DE FLOTTIEUELEIDER „TROMP" Het groote Avontuur Minister-president dr. H. Colijn feliciteert jhr. dr. S. van Citters tijdens de receptie ter gelegenheid van zijn eere-promotie, welke Woensdag aan de LandbouwhoogeschocJ te Wageningen plaats vond Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp", in aanbouw bij de Nederlandsche Scheeps bouw Mij. te Amsterdam, is gereed en zal binnen eenige dagen de technische proefvaart gaan maken Kennedy, de nieuwe Amerikaansche gezant te Londen, bij aankomst aan Buckingham Palace voor de overhandiging zijner geloofsbrieven aan den Engelschen Koning Een gewapende Japansche patrouille, die de Amerikaan sche zone der internationale concessie wilde binnentrekken, werd daarin verhinderd De heer J. B. Ritzema van Ikema, pre sident van den senaat van het Wage- ningsch Studentencorps, tijdens zijn rede bij de herdenking Yan het 20-jarig bestaan der Landbouwhoogeschool Tijdens zijn verblijf te Londen begaf Z. K. H. Prins Bernhard zich de stad in tot het doen van eenige inkoopen Op den Seringendag, dien de afdeeling Aalsmeer van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde Woensdag organiseerde, waren talrijke mooie inzendingen te bewonderen. Z. K. H. Prins Bernhard verlaat met Prins Aschwin 83 Eaton Square te Londen, om zich naar Buckingham Palace te begeven FEUILLETON ttoman uit de Tropen door FRANS DEMERS. 52) Maar Fweloe had zich niet vergist. Hij ken de Mr. Reading. Hij stond op het punt naar huis te lceeren en liep een laatste maal door het woud om bij een bocht den stroom op te kijken. Plotseling werd zijn aandacht getrok ken door geluid van stemmen. Hij dacht na tuurlijk. dat de verjaagde dorpelingen op komst waren en sloop voorzichtig nader. Hij zag dan hoe talrijke prauwen bij den oever aanlegden. In een van die prauwen zat Rea ding. Heeft iemand u gezien?, vroeg Riefen berg. Fweloe antwoordde ontkennend. Aan den rand van den stroom zijn allei aan wal gestapt en een tent werd opgestelr Toen ben ik weggegaan. Riefenberg liep op de rotsvlakte heen weer Doof dat vur, zeide hij tot een van zij mannen, die een houtstapel in brand hadde- gestoken. Hij keerde zich eindeliqk tot Ads Het is een gek geval, kindje. Als Readir, ons vindt, zijn we niets gevorderd Integer deel. Wat dan gedaan? zuchtte Ada. Er is maar één middel om den toestan te redden, besloot Riefeubere Hü ^velof trommelde zijn mannen bij elkaar en gaf in structies. In den nacht verlieten Riefenberg Ada en gansch hun gevolg de rotsvlakte De inlanders waren gewapend met lansen Zij liepen door het dopr en verdwenen in het woud. Fweloe wees den weg. Zoo kwamen zij tenslotte bij de plaats, waar Reading zijn tent had opgesteld. Iedereen scheen te rusten. De inlanders la gen naast smeulende vuurtjes te slapen. De afspraak was duidelijk; als een van Readings mannen alarm maakte, was dat het teeken voor een algemeenen overval. Als alles rustig blijft, wordt het. sein ge geven door een revolverschot. Voorachtig verspreidt het legertje zich. Bij de tent gekomen wacht Riefenberg nog enkele oogenblikken. Hij ziet, hoe zijn volgelingen hun slapende rasgenooten zijn genaderd. Daar weerklinkt een kreet. Riefenberg schiet zijn revolver af en springt, door Ada en een paar kerels gevolgd, de tent binnen. Voor Mr. Rea ding beseft wat er gebeurt is, is hij overrom peld en gebonden. Buiten weerklinkt gehuil en getier. Riefenbergs order was niemand te sparen in den strijd. Een half uur later komt Fweloe verslag uitbrengen over de werkzaam heden; achttien volgelingen van Reading en vier van Riefenberg zijn gedood; twee kerels nn op de vlucht gegaan. Ziezoo, Mr. Reading, glimlachte Riefen- erg, nu kunnen we eindelijk een beetje pra- en. Maar Reading wenschte vooralsnog niet te ■raten. Hij gaf geen antwoord op de vragen ic hem werden gesteld en hield de blikken nafgebroken op Ada Hjen gevestigd. Dat hin- erde Ada zoozeer, dat zij de tent verliet, 'iefenberg volgde haar. Bij het aanbreken van den dag onderzocht efen-berg zijn buit. Hij vond verscheidene •auwen, rijkelijk beladen met voedingsmid den en allerlei nuttige voorwerpen. Plotse- ug stond zijn hart stil; in °en kreek vond hij boot van Reading maar wat hem trof wa.c et feit, dat boven de boot twee palen uit- taken. verbonden door een metalen draad Aet een sprong zat hij in de boot en ont dekte het draadlooze zendtoestel, dat Reading had. meegenomen, i Jaren geleden maakte hij een groote zeereis mee als radio-telegrafist. Hij onderzocht vlug het toestel. Het was heelemaal in orde. Een paar oogenblikken later zendt hij seinen uit: S.O.S. S.O.S. Na een tijd krijgt hij antwoord van een paar stations en dadelijk tikt hij een noodbericht en vraagt dringend hulp. Koortsachtig gaat hij te werktot plotseling een gil weer klinkt in de tent en Reading naar buiten komt gestormd. De Amerikaan loopt in de richting van zijn boot, op den voet gevolgd door Fweloe en een paar andere negers, maar voor zij hem kunnen bereiken, is hij in de prauw gespron gen en heeft het zendtoestel overboord ge schopt. Hij is Riefenberg naar de keel ge sprongen en de twee mannen rollen op den bodem van de boot. Verrast als hij was, zou het met Riefenberg slecht verloopen zijn, ware het niet, dat dadelijk sterke negerhanden tus- schenbcide kwamen. Ik kan me indenken, dat gij u ongerust voelde in de tent, zei Riefenberg een oogen- blik later spottend tot den Amerikaan. Jam mer voor u, dat gij een paar minuten te laat zijt gekomen. Hij gaf aan enkele roeiers bevel de prauwen naar de geul bij den waterval te voeren. Met de handen op den rug gebonden, volgde Rea ding daarna de karavaan in de richting van het dorp. Een geheimzinnig radiobericht. De marconist van het radiostation te Wahe- ïia staat op administratief gebied, onder den dief der posterijen, telefonie en telegrafie Toen hij dien bewusten morgen het S.O.S.-be- •icht van Riefenberg had opgevangen en in 'erstaanbare taal overgezet vond hij de zaak zoo vreemd, dat hij, al was het nog geen zes uur 's morgens, zijn chef ging wakke: maken. Riefenberg^ tekst, letjes overgetikt met de schrijfmachine, luidde: „Hier journalist Riefenberg stop Bevond mij in macht bende gouddieven onder leiding Amerikaan Reading Wahenia stop Kon ont snappen en verdwaalde in de wildernis, waar Ada Iljen teruggevonden stop Bevinden ons te midden vijandelijke negerstammen stop Heb ben Reading, die ons achtervolgde, gevangen genomen stop Vragen dringend hulp stop Te volgen weg: Avakoebi-iioeve, watervallen, stroomafwaarts, op 200 K.M. rechteroever ge heime nederzetting Reading waar gestolen goud in ebbenhouten olifanten wordt gebor gen stop Van daaruit stroomafwaarts ongeveer 400 K.M. stop Verscheidene watervallen stop Bij vertakkingen Itoeri steeds breedsten arm nemen stop Bevinden ons bij vuurspiiwenden berg stop Wachten nog gedurende Tot daar liep het bericht, want bij het door zenden van het woordje „gedurende" liet zich een vreeselijk egkraak hooren en hoe de tele grafist ook zocht en de aethergolven peilde, het gelukte hem niet nog in verbinding te komen met het geheimzinnige station. Wat is dat voor een gekke geschiedenis.-' mopperde de chef, toen hij van het radiogram had kennis genomen. En wat doet de naam van den heer Reading daarbij? De chef was nog een beetje slaperig en kon onmogelijk met een helder hoofd over het ge val nadenken. Wacht zei hij, ik kom dadelijk naar het kantoor. Hij scheerde en kleedde zich. Toen hij op het bureau kwam, zat de bediende opnieuw met de koptelefoon op. Hij sprak met den post van het goudland van Nizi waar men dezelfde zonderlinge boodschap had ontvangen. Om 9 uur bevonden de twee ambtenaren zich tegenover gouverneur De Bafort er. trachten verslag uit over het gebeurde. De gouverneur herlas drie, viermaal het radio- gram en begon dan te lachen. Nee. dat moet het werk van een grap penmaker zijn, Als zijn Excellentie mij toelaat een op merking te doen?, vroeg de radio-telegrafist". Op een bevestigend knikje van den heer De Bafort merkte de bediende op, dat het plot selinge onderbreken van de uitzending een ernstige beteekenis had. Een grappenmaker drijft gewoonlijk zijn grap tot het einde door. Goed, zei de gouverneur,na een paar oogenblikken te hebben nagedacht; ik dank u mijne heer en. Ik zal de zaak onderzoeken. Even liep hij heen en weer en liet ten slotte het hoofd op den politiedienst ontbie- dien. De beide heeren waren het over eens, dat het onzinnig" was,Read;ing van oneerlijkheid te verdenken, maar de politieambtenaar wees er op, dat de verdwijning èn van Ada Iljen èn van Riefenberg was omgeven door onver klaarbare omstandigheden en dat het zeker hun plieht was een onderzoek in te stel len. De gouverneur vroeg telefonische aanslui ting met de villa van den Amerikaan. De se cretaris antwoordde, dat mr. Reading nog steeds op de Avakoebi-hoeve verbleef. Hoelang die goede vriend nu al afwezig was uit Wahenia? Al langer dan een maand. Wanner hij werd terug verwacht wist men niet. Dank u, besloot de heer De Bafort en haakte af. Dat is een reden te meer om het onder zoek door te zetten, meende de politie-ambte- naar. Even later had de procureur-generaal zich bij het gezelschap gevoegd. Het besluit was dat de politie-officier dadelijk naar de Ava- koebi-h^eve zou vertrekken om Reading te spreken Was de Amerikaan onvindbaar d°n zou men dadelijk overgaan tot een huiszoeking in de villa van Reading. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8