ZONDERLINGE LEVENS CECIL J. RHODES. Het wapen van Prinses Beatrix. De man die in millioenen dacht. Diamantkoorts. Ten Noorden van de Oranjerivier, in den oranje-Vrijstaat, zijn diaman ten gevonden! De Hollander van Nie- kerk heeft zoo juist in Londen een karaats diamant, de „ster van Zuid- Tfrika" ten verkoop aangeboden. Hoeveel i voor' betaald werd. weet men nog niet; het gerucht is door Europa gegaan en n stroom van gelukzoekers en avonturiers, Kdadieers en fantasten heeft zich, aange kken door de diamantkoorts, uitgestort over •npt land van belofte, gewapend met spaden pp zeven, hamers en harken. Zoo verschil- ,ed 2e v'au herkomst zijn, deze landverhui- Ss zoo één zijn ze van gedachte: rijkdom! 7e wroeten in de aarde met de verbetenheid van den waanzin, ze zwoegen zoolang de iiirhfc trilt van zonnegloed en eerst in den avond en nacht zoeken ze ontspanning in Cecil Rhodes. de liederlijke kroegen en variété's. Er zijn er, die mét den eersten steek in den bodem een vermogen verdienden. Maar talloos zijn de genen die den dag vloeken, waarop ze het vaderland verlieten om het flonkerend licht der gedroomde diamanten, dat hen naar zoo vreemde oorden lokte, te volgen. Eén van hen, een zekere Rhodes, student in de letteren aan de Oxford-Universiteit, die heeft geluk gehad! Die grillige Fortuna toch: duizenden gelukzoekers hebben hun ,,new rush" beëindigd met een pistoolschotuit wanhoop. En deze Rhodes,, die met. zieke ïoiir gen en een zwak hart, bleek en vermagerd, het Zuid-Afrikaansche land opzoekt, alleen maar om er genezing te zoeken, vindt diamanten. Drie jaren na zijn eerste bezoek aan broer Herbert, die in Natal 'n katoenplantage be zit, moet deze zonderlinge reiziger, terwijl hij aan de Oxfordsche Alma mater de huma niora bestudeert, een diamantenvermogen van een millioen pond bij elkaar hebben ge gaard. Vader Francis Rhodes had het anders voorgehad met zoon Cecil. Dat hij niet in zijn voetsporen trad en de theologische stu die er aan gaf, is tot daar aan toe. Maar dat de zoon van een dominé in diamanten speculeert, ja zelfs een claim in de diamant velden heeft gekocht en de allures aanneemt van een „moneymaker" néén, dat had dominé Rhodes gewild noch gedroomd. Een eigenzinnige knaap was hij van jongs af aan wel: hij wist wat hij wilde. En nu? Nu loopt hij met grootsche plannen rond: hij wil nota bene de Afrikaansche kaart rood dat wil zeggen: Engelsch kleuren, van Kaapstad tot de Middellandsche Zee. maar den Afrikaanders volledig zelfbestuur waarborgen. Hij wil geld hebben, niet van wege den rijkdom, maar terwille van de macht. Hij denkt er niet aan, te worden als de Engelsche edellieden, „die brandkastsleu- tels met een broek aan, die gouden Boeddha's die met gekruiste knieën in hun tempels pra len, in eeuwige bewondering voor hun gou den buik". Voor hem is het leven een machts spel, de_ medemensch een rekensom. ..Ieder mensch is te koop. alleen de prijs is verschil lend", pleegt hij te zeggen. En hij lééft er ook naar. Cecil Rhodes: mi is hij diama.ntkoning. In de sjofelste plunje, een afgedragen stroohoed op het hoofd, zit hij te midden van de kaf fers, die onder zijn toezicht diamanten sor- teeren, en leest Aristoteles. Niet voor niets noemt men hem een ,,vat vol tegenstrijdig heden". Hij is de man met den onweerstaan- baarsten glimlach van de wereld, en van een welgemoedheid en innemende conversatie, die elkeen ontwapenen. Ja, misschien was het wel een glimlach van Rhodes, waardoor Stellaland en Land Gosen voor de Zuid- Afrikaansche Republiek verloren gingen. Maar hij kan zoodra zijn plannen ge dwarsboomd worden, een onverzettelijkheid en hardheid aan den dag leggen, die geen grenzen kennen. „Die jongeman", zei Paul Kruger, „zal ons nog heel wat last veroorza ken. Een renpaard is nu eenmaal vlugger clan een os. Maar een os kan de zwaarste las ten trekken. Wij zullen' zien". Nu, het ren paard Rhodes zou den os Kruger den aller- zwaarsten last laten trekkendie van het vernederend geweld. Een clown speelt. Het was op een zeereis, dat Cecil Rhodes een merkwaardig heerschap leerde kennen: sarney-Barnato genaamd. Hij was afkom stig uit Whitechapel, waar hij een winkel bad gedreven. Als clown bij een rondreizend circus had hij den weg gevonden naar het ^uid-Afrikaansche wonderland, naar de dia mantvelden. Barney-Barnato speelde: daags aan de beurs in diamanten, 's avonds in het circus als clown. Hij speelde met z'n geluk, !yn.leven' met zijn vermogen hij speelde zich tot directeur van de Kimberley- „pij 1 Minin§ Co., tot een der machtige oeiamagnaten dus. Hij speelde met de koop- rr: genoegens des levens tot in z'n afge- woa hoofd de grenzen tusschen spel en ernst öjngen vervagen en Barney-Barnato. in een vf3 v.an. waanzin over boord sprong en vpic i1*' toen hij van een Europeesche wjerugkeerde naar Afrika. Maar dat ge fleurde eerst in 1897. Nu nog is hij, met z'n vriend Woolf Joel, de dictator van de Kimberley Mining Co., een productieve onderneming, tè productief naai den zin van Mr. Rhodes, den leider van de Beers Mining Co., samen met Alfred Beit, die nog geen tien jaar geleden op een schoen en een slof door de boerendorpen zwierf om edelsteenen aan den man te brengen. „Geld", zegt Barney-Barnato, en denkt aan zijn bandelooze genoegens. „Geld", zegt ook Rhodes en denkt aan zijn heimelijke plannen: een'rijk te stichten ten noorden van de Limpopo, waar nu de Mata- belenkoning Lobengula z'n scepter zwaait en waar de bodem rijk moet zijn aan goud... Langdurig en ernstig is het onderhoud tus schen Rhodes en Barney-Barnato; Rhodes heeft intiem gesproken, Rhodes heeft ge glimlacht en het is gebeurd: de beide maatschappijen zijn versmolten tot één reuze trust die het aanbod beperken en den dia- mantprijs opvoeren zal. Rhodes: diamantkoning. Rhodes: een uit de Renaissance in de 19de eeuw verdwaalde condottiere; Rhodes: een Goudkoning ook nog! de Johannesburgsche goudvelden zijn nog niet voor exploratie geopend, of hij heeft met zijn vriend Rudd de Goldfields Comp. opgericht. Bijna was hij ook daar een dicta tor geweest, bijna zou door trustvorming elke concurrent met den glimlach van den onweerstaanbare binnen den greep van zijn millioenenrijkdom zijn geloodst, als Rhodes niet een vat vol tegenstrijdigheden was ge weest. De onderhandelingen zijn gaande, als Cecil bericht ontvangt, dat een van zijn vrienden in Kimberley ernstig ziek is. Zon der zich te bedenken breekt hij de bespre kingen af en vertrekt. Urenlang zit hij aan het sterfbed van zijn vriend, in gedach ten verzonken. Telegrammen komen, waar in wordt aangedrongen op een beslissing Rhodes opent ze niet eensDe goudtrans actie kwam niet tot stand. Hef land van Ophir. In het land van Koning Lobengula daar moeten fantastische goudschatten verborgen liggen. Men gelooft zelfs, dat 't het Bijbel- sche land van Ophir moet zijn. De Portugee- zen hadden er al begeerige blikken op gewor pen en Kruger was met den Matabelenkoning overeengekomen, dat diens rijk voortaan on der protectie van de Zuid-Afrikaansche Re publiek zou staan. Was het waarlijk op instigatie van Rhodes, dat de consul Piet Grobler, die namens Kru ger de onderhandelingen voerde, door kaffers werd vermoord? Och, die goede Koning Lobengula hij kon niet weten, dat hij zijn doodvonnis ondertee- kende, toen hij Rhodes het uitsluitend recht tot exploratie der goudvelden verleende. Nog geen jaar later, in 1889, had Rhodes van de Engelsche 'Regeering den Charterbrief gekre gen en in 1890 werd de befaamde Chartered Company, met Cecil Rhodes als beheerend di recteur, opgericht. Het land van Ophir lag oï)en: goud zou hét leveren, macht zou het toevoegen aan de steeds groeiende millioenen- heerschappij van den man, dien men den Afrikaanschen Napoleon noemde, ja zelfs met de keizers van het oude Rome vergeleek. Sinds negen jaar was de diamantkoning nu al lid van het Kaapsche parlement waarin hij zich geschaard had aan de zijde der Regee- ringspartij als vertrouwensman der Afrikaan ders en vriend van Jan Hofmeyr. En in de stille oogenblikken van zijn avontuurlijk leven, tijdens de schemerige zomeravonden, droom de Rhodes in zijn woning „Groote Schuur", niet ver van Kaapstad, van het minister-pre sidentschap der Afrikaansche Statenfedera- tie.,.. Geduld „ik heb nog nooit iemand ontmoet, met wien ik voor geld geen zaken kon doen" Een legertje avonturiers, 700 blanken en 150 kleurlingen, trekt naar het Rijk van Koning Lobengula. Het zal de eerste vestiging voor bereiden, onder administratieve leiding van dr. Leander Jameson. Jameson bezit Rhodes' boosaardige eigenschappen in het kwadraat: hij kent geen scrupules, alleen een doel; hij kent geen menschen, alleen maar belangen. En Jameson leidt! Koortsige handen zoeken naar goud, maan den-lang nu al; en het vergaat deze geluk zoekers als eens de Arabieren en later de Por- tugeezen. die ontgoocheld de „mijnen" den rug toedraaiden, omdat er geen goud te vinden was. Neen, zoo is de Chartered Com pany ten doode opgeschreven, dat beseft Ce cil wel. Hij haast zich naar Engeland om de aandeelhouders een rad voor de oogen te draaien. En terwijl hij in Londen z'n befaamde redevoering houdt en in geruststellende be woordingen de goede verstandhouding schil dert, die er tusschen hem en Koning Loben gula bestaat, rukt Jameson met z'n „Salisbury- volunteers" op en drijft hij Koning en Mata- beelsche krijgers in den dood. Boeloewayo... Een nieuw Rijk is gesticht: Rhodesia wordt het gedoopt. De kraal van Lobengula wordt de zetel der hoofdstad, die Boeloewayo zal hee- ten; Boeloewayo. wat „plaats van den moord" beteekent. En waar eens de hut van den na- ieven Goudland-koning stond, verrijst het Gouvernementshuis Maar de machtsdroom is nog niet ten einde gedroomd, het Rhodesiaansche drama niet voltooid. Wel werd het minister-president schap der Republiek, dank zij den steun van den Afrikaander Bond, in Rhodes' handen ge legd; wel houdt hij in 1891 zijn beruchte con gresrede, toegejuicht nog door de Afrikaan ders, omdat zij in hem den strijder zien voor hun zelfbestuur, bij wien hun belangen veilig' zijn. Veilig, ja: en toch heeft de Afrikaansche Napoleon het oog gericht op Transvaal, waar het goud veelbelovender lokt dan in Rhodesia. Het aanvalsplan is gereed: de Zuid-Afri kaansche Republiek moet gewonnen worden of liever: Kruger moet gewonnen of verwij derd worden. Van de hulp van de Engelsche regeering heeft Rhodes zich verzekerd, de wa penvoorziening wordt grondig voorbereid het spel kan beginnen: de geforceerde opstand in het Boerenland. 1895 is het, als Jameson met 800 inan de Transvaalsche grens overschrijdt en na een korten strijd door Piet Cronjé gevangen geno men wordt. Jameson gevangen: het gerucht gaat van man tot man; men wil het Rhodes vertellen hij is nergens te vinden. Geen wonderver weg op den eenzamen Tafelberg is hij gevlucht: hij staart in de stille verte en ziet in verbeel ding den hemel grauw en zwaar van dreigen de wolken: de millioenen-generaal heeft een veldslag verloren; de man die in keizerrijken handelt, heeft 'n oorlog tusschen Duitsehland en Engeland geriskeerd. Meer nog: hij heeft de Engelsche openbare meening gealarmeerd en daarmee de medewerking van de Engel sche regeering in de waagschaal gesteld. Is dat het einde van roem en macht het einde van den grooten droom? Rhodes-de-mensch heeft krijgsraad gehou den met Rhodes-de-millioenendictator. Het kan list zijn, het kan ook uit besef van een gruwelijken misslag voortkomen, dat Rhodes z'n ministerschap der Kaapkolonie en zijn di rectoraat der Chartered Company neerlegt Misschien denkt hij daarmee den storm te be zweren. De Engelsche Regeering kan aan de instelling van een onderzoekcommissie niet ontkomen. En ginds, in Matabelenland is een oproer uitgebroken. Rhodes weet, na zijn be zoek aan Londen, waar het op staat: de Engel sche regeering is bereid het Matabeelsche ver zet te breken, mits de krijgskosten ten laste der Chartered Comp. komen. Een noodlottige voorwaarde: dat zou den ondergang van de „Goud-maatschappij" beteekenen. Er moet een eind komen aan den Matabelenstrijd En zoo gebeurt het dat Rhodes zich met twee metgezellen in het kamp der opstandige Matabelen begeeft, waar de krijgers tot de tanden bewapend zijn. Rhodes spreekt nog ééns wendt hij de kunst van zijn beminnelijke welsprekendheid aan: nog ééns lacht hij zijn innemendsten glimlach. En de stamhoofden, getroffen door zooveel doodsverachting en welbespraakte gevoeligheid, werpen hun gewe ren aan zijn voeten Rhodes heeft met een glimlach een opstand bezworen. Dan onderneemt hij de zeereis naar Enge land, waar de enquêtecommissie hem wacht voor het verhoor. „Schuldig" luidt het rap port. Schuldig en toch vertrekt de man, die met de zekerheid dat de gevangenisdeur voor hem openstond den voet aan den Engelschen wal zette, opnieuw naar Afrika, voorzien van een millioenenkapitaal voor zijn troetelkind, de Chartered Comp. Rhodes kan tevreden zijn over zijn bezoek aan het moederland: minister Chamberlain heeft verklaard, dat niets een smet wierp op Rhodes als privaat persoon. De laatste reis. Rhodes' millioenen bevelen: als glinsterende linten slingeren zich de spoorlijnen door de Afrikaansche uitgestrektheid: eens moeten ze de Kaap verbinden met Cairo. Rhodes' wil dic teert: telegraaflijnen spannen zich over hon derden mijlen afstands tot aan het Tan- ganyikameer toe. Rhodes' tooverstaf raakt den bodem aan: hoeven verrijzen, mijnen worden ontgonnen, straatwegen aangelegd. Rhodes zal neen, hij zal niets meer: het is 1899, de Boerenoorlog is uitgebroken. Rhodes zit in Kimberley als gevangene. Ze hebben hem verzekerd, de Boeren, dat zij hem in een kooi naar Pretoria zullen voeren. En hij zendt hun in ruil zijn bommen met het inschrift: „met de groeten van C. J. R". In 1902 overleed hij, drie maanden voor het einde der Boerenvrijlieid. Hij was uit Enge land, ziek reeds, teruggekeerd naar het land van zijn roem, om te getuigen tegen de eeni- ge vrouw, die in zijn leven een rol speelde: prinses Radziwill. Hij stierf op den dag, waar op de boot, die hem zou terugbrengen naar het vaderland, de haven verliet: den 26sten Maart Een trein rijdt door het Afrikaansche land, van Kaapstad over Kimberley naar Rhodesia: hij vervoert het lijk van Cecil Rhodes naaf zijn laatste rustplaats: den heuvel Malindicl- zimo in het Matoppogebergte. Malindidzimo: „gezicht op de wereld" beteekent dat. Rhodes zelf heeft het zoo gewild: daar zal hij rusten: het gezicht op de wereld. Niemand zal zijn laatste rustplaats mogen deelen zoolang Zuid- Afrika geen Federatie is geworden. En nie mand zal na hem z'n „Groote Schuur" bewo nen dande Eerste minister der Zuid-Afri kaansche Federatie. Niemand. C. J. E. DINAUX. In Staatsblad verschenen. Woensdag is uitgegeven Staatsblad no. 1, houdende een Kon. besluit van 18 Februari 1938, betreffende vaststelling van het wapen van de mannelijke en vrouwelijke nakome lingen in de mannelijke lijn uit het huwelijk van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Ju liana der Nederlanden met Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard der Nederlanden. Dit Kon. besluit luidt als volgt: Wij Wilhelmina enz. enz. enz. hebben goedgevonden en verstaan: aan de mannelijke en vrouwelijke nakome lingen in de mannelijke lijn uit het huwelijk van onze beminde dochter met Zijn Konink lijke Hoogheid Prins Bernhard der Nederlan den, Prins van Lippe-Biesterfeld te verleenen het navolgende wapen: gevierendeeld: I en IV in azuur, bezaaid met staande blok jes van goud, een klimmende rechtsgewende leeuw van goud, gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van hetzelf de, getongd en genageld van keel, in den rechtervoorklauw opgeheven houdende in schuinlinkschen stand een ontbloot Ro- meinsch zwaard van zilver, met gevest van goud, en in den linker een bundel van zeven pijlen van zilver, met punten van goud, de punten omhoog, en de pijlen tezamen gebon den met een lint van goud; II en III in goud een jachthoorn van azuur, gesnoerd en geopend van keel, beslagen van zilver; een hartschild van zilver met een roos van keel, geknopt en gepunt van goud. Het schild gedekt, voor de mannelijke af stammelingen, met twee helmen: De eerste getralied en gesierd van goud, ge voerd van keel, met dekkleeden van goud en azuur, en gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van goud; helm- teeken: een vlucht van sabel, beladen met een gewelfden schuinbalk van zilver, waarop drie lindebladen van sinopel, met de stelen omhoog; de tweede getralied en gesierd van goud, gevoerd van keel, met dekkleeden van zilver en keel, en gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van goud. tus schen een vlucht van zilver; voor de vrouwelijke afstammelingen, gedekt met de koninklijke kroon, gelijkvormig aan die, bedoeld in artikel 4. sub a van ons besluit van 10 Juli 1907 (Staatsblad no. 181), zooals dit is gewijzigd bij ons besluit van 13 Juli 1909 (Staatsblad no. 271). Schildhouders: twee leeuwen van goud, ge tongd en genageld van keel. Alles geplaatst op een mantel van purper, geboord van goud, gevoerd met. hermelijn, op gebonden met koorden, eindigende in kwas ten, beide van goud, en gedekt met de bo vengenoemde koninklijke kroon. Onze minister van Algemeene Zaken is be last met de uitvoering van dit besluit, dat in de Staatscourant en in het Staatsblad zal wor den geplaatst. Soestdijk, den 18den Februari 1938. WILHELMINA. De Minister van Staat, Minister van Algemeene Zaken, H. COLIJN. Uitgegeven den drie en twintigsten Februari 1938. De Minister van Justitie, C. GOSELING. HOCKEY. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De wedstrijden om het hockey-kampioen- schap van Nederland zijn als volgt geregeld: 6 Maart: Nijmegen: Union—B.M.H.C. 13 Maart: Bloemendaal: BMHCBreda. 20 Maart: BredaUnion. eerste klasse counties blijft derhalve op 17 gehandhaafd. De over van 8 ballen, in Austra lië en Zuid-Afrika reeds gebruikelijk, zal in 1939 ingevoerd, worden. Voorts wordt een wij ziging in de puntentelling en de berekening van het gemiddelde voorgesteld, omdat de thans geldende regeling ook al niet blijkt te voldoen. Het seizoen wordt 30 April officieel geopend. KORFBAL. VOORZITTER VAN EEN KORFBALCLUB LEVENSLANG GEROYEERD. Op advies van de Oostelijke straf commissie heeft het bestuur van den N.K.B. den voor zitter van de korfbalvereeniging Mercedes te Velp den heer A. Z. met ingang van heden als lid van den N.K.B. geroyeerd, op grond van het feit, dat o.m. door hem de goede naam van korfbal op zeer ernstige wijze is geschaad. Naar aanleiding van de onregelmatigheden, die zich hebben voorgedaan tijdens den com petitiewedstrijd Mercedes—Z.K.C., waardoor deze ontmoeting moest worden gestaakt, heeft de competitieleider, gelet op de uitspraak van het bondsbestuur, ingevolge het advies der Oostelijke straf commissie in de strafzaak MercedesZ.K.C., de vereenigingen Mercedes en Z.K.C. reglementair beboet en haar eerste twaalftallen twee winstpunten in mindering gebracht. De wedstrijdcommissie heeft echter aanleiding gevonden, om deze straffen vol ledig te dispenseeren, zoodat de wedstrijd Mer cedesZ.K.C. zonder meer opnieuw is vast gesteld. (Tel.) CRICKET IN ENGELAND. In de Dinsdag op Lord's gehouden vergade ring van de M.C.C. zijn de voorstellen van de Commissie van Advies afgewezen. Het aantal VOETBAL IN ENGELAND. ASTON VILLA AAN DEN KOP. Woensdag werd enin de tweede afdeeling van de Engelsche League drie wedstrijden ge speeld. De uitslagen hiervan luiden: Aston VillaPlymouth Manchester UnitedWestham United Tottenham Hotspur—Stockport County NEDERLAND-BELGIë. 3—0 40 2—0 Veel belangstelling verwacht. In ons nummer van Zaterdag 12 Februari schreef onze medewerker in zijn rubriek „Sport in 't Kort", dat voor den aanstaanden voetbalwedstrijd NederlandBelgië geen groote belangstelling bestond, naar aanleiding van het feit, dat de door clubs en bonden aan gevraagde plaatsbewijzen voor honderd pro cent waren toegewezen. Niet meer dan 25 a 30.000 toeschouwers zouden den strijd bij wonen. Bij informatie ten kantore van den K.N.V.B. in Den Haag bleek ons, dat de belangstelling toch wel weer groot belooft te worden, want Dinsdag waren reeds meer dan 50.000 toe gangsbewijzen verkocht. Verwacht werd, dat het Feijenoord-stadion a.s. Zondag wel uit verkocht zal zijn. Hoe langer zoo meer worden de GOEDE kwaliteiten van het restau rant „F L U K S" bekend en erkend. „FLUKS" geeft altijd VEEL, wat „FLUKS" serveert is altijd FIJN en VERSCH, en voor zoover het spijzen betreft, ook altijd VOEDZAAM. VEEL, VERSCH, VOEDZAAM. „F L U K S" GROOTE HOUTSTRAAT 21, Het bovenzaaltje medegerekend, Zitplaatsen. HAARLEM. ZESTIG VERZEKERINGSVOORW AARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING Zie vetgedrukte aanvulling onderaan Elke betalende abonné van dit blad ij. zoolang zijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van dit blad de verzekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden: Artikel I. Als verzekerden worden beschouwd alle per week. per maand en of per kwartaal betalende geabonneerden, die aan de volgende vcrcischtcn voldoen: a. gedurende minstens twee weken (in het geval van maand- en kwartaal- abonnes gedurende een volle maand) als geabonneerde in de registers van dit blad zijn ingeschreven; h, den 18en verjaardag gepasseerd zijn en den 60sten verjaardag nog niet bereikt Hebben; c. niet lijden aan ziekten o( gebreken, welke voor hen het gevaar voor onge vallen vergrooten. en volkomen hel gebruik hebben van hunne ledematen Artikel 2. Onder 'ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt ver daan de uitsluitende en rechlstreeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, ona(hankeli]k van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten ah toegebracht geweld werd veroorzaakt met het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. De uitkeeringen bcdragon: 2000 GULDEN, indien liet ongeluk (vallende binnen de grenzen vnn de voorwaarden) de ecnige en rechlstreeksche oorzaak is van de levens lange ongeschiktheid van den verzekerde, waaronder te verstaan de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel een voet en een hand. boven den enkel of den pols, of onher stelbaar gezichtsverlies uit beide oogeh (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval en mits de verzekerde drie maanden oa den datum waarop de levenslange ongeschiktheid is ontstaan, nog in leven is; 400 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de cenige en rechlstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemunl 24 uren na het ongeval; 200 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binilen de grenzen van de voorwaarden) de cem'go en rochtstrecksche oorzonk is van dc amputatie van één hand of cén voet boven den pols of enkel, of van het onherstel baar gezichtsverlies uit écn oog (totale blindheid Van dat oog), een en ander binnen 10 dagen na den datum van het ongeval. Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie binnen tien dagen na den datum van het ongeval; van beide leden van een duim -—M 100 GULDEN i alle leden s i alle leden v an een wijsvinger an een anderen vinger leden van een wijsvinger leden van een anderen vinger 60 GULDEN 15 GULDEN 50 GULDEN 25 GULDEN 5 GULDEN van een pols15 GULDEN van een enkel 15 GULDEN terwijl onverminderd dc bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op het hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, tezamen nooit meer dan f 2000,— kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plnats grijpen van een ongeluk dc bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling, als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Het verlies of de breuk van vóór liet ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte lïchaomsdeelcn geeft geen aanspraak op uitkeering. terwijl vóór het ongeval reeds niet aanwezige lichanmsdeclen evenmin in aanmerking kunnen komen bij de berekening van de totale uitkeering Heeft een ongeval het verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkeering in geen gcVaJ het bedrag te boven dat voor liet verlies van de geheele hand is vastgesteld, Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeering, met dien ver stande. dot indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een bovcn- of onderarm ol -been tengevolge heeft, de uitkeering voor verlies tal worden Artikel 4. De uitkeering ingeval genoot- of bij ontstentenis daarvan i Andere uitkeeringen geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden, binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel, en de oorzank en het gevolg daarvan bewezen zijn ten genoege der Directie van dit blad. Artikel 5. Een uitkeering zal niet verschuldigd zijn, indien de gevolgen bij art. 3 omschreven, direct of indirect veroorzaakt zijn: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbcschiktheid van den verzekerde: b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd ig ol zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zijn 'd door een ongeluk; d. door zonnesteek, of terwijl do verzekerde onder den invloed van over prikkeling of somnambulisme was of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zore voor zich zelvcn e. door zelfverminking, zeil moord ol poging daartoe, hetzij willekeurig of niet. onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was; f. in duel, of gedurende de voorbereiding lot nf deelneming aan wedstrijden of bij vlieg- of luchivaarttochtcn, dan wel bij plezierreizen buitenslands of bij baden, zwemmen, nulomobielrijden of motorwiclrijden. of onri boord van een schip, hetzij op binnenwateren, hetzij buitengaats; g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid of door vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzekerde nf in buitenlandschen oor- W of binnenlandsche onlusten. voor alle betalende abonnés van de IJMUIDER COURANT Het verdwijnen, verdrinken of door gu of gassen verstikken van den v«# zekerde, wordt, onverminderd het hiervoor in dit artikel bepaalde, ten opzicht» van deze verzekering aangemerkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid, of grove onvoorzichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van dit blad het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. Dc verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeluk veroor zaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wal bij poging toé redding van personen of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné in staat van krankzinnigheid ol ver standsverbijstering zal raken ol zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van cene Europeesche haven naar een andere Europeesche haven reist in een schip met vast dek in lijd van vrede) of indien hij zich in krijgsdienst te land of te svater begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van dit blad te betalen o( deze courant ophoudt te verschij nen. of de Directie s-an dit blad de verzekering doet eindigen, alsdan deze ver zekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos svorden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich mei de be reiding. het verwerken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitro glycerine. dynamiet, naphta. acctyleengas of andere licht-ontplolbare of lichs- ontvlambare stoffen berig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijder* en dergelijken. Zeevisschcrs. zeevarenden van beroep en personen van den Loodidiensi zijn, in afwijking van het hiervoor sub f. te dien aanzien bepaalde, ook nart boord verzekerd, zoosvel buitengaats, als op de Zecusvsche stroomen ol op het IJsclmeer of waar ook. Op uitkeering bij overlijden kan voor hen echter uit sluitend aanspraak gemankt worden, indien het ongeval, dat hel overlijden tengevolge heeft, aan den wal jilaaU had of wel aan boord van een visschers- of marinevaartuig, of op een stoom- of motorschip eersle klnsie. periodiek varend in vaste verbinding tusschen Nederland en Amerika. Engeland en of Nederlandsch-Indië. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van dit blad zou hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde on geluk getroffen. Ingeval bij eenzelfde ongeval meerdere personen mochten worden getroffen en aanspraak maken op uitkeering, zal in hel geheel voor alle getroffenen teza men nimmer meer dan maximaal ƒ2000.worden uitgekeerd, te verdeelen naar evenredigheid vqp liet aantal getroffenen en den aard van het door hen geleden leisel. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht njn met betrekkinf tot elk nieuw ongeluk, dal den verzekerde mocht treffen. Artikel 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van dit blad, en indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na bet ongeluk is geschied, zal geenerlei uitkeering verschuldigd zijn- Indien de getroffene zeevarende, in den zin van het vorige artikel, is, most de kennisgeving geschieden binnen drie dagen na de aankomst van den ge troffene aan den wal. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp van een bevoegd genees kundige worden ingeroepen en dc verzekerde is gehouden onder geneeskundig» behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafgebroken op te volgen totdat hij volkomen hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer van dit blad toegestaan worden den getroffene te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zullu billijkerwijs geèiscbt kan worden en dit blad heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als het noodig acht. Elk bewijs hetwelk de Directie van dit blad van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende cenig ongeluk ol verwonding op grond waarvan een «isch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe bet schriftelijk verzoek gedaan werd, gegeven moeten worden. In geval van ecnig ongeluk met doodclijken afloop moet hiervan aan de Di rectie van dit blad schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meer der in dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van liet nauwkeurig door hem en den behandelenden geneesheer ingevulde aanvrage-formulicr lot uitkeering. en ingeval van over lijden. van de doodsacte. kan de belanghebbende aanspraak maken op de be handeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom van dit blad. De kosten der geéischte verklaringen komen ten laste van dengene die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zullen be taalbaar zijn ten kantore van dit blad, slechts na ontvangst van een door dt(n) rechthebbenden) gcteekcnclc quilantie, terwijl de verzekering bij uitbetaling van een bedrag van meer dan tweehonderd gulden zal vervallen. Van geen som. die verschuldigd is. zal interest betaald worden, ook niet ia gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn, terwijl d» verplichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat het is toegestaan geworden, is ingevorderd. Artikel 7. Alle geschillen uit de voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worjlcn door drie scheidslieden. Nederlanders, bij onverdeelde keuz» door partijen te benoemen. Bij weigering ol bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter ta Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aio een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, benevena de helft van liet honorarium der scheidslieden. Artikel 8. Bezwering en vervreemding van de rechten, voor een ge abonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ontvangbewijs van den verzekerde of, bij overlijden, van de echtgenoote of erfgenamen van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge Met het oog op vaststelling dar identiteit van den verzekerde, moet dvse bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins daarvan ten tpoedigve opgave doen aan de Directie van dit blad. Artikel 9. Als abonné in den zin dezer verzekering wordt beschouwd het hoofd van het gezin of de samenwoning (als omschreven in art. I van het Besluit Bevolkingsboekhouding, Stbl. 1936 No. 342. behoorende bij de Wet op de Bevolkingsregisters), tenzij voordat het ongeval plaats greep, een ander lid van het gezin of de samenwoning, mits aan hetzelfde adres woonachtig, is nangewezen bij schriftelijk verzoek aan de administratie van dit blad. Artikel 10. De Directie van dit blad zal te allen tijde het recht hebben, deze verzekering te doen eindigen of wijzigingen in de voorwaarden daarvan aan te brengen, welke beëindiging of wijziging door het enkele feit der aan kondiging in dit blad van kracht zal worden. De abonnés van hel Geïllustreerd Zondagsblad van dit blad rijn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAV Bank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van dit blad verkrijgbaar. De uit keeringen voor de verzekering van hel Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f 2000.—; Overlijden f 600.—; Verlies van hand, voet of oog f 400.—; Duim of Wijsvinger f75.Elke andere vinger f30. Bij spoor- of tramongeval etc.. worden de uitkeeringen: bij <veriijden f 1000.bij invaliditeit f3000.—# 9 Maart 1937. Dooi deze publicatie zijn alle vroeger gepubliceerde verzekeringsvoorwaarden vervallen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3