BEVERWIJK HEEMSKERK WIJK AAN ZEE SANTPOORT IN VROEGER EEUWEN SCHEEP/ LT'JEINCENf VERGADERING R.K. STAATSPARTIJ. Maandagavond vergaderde in het K.S.A.- gebouw de R.K. Staatspartij (afd. St. Agatha). De voorzitter, de heer N. P. Tervoort heeft in deze bijeenkomst een inleiding' gehouden over het onderwerp: „Democratie of Dicta tuur". Spr. behandelde eerst de voordeelen van een democratisch ingericht staatsbestel, waarin vrijheid van controle en van critiek bestaat met volkomen handhaving van het gezag. Nochtans wilde spr. ook de aan de democratie verbonden nadeelen niet ontken nen, namelijk wanneer de controle en de cri tiek worden overdreven of wanneer het gezag tekort schiet in zijn taak. De heer Tervoort plaatste tegenover de de mocratie de dictatuur en haar psychologi- schen aard en overschatting van zichzelf. Voor zoover het in een dictatuurstaat de binnenlandsche politiek betreft wordt de vrij heid van meenüigsuiting onderdrukt en er is geen sprake van controle, noch van critiek, op de daden van de overheid. De buitenland - sche politiek wordt slechts gevoerd naar een beheerscht motief. Spr. ging vervolgens in op het nationalisme, dat zijns inziens in het eco nomische leven tot autarkie en in het politieke leven tot agressie voert. De staat erkent geen ander gezag boven zich, noch staatkundig (Volkenbond), noch religieus. Voor ons land achtte spreker in zijn conclu sie de democratie den besten regeeringsvorm, evenwel met vermijding van de excessen en met voorkoming van alles, wat naar chaos zweemt, want juist uit den chaos wordt de dictatuur geboren. De chaos ontstaat door zedenverwildering en door sociale uitbuiting en in een democratisch geregeerden staat zal alles er op gericht moeten zijn om dergelijke excessen, die uiteindelijk dè dictatuur in de hand werken, te voorkomen. De interessante lezing van den voorzitter werd met groote aandacht gevolgd. Na afloop werd gelegenheid geboden om met den spreker van gedachten te wisselen. MARKTBERICHTEN. Vcreenigde Veilingen KennemerlantI en Vrije Veiling. Waschpeen per K.G. 4—8 Spinazie 4 K.G. 751.15 Boerenkool per K.G. 4J47 Andijvie per-K.G.. 1821 Rabarber per bos 1416 Peterselie per bos 23 Selderie per bos 23 Prei per K.G. 6—10^4 Aardappelen per H.L. 3.003.10 Uien per K.G. 10-WL4 Witlof per K.G. 8—15 Spruiten per K.G. 6—13 Wortelen per K.G. 23 Bieten per K.G. 34 Nero per K.G. 6—10 Knolen per K.G. 24y2 Roode kool per K.G. 36 Gele kool per K.G. 2—4 Groene kool per K.G. 2—4 Appelen per K.G. 718 Peren per K.G. 1014 r OUDERAVOND UITGESTELD. De ouderavond van de Christelijke U.-L.O. school aan de Duinwijklaan, die gisteravond in het Vereenigingsgebouw aan de Populie renlaan gehouden zou worden, is uitgesteld tot 21 Maart. VEREENIGING VAN JONG HERVORMDEN. Donderdagavond houdt bovengenoemde vereeniging in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk een ledenvergadering'. De agenda vermeldt o.m. een inleiding van den heer I-I. ter Hoeve en een vrij onderwerp van den heer A. Herwijnen. VEREENIGING VOOR NATUURGENEES WIJZE. De plaatselijke af deeling van de Nederland- sche Vereeniging voor Natuurgeneeswijze houdt hedenavond in de bovenzaal van „Belle- vue" aan de Breestraat een cursusvergade ring. Spreker is de heer Y. Hettema, arts te Rotterdam, over het onderwerp: „De weg tot gezondheid". UITZENDING NAAR DE WERK VERSCHAFFING. Maandag zijn wederom 20 werklooze arbei ders te werk gesteld bij de provinciale werk verschaffing te Bakkum. Omdat de afstand van de woonplaats tot het werk beneden de voorgeschreven afstanden voor vrij vervoer per autobus blijft, moeten de. werklieden op eigen gelegenheid naar Bakkum reizen. Dit geschiedt thans per fiets, maar zooals wij vernamen hebben de betrokken arbeiders in overweging genomen voor gezamenlijke rekening zoo mogelijk het vervoer per autobus te doen geschieden. De uitzending zal vermoedelijk niet langer dan zeven weken duren. JONGEMANNENVEREENIGING „EXCELSIOR". Op Maandag 14 Maart zal de heer C. Ho nig voor de leden van de Christelijke Jonge- mannenvereeniging „Excelsior" een lezing houden in het Ned. Hervormd Vereenigings gebouw aan de Oosterwijkstraat over „De oude zeilschepen". GENOOTSCHAP „STILLE OMGANG". JUBILEUM DRIVES VAN DE B. B. C. De uitslagen van de door de Beverwijkschê Bridgeclub gehouden jubileum-wedstrijden luiden als volgt: Middagwedstrijd Noord-Zuid: 1 de heeren en mevrouw Veen 89 >4 r.p.; 2 P. G. W. Stoutenbeek en Koopinan 93)4 r.p. Oost-West: 1 N.N. en N.N. 100J4 r.p., 2 de heer en mevr. Velthoven 10014 r.p. Avondwedstrijd, afdeeling I: 1 mevr. Spruyt en mevr. Schoor! (Alkmaar) 66;,4 r.p.; 2 'de heeren Van Gulik (Alkmaar) en Sluizer (Alkmaar) 71 r.p.; 3 de heeren Van Hooff (Santpoort) 73 r.p, Afdeeling II: 1 de heeren Boon en v. d. Wal (sans atout) 89>4 r.p.; 2 de heer en me vrouw Van Driel 90 r.p.; 3 de heeren Kee en Kramer (sans atout) 94 r.p. Afdeeling III: 1 mej. J. F. Stoutenbeek en de heer Koopman 60.14 r.p.; 2 de heeren Mo lenaar en Manté (sans atout) 67 1/2 r.p.; 2 de heeren Molenaar en Manté (sans atout) 67/4 r.p.. 3 de heeren Lind (Alkmaar) en Vlessing (Alkmaar) 71 1/2 r.p. De algemeene leiding bij de wedstrijden berustte bij den heer C. den Boer. SLOTEN OP DE FIETSEN. Dat het voorschrift om onbeheerd staande fietsen van een slot te voorzien nog altijd nuttig is, bleek weer eens uit een diefstal van twee fietsen op de Meerstraat. De wielrijders lieten Iiun fietsen eenigen tijd onbeheerd staan en zij verzuimden het slot te bevestigen. Bij hun terugkomst wa ren de karretjes verdwenen en zag de politie zich voor de moeilijke taak geplaatst de ge bruikelijke ópsporingswerkzaamheden te ver richten. AANLEG VAN EEN PLANTSOEN. De ingang van het gemeentelijk parkeer terrein aan de zijde van de Koningstraat heeft een geheel ander aanzien gekregen door den aanleg van een plantsoen op de plaats, waar een goed'jaar geleden nog on bewoonbaar verklaarde woningen het straat beeld ontsierden. Na afbraak van deze bouw vallen heeft het vrij gekomen terrein plaats geboden aan de directie- en teekenkamers van de aannemers van den bouw van het pand voor de firma Vroom en Dreesmann. Bij wijze van compensatie ontving de ge meente daarvoor f 1000 van de firma Vroom en Dreesmann en f 250 van de N.V. Bredasche Beton Maatschappij, bestemd voor het in orde maken van het terrein en het aanleg gen van een plantsoen. Deze werkzaamhe den worden verricht door jeugdige werkloo- zen. Aan de Nederlandsehe Sierteelt Cen trale werd verzocht de voor den aanleg van het plantsoen benoodigcle heesters beschik baar te willen stellen. Onder leiding van den voorzitter, den heer. W. Meijer vond Maandagavond in het gebouw der K. S. A. de jaarvergadering plaats van het „Genootschap van den Stille Omgang". Bij de opening heette de voorzitter allen welkom, in het bijzonder den Zeereerw heer Pater Duynstee O. E. S. A. de spreker van de- ben avond. Het financieel verslag uitgebracht door den I heer J. Kos vermeldde een saldo van f 275,24. i Bij monde van den heer J. Klos werd na mens de verificatie-commissie medegedeeld, dat boeken en bescheiden in de beste orde waren bevonden. In de nieuwe controle-commissie namen zitting de heeren P. Adrichem en L. Diemeer Bij de bestuursverkiezing werden de heeren J. A. Kos en A. Schuit bij acclamatie her kozen. Hierna volgde bespreking van den tocht welke in den nacht van Zaterdag 19 op Zon dag 20 Maart zal worden gehouden. Het lof voor de voetgangers zal gehouden worden om 8.30 uur, voor hen die per boot reizen om kwart voor tien. Zondag 13 Maart zal het bestuur in het K, S. A.-gebouw zitting houden tot den verkoop van bootkaarten en voor het innen van con tributie. Bovendien zal ieder een plaatsbewijs voor de kerk ontvangen. Zij die per eigen ge legenheid naar Amsterdam gaan zullen tenzij bij hooge uitzondering geen plaatsbewijs ont vangen. Hierna werd het woord gegeven aan Pater Duynstee, door wie de geschiedenis van het Mirakel van Amsterdam op duidelijke wijze werd uiteengezet. De voorzitter dankte den spreker voor zijn mooie woorden. PERSONALIA. Door mej. Rie Schuit werd te 's Gravenhage met goed gevolg het examen afgelegd voor coupeuse NED. TUINDERS- EN BOERENBOND Donderdagavond 10 Maart houdt de afdee ling Heemskerk van den Ned. Tuinders- en Boerenbond een ledenvergadering in Café „Flora". DE JOODSCHE ZEE-KOLONIE. Gedurende het jaar 1937 werden in het Joodsche Vacantiekoloniehuis alhier 425 kin deren opgenomen met totaal 19488 verpleeg- dagen. De bezetting van het koloniehuis was tot half October 1937 goed te noemen. Hierna was een tekort aan kinderen. Wanneer een slechte bezetting zich ook in het einde van 1938 zou voordoen, zal het bestuur onder oogen moeten zien of winterexploitatie nog voldoende reden van bestaan heeft. I. V. C. B 2E KLASSE A WEST. D. O. S. 16 14 0 2 28 54—18 O. I. V. 17 12 1 4 25 51—27 V. V. E. 17 y 1 7 19 Liisse 17 9 8 18 43—28 3. E. M. 17 8 2 7 18 34—31 A. D. 0. 18 b b 8 lb 31—41 3. S. S. H. 17 6 1 10 13 41—43 Vitesse 16 6 1 9 13 39—43 Santpoort 2 18 6 12 12 39—61 Teylingen 17 4 1 12 9 32—58 Oude uitdrukkingen in een koopacte van 1778. De heer J. S. Visser te Santpoort schrijft ons Voor ons ligt een koopacte van 1778 uit de serie die aan „De Vrienden van Oud Sant poort" ter inzage zijn verstrekt. De oude. kromgebogen, tandelooze Weduwe Maas is kortelings heengegaan. Haar huisje werd verkocht en buurman Thomas v. d. Hulst werd kooper. Schijnbaar heeft hij het hoek huis meer geschikt geacht voor zijn bedrijf, althans wij lezen dat hij naar het huisje van Maas is verhuisd en dat hij zijn eigen wo ning aan Barend Kromhout, schepen van Velsen en timmermansbaas van beroep, heeft verkocht. Wat de aanleiding van dezen ver koop is geweest valt niet moeilijk te raden. Stellig is Van der 'Hulst geen éerste klas vak man geweest. Onmiddellijk na den koop van het huis van Tyman, had hij de zaak ver huurd aan Willem Gevertsz Martens voor den tijd van 10 jaren tegen een huur van f 55 per ~'T Toegang Buurwegje (Midden Dorpstraat) aan gevende de huizen aan de Zuidzijde, bestaande uit De Weyman met zijn stallen en schuren. jaar, en loopende tot 1779. Schepen-collega Kromhout was rijk en zocht een woning in Santpoort. Met Martens viel wel te praten. De huur werd dus met een jaar ingekort en aan Martens de gelegenheid gegeven het be drijf elders voor te zetten. Hiervoor werd een speciale clausule in het koopcontract opge nomen waarbij Kromhout afstand deed van zijn rechten om in het huis een schilderszaak op te zetten, Hoogst eigenaardig geeft het contract het bewijs dat van der Hulst het noodzakelijk heeft gevonden om een buiten gewoon welomschreven acte te doen opma ken. Hij schijnt zijn collega wel goed te heb ben gekend. Wij lezen dat werd overgedragen Huis, erf, werf, tuin, steekingen, eigen of ge- meene muren, heyningen, scheringen, goo- ten, waterloopen, oosingdroppen, lichten er luchten. Veiliger en meer gedetailleerde over eenkomst kon toch zeker niet gemaakt wor den. Van der Hulst was zeker indachtig aan den koop die Kromhout in 1766 had gemaakt. Op dien datum .Kocht Kro.mhout van Vrouwe Anna Scheltes weduwe van Abraham van Hoboken de groote bezitting Velserbeek voor de luttele som van f 9370.hoewel 5 jaren tevoren de waarde f 24,000 was. Deze koop was vooral zoo merkwaardig, omdat het huis aan den Burenweg sinds 1723 tot 1761 duchtig in prijs gedaald was, en daarna doorloopend in prijs is gestegen. 1761 was een laagtepunt en desondanks wist Kromhout Velserbeek in 1766 ruim 60 pet. lager dan voor 5 jaar in han den te krijgen. Of Kromhout toen zuiver spel heeft gespeeld is niet meer na te gaan. V. d. Hulst en zijn 'notaris hebben den veiligen weg gekozen. De omschrijving van de belen dingen zijn verder geheel gelijk gebleven aan 1761. Taalkundig is het contract echter wel van belang. Wij zien dat een terrein van on geveer 27 meter lengte en 20 meter breedte speciaal verdeeld wordt in huis, tuin, erf en werf. Hoewel het niet is na te speuren geeft het' de schijn dat er inderdaad een verschil in begrip is tuschen „erf" en „werf" en „tuin". Wij lezen verder, steekingen, heyningen: scheringen, gooten en waterloopen. Al deze woorden zou men het liefst willen bezien als erf afscheidingen. Plaatsen wij de waterloopen aan de achterzijde bij de Beek en planten wij een heyning op de grens van het Toesiender- huisje, dan blijft de schering over voor de af scheiding tusschen werf en Buurwegje. Wan neer wij voor steekingen de aanduiding van een hek kiezen dan blijft de moeilijkheid over dat wij nergens een hek kunnen plaatsen. Wij veronderstellen dan ook dat met steekingen het woord steklingen wordt bedoeld en hier mede dus de boomgaard wordt aangeduid, al thans wanneer in het laatst van 1700 een deel van de tuin evenals in het begin van 1800 reeds een boomgaard was. Moeilijker is het woord „oosingdroppen". Op grond van onderzoekingen geloaven wij, dat wij verband moeten zoeken tusschen het woord Hoozen of Oozen (waterverplaatsen). Wij vinden dat woord terug in hoosnap, hoo- zer, waterhoos enz. Onder oosingdroppen zou den wij dan verstaan, waterverplaatsende druppels of droppen. Bezien wij nu beide CHR. VROUWENVEREENIGING „BID EN WERK". De Chr. Vrouwenvèreeniging zal Woensdag 6 April een feestvergadering houden. Wij vernemen nog, dat het traditioneele zo mer uitstap je naar de H. Landstichting te Nij megen zal zijn buurhuizen, dan zien wij dat er een tusschen- ruimte is vrijgelaten van -ongeveer 1 meter breedte. Gezien het feit dat in 1700 tal van huizen nog zonder gooten werden gebouwd en het regenwater dus vrij afstroomde, dan is het te begrijpen dat men dat regenwater niet vrijelijk op het erf van z'n buurman mocht laten vallen. De eene helft van de gang dien de dus voor de afvloeing van het water van het eene huis en de andere helft voor het op vangen van het regenwater van het andere huis. Het midden vormde dus de „druplijn' voorheen genoemd „Oosing of Osing-dróp- pen". Het contract verder doorlezende zien wij dat Cornelis Malefijt intusschen zijn ter rein en zaak heeft overgedaan aan Jan Buys- sant. Wij schrijven dan het jaar 1784, De heer Thomas v. d. Hulst is overleden en opgevolgd door Johannes Engnatius Runneboom. Ook de heer Barend Kromhout kwam te overlijden en de eigenaar van de oude Bleek, de heer Jan Buysant wonende te Haarlem kocht het pand. De bewaker woonde nog steeds in het oude Toesiendershuisje, terwijl het smalle padje nu Burenwegje geheeten nog steeds de slanke lijn bleef prefereeren. Schijnbaar heeft de heer Kromhout toch nog kans gezien om het zijn buren onaangenaam te maken. We lezen althans in het nieuwe koopcontract, dat de gaten in de muur aan de Oostzijde dicht ge maakt moesten worden en verder dat het voor altijd verboden werd om eenige afwatering door die muur te maken. Wij meenen hieruit te mogen concludeeren, dat aan het begrip „Osmgdroppen" zekere rechten verbonden waren, die de heer Kromhout dus vermoede lijk had overschreden. De nieuwe buurman Runneboom was zeker een vreemde eend in onzen Hollandschen bijt. De naam is absoluut niet Hollandsch. Naar onze meening was hij van Overijsselschen oorsprong. In ongeveer 1400 werden in Overijssel verschillende land streken verdedigd door een landscheiding, waaronder verstaan moet worden een verde digingslinie langs de grens bestaande uit wa terloopen en dijkjes. Overal waar die dijkjes de gewone landwegen passeerden, werden voor de verdediging een paar slagboomen aangebracht. De oude naam van een derge lijke slagboom was „Rumieboom", terwijl meermalen de boerderij bij de Runneboom dien naam kreeg en de eigenaar zelf den naaani overnam. In volgen-de koopcontarcten zullen wij zien dat ook toen de zoogenaamde .plok- en strijkgeld-jagers" een strop haalden. Christelijk Werkgeversverbond viert zijn 20-jarig bestaan. Buitengewone algemeene .vergadering in „Oud-Wassenaar". Het Verbond van Protestantsch—Christe lijke werkgevers in Nederland heeft Maandag ter herdenking van het 20-jarig bestaan een buitengewone algemeene vergadering gehou den in kasteel „Oud-Wassenaar". De voorzitter van het. verbond, de heer A. Borst Pzn., heeft een openingsrede gehouden, waaraan het volgende ontleend is. In het oorlogsjaar 1918, in verwarde politieke, sociale en economische omstandigheden, kwamen op den 7en Maart de Christelijke patroons van Nederland, onder leiding van dr. H. Colijn, te Utrecht, tezamen en stichtten hun Christelijke werkgeversorganisatie. Na twintig jaren is dit stekje nog geen forsche eik, maar wel een boom geworden, die schaduw geeft. De split sing van de oude patroonsvereeniging „Boaz" in drieën: werkgevers-middenstanders-boeren, is gebleken een juiste splitsing te zijn De minister-president, dr. H. Colijn ver kreeg daarna het woord, niet om -een rede, maar om een toespraak te houden. De regeering heeft voor de organisaties uit het maatschappelijk leven zeer veel aandacht. De vergaande staatsbemoeiing is een nood zakelijk kwaad, dat zijn noodzakelijkheid ont leent aan de maatschappelijke wanorde, welke het ontstaan van nieuwe vormen eischt. Na vijf jaren dit zeer nabij te hebben meegemaakt, kan spr. zeggen, dat die taak (der staatsbe moeiing met het bedrijfsleven) onzegbaar moeilijk is, ten minste als men nog iets wil overhouden van de door ieder Nederlander ge- wenschte vrijheid, Die taak is onuitvoerbaar zonder de medewerking van maatschappelijke organisaties. Sommigen meenen vraagstukken op te los sen door het liefkoozen van bepaalde woorden zonder meer. Anderzijds bestaat er in som mige kringen een ai te ongemotiveerde schrik voor een woord. Men moet in deze dingen nuchter blijven en in gemeenschappelijken arbeid, mede door het opwekken van de maatschappelijke krachten, een oplossing trachten te vinden voor de maatschappelijke problemen. De taak der maatschappelijke or ganisaties is daarnaast de regeering op fou ten of gevaar voor fouten te wijzen. Jhr. mr.'D. J. de Geer, minister van staat, oud-minister-president, voorzitter der Chris- telijk-Historische Unie hield hierna een rede over het onderwerp: „De beteekenis van het christelijk beginsel voor het staatkundig en maatschappelijke leven". Het evangelie stelt volgens spr. geen voor schriften voor de maatschappij, maar geeft beginselen, welker juiste toepassing wij in iederen tijd naarstig moeten zoeken. Anders gezegd: het evangelie werkt niet mechanisch, maar organisch op de maat- schappijin. Langs dien weg heeft het evangelie in achterliggende eeuwen het aanzien reld veranderd. n Qer we. En meermalen heeft daarbij zelfs de m nische opvatting storend gewerkt Bij dl eenzelvig'ing van het Christendom met V6N rende vormen werd dan zijn vrije werking belemmerd en werden de tendp die het bevatte, in hun ontwikkelin°- vertr n' Meermalen ook wordt gezien, dat de ade van deze richting ook in ons land enPt-n onzen tijd op het ééne gebied utopist m A andere steil-behoudend zijn. De organ? i opvatting daarentegen schépt openheid e geest voor de kansen, die in de doorwerk van Vipt. pvano'plio. nnlr minv Ar. "1 van het evangelie ook voor de scholen liggen. ang ver. hoeven wij ons dus niet bezorgd te maken' het verschil van visie, dat in achtereen?!1' gende tijdperken der geschiedenis zich de belijders van het evangelie vertoond heeft1' Middagvergadering. Na heropening der vergadering na de min dagpauze spraken verschillende heeren kn-t toespraken uit, waarbij zij de betrekkin? van de door hen vertegenwoordigde oreaiü1 ties met het jubileerend Verbond besnraiZ" De heer Tilanus, lid der Tweede Kam sprak over het onderwerp: „De Christefiif Historische Unie en het Christelijke We?* geversverbond". Het contact tusschen beide organisaties w<i volgens spr. slechts indirect. In Chr Bi? Kring zijn er, die sceptisch staan tegenover dl Christelijke organisatiegedachte, doch het hf grip voor dit isolement is groeiende. Voor dó kennisneming der inzichten van het Verhef is de Unie steeds dankbaar. n(t De heer J. Schouten, lid der Tweede Kamer sprak over „De Anti-Revolutionnaire Partij en' het Christelijke Werkgeversverbond". Ieder on eigen terrein streven beide organisaties naar het kennen en beleven der Christelijke begin selen in de maatschappij. Het „Christeliikê isolement" is noodig om die taak te vervullen De taak, die nog wacht, is groot. Het is een' voorrecht onvervulde idealen te hebben Sor vraagt zegen voor het werk van het Verbond' Voor het Christelijk Nationaal Vakverbond sprak de heer A. Stapelkamp. Woordvoerder van Patrimonium was de heer C. Smeenk. u Voor den Christelijk Nationalen Werkmans bond sprak de heer P. J. Nahuizen, voor den Christelijken boeren- en Tuindersbond de heer Chr. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer en voor den Christelijken Middenstandsbond de heer W. G. Scheeres, die allen de doeleinden van hun organisaties en die van het "Werk geversverbond principieel belichtten en de verwantschap dier doeleinden aanduidden. Des avonds volgde een feestmaaltijd. Thermion-fabrieken te Leut volkomen geplunderd? Er zou op zeer geraffineerde manier zijn gefraudeerd. Het onderzoek, naar de fraude bij de Ther mion-fabrieken te Lent heeft tot nu toe uit gewezen, dat op zeer geraffineerde manier door den gearresteerden directeur en den lei der van het verkoopkantoor Ameropa is ge fraudeerd. De N.V. Termion-fabrieken moet door beide mannen bijna volkomen geplunderd zijn. Vier jaren geleden aanvaardde de gearres teerde directeur zijn functie en zooals thans wel gebleken is, aldus schrijft het Alg. Hdbld. moet hij van den aanvang, af het er op hebben toegelegd de zaak op alle mogelijke manieren te bezwendelen. Tot kort voor zijn benoeming tot directeur van de Termion-abrieken was hij leider van een verkoopskantoor van een wereldconcern (Philips) te Boedapest, Zooals later gebleken is, moeten de zaken ook daar niet goed zijn gegaan en op een kwaad oogen- blik is hij in het holst van den nacht, verdwe nen. Het spreekt vanzelf, dat de justitie thans buitengewoon groot belang stelt in 's mans antecedenten en wel merkwaardig is het, dat steeds weer blijkt, dat al de vorige functies, die hij bekleed heeft, onder zeer verdachte omstandigheden, gewoonlijk op abrupte wijze, werden afgebroken. Het was een gewiekste koopman, met een wel zeer elastisch geweten, zoo luidt thans het oordeel over den man, die kans gezien heeft een bloeiende vennootschap in den tijd van enkele jaren volkomen te plunderen en zijn commissarissen al dien tijd een rad voor de oogen te draaien. Het onderzoek duurt nog steeds voort en het zal nog gexuimen tijd vorderen, alvorens vol ledige klaarheid omtrent den omvang der mal versaties zal zijn verkregen. Maar dit staat reeds onomstootelijk vast, dat men hier met een zwendel te doen heeft van een omvang, als slechts zelden voorkomt. De bedragen, die hierbij gemoeid zijn, loopen ver over de honderdduizend gulden, maar nog steeds heeft men geen volledig inzicht, omdat met een geraffineerdheid te werk gegaan is, die gewoonweg verbijsterend is. Het kan even goed wel meer dan twee ton zijn als het zoo juist genoemde bedrag. Het onderzoek van de accountants en de Justitie wordt ten zeerste bemoeilijkt doordat de beide mannen slechts die feiten bekennen, welke zij door het overstelpend bewijsmate riaal niet kunnen ontkennen. Maar overigens huldigen zij zich in een hardnekkig stilzwij gen. Waar het geld is gebleven, is tot heden een raadsel. De Justitie tracht deze puzzle op te lossen, maar het vermoeden bestaat, dat hier mede een geraffineerd spel wordt bedreven, Naar de Tel. verneemt, is de N.V. Thermion- fabrieken te Lent Maandag door de rechtbank te Arnhem in staat van faillissement ver klaard, op vordering van eenige crediteuren. Het staat nog niet vast of de fabrieken, wel ke voorloopig stilgelegd zijn, weer geopend zul len worden. De mogelijkheid tot hervatting van het bedrijf hangt af van het eventueel tot stand komen van een nieuwe licensie- overeenkomst met de N.V. Philips te Eind hoven. HOLLAND—AMERIKA LIJN Leerdam, N. Orlans 11. Rott. 5 te Londen. Blommersdijk, Rott. 11. N.-Orleans 6 v. Antw. Volendam, Rott. 11. N.-York 6 v. South ampton. Veen dam, 5 v. N.-Orleans te Kingston-! (Ja.) Bilderdijk, 5 v. N.-York n. Rott. Delftdijk, Rott. n. Vanc. 5 te Willemstad. Maasdam, 5 v. Rott. te Baltimore. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Alnnkerk (thuisr.) 5 v. Dakar via L'pool. HOLLAND- WEST-AFRIKA LIJN Reggestroom (thuisr.) 9 te Havre verw. Ceres (thuisr.) 9 te Lagos verw. Amstelkerk (thuisr.) vertr. 8 v. Dakar. HOLLAND—AFRIKA LIJN Jagersfontein (th.) p. 6 Gibraltar en 6 v. Tanger. Springfontein (uitr.) 6 v. Zanzibar. Nijkerk (th.) 6 te Antw. vertr. 8 n. Bremen. Bloemfontein (th.) 7 v. Port Natal. Randfontein, 6 v. Hamb. te Amst, vertr. 8 n. Antwerpen. Algorab, J van Hamburg te Rott, HALCYON LIJN. Rozenburg, Vlaard n. Cagliari p. 6 Gibralt. Vredenburg, Narvik 11. Vlaard. p. 6 Dront- heim 10 (v.m.) verw. Stad Zwolle, Les Falaises n. Glasgow 6.45 m. ZW v. Landsend. Stad Schiedam, Vlaard. n. Pepel p. 1 Beachy Head. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (uitr.) 7 te Madras. Streefkerk, 6 v. Rott. te Hamburg. HOLLAND—OOST-AZlë LIJN Serooskerk (thuisr.) 5 v. Miike. Zuiderkerk (uitr.) 7 te Singapore. KON HOLL LLOYÜ Waterland (u.) 6 v. Montevideo. Eemland, 7 v. Hamburg te Amsterdam. KON NED STOOMBOOT MIJ Merope, Amst. n. W.-Indië p. 4 Ouessant. Helder, Amst. n. Chili 3 te Corral. Simon Bolivar, 4 v, Barbados 11. St. Limon. Télamon, 4 v. W.-Indië te N.-York. Barneveld, Amst. n. Chili 4 v. Cristobal. Achilles, 6 v. Jaffa te Beyrouth. Agamemnon, 6 v. Genua te Palermo. Ajax, 5 v. Livorno n. Napels. Alkmaar, 6 van Setubal n. Olhao. Aurora, Venetië n. Amst. p. 6 Ouessanl Baarn, Chili n. Amst. 5 te Liverpool. Boskoop, 7 v. Hamburg te Antwerpen. Colombia, 6 van Amst, te Hamburg. Crijlissen, Amst. n. Barbados 5 v. Dover. Fauna, Palermo n. Amst p. Ouessant. Iris, Stettin 11. Amst. p. 7 Brunstouttel. Mars, 6 v. Samos n. Kiuluk. Oberoti, 6 van Amst. te Hamburg. Odysseus, 5 v. Bilbao te Leixoes. Orpheus, 6 v. Kopenhagen te Amst. Perseus, Aarhuus n. Amst. p. 6 Brimsbuttel. Rhea, 5 van Danzig 11; Amst. Saturnus, 5 v. Malta 11. Piraeus. Theseus, 6 v. Kopenhagen te Stettin. Titus, 6 v. Hamburg te Amst. Triton, Rott. 11. Tunis p. 5 Gibraltar. Vesta, Piraeus n. Amst. p. 6 Gibraltar. Deucalion, 6 v. Bari te Patras. Hercules, Lissabon n. Algiers p. 7 Gibraltar. Hermes, 7 v. Izmir te Stamboul. Nereus, 7 v. Amst. te Kopenhagen. Trajanus. Alexandria 11. Amst. p. 7 Gibraltar. Wilhelm Russ, 6 v. Amst. be Gdynia. HOLLAND- -OOST AZIë LIJN Grootekerk (uitr.) 5.25 111. Z. v. Niton. MEIJER EN CO'S SCHEEPVAART MIJ Benlawers, Hongkong n. Rott. 7 v. Penang. Hector, Japan n. Rott. 7 v. Shanghai. Radnorshire, Japan n. Amst. p. 7 Gibraltar. City of Eastbourne, Dairen 11. Rott. 6 van Penang'. Eurymedon, 5 v. Liverpool n. Macassar. Glenbeg, Dairen n, Rott. 6 te Londen, Antenor, Japan n. Rott. 6 v. Port Said. Glenaffaric, Japan 11. Amst. 5 te Singapore. Phemius, 6 v. Batavia n. Amst. Menelaus, 4 v. Yokohama n. Rott. City of Singapore, Dairen 11. Rott. via Havre, 6," 300 m. v. Land's End. ROTTERDAMSCHE LLOYD Indrapoera (uitr.) p. Kaap del Anni. Buitenzorg (uitr.) p. 6 Pt. de Galle. Kertosono (thuisr.) 6 v. Port Said. Kota Agoeng (uitr.) p. 5 Gibraltar. Sitoebondo (thuisr.) 6 te Liverpool. Sqekaboemi, 6 v. Hamburg te Rott. Tapanoeli (thuisr.) pass. 5 Perirn. Weltevreden (uitr.) pass. 6 Dover. Kota Gede (thuisr.) p. 7 Gibraltar. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aludra (th.) 5 v. Santos. Alwaki (uitr.) 6.26 m. 0.20 v. Niton. STOOMVAART MIJ NEDERLAND Simaloer (thuisr.) 6 te Hamburg. Tawali (uitr.) 5 v. Pjeddah. Tajandoen (thuisr.) 6 v. Colombo. Tjisondari, 5 v. Bat n. Amst. WIJK LIJN. Katwijk, Amst. n. Bilbao p. 6 Dover. Beverwijk, Rott. n. Malta p. 6 Gibraltar. Haulerwijk, Susak n. Plymouth p. 5 Fini- sterre. AANGEKOMEN. 6 Maart: Ylva s.s. Londen Oceaan sl.b. Terschelling Orpheus s.s. Kopenhagen Vliestroom s.s. Hull Cremon s.s. Hamburg Randfontein s.s. Hamburg IJstroom m.s. Leith E. H. Stinnes XV s.s. Gdynia Titus s.s. Hamburg 7 Maart: Rhein s.s. Hamburg Ek s.s. Oslo Greenawn s.s. Rochester Eemland s.s. Hamburg Venersborg s.s. Gefle Om te dokken. Gisteren passeerde alhier de Nederlandsehe zeesleepboot „Oceaan" komende van Terschel ling naar Amsterdam. De boot zal aldaar m één der dokken worden opgenomen om de jaarlijksche schoonmaakbeurt te ondergaan. IJzel-verscheping. Gisteren arriveerde het Britsche stoom schip „Greenawn" in ballast van Rochester aan het Hoogovenbedrijf om aldaar een partij ijzer te laden voor Engeland. Met hetzelfde doel kwam Zondagmorgen het Zweedsche s.s. „Ylva" van Londen aan de Hoogovens om te laden voor een Zweedsche. haven.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2