Haarlem streeft ernaar zee haven te worden. BEVERWIJK WIJK AAN ZEE SANTPOORT HEEMSKERK CASTRICUM Werk voor vele handen verwacht. SCHEEP/ LTJUNgENS Jubileum-uitvoering van Hercules. tv» iaarlijksche uitvoeringen van de Christe- v-£ Gymnastiekvereniging „Hercules" mo- in zich steeds in een groote belangstelling rheu^en. Ook Dinsdagavond was de zaal van Tt Ned Herv. Vereenigingsgebouw weer ge- X bezet toen de vereeniging haar jubileum- uiivoering' gaf ter gelegenheid van het tweede ^va'den opmarsch werd het Bondslied ge iden waaronder voor de eerste maal met de nieuwe vereenigingsvlag een groet werd ge- brXc Krijger sprak een openingswoord sarin hij mededeelde, dat namens de leden «donateurs een vlag was aangeboden ter 2>le*enheid van het tien-jarig bestaan der vpreeniring- Spr. voegde daaraan den wensch lH dat°deze vlag er toe zou mogen bijdragen Sn onderlingen band te versterken. %a dit openingswoord werd een aanvang smaakt met de afwerking van het program ma Onder de voortreffelijke algemeene Sn* van den directeur, den heer C. P. Nieuwenweg legden alle afdeelingen proeven van bekwaamheid af. De kleuters waren het eerst aan de beurt. 7ü vormen een alleraardigste groep, die voor rie toekomst voor „Hercules" van veel belang r De directeur kon uitstekend met het jonge volkje overweg en de oefeningen werden zeer (roed uitgevoerd. Een goeden indruk maakten ook de jongens in hun vrije oefeningen. De stof was goed ge kozen en de uitvoering gaf een indruk van goede voorbereiding. De jongste meisjes en de jongens werkten hierna aair den ladder, een zeer goede voor bereiding, die de directeur op de juiste wijze weet aan te wenden. De dames verrichtten vervolgens verdien stelijk werk op de evenwichtsbalk. De vrije oefeningen van de heeren werden iii den vorm van een intermezzo opgediend. Od de muziek van een marsch werd dit num mer met veel succes uitgevoerd. Ook de jongensgroep belooft veel voor de toekomst. Dat kon worden afgeleid uit het zeer verdienstelijke werk aan het laagrek. Het tweede deel van den avond was voor namelijk gewijd aan toestelturnen. Ook in dit belangrijke onderdeel van de lichamelijke oefening vertoont „Hercules" elk jaar voor- ^De'heeren leverden verdienstelijk werk aan hoogrek en brug, terwijl de damesgroep zich kranig weerde in het nummer veerplank paard. Ook het brugwerk van de meisjes viel zeer te loven. Tenslotte verdienen nog bijzondere vermel ding de knotsoefeningen van de dames. Bij het publiek hebben deze nummers van het programma nog altijd veel succes en ook dezen avond liet dat niets te wenschen over. Hercules heeft op dezen avond gedemon streerd, wat het in deze tien jaar van haar bestaan onder lang niet altijd gemakkelijke omstandigheden heeft kunnen bereiken. Uit deze geheele uitvoering sprak niet alleen het bekwame werk van den directeur, maar ook de voortreffelijke vereenigingsgeest. Wij vermelden tenslotte nog gaarne de zeer goede muzikale begeleiding van de talrijke oefeningen van het trio bestaande uit mej. Swalve (piano) en de heeren L. v. d. Hoef (viool) en B. Hopman (cello) Het was voor Hercules in alle opzichten een goede avond, die door Ds. Krijger met een woord van dank en met gebed werd geslo ten. DE RIJKSPOSTSPAARBANK IN FEBRUARI Aan het postkantoor Beverwijk en het daar onder behoorende ambtsgebied werd geduren de de maand Februari ingelegd f 85245.26 en terugbetaald f 53978.42. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 20481. HET CONCERT VAN ORPHEUS. Dinsdag 8 Maart geeft het Christelijke Man doline-gezelschap „Orpheus", onder leiding van den heer W. v. d. Kamp, een uitvoering in het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. Het afwisselende pro gramma biedt o.m. La Frisonette (ouverture) van Joh. B. Kok; Serenade van J. Heykens; Jeugdmarsch van H. Smit Jr.; Complainte van Charlenry; Palorsterne en Glockenouver- ture van Fr. Schmidt; Marcia Mandolinestica Olandese van A. P. Murken; Dorpsfeest van Joh. B. Kok en de Orpheus-marsch van den dirigent. De heer H. Kraayenveld uit Velsen zal met eenige declamaties aan de uitvoering mede werking verleenen. BEMESTING VAN AARDAPPELEN. I Naar aanleiding van een vraag uit den kring onzer lezers komen wij nog even terug op bo venstaand onderwerp. Vraagt men ons in welken vorm de bemes ting der aardappelen gegeven moet worden, n.l. als stalmest of als kunstmest, dan ant woorden wij hierop, dat naar onze meening een afwisselend gebruik van stalmest en kunstmest of wel van stalmest, aangevuld met kunstmest, de meeste aanbeveling verdient. Aardappelen hebben een zware bemesting noodig en vragen bovendien een humusrijken bodem. Daar van daan dat op zand en klei naast kunstmest liefst een gedeelte met stal mest gegeven moet worden. De hoeveelheid stalmest moet voor volledige bemesting ech ter zeer groot zijn, n.l. 30 a 35000 K.G. per hectare. Veelal is zooveel stalmest niet be schikbaar en moet dus van kunstmest gebruik worden gemaakt, waarmee eveneens beste resultaten verkregen worden. Wat de soorten kunstmest betreft, aard appelen vragen veel kali, doch deze moet bij voorkeur in chloorvrije verbindingen gegeven worden, bijv. in den vorm van patentkali. Hiervan is zoowel op klei als op andere goede grondsoorten noodig: 400 a 600 kilo. per hectare, in het voorjaar uit te strooien. Op perceelen waar het vorig jaar het zoogenaam de blauw onder de schil werd waargenomen, kan de kaligift iets grooter worden genomen, want dit verschijnsel wordt veroorzaakt door te weinig kali in den grond. Ook hebben de aardappelen behoefte aan tamelijk veel stikstof. Zelfs al geeft men stalmest, dan moet bovendien nog minstens 200 kilo ammonsalpeter gegeven worden. Bij uitsluitend kunstmestbemesting kan in het voorjaar tot 400 kilo ammonsalpeter per hectare gestrooid worden. Blijken de planten bij het bovenkomen wat schraaltjes te zijn, of moet anderszins de groei iets aangezet worden bijv. bij koud weer, dan kan men later nog een overbemesting van 100 kilo chilisalpeter ge ven. Aan fosforzuur hebben de aardappelen niet zooveel behoefte als aan kali en stikstof, maar toch moet de fosforzuurvoorziening beslist toereikend zijn. Zooals wij aan de hand van practijkproeven in een vorig artikel zagen, verdient het aan beveling de fosforzuurbemesting in den vorm van slakkenmeel te geven, teneinde den kalk- toestand op peil te houden. In afwijking van wat veelal beweerd wordt, als zou alleen op lichte zand- en dalgronden het gebruik van slakkenmeel gerechtvaardigd zijn, vestigen wij er ten overvloede nog eens de aandacht op, dat slakkenmeel evengoed op zee- en rivier- klei past, vooral daar, waar de bodem door jarenlange eenzijdige bemesting min of meer ontkalkt is. Een bemesting met 600 tot 800 K.G. slakkenmeel per Hectare is in de meeste gevallen wel voldoende. Men kan dit gerust in het voorjaar strooien; zelfs wanneer later blijkt, dat de fosforzuurvoorziening iets aan den krappen kant is geweest, kan later in den tijd, zelfs einde April, begin Mei, nog zonder bezwaar een aanvullende fosforzuurbemesting in den vorm van slakkenmeel gegeven wor den. ONZE KAMERPLANTEN. De Kamerplanten moeten het thans vooral niet te warm hebben. Anders groeien ze veel te ijl op, geven lange, slappe scheuten met veel blad en weinig bloemen. Wij zetten de planten derhalve niet te dicht bij de kachel en houden hen matig vochtig. Vooral voor bloeiende Azalea's is droge kachelwarmte zeer nadeelig, ten gevolge waar van bladeren en bloemen spoedig afvallen. Daarom is het gewenscht de onderzijde dei- bladeren eiken morgen met wat lauw water te bespuiten. De Clivia's, die gedurende December en Januari in een koel vertrek stonden en toen aan den drogen kant werden gehouden, moe ten nu in de warme kamer worden gebracht. De vroegste planten vertoonen reeds knoppen zoodat ze thans weer meer water moeten heb ben en eens per week wat bloemenmest in het gietwater opgelost. Wie mooie Viooltjesplanten in den tuin heeft staan kan daarvan thans een paar, welke veel knoppen vertoonen, met een wor telkluitje uitgraven zonder de wortels te be schadigen. Wij zetten deze elk afzonderlijk in een potje, voorloopig in de onverwarmde kamer, zoodat ze iets aan de huislucht kun nen wennen. Men moet er op letten dat de aarde niet geheel uitdroogt, maar evenmin te nat is. Na veertien dagen kan men de potten in de warme kamer brengen, waarna de mooie bloempjes zich spoedig ontplooien. Vooral het zoogenaamde Maartsche Viooltje, met haar heerlijk riekende, lieftallige blauwe bloempjes is voor potcultuur heel geschikt, mits men maar zorgt voor een geleidelijken overgang naar de warme kamer. Gemeentebestuur wil alle noodige maatregelen nemen. Bij de Haarlemsche Scheepsbouw Mij. alhier is Dinsdagmiddag met goed gevolg te water gelaten een rivierboot, motorschip, gebouwd voor „Argentine States of Bovril Ltd" en bestemd om dienst te doen tusschen Buenos Aires en St. Helena (Rio Plata, Argentinië) voor het vervoer van bevroren vleesch. LEDENVERGADERING N.C.G.O.V. De plaatselijke afdeeling van de N.C.G.O.V. zal op Vrijdag 18 Maart een ledenvergadering- houden in het Ned. Herv. Vereenigingsge bouw. De agenda vermeldt o.m.: een bestuursver kiezing en een bespreking over het jaarfeest. HET CONCOURS VAN DE HARMONIE KAPEL. Het concours voor harmonie- en fanfare corpsen, georganiseerd door de Beverwij k- sche Harmoniekapel op Hemelvaartsdag en Tweeden Pinksterdag zal op het terrein ach ter het Kennemer Theater worden gehouden. De Harddraverij vereeniging „Prins Bernhard" heeft voor het concours haar eigen muziek tent beschikbaar gesteld. De jury voor het concours zal worden ge vormd door de heeren De Maré, toonkunste naar te Rotterdam, Ruygrok, toonkunste naar te Den Haag en H. W. Hofmeester, diri gent van de Beverwijksche Harmoniekapel. VEREENIGING „STILLE OMGANG". Dinsdagavond werd in „Sonnevanck" een vergadering van de afdeeling Fijk aan Zee der Vereeniging „Stille Omgang" gehouden. De periodiek aftredende besturusleden, de heeren B. Schelvis en Jac v. d. Meij werden beiden herkozen, evenals de voorzitter, de heer Bruineberg. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heeren Freek van der Mey en S. Bol Jr De bedevaart zal gehouden worden van 19 10 op 20 Maart. VERLOREN VOORWERPEN. Rijwielbelastingmerk in étui, blauw hee renbadpak met initialen W.R.B. „DENK EN ZET". Vrijdag 4 Maart zal de heer J. Zoontjes als instructeur van de „Denk en Zet"-schakers optreden. De damcompetitiewedstrijden zullen in plaats van op dezen avond op Donderdag 3 Maart gespeeld worden. SCHAAKCLUB „DR. PANNEKOEK". Maandag heeft de schaakclub „Dr. Panne- koek", onderafdeeling van „Viribus Unitis" te Santpoort, voor het eerst een wedstrijd ge speeld. Uitgenoodigd was de Vereeniging ,J>. E. N." met 13 leden. De voorzitter, de heer J. West, heette allen welkom en wenschte spelers en kijkers een prettigen avond. De club „Dr. Pannekoek" won met 83 deze match. De leider van de thuisclub, de heer H. W. van Dort, dankte allen voor hun spor tieve houding en overhandigde aan den heer Bosch, secretaris der vereeniging „P. E. N." een mooien cup met inscriptie als herinne ring. GENOOTSCHAP „STILLE OMGANG". Het genootschap „Stille Omgang" houdt op Dinsdag 8 Maart zijn jaarvergadering in het K.S.A.-gebouw. A. D. O. Het programma voor Zondag luidt: Lisse 2—A.D.O. 2 2.30 uur. V.V.Z. eA.D.O. b 1.15 uur JAARVERGADERING VAN DE ORANJE- VEREENIGING. De Oranjevereeniging heeft in Hotel Bak ker haar jaarvergadering gehouden. Wegens verhindering van den burgemeester werd de vergadering gepresideerd door den heer P. J. B. v. d. Berg. In het jaarverslag over 1937 werd herinnerd aan de welgeslaagde volksfeesten op Konin ginnedag, die voor de eerste maal werden ge organiseerd, aan het planten van den herin neringsboom met de daarmede gepaard gaan de feestelijkheden en aan het inzamelen van gelden voor de plaatsing van een Julianabank. Het verslag verwierf de goedkeuring der vergadering, evenals dat van de penningmees- teresse, mej. A. C. M. Baas. De begrooting voor 1938 werd in ontvang sten en uitgaven vastgesteld op een bedrag van f 570. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van burgemeester Sloet, waarin hij bedankte als voorzitter en bestuurslid der vereeniging en te kennen gaf ook het eere-voorzitterschap niet te kunnen aanvaarden. Ten gerieve van het Gereformeerde deel der bevolking ver klaarde het hoofd der gemeente zich bereid zijn plaats in het bestuur gaarne af te staan aan Ds. J. Krüger. Ds. Krüger merkte op, dat hij hier feitelijk geheel buiten stond, maar dat het z.i. wel goed zou zijn, wanneer ook deze groep der bevol king in het bestuur vertegenwoordigd zou zijn. De heer Aukes meende te moeten waar schuwen hiermede niet te ver te gaan en be pleitte voorts opneming van het hoofd der o.l. school in het bestuur. Opgemerkt werd, dat bij eventueele feesten de schoolhoofden in een commissie worden benoemd. De heer Aukes verzocht in de toekomst bij feestelijkheden ook rekening te willen hou den met het Noordelijk deel der gemeente, wat het bestuur gaarne toezegde. Medegedeeld werd, dat van het door de ge meente verstrekte subsidie van f 300 slechts f 50 resteert voor het klokmonument. Mede als gevolg van het geringe bedrag, dat de intee- kenlijsten hebben opgeleverd, moet er nog heel wat geld komen wil het gestelde doel wor den bereikt Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd Ds. J. Krüger bij acclamatie tot bestuurslid gekozen. De heer P. L. Duinker werd tot voor zitter benoemd. De heer D. van Diepen bracht een rapport uit van de werkzaamheden betreffende het klok-monument. Dank zij de medewerking van de heeren Hoeben, C. de Groot, Cor de Groot die het ontwerp maakte, Weda en De Graaf, die gratis materialen leverden en het werk zullen uitvoeren is de kans groot, dat het ge- denkteeken toch nog voltooid zal kunnen worden. Ook het P. E. N. zal daaraan mede werking verleenen. De firma v. d. Torren heeft voor een passen de beplanting zorggedragen. Waarschijnlijk zal het monument op den verjaardag van Prinses Juliana kunnen wor den onthuld. Op voorstel van den heer Aukes zal het monument dan tevens aan het ge meentebestuur worden overgedragen. De ont hullingsplechtigheid zal worden opgeluisterd door het Fanfarecorps „Door Inspanning Uit spanning" en door zang van de schoolkinderen van de hoogste klassen van alle scholen. De vergadering werd hierna met een woord van dank door den voorzitter gesloten. VEILING „ONS BELANG". Spruiten le soort per KG 10—14 ct. Spruiten 2e soort per KG 79 ct. Boerenkool per KG V/22 ct. Groene kool per KG 35 ct. Gele kool per KG 46 ct. Prei per KG 4—6V2 ct. Koppenkool per KG 56 ct. Witlof per KG 5—8 ct. Helder 28 van Callao te Valparaiso. Nereus 1 van Danzig te Amsterdam. Orestes, Chili 11. Amst. 26 v. Curacao via Lpl. Odysseus, Rott. n. Pasajes p. 27 Beachy Hd. Triton, Rott. 11. Tunis p. 27 Beachy Head. Perseus, 1 v. Aarhuus te Gothenburg. Vesta, Piraeus n. Amst. 1 v. Malta. KON. HOLL. LLOYD. Montferland (thuisr.) 28 Bahia. KONINKLIJKE SHELL. Mirza, Amst. n. St. Kitts p. 27 Beachy Head. Agnita, Curacao n. Shell Haven 28, 165 m. W. van Ouessant. Agatha, 27 v. Balik Papan te Calcutta. MEIJER EN CO'S SCHEEPVAART MIJ Radnorshire, Japan n. Amst. 1 v. Pt Said. Diomed, 1 v. Dairen te Rott. Glenapp, Dairen n. Rott. 27 te Shanghai. Antenor, Japan n. Rott. 1 v. Aden. Protesilaus, Rott. n. Japan p. l Gibraltar. Glenbeg, Dairen n. Rott. 28 v. Casablanca. Glenaffaric, Japan n. Rott. 28 v. Manilla. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Aludra (th.) 29 v. Montevideo. STOOMVAART MI.) NEDERLAND Poelau Laut thuisr.) 1 van Colombo. Tajandoen, 26 v. Batavia n. Amst. Moena <th.> 27 v. Belawan. Bintang (uitr.) 27 van Singapore. Poelau Tello, 1 v. Amst. 11. Batavia, Dinsdag motorschip voor Argentinië te water gelaten. Mooi werk der Haarlemsche Scheepsbouw Maalschappij. Bij de Haarlemsche Schcepsbouw- Maatschappij is Dinsdagmiddag met goed gevolg le water gelaten een in opdracht van het Engelsche Bovril- concern gebouwd motorschip, be stemd voor het vervoer van bevroren vleesch in Argentinië. Het schip heeft een lengte van 146.6 voet, is 23,11 voet breed en heeft over de geheele lengte een vriesruim met inhoud van 12,000 kubieke voet onder de vleesch- dragers. Deze vriesinstallatie is door de Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij zelf ontworpen en de vloer bestaat uit een onderlaag van hout, een laag kurk en daarna weer een laag teakhout, terwijl de zijden en het dek eveneens zwaar zijn geïsoleerd. Het vaartuig heeft accomodatie voor vier pas sagiers. Het wordt voortgestuwd door twee Deutz Diesselmotoren, met een normaal ver mogen van 150 p.k. elk, die het schip een snelheid van 10V2 mijl zullen geven. De outillage is zeer modern met electrische laad- lieren, electrische stuurmachine, electrische ankerspil, enz. Het Bovril-concem heeft 600 mijl de Para- na-rivier op, eigen slachterijen en het schip is bestemd om bevroren vleesch vandaar naar de koelhuizen te Buenos Aires te vervoeren. De opdracht voor Nederland kwam tot stand door bemiddeling van het maritiem kantoor W. H. Mellema te Amsterdam, hetwelk in opdracht van de Haarlemsche Scheepsbouw Maat schappij tegen het einde van April voor het transport naar Argentinië zal zorgen. Het schip zal op eigen kracht naar Buenos Aires varen. Het is voor het eerst sedert langen tijd, dat te Haarlem weer een voor het buitenland bestemd schip ge bouwd wordt en het Haarlemsche ge meentebestuur gaf dan ook blijk van zijn belangstelling door de aanwezig heid van den wethouder van Finan ciën, den heer E. van der Wall, den chef van de afdeeling Openbare Werken, den heer H. Meeusen, en den directeur der Gemeentehavenwerken, den heer A. van Driel, terwijl te vens bij de tewaterlating aanwezig waren de heer C. A. G. van der Boom, inspecteur van de Scheepvaart, en de heer Walker, directeur der Bovril-fa- brieken te Londen. Namens het gemeentebestuur van Haarlem sprak de heer Van der Wall zijn vreugde er over uit, dat te Haarlem wederom een voor het buitenland bestemd schip van stapel liep, en hij sprak de hoop uit, dat dit een be gin zou zijn van nog grootscher gebeurtenis sen op dit gebied. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera (uitr.) 1 van Tanger. Dempo (uitr.) 1 te Singapore. Kertosono (thuisr.) p. 28 Perim. Kota Agoeng, 1 van Rott. n. Batavia. WIJKLIJN. Beverwijk, Rott. n. Malta 27, 30 m. v. Niton. Randwijk, Tyne n. Boucau 27, 75 m. v. N.- Foreland. AANGEKOMEN. 28 Februari: Grete Glad m.s. Helsinki Berenice s.s. West Indië Texelstroom s.s. Liverpool Marne m.s. Rotterdam 1 Maart: Colombia m<s. West Indië Nereus s.s. Danzig Borgholm s.s. Londen VERTROKKEN. 28 Februari: Trsat s.s. Swansea Randfontein s.s. Hamburg 1 Maart: Belgia s.s. Antwerpen Grete Glad m.s. Hamburg Ursa s.s. Bergen Kemphaan m.s. Boston (L.) Baronscourt s.s. Goole Hinry Esbjerg De mogelijkheden van Haarlem als zeehaven. Naar aanleiding hiervan hadden wij een onderhoud met den heer van der Wall over de plannen der gemeente Haarlem om na te gaan welke mogelijkheden Haarlem bood als zee haven voor kleine schepen. Het Haarlemsche gemeentebestuur blijkt op dit gebied zeer actief te zijn en verschillende instanties zijn reeds bezig met een onderzoek, van welks re sultaten binnenkort rapporten ver wacht kunnen worden. Indien deze tot de positieve conclusies komen, welke men meent te mogen verwachten, zul len door het gemeentebestuur ter stond de noodige stappen gedaan en de vereischte werken uitgevoerd wor den om nieuwe bronnen van welvaart voor Haarlem te openen. Niet alleen dat een gemakkelijk door zee schepen te bereiken haven nieuw vertier voor Haarlem zou beteekenen, ook zou men er een herleving van de Haarlemsche metaalindustrie van mogen verwachten, zoowel wat den bouw van nieuwe schepen als wat het vestigen van reparatie-inrichtingen voor kleinere schepen betreft. Haarlem heeft een groot aantal zeer bekwame metaalarbeiders, waarvan helaas ve len werkloos zijn, Wat de mogelijkheden om Haarlem van het Noordzeekanaal uit te bereiken betreft, meent men thans reeds met zekerheid te kunnen zeg gen, dat schepen tot 2000 ton in het Buiten- Spaarne zullen kunnen komen. Het nieuwe zij kanaal C heeft een hef brug, waar desnoods nog grootere schepen onderdoor kunnen, ter wijl het kanaal naar Spaarndam een diep gang heeft van circa 5 meter. De sluizen bij Spaarndam zijn 100 meter lang, 5 meter diep en 12 meter breed en voorbij deze sluizen be vindt zich een wijde waterplas, de Mooie Nel. die indien men tot overeenstemming zou kun nen komen met Haarlemmerliede en mits voorzien van boeien en ducdalven, een zeer goede ligplaats kan bieden. De doorvaart bij de sluizen te Spaarndam. Haarlem interesseert echter in de eerste plaats de verdere doorvaart van de sluizen bij Spaarndam naar het Noorderbuitenspaarne, waar de eigenlijke haven zou moeten komen. Reeds eenige jaren geleden heeft men daar een kademuur van verscheidene honderden me ters lengte laten bouwen. Den langs dezen muur loopenden Spaarndammer weg heeft de ge meente van het rijk in beheer gekregen. Wan neer de plannen levensvatbaar blijken te zijn en rijk en provincie ook dit gedeelte van het Buitenspaarne de gemeente in beheer en on derhoud wülen geven, zal het Haarlemsche gemeentebestuur niet aarzelen om de kade van de noodige outillage als rails, kranen en loodsen te voorzien en om het vaarwater op peil te houden, dat noodig is voor schepen van circa 2000 ton. Nabij deze haven zijn uit gebreide industrieterreinen beschikbaar. Bij de nog steeds voortgaande toene ming van de kustvaart met kleine mo torschepen gelooft men in Haarlem, dat een deel van deze kustvaart gaarne gebruik van een Haarlemsche zeehaven zal maken, zonder dat daar door andere Nederiandsche havens noemenswaardig zullen worden ge schaad. Vastgemaakt wegens slecht weer. Ten gevolge van het slechte weer werden alhier verscheidene schepen opgehouden, die in den binnenhaven hebben vastgemaakt. Naarmate de weersomstandigheden zich be ter laten aanzien zullen deze schepen de reis weer voortzetten. Kolengebrek. Het van Lysekil naar Londen bestemde Zweedsche s.s. „Ylva" liep alhier gisteren bin nen wegens kolengebrek. Het schip heeft daar na orders gekregen om naar Amsterdam op te varen, waar het de door het stormweer op geraakte bunkervoorraad heeft aangevuld om de onderbroken reis naar de haven van be stemming weer voort te zetten. Duitsche trawlervloot. De vorige week is van de Deutsche Schiffs- bau A. G. de voor rekening van de reederij Ludwig Janssen Co. gebouwde stoom trawler „Carsten Janssen" met goed gevolg te water gelaten. IJs- en weerberichten. Naar uit Narva en Parnu wordt gemeld is de scheepvaart op deze havens wegens den sterken ijsgang' thans gesloten. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Beemsterdijk 27 van Houston te N.-Orleans. Spaarndam 1 v. Rott. n. N.-York. Volendam New-York n. Rott. 2 (12.30 v.m. G. t-) te Plymouth en 2 (78 n.m.) te Rott. verwacht. Damsterdijk, Rott n. Vancr. 27 te San Fran cisco. Leerdam, New-Orleans n. Rott. 28 op 1000 nujl van Scilly. Lochkatrine Vancr. n. Rott. 26 te S. Franc. HOLLAND—OOST AZIë LIJN. Grootekerk 28 v. Hamburg n. Rotterdam. Meerkerk (thuisr.) 27 te Colombo. Serooskerk (thuisr.) 26 te Kobe. c. HOLLAND-BR.-INDIë LIJN. Streefkerk (thuisr.) vertr. 2 (n.m.) v. Antw. fi. HALCYON LIJN. stad Zwolle, Les Falaises n. Glasgow pass. 27 Gibraltar. Kozenburg, Vlaard. n. Cagliari 28, 60 m. Z.W. van Niton, HOLLAND—AFRIKA LIJN. Algorab (thuisr.) 1 te Anw., vertr. 2 (n.m.) naar Rotterdam. Randfontein 28 v. Amsterdam naar Hamb. Boschfontein (uitr.) p. 28 Ouessant. Heemskerk (uitr.) 1 van Port Sudan. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaslcerk 1 v. Amst. n. W.-Afrika. KON. NED STOOMBOOT MIJ. Trajanus 28 van Paros naar Algiers. Stella 28 van Nea Playa naar Kymassi. Iris 1 van Odense naar Stettin. Bacchus 25 van Curagao naar Maracaibo. Dido 26 van Curacao naar Maracaibo. Douro 22 van Curacao naar Maracaibo. Baralt 22 van Curacao naar Aruba. Strabo 26 van Curacao naar Haiti. Plato 26 van Curasao naar Haiti. Midas 24 van Curasao n. Ciudad Trujillo. Oberon Bourgas n. Amst. p. 1 Ouessant. Orpheus 1 van Aarhuus te Kopenhagen. V. Rensselaer W.-Indië n. Amst. 2 (5 v.m.) te IJmuiden en 9 uur (v.m. te Amst. verw. Achilles 28 van Rotterdam te Alexandrië. Barneveld Amst. n. Chili 27 te Curacao. Colombia 1 van W. Indië te Amsterdam. Calypso 1 van New-York naar La Guayra. Euterpe, Amst. n. Bordeaux p. 27 Beachy Hd. Fauna 28 van Malaga naar Lissabon. Ganymedes, Haifa n. Rott. 28, 185 m. Z.W. van Ouessant

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7