BEVERWIJK vaststelling onderwijsvoor- v' schotten. Krachtens het zesde lid van artikel 103 der Taeer-onderwijswet 1920, verleent de Raad brinks aan de besturen der bijzondere lagere «holen indien deze het verzoeken, een voor- 5«hot op de gemeentelijke vergoeding, beloo- nMide per leerling het bedrag, bedoeld in ar tikel 55bis dier wet en berekend over het ge tal leerlingen volgens den maatstaf van arti- 28 in het afgeloopen jaar. Het bedrag per leerling, bedoeld in artikel r-Sc eerste lid der Lager-onderwijswet 1920 bil raadsbesluit van 28 October 1937 voor hPt iaar 1938 vastgesteld als volgt: a voor het openbaar gewoon lager onder- roi:' Der leerling of f 10,87, te vermeerderen met f 0.50 wegens administratiekosten; b voor het openbaar uitgebreid lager on twijs per leerling op f 15,12 te vermeerderen mpt f 0.50 wegens administratiekosten. De besturen der bijzondere scholen hebben daartoe een verzoek terzake bij B. en W. inge- ^'ïf'en W. stellen den Raad voor. de voor schotten ten behoeve dier bijzondere scholen voor het jaar 1938 vast te stellen, overeenkom stig de bedragen als vermeld in het ontwerp besluit. de belooning van vakonderwijzers. Krachtens het bepaalde in het eerste lid van artikel lOlbis der Lager-onderwijswet 1920 is de Raad gehouden jaarlijks vóór 1 April vast te stellen hoe groot het gemiddeld bedrag is creweest, dat in het voorafgaand kalenderjaar °er leerling aan de openbare scholen aan be- looning van vakonderwijzers is uitgegeven, afzonderlijk voor de scholen voor gewoon lager en voor uitgebreid lager onderwijs. Deze belooning wordt ingevolge het vijfde lid van genoemd artikel berekend, met inbe grip van de niet op de vakonderwijzers ver haalbare pensioensbijdragen en wordt voor de berekening van het gemiddelde aantal leer lingen de wijze van tellen gevolgd, aangegeven in artikel 28. zesde en zevende lid der wet. Blijkens een door B. en W. opgemaakte be rekening bedraagt de belooning van vakonder wijzers over het jaar 1937: a. voor het gewoon lager onderwijs f 1.20 per leerling; b. voor het buitengewoon lager onderwijs f 4.89 per leerling. B. en W. stellen den Raad voor deze bedra gen'te willen vaststellen, overeenkomstig het concept-besluit. Voorts stelt de Raad, ingevolge de bepalin-. gen van de Lager-onderwijswet vast, ten be hoeve van de besturen van bijzondere scho len, die zulks verzoeken, het voorschot op de vergoeding voor vakonderwijzers voor het loopend jaar. Dit voorschot wordt bepaald op ten hoogste een gelijk bedrag per leerling als de gemeente heeft uitgegeven over het voorafgaand kalen derjaar en wordt berekend naar het gemid deld aantal leerlingen, dat in dat jaar op die bijzondere scholen bekend stond. De besturen der bijzondere scholen, vermeld in het ontwerp-besluit, hebben daartoe een verzoek bij het College van B. en W. ingediend. B. en W. stellen den Raad voor, de voor schotten ten behoeve dier bijzondere scholen, voor het jaar 1938 vast te stellen overeen komstig de bedragen als vermeld in het ont werp-besluit. i schaakclub „weenink". f De uitslagen van de voor de onderlinge com- petitie gespeelde wedstrijden luiden a Is volgt: Groep 1: F. PfaltzgraffV. Ph. v. d. Kolk V2—V2 A, Mooy—J. van Eek 1-0 F. v. Tuinen—G. v. Lent 1—0 P. Hart—H. Nijman 1—0 Groep 2: J. Mooy—D. Kikke 1—0 J. WijsmanG. Dil 1-0 C. Kammeraat—A. v. d. Kraan 1—0 Groep 4: E. v. d. BrinkG. Offerhaus 1—0 N. Molenaar—F. Geissler 0—1 A. de Reuver—J. Repko 1—0 P. NielenA. Gunther 1—0 A Pekel—J. Repko 1—0 Tussehencompetitie E. Tromp—C. Visser 0—I C. Visser—E. Tromp 1—0 ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN S.S.S. De R.K. Gymnastiekvereniging „Sport Staalt Spieren" heeft haar jaarlijksche onder linge wedstrijden gehouden. De resultaten waren als volgt: Meisjes, le gelid: 1. M. Schram 49 punten, 2. R. Hergarden 46% p., 3. M.. Berkhout 45 p., 4, C. Modderman 44% p., 5. C. Thorbecke 40 p. 2e gelid: 1. G. Spanjaard 44 y2 p., 2. B. Kalk man 441/2 p., 3. P. Modderman 43 p., 4. G. Jan sen 38 p., 5. J. v. d. Geest 39 p. 3e gelid: 1. T. Verlinden 84y2 p., 2. A. Baltus 83!/2 p., 3. A. Bleeker 79 p., 4. N. Commandeur 7112 p., 5. A. de Groot 71% p. Dames le gelid: 1. G. van Zanten 46 p., 2. H. v. d. Kolk 44 p., 3. M. Spanjaard 38 p., 4. M. Schoone 35 y2 p., 5. J. Winkelhuizen. 2e gelid: 1. T. Gaarthuis 44 p., 2. A. Ter voort 42 p., 3. R. Pels 40% p., 4. M. Alles 36% p.. 5. G. Hergarden 35y2 p., 6. Gr. Lubbers 33 p. Mej. G. van Zanten, nummer één van het eerste gelid dames is voor een jaar in het bezit gekomen van een wisselprijs, een zilveren lauwertak, uitgeloofd door Deken P. J. Simons. Kapelaan Van Schijndel heeft haar den prijs met een toepasselijk woord ter hand gesteld. De overige turnsters, die de eerste plaats in nemen. zullen een medaille ontvangen. OUDERAVOND DUINWIJKSCHOOL. Op Maandag 7 Maart zal een ouderavond van de Duinwijkschool worden gegeven. In deze bijeenkomst zal de heer De Vries, hoofd der school, een inleiding houden over een on derwerp, dat vooral van belang zal zijn voor de ouders van leerlingen, die hun eindexamen Moeten afleggen. LUX OR THEATER. Het Luxor Theater vertoont deze week als hoofdnummer de Parijsche comedie „Café Me- tropole" met Loretta Young en Charles Win- ninger in de hoofdrollen. Dit café Metropole" bestaat niet heusch, het is slechts een denkbeeld, een hersenschim een fantasie, ontsproten aan het brein van Gregory Ratoff, de bekende Century-Foxfilm- acteur. die tevens uitmuntende en boeiende verhalen kan schrijven. Hij vertelt in deze film van dit zoo uiterst voorname Café Metro- pole. De ziley van deze onderneming is Mon sieur Victor, zeer geliefd bij de clientèle om zijn schitterende manier van optreden, maai de schrijver laat ook een kijkje nemen achter de schermen en laat de keerzijde van de me- Lilli Palmer en Richard Arlen in „De laatste hinderpaal". (Luxor Theater, Beverwijk.) daille zien, dat toont hoe deze zelfde monsieur Victor tot over zijn ooren 'in de zorgen zit, omdat hij er een geheime ondeugd op na houdt: een onbluschbare liefde voor de roulet te. De film laat nog zien, hoe de Russische Grootvorst, bij wiens verschijning het orkest telkens weer vol grondeloozen eerbied het Keizerlijk-Russische Volkslied speelt, ook al niet is wat hij schijnt en zoo maar voort. Een Amerikaansch meisje werd er tenminste heele- maal stapelgelukkig door en zij verloor haar Yankee-hartje aan dien Russischen banneling. Tot zoover is het verhaal nog vrij goed te volgen, maar daarna hagelen de onverwachte gebeurtenissen op elkander neer. ALs het een maal uitkomt, dat Alexis geen grootvorst en geen Rus is, ontstaat er een ontzettende herrie en het heeft er allen schijn van, dat het heele verhaal voor iedereen even slecht zal afloopen. De grootvorst belandt in de gevan genis, het Amerikaansche meisje maakt veel kabaal omdat ze haar grootvorst kwaad heb ben gedaan en monsieur Victor is der diepste ellende ten prooi. En toch komt alles terecht. Het zou niet mooi zijn tegenover den toeschouwer, hier al vast te verraden, hoe zulk een verwikkelde en schijnbaar hopelooze zaak toch nog in het reine komt, maar dit wonder geschiedt niette min en de toeschouwer zal daar schik in heb ben, omdat dit spel van chic en vernuft de verdienste heeft van buitengewoon geestig te zijn en te leiden naar een bijzondere gelukkig einde. Het andere hoofdnummer, dat wordt ver toond is getiteld: „De laatste hinderpaal". Richard Arlen en Lilli Palmer vertolken de hoofdrollen. FEESTAVOND VAN ROOD-WIT. De Supportersvereniging „Rood Wit" van de voetbalvereniging „Beverwijk" heeft be sloten een feestavond te organiseeren. Deze zal op 27 April in de nieuwe zaal van het Kenne- mer Theater worden gehouden. Het programma wordt verzorgd door het ge zelschap van Martien van Delden uit Haarlem, dat de revue „Vroolijke Allerhande" voor het voetlicht zal brengen. RIJWIELBERGPLAATS BIJ DE DUINWIJK SCHOOL Op 27 November 1.1. is ingekomen een adres van het Bestuur van de Vereniging tot op richting en instandhouding van Christelijke Scholen voor uitgebreid lager onderwijs, voor de gemeenten Beverwijk, Velsen, Wijk aan Zee en Duin en Heemskerk, gevestigd alhier, hou dende verzoek om beschikbaarstelling van de benoodigde gelden, ingevolge artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920, voor de uitbreiding van de rijwielbergplaats, behoorende bij zijn school aan de Duinwijklaan no. 28, in verband met een belangrijke toeneming van het aantal leerlingen dier school. Aangezien de aanvrage voldoet aan de bij de Lager-onderwijswet 1920 gestelde eischen, stel len B. en W. den Raad voor de gevraagde medewerking te verleenen. DE EXTRA-UITKEERINGEN VAN „PLAN WEST" In de week van 14 tot en met 19 Februari bedroeg het aantal ingeleverde zegelboekjes bij „Plan West" 42. De datum, waarop de ex tra-premie viel, was Vrijdag 18 Februari. De volgende gelukkigen komen in het bezit van de premie van drie gulden. Steyn, Tulpenlaan, de Boer, Munnikenweg 72, de Nijs, Creutzberglaan 58, Rabel, Zeestraat 239; Veerbeek, Breestraat 9 en Welagen, Hoflanderweg 43. SANTPOORT Bijeenkomst „Kerk en Vrede" Onder de auspiciën van de afdeeling Sant poort van „Kerk en Vrede" werd Woensdag avond in de Ned. Herv. Kerk een vredesavond gehouden waarin als sprekers optraden Ds. R. H. Oldeman, Fedde Schurer en Ds. P. H. Hugenholtz, die resp. als onderwerp hadden gekozen „Oorlog of Vrede?", „Kerk en Vre de" en „Christus' Kerk tegen den oorlog". Ds. Oldeman zei dat op de vraag „Oor log of Vrede", het antwoord der meesten zal zijn „Vrede". Vrijwel iedereen verafschuwt den oorlog en toch werken velen aan de voor bereiding van een nieuwen oorlog mede. De menschen worden vertrouwd gemaakt met een nieuwen oorlog. Menschen, die vroeger met doeken liepen, waarop stond „Nooit meer oorlog" stemmen thans voor de oorlogsbegrooting. Iedere bewapeningswedloop is altijd uitge- loopen op oorlog. Zou de wedloop van thans er een uitzondering op maken? Nu de wereld op den weg des verderfs is, is het de taak van den Christen te wijzen op de hel, die ons te wachten staat; is het de taak van den Christen zich aan te sluiten bij de „Militia Christi". De heer Schurer merkte op dat de ver binding van de woorden „Kerk enVrede" eigen lijk een natuurlijke moest zijn. Dat dit niet zoo blijkt te zijn, is bedroevend. Vóór 1914 hebben we ons nimmer van deze verhouding rekenschap gegeven. We hadden over den oorlog zoo'n romantische voorstel ling. Maar daarna hebben we gezien, dat oor log nog iets anders was dan romantiek. Wij, neutralen lazen het in „Menschen in den oor log", „Het Vuur" en in de boeken van Re marque. Men verwijt aan de anti-militairisten, dat zij Gods water over Gods akker willen laten loopen; dat zij geen oog voor het recht heb' ben. Maar is oorlog nu inderdaad het middel om het recht te handhaven? Als men ziet, hoe leger en vloot voorwer pen van de aanhoudende zorg der regeering zijn, zou men meenen, dat het recht wel een bloeitijd meemaakt. En wat is de werkelijk heid? Dat het geweld heerscht, waaruit blijkt dat elk land zijn leger en vloot niet heeft om voor het recht op te treden, doch om zijn vitale belangen te verdedigen. Dat doen de wilde dieren ook, maar past dit voor den Christen? Neen, want een christen weet, dat niet zijn bestaan het belangrijkste is, doch Christus koninkrijk. Het evangelie moet de richtsnoer zijn van al ons handelen. We leven in een critieken tijd. Dè tech niek beschikt over middelen, die men vroe ger niet kende. Wie de waarheid wil zien. weet, dat niets ter wereld ons kan bescher men tegen een luchtaanval. En laat ons bedenken, dat den oorlog humaniseeren ge lijk staat met de hel te willen humaniseeren. Kan een Christen de moderne, vreeselijke wapenen hanteeren. Spr. meent van niet. Hij heeft te getuigen, dat de Vredesvorst regeert. Wien is gegeven alls macht in den hemel en op aarde. Tenslotte keurde spreker het af, dat ons land één der eerste landen is, dat een verte genwoordiger zendt naar den keizer van Ethiopië. De heer Schurer eindigde met de woorden: „Christus vraag ons getrouw te zijn en te getuigen voor waarheid, liefde en ge rechtigheid. Ik houd van mijn vaderland en daarom leg ik het aan de voeten van Chris tus". Ds. Hugenholtz begon met een deel van een brief van Paulus aan de Corinthiërs voor te lezen. Dat wij hiernaar niet meer leven, zei spreker, komt, doordat onze Christelijke Kerk zich aangepast heeft aan de wereld. De wereldoorlog vond in 1914 geen macht, die „Halt!" riep. Die macht had de Christelijke Kerk moeten zijn. De oorlogsmachten we ten, dat de kerk heeft afgedaan. Onze ker ken zijn medeplichtig aan den Volkeren moord en daarom willen groote massa's niets meer van de kerk weten. Oorlog is zonde voor God. Daarom is in 1924 onze vereeniging opgericht, die zich uitspreekt tegen oorlog en oorlogsvoorberei ding. „Maar hebben de Paus en de Wereldbond der Kerken de oorlog niet veroordeeld?" zult- ge vragen. Ja zeker, maar de kerken hebben nooit gezegd, dat zij de regeering niet zullen steunen bij een oorlogsverklaring, omdat die een verbreking is van de eenheid in Christus. Het vaderland, zei spreker is onze groote afgod geworden en dit moet op den duur leiden tot een vergoding van den mensch. Gelukkig begint de kerk zich weer bewust te worden van haar geestelijke roeping, doch we staan nog maar aan het begin. Wie Christus predikt, kan den oorlog niet verheerlijken. Erasmus zei dit reeds op kernachtige wijze: „Oorlog zonder het begrip vijand is onmo gelijk". Hebben wij christenen vijanden? En zoo wij ze al hebben, moeten we ze dan niet liefhebben? Geen Christen mag dienst doen in de le gers van den dood en den broedermoord, want oorlog is zonde jegens God, zei spreker. De geest van de bajonet, die in de kazernes ge predikt wordt, is niet de geest van Christus. De ziel van een.volk gaat op deze wijze kapot. In ons land zijn er 380 voorgangers, die dezen weg niet op willen. In 1914 zei men: „Waar zijn de voorgangers?" Thans zeggen wij voorgangers: „Waar zijn de gemeente leden". Met een krachtig woord om zich aan te slui ten bij „Kerk en Vrede" eindigde Ds. Hu genholtz. CASTRICUM KON. HOLL. LLOYD. Montferland (thuisr.) 19 van Montevideo. HOLLAND—AMERIKA LIJK. Maasdam, Rotterdam n. New York 22 310 m. W.Z.W. van Valentia. Breedijk, Rottm. n. Baltim. 19 v. Halifax. Spaarndam 23 v. Rotterdam te Antwerpen Edam Philad. n. Rott. 22 op 835 m. v. Lizard, helftdijk Rott. n. Vancouver 22 v. Swansea Breedijk 22 v. Rott. te Baltimore. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein (uitr.) vertr. 24 v. Port Natal Algorab (thuisr.) p. 22 Gibraltar. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Ceres (uitr.) 21 van Dakar. c. J HALCYON LUN. stad Amsterdam, Vlaard. 11. Genua 21, 35 m. Z. van Niton. Stad Vlaardingen 22 v. Vlaardingen te Narvik voor Rott.-Vlaardingen. flensburg Kirkenes n. Rott—Vlaardingen 22 v. Lodingen. Rozenburg 22 v. Velsen te Amst. voor Rott- Vlaardingen. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk (thuisr.) 22 te Penang. Grootekerk 22 v. Antwerpen n. Hamburg. HOLLAND-BR.-INDIë LIJN. Streefkerk (thuisr. p. 23 Gibraltar Hoogkerk (uitreis) p. 21 Perim. KON. NED. STOOMBOOT MU. Medea 22 van Maracaibo te New York Ajax 22 van Lissabon n. Olhao Fauna 22 van Messina n. Palermo Hercules 23 van Hamburg te Amsterdam Orion Stamboul n. Amsterdam p. 23 Lydd. Poseidon 23 v. Santa Cruz del Sur te Antw. Stella 22 van Varna te Bourgas. Vesta 23 van Limni te Piraeus Helder, Amsterdam n. Chili 20 van Callao Luna 23 van New York n. La Guayra. Iris 23 van Amsterdam 11. Kopenhagen. Vulcanus 23 van Amsterdam n. Hamburg. Titus, Lissabon n. Amsterdam 23 op 240 m. Z.W. van Ouessant. Orion 23 van Stamboul te Amsterdam. Mars 23 van Malta n. Piraeus. Deucalion 23 van Messina n. Venetië. Hermes 23 van Algiers te Tunis. Ulysses 23 van Stamboul te Bourgas. MEIJER EN CO'S SCHEEPVAART MIJ Ucinous. Amsterdam Amsterdam n Java 22 Port Said. Teucer, Rotterdam n. Japan 23 v. Dairen. Laertes 23 van Batavia fce Amsterdam. Phrontis. Batavia n. Londen 23 v. Amsterd. C. of Singapore, Dairen 11. Roterd. 23 te Suez C. of Eastbourne, Dairen n. Rotterdam 23 v. Manilla. Ajax, Dairen n. Rotterdam 23 v. Singapore. Glenapp 3 te Dairen voor Rotterd. (verb.) Myrmidon Batavia n. Amsterdam 23 van Belawan. Diomed Dairen n. Rotterdam 22 te Londen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Gede (thuisreis) p. 23 Perim. Baloeran (thuisreis) 22 v. Marseille. Soekaboemi (thuisreis) p. 23 Ouessant. Tjikembang 22 v. Macassar n. Rotterdam. Sibajak 23 v. Batavia n. Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LUN. Alphacca thuisreis) 22 v. Rio Janeiro. Alwaki 23 v. Rotterdam n. Hamburg. STOOMVAART MIJ NEDERLAND Poelau Roebiah (thuisr.) 23 te Marseile Chr. Huygens (thuisr.) 23 van Colombo Singkep (uitr.) p. 21 Ouessant. Tawali (uitr.) p. 22 Gibraltar Tohan de Witt (uitr.) 23 van Algiers. WIJKT -IJN. Winterswijk 22 v. Hamburg te Baltimorr Beverwijk 23 v. Hamburg n Rotterdam tandwijk 22 van Bavonne te Newcastle- Hauler wijk 23 v. Susak n. Plymouth Stolwijk 23 v, Newcastle n. Bayonne JAARVERGADERING VAN DE V. V. V. De V. V. V. „Castricum Vooruit", hield in de Rustende Jager onder leiding van den heer Broksma haar jaarlijksche algemeene verga dering. De belangstelling van de leden voor deze bij eenkomst was zeer groot-In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter er aan, dat het af geloopen jaar niet ongunstig was. Ook in den komenden zomer zullen weer feestelijkheden worden georganiseerd, waarvoor reeds toezeg gingen van „Zang en Vriendschap" en het Fanfarecorps D. I. U. zijn binnengekomen. Deze vereenigingen zullen namelijk een con cours organiseeren. Spr. dankte de midden standers, die door het schenken van hun vor deringen maakten, dat de V. V. V. het nieuwe jaar „met een schoone lei" kon beginnen. Spr. deelde voorts nog mede, dat de V. V. V. in 1939 haar 20-jarig bestaan herdenkt. Reeds wordt de herdenking van dit jubileum voor bereid. Het jaarverslag van den secretaris, den heer v. d. Berg vermeldde o.m. een stijging van het aantal leden en een groot aantal aanvragen voor pensionlijsten. De kampeervergunningen werden in het afgeloopen seizoen bij honderd tallen uitgereikt. Ruim 100 nieuwe woningen werden ge bouwd en er liggen nog talrijke op goedkeu ring en uitvoering te wachten. Blijkens het jaarverslag van den penning meester, den heer S. Portegies sloot de reke ning in ontvangsten en uitgaven op een be drag van f 820. Het batig saldo was59 ets. De begrooting voor 1938 sloot op een bedrag van f 695.59. De heer Aukes sprak er zijn leedwezen over uit, dat de V. V. V. uit het federatieve verband was getreden. In de kascommissie werden benoemd de hee. ren Driessen en Hellinga, als plaatsvervanger de heer J. Kooy. Na goedkeuring van het rapport van den ad ministrateur werd overgegaan tot de be stuursverkiezing wegens bedanken van de hee- ren Giethoorn, Keetbaas en Marcker. Gekozen werden Mevr. van Beek-Postma en de heeren Jaap Smit en Dorjee. Bij de rondvraag kwamen vele plannen en wensehen naar voren. De heer Kuylman wenschte o.a. meer reclame gemaakt te zien voor Castricum in de hoofdstad, mevr. de la Clergo bepleitte het ter inzage leggen van de pensionlijst in de spoorwegkiosk. Evenals zij achtte de heer Baart dit van be lang, omdat nu het V. V. V.-bureau naar Bakkum ten huize van den heer D. Keetbaas, Bakkumerstraat 93 wordt overgeplaatst. De voorzitter antwoordde, dat nu de V. V. V. eigenlijk over twee bureaux beschikt, terwijl de onkosten niet hooger zijn. Na een pluim voor de Kennemer Courant, die in den vorigen zomer de belangen van Cas. tricum, zoo zei de voorzitter op uitstekende wijze heeft behartigd, brak de heer Burgering een lans voor het vaststellen van een een heidstarief voor verhuringen vooral om te voorkomen, dat veel te lage prijzen worden be rekend. De voorzitter was het hiermede volkomen •eens. Te lage tarieven werken ook de komst van een niet-kapitaalkrachtig publiek in de hand. Hij drong er dus op aan een behoorlij ken pensionprijs te bedingen. De heer Broksma sloot hierna de vergadering welke zich kenmerkte door een prettigen geesf en door vruchtbare discussies. De mensch heeft getracht, het te doen zon der God, van Wien toch elke vorm van cul tuur uitgaat. Het werd een mislukking en men geraakte in grooten nood. Uit dezen nood ech ter werd in katholieke arbeiderskringen de behoefte gevoeld aan een eigen organisatie. Ook andere oorzaken werkten daartoe mee, zoodat in 1888 de R.K. Volksbond kon worden opgericht. De oprichters hebben direct aangevoeld, in welke richting gewerkt moest worden. Dit bleek wel uit het feit, dat de statuten geheel in overeenstemming waren met de later ver schenen encycliek „Rerum Novarum". 1 Veel heeft de Volksbond bijgedragen tot het bereiken van de huidige positie der katho lieken in Nederland, die, in vergelijking met andere landen zeer gunstig is. De moeilijk heden, die de Volksbond in zijn streven had te overwinnen, waren groot en menigvuldig. Steeds is de Bond paraat geweest voor zijn tweeledigen taak. De ontwikkeling van de ar beiders, met het doel, de arbeiders zich be wust te doen worden, is steeds door den Bond ter hand genomen. Daarom mag gezegd wor den, dat de Volksbond veel cultureel werk heeft geleverd. Een applaus beloonde de spreker voor zijn leerzame rede. Naar aanleiding van het gesprokene vroeg de heer N. Pekel, welke vakorganisaties niet zijn opgenomen in den R.K. Volksbond. Dit zijn o.a. de R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden en de A. R. K. A., welke als standsorganisatie hebben de R.K. Werkende Middenstand. Tot slot dankte de heer J. Nijman den spre ker voor zijn interessante lezing. HEEMSKERK BLOEMBOLLENCULTUUR. Woensdagavond hield de afdeeling Heems kerk van Bloembollencultuur haar jaarver gadering in Café „Flora". Bij afwezigheid van den voorzitter den heer P. van Essen, werd de vergadering geopend door den heer C. van Duivenvoorde. Door den secretaris werd hierna het jaar verslag uitgebracht. Het financieel verslag vermeldde een saldo van 38.11. Alvorens tot de bestuursverkie zing over te gaan werd een schrijven voorge lezen van den heer P. v. Essen waarin deze als voorzitter en als bestuurslid bedankt. Naar aanleiding hiervan de vergadering de be stuursverkiezing uit te stellen tot de volgende vergadering. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werd gekozen de heer G. J. Seignette. Bij de rondvraag liet de heer H. Sinnige een waarschuwend woord hooren. Hij raadde de narcissen-kweekers aan, dit jaar de narcissen (althans de vroege soorten) voor 1 Maart ziek- vrij te maken, daar bij de controle de partijen welke niet ziekvrij gemaakt zijn, onherroepe lijk zullen worden afgekeurd. ONTWIKKELINGSAVOND VAN DEN R.K. VOLKSBOND. Woensdagavond hield de afdeeling Heems kerk van den R.K. Volksbond een ontwikke- lingsavond, welke, bij ontstentenis van den voorzitter, onder leiding stond van den heer J. Nijman. Deze gaf na de opening het woord aan den heer Angenent, lid van het hoofdbestuur, die een lezing hield over het onderwerp: „De R.K. Volksbond als beschavingsfactor in de maat schappij". De heer Angenent wees er n het begin van zijn rede op, dat wij momenteel een tijdperk van hooge cultuur doormaken. Men heeft ech ter uit het oog verloren, dat de cultuur der ziel de ziel der cultuur is, en zoo kon het ge beuren, dat verschillende verkeerde dingen zich in onze moderne beschaving hebben bin nengedrongen. Als voorbeeld noemde spr. het Neo-Malthusianïsme, de afstomping der om gangsvormen, de jazz- en negermuziek enz., welke geenszins op een vooruitgang in be schaving duiden. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN 2DE KLASSE KLEIN-BILJART. Voor bovengenoemd tournooi om den plaat selijken titel der 2e klasse op de kleine-tafel cadre 35 c.M. met een moyenne van 3 tot 5 hebben zich bij de biljartclub „Insulinde", welke deze wedstrijden organiseert, de vol gende acht spelers aangemeld: J. Hasselmeyer, B. Bonnet, K. de Jong en A. Corver, alle „In sulinde"; C. v. d. Hoek, G. H. Osterthun en J. D. Ronde, alle D.E.S. en J. A. Lamers „Excel sior" te Velsen-N. Er wordt alleen op Dinsdag-, Woensdag- en Vrijdagavond Zondagmiddag en -avond ge speeld in partijen van 150 caramboles. Strengere bepalingen voor opticiens en masseurs. Zij zullen de geneeskunst niet mogen uitoefenen. Wetsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp, houdende een aanvulling van artikel 1 van de wet van 1 Juni 1865, zooals die wet bij latere wetten is gewij zigd, regelende de uitoefening der geneeskunst. In de memorie van toelichting zegt de mi nister van sociale zaken, dat dit wetsontwerp een noodzakelijk gevolg is van de ontwikkeling der omstandigheden. Op de grensgebieden van de uitoefening der geneeskunst zijn zich eenige groepen van personen gaan bewegen, zóó, dat een meer nauwkeurige afpaling van de wet telijke grenzen van het terrein, dat wordt be streken door het verleenen van genees-, heel- of verloskundigen raad of bijstand als be drijf, geboden is. In de eerste plaats wordt hierbij gelet op de praktijk der opticiens, zooals deze zich in de laatste jaren heeft ontwikkeld. Een steeds aan groeiend aantal van hen, die zich opticien noemen, bepaalt zich niet tot het vervaardi gen en verkoopen van brillen, maar strekt zijn bemoeiingen uit tot het onderzoeken van de oogen met refracto-of ophthalmometers - zelfs wel met oogspiegels en adviseert op grond van dit onderzoek tot het nemen van een be paalden bril. Een dergelijk verschijnsel doet zich voor bij de praktijk van masseurs en heilgymnasten. Gelukkig zijn er verscheidene van dezen, die alleen op medisch advies iemand willen be handelen, maar velen onderzoeken zelfstan dig lijders aan een gebrek in eenig bewegings orgaan of lichaamsdeel, en gaan vervolgens over tot een behandeling. Al deze gebreken kunnen het gevolg zijn van ziekelijke aandoeningen en afwijkingen en daarom is onderzoek en behandeling bui ten medisch advies en toezicht om in zulke gevallen gevaarlijk. Het is in het belang van dé volksgezond heid noodig om deze ontwikkeling binnen be paalde grenzen terug te dringen. Wordt dit ontwerp tot wet verheven, dan zullen de opticiens het recht behouden om brillen en brilleglazen te verkoopen aan de genen. die zulks wensehen, hetzij op recept van een arts, hetzij door dezen uitsluitend met behulp van letterproeven en brilledoos in het bezit te stellen van de door hen gewenschte brilleglazen. Het zal den opticien evenwel niet geoorloofd zijn met instrumenten de oogen van den cliënt te onderzoeken; zij zullen zelfs den schijn moeten vermijden, alsof door hen een onderzoek wordt verricht. Voorts zullen de masseurs en heilgymnasten het recht behou den om op aanwijzing van en in geregeld overleg met een arts patiënten een behande ling te doen ondergaan. Zelfstandig zullen zij ditr echter evenmin als thans ingevolge het bepaalde in het tegenwoordig artikel 1 der wet mogen doen; evenmin zullen zij in het vervolg een onderzoek aan het te behandelen lichaamsdeel mogen verrichten of richtlijnen voor een behandeling mogen aangeven. AANGEKOMEN. 22 Februari: Odysseus s.s. Vigo Perseus s.s. Danzig Breda s.s. Antwerpen Dalarö s.s. Oxelösund Euterpe s.s. Bordeaux Jan (Deen) s.s. Onton Oisse m.s. Rotterdam 23 Februari: Peik m.s. Houston Lotte Halm s.s. Donzig Hercules s.s. Hamburg Enid s.s. Londen Cascade m.s. Londen Vega s.s. Norrköping Oostzee m.s. Colchester Brigitte s.s. Gdynia Acclivity s.s. Hull Orion s.s. Midd. Zee Uukas m.s. Neusz VERTROKKEN. 22 Februari: Rigmor s.s. Sfax Jellicoe Rose s.s. Sunderland Maaskerk s.s. Hamburg Essi s.s. Randers [Jstroom m.s. Leith Cleopatra m.s. Manchester Merel s.s. Londen Vliestroom s.s. Huil 23 Februari: Mary m.s. Antwerpen Grietje m.s. Esbjerg Glierfels s.s. Basrah Aanvoer cellulose. Met het van Norrköping via Huil aangeko men Zweedsche stoomschip Vega is een la ding cellulose voor de papierfabriek te Velsen aangevoerd. Groote diepgang. Het Noorsche tank-motorschip „Peik" pas seerde gisteren het Noordzeekanaal, komen de van Houston met een lading petroleum en benzine, naar Amsterdam met een diepgang van 8,2 Meter. Aanvóer ijzererts. Het Zweedsche s.s. „Dalarö" en het Deen- sche ss.. „Jan" arriveerden gisteren beide met ladingen ijzererts respectievelijk komende van Oxelösund en Onton aan het Hoogoven- bedrijf. Houtaanvoer. Met een lading papierhout kwam gisteren het Duitsche s.s. „Lotte Halm" van Danzig aan de papierfabriek te Velsen aan

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7