Ruilverkaveling gemakkelijker gemaakt WEK DE GAL IN UW LEVER OP (unst in Haarlem en daarbuiten. Instantine Cor van der Lugt Melsert siaat zijn tenten te Amsterdam op. PRINS BERNHARD NAAR ENGELAND. WOENÏWS'G 9 MS ART 1938 TWEEDE KAMER. Wetswijziging door de Kamer goedgekeurd. W. v. d. SLUIS &D.A.P. DEN HAAG Dinsdag- Dank zij ruilverkaveling kan men menigmaal het vaak zeer samengesteld geheel van eigen domsverhoudingen, die soms nog door niet meer van dezen tijd zijnde zakelijke rechten doorkruist zijn, vereenvoudigen. Ook mogelijk aldus een verouderde, ondoelmatig geworden verdeeling van den bodem te her zien. En tevens kan men met behulp van dit procédé heel wat administratieven romp slomp, kosten èn economisch verlies van ande ren aard, bij de uitvoering van werken in be paalde gebieden beperken. Vandaar, dat de wetgever verstandig deed met de in 1924 in 't leven geroepen bepalingen inzake ruilver kaveling. Sinds dien bracht intusschen de praktijk eenige leemten in de wet van '24 aan het licht; ook deden er zich onduidelijkheden voor, terwijl bovendien in sommige opzichten vereenvoudiging gewenscht bleek. In den loop der jaren was er van de bepalingen i.z. ruil verkaveling, hoezeer zulks toch met 't oog op een zoo deugdelijk mogelijke bewerking en dito gebruik van den grond aanbevelens waardig mocht hee- ten, slechts zeer matig gebruik ge bruik gemaakt. Al leen ten opzichte van ruim 8600 H.A. is tot nu de verka veling toegestaan en uitgevoerd werd ze op 'n oppervlakte van nog niet eens 6500 H.A. Daarom sprak alles voor vergemakkelijking van de proce dure, die tenslotte tot ruilverkaveling leidt. De eerste spreker van dezen middag, de heer v. d. Sluis (s.d.) zong.nog eens den lof van het instituut der ruilverkaveling als zoo danig. Het is z.i. een belang van de eerste orde voor den landbouw, dat er heel wat meer verkaveld zal worden: nog wel een goede 500.000 H.A. komen z.i. hiervoor in aanmer king. En daarom juichte spr. toe, dat het nu aanhangige ontwerp de mogelijkheid om ruil verkaveling te doen plaats hebben verruimt. Alleen zou hij liever zien, dat als 't algemeen belang een verkaveling zeer dringend vordert dit niet slechts door een wet, doch door een besluit van de Kroon te bereiken zou zijn. Nadat de heer de March ant et d'An sembourg (nat. soc.) had gesproken over het demo-liberale stelsel waaronder van deze wet toch niets te verwachten viel, gaf de heer E b e Is (v.d.) uiting aan zijn waardeering voor het ontwerp, al vond hij 't jammer, dat het Rijk geen garantie zal geven voor de kos ten van de werkzaamheden tot uitvoering van de ruilverkaveling. Een kritisch ge luid liet de heer v. d Heuvel (a.-r.) hooren. [Hij begreep b.v. niet waarom boomgaar den enz. buiten ruilverkaveling kunnen blijven, had ook bezwaren tegen de wijzigin gen in de bestaan de wet, die ten doel hebben een besluit tot ruilver kaveling makkelij ker aangenomen te krijgen (slechts de meerderheid van degenen die bij 't kadaster als eigenaren bekend staan of van hen die bij 't kadaster bekend staan als eigenaren van onroerende goederen welke te zamen meer dan de helft van de kadastrale grootte van 't blok uitmaken, is voldoende), terwijl hij eveneens betreurde, dat de Mi nister als het algemeen belang het dringend vordert, en als slechts 1/4 der eigenaren heeft voorgestemd, op voorstel van de cen trale commissie kan bepalen dat er verkaveld zal worden. Ook bleek deze afgevaardigde slecht te spreken te zijn over 't feit, dat er bij nota's van wijzigingen nog weer zulke belangrijke veranderingen in 't oorspronkelijke voorstel waren aangebracht. Tegen deze rede ging de christen-demo craat Posthuma vierkant in, terwijl ook Dr. Bierema (lib.) zich heel wat ministe rieeier dan de a.-r. afgevaardigde toonde; alleen was hij op 't punt van de Ikostenbe- zwaren nog niet geheel en al bevredigd. Na juichkreten van den heer Droezen (r.-k.) waarschuwde de heer We it kamp (c.-h.) tegen overschatting van de beteekenis van ruilverkaveling voor de productiviteit van den bodem en nam hij met een gevoel van weemoed afscheid van de „marken" wier historie hij beschreef. Excellentie Steenberghe huldigde den arbeid van zijn voorganger, om vervolgens de bezwaren van de Regeering tegen de door verschillende sprekers bepleite kostenga- rantfe te schetsen; in verband, met dit on derwerp wees hij o.m. op ervaring ibij de ruil verkaveling te Staphorst opgedaan. De heer De botsing te Lisse, Zwaar gewonde aan verwondingen overleden. De 33-jarige C. K. uit Loosduinen, die Dins dagmorgen bij de botsing tusschen een tram trein en een vrachtauto op den Rij less traatweg te Lisse zwaar 'werd gewond, is gistermiddag in het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage overleden. v. d. Heuvel kreeg te hooi'en, dat de nader aangebrachte wijzigingen in belangrijke mate een gevolg waren van in het Voorloopig Verslag tot uiting gebrachte bezwaren wenschen. Tenslotte wees de Minister er op, dat in deze wet een typisch voorbeeld te zien valt van een saxhenhang tusschen het parti culiere belang van den eigenaar en het al gemeen belang, dat gebaat is bij een zoo groot mogelijke productiviteit van den bo dem. Zij, die zich nog wat bezwaard gevoel den, mochten ook nog wel eens overwegen, wat het zeggen wilde, dat de 3 centrale land bouworganisaties zich als -één man achter de voorgestelde regeling hadden gesteld. Nu deze ging er dan ook tenslotte z.h.st. door nadat alle amendeeringspogingen schipbreuk hadden geleden. Zoo verwierp de Kamer met 2256 stemmen het voorstel-v. d. Sluis om ruilverkaveling in zeer dringende gevallen niet bij de wet, doch bij Kon. besluit te doen uitvaardigen en met 3435 stemmen leed Mr. v. D ij ken (a.-r.) een eervolle nederlaag, toen hij beroep op de Kroon van een besluit tot goedkeuring eener verkaveling trachtte mogelijk te maken. E. v. R. Cadet bij rijles ernstig gewond. Door paard op het hoofd getrapt. Dinsdagmiddag te ongeveer half vijf, heeft op het terrein der Kon. Mil. Academie te Breda een ejmstig' ongeluk plaats gehad, waarbij de cadet-sergeant der infanterie van het Kon. Ned.-Indische leger, A. W. Koning'li ernstig is gewond. Bij de rijles, op het terrein weigerde K.'s paard plotseling- voor een hindernis. De ruiter viel hierdoor van het paard, dat daarna weer voortholde en den op den grond liggende K. op het hoofd trapte. Ernstig aan het ge laat gewond en in bewusteloozen toestand moest de jongeman, naar het diacpnessenhuis worden overgebracht. Operatief ingrijpen bleek noodzakelijk, daar K., behalve vleesch- wonden. een kaakfractuur had opgeloopen; bovendien had hij een hersenschudding. Daar zijn ouders in Indië verblijven, is K.'s voogd, die in Heemstede woont telegrafisch van het ongeluk pp.de hoogte gesteld. Hoewel ernstig, was de toestand van het slachtoffer niet direct levensgevaarlijk. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de Inge. wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheidïng on voldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen een geforceerde stoelgang néémt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILPETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal, waardoor.U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Reverpilletjes, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten in flacons van 0.75. (Adv. Ingez. Med.) SAMENSTELLING DAGELIJKSCH BESTUUR R.K. STAATSPARTIJ. Dezer dagen heeft het dagelijksch bestuur der R.K. Staatspartij voor de eerste maal ver gaderd onder leiding van den nieuwen voor zitter der partij, mr. dr. T. J. Verschuur, Bij die gelegenheid heeft het dagelijksch bestuur uit zijn midden een onder-voorzitter en een penningmeester der partij gekozen. Tot onder-voorzitter werd aangewezen mr. dr. P. J. Witteman te Overveen, de functie van penningmeester bleef toevertrouwd aan mr. E. H, J. baron van Voorst tot Voorst te Beek bij Nijmegen. De samenstelling van het dagelijksch be stuur in zijn geheel" luidt thans als volgt: Mr. dr. T. J. Verschuur, voorzitter; Mr. dl*. P. J. Witteman. onder-voorzitter; Mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, penningmeester; A. C. de Bruyn en mr. J. J. A H. Houben, leden; mr. F Teulings en mr. H. Kolfschoten, secretarissen, De wijze Katervan Henry Guérard. Wij zouden ter afwisseling wel iets over een prentkunstenaar uit het laatst der vorige eeuw willen vertellen. De belangstelling voor mooie prentkunst is de laatste jaren geluwd en be perkt tot enkele groote namen die nog altijd wel gezocht worden, maar veel van de groote etsers, waar de tweede helft der negentiende eeuw zoo rijk aan was, hoort men niet meer noemen, tenzij in de prentenkabinetten en bij enkele verzamelaars. Een der veelzijdigsten onder die artisten was Henry Guérard wiens „wijze kater" een geestige en technisch fraai behandelde ets, dit stukje vergezelt. Het is opmerkelijk hoe groote rol onze huis genoot, de poes in de beeldende kunst speelt. Het begint al bij de Egyptenaren, waar de kat een heilig dier was en vaak werd afgebeeld. Een bronzen poes uit den tijd der Pharao's behoort tot de grootste schatten van het Louvre-museum. En als wij dichter bij huis willen blijven, behoeven wij slechts aan Stelnlen te herinneren, wiens Chats een ver maardheid genoten. En tusschen die perioden in, duikt poes telkens weer op. Van de moder ne schilders waren Manet en bij ons Jacobus van Looy kattenvrienden; zij beeldden ze af in hun werk; dichters en schrijvers hebben die tijgertjes in zakformaat graag om zich heen (Baudelaire en Léautaud bijvoorbeeld) en het artistiekste cabaret van vijftig jaar gele den had den Chat Noir als schutspatroon. Ook Guérard heeft dien zwarten vriend eenige malen gehuldigd en het wordt tijd dat wij nu dien half vergeten artist gaan voorstel len. Hij leefde in een tijd, die voor de beoefening der etskunst buitengewoon gunstig' was. Die beoefening, met haar vele mogelijkheden, van procédémenging was dan ook zeer toegeno men en een veelzijdig meesterschap was door enkele artisten bereikt. De machinale repro- ductiewijzen van onzen tijd: clichédruk, ko perdiepdruk enz., waren nog niet in toepas sing' gebracht en eenigszins kostbare werken werden met etsen geïllustreerd, tenzij de groo te oplaag of de mindere kostbaarheid van het boek nog naar de houtgravure deed grijpen. Zoo was er dus voor den knappen etser een arbeidsveld voorhanden, waar hij zich loonend kon nuttig maken. Groote verzamelaars van schilderijen en kunstvoorwerpen, die een ca talogus van hun bezit lieten verschijnen, il lustreerden dien met etsen, naar die voorwer pen en zoo vinden wij herhaaldelijk, ook in de kunsttijdschriften van die dagen, de beste schilder-etsers als reproductieve kunstenaars aan het werk. Het ligt voor de hand dat er een technisch meesterschap vereischt werd om bijvoorbeeld de stof van elk voorwerp tot uit drukking te kunnen brengen. Oud kristal, Ja- pansch lak, houtsnijwerk: men moest dit alles in de geëtste reproducties dier voorwerpen kunnen herkennen. Daar nu was Guérard, evenals zijn voor ganger aan de Gazette des Beaux-Arts Jules Jacquemart, een bolleboos in. Doch hij zou in jE ZULT OPKIJKEN hoe gauw je opknapt! Als ik hoofdpijn heb, neem ik altijd Instantine! Onthoudt daarom sfilf en voorkomt pijnent (Adv. Ingez. Med.) Nieuw gezelschap gevormd. Drie Jaar vaste bespeler van den Stadsschouwburg. Voorstel van B. en W. aan den Raad. Nadat de heer Cor van der Lugt Melsert zijn sollicitatie naar de vaste bespeling van den Amsterdam- Stadsschouwburg dezer dagen bij het Amsterdamsche gemeentebestuur heeft ingezonden, vergezeld van een lijst met de namen van de leden van het door hem .te vormen gezelschap, is Dinsdag de voordracht van B en W. aan den gemeenteraad van Am sterdam verschenen, waarin wordt voorgesteld; den heer Cor van der Lugt Melsert aan te wijzen tot vas ten bespeler van den Stadsschouw burg op de door den raad vastgestel de voorwaarden'voor de tijdvakken 15 Sëptembër tót 15 Mei van de ja ren 1938 tot 1941. Het gezelschap.zal den naam dragen: Het Nederlandsch Tooneel. Als directeur der Naamlooze Vennootschap izal de heer Cor van der Lugt Melsert optreden. De artistieke leiding zal berusten bij de (heeren Cor van der Lugt Melsert, A. van Dalsum en A. De- fresne, die tevens als regisseurs werkzaam zullen zijn. Het gezelschap zal bestaan uit ongeveer 35 acteurs en actrices. Verder zullen als regisseurs optreden: Paul Storm en Hans van Meerten. Acteurs: Louis de Bree, Albert van Dal sum,, Frits van Dijk, Ludzer Eringa, Theo Frenkel, Louis: van Gasteren, Herman tHaye, Jacques de Haas, Cor van der Lugt Melsert, Kans van Meerten, Eduard Palmers, Piet Rienks, Anton Roemer, Johan Sehmitz, Jacues Snoek, Jo sternheim, Paul Storm en Oscar Tourniaire. 'Actrices: Cissy van Bennekom, Heléne Berthé, Mien Duymaer van Twist, Mies Elout, Josephine van Gasteren, Charlotte' Kohier (•5 maanden), Corrie Korevaar, Annie van der Lugt Melsert-van Ees (a.g.), Fientje de la Mar (5 maanden), Ank van der Moer, Loudi NijhoffCeesje Speenhoff, Marie Stern- heim-Haye, Myra Ward, Tatia Wyma. Dit tableau de la trouje zal nog worden aangevuld door gediplomeerde leerlingen van de tooneelschool en voor bepaalde rollen door gasten. In de toelichting tot de voordracht mer ken B. en W. o.a. op: De financieele basis van het nieuwe gezel schap is solide. Het gestorte aandeelenkapi taal zal tenminste f 45.000 bedragen. Het ligt in de bedoeling, dit bedrag nog te verhoo- gen. B. en W. zijn yan meening, dat de ar tistieke en financieele opzet van het te vor men nieuwe gezelschap, onder leiding van den heer Van der Lugt Melsert, alleszins vertrouwen kan wekken en deze meening werd door de commissie voor bijstand voor de kunstzaken gedeeld. Cor van der Lugt Melsert. Prins Bernhard in gezelschap van met de nachtboot overgestoken, voor s Dinsdagavond prins Aschwin, naar Engeland een particulier bezoek van enkele dagen. De Prins en zijn broer zijn hedenmorgen om 8.55 uur in de Engelsche hoofdstad aange komen, Arbeider onder zandtrein geraakt en gedood. Dinsdagmiddag om vier uur is de 55-jarige arbeider J. Kasius onder een zandtrein ge raakt, welke rijdt op den in aanbouw zijnden rijksweg no. 12 nabij Lange Ruige Weide. De man was op slag dood. Stiefzoontje aangezet tot diefstal. Man tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 34-jarigen schilder T. O., die terecht heeft gestaan omdat hij zijn 12-jarig stiefzoontje had aangezet tot diefstal, waardoor deze zich had schuldig gemaakt aan niet minder dan 11 fietsendiefstallen. De man werd veroordeeld tot 3 jaar gevan genisstraf. De eisch was 2 jaar geweest. den kring der artisten van zijn tijd nooit al leen zijn groote waardeering' gevonden heb ben als hij ook niet als zelfstandig, vrij schep pend kunstenaar, interessante dingen gedaan had. Die tijdgenooten wisten hem wel te waardeeren. Octave Uzanne noemt hem een der cordons bleus (een der groote bazen) van de etskunst en Henri Béraldi spreekt van hem als zijnde met Felix Buhot en Felicien Rops één der origineelste figuren van het heden- daagsche 1888) prentwezen. Met het noe men van Rops en Buhot zijn wij ter aandui ding van Guérard's werk al een heel eind ge oriënteerd. En door zijn huwelijk met Eva Gonzalès, die een leerlinge van Manet ge weest was, kwam hij spoedig in intieme relatie met de groote Fransche artisten van zijn tijd. Guérard was in 1846 te Parijs geboren en in 79 met de mooie Eva, die hij evenals Manet herhaaldelijk portretterde, getrouwd. In zijn besten tijd woonde hij met haar in de Rue Bréda, waar hij Whistler, Marx, Huysmans en Berthe Morizot, een andere Manet-leerlinge. als vrienden ontving. Hij moet een geestig man geweest zijn. De manier waarop hij zijn zwarten kater op de Petit Journal laat poseeren met den bril naast zich op de krant, bewijst dat. Talrijk zijn de geestige invallen waaraan hij bij de uitoefe ning van zijn „coupable métier" zooals hij zijn kunst schertsend noemde, toegaf. Hij etste met evenveel gemak burleske maskers als een verzameling oude lantarens uit alle tijden, die een Parijzenaar verzameld had. Zeer gezocht zijn de aardige invitaties en menu's die hij voor den uitgever Dentu op de koperen plaat zette. Daar kwamen dan al de namen van de beroemde gasten, schrijvers, allen die door Dentu werden in het licht gegeven, op voor; een enkel maal op een soort gedenksteen, waar bovenop een aap zat, die een inktpot omwerpt. En dat alles uitgevoerd met een luchtige be koorlijkheid en in een fluweelig diep zwart, waardoor die blaadjes, die dus eigenlijk niet anders waren, dan wat men in onzen tijd „ge- bruiksgrafiek" noemt, tegenwoordig weer voor de museale prenten-verzamelingen zeer ge- wenschte aanvullingen zijn. De geperfectionneerde reproductie-techniek onzer dagen heeft dit aardige oorspronkelijke kunst veelal door minder verzorgde hoewel vaak ook wel geestige dingen vervangen. Alleen aan het Ex-Libris (boekmerk) wordt tegenwoordig wel weer een zorg besteed die al lerlei oorspronkelijke werkwijzen in het leven terug roept. Maar speciaal wat het etsprocédé aangaat, is er maar weinig dat de vergelijking met het werk van grafische duivelskunste naars als Buhot, Rops of Guérard kan door staan. Guérard stierf in 1897. Het is alweer zijn vriend Roger Marx, die hem in de Gazette des Beaux Arts van dat jaar herdenkt. J. H. DE BOIS. Explosie in lucifersfabriek. Acht meisjes door vlammen gewondt, Toestand van eén zeer ernstig. In de N.V. Nationale Lucifersfabriek gelegen aan de Willem I Kade te Weert, heeft zich Dinsdag een ont ploffing voorgedaan, waarbij acht meisjes brandwonden opliepen, van wie één zeer ernstige. De explosie had omstreeks vier uur ula in de completeerafdeeling der fabriek wan een hoeveelheid licht ontvlambare stoffen r t ontploffing kwam, hetgeen met een hevi-i slag gepaard ging. Er onstond een gewS di-ge vlam, welke zoover uitschoot, dat mi' enkele meisjes op deze afdeeling hoofdzakelijk meisjes die zich op een af stand van acht meter bevonden, noa htW* wonden opliepen. (1" In totaal werden acht meisjes <*ewoiiri Slechts één van hen kreeg heel brandwonden. Drie geneesheeren waren spoedig aanw en verbonden de gewonden, die vervohpn allen naar huis konden gaan. 6 5 De gerequireerde motorbrandspuit van Weert slaagde er na een half uur in den ■one stanen brand, welke zich, doordat de aan grenzende afdeelingen door stalen schuifden ren gescheiden zijn, tot de eompleteerafdPP ling beperkte, te blusschen. De oorzaak van de explosie is onbekend Fietser van 90.- beroofd. Na door twee man te zijn neergeslagen. Dinsdagavond is in het Timorpark in Den Helder, dat zich aan den buitenkant van de stad bevindt, een roofoverval gepleegd wanr van de 40-jarige heer Nijiman het slachtoffer geworden is. De man werd kermend op den rijweg' bij het park aangetroffen en zakte spoedig' daarna in elkaar. Hij bleek met een steen of een ander voorwerp deerlijk aan hef hoofd gewond te zijn. Bij het direct ingesteld onderzoek der politie bleek dat een bedrag van 90 gulden, dat de heer Nijman bij zich droeg, verdwenen was De aanranding heeft zich, naar de Tel' meldt, voor zoover thans de feiten bekend zijn, als volgt toegedragen. De heer Nijman was op weg van zijn woning in de Vischstraat naar het rusthuis Parkzicht, dat zich in de onmiddellijke omgeving van 'het park bevindt Op een gegeven moment is hij toen, naar later bleek, door twee personen aangegrepen Men sloeg hem op het hoofd en rukte hem van zijn fiets. Na het geld, dat in zijn broek zak was geborgen, er uit te hebben gehaald namen de onverlaten de vlucht. Kermend bleef de man op den weg liggen. Een der bewoners van de Timorlaan, de heer De Wijn, die kreunen meende te hooren begaf zich naar buiten en zag daar het hevig bloedend slachtoffer. Hij riep zijn echtgenoote en gezamenlijk heeft men daarop den man naar binnen gebracht en maatregelen geno men. Over den toestand van het slachtoffer valt op het oogenblik nog niet te zeggen. Zeer ver moedelijk is hij echter ernstig'. De politie zette ijlings het geheele park af, daar men van plan is de omgeving met speur honden af te zoeken. Het slachtoffer heeft slechts een zeer gebrekkig signalement op kunnen geven. Uit een nader onderzoek is gebleken, dat de heer J. B. Nyman, die 46 jaar oud is, zich in afwijking van zijn gewoonte, in plaats van Maandag, ditmaal hedenavond naar rusthuis Parkzicht begeven had oan aan den bejaarden heer Verheus, die aldaar inwonend is, de huur van eenige woningen te brengen. Als vrien dendienst deed hij voor den-ouden man dit werk. Het is echter wel zeer merkwaardig, dat de aanvallers juist nu hun daad hebben be dreven. Marechaussee in Oss zit nog niet stil. De marechaussee te Oss heeft dezer dagen den directeur van een groot bedrijf aldaar gearresteerd. Dit zou verband houden met toestanden welke op zijn fabriek, waar een groot aantal vrouwen en meisjes werkten, zouden heerschen. Thans heeft de marechaussee ook een ma- nufacturenkoopman gearresteerd, verdacht van verduistering. Bedrijvigheid in den scheepsbouw. Drie orders voor firma te Capelle. Dinsdag heeft de firma A. Vuyk en Zn, te Capelle a. d. IJsel van de N.V. Middellandsche Zeevaart Compagnie te Rotterdam opdracht ontvangen voor den bouw van een drieduizend ton metend stoomvrachtschip. Tevens ontving de firma Vuyk opdracht voor den bouw van een 500 ton groot motor schip van het Schelterdek-type, voor rekening van den heer J. van Maren te Hansweert. Tenslotte werd nog voor Rotterdamsche rekening opdracht ontvangen voor den bouw van een 1360 ton metend kustvaartuig. Door deze orders zal de werf tot volgend jaar volop werlk hebben. Diiitscher met valschen pas staat terecht. Zes maanden gevangenisstraf geëischt. De Almelosche rechtbank heeft Dinsdag een geval met een politieken achtergrond behandeld. De verdachte was een Duitscher, die verklaarde anti-fascist te zijn en lid der Duitsche communistische partij te zijn ge weest. Hij had zijn vaderland zonder papieren moeten verlaten en had derhalve de hulp van bevriende zijde" in Amsterdam aanvaard, welke hem aan een pas had geholpen. Dn document was echter vervalscht en verdachte die boekhouder te Duisburg was, werd te Enschedé gearresteerd toen de vervalsching bleek. De man vertelde, dat hij naar Nederland was gevlucht, omdat hij zijn vrijheid in ge vaar achtte. Hij ontkende hier illegalen arbeid te hebben verricht. De hoofdinspecteur van politie te Enschede is nog naar Luxemburg geweest om de kwestie van den pas uit te zoeken. Het document stond ten name van zekeren Kettel uit Luxem burg en 't bleek, dat deze persoon inderdaad bestaat. De pas is dan ook wel echt, maar ver valscht omdat het portret van den Duitscher er op staat. De eisch luidde zes maanden gevangenis straf.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2