ftotl ik *t fiatt KORT VERHAAL op sLot I Beroepsvoetbal in België?; Bezwaren van officiëele zijde; Vergelijkingen met het buitenland; Wie zich aan een ander spiegeltDe samenstelling van het Nederlandsch elftal; Zijn we op weg naar een Voetbal-Bronbeek?Terug slag op de animo van spelers en publiekHet succes van VI. Vogels, Heemstede en I.V.O.D.W.O. De Belgische Voetbalbond is er eenige jaren lm zooals wij die kennen, te schrappen, waardoor de clubs in de gelegenheid werden «stèld om aan spelers, die daarvoor in aan- frkin0- wenschen te komen, een bepaald Siaris of, zoo men wil, vergoeding te be talen Bovendien mocht een premie voor ge- twmnen competitiewedstrijden worden uitge vierd een belooning, die door den Bond tevens voor een overwinning in interlandmatches Lrd beschikbaar gesteld. Met dit half-professionalisme heeft men «iet de resultaten bereikt, die men er ten nnzichte van het spelpeil van verwachtte; integendeel, want de clubs gingen op jacht naar ervaren spelers om hun elftal te ver sterken met het gevolg, dat de „eigen kweek" weini* of geen gelegenheid meer kreeg om nromotie te maken. Een tweede bezwaar school in de omstandigheid, dat de nieuw aangeworven uitblinkers weliswaar over goede ranaciteiten beschikten, doch dat ze zich van het wel en wee dei- vereeniging weinig aan trokken omdat van clubliefde of zelfs belang» stellino voor de club nafcuurlijk Seen sprake was althans in de meeste gevallen. Langzamerhand is men tot de overtuiging gekomen dat dit „vergoedingssysteem" geen bevrediging schonk, want de echte amateurs werden°steeds meer uit de teams, waairin zij vaak jarenlang hadden gespeeld, verdrongen; het aantal jonge reserves werd eveneens klei ner en het beoogde doel. verbetering van het spelpeil en een competitie van louter sterke clubs werd niet bereikt. In den laatsten tijd wmt het idee veld, om in België het volkomen beroepsspel in te voe ren en vele zijn de beschouwingen en bespre kingen, die daarover gehouden zijn. Een van de grootste tegenstanders van dit plan is de heer Van Kesbeeck, de voorzitter van den Belgischen Voetbalbond, die onlangs over de ^volgen van een, voor onze Zuiderburen zoo belangrijk besluit, zijn meening heeft gezegd. Hij wees allereerst op het beroepsspel in Engeland en de organisatie daarvan en legde er den nadruk op, dat er naast de 88 clubs uit de Football League nog dui zenden andere vereenigingen kunnen bestaan. Hij sprak over het maximum-loon, de premie voor gewonnen en gelijk gespeelde matches, de transfers en wees op het feit, dat de Engelsche prof-, geheel en al ter beschikking staat van zijn club. die er zich tegen kan verzetten, als de speler een voor zijn lichamelijke conditie nadeelige betrekking buiten de voetbalsport zou willen aanvaarden. Op jeugdigen leeftijd als professional gecontracteerd, vóór zij kans hebben gehad, een ander vak te leeren, staan tallooze spelers na beëindiging van hun voet balloopbaan radeloos tegenover de eischen van het leven. En dan vergete men niet, dat de profs in Engeland nog steeds de best betaalde ter wereld zijn. Veel minder gunstig is het met hun col lega's in Midden-Europa gesteld, waar de Oos tenrijkers, Tsjechen en Hongaren van geluk mogen spreken, als hun clubs er in slagen, tusschen de herfst- en de voorjaarscompetitie in en bovendien in den zomer, een of meer buitenlandsche touren te contracteeren, waar door althans 't salaris van de spelers min of 'meer verzekerd is. Weliswaar komt dit voort durend reizen en wedstrijden spelen hun vorm niet ten goede, -maar zij ontvangen tenminste genoeg om in hun onderhoud te kunnen voor zien. In Frankrijk dachten de clubs, dat het vol doende zou zijn om door betaling der spelers een einde te maken aan de moeilijkheid om een elftal op de been te brengen, dat zich zou kunnen handhaven en tevens voor behoorlijke recettes zou zorgen. Met andere woorden, een spierinkje uitgooien om een kabeljauw te vangen. Ook in dit land zijn de beoogde re sultaten niet bereikt, want het blijkt, dat slechts één club er in geslaagd is, zonder fi- nancieele zorgen rond te komen. Aan de hand van deze voorbeelden vreest de heer Van Kesbeeck, (en o.i. zeer terecht) dat, als ook in België het professionalisme zou worden ingevoerd, de aandacht van de clubs nog meer dan reeds thans het geval is, ge concentreerd zou worden op het eerste elftal en de reserve-spelers, terwijl de opleiding dei- jongeren geheel zou worden verwaarloosd bij gebrek aan geldelijke middelen. Daardoor zou de toekomst van het Belgische voetbal in ge vaar komen en het bestaan van vele clubs zou practisch onmogelijk worden. Ondanks de talrijke proef- en oefenwed strijden, ondanks den arbeid van de techni sche- en streekcommissies, ondanks de rap porten van bondstrainers, commissieleden, officials en correspondenten, ondanks de tips en aanbevelingen in de pers, heeft de Keuze commissie van den KNVB gemeend, voor den wedstrijd tegen de Belgen wederom een be roep te moeten doen op de oude, beproefde, en in enkele gevallen reeds te zwaar be proefde krachten. Het blijkt thans wel duidelijk, dat de K.C. er meer prijs opstelt, een overwinning te be halen dan, mede met het oog op het wereld kampioenschap te Parijs, den jongeren een kans te geven in een volwaardigen interland wedstrijd aan de bijzondere sfeer van verte genwoordigend voetbal en aan elkaar te wen nen. Want wij kunnen niet aannemen, dat ondanks alle boven omschreven maatregelen en de intensieve oefencampagne, geen en- toe overgegaan de amateursbepalin- Ja, heusch, er zijn automobilisten, die hun wagen niet afsluiten als ze hem onbeheerd laten' staan Ideaal, zooietsvoor los- loopende jongens om zoon auto even te „leenen' voor 'n „vroolijken avond I" En wat erop volgt Politie Techtbanlc Brengt hen niet in verleiding: sluit uw auto af II kele Nederlandsche voetballer zou zijn ont dekt, die over genoeg aanleg, capaciteiten en uithoudingsvermogen beschikt om voor een plaats in het nationale elftal, bij een wed strijd, waarbij van het resultaat toch niets afhangt, in aanmerking te komen. Wij zijn er ons ten volle van bewust, dat tusschen het spelpeil van het Nederlandsch elftal uit de periode-Lotsy en dat van de clubs in het algemeen zeker een klasse ver schil bestond, maar die periode is voorbij en het is duidelijk, dat verscheidene sterren'van toen min of meer op hun retour zijn. Het moet daarom de animo van alle geprobeer de en te licht bevonden candidaten geens zins ten goede komen, wanneer voortdurend opnieuw blijkt, dat de speciale training en de andere inspanningen en opofferingen, die zij zich getroost hebben, practisch tever geefs zijn geweest. Sterker nog, men heeft opnieuw spelers gekozen, die in vorige inter- landmatches óf niet voldaan, óf gefaald heb ben. Wels b.v. is lang niet meer de oude, Vente heeft tegen Frankrijk totaal geen rol gespeeld, Mijnders toonde drie jaar geleden tegen de Engelschen, alleen maar links te kunnen trappen, een tekortkoming, waarvan een eenigszins ervaren tegenstander onmid dellijk profijt weet te trekken. Toch worden deze spelers steeds weer opgesteld, terwijl men nog vorige week heeft Kunnen ervaren, dat de D.W.V.-linksbuiten Ooms niet slechts over meer dan de vereischte capaciteiten beschikt, doch tevens het „big match tempe rament" heeft. Men heeft verschillende backs en keepers geprobeerd en zoowel Dijkstra als Michel hebben getoond, hun plaats waard te zijn. Doch men kiest Van Male, omdat de Feijen- oord-doelman in het nationale elftal nog nooit aan den verliezenden kant is geweest; men stelt Weber in de achterhoede op, of schoon deze back aan geen enkelen proef- wedstrijd beeft deelgenomen. Het zou interessant zijn te vernemen, hoe de K.C. een vertegenwoordigende ploeg voor het wereldkampioenschap denkt samen te stellen, waarvan de spelers tegelijkertijd ge noeg ervaring, onderling aanpassingsvermo gen en bovenal den leeftijd en de daarmee verband houdende stamina bezitten, om in de zomermaanden te Parijs opvolgende mat ches tegen sterke tegenstanders te kunnen spelen. Of is men er mogelijk nu reeds van overtuigd, dat het team in de eerste ronde wordt uitgeschakeld. Is het wonder, dat de publieke belangstel ling voor de verrichtingen van het Neder landsch elftal vermindert? Bij het beschouwen van de ranglijst der eerste klasse A van den Haarlemschen Voet bal Bond valt het op, dat de bovenste drie plaatsen worden ingenomen door de elftal len van clubs, die uitsluitend in den plaatse lijken bond uitkomen, nl. Vliegende Vogels, Heemstede en I.V.O.D.W.O. Geen enkel re- serve-team van een der K.N.V.B.-clubs heeft het hooger gebracht dan de vierde plaats of heeft nog eenige kans op het kampioen schap. Het pleit voor de spelkwaliteiten en de organisatie dezer „kleine" vereenigin gen, dat zij hun concurrenten, die toch over betere trainings-faciliteiten en terrcin-aeco- modatie beschikken en waarvan de spelers gemakkelijker en meer in de gelegenheid zijn om met hun clubgenooten uit den K.N. V.B. te oefenen en hun spel te bestudeeren, de loef hebben afgestoken. Heemstede is pas het vorige seizoen gepro moveerd, de Vliegende Vogels, die lang met hun terrein hebben gesukkeld, spelen niet veel langer in de hoogste afdeeling en de fu sie tusschen I.V.O. en D.W.O. is eerst in den zomer van het afgeloopen jaar tot stand gekomen. Voor dit drietal clubs een prachtig succes, dat zeer zeker niet onvermeld mag blijven. Correctie. Vorige week schreven wij over den uitdagingswedstrijd tusschen de cricketteams van Middlesex en Yorkshire,' waarvan de organisatie zooveel tegenwer king ondervond. Abusievelijk stond vermeld, dat die match niet is doorgegaan, dit moet natuurlijk zijn: bijna niet. Eerste Chineesclie luchtaanval op Japanscli gebied. Chineesclie vliegtuigen bombarclecren de hoofdstad van Formosa. TOKIO 23 Februari (Domei). Chineesche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op Taihokoe, de hoofdstad van Formosa en op Sjnitsjikoe. Verscheidene menschen werden door de vallende bommen gedood. Volgens Reuter namen aan dezen eersten Chineeschen luchtaanval op Japansch gebied, zeven vliegtuigen deel. Volgens Japansche berichten werd het vliegveld zonder resultaat gebombardeerd. Amy Johnsson, de vermaarde Engelsche recordvliegster heeft de lucht vaarwel gezegd, maar de snelheid niet prijsgegeven. Zij nam deel aan den damesautowedstrijd Parijs St. Raphaël en bezette daarin de vierde plaats. Marconist door ERIC RUDOLF. „S.O.S. S.O.S. S.O.S De seinsleuteLs tikken als razenden punten en strepen. Op de scheepvaartgolf worden geen andere gesprekken gevoerd dan die, welke betrekking hebben op het tegen storm en hooge zeeën kampende schip, dat nu den reeds uren du- renden strijd dreigt te verliezen. Iedere mar conist is op zijn post, en vangt de nood- singalen op, welke vele booten van koers doen veranderen. Ook het kustwachtstation is druk in de weer en de zenuwen van de beambten zijn tot het uiterste gespannen, leiding ge vend aan de reddingspogingen, peilingen be antwoordend, plaatsbepalingen meldend. En waagt een schip het te informeeren naar iets, dat niet op de belangrijkste kwestie van deze uren betrekking heeft, dan bast de sterke zender het uit den aether: „Ship in distress". John Molan weet, dat behalve zijn eigen leven dat van nog drie en veertig andere menschen door zijn arbeid kunnen worden gered. Hij kent zijn plicht en van het oogen- blik, dat de zware Noord-Ooster storm is op gestoken, is hij onafgebroken bij z'n toestel len geweest, berichten opvangend, mededee- lingen uitzendend. Het is een tijdlang werk geweest, dat door iedereen, die weet hoe hij met de apparaten moet omgaan, kan worden verricht. Maar sinds de storm orkaankracht heeft gekregen, is het mannenwerk geworden en dar is John Molan toevertrouwd. Wordt hij niet de dap perste en betrouwbaarste marconist van de Oostkust genoemd na zijn moedig optreden bij de „Penelope"-ramp, toen hij met brand wonden overdekt was blijven seinen tot hulp was gekomen? Nu zal hij werken voor alles wat hij waard vre het schip te verlaten. Lijkt ons onbegrij is, want nu wacht Mary op hem. Hij weet ze- ker, dat ze op h e m wacht, hoewel ze beloofd heeft na deze reis van de „Aquila" te zullen zeggen wie zij gekozen heeft: John Molan of Robert Davis; John, de marconist, Robert, de kapitein beiden op hetzelfde schip. En zijn sleutel tikt, tikt als die op vele andere schepen. Maar hier is ze bijna uitslui tend brengster van slechte tijdingen. houdenroep meer hulp in, laat ze de laat ste slag eruit halenwe kunnenhier op de brug zijn we den kop kwijt, vult John voor zichzelf aan. En hij voelt, dat de verantwoor delijkheid, welke op hem rust, nog zwaarder wordt. Zijn sleutel trekt de City of York naar de Aquila toe, die intusschen dieper en dieper komt te liggen en steeds moeilijker de golven te boven weet te komen. De radiohut wordt zwaar geteisterd. John zit soms tot aan de knieën in het ijskoude water, maar rustig zendt hij z'n teekens uit en tracht de officie ren op de brug moed in te spreken: .Kapitein, de „City of York" kan over drie uur bij ons zijn. Als er behoorlijk gepompt wordt, zullen we wel zoolang blijven drijven." „Over drie uur pas hier?", de stem sloeg over van angst. ,Als aangepakt wordt, is drie uur een heel korten tijd.' ,Maar pompen helpt ons niet meer zakken elke minuut. Hoe eerder we in de boo ten gaan des te beter is het." ,Pas op het laatste moment mogen we van boord gaan. Dan kunnen we de „City of York" niet misloopen. Denk aan Mary." „Mary? Mary?", de kapitein leek nu pas aan haar te denken. Drie kwartier lang is Molan in de weer, naar zijn meening kan er niets meer misloo pen. De „City of York" vaart recht op hen af en andere schepen komen full speed naar de Aquila. Nog eens zal hij Robert Davis trachten te bewegen aan boord te blijven. „Hier kustwachtstation. „Aquila" antwoordt sinds eenigen tijd niet meer. Bemanning in booten gegaan?" „City of York" hier. Enkele minuten gele den met Aquila gesproken. Weet van in boo ten gaan niets. Kan ook geen verbihding krijgen." „Kustwacht: „Levensgevaarlijke manoeu- „S.O.S. Aquila. 73 gr. 5 min. W.L. 42 gr. 2 min. N.B. S.O.S." „Hallo, Aquila, zijn 120 mijlen Noord-Oost van U wijzigen onze koers, Trafalag." „Hallo, Aquila, kunnen binnen vijf uur bij U zijn, City of York." „Hallo, Aquila, zijn 140 mijl Zuid van U. Ko men U te hulp." „De kapitein? „Hallo, John...." ,De „City of York" kan binnen vijf uur oij ons zijn." ,Vijf uur? Zoo lang kunnen we het niet pelijk. Defect aan radio?' City of York: „Blijf doorgaan met op roepen." Aquila: „43 man in de booten gegaan. Kwam te laat om mee te gaan. Red hen eerst. Drijven vrij snel van Aquila af in Zuid Westelijke richting. City of York: Hebben 43 man der Aquila met groote moeite gered. Kostte twee uren allen aan boord te krijgen. Nu nog op tijd vooi marconist? Aquila: Dank City of Ycrk voor goede hulp. te laat om mee te gaan." Voor mij is het te laat. Over enkele seconden is de Aquila verdwenen. Groet Mary. Op hetzelfde oogenblik dacht Mary aan John. Zij zou juist oversteken, toen een hevige windvlaag haar plotseling deed denken aan de moeilijke uren, welke de Aquila waarschijn lijk te doorworstelen zou hebben Zij stelde zich voor hoe John zou helpen het schip veilig in de haven te brengen. Zoo liep zij tegen de auto.... (Nadruk verboden). Zal werklooze jeugd gedwongen w orden aan cursussen enz. deel te nemen? Auto met drie inzittenden te water. Meisje verdronken. DORDRECHT 23 Februari. Gisteravond om elf uur kwam de heer Van der Biggelaar uit Roosendaal, juist toen hij met zijn auto de Sluisbrug te Dordrecht was gepasseerd met een vrachtauto, bestuurd door B. V. uit Ba- rendrecht, in botsing. De schok van de aanrij ding was zoo hevig, dat het portier open sloeg en de bestuurder uit den wagen werd geslin gerd. Hij liep geen letsel op. Stuurloos reed de auto met drie inzittenden op de Kalkha- ven toe en stortte in het water. De zeventien jarige zoon van den heer Van der Biggelaar en de zeventienjarige dochter Nelly van den ijzerfabrikant Konings uit Roosendaal kon den zich onder water uit de auto bevrijden en zich zwemmende in veiligheid brengen. De derde inzittende, mejuffrouw C. H. M. Ko nings, eveneens een dochter van den fabri kant, verdronk. Het lijk werd later met een dreg opgehaald. Aanbesteding van verbouw en uitbreiding'. HAARLEM Woensdag. De architect ir. H. T. Zwiers heeft heden morgen in Hotel „Lion d'Or" namens en voor rekening yan de Vereeniging „Protestantsch Christelijke Nijverheidsschool" te Haarlem aanbesteed het verbouwen en uitbreiden van de Meisjes-Nijverheidsschool aan de Tetterode straat te Haarlem, met bijkomende werken. De inschrijvingen waren als volgt: Fa. Siemerink, Wierden f 37.980. W. A. Oost veen, Amsterdam f 39.400. N.V. Strijland, Uit hoorn f 39.280. N.V. Aannemersbedrijf Noord- Holland, Heemskerk f 34.843. O. Hamstra, De Rijp f 33.000. Gebr. Trebbe, Enschedé f 37.700. IJ. Steenbeek, Amsterdam f 36.300. Fa. Van der Vliet, Amsterdam f 37.800. H. C. Geerdink, Usseloo f 34.500. N.V. Kalleveen's Bouwbedrijf, Amsterdam f 31,100. N. Vermeulen, Haarlem f 43.370. Gebr. H. V. en J. de Vries, Haarlem en Pur- merend f 36.440. G. Groot, Helder, f 36.465. N.V. Gebr. Tak, Amsterdam f 31.890. Gesman en Zoetemeijer, Alfen aan den Rijn f 32.890. M, Ebbing. Haarlem f 34.980. G. J. Evers, Bloe- mêndaal f 36.200. Gebr. Broertjes, Haarlem f 33.400. M. Joustra, Haarlem f 34.518. G. He- tem, Haarlem f 35.450. Gebr. Schreuder, Am sterdam f 36.800. M. Jansen, Amsterdam f 50.227. Jb. Prett, Oostzaan f 36.236. Fa. De Vries, Kortezwaag f 38.400. Fa. N. Cobelens, Haarlem f 37.311. Fa. J. Jansen. Amsterdam f 49.200. Fa. Van der Haak. Amsterdam f 36.900. N.V. Bouwbedrijf Gebr. Schiphorst, Haarlem f 31.443. J. Brevoord. Haarlem f 33.900. A. J. Bakker, Zaandam f 35.800. C. Rose, Haarlem f 34.270. R. Bijker. Haarlem f 39.200. De Con dor, Amsterdam f 42.900. Fa. Buys, Ouddorp f 31.470. N.V. Gebr. A. M. en D. P. Joustra, Haarlem f 32.674, J. van Thiel. Alkmaar f 31.200. Fa. De Jong, Amsterdam f 36.990. Fa. Van Leer, Lippenhuizen f 38.900. Fa. Voor- douw, Zoeterwoude f 36.800. Fa. Kuit, Drie huis Westerveld f 36.800. W. van Heijst, Drie huis Westerveld f 38.000. Fa. De Vries, Zaan dam f 37.800. G. C. Blanken, Bussum f 35.800. P. Frölich. Harlingen f 37.987. H. C. Geveke. Leeuwarden f 37,986. Fa. Roelofs, Haase en Markvoort, Rijssen f 37.985. J. Oordt, Vriezen veen f 37.972. Fa. Bartels, Haarlem f 37.000 C. Kok, Nieuwer Amstel f 36.600. J. Appel, Am sterdam f 36.477, Fa. De Jong, Oegstgeest f 36.970. Fa. Limburg, Purmerend f 37.200. Fa. Brandsen, Amersfoort f 37.194. H. Groen, Amersfoort f 39.800. Fa. Van der Wal, Zand voort f 37.900. Fa. Feijen, Heiloo f 35.400. Fa. Hoeben, Amsterdam f 31.618. Aann. Bedrijf v.h. Van Huften, Amsterdam f 36.444. Fa. M. Klein en Zn.. Assendelft f 33,980. Gebr. Van Rijswijk, Heemstede f 34.850. E. BeUaart, Haarlem f 37.729. Het laagst werd dus ingeschreven door de N.V. Kalleveen's Bouwbedrijf te Amsterdam voor f 31.100. NATIONAAL-SOCIALISTEN GEARRESTEERD IN HONGARIJE. BOEDAPEST, 22 Februari (Havas) Beves tigd wordt, dat kapitein Szalassy, graaf Sze- ehebyi en verscheidene andere leiders der Hongaarsche nationaal-socialistische partij in arrest gesteld zijn. Zestig tot zeventig perso nen. die zich aan agitatie hebben schuldig gemaakt, zouden in een speciale gevangenis opgesloten zijn. BEMANNING EN PASSAGIERS VAN RUS SISCH SCHIP GEARRESTEERD. MOSKOU 23 Februari (Reuter-A. N. P.) De 35 leden der bemanning van het Russische schip „Koesnetskstroi", dat in de haven van Hakodate wordt vastgehouden, en de 37 pas sagiers zijn thans door de Japansche autori teiten gearresteerd. Er is geen reden voor de aanhouding opgegeven. Distributie van goedkoope leven», middelen. Door kerkelijke instellingen. De Minister van Sociale Zaken heeft thans, met betrekking tot de distributie van goed- koope levensmiddelen door kerkelijke instel lingen bepaald, dat. in aanmerking genomen den in beginsel strikt vertrouwelijken aard van dezen vorm van armenverzorging en de gerezen principieele bezwaren tegen bekend making van de namen der in ondersteuning zijnde personen, in het vervolg de verstrek king van de vanwege het Departement van Sociale Zaken verkrijgbaar gestelde goed- koope levensmiddelen door die instellingen, desgewenscht zelfstandig (en dus niet meer door het gemeentelijk orgaan) kan geschie den. Ten opzichte van de distributie voor deze groep van armlastigen zal dus in het vervolg kunnen worden volstaan met een opgave door de betrokken instelling van weldadig heid aan het gemeentelijk orgaan van het aantal personen, dat bij haar in ondersteu ning is, van hun omstandigheden en van him gezinsformatie. De instellingen betrek ken dan de levensmiddelen van de gemeente ter eigen distributie. Zij moeten echter aan- teekening houden van de namen der onder steunden, hun gezinsformatie enz. Tevens moeten zij een tre-kkingslijst aanleggen en een voorraadstaat. De controle op deze distributie wordt dan üet meer door de gemeentebesturen uitge oefend doch uitsluitend door den rijkscon troledienst voor de levensmiddelendistributie. Regeering onderzoekt een en ander Memorie van Antwoord van minister Rommc aan Eerste Kamer. In de Memorie van Antwoord op het voor- loopïg verslag der Eerste Kamer over de bc- grooting van sociale zaken merkt minister prof. mr. C. P. M. Romme o.m. op dat.de. mi nister doordrongen is van de noodzakelijkheid om de verdere invoering van de arbeidswet zooveel mogelijk te bevorderen. Of tot verkorting van den werktijd, die sinds 1 Januari 1929 voor verplegend personeel geldt, zou kunnen worden overgegaan, vormt bij den minister een punt van overweging. Een ern stige moeilijkheid is, dat reeds thans de ver- plegingsinrichtingen haar kosten veelal niet door de verplegingsgelden gedekt zien. Bo vendien is er, naar het den minister voorkomt, in het algemeen eer reden om de arbeidswet in te voeren voor groepen van arbeiders, voor wie die wet nog niet werd ingevoerd, dan over te gaan tot verkorting van de reeds van kracht zijnde wettelijke normen voor bepaalde cate gorieën. De goede naleving van de arbeidswet heeft de ernstige aandacht van den minister. In verband met de opmerkingen over het werken in twee ploegen in de kalkzandsteen fabriek „Arnoud" te Hillegom, deelt de minis ter mede, dat daar regelmatig proces-verbaal wordt opgemaakt. Het eerste proces-verbaal heeft, zooals men weet, dezer dagen geleid tot veroordeeling van den directeur. Een volstrekt verbod van overwerk zou, naar de minister vreest, het beoogde doel missen en daarenboven in economisch-sociaal opzicht schadelijk werken. Met de voorbereiding van een wettelijke re geling van den werktijd van landarbeiders wordt de gewenschte spoed betracht. Het is de bedoeling, dat daarbij loonarbeid van leer plichtige kinderen verboden zal worden. Omtrent de vraag, of voor bepaalde groepen van personeel bij overheidsdiensten verkor ting van den werktijd gewenscht en mogelijk is, is tusschen den minister en eenige zijner ambtgenooten overleg gaande. Dat ten departemente van sociale zaken de neiging zou bestaan, om meisjes zooveel moge lijk haar arbeidsterrein te doen vinden in het beroep van dienstbode, is te sterk gezegd. Er is in ons land een groot tekort aan dienst boden, ten gevolge waarvan nog steeds rond 20.000 buitenlandsche meisjes hier in huise lijke diensten werkzaam zijn. Het ligt voor de hand, dat men tracht, de plaatsen, thans door die meisjes ingenomen, waar mogelijk, te doen bezetten door Nederlandsche meisjes. Werkloosheid onder de jeugd. Ook de minister acht het een ongunstig verschijnsel, dat slechts een klein gedeelte van de werklooze jeugd gebruik maakt van de vele mogelijkheden, welke haar in den vorm van werkverschaffingen, cursussen, centrale werk plaatsen, kampen, enz. geboden worden. Het is niet buitengesloten, dat op den duur de overheid niet onverschillig blijft staan tegen over het feit, dat het grootste deel van de werklooze jeugd zich van al dit werk afzijdig houdt. Mede voor een juiste beoordeeling van eventueel op dit gebied te treffen maatrege len, is de registratie ter hand genomen. Of aan dit stelsel, dat slechts moet worden gezien als een hulpmiddel ter verkrijging van het noodige inzicht, uitbreiding zal worden gegeven, kan thans nog niet met zekerheid worden gezegd. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 22 Februari 1938. 1. H. van der Splinter, chauffeur, vroeger goud- en zilversmid, wonende te Zand voort, van Ostadestraat 21 c. Curator Mr. F. van der Goot te Haarlem. 2. H. Rosies, schilder, wonende te Haarlem, Zaanenstraat 3. Curator Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. 3. J. Gorter, koopman in groenten, wonende te Haarlemmermeer, Lijnden. Curator Mr. L. Ali Cohen te Haarlem. 4. De nalatenschap van wijlen P. J. Kraaye- veld, aannemer, gewoond hebbende te Amster dam. laatst gewoond hebbende te Heemstede, Adriaan Pauwlaan 7. Curator Mr. C. Blanke voort te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. E. J. W. Top te Haarlem; Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: 1. L. van Esch, winkelier in lederwaren, wonende te Haarlem, Leidschevaart 458. Cu rator Mr. J. G. Escher te Haarlem. 2. P. J. Voskuyl, schoenmaker, wonende te Aalsmeer, Machineweg 91. Curator Mr. J. H. van Wijk te Haarlem. 3. W. H. Kemper, beddenmaker, wonende te Zandvoort, Vondelstraat 10. Curator Mr. J. D. de Haan te Haarlem. 4. W. M. van der Meije, caféhouder, wonen de te Zandvoort, Kerkstraat 10. Curator Mr. J. Verlooy te Heemstede. 5. P. Finke, kruidenier, wonende te Koog aan de Zaan. Curator Mr. L. S. Römelingh te Haar lem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst is geëindigd het faillissement van: P. J. Stut, dager, wonende te Haarlem, Dolfijnstraat 35. Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema Conradi te Haarlem. BEëEDIGD. Dinsdag werd door de Haarlemsche Recht bank als advocate en procureur beëedigd Mevr. Mr. R.de VriesSpier, wonende te Haarlem. Kinderen pleegden groot aantal diefstallen. Alles was van hun gading. Den laatsten tijd werd bij de politie te Gouda aangifte gedaan van talrijke kleine diefstallen. Nu eens verdwenen zakken met kolen, dan een plaid uit een auto, vervolgens een klokje uit een auto en ook werden geregeld artike len gestolen uit winkels op de veemarkt, uit schuurtjes achter woningen en ten slotte uit een school. Uit het politieonderzoek is eindelijk gebleken dat vise* kinderen, een meisje van 14 jaar en haar drie broertjes van 13, 12 en 10 jaar oud, uit Reeuwijk, zich aan deze diefstallen schul dig maakten. Bij een in de ouderlijke woning gedane huiszoeking heeft de politie veel ge stolen goed teruggevonden. Onderzocht wordt nu nog, of de ouders in deze een rol hebben gespeeld. In totaal zijn minstens 30 diefstallen gepleegd.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9