HET NIEUWE AVONDBLAD Hoe krijgen we een betere kwaliteit trawlvisch? De Moskou'sche Processen. IJMUIDEN Het Rijksinstituut voor Chemisch, Microbiologisch en Hydrografisch Visscherij-onderzoek wijst den weg. De bezwaren van het ge bruik van vaste kool zuur (drycold). 23e IAARGANC No. 103 DONDERDAC 3 MAART 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Va ets., per maand 56 cents, p. kwartaal f 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MLJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN16 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies één of twee l®den wlJ5vu\g®r 25al*e.. le^en anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.arm- oi van hand, voet ot oog 200.—beide leden duim r 1UU.een lid duim 150.—alle leden wijsvinger 60. cc"«"" KH vprririnicïnecrinnri' Hnnr or»ró„oi 1" 'l'°-«uw»*»* vinger f5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van vlsschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— by J® verzekerine^nnr nhntrfic i w f f ,°1ee*} van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonder! j g oor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Gistermorgen om tien uur is er weer zoo'n vervaarlijk Moskou'sch proces in openbare behandeling gebracht, waarin de Russische dictator Stalin een aantal vroegere leiders van het communisme ter verantwoording roept. Er is ditmaal meer afwisseling in de beschuldigingen dan toen verleden jaar maarschalk Toechatsjefski en een aantal andere militaire leiders terecht stonden en bijna allen ter dood veroordeeld werden evenals trouwens velen voor hen. Blijkens de tenlasteleggingen in het huidige proces, dat wel niet het laatste zal zijn. loopen de thans terecht staanden ook niet veel kans aan den beul te ontkomen. Er zijn ex-kop stukken der Sovjet-Unie bij als Rykof, Krestinski en Rosenholz, allen vroegere volkscommissarissen. Verder behooren tot de verdachten de oud-voorzitter der Derde In ternationale Boecharin, eertijds een van Lenin's beste vrienden en medewerkers, de vroegere chef der Gepeoe Jagoda en de oud premier der Oekraine Rakofski. Deze allen worden beschuldigd van terrorisme, vernie ling en pogingen om de Oekraine, Centraal- Azië, Georgië. Azerbeidsjan, Armenië en Wlariiwostok van de Sovjet-Unie te scheiden. Dat laatste is natuurlijk hoogverraad. Een andere groep verdachten is die der vier medische professoren Levin, Pletnef, Kasakof en Maximof, beschuldigd van niets minder dan vergiftiging van (thans wijlen) den vermaarden schrijver Maxim Gorki en van aanslagen op het leven van anderen. Enkelen worden beticht van een complot om Stalin te vermoorden en, ja: indertijd al Lenin en Swerdlof. En het heele gezelschap, een-en-twintig man sterk, is belast met Trotskiïsme, Boecharinisme en Mensjewisme. Aan veel moge onze tijd arm zijn, niet aan -ismen en de Sovjet-Unie is er extra-rijk aan. Het proces is openbaar. Niet in den ver- gaanden zin, dat iedereen er bij mag die daar lust in heeft, maar er zijn vele toe gangskaarten verstrekt, ook aan vertegen woordigers van de buitenlandsche pers. En men zal zich bij voorbaat afvragen of er weer zoo'n merkwaardige reeks bekentenis sen zal komen, waarvan Rusland het zonder linge monopolie schijnt te bezittenbe kentenissen waarbij de beschuldigden niet al leen alles toegeven maar hun eigen zondig ik luide verwenschen, zich figuurlijk of let terlijk aan de haren trekken en in het air gemeen een gansche demonstratie van zelf verachting op touw zetten. Intusschen kan het aan de aandacht van de buitenwereld moeilijk ontgaan dat deze processenreeks niet bepaald getuigt van de hechtheid en weldoortimmerdheid van het régime-Stalin. Als menschen, die tot voor enkele maanden nog tot de knapste leiders van een groote mogendheid werden gere kend en in de bladen van die mogendheid voortdurend werden geprezen en verheer lijkt, bij bosjes van het kussen worden ge- stooten, gearresteerd en van de ergste mis drijven beschuldigddan is er iets totaal mis. Te snel slaat de verheerlijking in ver guizing om, te velen vallen. Dat zij zoo velen zijn, moet op zichzelf zijn noodlottigen in vloed doen gelden op de staatsmachinerie en ook op de organisatie der weermacht. Het is natuurlijk niet te ontkennen, afgezien van de methoden van het régime, dat de meesten hunner bekwame leiders en organisatoren zijn. Men stampt zulke lieden niet uit den grond: in Rusland evenmin als elders. En in het algemeen bereiken zij hun volle leiders capaciteit pas na jarenlangen arbeid en op gedane ervaring. Het is dus duidelijk dat de organisatie in de Sovjet-Unie zeer moet zijn verzwakt en dat Stalin daarmee de kans loopt op steeds meer hoogverraad jegens hemzelf. Temeer omdat al die veroordeelden natuurlijk vrienden achterlaten waarbij er zullen zijn die hen willen wreken en daarin aangespoord zullen worden door het besef, dat zij zelf vandaag of morgen gearresteerd kunnen worden. Hier dringt een historische analogie zich °p: die van den leider der Terreur in de Fransche Revolutie, Maximilien Robespierre, die tenslotte ten val werd gebracht door Tallien en Pouché, geen van beiden helden vooral de eerste niet maar beiden hande lend in angst voor hun eigen hachje. Kennelijk gaat Stalin niet minder ver in het uitroeien van zijn tegenstanders als in dertijd Robespierre. En evenals toen is dat een zeer hoog spel. Voor iederen uit den weg geruimd en vijand kunnen er honderd of dui zend in de plaats treden Ook duidt deze gang van zaken op de verwording van een revolutionnair régime, dat zich meer en meer schijnt ie concentreeren in de krampachtige, wanhopige eigen machts-handhaving van één man De indruk wordt gewekt dat de geweldige Russische tragedie tot hoogspanning is ge voerd en dat, wellicht binnen korten tijd, de ontploffing zou kunnen komen. Al moet men in de historische vergelijkingen met West- Europa in zooverre voorzichtig zijn, dat het hier een volk van gansch andere geaardheid, van zeer bijzondere en voor ons zeer moeilijk begrijpelijke ras-eigenschappen geldt. R. P. Vischomzet was weer hooger dan verleden jaar. Vooral clank zij de booten van de Barentszee. De beugvisscherij ter ziele. De 16 stoom- en motortrawlers, die in Fe bruari aan den afslag kwamen, hebben c.a. f 27000 meer besomd dan de 169 booten, die in Februari van het vorige jaar hun vang sten alhier losten. Op het eerste gezicht zou men dit een ver blijdend verschijnsel, wijzende op betere re sultaten kunnen noemen, want het betee- kent, dat de gemiddelde reisbesomming van f 2430 in 1937 op f 2730 in 1938 is gestegen. Er is echter een „maar" bij, waardoor het resultaat niet zoo mooi is als het wel lijkt; immers waren er ibij de 160 reizen in Fe- bruari 1938 drie heele en één gedeeltelijke van de Barentszee en deze mogen zoo maar niet met de gewone reizen meegeteld worden, omdat er zulke andefe factoren in het spel zijn. Bij de f-437488, de opbrengst van de 160 réizen der stoom- en motortrawlers in de vorige maand, was een bedrag van f 31800 voor visch van de Barentszee en als we deze niet meetellen, komen we aan een gemiddel de reisbesomming van f 2560 of f 170 min der dan wanneer we de reizen van de Ba rentszee wel meetellen. Men ziet dus, van Welk een grooten invloed de visseherij in het hooge Noorden op dit cijfer is geweest en ook dat zonder deze visseherij in de be rekening te verwerken, de gemiddelde reis besomming toch nog f 130 hooger was dan verleden jaar. Er kwamen de vorige maand binnen: van de trawl- en zeevischzegenvisscherij 160 (169) Nederlandsche stoom- en motortraw lers met een totale besomming van f 437498 (f 410160) 211 (186) motorloggers met f 139233 (f 153067), 214 (137) motorkustvisschers met f 18809 (f 19135), 7 (20) open booten met f 72 (f 217) en 6 (7) Deensche motorkotters met f 3885 (f 5131). Van de drijfnetvisscherij kwamen binnen: 12 (1) Engelsche drifter met f 14054 (f 1777). De opbrengst der consignaties bedroeg f 5574 (f 17766). (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van Februari 1937). Het is ongetwijfeld voor het eerst sedert een lange rij van jaren, dat in een overzicht van de maand Februari de stoombeugers ontbreken. In Februari van het vorige jaar kwamen er nog zeven stoombeugers aan de markt, echter met een gemiddelde reisbe somming van nog niet eens f 400. Het liet zich verleden jaar reeds aanzien, dat het met deze „klassieke" visseherij ten einde liep, want de resultaten waren van dien aard, dat elke reis verlies opleverde. De beugvisscherij is ter ziele, deze vis seherij, die in vroegere jaren zulk een be langrijke rol in het visseherij bedrijf speelde. Laat ons even bij deze doode stilstaan. Zij is oud geworden, heel oud zelfs, want reeds in het einde der zestiende eeuw voeren de hoekers van Vlaardingen, Maassluis enz. ter beugvisscherij bij IJsland, waar ze dikwijls groote hoeveelheden kabeljauw en schelvisch vingen, die natuurlijk niet versch, maar ge zouten of ook wel gedroogd werd aangevoerd. In latere eeuwen ontstond de beugvisscherij op de Doggersbank en de schepen, die daar aan deelnamen, houten, later stalen sloepen van Middelharnis. Pernis en Zwartewaal, brachten de visch in bunnen levend aan de markt. Dat waren dus de voorloopers van de stoombeugers, welke schepen in de zomer maanden als „haringfietsen" de drijfnetvis scherij op haring uitoefenden en die hun vangsten als pekelharing aanvoerden. De beugvisscherij is ten onder gegaan, doordat de intensieve bevissching der nabij gelegen wateren door de stoomtrawlers de vischgronden der beugers heeft uitgeput. Zoo hoort de beugvisscherij dus tot het ver leden; en dus is het ook met de krimpschel- visch en de krimpkabeljauw gedaan. VERGADERING E. D. D. De afdeeling Velsen der Vereeniging „Een heid door Democratie" belegt Donderdag 10 Maart a.s. een openbare vergadering in Theater de Pont. Als sprekers zullen optreden Mr. P. J. Oud over het onderwerp: „Wij blijven waakzaam" en Mr. J. J. R. Schmal over „Tijd en Taak". O. K. VROUWENVER. „SURSUM CORDA". In de gisteravond gehouden vergadering der Oud-Kath. Vrouwenvereeniging „Sursum Corda" is in de plaats van Mevr. Smit Deelder tot presidente gekozen mevr. Ph. van Kleef- van Rooy. die gedurende vele jaren bestuurs lid was der vrouwenvereeniging „Monica" te Den Haag. De „bloemenslag" in de haven van Villefranche vormde dit jaar het hoogtepunt van de Car navalsviering aan de Azuren Kust. In het gisteren geplaatste artikel werd ge memoreerd het gebruik van het koolzuur (drycold) als koelmiddel. Dat er aan het gebruiken van koolzuurgas voor dit doel vele bezwaren bestaan zal blijken uit de verdere mededeelingen dien aangaande in het artikel van Ir. F. Liebert: Het is gebleken, dat de werking van het koolzuurgas op een drietal oorzaken berust. Het belemmert ten eerste den groei van die bacteriën op de visch, welke zuurstof noodig hebben om te leven en welke zulk een werk zaam aandeel hebben in het bederf van visch. Ten tweede lost het koolzuurgas op in het smeltwater van het ijs en in het vocht in het weefsel der visch en vormt het zwakke kool zuur (H2C03), evenals dit het geval is bijv. in mousseerende dranken. Nu zijn de meeste bacteriën, welke op de visch leven, gevoelig voor een zwakzure reactie van haar omgeving. Al mag deze niet direct doodelijk werken, het remt in ieder geval haar groei. Hoe sterk zuur een vloeistof in een koolzuuratmosfeer wordt, is zeer afhankelijk van de samenstelling van de vloeistof, ten gevolge van chemische om zettingen, waarop hier niet nader kan worden ingegaan. Daarbij komt nog, dat velé bac teriën als stofwisselingsproduct koolzuur af scheiden; een hoog gehalte van dit gas in haar omgeving is daarom ook specifiek schadelijk voor haar, omdat zij dan het door haar gepro duceerde koolzuur niet kunnen kwijtraken. Maar er is hier ook een keerzijde van de medaille, want de zwakke zure reactie, welke de huid krijgt, doet deze verkleuren, terwijl ook de roode bloedkleurstof in de kieuwen en elders hierdoor veranderd wordt in het bruine methaemoglobine. Dit is nu eenmaal het on vermijdelijke gevolg van deze methode. Neemt men in aanmerking'dat de kleur van de visch in den handel een belangrijk kenmerk is voor de verschheid, dan volgt daaruit direct, dat deze kleursverandei'ing een groot bezwaar is om de aldus behandelde visch aftrek te doen vinden, al wordt ook de smaak na koken niet door het koolzuur beïnvloed. Bovendien zijn aan het bewaren van visch in een koolzuuratmosfeer aan boord van trawlers nog bezwaren verbonden, welke nog niet overwonnen zijn. De te gebruiken con centraties van het koolzuurgas moeten ten minste 40 a 50 pet. hoog zijn, zoodat een mensch bij het binnentreden van een ruimte met een dergelijke atmosfeer aan den dood door verstikking bou blootstaan, indien hij niet van een gasmasker, dat hem normale lucht toevoert, voorzien is. Niet alleen dat der gelijke gasmaskers bij allen arbeid zeer hin derlijk zijn. maar in een vischruim komt daar nog bij, dat de kijkglazen aan de binnenzijde sterk beslaan zullen wegens het temperatuur verschil tusschen de aangevoerde ademlucht en de koudere lucht in het vischruim. Di' maakt dat de arbeider, daarmede uitgeru^ al heel weinig zou zien. Een andere oplossing zou zijn de visch I ijs verpakt te stuwen in ijzeren tanks, welk luchtdicht te sluiten zijn, maar het behoef geen betoog, gezien den hierboven genoem den nadeeligen invloed op de kleur, dat di 'och ook niet de oplossing kan zijn voc versche visch.. zoodat het geenverwonderin behoeft te baren, dat, alle proefnemingen ten spijt, deze werkwijze in de praktijk tot nu toe voor versche visch geen ingang heeft kunnen vinden. Bij andere vischsoorten, zooals gerookte paling en bokking, waarvan de kleur niet ver andert wanneer zij in een koolzuur-atmosfeer bewaard worden, is dit daarentegen een zeer goed middel om de zoo gemakkelijk optreden de beschimmeling tegen te gaan, evenals het bewaren van most onder druk van koolzuur een veel toegepast middel is om deze onge- steriliseerd voor gisting te bewaren. Het is niet geheel uitgesloten, dat het be waren van vischfilets in een koolzuuratmos feer bij 0 gr. voordeel opleveren kan boven de gewone wijze van bewaren in een ijskist. Zij moeten dan gescheiden van de gewone visch bewaard worden. Bij vischfilets speelt de ver kleuring niet zulk een rol, het spierweefsel zelve wordt alleen witter. Indien er nog wat bloedkleurstof aanwezig mocht zijn, zooals vaak bij filets van koolvisch het geval is, dan bestaat er echter groote kans dat deze ook bruin wordt. Een tierde methode, welke ook reeds gerui- men tijd geleden werd aanbevolen, is de toe voeging van kleine hoeveelheden desinfectie- middelen aan het water, dat tot ijs bevroren wordt. De gedachte, welke daarbij voorzat, is deze, dat bij gebruik van dat ijs het smelt water, dat in aanraking komt met de visch een kleine hoeveelheid van deze middelen zal bevatten en de oppervlakte der visch voort durend zal ontsmetten. Zoo werd door XV. Gibbs in 1924 in Engeland voorgesteld daar toe een oplossing van natriumhypochloriet te gebruiken. Deze werkwijze werd gedemon streerd op een tentoonstelling in Engeland Inlichtingen van zeer bevoegde zijde daar te lande ingewonnen leerden echter, dat dit procédé geen ingang heeft kunnen vinden. Een onderzoek in samenwerking met de Kon. Ned. Zoutindustrie deed inzien dat aan deze werkwijze moeilijkheden zijn verbonden, welke men niet zoo direct zou verwachten. Het bleek namelijk, dat het gehalte aan na triumhypochloriet, dat men aan het te be vriezen water toegevoegd heeft, tijdens het bevriezen en bewaren van het ijs, aanmerke lijk achteruit loopt. Het zet zich namelijk om tot natriumchloraat, een stof, welke in de te gebruiken zeer geringe concentratie geen des- infecteerende werking hoegenaamd ook bleek te hebben. Het gebruikte natriumhypochlo riet is een stof, welke alleen in verdunde op lossing vrij bestendig is, maar in geconcen treerde oplossing neiging heeft zich te ont leden en dus onwerkzaam te worden. Nu is het een bekend feit, wanneer water bevroren wordt, dat opgeloste stoffen bevat, zich eerst het zuivere ijs afscheidt, hetwelk echter kleine holten bevat, die gevuld zijn met de geconcentreerde vloeibare oplossing van deze stoffen. In de ijsblokken, welke verkre gen zijn door verdunde hypochloriet-oplos- sing te bezigen, is dus deze stof in het ge deelte dat het laatste bevriest, opgehoopt, en wel in tamelijk geconcentreerde oplossing, zoodat, hoewel lage temperatuur de ontleding van deze verbinding tegengaat, het bevriezen toch kan leiden tot een zeer aanzienlijke ver mindering van gehalte aan hypochloriet. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat ijs, dat te veei hypochloriet bevat, de visch doet verbleeken en bovendien aan de huid een onaangenamen smaak geeft en dat te weinig hypochloriet spoedig onwerkzaam wordt, dan is het duidelijk, dat de juiste hoe veelheid hypochloriet tp bepalen welke door den ijsfabrikant meet worden toegevoegd, buitengewoon moeilijk is. want om dit goed te kunnen doen, moet hij vooraf weten hoe lang het vervaardigde ijs in zijn voorraadkel- der zal blijven liggen voordat het geladen wordt en bovendien nog hoe lang de reisduur zal zijn van de trawlers, welke dit ijs aan boord zullen nemen. Inderdaad een buitenge woon moeilijke opgave voor de bedrijfsleiding der ijsfabrikanten. Het is dus zeer gewenscht een stof te vinden, welke het hypochloriet sta biliseert. Naast hypochloriet is in Duitschland ook caporiet gebruikt. Dit bestaat in hoofdzaak uit calciumhypochloriet en is in tegenstelling met natriumhypochloriet in vasten vorm in den handel. Men ondervindt hierbij dezelfde moeilijkheden als bij de laatstgenoemde ver binding. Volgens mededeeling van Dr. Lehr zou dit wel succes gehad hebben, ten minste van de in caporiet-ijs bewaarde visch, van de verre visseherij afkomstig, werd een kleiner gedeelte afgekeurd op de markt te Weser- münde dan van die, welke in gewoon ijs be waard was. Of dit nu aan het caporiet moet worden toegeschreven is niet zoo geheel ze ker; er kunnen ook andere omstandigheden hierbij van invloed geweest zijn. Bij deze proefnemingen is de bestendigheid van capo riet. in ijs niet onderzocht. In ieder geval is het zeker, dat de bekende Duitsche trawlree- derij, welke deze proeven met caporiet-ijs nam, deze werkwijze niet algemeen in haar bedrijf heeft ingevoerd. Als men dc hierboven besproken pogingen om te geraken tot een ver betering van de aangevoerde trawl visch beschouwt en de verschillende voordeelen tegen de nadeelen afweegt, dan moet wel worden aangenomen, dat het rationeel wasschen en het voorkomen, dat de visch tijdens het vervoer naar of in het vischruim wederom besmet wordt, toch wel dc meeste kans op succes biedt. Stichting voor kinderen van werk- loozen „Jong Geluk". Opbrengst van den tooneelavond. Het bestuur schrijft ons: De opbrengst van den tooneelavond gehou den ten bate van bovengenoemde stichting bedroeg f 192 netto. Gezien de goedkoope toe gangsprijzen n.l. 30 en 50 cents mag dit be drag toch een schitterend resultaat genoemd worden, te meer daar wij van alle kanten hooren: Als jullie weer eens zoo'n avond houdt, waarschuw ons dan, we komen vast weer. De zaal was dan ook geheel uitverkocht. Eind April nu houdt onze stichting weer een avond waar de kinderen van de tooneelgroep „Lentebloemen" opvoeren en waar tevens een tentoonstelling gehouden wordt van wat de kinderen gemaakt hebben. Het geld, dat met dezen avond ter beschik king van de stichting gekomen is, zal worden gebruikt om het gebouw uit te breiden d.w.z. om er een groote schuur aan te bouwen om materialen, brandstoffen en dergelijke op te bergen. „Nieuwe" kinderen kunnen voorloopig nog niet aangenomen worden, omdat wij te weinig leiders en leidsters hebben. Wie onder de le zers en lezeressen van dit blad kan één uur of meer per week afstaan voor ons werk? Wij zoeken voor verschillende groepen nog leiders en leidsters. Vooral hebben wij nog noodig iemand die teekenles kan geven (onze teeken- leerares is nJ. naar Amsterdam vertrokken) iemand die met de kinderen kan tuinieren, één die bij de operette pianospelen wil, iemand voor de kleuters en iemand om te knutselen. Verder zoeken wij voor onze groep rhytmische gymnastiek een bruikbare gramofoon, wie kan ons daaraan helpen? Tevens maken wij van de gelegenheid ge bruik, ieder die nog geen donateur of dona trice is te verzoeken dit alsnog te worden te gen een minimum van één cent per week. U doet hier een heel goed werk mee daar wij per week ongeveer 150 kinderen van de straat af houden door hen gratis les te geven in handwerken, figuurzagen, houtsnijwerk, too- neel, rhytmische gymnastiek enz. enz. Het adres van de voorzitster is Mej. G. de Vries, Velserduinweg 151 IJmuiden-Oost, De nieuwe trawlers van de Vem. „Two fine new trawlers". „Two fine new trawlers" worden uitgerust in Prince's Dock (Hull) voor Nederland, le zen we in Fishing News. Het zijn de Haarlem en de Delft, beide voor IJmuiden gebouwd bij Cochrane te Selby, die vele supertrawlers voor Huil heeft gebouwd. Thans worden aan Prin ce's Dock kade van Amos en Smith de machi nes geinstalleerd. De machines waren bij genoemde firma in aanbouw toen verleden jaar November de bur gemeester van Rotterdam een bezoek aan Huil bracht. Men zegt, dat beide trawlers nog mo derner gebouwd zijn dan de trawlers van de vloot van Hull. Amos and Smith verkregen de de order uit zeven firma's die hadden inge schreven. Daarvan was Amos and Smith de eenige Engelsche firma. Zooals wij reeds hebben gemeld, kan de Haarlem spoedig in IJmuiden verwacht wor den. Personeel van de Vem., w.o. schipper L. Blok is inmiddels reeds naar Huil vertrokken om de boot te halen. Naar wij nader nog vernemen, zal deze trawler Woensdag 9 Maart a.s. van IJmuiden uit een proeftocht maken. Duitsch reederijbedrijf. De Cranzer Fischdampfer A. G. keert over het afgeloopen boekjaar, evenals over het jaar tevoren, een dividend van acht procent uit Ertsaanvoer. Het Zweedsche stoomschip Runmarö is hier van Oxelösund aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1