w HET NIEUWE AVONDBLAD De „Haarlem" Urn. 9 vaart proef Het Belangrijke. Had ik 't maar geweten, komt achteraan VELSEN 23e JAARGANG No. 109 DONDERDAC 10 MAART '38 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 12V; ets., per maand 56 cents, p. kwartaal 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN16 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 GratisOngevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden ƒ400.verües van hand, voet ol oog ƒ200.beide leden duim f 100.een lid duim f 50.alle leden wijsvinger 60. A^ee ~f^Jsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger f5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 4uu.— oij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Met eenigen weemoed herinner ik mij een tijd nu een jaar of zeven, acht geleden, waarin staatslieden en anderen moeite deden om het menschdom warm te maken voor een ontwapeningsconferentie, een Economische Wereldconferentie en meer van dien aard. Het lukte maar in zeer bescheiden mate en daarom mislukten die beide conferenties en eigenlijk alles wat er aan vastzat. Niettemin hadden zij het nogal belangrijke doel, de internationale anarchie in internationale samenwerking te veranderen. En hun mislukking bracht de in ternationale anarchie in een toestand, zooals die eigenlijk nooit tevoren vertoond is. Als men ziet hoe alle groote mogendheden plus de meeste kleine hun nationale welvaart nu op offeren aan een dollen wedren in bewapening, als men den ondergang van Spanje en China beseft en zich rekenschap geeft van den sinds dien gegroeiden haat en het onderlinge wan trouwen tusschen zoovele volken over en weer dan huivert men vaak voor de toe komst van zijn kinderen. Is het, in dezen tijd, misschien erg sentimenteel zooiets te zeggen? Of is het „bon ton", daar over niet te spreken of te schrijven en zich te bepalen tot ondoor dachte „flinkheden" over oorlogen die toch onvermijdelijk zijn, over een te verwachten „hegemonie" van de een of andere kracht- patsende mogendheid en over de voortreffe lijkheid van luchtvloten die zóóveel millioen bommen over zóóveel millioen bewoners van groote steden zullen kunnen uitstrooien? Dan ben ik toch maar sentimenteel en handel ik toch maar in afwijking van den goeden toon. En intusschen verbaas ik mij in stijgende mate over hetgeen men wèl belangrijk vindt. Daartoe behooren niet alleen de zwemrecords van vijftienjarige meisjes plus een heele reeks andere nietigheden. Daartoe rekent men in het bijzonder deze vraag van blijkbaar wereld belang: zal de film-ster Greta Garbo trouwen met den dirigent Leopold Stokowsky of niet? Het antwoord op deze vraag laat mij zoo koud als een steen. Als ik naar de bioscoop ga zie en hoor ik graag Greta Garbo. En in de concertzaal zou ik wel eens gaarne een orkest onder leiding van, Stokowsky willen hooren, die een zeer knap dirigent schijnt te zijn. Maar of deze twee menschen willen trouwen inte resseert mij niet in het minst. Ik ken hen niet persoonlijk en alleen hun kunstprestaties gaan mij (en anderen) iets aan. Wat mij betreft trouwt Greta Garbo wel met hem, of niet met hem, of met een ander, of heelemaal nooit. Het kan mij niet schelen. Maar er zijn blijkbaar zooveel menschen die het wel kan schelen, dat het berichten stroomt over deze aangelegenheid en dat ze zelfs in den volgenden toon gesteld zijn: NAPELS, 9 Maart. Een Napolitaan- sche journalist is er na talrijke avontu ren in geslaagd de villa Cimbrone te Ra- vello te betreden, waar hij een kort on derhoud heeft gehad met Greta Garbo, in aanwezigheid van Stokowsky en de eigenares van de villa, lady Froik. De filmster verklaarde in Italië te zijn om uit te rusten. Greta Garbo ontkende na drukkelijk, dat zij met Stokowsky zou gaan trouwen. Waarschijnlijk zal zoo vertel de zij bij haar terugkomst in Hollywood daar een film worden opgenomen met een Napolitaansch onderwerp. (Stefani). Met dit bericht is de zaak natuurlijk niet ten einde, want millioenen zullen de ontken ning van Greta niet gelooven. Ze is nou een maal zoo geheimzinnig. Ja, waarin bestaat die geheimzinnigheid eigenlijk? Wat meent men dat zij zou kunnen geheim houden? Wat is het toch allemaal voor onzin? Alle respect en alle bewondering voor haar kunst, waar waar om deze rare spektakels en opschroeverij? Wie kan het nu werkelijk schelen of Leopold Sto kowsky straks met haar trouwt en daarna door velen als „meneer Garbo" zal aangesproken worden, zooals het den mannen van beroemde vrouwen in onzen tijd veelal pleegt te gaan? Wat mij het meest treft is het feit, dat er nimmer voor de Ontwapeningsconferentie en de Economische Wereldconferentie en trou wens voor tallooze daarna volgende wereld gebeurtenissen van werkelijk ingrijpende be- teekenis zulk een belangstelling is geweest als voor deze vraag: zou Greta Garbo met Sto kowsky trouwen of niet? Het is, voor een journalist die toch ook graag het goede in de wereld bevorderen wil en be langstelling wekken voor de mogelijkheden tot schepping van een dragelijker samenleving, een ietwat wanhopige gedachte. En daar geeft hij nu maar eens uiting aan. Dat helpt in het verwerken van deze idéé, die toch weer aan vaard zal moeten worden als een feit. Mis schien interesseert zij u ook. In elk geval ver klaart zij veel omtrent de heerschende wan toestanden. Of de reclame-agenten van Greta eri Leo pold het samen als een nieuwe „stunt" hebben afgesproken weet ik niet. Ik hoop van niet. Het zou wel wat erg zijn. Maar het schijnt geenszins uitgesloten. R. P. knoeiwerk is duurder, neem geen risico, maar laat Dl AP» I/aI..a^a^ 1 1 01 TELEFOON 5205 IJMUIDEN-OOST IlLMo VRlMlrtrtT I -Z I Uw BEDDEN, MATRASSEN en STOELEN repareeren. 11 VEEREN BEDDEN 3-deelig maken, in 1 dag terug. (Adv. Ingez. Med.j IJMUIDEN. Groote officiëele belangstelling. Het is een bekend feit, waarover in dezen tijd van crisis, ook voor de visscherij, reeds herhaaldelijk is geschreven, dat n.l. de IJmui- der visschersvloot niet geheel meer voldoet aan de eischen des tijds en voor een groot gedeelte binnen afzienbaren tijd verouderd zal zijn. Gelukkig zijn er ondernemingen met voor- uitzienden blik, die begrepen hébben, dat zij tijdig maatregelen moeten nemen, willen zij niet achterraken of op een gegeven oogenblik voor groote moeilijkheden komen, waardoor de continuïteit van het bedrijf zou worden bedreigd. Ne. N.V. „de Vem" een der grootste IJmuider visscherijbedrijven met een vloot van over de dertig schepen, heeft dat reeds geruimen tijd geleden ingezien en tijdig maatregelen genomen tot geleidelijke ver nieuwing van haar vloot. In October j.l. werd een drie jaar oudé. stoomlogger van het mo derne Engelsche type aangekocht en als „Erin" IJim. 12 in dienst gesteld, terwijl tevens twee schepen van hetzelfde type, maar moderner van 'uitvoering, bij Engelsche wer ven werden besteld. Maar niet alleen voor de vernieuwing van de visschersvloot was deze aankoop van be lang. De reeder ij opende er tevens nieuwe mogelijkheden voor de Nederlandsche vis scherij mee, want de drie nieuwe stoom trawlers werden besteand voor de groote vis scherij in de Poolzeeën, waar tot nog toe niet door Nederlanders werd gevischt. Het visschen in de Barendszee, ten Westen van Nova Zem- bla en ten Noorden van de Moermanskust, wordt door verschillende andere landen druk beoefend. De vangsten zijn er zeer groot en de N.V. „de Vem" hoopt door het op de markt brengen van groote hoeveelheden visch, o.a. kabeljauw en schelvisch, het verbruik van visch als volksvoedsel te helpen bevorderen. Belangstelling van autoriteiten. De tweede van de drie aangekochte trawlers de eerste dus van de in opdracht van „de Vem" gebouwde, is dezer dagen aan de reederij overgedragen. De „Haarlem" IJm. 9 heeft Woensdagmorgen een korten proeftocht op de Noordzee gemaakt, waarvoor veel be langstelling van de zijde zoowel van de re geering als van de marine bestond. Onder de genoodigden bevonden zich o.a. de secre taris-generaal van het ministerie van econo mische zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, de Chef van den marinestaf vice-admiraal J. T. Fuerstner, die vergezeld was door den luite- nant-ter-zee eerste klasse van den marine staf E. E. B. Lacomble, de commandant van den voor IJmuiden liggenden politiekruiser „Nautilus" luitenant-ter-zee eerste klasse J. A. Gauw, de inspecteur-generaal van de scheepvaart, P. van 't Haaff en de inspecteur G. Mante, de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, de commissaris van politie, J. P. Weyburg, de directeur van het staatsvisschers- havenbedrijf, C. Oud, de rijkshavenmeester, J. Seyffert, de directeur van den economisch- technologischen dienst in Noord-Holland, ir. W. Fuhri Snethlage, de directeur van het rijksinstituut voor chemisch-micro-biologisch en hydrografisch visscherij-onderzoek ir. F. Liebert. de secretaris der Kamer van Koop handel te Haarlem, jhr. dr. J. C. Mollerus, ir. P. J. G. van Diggelen, chef van den techni- schen dienst der kustverlichting, ir. Teeuwisse namens den inspecteur voor de luchtbescher ming, de heer Burgdorffer van Lloyds register, alsmede directie en commissarissen van de N.V. „De Vem". Te ruim half tien vertrok de „Haarlem" van den toeristensteiger om eenige mijlen buiten de kust aan stuurboordzijde een der groote sleepnetten uit te zetten, waarmede ongeveer een half uur gevischt werd. Op deze plaats kon niet verwacht worden, dat de vangst gunstig zou zijn, doch dat was ook niet de bedoeling en duidelijk demonstreerde deze proefneming de volmaakte hulpmiddelen, waarover de bemanning aan boord van dit schip voor het visschen beschikt. Inmiddels bestond er voor de genoodigden gelegenheid het schip tijdens de vaart te be zichtigen. Rede van ir. Thiel, Toen de trawler op den terugweg weer tus schen de pieren van IJmuiden was gekomen, verzamelden op verzoek van de directie de aanwezigen zich in het achterlogies waar de directeur van de N.V. „De Vem" ir. F. Thiel. de genoodigden dankte voor hun belangstel ling en er aan herinnerde, dat het acht jaar geleden is sedert het laatste nieuwe *chip voor de reederij was gebouwd. Het zijn acht moeilijke jaren geweest en de verleden jaar genomen beslissing inzake vernieuwin? van een aantal schepen was van bijzonder, be- teekenis. De leeftijd van de IJmuider Vis-- :hersvloot is zoodanig, dat er over- tien. jasfël niet veel meer bruikbaar van zal zijn. Men staat voor de vraag hoe over tien jaar de vloot er uit zal zien. De aanschaffing van drie nieuwe trawlers is een poging om deze vraag in een bepaalde richting op te lossen. Men heeft daarbij rekening gehouden met wat op dit gebied in Engeland is bereikt, al is men ook niet, zooals daar soms het geval was, in extremiteiten vervallen. Men heeft bovendien rekening gehouden met twee visscherijproduc- ten, die ook voor de industrie van belang zijn en waarvoor deze schepen mede zullen zor gen, n.l. vischmeel en levertraan. Zeer dank baar was spr. voor de belangstelling'van re- ge eri ngszij de. Tenslotte wendde hij zich tot den schipper, den heer L. Blok, aan wiens hoede hij het schip tovertrouwde. De schipper van een vis- schersboot moet zijn eigen lading produceeren en moet zoowel geschikt zijn voor de vis scherij als voor de navigatie. Schipper Blok antwoordde, dat hij zal trachten het in hem gestelde vertrouwen waardig zal zijn. Schipper noch bemanning staken hun vreugde over hun nieuwe schip, niet onder stoelen of banken. Nog nooit, verklaarden zij, hadden zij een dergelijke accomodatie ge had. Hun aanvankelijke vrees, dat het vis schen in de Poolzee hen in een onherberg zame ijswoestenij zou brengen-, is verdwenen sedert de bemanning van de „Erin", die nu reeds haar vierde reis naar de Barentszee maakt, dara een groote vloot uit diverse lan den aan het visschen vond, aangezien de warme golfstroom daar het water, dat 600 meter noordelijker ligt daii de des winters dichtgevroren Oostzee, open houdt. Het derde in Engeland bestelde schip voor het visschen in deze wateren, de „Delft" IJm. 17, zusterschip van de „Haarlem" IJm. 9, zal over eenige weken gereed zijn en dan naar Nederland worden overgebracht. „DE RIJPERE JEUGD" Voor de afdeeling Velsen-IJmuiden van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen houdt de heer Ehrbecker, hoofd eener school te Haarlem Vrijdag 25 Maart in het gebouw van de Vereeniging van Vrijz. Hervormden aan den Stationsweg een lezing over „De rijpere Jeugd". WIE MIST EEN HOND? Aan het bureau van politie te IJmuiden Oost zijn inlichtingen te bekomen betreffende een hond die is komen aanloopen. Signale ment: jonge herdershond, kleur bin in met zwart dek, teef. En aan het bureau te Velsen-Noord betref fende een hond, die van uit Haarlem is mede- geloopen. Signalement: zwarte Bouvier, reu, hoog ongeveer 60 c.M. BELANGRIJKE WEDSTRIJD Hedenavond 8 uur wordt in het clublokaal ,,De Griffioen" Trompstraat de 3e ronde ge speeld om het R.K. kampioenschap van Haar lem. Belangstellenden zijn welkom. LEDENVERGADERING STILLE OMGANG AFD. IJMUIDEN. Gisteravond hield de Stille Omgang afdee ling IJmuiden een ledenvergadering in het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Kerkstraat alhier. De voorzitter Pastoor J. C. de Moei opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. Na allen van harte welkom geheeten te hebben werden de notulen voorgelezen goedgekeurd. Hierna volgde verslag van de penningmees ter, dat werd goedgekeurd. Vervolgens werd de kascontrole-commissie gevormd, die bin nen een maand de kas zal controleeren. Hierna volgde voorlezing van ingekomen stukken. Deze bestonden vooral uit mededee lingen aangaande de regeling van den Stillen Omgang. De Stille Omgang, aldus de voorzitter, zal gehouden worden op 20 Maart onder intentie van behoud en instandhouding van de ernst in de huisgezinnen. Tot deze intentie zal ook de H. Mis worden gehouden. De heenreis zal gemaakt worden door: a) de loopers, na het lof van half negen on der leiding van den heer P. Gorter. b) de fietsers, na het lof van half elf. c) de treinreizigers, na het lof van kwart voor twaalf. Hierna volgde de bespreking van de bede vaart naar Heiloo. De datum voor deze bede vaart is bepaald op 15 Mei a.s. De voorzitter stelde voor de dubbeltjes-actie ook hiervoor te gebruiken. Voorts werd besproken, deze bedevaart te maken in parochieel verband, in combinatie met K. J. C. en Josephgezeilen Pastoor J. C. de Moei dankte secretaris en penningmeester voor het werk door hen ver richt. Tevens dankte spr. de aanwezigen voor hun opkomst en hij sprak den wenscb uit, dat de aanwezigen als propagandisten 2uilen werken om beide punten van de vergadering •uitstekend te doen slagen. \isscliersvaartuigen en hun navigatie. Nalatigheid van een Engelschcn trawler- schipper kostte zes menschcnlevens. Een der meest tragische scheepsrampen, de laatste maanden aan een visschersvaartuig overkomen de ondergang van den stoom trawler Roslin den mond van de Ythan, een rivier in Noord Schotland werd dezer dagen door den Board of Trade onderzocht, schrijft de redacteur van The Fishing News in het nummer van 5 Maart j.l. De conclusie van den Board waren, dat de schipper nagelaten had, behoorlijk te looden, terwijl het mistig weel was, terwijl hij bovendien had nagelaten, vaart te verminderen. De gevolgen waren noodlot tig: slechts twee van de acht opvarenden over leefden de ramp als door een wonder toen het vaartuig in den mond van de Ythan strandde. Deze gebeurtenis, zoo meldt het „Journaal of Commerce" vestigt de aandacht op het feit, dat het verwaarloozen van de meest op den weg liggende voorzorgsmaatregelen de oorzaak is van menige ramp, die niet had be hoeven te gebeuren. Ofschoon er, schrijft The Fishing News. thans veel minder visschersvaartuigen in be drijf zijn, dan in de jaren vóór den oorlog, is het aantal scheepsongevallen niet dienover- een komstig gedaald. Maar al te dikwijls ko men tot ons verhalen van schipbreuken en rampen, waardoor het toch al gevaarlijke le ven van den zeeman nog meer bedreigd wordt. De oorzaken van deze herhaalde'gebeurtenis sen zijn moeilijk te verklaren en ieder, die de moeilijke condities, waaronder de visschers moeten werken kent, betreurt het ontijdige einde van zoovele dappere mannen. Maar toch, wanneer men de berichten over de verschil lende rampen met elkaar vergelijkt, ziet men, dat deze weinig van elkaar verschillen. Bijna steeds is de oorzaak mist of nevelach tig weer en het verwaarloozen van de eerste voorzorg van den zeeman: het looden. Sinds onheugelijke tijden weten de zeelieden van alle naties uit ervaring, dat het eenige hulp middel om de natuurlijke hinderpalen op zee te „omzeilen" is een veelvuldig gebruikmaken van het dieplood. Zeelieden van de groote vaart schijnen deze les te hebben geleerd, maar om de een of an dere reden wordt aan boord van kleine vis schersvaartuigen nog al eens nagelaten, die maatregelen te nemen, die in het belang zijn van eigen veiligheid. Als men deze scheepjes in de haven ziet liggen, zou men denken, dat de zee hun grootste vijand is, maar dit is maar zelden het geval. Sterk gebouwd als ze zijn, hebben ze herhaaldelijk bewezen, in staat te zijn, de hevigste stormen te weerstaan, maar op de terugreis naar de thuishaven blijken de door rotsen onveilig gemaakte ondiepe wate ren meermalen hun verderf te zijn. En de mist is de grootste vijand van den zeeman. In de meeste gevallen van schipbreuk is slecht zicht de oorzaak en tot nu toe staat de vindingrijk heid van den mensch machteloos tegenover deze bedreiging van de veiligheid van sche pen. Draadlooze richtingzoekers en echo- dieploooden beloven veel voor de toekomst, maar tot nu toe hebben deze instrumenten nog geen algemeene toepassing gevonden. Daarom is, wanneer men zich in de nabijheid van de kust bevindt, uiterste voorzichtigheid hoogst noodzakelijk. Ongelukkigerwijs lijkt het er veel op, dat een groot aantal schippers van vis schersvaartuigen deze meest elementaire voor zorgsmaatregelen verwaarloost, daarbij blin delings afgaande op goed geluk. De stranding van de Roslin was een typisch voorbeeld van het gevaar, dat allen bedreigt, die nalaten, met de noodige voorzichtigheid te navigeeren. Bij het onderzoek door den Board of Trade ingesteld, kwamen dingen aan het licht, die maar al te vaak aan boord van visschers vaartuigen voorkomen. Ongeacht den dikken mist die kwam opzetten, handhaafde de schip per zijn vaart en liet hij na te loodsen. Een dergelijk al te groot vertrouwen kon slechts één resultaat hebben en des nachts strandde het schip op de Oostkust van Schotland. Eenige leden der bemanning zochten een schuilplaats in het want, anderen bleven in de stuurhut. Maar spoedig sloeg de stuurhut met allen, die zich daarin bevonden, overboord en voordat de overigen gered konden worden, bezweken er nog twee door uitputting. Deze korte feiten illustreeren levendig, welke tol de zee van den onbehoedzamen zeeman vergt en de les van de Roslin dient door iedereen, die in het vis scherij bedrijf werkzaam is, ter harte te wor den genomen. Het geval van de Roslin staat niet op zien- zelf. Herhaaldelijk is gebleken, dat het blinde vertrouwen van den trawlerschipper in zijn bekwaamheid, om onder welke omstandighe den ook een haven binnen te varen de oorzaak van een stranding is geworden. Bekwaamheid en plaatselijke kennis zijn waardevolle bezit tingen op de visscherij, maar wanneer de kust lijn door den mist is uitgewischt zijn de geva ren op zee oneindig grooter dan aan land en ieder van ons, die weet wat dichtbevolkte cen tra zijn, weet heel goed hoe gevaarlijk reizen over den weg soms kan zijn. TOEGELATEN TOT DE BEDIENING DES WOORDS. In een buitengewone vergadering van de classis Haarlem der Gereformeerde Kerken is na gehouden examen met algemeene stemmen toegelaten tot de bediening des Woords in die kerken de heer W. H. Wamsteeker, alhier, can- didaat der Vrije Universiteit. STICHTING „JONG GELUK" A.s. Zaterdagmiddag om 5 uur kunnen t nieuwe kinderen zich opgeven aan het club- j huis. Dit is alleen voor de volgende groepen- Esperanto, houtsnijwerk en knutselgroep. De Stichting zoekt op het oogenblik nog mkele nieuwe leiders cn leidsters o.a. iemand die met de kinderen wil tuinieren cn wandelen .Opgaven bij mej. G. de Vries, Velserduinweg il 51, IJmuiden-Oost. tj R.K. DAM- EN SCHAAKVEREENIGING „GEZELLIG SAMENZIJN". De stand in de onderlinge competitie 1ste klas dammen is thans als volgt: gesp.gew.rem.verl.pnt. G. Meijssen J. Speet P. v. Buuren C. Bakker S. Nanne L. Haver P. Balm J. Jasperse B. Gjertsen Zooals uit de ranglijst blijkt, heeft de kam pioen van het vorig jaar, G. Meijssen ook nu weer verreweg de beste papieren. De verrassing van het seizoen is wel J. Speet, die den laat- sten tijd groote vorderingen heeft gemaakt, wat ook gezegd kan worden van C. Bakker en S. Nanne. Erg vallen dit jaar tegen L. Haver P. Balm, die beiden een zeer bescheiden plaats innemen. Tenslotte hebben de pas ge promoveerde 2e klassers J. Jasperse en B. Gjertsen een zwaren dobber om zich in de hoogste afdeeling staande te houden. Feestavond V. H. B. S. V. Opvoering van „In Andermans Schoenen". Op den jaarlijkschen feestavond der Velser H. B. S. Vereeniging, Woensdagavond in de Pont gegeven, voerde de tooneelafdeeling voor een goed bezette zaal Dom de Gruijter's blij spel „In andermans Schoenen" op, bewerkt naar het gelijknamige boek. De regie berustte bij mevr. J. BoereeKar- reman, terwijl als extra attractie voor dezen avond twee bands en een uitgebreide loterij niet ontbraken. Den voorzitter, den heer P. v. d. Goes, was het een genoegen een zoo geanimeerd gezel schap jongeren en ouders zoowel als leeraren welkom te mogen heeten. Nu valt 't niét te ontkennen., dat men rij kelijk laat begon en dus met het speltempo tijd moest inhalen; dit gebeurde dan ook ter dege want de actie had een vlot verloop; ook het changeeren geschiedde vrij vlug, zoodat dit onderdeel reeds bijdroeg tot een ver dienstelijke uitvoering. De plaats waar Andermans Schoenen ge dragen worden is een damespension, gehou den door Mathilde van der Werf. (Iki Vee- ning) Een dienstbodenkwestie maakt, dat Nelly Dupont, die in het overvolle pension een kamer komt zoeken, zich aanbiedt als 2e meisje in te vallen. Dit wordt geaccepteerd en nu krijgt men een prachtig staaltje so ciaal- en filantropisch „gedoe" te genieten van de freule (Ans Groen), die het meisje (Bep van Malsen) als haar slachtoffer kiest. Deze is hier niet van gediend en dient de freule krachtig van repliek. Rond Nelly, het dienstmeisje en Mathilde's jongere broer Dick (Eep Pronker) spint zich dan de gebruikelijke intrige. Vooral aan het einde van het derde bedrijf als het tot een verklaring tusschen beiden komt en Nelly Andermans Schoenen uittrekt teneinde zich in haar ware gedaante te ver- toonen, is er gelegenheid stevig samenspel te leveren. Waar deze jongelui het dan ook niet aan lieten ontbreken. Er blijven wel enkele onwaarschijnlijk heden in de geschiedenis, doch Dom de Gruij- ter weet op aardige wijze van een vrij simpel gegeven tooneel te maken en de spelleiding heeft daar haar voordeel mee gedaan. De uit tocht der familie naar het concert van Vera b.v., de scène tusschen de thuisgebleven oud kolonel en Nelly, de liefdesverklaring van Dick, het bezoek van Breed van Pietschoten aan de priëel-familie getuigden, dat het mevr. Boeree best toevertrouwd is, de aan komende amateurs actrices en -acteurs in de geheimen van plankenland in te wijden. Op haar werk mag de regisseuse dan ook met voldoening terug zien. Allen waren im mers maar jongelui, wier dagelijksch werk dit niet is en al slaagde de eene creatie beter dan de andere, hoofdzaak is, dat het publiek (en niet in het minst de spelers) zich amu seerden. Verdienstelijk spel zagen we o.a. van Nelly, van den kolonel 'Henk Stammer), Dick en de parmantige broer Hans (Rob Tabernal) en niet in het minst van het aardige duo Vera en de freule, terwijl Piet Duinker van den ge- affecteerden jonker een humoristische ver tolking gaf. Truusje (Eef van der Werff) had de lachers weliswaar eveneens op haar hand. maar speelde haar gamine-rol wel wat veel op de zaal. De jongedames Rie Oderkerk en Miep Bak ker completeerden op gelukkige wijze de „cast". In de pauze werd gecollecteerd ten bate van ons nationaal instituut de Buma, daar anders in verband met een auteursrecht kwestie de entre-acte en balmuziek niet zou kunnen doorgaan. Het publiek toonde zich echter vrijgevig genoeg om het bestuur het mogelijk te maken, dat de beide bands (The College Swing Club onder leiding van den heer A. Verschoor enThe Rhythm Maniacs, waarvan de eerste dezen avond op loffelijke wijze debuteerde) hun muzikale iavenissen over de opgewekten konden uitstorten. W. PRINS BERNHARD ZAL DE NIEUWE JAARBEURSHAL OPENEN. UTRECHT, 9 Maart. Naar wij vernemen zal de Koninklijke Commissaris van de Neder landsche Jaarbeurs, Z.K.H. Prins Bernhard op Dinsdag 15 Maart a.s., des middags te half drie. de nieuwe Jaarbeurshal, welke bij de a.s. Voorjaarsbeurs in gebruik zal worden ge- Inomen, officieel openen,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1