ER SCHUILT EEN GEHEIM IN ONZE LANDKAART. Haarlem-terrein. Niemoeller tot 7 maanden vestingstraf veroordeeld. miKT CISICflTIN Vlakke meetkunde leidt naar Prae-historie. (Bijzondere correspondentie.) etensehappelijke trouvailles zijn f\/ zeldzaam. Wie had ooit kunnen den ken, dat de prae-historie van ons land te benaderen zou zijn langs wiskundigen weg? Dat de prae-historie expe rimenteel kan worden onderzocht door zekere wetten der symetrie? Het geheim heeft altijd in de topografie van ons land gelegen. En plot seling heeft iemand het ontsluierd. Plaatsnamen met bepaalde analoge klanken blijken de hoekpunten van een gelijkbeenigcn driehoek te zijn. Neem de landkaart: het verschijnsel manifesteert zich herhaaldelijk. De vondst van den oud-marine-officier Mul ler te Apeldoorn vormt den sleutel tot een theorie welke zeer aannemelijk schijnende conclusies aangaande de voorgeschiedenis van ons land in zich draagt. Door een persoonlijke connectie is Ds. J. Pannebakker te Amersfoort, zich ook voor deze kwestie gaan interesseeren. In zijn vrijen tijd houdt hij zich met dit theoretische onderwerp bezig: „Liefhebberij", zegt hij. In vele plaatsnamen schuilt een onmisken bare overeenkomst. Opmerkelijk is, dat in al lerlei samenstellingen, weliswaar soms verbas terd, steeds het woord „kat" terug te vinden is. Katwijk, Kootwijk, Kesieren, Katendrecht, Kattenburg. Verspreidingsrichtingen van de bezetting der Katten in ons land. Daar een enkele historicus verondersteld heeft dat Nederland in een tijdperk, dat voor afging aan de komst van de Batavieren, be volkt was met den stam der Katten, is hier voor een aanvaardbare verklaring gevonden. „Systematisch hebben wij tientallen namen gerangschikt", aldus Ds. Pannebakker, „waar in de Avöörderi' kat, klink, angel, mechel, mos sel, deen, ems of weesp voorkomen. Wij lieten ons bij de keuze van deze klan ken leiden door verschillende overwegingen. Ten eerste door de hypothese, dat naast de Katten ook de Angelen, Denen en Mecklen- burgers een speciale rol gespeeld hebben. Een tweede belangrijke factor was het dialect.... de verbastering van sommige namen in den volksmond". Ds. Pannebakker pauzeert even. Hij legt een op dun perkament geteekend kaartje voor ons neer. „Ziet U hier ligt bijvoorbeeld in de Ve- luwe de plaats Wezep. En hier bij Deventer. WezepeVerbindt deze beide punten eens door een lijn en deel deze dan rechthoekig middendoor. Nu komen wij de punt van het potlood glijdt omhoog nu komen wij bij Wezep in Drente.Deze drie namen vormen dus de hoekpunten van een gelijkbeenigen driehoek,... men zou kunnen zeggen: toeval, nietwaar? Maar wanneer wij nu eens...." Een bundeltje kaarten van den topografi- schen dienst. Een wirwar, een chaotisch net van potloodlijnen verbindt steden en dorpjes op al deze kaarten is geëxperimenteerd en gezocht. Een nieuwe kaart komt op het tafel tje te liggen. „Wanneer wij nu eens Weesp in het Gooi en Jisp in Waterland verbinden een loodlijn vanuit het midden der basis en zie: wij komen bij Jaspe in Drenthe terecht." Meerdere voorbeelden volgen, welke de toe- valsgedachte geheel uitschakelen. Metstijgen- de verbazing kan men slechts zien, hoe deze onzichtbare driehoek dan eens op zijn kop. dan naar links, dan naar rechts gekanteld, altijd in onze landkaart gewoond heeft. De eer lijkheid, waarmee hij de simpele wetten der vlakke meetkunde tegemoet komt, doet bijna onwaarschijnlijk aan. En de verklaring, de conclusie? „De Katten". „Ik zal U dadelijk aantoonen, dat de Katten een bijzonder oorlogszuchtig volk waren, die waarschijnlijk ook onder de permanente drei ging van den aanval hebben geleefd. Nu zegt deze driehoek iets over hun strategisch poli tiek, iets over een bepaalde krijgszuchtige for matie. Maar wij hebben ook nog marschron tes en steeds terugkeerende gelijke afstan den Ons land wemelt van de Katten. Wij heb ben een Katwijk aan Zee, een Katwijk bij Mook een Katwijk in de Peel, een Katwijk bij den Haag. Bij Amsterdam en Beilen in Drente vin den wij een Kattenburg, bij Arnhem en Oir- schot een Kattenberger zijn voorts vier Kattenbroek: bij Linsclioten, Hoogland, Zeist en Barneveld. Er is nog zooveel: Kathoek, Kat rijp.... Hier in Amersfoort hoorde ik den naam Kat- tenkamp. Het was een weiland, dat aan den Bisschopsweg grensde, bij Randenbroek. Te genwoordig is het volgebouwd en wordt het be paald door den Bisschopsweg, de Pauw-, de Calkoen- en de Reigerstraat. Toen ik naar de herkomst van dien naam informeerde, kreeg ik spoedig een verklaring. Doch geen bevredigende. Een der boeren ver telde namelijk, dat het weiland in steeds klei nere perceelen versnipperd werd, zoodat ieder stukje tenslotte groot genoeg wasom je kat op uit te laten Ds. Pannebakker heeft maar één argument: de landkaart. Wat weet de gemiddelde Ne derlander van een landkaart? De voorstelling hiervan associeert zich onmiddellijk met een streng gezicht uit een verborgen hoekje her inneringAssocieert zich ook aan het idee, dat het onmo •olijk is al die wispelturig uitgestrooide plaatsen in je brein te prenten. Die landkaart doet je denken aan leelijke cij fers op je rapport. En daarom haat de ge- middelde Nederlander de landkaart, zijn le ven lang. En daarom wettigt niets de veron derstelling, dat dit ééne argument zwak zou zijn. Het potlood wijst weer verder. „Hier ligt het Amersfoortsche Kattenkamp. Volgens professor Wevers was de streek van onze gemeente tot Barneveld en Nijkerk in de prae-historie een groot, ondoordringbaar oerbosch. De eenige verbindingswegenna tuurlijk, de waterarmen. In dit lich bezien krijgt de ligging van dit terreintje een typische waarde. Er is namelijk geen ander punt aan te wijzen, vanwaar de drie waterwegen van Amersfoort Luntersche Beek, Flierbeek en de Eem te beheerschen zouden zijn. De con clusie ligt voor de hand Ds. Pannebakker geeft andere voorbeelden. Bij riviermonden liggen zeer dikwijls plaat sen en dorpen met Katten-namen, soms een heele serie tegelijk. En dan de zeekust! Daar moeten de Katten wel een massief blok ge vormd hebben een waren stultmuur. De hoogste plaatsen van lage terreineneen Kattennaam. Een waardevol strategisch punt, wanneer overstrooming dreigde. „Amsterdam staat op palen. Veengrond overal moest geheid worden. Uitgezonderd op de Kattenburg; dit bleek namelijk een oude zand top te zijn De Katten zijn strategen van formaat ge weest. Als een stoottroep? Naast den driehoek ontstonden begrijpelij kerwijze de loodrecht snijdende lijnen. En de opmarschroute. Vele plaatsen, die in dit onderzoek belang stelling verdienen, liggen namelijk op een rechte lijn. Doch vreemder is, dat onderling gelijke afstanden te constateeren zijn en wel in een dusdanig regelmatig verband, dat een beteekenis niet geloochend kan wordn. Mijn vriend Muller heeft een periodieken afstand van 53 k.m. gevondendaar ben ik nog niet achter Bij het veronderstellen van de opmarschen in verschillende richtingen, bleek het totaal beeld uit tien driehoeken te bestaan, steeds met een Katten-naam aan den top. Gingen de Katten als een stoottroep voorop? De invasie moet ongeveer vijf eeuwen voor Christus hebben plaats gehad. Ook hi het buitenland zijn de marschlinies te volgen. Duitschland, Denemarken, Noor- zwegen om eenige landen te noemen heb ben waarschijnlijk ook met dezen volksstam te doen gehad. De bezetting in ons land moet volgens Ds. Pannebakker een uitgangspunt gevonden heb ben in het Noord-Oosten om waaiervormig in Westelijke tot Zuid-Oostelijke richting te ver vloeien. „De Katten, dat zijn niet vrij groote zeker heid de Ghatti's uit Klein-Azië. De verhuizing ging over den Balkan en Duitschland naar het Noorden. Tenslotte België, Frankrijk, Zuid- West Duitschland. Wat zegt de Romeinsche geschiedschrijver Tacitus? Uit zijn werk is dui delijk af te leiden, dat de Ghatti's de Rijnpro vincie hebben bevolkt." Er komt eenig licht in de duisternis der prae-historie. Een theorie schuilt in onze land kaart, die wellicht niet het ijle bouwsel is van aanvechtbare spitvondigheden, doch een lo gische constructie genoemd mag worden. Nog is deze theorie niet volgroeid het blijft zoe ken en tasten. Maar waar een begin is Doktoren door de Koningin onderscheiden. 's-QRAVENHAGE. 2 Maart. H.M. de Koningin heeft benoemd tot com mandeur in de huisorde van Oranje: le. Bij bevordering dr. C. L. de Jongh, te 's-Gravenhage. 2e. Dr. C. T. van Valkenburg, te Amsterdam. 3e. Dr. J. de Groot, te 's-Graven hage. Het ongeval overkomen aan baron Röell. Met volledig herstel eenige weken gemoeid. HAARLEM Woensdag. Het ongeval, dat den Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, mr. dr. A. Baron Röell, Dinsdag op de Groote Markt te Haar lem is overkomen, schijnt van ernstiger aard te zijn geweest dan aanvankelijk werd ge dacht. Naar de behandelende geneesheer, dr. Koot, mededeelt zullen met een volledig herstel nog wel eenige weken gemoeid zijn. De wielrijder, die na het ongeval is door gereden, kon nog niet worden aangehouden. Ernstig ongeluk in Haarlem-Noord tjjCJe|jj|<e jjZeren tribui"^ Op het Zeventienjarige wiclrijdster door auto aangereden. HAARLEM Woensdag. Dinsdagmiddag bij tweeën reed op den hoek RijksstraatwegRaadhuisstraat de 17-jarige wielrijdster M. van den B. in de richting van het Soendaplein. Zij wilde linksaf de Raad huisstraat inrijden. Op hetzelfde oogenblik reed daar een bestelauto, bestuurd door een reiziger uit Haarlem, in dezelfde richting. Volgens dezen bestuurder zou het meisje plotseling en zonder een teeken te geven de file van wielrijders hebben verlaten om den straatweg over testeken. Door naar links uit te halen en krachtig te remmen trachtte hij een aanrijding te vermijden, maar dit mocht helaas niet gelukken. Het meisje werd dooi de auto gegrepen en met haar rijwiel eenige meters meegesleurd, waarna zij bloedend bleef liggen. Het rijwiel werd vernield. On middellijk waren een dokter en leden van den Ongevallendienst aanwezig om aan het meis je de eerste hulp te verleenen, waarna zij per ziekenauto naar de Maria-Stichting werd ver voerd. Volgens den dokter heeft het meisje een sleutelbeenfractuur, een hersenschudding en vermoedelijk een schedelbasisbreuk gekregen. Hoewel haar toestand niet levensgevaarlijk was, kon zij nog niet worden gehoord. De auto werd in beslag genomen; de rem men bleken in orde te wezen. Wegens gebrek aan getuigen kon de politie de eventueele schuldvraag nog niet onderzoe ken. Daarom verzoekt zij aan hen, die het ongeluk gezien hebben, zich voor het ver strekken van inlichtingen aan het bureau Smedestraat te willen aanmelden. Hedenmiddag twaalf uur was de toestand van het meisje nog ongewijzigd. LOUIS ROBERT f Den 14en Februari overleed te New-York op den leeftijd van 55 jaar de heer Louis Robert, in leven organist en koordirecteur van Holy Trinity Church te Brooklyn, hoofdleeraar aan het Peabody Conservatorium te Balti more. Louis Robert kreeg zijn eerste opleiding van zijn vader, den bekenden Haarlemschen koordirigent en muziekleeraar wijlen W. Ro bert; daarna bezocht hij het Conservatorium voor Muziek te Amsterdam, waar hij den prix d'excellence voor orgelspel behaalde Nadat hij tot 1921 organist was geweest van de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, vestigde hij zich in New-York waar hij verbonden was aan Scoia Cantorum en o.a. samenwerkte met dr. Willem Mengelberg. Spoedig daarop werd hij organist aan de Holy Trinity Church. Vier jaar geleden werd hij hoofd van het orgel- departement van het Peabody Conservato rium te Baltimore, waar hij het Peabody-koor stichtte. Ook was de heer Robert directeur van een gemengd koor in Sunnit. In ons nummer van Maandag hebben we reeds medegedeeld, dat de balangstelling voor den voetbalwedstrijd Haarlem—Feijenoord op a.s. Zondag zóó groot is, dat het bestuur van Haarlem besloten heeft, op de lengtezijde van Straf door voorarrest voldaan. BERLIJN. 2 Maart (D.N.B.-A.N.P.) Het bijzonder gerechtshof heeft hedenmiddag het vonnis tegen Ds. Niemoeller geveld. De beklaagde werd wegens voortgezet vergrijp je gens paragraaf 130 a., artikel 1 van het wetboek van strafrecht veroor deeld tot zeven maanden vesting straf. Voorts werd hij wegens vergrijp tegen de verordening van 28 Febr. 1933 veroordeeld tot een geldboete van 500 R.M., en wegens een verder, gelijk vergrijp tot een geldboete van 1500 R.M. De vestingstraf en de 500 R.M. geld boete worden geacht door het voor arrest te zijn voldaan. In plaats van de boete van 1500 R.M. komt, ingeval van niet-betaling een gevangenisstraf van drie maanden. Paragraaf 130 a. artikel 1 van het wetboek van strafrecht is de z.g.n. kanselparagraaf. De tekst hiervan luidt als volgt: „Een geestelijke of een ander bedienaar des woords. die in uitoefening of naar aanlei ding van de uitoefening van zijn beroep in het openbaar voor een menschenmenigte, in een kerk of op een andere voor religieuze bijeenkomsten bestemde plaats voor verschei dene toehoorders aangelegenheden van den staat op een den openbare vrede in gevaar brengende wijze tot onderwerp maakt van een proclamatie of bespreking, wordt bestraft met gevangenis- of vestingstraf tot ten hoog ste twee jaren".. De verordening van 28 Februari 1933, op grond waarvan ds. Niemoeller tot geldboe ten veroordeeld is, is de verordening tot bescherming van den staat. De huldiging van Ir. H. J. M. Bekkers, directeur van de Haarlemsche fabriek van Spoorweg- en Rijtuigmatcriaal der firma Bcyncs, ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum. Ir. Hupkei. (gelieel rechts) komt den jubilaris tijdens de receptie gelukwenschen» het terrein een tijdelijke ijzeren tribune vo» 2500 zitplaatsen te laten zetten. Met de werk zaamheden is men op het oogenblik in vollen gang. Hierboven ziet men de afbeelding van een groot gedeelte dezer fraaie tribune. Een Duitsche merkwaardigheid. Joodsche firmanamen doen dienst bij Arische rcelame. Wanneer in Duitschland Joodsche zaken in Arische handen zijn overgegaan, versmaden de nieuwe eigenaren het blijkbaar niet volop gebruik te maken van den goodwill, door hun Joodsche voorgangers aangekweekt. Duide lijk blijkt een dergelijke handelwijze uit een advertentie, kortelings afgedrukt in de Dresdner Anzeiger. In groote letters is bo ven aan de advertentie het woord „Gold- mann", de naam van den vroegeren Jood- schen eigenaar, afgedrukt. Daaronder, in veel kleinere letters, staat de naam van den nieuwen Arischen winkelier. De tekst begint met de woorden: „U weet, dat Goldmann al tijd iets bijzonders heeft. Dit geldt ook voor den winteruitverkoop" Ondanks alle maatregelen en waarschu wingen blijven de huisvrouwen in Sleeswijk- Holstein in Joodsche winkels haar inkoopen doen. De provinciale pers bevat hierover tel kens nieuwe klachten. Ook het „Amtsblatt", officieel orgaan van het Ministerie van Justi tie, houdt zich hiermede bezig. „Het door Ariërs aangevoerde excuus" aldus het or gaan „volgens hetwelk zij niet uit Jood sche winkels wegblijven, omdat anders de daar werkende Arische bedienden daarvan de dupe zullen worden, wordt als onjuist van de hand gewezen. De volledige boycot van Joodsche zaken" aldus het Amtsblatt „zal tenslotte leiden tot een volkomen verarisee- ring. En daarmede zouden dan ook de Ari sche employés gebaat zijn". Amcrikaansclie luchtmanocuvrcs uitgesteld. NEW YORK 2 Maart (Reuter). De groote oefeningen van Amerikaansche bommenwer- pers boven het vliegveld Mitchell Field op Long Island zijn plotseling afgelast. Dit vormt een onderdeel van de uitgebreide voorzorgsmaatregelen om legergeheimen te beschermen, nadat j.L Zaterdag in New York twee mannen en een vrouw wegens spionnage zijn gearresteerd. De oefeningen zouden ge schieden om een nieuwe uitvinding te pro- beeren, welke streng geheim gehouden wordt en waardoor het mogelijk is om automatisch bommen uit vliegtuigen te richten en uit te werpen. Men is nog op zoek naar zes andere leden der spionnagebende. Op het vliegveld Mitchell Field is een speciale wacht geplaatst om diefstal van geheimen te voorkomen. Kerk ingestort op Sicilië. Twee arbeiders gedood, vijf zwaar gewonden. Uit Messina wordt gemeld, dat Dinsdagmid dag een kerk, welke in aanbouw was, inge stort is. Twee arbeiders zijn hierbij om het leven gekomen, vijf anderen werden zwaar gewond, terwijl verscheidene kneuzingen op liepen. Het aantal werkloozen in Amerika. WASHINGTON, 1 Maart. Volgens de schattingen van den Nationalen Raad voor de Industrie heeft het aan tal werkloozen in de Vereenigde Staten in Januari 10.342.000 bedra gen. Jubileum van Dr. L. C. Kersbergen. Vrijdag 4 Maart 40 jaar arts. HAARLEM Vrijdag 4 Maart zal het 40 jaar ge leden zijn dat dr. L. C. Kersbergen, geneesheer-directeur van heb St. Eli sabeths Gasthuis te Haarlem den artstitel verkreeg. PURMEREND, 1 Maart 1938. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 15 par tijen, wegende 16.000 K.G. Handel goed. Hoog ste prijs f 24. Kleine Boeren aanvoer 1, per 100 K.G. met Rijksmerk f 22. Kleine Fabrieks f 24 per 100 K.G. met Rijksmerk. Boter 198 150—152 per K.G. Weiboter 153 per K.G. Runderen, totaal 446 stuks. Vette koeien 145 6872 per K.G. stug. Gelde koeien 105 17220 per stuk matig. Melk koeien 150 18310 per stuk matig. Stieren 18 5864 per K.G. matig. Paarden 12 80170 per stuk stug. Vette kalveren 20 3060 per K.G. matig. Nuchtere kalveren voor de slacht 118 714 per stuk vlug. Nuchtere kalveren voor de fok 1117 per stuk vlug. Vette varkens voor de slacht 143 59—61 per K.G. matig. Magere var kens 56 26—40 per stuk vlug. Biggen 322 16—26 per stuk vlug. Schapen 701 1732 per stuk matig. Bokken 19 313 per stuk matig. Kipeieren 3—3,30 per 100 st. Eendeieren 2,85 per 100 st. Noordholl. bl. 6800 0,800,85 per K.G. Oude kippen en hanen 2100 0,45—0,50 per K.G. matig. Konijnen 0,501,75 per stuk. Eenden 300 0,30—0,60 per stuk. Duiven 0,40 per paar. COöP. CENTRALE EIERYEILING G.A. Afdeeling Eieren. Aanvoer 75.000 eendeieren f2,95f3; 70.000 kippeneieren 65/66 K.G. f3.35f3,40: 63/64 K.G. f3,20—f3,30; 60'62 K.G. f2,85—f3,10; 58/59 K.G. f2,80—f2.95; 56/57 K.G. f2,75— f2,80; 53/55 K.G. f2,70—f 2,80 50 52 K.G f 2,65—f 2.70. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 2 Maart 1938. 183 Vette Kalveren: le kwaliteit 7682 ct per kilo; 2e kw. 6674 ct. per kilo. 3e kw 90110 kilo 6970 ct. per kilo. Zware varken 5464 ct. per kilo. (Levend gewicht). 134 Nuchtere kalveren f 6f 11 per stuk. 86 Varkens: Vleesch var kens, wegends van 90110 kilo 6970 per kilo slachtgewicht. Zware varkens 6869 ct. per kilo slachtge wicht. Vette varkens 66—67 ct. per kilo slacht gewicht. It Aangevoerd 3 wagon& Dr. Kersbergen werd 30 Juli 1873 te Reeu- wijk bij Gouda geboren. Hij doorliep het Gymnasium te Gouda en studeerde vervol gens aan de Universiteit te Leiden waar hij in 1898 tot arts werd bevorderd. In 1900 promo veerde hij tot Doctor hi de Geneeskunde op een dissertatie: Anaemia pseudoleukaemica infant. Dr. Kersbergen vestigde zich in 1900 te Haarlem en kreeg hier al spoedig een drukke practijk. Van 1907 tot 1919 was hij internist aan het Diaconessenhuis. In Maart 1919 werd hij benoemd tot genees heer-directeur van het St. Elisabeths of Groote Gasthuis, te Haarlem. Onder zijn leiding heeft het Gasthuis een groote uitbreiding ondergaan en zijn er vele verbeteringen aangebracht. Dr. Kersbergen heeft in tal van commissies zitting die bijna alle de bevordering der volksgezondheid ten doel hebben. Vooral de tuberculose-bestrijding heeft al tijd zijn volle aandacht gehad. Sinds 1904 is hij voorzitter van de Haarlemsche Vereem- ging tot bestrijding der t.b.c. en sinds 1908 secretaris van de Noord-Hollandsche Ver. met hetzelfde doel. „Brederodeduin" is door zijn initiatief ontstaan. Hij is voorts nog lid van het Dagelijksch Bestuur der Ned. Centrale tot bestrijding der t.b.c., lid van het Dag. Best. van de Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst van 19251926 en ook thans als voorzitter. Sedert 1934 is Dr. Kersbergen eveneens lid van den Hoogen Raad van Arbeid. Dr. Kersbergen schreef de geschiedenis van het St. Elisabeths Gasthuis ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan dier inrichting en van Ie Noord-Holl. Ver. tot bestrijding der t.b.c. toen deze vereeniging haar zilveren ju bileum vierde. Naar wij vernemen zai Dr. L. C. Kersbergen Vrijdagmiddag in het Carlton Hotel te Am sterdam van 35 uur recepieeren. Deze recep tie is belegd door de Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst waarvan Br- Kersbergen voorzitter is en is alleen bedoeld voor geinviteerden,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8