Wonderlijke ciifers van den tuinbouw- export over December 1937. Naar hoeveelheid zeer sterk gedaald. Vergadering Kamer van Koophandel. Maar naar waarde ruim 52 procent gestegen. Vooral Duitschland nam veel af. Ook zeer gunstige cijfers voor België. De cijfers van December 1937. n. pvoort van grove tuinbouwproducten «n December 1937 toont een eigenaardig [«Sin millioenen K.G. bedroeg deze uitvoer X en 1937 telkenmale in de ISTmX «n het jaar - reap.: 20, 27, ?25 18 23, 32 en 25 millioen K.G. Na een ^meerdering in December 1936 vergeleken I?December 1935, blijkt December 1937 een Sinking te vertoonen van niet minder dan millioen K.G. Men zou mogen verwachten, itrte waardecijfers zich op overeenkomsti- wiize zouden hebben gedragen. Dat blijkt fntasschen niet het geval te zijn. Niettegen- tïïe de uitgevoerde hoeveelheid in De- r«nber 1936 dus belangrijk grooter was dan December 1937, blijkt de waarde van de- uitvoer in laatstgenoemde maand bijna i millioen gulden grooter te zijn dan in De- mber 1936. Naar het gewicht daalde de totale December-export in 1937 met 20.5 pro- rent vergeleken bij December 1936. naar de waarde steeg deze export met ruim 52 pro cent. De export naar Duitschland, Engeland en België. De December-export 1937 naar Duitsch land bedroeg 8.3 millioen K.G. met een waarde van 909 duizend gulden tegenover 42 millioen K.G. met een waarde van 515 duizend gulden in December 1936. De uitge voerde hoeveelheid verdubbelde dus bijna en de waarde vermeerderde met ruim 76 pro cent. Belangrijker is het ongetwijfeld te ver melden dat deze December-export naar onze Oostelijke buren tusschen 1930 en 1936 de cijfers van December 1937 nooit heeft kun nen benaderen. De belangrijke stijging in laatstgenoemde maand is in hoofdzaak een gevolg van den vermeerderden uitvoer van appelen. In December 1936 was de oogst van dit product zeer onbevredigend, in December 1937 daartegenover zeer gunstig. Het beeld van den December-export naar Engeland is minder verblijdend. Deze uitvoer bedroeg in December 1936 niet minder dan 21.5 millioen K.G. met een waarde van 751 duizend gulden tegenover 9.9 millioen K.G. met een waarde van 901 duizend gulden in December 1937. De uitgevoerde hoeveelheid daalde dus met 54 procent, de waarde steeg met 20 procent. De daling wordt voor het grootste gedeelte veroorzaakt door den zeer sterk verminderden uitvoer van uien. Niet tegenstaande dat, kon de totale exportwaar de toch nog aanmerkelijk stijgen, omdat de uien een zeer hoogen prijs noteerden. Indien men de uitvoercijfers naar Engeland over de maanden December in de jaren 1930 tot en met 1937 nader onder de loupe neemt, blijkt dat December 1936 de gunstigste maand is in deze reeks, voor zoover betreft de uitge voerde hoeveelheid en dat December 1933 met een waarde van 984 duizend gulden de gunstigste maand was, voor zoover betreft het waardecijfer. De December-export naar België was in 1937 zeer beduidend beter dan in de overeen komstige maanden in 1935 en 1936. De uit gevoerde hoeveelheden vermeerderden in deze drie December-maanden resp.: van 2.4 tot 3.7 en in December 1937 tot 5.6 millioen K.G. De waarden dezer uitvoeren stegen van 87 duizend gulden in December 1935 tot 123 duizend in December 1936 en 324 duizend in December 1937. Vergelijkt men de maanden December 1936 en 1937, dan steeg de uitvoer naar het gewicht met 52 procent, naar de waarde met 163 procent. Ook in dit geval is de vermeerdering een gevolg van den groote ren uitvoer van appeleft, van welk product in December 1936 vrijwel niets, in December 1937 2 millioen K.G. naar België werd uitge voerd. Daartegenover staat, dat de export van uien naar Beligië daalde naar het ge wicht met ruim 33 procent, maarde exportwaarde steeg met 200 procent. Appelen, Sluitkool, Bloem kool en Uien. Zooals reeds uit het vorenstaande is dui delijk geworden, was de December-uitvoer 1937 van appelen zeer aanzienlijk. Deze be droeg niet minder dan 7.9 millioen K.G. met een waarde van 738 duizend gulden tegen over 916 duizend K.G. met een waarde van 260 duizend gulden in December 1936. Inmid dels bedenke men wel hier met uitersten te doen te hebben. Een dergelijk beeld gaven ock de Decem bermaanden in 1934 en 1935. December 1934 was een laagterecord, December 1935 be hoorde tot de gunstige perioden voor den appelenexport. Wat December 1937 betreft san nog worden opgemerkt, dat de appelen- uitvoer sinds December 1929 niet zoo gunstig s geweest. Van de 7.9 millioen K.G., welke «December 1937 werden uitgevoerd, ging 5.5 millioen K.G. naar Duitschland. De uitvoer van sluitkool bedroeg in De cember 1937 ruim 2.2 millioen K.G. met een waarde van 70 duizend gulden, tegenover 1.3 millioen K.G. met een waarde van 27 dui- «nd gulden In December 1936. België was de grootste afnemer in December 1937' circa -•3 millioen K.G. Daartegenover verminderde ervoer naar Zwitserland sterk en wel van «2 duizend K.G. in December 1936 tot 89 S5 K,G' in December 1937. Gelukkig JaA Oostenrijk dit nadeel in zeker op- w iS® ö°ed, omdat dit land in Decem- lL' J37 circa 373 duizend K.G. sluitkool af- na™ tegenover 2000 K.G. in December 1936. in iMD LCember"exfJ01't van bloemkool was «J l ^duidend kleiner dan in het vorige tw oe§: de uitgevoerde hoeveelheid in Kr 1936 niet minder dan 3.56 millioen den een waarde van 226 duizend gul- rp December 1937 waren deze cijfers den n .mi'lioen K.G. en 135 duizend gui- cirP!,i7 afvoerde hoeveelheid daalde mei de waarde met ruim 40 procent, eer vriiwfi 5n ieen verminderden uitvoer naai «iiwel alle landen. Ook de December-export van uien was in 1937 ongunstig en bijna 50 procent lager dan in December 1936. Vooral de afzet naar En geland, ons belangrijkste exportgebied. ver minderde zeer beduidend. Het verschil be droeg niet minder dan 11.5 millioen K.G. en is in hoofdzaak een gevolg van den slechten oogst. Bijproducten. Ook de uitvoer van schorseneeren was in December 1937 lager dan in de overeenkom stige maand van 1936. Tegenover een export van 647 duizend K.G. met een waarde van 54 duizend gulden in December 1936 bedroeg deze in December 1937 slechts 587 duizend K.G. en 49 duizend gulden. Wel was de uit voer naar Duitschland iets gunstiger, maar naar België verminderde de export. Frank rijk is zelfs als afzetgebied van dit product uitgeschakeld wegens het stellen van invoer contingenten van versche groenten op nihil. Gelukkig verliep de export van peen gun stig. In December 1936 bedroeg de uitvoer: 325 duizend K.G. tegenover 885 duizend K.G. in December 1937. Engeland was de grootste afnemer. Ook de uitvoer van ingemaakte groenten was in December 1937 grooter. De Vereenigde Staten van Amerika betrokken een grooter hoeveelheid zuurkool. De export van vruchtenpulp verminderde en wel van 1.3 millioen K.G. met een waarde van 245 duizend gulden in December 1936 tot 1. millioen K.G. met een waarde van 176 dui zend gulden, in December 1937. De oorzaak daarvan ligt in den sterk verminderden uit voer naar Engeland, vermoedelijk als gevolg van een krachtige concurrentie van Bulgaar- sche zijde. Uit de beschikbare gegevens volgt onge twijfeld, dat allerhande wisselende factoren van invloed zijn op den export dezer pro ducten. De Internationale omstandigheden zijn helaas nog altijd van dien aard, dat men onmogelijk kan voorspellen wat zelfs, de naaste toekomst zal brengen. MOLLERUS. Strijd legen het Communisme. Hirota wil hierover met Amerika, Engeland en Nederland onderhandelen. TOKIO, 7 Maart (Domei,A.N.P.) In de begrootingscommissie van het Huis van Af gevaardigden is aan den minister van Buiten- iandsche Zaken. Hirota. gevraagd, of thans onderhandelingen gevoerd worden tusschen Japan en de Vereenigde Staten betreffen een controle op de actie der communisten. Hirota antwoordde, dat het Amerikaansche volk blijkbaar niet de gevaren van het commu nisme beseft. Het kapitalisme echter, dat in de Vereenigde Staten den toon aangeeft, is lijnrecht met het communisme in tegenstel ling. Daarom, aldus Hirota, zoodra het Ameri kaansche volk de gevaren van het communisme inziet, zullen onderhandelingen geopend wor den niet alleen met de Vereenigde Staten, maar ook met Groot-Brittannië en Nederland, teneinde den anti-communistischen geest aan te wakkeren. ELF PERSONEN BIJ AUTO-ONGELUK GEDOOD BOGOTA, 8 Maart (Havas-A.N.P.) Nabij Carthagena is een autobus waarin dertig per sonen zaten, geslipt. Elf personen werden ge dood en veertien gewond. Gehuurde auto te Haarlem verkocht. Jongeman tot een jaar veroordeeld. Voor de Haagsche rechtbank heeft terecht gestaan de 22-jarige aannemer L. M. V., die onder voorwendsel namens een bepaalde ga rage te komen een auto van iemand in huur heeft gekregen en het voertuig op de auto markt in Haarlem verkocht. De opbrengst ervan eigende hij zich toe. Het O.M. vorderde een jaar en zes maanden gevangenisstraf tegen hem. De rechtbank veroordeelde V. tot een jaar gevangenisstraf. Een kennis van V., die f 10 van de op brengst van de auto heeft ontvangen, de 35-jarige P. C. M., werd wegens heling tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. DE „ZYVEEDSCHE SPHINX" IN HET HUWELIJKSBOOTJE? Volgens hard nekkige geruchten zullen de fihnactrice Greta Garbo en de dirigent van liet Stedelijk Orkest van Philadelphia, Leopold Stokowski, die op het oogenblik in Italië vertoeven, in het huwelijk treden. Zij zelf ontkennen het echter ten sterkste Chineesche tegenaanval in Zuid-Sjansi. Heftige botsingen met de Japanners. HANKAU. 8 Maart (Havas-A.N.P.) Uit Tsjantsjau wordt vernomen, dat de Chineesche troepen in Zuid-Sjansi een tegenaanval heb ben ondernomen. In de omgeving van Pingloe, Hoema en Wangsjoe, welke plaatsen op het oogenblik door Japanners bezet zijn, hebben zich verwoede gevechten afgespeeld. De Chineezen hebben eveneens een tegen aanval ondernomen in Noord-Honan, waar zij, na de Gele Rivier te zijn overgestoken, ten Zuiden van Mensjien met de Japanners slaags geraakt zijn. Italiaansch-Poolsch contact. Minister Beek te Rome. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, vertoeft op het oogenblik te Rome. De Italiaansche bladen wijzen op de zeer bijzondere hulde, die Beek gisteren aan den onbekenden soldaat heeft gebracht door op een groote lauwerkrans, versierd met de Poolsche kleuren, de hoogste Poolsche mili taire onderscheiding te bevestigen. Na een langdurig onderhoud met den Ita- laanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, heeft Beck met zijn vrouw in de buurt van Rome het noenmaal gebruikt. Des middags werd Beck door Mussolini ont vangen. zTijdens het banket, dat de Duce aan zijn gast heeft aangeboden is geen enkele rede gehouden. Vanavond zullen tijdens het diner, dat Ciano aanbiedt wel tafelredevoeringen worden gehouden. Men gelooft, dat de Pool sche minister dan zijn glas zal opheffen op de gezondheid van Z.M. Victor Emmanuel, koning van Italië en keizer van Abessynië. De Deutsche Diplomatische Korrespondenz schrijft over het bezoek van Beek o.m., dat Duitschland, welk land met Polen en Italië in vriendschappelijke betrekkingen leeft, de gedachtenwisselingen tusschen Beek en de Italiaansche regeering in den zin van een be vordering van nuttige ontwikkelingen volledig kan toejuichen. Want iedere staat, die zich van zijn eigen waarde bewust is, kan ook, zoo als de ervaring reeds toont, in een „sacro egoismo" niet de verwerkelijking van zijn eigen gerechtvaardigde belangen met schen ding of uitsluiting van de rechten van an deren nastreven, maar zal streven naar ont wikkelingen en oplossingen, die met alle be trokkenen rekening zullen houden en daar om alleen vruchtbaar en duurzaam kunnen zijn. Franco's luchtmacht in het offensief. Carthagena viermaal gebombardeerd. De luchtmacht van Franco heeft' Cartha gena Maandag viermaal gebombardeerd; de schade was echter zeer onbelangrijk aldus, meldt Barcelona. Uit Cerbere wordt voorts gemeld dat vlieg tuigen van Franco vannacht, om het station en in de omgeving van den internationalen tunnel een twintigtal bommen hebben gewor pen om te trachten, het belangrijke materiaal te vernielen. Slachtoffers zijn er niet geval len. ITALIAANSCHE AMBASSADEUR TE TOKIO BIJ HIROTA. TOKIO, 8 Maart (Havas). Het blad Asahi meldt, dat de Italiaansche ambassadeur een onderhoud met Hirota heeft gehad. Veronder steld wordt dat het doel van dit onderhoud was, Hirota op de hoogte te brengen van de ko mende Britsch-Italiaansche onderhandelingen. Kwesties welke het verre oosten betreffen, zijn tijdens het onderhoud niet besproken. VON RIBBENTROP NAAR LONDEN. BERLIJN, 3 Maart (D.N.B.) De rijksmi nister van buitenlandsche zaken, von Ribben- trop, vertrekt hedenavond met den gewonen trein voor een kort verblijf naar'Londen. FRANCO VERLEENT GRATIE. BURGOS, 7 Maart (Havas). Generaal Franco heeft de doodstraf welke was geëischt tegen een vijftigtal vooraanstaande leiders van de regeeringstroepen, die in Asturië ge vangen waren genomen, met de wapenen in de hand, verzacht. FRANSCHE REGEERING ZAL VOLMACHTEN VRAGEN. Uit Parijs: De kabinetsraad, die Dinsdag morgen om 10 uur is begonnen, is te 13.10 uur geëindigd. De regeering heeft besloten Donderdag a.s. de Kamer te verzoeken om volmachten voor het toepassen van een program van actie, ge richt op herstel der financiën en sociale kal meering. In den tusschentijd zullen met de fractie leiders besprekingen worden gevoerd. Inleiding van ir. 31. II. 3Iaas, over eventueele verplaatsing van het Goederenstation. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken kwam Dinsdag avond acht uur in openbare vergadering bij een onder leiding van den voorzitter, den heer J. J. Swens. Deze opende de vergade ring met een herinnering aan de geboorte van Prinses Beatrix. „De blijde spanning is geweken voor een blijde zekerheid. Ik hoop, dat zij het geluk mag brengen, dat haar naam bedoelt, aan haar Ouders en Haar Grootmoeder". Spre ker deelde mede, dat de Kamer op 31 Januari een telegram van gelukwensch naar Soest- dijk gestuurd heeft, waarop een antwoord mocht worden ontvangen. (Applaus). De heer Swens herinnerde er voorts aan, dat het op 1 Maart 25 jaar geleden was, dat ir. H. J. M. Bekkers in dienst trad van dé firma Beynes. „De groei van dit bèlangrijk bedrijf is voor een groot deel te danken aan de energie, werkkracht en goede leiding van den heer Bekkers. Ik hoop. dat hij nog vele jaren in de gelegenheid gesteld zal worden, het bedrijf tot steeds grooter bloei te bren gen". f Applaus). Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd werd een verzonden brief van het Bureau aan den minister van Eco nomische Zaken betreffende aanvraag op ruiming van H. de Vries te Haarlem. Vischgebruik in Nederland. Het Bureau stelde voor, een subsidie van f 100 te verleenen aan de te IJmuiden geves tigde Commissie ter bevordering van het vischgebruik in Nederland. De heer Van Tetering achtte dit weg gegooid geld. Zoo lang de vlsch zoo duur blijft, zal de propaganda weinig nut afwer pen. Vroeger kon spreker voor tachtig cent een grooten kabeljauw koopen: tegenwoor dig moet hij voor een klein stukje van dat beest veel meer betalen. (Applaus). De voorzitter zei. dat het Bureau alle aanleiding heeft gehad om met ernst dit voorstel in te dienen. De heer iGunters kan deze blaam niet op den vischhandel te IJmuiden laten rusten. Spreker weet bij ervaring, dat de visch in ons land niet duur is. Spreker kan in Zand- voort schoongemaakte bokking voor vijf cent per stuk koopen. De heer Koster is het met den heer Gunters eens; hij bestrijdt eveneens den heer Van Tetering; vroeger waren de levens omstandigheden heel anders. De Nederland- sche vischhandel maakt, wat de prijzen be treft. een heel goed figuur in vergelijking met het buitenland. Naar aanleiding van een opmerking van den voorzitter zei de heer Van Tetering, geen blaam op den vischhandel te hebben willen werpen. Het subsidie werd verleend. Telefoontarief te Haarlem. In behandeling kwam het rapport van het Bureau inzake het tarief voor aansluiting aan de telefoon te Haarlem. De heer De Breuk vindt het niet onbil lijk, als,men meer moet betalen, .wanneer men meer aansluitingen krijgt. Zoo was ten minste zijn eerste gedachte. Maar later kwam hij tot de conclusie, dat er nog gelegenheid is om over deze kwestie te onderhandelen. Als dit zoo is, dan zal hij zich scharen bij hen, die een verhooging van het tarief niet noodig achten. De secretaris, Jhr. Dr. J. C. Mollerus, gaf een uitvoerige uiteenzetting van het rapport. De termijn van het onderhandelen is afgesloten. In 1936 en 1937 kon de P.T.T. nog niet tot verhooging van het tarief over gaan; dit mocht wel met ingang van 1 Januari 1938. De heer Bekkers achtte een verhooging van het tarief gemotiveerd. Op voorstel van den voorzitter liet men de zaak verder rusten. Rondvraag. De heer Bekkers dankte den voorzitter voor zijn vriendelijke woorden bij het begin van de vergadering tot hem gesproken. Verplaatsing van het Goederenstation? Aan de orde kwam tenslotte het voorstel van het Bureau tot het instellen van een on derzoek betreffende een eventueele verplaat sing van het Goederenstation te Haarlem. Inleiding ir. M. II. Maas. De Voorzitter ga»f eerst het woord aan ir M. H. M a a s, directeur van Openbare Werken, die een inleiding' over dit onderwerp hield. „Het is u bekend", zei spreker, „dat het ge meentebestuur zich alle moeite geeft om te komen tot de uitvoering van belangrijke werken, waarmee de ontwikkeling van onze gemeente ten nauwste samenhangt. Tot deze plannen behooren de ophooging van de spoor baan Haarlem—Heemstede ij de geleeltelijke uitvoering van het Havenplan. Beide zijn ob jecten van de eerste orde, omdat ze ingrijpen in het levensproces van onze groeiende stad. Was Haarlem in 1909 65.909 inwoners rijk, thans bevat het ruim 135.990. Afhankelijk van den groei door vestiging zal het totaal der bevolking in de jaren 1980 en 2000 liggen tusschen 195-,en 240.000 zielen. De bevolking van Zuid-Kennemerland welke thans 220.000 groot is,, zal omstreeks de genoemde jaren kunnen zijn uitgegroeid .tot het dubbele aan tal zielen. Wij staan dus in een sterk groeien de gemeente, liggende in een sterk groeiende streek. De bedoeling van het gemeentebestuur van Haarlem is,; dat' thans de noodige maat regelen dienen te worden genomen om de, ■met.de komende groei samenhangende, be hoefte in de, komende decennia" te kunnen dekken. Vele 'aanvrageh voor industrieterrein moesten worden afgewezen. Het is logisch, dat de bezwaren, welke het "verkeer thans reeds in hooge mate ondervindt van het veel vuldig gesloten zijn der afsluitboomen dei- spoorwegovergangen, zoo spoedig mogelijk moeten worden weggenomen: Nadat Haarlem zich had bereid verklaard de kosten van een voorloopig project te dragen, namen de Ned. Spoorwegen de plannen voor de ophooging van de spoorbaan ter hand. In het laatstgenoem de plan wormt de ophooging van het empla cement met het daarbij behoorende goederen station een belangrijk onderdeel. Ten einde zeker te zijn, dat in de toekomst het haventerrein spooraansluiting zal kunnen /erkrijgen, is bij het uitbreidingsplan van de havens daarmede rekening gehouden. In over- eg' met de Ned. Spoorwegen werd in 1934 een terreinstrook. langs de spoorbaan Haarlem Amsterdam, bestemd voor het maken van een .oekomstig klein emplacement, van waaruit jp de havens aansluitende sporen aftakken. Bij de voorbereidende besprekingen inzake de ophooging van de spoorbaan annex empla cement, kwam bijna zelf de vraag naar voren, of het niet mogelijk zou zijn de werken eventueel uit te voeren langs de spoorbaan Haarlem—Amsterdam, uit te breiden tot een volledig emplacement. De Nederlandsche Spoorwegen hebben welwillend toegestemd in een bestudeering van het project op deze wijze. Toen in 1905 het huidige goederenstation aan de Westergracht in dienst werd gesteld, telde Haarlem ongeveer 70.000 inwoners. Zij, die hadden te oordeelen over de plaats van dit station Haarlem, stelden zich in op een betrekkelijk kleine stad, die moest worden be diend. Industrie buiten de toemalige grenzen bestond er praktisch niet, aan uitbreiding van terreinen daarvoor was geen behoefte, zoodat men meende een juiste greep gedaan te heb ben met de ligging aan de Westergracht. Ten behoeve van overladen van spoor in schip en omgekeerd werd een spoorhaven aangelegd! Al spoedig moet duidelijk geweest zijn, dat deze haven niet beantwoord heeft aan de ver wachtingen, die men daarvan heeft gekoesterd en thans komt die vraag of de ligging van het goederenstation wel juist is. In de periode, die na 1905 volgde, heeft zich een snelle ontwikkeling aan onzen gemeente voltrokken. De paarden tractie heeft afgedaan Ook bij de Spoorwegen heeft zich het 'vervoer gewijzigd. Als mien een- kijkje neemt in dc Rozenstraat, za'l men daar een groote auto- garage zien, die de auto's herbergt, welke voor Haarlem en omstreken de goederen transporten verzorgen. Het zwaartepunt van Haarlem ligt niet meer ten Zuiden van de oude stad, doch is tenge volge van de groote ontwikkeling thans ge legen ten Noorden van den Kloppersingel. Van de 135.000 inwoners der gemeente wonen thans pl-m. 55.000 ten Noorden van dezen singel. Bezien we de kaart, die de toekomstige uitbreiding van Haarlem aangeeft, dan is het duidelijk, dat voor dit relatief beperkte gebied de tegenwoordige ligging- van het goederen station niet de juiste plaats is. Moeten we thans de vraag beantwoorden, welke de gunstigste ligging is van dit goede renstation, dan zullen we hebben te letten: op de toekomstige ontwikkeling van Haarlem en van Kennemerland-Zuid ;het station zal moeten zijn gekoppeld aan het emplacement; dit emplacement zal, zoo mogelijk, dienst baar gemaakt moeten worden aan toekom stige havenbelangen. Al deze voorwaarden worden vervuld als bij de in voorbereiding zijnde ophooging van van de spoorbaan Haarlem—(Heemstede de zich daarbij voordoende eenige gelegenheid tot verplaatsing van het emplacement wordt aangegrepen. Bouw-technisch is verplaatsing mogelijk naar het terreingedeelte, gelegen tusschen den Oude Weg en de spoorbaan Haarlem Amsterdam. Dit gebied wordt op uitstekende wijze bereikbaar gemaakt. De verbreede Oude Weg wordt van bochten ontdaan door middel van een laag gelegen brug over het Spaarne. Eveneens is een goede verbinding met het gedeelte van de Oude Weg, thans geheeten voormalige Oude Weg, verkregen door laatst genoemde weggedeelte langs het water door te trekken onder de spoorbaan. Met een en ander wordt bereikt dat snelle verbinding met het stadscentrum en met de belangrijke ge deelten van Kennemerland-Zuid ontstaan zal. Zal deze ligging tot stand komen, dan be vindt het emplacement zich in de onmiddel lijke nabijheid van het haventerrein en het gegebied voor klein-industrie, waarvoor de di recte omgeving van den Ouden Weg is aan gewezen. Behalve de voordeelen van de ligging, zijn aan de uitvoering ook voordeelen verbonden voor de gebruikers. Immers een verplaatsing brengt mee, dat alle narigheid, die verbon den is met successievelijke ophooging van het bestaande emplacement, verdwijnt". Ten slotte wees spreker op een ander voor deel, dat met een eventueele verplaatsing sa menhangt. Een emplacement is een geluids- Ir. Maas. producent, die bij nacht doorgaat met het verwekken van lawaai. Het emplacement Wes tergracht geeft voor de omgeving storingen, die in een intensieve bebouwing dienen te worden vermeden. Mocht voorheen de ligging ten opzichte van storing niet direct- ongunstig zijn, op dit oogenblik, nu de bebouwing aan beide zijden van het emplacement practisch volledig tot stand is gekomen, is de ligging zeer slecht. Op dit oogenblik bestaat de gelegenheid, een plaatselijk ook aesthëtisch slechte stads- indeeling 'te verbeteren; deze gelegenheid moet nu worden aangegrepen, want hier wordt een belang van eerste orde gediend. „Samenvattend kan worden gezegd", zoo eindigde spreker, „dat verplaatsing van het goederenstation geëischt wordt door de ont wikkeling van de gemeente en Kennemerland Zuid; dat de juiste plaats van een emplace ment met daarbij behoorend goederenstation gevonden wordt in het terrein gelegen tus schen Oude Weg en spoorbaan Haarlem Amsterdam en dat de verbindingswegen van een goederenstation aan den Oostkant van het Spaarne met de hoofdwegen uitstekend zijn. Daar groote kosten samenhangen met het omhoogbrengen van het emplacement aan de Westergracht annex het daar gelegen goederenstation moet de verplaatsing uitge voerd worden met de ophooging". De heer Maas ontving een luid applaus en een woord van dank van den voorzitter. Tenslotte werd het voorstel van het Bureau tot het instellen van een onderzoek betref fende een eventueele verplaatsing van het Goederenstation aangenomen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3