VROUW Blouses.... Nieuwe Uitgaven roon de De Groote Mode Doopfeest E" MENU VAN DE WEEK Recepten VRIJDAG 11 MAART 193S De mode en Uw persoonlijkheid Ook op dit speciale punt is „de gulden middenweg" te verkiezen. Zich kleeden met smaak en overleg, ziedaar een onverbiddelijke eisch van onzen tijd! Van alle tijden? Zeker, maar misschien had de vrouw nog nooit zóózeer als thans bij alles wat zij onderneemt, haar uiterlijk voor komen werkelijk noodig om te slagen. En nu zijn er twee dingen: er is de mode, oppermachtig gebiedster, aan wier invloed niemand ontkomt en waarom zouden we dit ook probeeren en er is de eigen per soonlijkheid, die verlangt ook in de kleeding tot haar recht te komen en zonder welke geen vrouw werkelijk goed gekleed kan zijn en zich prettig kan voelen. Tusschen deze beide polen: een tè slaafs volgen van de mode en een tè veel markeeren van den persoonlijken smaak ten koste van 't nu eenmaal op dat moment gangbare zweven eigenlijk al onze kleedingfouten en., suc cessen. Het juiste midden te vinden en dit door dik en dun vast te houden: ziedaar het ideaal, dat iedere vrouw, die voor goed ge kleed wil doorgaan, zich zou behooren, te stellen. Onze hedendaagsche mode heeft twee kenmerken: eenvoud van lijn en raffinement van' détail. Daarom is het juist nu van 't grootste belang, met de détails: de broches, clips, knoopen, sluiertjes, handschoenen, taschjes. ceintuurs, shawls, met de kleur van een lint, met de nuance van een corsage. Juist die kleinigheden bieden een zoo groote mogelijkheid voor de uitdrukking van onze persoonlijkheid, dat we, wanneer we hiervan een ruim gebruik maken, de groote lijnen van de mode gerust op den voet kunnen volgen. Marthe Chanel, de beroemde Parijsche mo de-ontwerpster, heeft een echt zigeunertype: smal gezicht, groote donkere oogen. Maar in- plaats van zich nu „echt exotisch" kakelbont te kleeden, is zij de eenvoud zelve. Alleen in de keuze van haar shawls, broches, clips legt ze het eigenaardig Oostersch cachet, waar door haar verschijning dat zeer bijzondere krijgt, waardoor ze, evenzeer als door haar creaties, beroemd is geworden. Laten wij haar voorbeeld volgen, en we zul len zien, dat onze persoonlijkheid juist in een goed gekozen detail beter en fijner tot uit drukking komt dan in een z.g. „persoonlijk" geheel. U wilt een voorbeeld? U bent_ in een extra vroolijke stemming? Schaf u dan niet plot seling een woest-kleurig. extravagant toiletje aan, maar koop een felgekleurde shawl, waar mee u een sober japonnetje opfleurt. Uw dagelijksche jurken vervelen u opeens doodelijk? Hang ze dan niet weg, maar koop er nieuwe ceintuurs, andere kraagjes, nieuwe gespen of knoopen op! En denk eraan: om dit mogelijk te maken, moet steeds de ondergrond eenvoudig zijn! U hebt een erg romantische bui? Hul u dan niet met alle geweld in wapperende volants, maar steek een zachtgekleurde corsage op uw avondtoiletje. U wilt er correct uitzien? Ga dan niet plot seling militair-strakke kleeding dragen: een wit heerenstrikje, een plat kraagje zijn in de meeste gevallen voldoende. U ziet: de middelen om „persoonlijkheid" uit te drukken zijn meestal doodeenvoudig, maar we moeten ons één ding voor oogen hou den: laten die eenvoudige dingetjes dan ook „persoonlijk" zijn. Vindt u 't erg moeilijk om uw kleeding goed te kiezen? Bent u 't eigenlijk nooit met uzelf eens, of een japonnetje u staat of niet? Neem dan twee regels in acht. Ie Kies iets van het type van dat jurkje, dat een bijzonder succes voor u werd. 2e Ga nooit inkoopen doen op een dag, dat u moe of nerveus bent of er slecht uitziet, maar wacht op een sterke, vroolijke, doch n ie t-overmoedige stemming. En tenslotte: is het eens een keer radicaal mislukt, wanhoop dan niet. Van iedere jurk zélfs een rouwkoopje is nog wel iets te maken, mits de lijn eenvoudig, de maat goed en de stof niet al te ordinair is. En misschien kan juist met het aanbrengen van een enkel detail nog veel worden verbe terd en had u juist deze teleurstelling noodig om wakker te worden! Geen Schoonheden meer in Hollywood Een frappant verschijnsel van den allerlaat- sten tijd: schoonheid schijnt als film-ideaal te hebben afgedaan. Was een poosje geleden de eene ster nog mooier dan de andere, nu kan men te Holly wood het eigenaardige verschijnsel waarnemen dat de kleedsters, vestiaire-juffrouwen, kellne- rinnen, secretaressjes enz. enz. bijna zonder uitzondering schoonheden zijn, maar dat de eigenlijke sterren zij die succes hebben, ver schrikkelijk tegenvallen. Franciska Gaal, van wie gezegd wordt, dat ze op den duur stellig Garbo zal overvleugelen is een klem rossig vrouwtje met een onbedui dend gezichtje vol zomersproeten (tenminste onbeduidend in rust). Bette Davis, het groote dramatische talent van den laatsten tijd, is in de wandeling vrijwel leelijk te noemen. En zoo zou men kunnen doorgaan: Myriam Hopkins, Katharine Hepburn, Sonja Henie, Si- mone Simon allemaal sterren met een toe komst hebben stuk voor stuk intelligente, karaktervolle, soms charmante gezichten, maar mooi zijn ze geen van allen! Hoe komt dat? Jo Schenk, de directeur van Fox, geeft liet volgende rationeele antwoord: „De schoonheid", zegt hij, „is nu eenmaal failliet. We hebben haar vijf en twintig jaar lang gediend en erkend als meesteres. Allerlei soorten van schoonheid hebben we gehad: 't donkere fatale type van Nazimowa, de blonde, zachte schoonheid van Mary Pickford en de zusjes Gish. Daarna de robuste aantrekkelijkheid van een Jean Harlow. En nu hebben we genoeg van dit alles. Onze fotografen en schoonheids specialisten hebben ervaring genoeg opgedaan om ieder gezicht desnoods mooi te doen schij nen. Maar een dom gezicht intelligent maken dat kan zelfs geen toovenaar. En intelligentie is het juist waar 't op het oogenblik op aan komt! 't Nieuwe vrouwelijke ideaal presen teert een totale omwenteling! In J. M. Meulenhoff's bekende schoolseries zijn verschenen „Münchhausens Reisen und Abenteuer", naar de uitgave van G. A. Bürger, bewerkt door Ernst von Wolzogen. „Wir fordern Reims zur Uebergabe auf", een verhaal uit den wereldoorlog door Rudolf G. Binding, met aanteekeningen van A. van der Woude, „Die Augcn des Ewigen Bruders", een* schooluitgave van Stefan Zweig's bekend®1-, legende door J. G. Steensma. Een uitkomst voor voorjaarscostuumpje! Bij de Gebr. Kluitman te Alkmaar is ver schenen: „Storm over de prairie", door Theo Frank. Geïllustreerd door Pol Dom. 1937. Deze geschiedenis speelt zich af op Sun Prairie ranch en we beleven de gevaarlijke, opwindende avonturen van de cowboys, die soms op leven en dood vechten tegen de vee dieven. Conny Williams, een jongen van veer tien jaar, de held van dit verhaal is de zoon van George Williams, een der grootste vee boeren van het Westen. Met Chester Larkins, den zoon van den voorman der cowboys sluit hij een hechte vriendschap en het zijn de avonturen, die deze beide jongens met de cowboys beleven, die in dit vlotte jongensboek op boeiende wijze worden verteld. Een boek waar onze jongens van 1214 jaar van zul len smullen! Bij de N.V. Drukkers en Uitgeversbedrijf Stemerding en Co. te Rotterdam is versche- ïnen „De Rotte met d Bleiswijksche meren en de omliggende gemeenten Hillegersberg, Berg- schenhoek, Moercapellen en Zevenhuizen", door J. Verheul Dzn. Van H. D. Tjeenk Willink en Zoon N.V. ont vingen wij „Ordening als maatschappelijk verschijnsel" door dr. P. Kuin. in Noord-Siam Ingewikkeld ceremonieel, een uit stekende verzorging van moeder en kind en oneetbare rijstkoeken. MMY BERNATZIK, de vrouw van den bekenden Oostenrijkschen wereldrei ziger Hugo Bernatzik, die al heel wat verre reizen met haar man heeft ge maakt, vertelt de volgende aardige geschiede nis over een doopfeest bij de Meau's in Noord- Siam In het Noord-Siameesche bergland ligt, dicht bij den oorsprong van de rivier Nam Fa, op 2000 M. hoogte een klein meaudorp en daar woont u zult het misschien niet gelooven, maar het is toch heusch waar! een klem Mongolenkind. dat den naam van mijn man draagt. Hij zal nu zoo ongeveer een jaar oud zijn en heeft stellig al een kogelrond gezichtje met twee grappige spleetoogjes. En zijn moeder noemt hem, met de schelle stem, naar den meau-vrouwen eigen is. Hugo. Laat'ik eens vertellen hoe de kleine Mongool aan dien naam is gekomen. Het huis van Tua Sen Kun lag aan den rand van het dorpje, vlak bij ons kamp. En Tua Sen Kun, een vriendelijke man en goed huis vader, ging nooit naar zijn opiumveld zonder ons eerst een kort bezoekje te brengen en ons het laatste nieuwe uit het dorp te vertellen. Meestal had hij zijn vrouw bij zich. Ze droeg een kind, vastgebonden aan haar rug, een tweede aan de borst en een derde onder het hart. En altijd bracht ze iets lekkers voor ons mee. Maar eens op een dag kwam Tua Sen Kun alleen. Zijn vrouw had een jongen ter wereld gebracht, 't Was het achtste kind, maar de vader vertelde het ons zoo vol vreugde en trots, of het zijn eerste was. En tijdens dit bezoek, dat bijzonder lang duurde, kwam Tua Sen Kun gewichtig met een verzoek voor deu dag: Hij vroeg, of mijn man peet over het kindje wilde zijn. Nu, daar wij op de hoogte waren van de groote waarde, die de Meau's aan het ambt van peetvader hechten, konden wij niet anders dan zeer vereerd zijn. Mijn man stemde dan ook onmiddellijk toe. Ingewikkelde ceremonie Drie dagen na de geboorte werd het kindje gedoopt. Door plechtige gongslagen, die door 't heele dorp hoorbaar waren, werd de aankomst van den sjamaan, die het offer aan de geesten1 zou brengen, aangekondigd. Een tijdlang is de blouse uit de gratie ge weest, maar nuwe zouden werkelijk niet meer weten, hoe we 't zonder dit prettige kleedingstukje moesten stellen! Hoe langer hoe meer gaat de vrouw van heden de blouse beschouwen als een onmisbaar kleedingstuk. Zoowel sportieve als gekleede modellen wor den gedragen; blouses van katoen, van satijn, van mousseline, van crêpe.noemt u maar op! En daar de strakke, sober belijnde, liefst donkergetinte mantelpakjes dit voorjaar en dezen zomer stellig opgeld zullen doen, mogen we ons bij de keus van onze blouse't-jes wel eenige fleurige en kleurige fantasie veroor loven Onze teekening laat allerlei nieuwe, aardige modellen zien: blouses in twee contrasteeren- de kleuren, met ingezette baantjes van jersey, met borduurwerk enz. enz. Bovendien (rechts onderaan) twee zeer nieuwe „ceintuurs, resp. van „vischleer" en van peau de suede. Toen met met onzen tolk het huis binnen traden vonden we alle familieleden al bijeen. De moeder zat met het borelingske op den arm rechtop in het bed, dat op een verhooging was geplaatst. Het spiernaakte kindje, een goed gebouwd mollig Mongolenkind schreeuw de, sliep en dronk precies zooals alle andere zuigelingen, 't Had een sneeuwwit huidje dit verbaasde me een oogenblikje. Maar toen bedacht 'ik, dat dit het eerste schoone Meau- kind was, dat ik te zien kreeg. De andere boef jes uit het dorp waren zoo onbeschrijfelijk smerig, dat men hun huidskleur niet meer onderscheiden kon. Het dichte zwarte haar stond hem als een waaier wijduit op het hoofdje. We keken nu naar den Sjamaan, die met zijn rug naar de deur stond en met gevouwen handen in gebed verzonken was. Een wijd, donkerblauw gewaad omhulde zijn uitgedroog de gestalte, van zijn van boven gladgeschoren hoofd hingen lange pieken zwart haar op den rug van zijn kleed, dat met een kruis was versierd het kruis, maar met gelijke armen, is het heilige teeken van de Sjamanen. Op een bank voor hem lagen een paar gekookte hoenders, een haan en een hen en daarnaast stonden eenige brandende kaarsen. Hij wierp deze op den grond om uit de ligging af te lezen lof de zielen van de gestorven voorouders ons teemden verschijnen. Maandag: Biefstuk. Gebakken aardappelen Spercieboontjes uit de bus Watergruel Dinsdag: Zuurkoolschotel. Saucijsjes Vanillevla met vruchten Woensdag: Gepaneerde kalfs- lappen Raapstelen Aardappelen Yoghurt met beschuit en suiker Donderdag: Vermicellisoep Varkenrollade Spruitjes. Aardappelen Sinaasappel. Vrijdag: Stokvisch met rijst Gebakken uien Mosterdsaus Aardappelen Beschuit met bessensap Zaterdag Kerryschotel (van de rollade van Donder dag.) Andijviesla Omelet met appel Zondag: Macaroni met ham en kaas in schelpen. Kalfsoesters Aardappelen Brusselsch lof Rabarber met schuimkop. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Koolsoep. kool met rijstgehakt Witte boonen gehakt Aardappelen Gestoofde peer Hangop met beschuit Aardappelen en bruine suiker. Sinaasappel en bana- 4. Sla van bruine uencompöte boonen, bieten en 2. Gevulde uien veldsla Aardappelen Aardappelen Flensjes met gember Bruine boter 3. Schotel van savoye- Rijst met bessensap ken. Naar verkiezing wat kerry met de ui mee- bakken. De rijst vermengen met de soya, wat peper en zoonoodig zout, en kneden tot met een sa menhangende massa heeft. Hiervan 4 balle tjes maken, deze paneeren en in V-j ons boter bruin bakken. De jus met wat water afmaken. De kool in een vuurvasten schotel leggen, de balletjes er tusschen leggen, de jus er over schenken, een dun laagje paneermeel er over strooien, en de schotel pl.m. lh uur in den oven zetten. Sla van bruine boonen, bieten en veldsla. Benoodigdheden: 4 ons gekookte bruine boonen, 1 flinke biet, Vs ons velsla of dunsel, 4 lepels slaolie, 3 lepels azijn, mosterdpoeder, peper, 1 kleine prei, 1 zacht gekookt ei. Bereiding: De gaargeikookte boonen goed uit laten lekken en koud laten worden. De biet stroopen, wasschen en in plakjes snijden of schaven. De sla uitzoeken wasschen en goed uitdrukken. De prei heel fijn snijden. Het ei fijnmaken, olie peper, zout en mosterdpoeder toevoegen, en als dit goed gemengd is, de azijn en gesnipperde prei er door roeren. De boonen, de bieten en de veldsla met deze saus vermengen. Minstens pl.m. uur voor het ge bruik klaar maken, zoodat de saus er in trekt. Gevulde uien. Benoodigdheden: 8 groote uien, 2 ons aard- appelgehakt, ih ons boter, zout, paneermeel. Bereiding: De uien schoonmaken en in ruim water met wat zout gaar koken pl.m. 3/4 uur. Het binnenste gedeelte er uit nemen en met het kookwater bewaren voor uiensoep of saus. Pl.m. 2 ons gekookte aardappelen fijnmaken, vermengen met peper, zout, 1 fijngemaakt, ge kookt ei, wat soya of maggi's aroma en zoo noodig wat melk. De uien hiermee vullen, ze in een vuurvasten schotel zetten, waarin men wat boter bruin heeft laten worden. Wat pa neermeel over het vulsel strooien en een paar stukjes boter er op leggen. De schotel pl.m. uur in den oven zetten, terwijl men nu en dan de jus er overgiet om uitdrogen te voor komen. Witte booncngchakt Benoodigdheden: 4 ons goeduitgelekte gaar ekookte boonen, 2 sneedjes oud brood, 2 eieren, 1 eetlepel gehakte ui, 1 eetlepel ge hakte peterselie, zout, peper, nootmuskaat, 1 lepel soya, 1 ons boter. Bereiding: De goed uitgelekte boonen fijn malen of met een vork fijnmaken. Ze ver mengen met de gefruite uit, het geweekte brood, een heel ei en een eidooier, de kruiden, de gehakte peterselie en de soya. Van dit mengsel b.v. 4 balletjes maken, deze door het overgehouden eiwit rollen, ze paneeren en in de boter in de oven of op het vuur aan alle kanten bruin bakken. De balletjes uit de jus nemen en deze met wat water afmaken. Koolsoep. Benoodigdheden: 1 ons savoyekool. 1 L. wa ter,.3/4 lepel zout, 5 lepels bloem, 2Va lepel bo ter, 2 theelepels Maggi-aroma of 1 theelepel marminte. Bereiding: De boter lichtbruin laten worden en hierin de heel fijngesnipperde kool licht bruin laten bakken.. De bloem toe voegen, deze mee laten bakken, dan bij kleine hoeveelheden tegelijk het water erbij gieten. Het zout toevoegen en de soep V-> uur zachtjes laten koken, tot de kool gaar is. De soep zoonoodig nog iets bij binden en het Maggi-aroma of de marminte toevoegen. Ge bakken dobbelsteentjes brood er bij geven. Savoyekool met rijstgehakt: Benoodigdheden: 1 Savoyekool (niet te groot)2 ons rijst, 1 eetlepel gehakte ui, l eet lepel soya, 2 lepels boter, V» L. water, wat kerry. Bereiding: De kool schooonmaken door de buitenste bladeren te verwijderen, daarna in de helft snijden en in lange dunne snippers schaven. Ze wasschen en bijna gaarkoken in weinig water met zout. Op het vergiet uit la ten lekken. Voor het rijstgehakt de gesnipper de ui in wat boter licht bruin bakken, de rijst toevoegen en deze even mee bakken. Het wa ter en het zout toevoegen en de rijst gaar ko- Dan wandelde hij met plechtige schreden de deur uit en riep ze aan. Want de Meau's gelooven d'at een kindje slechts dan, wanneer de voorouders op het doopfeest verschijnen, een naam kan krijgen en in de familie kan worden opgenomen. Vervolgens sneed de sjamaan de koppen van de hoenders af en bekeek ze nauwkeurig. Vol spanning volgden alle aanwezigen alle bewegingen van den Sjamaan. Blijkbaar waren de teekenen gunstig. En nu werd onder het uitspreken van allerlei voorgeschreven be zweringen, het kindje plechtig aan de voor ouders opgedragen en in hun hoede aanbe volen, waarna hij officieel tot lid van de fami lie werd verklaard. Men verzocht mijn man het kind te zegenen en het twee kettingen om de polsjes te doen als bescherming tegen de booze geesten. Langzaam kwam de moeder overeind en hield ons het naakte kindje liggend op een nieuw blauw katoenen doek toe. En terwijl mijn man de kettinkjes om de poezele armpjes wond, sprak hij langzaam en plechtig: „Groot zul je worden, sterk zul je zijn, lang moog je leven, rijke oogst moge op je velden wassen. De geest van hemel en aarde moge je beschermen en behoeden voor de booze geesten, zoodat noch ziekte, noch armoede, noch ongeluk je deel zij Je huis zal je beschermen tegen storm koude en je vrouw zal je zonen schenken, zoo talrijk als de steenen op de bergen". Dan trad de vader van het spartelende we zentje naar voren en sprak: „Hugo, mijn zoon hij zei eigenlijk Ugo met een heel lange u) je zult groot en sterk worden als je peetvader, Je zult hem gehoorzamen en als je eens vol wassen zult zijn, zul je hem gastvrijheid hulp verleenen, zoo vaak hij een beroep op je doet. Omgekeerd is het de plicht van je peet vader, je in zijn huis op te nemen als je hem opzoekt. Hij zal je raadgever, vriend en vader zijn zoolang je leeft". Alle aanwezigen waren hiermee ten hoogste ingenomen. Ze lachten ons allervriendelijkst toe en de vrouw noodigde ons daarna uit, deel te nemen aan het feestmaal. Een groote sta pel feestkoeken werd voor ons neergezet. Het waren keiharde baksels van gestampt rijst, meel en water, taai en vreeselijk van smaak. We slaagden er met moeite in, ze met wat brandewijn dat in overvloed werd opge- discht naar binnen te spoelen. Maar wat doetunen al niet om menschen een plezier te doen? En nu verheug ik me er maar op, op een goeden dag een slanken spleetoogigen Mon gool met geschoren hoofd, lange haarvlecht van achteren en gewapend met pijl en boog, bij ons in Weenen te zien opdagen en om on derdak vracen! Vroolijk Voorjaarsvestje Dit vestje voor een meisje van 10—12 jaar, is gebreid van blauwe 3-draads wol met een pas van groene wol, waarin van geel en rood bloemetjes zijn gewerkt. We hebben noodig 250 gr. blauwe, 50 gr. groene, een strengetje gele- en een strengetje roode wol, 8 fleurige knoopjes, 2 breinaalden no. 3. Achterpand Voor het achterpand zetten we op 76 st. en breien eerst een boord van 30 toeren 2 recht 2 averecht. Daarna breien we het pa troon, dat aan den rechten kant 4recht 2 averecht en aan den verkeerden kant 4 ave recht 2 recht is. Na 45 toeren hiervan te hebben gebreid, meerderen we om de 6 pennen voor en achter aan de pen 1 steek tot 90 steken. Voor het armsgat kanten we aan weerskanten van de pen 9 st. af. (621). Zij we 12 toeren bo ven het armsgat, dan beginnen we aan het pasje, dus met de groene wol. In den eersten toer minderen we 10 st. door 10 keer 2 averechten tezamen te breien. Nu hebben we nog 62 st. over, breien 36 toeren groen (1 pen recht 1 pen averecht) zetten 22 st. voor den schouder op een draad, kanten 18 st. af voor den hals en zetten de laatste weer op een draad. Linkervoorpand. We zetten 48 st. op, breien de eerste pen 2 r. 2 a. met de laatste 6 st. recht. De tweede pen begint met 6 rechten, enz. dat is voor de bies, waar de knoopen op worden gezet. Na 30 toeren boord en 45 toeren van het patroon meerderen we om de 6 toeren tot 55 st. Dan minderen we voor het armsgat 14 st. af (64 22). Is de afmindering klaar, dan beginnen we met de pas. De bies van ribbels blijft blauw. We heb ben dan dus 2 kluwens aan het werk; bij ds wisseling van de kleuren slaan we de draden even om elkaar heen. In den eersten groenen toer worden 3x2 averechten tezamen gebreid, zoodat we nog 37 st. overhouden. Is het blauwe bies 74 rib bels lang dan kanten we den hals af (84— 2—21). Vervolgens breien we den schouder op tot het armsgat even lang is als het arms gat van het rugpand. De schouders breien we aan elkaar en kan ten we af. Rechtervoorpand. Dit is het spiegelbeeld van het Imkervoor pand met in de bies van ribbels om de 9 ribbels een knoopsgat van 4 st. breed. Mouw. Voor de mouw zetten we 26 st. op; be ginnen de eerste pen met 2 r. 4 a. 2 r., de volgende pen met 2 a. 4 r. 2 a. We meerderen elke pen 1 st. tot 58 st., dan zetten we er ineens nog 10 st. bij tot 78 st. Na 4 toeren minderen we om de 3 toeren voor en achter aan de pen tot 61 st. Na 75 toeren minderen we om de 3 toeren tot 52 st. Is de mouw lang genoeg dan breien we een boordje van 2 r. 2 a., dat 15 toeren lang is. Kraagje. Voor het kraagje zetten we 120 st. op en meerderen elke pen aan het begin één steek tot 124 st. Na 36 pennen recht kanten we de kraag strak af. Voor we de kraag op het vestje kunnen naaien, moet hij eerst rond wonden gestreken. Opmaak. Alle deelen worden eerst gestreken en dan op de machine aan elkaar genaaid. De knoops gaten worden gefestonneerd. Als de naden nu goed zijn uitgestreken, worden op het pasje bloemetjes gewerkt. £p.—Tlx,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10