. Smit 2 pnt. C-klasse: 1 J. Berkhout 12 pnt., 2 G. Bak 6 pnt., 3 G. Kwantes 6 pnt., 4 S. Terbraak 5 pnt., 5 A. Mooy, 1 pnt. Tijd 61 min. 19 sec. Voor de e,erste maal werd een proef ge nomen met een rit voor junioren, leeftijd 1213 jaar. Gereden werd over een afstand van 10 K.M. met den volgenden uitslag: 1 D. Mooij. 2 T. Jongejans, 3 P. Sikkes. A.s. Zondag houdt Kennemerland een sprintrit 500 Meter. Anthony Eden. C.S.V.-NIEUWS. C.S.V. speelde Zondag een vriendschappe- lijken wedstrijd tegen Koedijk en won zij het ook niet zonder moeite met 32. Voor de competitie was de uitslag van de ontmoeting O.F.C.Zaandijk 2 voor C.S.V. van veel belang. De wedstrijd eindigde in een 11 gelijk spel. waardoor Zaandijk voor de eerste plaats werd uitgeschakeld. O.F.C. moet nog twee lastige uitwedstrij den spelen, die mogelijk nog wel eenige ver- liespunten tot gevolg kunnen hebben. C.S.V. kan gelijk niet O.F.C. eindigen, waar door eventueel een beslissingswedstrijd noodig zou zijn.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1