Het istkenieven Ut de \i eisen R&D BEHANGSELS kalfsvlees Vanaf Zaterdag oVUdedand'' Volgaarne voldoe ik aan het verzoek van uwe redactie, een bijdrage te schrijven voor uw extra uitgave. Om' dat het uiterts moeilijk is, in een kort artikel een zoo belangrijk onderwerp als het middenstandsvraagstuk in zijn geheel te be- handelen, zal ik volstaan met in het kort de aandacht te vestigen op eenige voor den mid' denstand actueele aangelegenheden, die de belangstelling voor het oogenblik vragen en ook verdienen. KORF ONGEKEND VOOR RECLAME! Dat (i eerlij ke gevoel van bevrijding! LAGE PRIJZEN Bernard Koomen's Slagerijen STERK verlaagde PRIJZEN Winkeliers- en Handelsvereeniging .Groot-IJmuiden" IJmuiden-Oost Velsen-Noord Zie de etalages1 De wieken uit te slaan - hoe heerlijk voor een vogel, maar hoe goed ook voor den menschelijken geest. Maak U thans los van al het oude, verbreek de. ban den van de wandensleur en schep U thuis een gloednieuw interieur met R&DMet nieuw behang van R&D wordt alles, alles anders: 't is ot ge mee-herldemt met de' zich verjongende Natuur! Zie de R&D Collectie 1938: Series 16-47-48-49-50- 51-52. Weer hebben kunstenaars verrassend-fijne wandversieringen voor U uitgedacht, verrukkelijke scheppingen van lijn en tint, die voor U vastgelegd zijn in de fraaie, degelijke „Fixa-Color"-kleuren van R&D. Vraag Uw behanger de R&D Staalboeken met de doeltreffende Wenken voor het kiezen. Laat hij U voorrekenen, hoe wonderweinig de ver wezenlijking van wélken wanden-wensch ook kost! N.v. BEHANGSELPAPIERFABRIEK VAN RATH DOODEHEEFVER Toonzalen in 19 steden des lands. Levering via Uw behanger. Toonkamers te HaarlemParklaan 69. Dit merk staat op de Staalboeken. ÊMteofstM blankl Carbonade (borst) 22 ct. p.p., Per 3 p. 60ct. ÜOO Carbonade Gehakt. Poulet Lappen Fricandeau Biefstuk Rollade Kalfsschenkel Kalfslever Kalf snier en. Kalfstongen. Z5 ct. 30 ct. 30 ct. 35 ct. 40 ct. 55 ct. 40 ct. m. dik vlees 70ct. 9 Oct. 90ct. f 1— f 1.20 1.55 f 1.20 18 Ct. p.p. 35 ct. 30 ct. 15 ct. p.st. 3, 3, 3, 3, 3, 3, 3, pond Reclame-Ham voor. 25 cent Vet Rookspek per pond. 35 cent Gerookte Kinnebakham per 5 pond f 1.75 ZEEWEG 83-85, TELEFOON 4026, IJMUIDEN-00ST in INTERLOCK DIRECTOIRES CAMISOLES enz. KENNEMERLAAN 37 Velsen of Velzen is op heden de grote puzzle voor de Velsenaren helemaal géén puzzle is het waar de „aller nieuwste" OVERHEMDEN HEREN- DAMESHOEDEN in de gemeente verkrijg baar zijn. BRUYNZEELS MODEHUIS, Velsen(N.) bij de Pont, heeft hierin grote keuze en prijzen beneden A.P. Zie onze 4 etalages. Morgen, ZATERDAG, RECLAMEDAG Bij minstens 2.50 sur prise CADEAU. En om dan maar met de deur m huis te vallen, herinner ik aan de rede van minister president Dr. Colijn op het middenstandscon gres te Delft m 1936, waarin Z. E. den mid denstanders verweet, zelf voor het grootste gedeelte schuld te hebben aan het feit, dat door de regeering niet die aandacht aan haar nooden besteed kan worden, die zij wellicht verdienen, doordat de middenstand niet vol doende georganiseerd is. De regeering heeft er geen houvast aan. Ziehier, middenstanders, in eenige woorden weergegeven de kern van de zaak, het vol komen gebrek aan besef van het gewicht van de organisatieidee bij den middenstand, waartegen vele goedwillende organisatiebe stuurders steeds het hoofd te pletter loopen. De onderlinge verdeeldheid door het niet in aangesloten vereenigingsverband georgani seerd zijn is de rem, die het welslagen van vele door de middenstandsbonden begonnen acties tegenhoudt. Te veel toch wordt het ge organiseerd zijn in een standsorganisatie af gewogen naar het onmiddellijk geldelijke voordeel, dat uit het lidmaatschap van een middenstandsvereeniginjg voortspruit. Laten •de middenstanders zich spiegelen aan de ar beiders met hun geweldige organisaties, die, dat is reeds zoo dikwijls bewezen, heel wat hebben weten te bereiken. Ik behoef dit waar lijk niet nader toe te lichten.. Nog altijd geldt het spreekwoord: „Eendracht maakt macht", eh „Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht". Maakt deze spreuken tot de uwe, middenstanders, en gij zult er wel bij varen! Vergeef mij, geachte redactie, deze inlei ding, doch zij is noodzakelijk. Hoeveel meer zou er toch bereikt kunnen worden, wanneer er eensgezindheid heerschte in onzen kring. Om in onze gemeente te blijven, hoeveel mid denstanders zijn er nu georganiseerd in een aangesloten standsorganisatie? Het zijn er naar verhouding slechts bitter weinig. De winkeliers- en Handelsver. Groot IJmuiden, afdeeling van den Kon. Ned. Mid- denst. Bond, telt momenteel slechts ongeveer honderd leden. Tienmaal zooveel moesten het er minstens zijn! Wat kan zoo'n kleine groep, deze verhouding vindt men overal prac- tisch bereiken? Te veel wordt onze vereeniging beschouwd als vereeniging van winkeliers, die zoo af en toe eens een gezamenlijke reclame op touw zetten en daarmee basta. Hoe verkeerd is deze zienswijze. Welk doel streeft zij dan wel na? Welnu, de strijd van den middenstands bond is momenteel gericht: tegen de drukkende crisislasten en onbil lijke fiscale heffingen. tegen te hooge electriciteitstarieven. tegen de onvoldoende inschakeling van den middenstand bij de steunverleening in natura. vóór verhooging van het levenspeil der mid denstanders. vóór vermindering van lasten, vóór wettelijke beteugeling van het cadeau stelsel. vóór vereenvoudigde inning van kleine vor deringen. Vóór wijziging der omzetbelastingwet enz., enz. Ik zou hier nog een heele serie wenschen en verlangens aan toe kunnen voegen, doch ee« dagblad-artikel leent zich er niet toe, som mige onderwerpen nader te beschouwen. Uit het bovenstaande valt gemakkelijk te 'concludeeren, dat deze programmapunten niet uitsluitend verlangens van winkeliers be treffen. En daarom vestig ik er hierbij met klem de aandacht op, dat veel te weinig mid denstanders, niet winkeliers, als lid van Groot-IJmuiden staan ingeschreven. Immers, zij toch streven vrijwel dezelfde idealen na. Waarom schromen zij dan, om lid te worden van hun standorganisatie? Voor die paar guldens contributie per jaar behoeven zij toch niet terug te schrikken! Deze middenstands mentaliteit schijnt trouwens internationaal te zijn. Dat heeft men verleden jaar op het Int. Middenst. con gres te Parijs kunnen beluisteren, hoewel in sommige landen een kentering schijnt in te treden en meer het besef doordringt, dat al leen massaorganisatie tot succes kan leiden. Tenslotte zou ik nog gaarne even de aan dacht willen vragen voor de Vestigingswet kleinbedrijf. Deze wet schijnt dan eindelijk de middenstanders eens een beetje wakker te schudden. Laat ik er onmiddellijk aan toe voegen, dat het jarenlang geduurd heeft, eer dit succes door de gezamenlijke middenstands bonden is bereikt kunnen worden. En nu weet ik zeker, dat ik, door hier van succes te spreken, van vele middenstanders, die m.i. hun eigen belangen niet goed begrijpen, alie mogelijke verwijten naar het hoofd geslingerd krijg. Ik ben er echter stellig van overtuigd, dat bij velen deze bui wel zal overgaan, als zij een beter inzicht in deze aangelegenheid zul len hebben gekregen. Vergeleken bij vroeger zal het zich vestigen als patroon zeer veel moeilijker worden, zoo dra deze wet voor de verschillende branches zal gelden, en zullen de middenstanders, die in de toekomst den „struggle for life" zullen aanvangen, door hun meerdere ontwikkeling en geschooldheid beter toegerust den strijd om het bestaan op kunnen nemen. Zoowel de vakken in hun geheel als de uitoefenaars er van zullen door het verhoogde peil, waarop zij gebracht worden, ten zeerste gebaat zijn. M.i. zal hiervoor een groote achterstand op het gebied van bedrijfsvoering in den mid denstand zijn ingehaald. Zooals bekend, heeft ook de Wink.- en Han delsver. Groot IJmuiden als afd. van het In stituut voor middenstandsontwikkeling, hier ter plaatse cursussen in het leven geroepen, waar men de kennis voor het vereischte mid denstandsdiploma algemeene handelskennis kan machtig worden. Hoewel velen zich heb ben laten inschrijven, ben ik er zeker van, dat er nog heel wat middenstanders, ook on der de jongeren zijn, die de verstrekkende ge volgen van deze wet niet overzien. Hun zou ik met aandrang den raad willen geven, zorgt toch bijtijds voor uw diploma's, gij zult er later niet buiten kunnen. Ook voor reeds ge vestigde patroons is de gelegenheid er, hun bekwaamheden als zakenlieden te vergrooten, willen zij later niet door een beter toegeruste jeugd worden verdrongen. Trouwens, ook van het kunnen in verschillende omstandigheden later diploma's gevorderd worden. Geachte redactie, uit het bovenstaande zal u duidelijk zijn geworden, dat het besturen van een middenstandsorganisatie inderdaad geen sinecure is. Ik ben U er dankbaar voor, en met mij het geheele bestuur van Groot IJmuiden, in de gelegenheid gesteld te zijn, het bovenstaande in uw gewaardeerd blad te kunnen schrijven. Moge dit artikel er toe bijdragen, dat de middenstanders alle verdeeldheid, meestal over kleinigheden, laten varen, dat zij zich aansluiten bij onze organisatie, trouw de ver gaderingen bezoeken en aldus eensgezind op trekken tot het bereiken van hun idealen. Dan zou mijn moeite ruimschoots zijn beloond. Zoekt het niet in het kleine, zou ik hen wil len toeroepen, doch volgt den weg, die onze bond voor U, reeds uitgestippeld heeft. Dit alleen kan leiden tot uiteindelijk succes! H. VEUGER. en zoo is de Kennemerlaan nu. Zoo zag de Kennemerlaan er twintig jaar geleden uit

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8