33 SCHOPENHAUER, DE „OUDE HEER VAN FRANKFORT. Eerste ton— voor Artis binnen leegde gearresteerde Honderdvijftig jaar geleden geboren. Pessimist en vrouwenhater POPULAIR zal de -wijsbegeerte wel nim mer worden. Het ligt ook niet in haar aard en niet in dien van de moderne wereld. Maar als er één filosoof is. die de populariteit althans benadert, is het Arthur Schopenhauer, de „Oude Heer" van Frankfort d Main. Namen als Kant en Hegel worden met verschuldigden eerbied en een geleerd gezicht uitgesproken, terwijl in stilte gedacht wordt: vreeselijk knap. maar mij te moeilijk. Van Schopenhauer echter weten de meesten wel meer: die vrouwenhater! En inderdaad, hij heeft onaangename dingen gezegd over het schoone geslacht, maarniet minder on aangename over de mannen, die zich dan toch steeds maar weer lieten inpalmen! Overigens vormen die losse opmerkingen over de vrouw geenszins het kenmerkende van Schopen hauers filosofie. Wél hebben zij, tijdens zijn leven de aandacht op hém gevestigd, nadat zijn vroegere boeken, waaronder zijn hoofd werk. doodgezwegen waren. Zoo zal hij wel ten eeuwigen dage „de vrouwenhater" blijven. Schopenhauer. Toch is er nog een andere reden voor de grootere bekendheid van Schopenhauers wijs begeerte: de duidelijkheid en ongekunstelde directheid van zijn betoogen. Zijn werk is ook voor den leek goed te begrijpen, zoodat de vak- menschen hem wel eens geringschattend een dilettant hebben genoemd. Wat hij, in den on- gunstigen zin, zeker niet geweest is. Honderdvijftig jaar geleden Schopen hauer werd op 22 Februari 1788 te Danzig ge boren beleefde de wijsbegeerte een tijdperk van kolossale activiteit, vooral in Duitschland. Emanuel Kant had met zijn nieuwe ideeën een ware omwenteling te weeg gebracht. Fichte, Schelling en Hegel voerden zijn leer tot de uiterste consequentie. Tegelijkertijd verkondig den Jacobi. Schleiermacher en anderen hun geloofsfilosofie. De strijd tusschen deze twee richtingen, tusschen geloof en rede, woedde op zijn hevigst, toen de jonge Schopenhauer zich op de wijsgeerige studiën wierp. Van beide kanten was reeds vrijwel alles gezegd, wat te zeggen was. alles ten einde gedacht. Er viel niet veel nieuws meer te verkondigen in de oude systemen. Schopenhauer echter sloeg een geheel anderen weg in. De rede noch de openbaring is het beginsel der wijsheid, maar het is de wil, die alles beheerscht, zoo leerde hij. Wij worden gedreven door een onbewust streven, waaraan niet te ontkomen is. In de chemische en physische verschijnselen, in de planten- en dierenwereld en bij de menschen. overal toont hij de alleenheerschappij van den Wil aan. De Wil tot het Leven is sterker dan alles, gaat ook het intellect te boven. Want kijk maar eens naar den ontzettenden ge moedstoestand van een ter dood veroordeelde, zegt hij en naar de kracht, waarmee iemand, al had hij nog zoo'n ongelukkig leven, zich tegen den dood verzet. Die Wil, die zoo sterk is, komt evenwel voort uit een behoefte, een gebrek, waarover men smart gevoelt. Eerst wanneer men zich geheel aan den wil kan onttrekken, komt er een einde aan alle smar ten. De kunst en vooral de muziek kan dit geluk teweegbrengen. Door de kunstgenieting wordt men altijd nog slechts voor korten tijd bevrijd van het pijnlijke willen en be- geeren. Maar het hoogste ideaal vond Scho penhauer toch wel in het boeddhistische ..nirwana", waarin de wil tot het leven vol komen opgeheven is. De invloed, die Schopen hauer van de Indische godsdiensten heeft ondergaan, is dan ook buitengewoon groot. De natuurlijke consequentie van Schopen hauers theorie is het troostelooze pessimisme, dat uit al zijn geschriften spreekt. Immers steeds streven wij naar iets, dat wij ontberen, hetgeen ons smart veroorzaakt. Bereiken wij echter, wat wij wenschen, dan vallen wij ten prooi aan een grenzenlooze verveling. Tus schen verdriet en verveling worden wij heen en weer geslingerd. Het pessimisme is een veel voorkomend ver- schijnsel in den tijd der Romantiek, waarin Schopenhauer leefde. Uit de gedichten van tal van romantische kunstenaars klonk dezelfde toon van somberheid en melancholie, zij het dan dat de dichters slechts hun stemming uitvierden en hun pessimisme niet streng filosofisch beredeneerden als Schopenhauer deed. Maar de tranen vloeiden wel in breede stroomen door de literatuur van het eind der 18de en het begin der 19de eeuw. Goethe's werther, de Oden van Klopstock en de Night Thoughts van Young, droef-sentimenteel allen, zijn als voorbeelden te noemen. Maar veel sterker verwant met Schopenhauers som bere filosofie zijn de gedichten van zijn tijd genoot Lord Byron. De helden van Byron zijn m hun reddelooze eenzaamheid, hun gevoel van hartgrondigen afkeer van de wereld, hun diep besef van ongelukkigheid juist zooals Schopenhauer den mensch zag. Het filosofisch pessimisme van den Frankforter wijsgeer komt merkwaardig overeen met de beroemde „By- ronic mood" van den Engelschen romanticus. Op dit pessimisme zonder eenige hoop heeft Schopenhauer een bijzonder schoone ethiek opgebouwd. Dit leven op de ongelukkigst denkbare al ler werelden was immers niet alleen hem, maar tevens al zijn medemenschen bescho- Voor hen moest men dus een diep medelijden koesteren, een medelijden, waardoor men iedereen zou vergeven, iedereen zou eerbie digen en iedereen zou helpen. Gedreven door dit allen omvattende medelijden zou men slechts gerechtigheid en menschlievendheid kunnen betrachten. Schopenhauers karakter. De man, die dit uitzonderlijke filosofische stelsel opbouwde, is een merkwaardige figuur geweest. Een moeilijk, eenzelvig mensch met een somber karakter, reeds van nature ge neigd tot het pessimisme, dat zijn leer en zijn geheel^ levenshouding zoozeer beheerseh te. in sommige perioden van zijn leven ver ergerde zijn somberheid tot een ziekelijke af wijking. Daarbij leed hij aan hevige angst psychosen. die zijn bestaan zoo nu en dan schier ondraaglijk maakten. Niettegennstaan- de deze omstandigheden en ondanks de te leurstelling over zijn aanvankelijke misken ning bleef Schopenhauer gestaag doorwer ken, zoodat hij bij zijn dood 21 September I860 een zeer omvangrijk oeuvre naliet. Het belangrijkste van al zijn werken is wel „Die Welt als Wille und Vorstellung" (1819), waarin eigenlijk zijn geheele wijsbe geerte is samengevat, het resultaat van zijn filosofische studiën, die hij eerst na den dood van zijn vader (1805) had opgevat. Want de oude Schopenhauer, een vermogend koopman van Hollandsche afkomst, had zijn zoon voor den handel bestemd. Arthurs opleiding ging dan ook geheel in die richting. Ter voltooiing hiervan maakte hij een langdurige reis door bijkans alle landen van Europa, welke on getwijfeld zijn wereldvisie sterk heeft be- invloed. Miskenning. Zijn eerste filosofische publicaties verwier ven niet de aandacht, die zij verdienden. De officieele wetenschappelijke wereld negeerde den onafhankelijken, maar oprechten jonge man geheel. Weliswaar was Goethe, voor wien Schopenhauer een groote bewondering koesterde, enthousiast over „Die Welt als Wille", maar hij ondernam niets om het werk meer bekendheid te geven. Schopenhauer maakte in dezen tijd een reis door Italië, die niet minder dan zeven jaar duurde. Reeds tijdens zijn verblijf in het land „wo die Zitronen blühen" werd de wijsgeer ge kweld door abnormale neerslachtigheid en angst. Na zijn terugkeer in Duitschland werd zijn toestand er niet beter op. Nog steeds bleef de reactie op zijn werk uit. zoowel van de zijde der filosofie-professoren als van het groote publiek. Bij deze deceptie voegde zich allerlei tegenslag in zijn particuliere leven, deels van financieelen, deels van anderen aard. Een proces, waarin hij gewikkeld werd, verloor hij, een deel van zijn vermogen ver dween door speculaties en tenslotte stierven achtereenvolgens zijn moeder en zijn zuster, welke laatste vooral bijzonder door hem ge acht werd. Vrees voor de cholera-epidemie deed hem in 1831 uit Berlijn naar Frankfort vluchten, waar hij tot zijn dood zou blijven. Ook hier veroverde hij aanvankelijk niet de vooraanstaande plaats in de wetenschappe lijke wereld, die hem toekwam. Pas in 1851, met de uitgave van zijn „Parerga und Para- lipomena" kwam de keer ten goede. De be kende scherpe aforismen over de vrouwen, die in dit werk voorkwamen, brachten spoe dig zijn naam op aller lippen en bezorgden hem de faam een vrouwenhater te zijn. Maar al is die vrouwenhater nooit getrouwd ge weest, toch bleek ook hij niet onkwetsbaar voor de aanvallen der liefde. In Berlijn had hij een langdurige verhouding met een ae trice, die hij nog in zijn testament bedacht. Ook in Italië schijnt hij een liefdesavontuur gehad te hebben, dat zelfs zijn ontmoeting met Byron, den map. die ondanks alle mo gelijke verschilpunten, juist in zijn melan cholie zoo met hem overeenkwam, verhin derde. Over dit incident brengt hij openhar tig verslag uit aan een vriend. Hij vertelt, hoe hij van Goethe een introductie bij Byron gekregen had en op het punt stond hiervan gebruik te maken. Tijdens een wandeling met zijn Dulcinea op de Venetiaansche Lido echter snelde de Engelschman hen te paard voorbij, waardoor de Italiaansche schoone zoo in vervoering geraakte, dat zij den ge- heelen dag over den beroemden dichter bleef spreken. Hetgeen Schopenhauer deed beslui ten, uit vrees voor jalouzie, van zijn bezoek af te zien! Hoe het ook zij, zijn uitvallen tegen de zwakke sexe hadden het goede gevolg, dat ook zijn andere boeken thans eindelijk ruime mate een afzetgebied vonden. De „Oude Heer" van Frankfort was een be roemdheid geworden. Dien grooten naam heeft hij behouden tot op den huidigen dag. En terecht, want in dien men zich niet laat afschrikken door zijn weinig opgewekte ideeën, dan is in zijn wel ken een schat van wijsheid envan schoonheid te vinden. Immers in Schopen hauer leefde behalve de wijsgeer ook de kunstenaar. In de wijsbegeerte van zijn tijd is Schopen hauer een alleenstaande figuur gebleven. Hij heeft geen school, geen kring van leerlin gen om zich heen gevormd. Zoo eenzaam als hij in zijn leven was, zoo eenzaam bleef hij in de filosofie. Hij is «r niet minder interes sant om. R. H. J. PFAFF. .Prinses Beatrix een volkomen gezonde baby" Het communiqué van dr. J. de Groot van gistermiddag luidt: „De gezondheidstoestand van H.K.H. Prin ses Juliana is thans volkomen normaal. Het kraambed heeft ook verder een geheel onge stoord verloop gehad. H.K.H. voelt zich zeer goed en heeft heden reeds eenigen tijd in de buitenlucht vertoefd. Hiermede is het laatste medisch bulletin over H. K. H. verschenen. De medische zorg voor H.K.H. Prinses Beatrix is verder opgedragen aan dr. Carstens, kinderarts. Deze heeft na onderzoek kunnen bevestigen dat de jeugdige Prinses een volko men gezonde baby is. De voeding, welke een geheel natuurlijke is. gaat volkomen naar wensch. Prinses Beatrix heeft aan het einde der eerste week het geboortegewicht, dat 3450 gram be droeg, reeds overschreden, terwijl de wekelijk- sche toeneming in gewicht boven het gemid delde is gebleven. Prinses Beatrix weegt thans 3930 gram." Drie Duitsche legervliegtuigen gedaald. Zaterdagmorgen te ruim half elf hebben twee Duitsche legervliegtuigen van het type jachteskader. na eenigen tijd boven Heeren veen te hebben gecirkeld, in het naburige Nieuwe Schoot, gemeente Heerenveen, een noodlanding gemaakt. Bestuurders van de toestellen zijn resp. ober lt. van Rettberg en ober gefreiter Weiss. Zij verklaarden om kwart voor tien Duit sche tijd uit Dortmund te zijn vertrokken en wegens benzinegebrek te hebben moeten dalen. De gemeentepolitie waarschuwde de mare chaussee te Heerenveen, die de vliegtuigen onder bewaking heeft gesteld en de bestuur ders per auto heeft mede genomen naar de marechausseekazerne te Heerenveen, waar zij in voorloopige bewaring zijn gesteld in afwach ting van nadere instructies van hoogerhand. Een derde vliegtuig, dat bij deze twee toe stellen hoorde, is later te Hemrik gedaald. De inzittende soldaat-vlieger is aangehouden. Heden zou vanwege het departement van Defensie een onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak van de landing der vliegtuigen. Tot dan blijven de vliegers en de machines onder bewaking. De vliegers zijn niet in ar rest, maar staan onder contróle. Het Artis Reddings Comité deelt ons mede de eerste honderd duizend gulden te hebben bereikt. Vol goede verwachting zet het zijn actie ten bate van Art.is voort. Prinses Juliana vertoefde buiten. Soestdijk, 21 Febr. '38. Dr. J. DE GROOT. Het Prinses Beatrix-fonds. Het bestuur van het Prinses Beatrixfonds deelt mede, dat reeds een groot aantal giften in dit fonds werd gestort, waaronder een be langrijke gift van Prinses Juliana. In het geheel werd reeds bijna f 7000 bijeen gebracht. Strijdmiddel tegen oorlogsschepen. Een militaire uitvinder, Lester Barlow ge naamd, heeft voor de marinecommissie uit het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden een beschrijving gegeven van een nieuw soort luchtaanval, namelijk met „luchtmijnen". Barlow heeft verklaard, dat het mogelijk zal zijn doeltreffende aanvallen te ondernemen op alle soorten oorlogsschepen. Hij voegde hier nog aan toe. dat de luchtmijnen in een soort gelijke verhouding staan tot de lucht boven 't water aLs de zeemijnen onder de oppervlakte. Barlow beweerd verder, dat. 1200 bomlbairde- ments-vliegtuigen. die naar hij zeide gekocht kunnen worden voor den prijs van een super slagschip met luchtmijnen een gebied van de grootte van het district Columbia in vijf mi nuten zouden kunnen verwoesten. De opera ties zouden volvoerd kunnen van een hoogte van 4.500 tot 6.000 meter, buiten het bereik van het krachtigste luchtafweergeschut. In de marine-commissie is voorgesteld een deel van de vijftien millioen dollar, welke be schikbaar is voor het nemen van proeven, te gebruiken voor het pa-obeeren van de lucht- mijn. Het departement van marine heeft evenwel medegedeeld, dat Barlow zijn uitvin ding nog niet aan het departement van ma rine, noch aan het departement van oorlog heeft aangeboden. Hij heeft zijn denkbeeld nog niet geheel uitgewerkt. Utrechtenaar spionnage? Geen goede inlichtingen in Duitschland te krijgen. Een speciale verslaggever meldt ons uit Ko blenz inzake den aldaar gearresteerden ge- pensionneerden officier-vlieger der marine, A. van Alphen, uit Utrecht: het volgende: Ons is gebleken, dat de Nederlandsche re- geering in deze kwestie met prijzenswaardigen spoed heeft gehandeld, maar ons is tevens ge bleken hoe moeilijk het hier is over dergelijke zaken nadere inhchtingen te verkrijgen. De Nederlandsche consul te Keulen heeft gedacht aan deviezen, doch wij hebben hem later uit dien waan moeten helpen. Een ondoordringbare muur. Wanneer men in Duitschland gaat infor- meeren naar het lot van een gearresteerden landgenoot, stuit men steeds op 'n haast on doordringbaren muur van welwillendheid. De Duitsche autoriteiten zijn uitermate beleefd, maar men komt geen stap verder. Zoo ver ging het ons ook aanvankelijk in Koblenz. De hooge ambtenaren, van wie de meesten op vallend jong waren, ontvingen ons welwillend Allen pasten echter het afschuifsysteem toe. De een verwees ons naar den ander, maar niemand zeide iets te weten Zoo werden wij her en derwaarts gezonden zonder eenig resultaat. Toch zouden wij er nog in slagen een bres te schieten in den muur. Wij kwamen tenslotte tot de wanhoopsdaad ons met de gevangenis in verbinding te stellen en om een onderhoud met den heer Van Al pen te verzoeken. Bij voorbaat wisten wij, dat deze poging tot mislukking zou zijn gedoemd, In de gevangenis verwees men ons weer naar het gebouw van 't Landesgericht aan de over zijde van de Karmeliterstrasse. In dit groote lebouw met zijn vele tientallen vertrekken werden wij van den linkervleugel naar den rechter, van de eerste verdieping naar de derde Testuurd, totdat wij tenslotte werden verwe- zijn naar een vertrek op welks deur stond vermeld, dat hier zaken van politieken aard en van „rassenschending" werden behandeld. Een politieke gevangene, Toen wij in het voorvertrek aan een der be ambten vroegen om een onderhoud te mogen hebben met den heer Van Alphen, keek de man of hij het in Keulen hoorde donderen, ,Dat is toch onmogelijk." antwoordde hij ,die Hollander is immers een politieke gevan gene". Maar desondanks bleek hij bereid ons naar den Staatsanwalt te brengen, die de po litieke aangelegenheden behandelt. Korten tijd later werden wij bij een jeugdigen substi tuut-officier van Justitie binnengelaten, die begon met te zeggen, dat hij deze zaak niet meer behandelde. „Maar U is er in den begin ne wel mee bezig geweest" merkten wij op en dat gaf de officier toe. „De zaak is nu in han den van een andere instantie," merkte hij op. Dit gesprek was aanleiding, dat wij ten slotte na nog verschillende perikelen te heb ben doorstaan, eenigszins werden ingelicht, al weigerde men ons met de grootste stelligheid détails over de arrestatie te geven. De weten schap, dat het hier een politieke aangelegen heid betrof, was ons voor het verkrijgen van deze informaties van bijzonder nut. Wij we zen er bovendien op, dat het in Nederland een minder aangenamen indruk maakt, dat een landgenoot, een oud-officier in Duitschland wordt aangehouden zonder dat men de re den van deze arrestatie wenscht te noemen. Spionnage. Het resultaat van ons onderzoek is geweest, dat de heer van Alphen gevangen is genomen in een zaak verband houdende met een po litiek misdrijf, i.e. hoogverraad. Ons werd ver zekerd, dat het een kwestie betrof betrekking hebbende op de landsverdediging, zoodat liet dus onder spionnage zou vallen. „Ik behandel alleen zaken van politieken aard" zei de be trokken Staatsanwalt tot ons, „en daar U weet, dat ik ook met de affaire van Alphen bezig ben geweest, moet het U zonder meer duidelij' zijn, dat het hier een geval met politieken in slag betreft." Er werd ons verder op gewezen, dat kwesties verband houdende met de lands verdediging van dien aard zijn, dat er geen enkele mededeeling over kon worden verstrekt. Men zeide overtuigd te zijn, dat de heer Van Alphen in opdracht van anderen heeft gewerkt. Het feit, dat hij nog nooit in Duitsch land was, zegt volgens de justitioneele auto riteiten in Koblenz, niets. Hij heeft achter eenvolgens verschillende plaatsen in West- Duitschland bezocht, waarna hij in Koblenz is gearresteerd. Men acht het uitgesloten dat hij naar Duitschland kwam om daar werk te zoeken, daar zulks voor een buiten lander uiterst bezwaarlijk is. Uit alles hebben wij den stelligen indruk gekregen, dat voorloopig onverwachte om standigheden buiten beschouwing gelaten op vrijlating van den heer Van Alphen zeer weinig kans is, Zijn zaak zal vermoedelijk door het Volksgericht, waarvoor ook de zaak Aalders diende, worden behandeld. Amerikaan vindl de „luclitmijn'1 uit. Reactie in Oostenrijk op Hitler's rede. Twee dooden hij auto-ongeluk te Bandoeng. Auto in bocht omgeslagen. BANDOENG. 21 Februari (Aneta-A.N.P.) Gisteren heeft een zeer ernstig auto-onge luk plaats gehad op den dr, De Groot-weg. Hier reed met grocte vaart de Mercedes van den heer De Ruyter de Wildt, employé van de onderneming Simboengoer. In de bocht sloeg de wagen om. Van de drie inzittenden werden mevrouw Krijgsman en de heer De Ruyter de Wildt op slag gedood. De heer Krijgsman, correspondent van „De Koerier" te Bandoeng werd niet ernstig gewond. Hij werd naar het Borromeus-ziekenhuis over gebracht. Nog een ernstig auto ongeluk. SOERABAJA, 21 Februari. (Aneta-A.N.P.) Gisterenmiddag is nabij de vroegere suiker fabriek Waroe een Ford bij het uitwijken voor een dogcar tegen een boom gereden en zeer zwaar beschadigd. De inzittenden, mej. Valkenburg en de heer Soumokil, substituut- griffier bij den Raad van Justitie, werden ernstig gewond. De milicien-matroos Boden- hoff werd licht gewond. De ernstig gewon den werden naar de Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting vervoerd. Zij konden nog niet worden verhoord. Nationaal-socialistische betoogingen. In de straten van Weenen en in de groote pvovinciecentra hebben zich Zondag eenige betoogingen voorgedaan ter gelegenheid van de redevoering van Hitier. Eenige duizenden nationaal-socialisten vormden des middags in het eerste arrondissement van de hoofdstad een optocht, waarbij „Heil Hitier, leve Seiss Inquart", geroepen werd en het Horst Wessel- lied werd gezongen. Zij begaven zich naar de Duitsch legatie. De betoogers waren volgens Havas bijna uitsluitend aankomende jonge lingen. Vergeefs trachtte zij door te dringen in de omgeving van de bondskanselarij en het ministerie van binnenlandsche zaken. Zij be gaven zich toen naar het raadhuis, waar eenige sprekers de menigte toespraken. Ook te Graz zijn nationaal-socialistische optochten gehouden: in de stad werd gevlagd en waren illimunaties aangebracht. In den avond kwam het te Weenen opnieuw tot onrustige tooneelen. Tegen negen uur dertig trok een stoet van ongeveer duizend studenten langs den Ring naar de universi- siteit onder geroep van „Heil Hitier" en be toogingen voor den Anschluss. De stoet begaf zich naar het gebouw van het Vaderlandsche Front. Op enkele passen af stand van dit gebouw, op het Freyungplein, stietten de betoogers op een politieafzetting. Spoedig arriveerde uit de naburige straat een hondertal militiemanschappen in uniform van het Sturmcorps, de kortgeleden door Schuschnigg in het leven geroepen burger wacht, de militiemanschappen, geste und dooi de politie, voerden een krachtige chaa-ge uit met den gummistok en verspreidden de be togers. Het publiek juichte hen toe, terwijl ook afkeurende kreten gehoord werden. Verder hebben eenige honderden nationaal- socialisten bij het Westerstation betoogd. In Innsbruck is een betooging gehouden door eenige duizenden nationaal socialisten, die uit verschillende plaatsen in Tirol ge komen waren. De politie bleef hier lijdelijk toezien. Gereserveerde commentaar op Hitler's rede. In officieele Weensche kringen onthoudt men zich nog van commentaar op Hitler's redevoering. Deze reserve toont wel, dat men niet in de rede alles gevonden heeft wat men verwacht had. Samenvattend kan men zeggen, dat in af wachting van het standpunt van de bevoegde kringen, men zich hier beperkt tot het con- stateeren, dat de onafhankelijkheid en vooral de niet-inmenging gewonnen zouden hebben, wanneer zij speciaal door Hitier genoemd zou den zijn, maar dat er ten slotte toch nog iets is gebleven van de tegenwaarden, die men van Duitschland verwachtte. Vliegramp bij Rome. Vijf dooden. ROME. 20 Februari. Een tweemo- torig vliegtuig, dat deelnam aan de Sahara-rallye, is nabij Rome neer gestort. De vijf inzittenden kwamen om het leven. Papanin c.s. verlaten hun ijsschots. De ijsbrekers nemen de Russische Poolreizigers aan boord. Ook het wetenschappelijk materiaal in veiligheid. De vier Russische Poolonderzoekers Papanin, Krenkel, Chïrkof en Fedorof hebben Zaterdag met hun geheele uit rusting de ijsschots, waarop zij negen maanden vertoefd hebben, verlaten en hebben zich aan boord van de ijsbre kers Moerman en Taimyr begeven. STEWART,. MANBTen TURNER 'HENRf: GRCfENL^DSCHE VEE DE HULP VOOR PAPANIN Dit kaartje geeft de situatie weer 24 uur voor dat de expeditie de ijsschots verliet. De ijs- brekers Moerman en Taimyr naderden tegelijk het drijvende kamp. Havas meldt, dat alle vier gezond en wel aan boord van de ijsbrekers zijn gekomen. Al het wetenschappelijke materiaal is eveneens aan boord gebracht Te half zes werd hier mede begonnen. Te zeven uur was men met dit werk gereed. De beide schepen zijn vervol gens onmiddellijk naar Moermarisk terugge keerd. Door het lot werd beslist, dat Papanin Krenkel zich aan boord van het ijsbreker Moerman zouden begeven, terwijl de beide an dere leden van de expeditie zich op de Taimyr inscheepten. Men weet niet op welk schip zich de hond van de expeditie, Vessely. bevindt. De ijsbrekers moesten met behulp van dy namiet hun weg banen naar het kamp van de Poolreizigers. Negen maanden hebben Papanin en zijn metgezellen doorgebracht op hun ijs schots, welke in dien tijd tweeduizend kilome ter is afgedreven van de Pool tot aan de kust van Groenland. Thans wacht de geleerden een blijde ontvangst in het vaderland. Het Noordpoolstation gesloten. De directie van den noordelijken zeeweg deelde in een door den waarnemend leider Oetsjakof geteekende order mede, dat het poolstation „Noordpool", dat op 21 Mei aan de Noordpool werd geopend 2500 K.M. is af gedreven naar de plaats welke gelegen is op 70 gr. 54 min. nb. en 19 gr. 48 w.l. „Het pro gram der wetenschappelijke werkzaamheden is afgewerkt. Ik groet de koene overwinteraars Papanin, Krenkel, Chirkof en Fedorof wensch hun geluk met de vervulling van hun historische wetenschappelijke opdracht. Ik beoaal. dat het station „Noordpool" van 19 Februari des n.m. 4 uur af is gesloten", aldus deze order van Oetsjakof. Hitler's rede kalm te Parijs ontvangen. Onmiddellijke diplomatieke actie niet noodzakelijk. Uit Parijs: Officieele Fransche kringen zul len hun standpunt ten opzichte van de rede van Hitier uiteraard eerst vastleggen na be studeering van de geheele redevoering, die op zijn minst een belangrijke étappe vormt in den Europeeschen politieken toestand. Deze toestand wordt nog meer verduisterd door de oneenigheden in het Britsche kabinet. Intus- schen zijn de verklaringen van Hitier welker ernst men niet bestrijd, koelbloedig ontvan gen. Men constateert, dat zij openlijk gedachten of bedoelingen, die reeds bekend waren, uit drukken. Men denkt niet, dat de verklaringen van Hitier een onmiddellijke diplomatieke actie noodig maken, hoewel zij uiteraard moe ten leiden tot een ernstige bestudeering van den politieken toestand in Frankrijk en in Europa, Een zeker aantal feiten komt duidelijk uit de redevoering van Hitier naar voren: Duitschland zou in een overwinning der Spaansche regeering een wijziging zien van het Europeesche evenwicht. Deze gedachte is reeds dor Mussolini uitgesproken en Hitier heeft haar heden openlijk onderschreven. Ove rigens acht men het van bijzondere beteeke- nis na het onderhoud te Berchtesgaden tus schen Schuschnigg en Hitier, dat de rijkskan selier er zoo zeer naar gestreefd heeft Italië te associeeren met zijn buitenlandsche politiek, o.a. door meer begrip te eischen in de Abes- synische kwestie. De passage betreffende de tien millioen Duitschers buiten de rijksgren- ben in twee naburige staten wordt opgemerkt als een officieele bevestiging van de Hitier toegeschreven bedoelingen ten aanzien van Oostenrijk en de Sudeten-Duitschers in Tsje- cho-Slowakije, van welk land Frankrijk eenij bondgenoot is. Voorts erkent Duitschland Mandsjoekwo en wenscht het een overwin ning van Japan, ondanks de vriendschappe lijke betrekkingen met China. Deze daad en deze wensch zullen grooten weerklank hebben in Engeland en in de Vereenigde Staten, die trouw zijn aan de Stimson verklaring ten op zichte van de niet-erkenning. Verder noteert men dat Hitier nogmaals voor de koloniale eischen van Duitschland de aandacht vraagt De indruk te Londen. Havas meldt: De rede van Hitier heeft te Londen een vrij onaangenamen indruk ge maakt in verband met den bitsen toon der passages, die betrekking hadden op Engeland. Over het algemeen echter is, ten minste tot op dit oogenblik, de belangstelling voor de rede niet groot, aangezien de aandacht meer getrokken wordt door de kabinetscrisis. CONVERSIELEENINGEN PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Op Vrijdag 25 Februari a.s. zal de gele genheid worden opengesteld voor inschrij ving op f 34.883.000 3-3K- pet. obligatiën twee de conversieleening 1938 en f 8.895.000 VA pet. 8-jarige obligatiën, tweede conversie leening 1938, voor de eerste tot den koers van 100 1/4 pet. voor de tweede tot den koers van 101A pet., in stukken van f 1000. Houders van niet uitgelote obligatiën der 3'/. pet. leening 1934. oorspronkelijk f 56.343.000 groot en pro resto f 51.008.000 groot, welke leening per 28 Maart 1938 is af losbaar gesteld, kunnen bij de inschrijving op de 33y2 pet. obligatiën een recht van voorkeur uitoefenen in dier voege, dat de aanmelding der 3 A pet. obligation bij de in schrijving voor zoover mogelijk aanspraak doet ontstaan op toewijzing van een gelijk nominaal bedrag 3—31'. pet. obligatiën. Eenzelfde voorkeursrecht onder dezelfde bedingen wordt bij de inschrijving op de 3ZA pet. obligatiën verleend aan houders van niet uitgelote obligatiën der 3 pet. 10- jarige leening 1937, oorspronkelijk f 8.635.000 groot en pro resfco f 7.771.000 groot, welke leening per 18 Maart 1938 aflosbaar is ge steld.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7