DE ONTGINNING DER WOESTE GRONDEN TE SEVENUM. Het groote Avontuur FEUILLETON Roman uit de Tropen door FRANS DEMERS. 53) Nog denzelfden dag bereikte een auto met den politie-ambtenaar de Avakoebi-hoeve. Dit bezoek scheen benig opzien te verwekken. Of het mogelijk was den heer Reading te spre ken? Onmogelijk, luidde het antwoord. Mr. Reading bevindt zich in het binnenland. De politie-officier drong aan. I-liet is voor een zeer belangrijk© en dringende zaak. Men stelde hem voor een inlandsch bood schapper te sturen. Als hij verklaart persoon lijk den Amerikaan te willen opzoeken, wordt hem dat beslist afgeraden. Reading is een zwerver. Niemand weet precies waar hij zich op dit oogenblik bevindt. Om verder geen achterdocht te verwekken nam de ambtenaar beleefd afscheid. We zullen dan maar een paar dagen geduld hebben, zei hij. Den volgenden dag om 9 unar was het zeer druk in het kabinet van den gouverneur. De politie-ambtenaar had verslag uitgebracht over zijn ondlerzoek. Zonder aarzelen zou men nu ingrijpen. De majoor, bevelhebber van het regiment der provincie, had deelgenomen aan de besprekingen. Soldaten zouden de uitgan gen van Reading's villa bezetten. Reading's secretaris was aan een hevige ontroering ten prooi toen de heeren van het parket hem hun opwachting kwamen maken en hem het document voorlegden, waaruit bleek, dat zii belast waren met een huiszoe king. Hij teekende protest aan tegen 'n der gelijke vernedering, die men mr. Reading, den weldoener van de provincie, wilde aandoen en maakte aanstalten om de ontvangkamer te verlaten, teneinde zijn verontwaardiging tele fonisch mee te deelen aan den gouverneur. Dit werd hem evenwel beleefd maar beslist ver boden. Hem werd verzocht de heeren op hun wandeling door de villa te volgen. Het prach tige gebouw was zeer groot en omvatte ontel bare kamers. Alles werd doorsnuffeld, maar men vond geen enkel document van bezwa- renden aard. Tenslotte evenwel kwam de autobergplaats aan de beurt. Daar stond, on der een groot zeildoek, de wagen, waarmee Riefenberg maanden geleden werd vervoerd tezelfdertijd als de goudschat. Dit vreemde voertuig wekte natuurlijk de belangstelling van de heeren van het parket. Het zeildoek werd verwijderd en men verzocht den secre taris de hoffelijkheid te hebben een gewone personenauto, die in den weg stond, naar bui ten te rijden. Gewillig stapte de man in den wagen, zette den motor in gang en reed de auto naar buiten. Een blanke opzichter stond op de treeplank van de auto, maar kreeg plot seling een ontzettenden klap, zoodat hij op den grond viel. Met een sprong schoot de wagen vooruit, reed het tuinhek uit en snorde in razende vaart langs de lanen van Wahenia. Gedurende enkele oogeniblikken heerschte in de garage een groote verwarring. Dan sprong een van de heeren naar een telefoon toestel en belde het militair oefenveld op, dat langs den weg naar Avakoebi-hoeve en het goudland. Hij vroeg dat men den weg zou afsluiten voor de auto van Reading's secreta ris en wachtte op het resultaat met den hoorn in de handv Nog geen minuut later zegde men hem, dat de auto voorbij was gestormd op het oogenblik dat enkele soldaten naar den weg liepen. Alvorens het onderzoek voort te zetten, werden een paar militaire auto's naar de Avakoebi-hoeve gestuurd om er al de blanken aan te houden, want men veronderstelde, dat Reading's secretaris daarheen was gevlucht. Daarna doorsnuffelde men de zonderlinge auto en vond onder de kussens een doorge zaagd-en ebbenhouten olifant en enkele goud schilfers Bij de aankomst op de Avakoebi-hoeve, wa ren al de blanken voortvluchtig. Het inlandsch personeel werd bij elkaar getrommeld en op gesloten. Na een langdurig verhoor verklaar de een van de bedienden eindelijk dat hij den weg kende naar de geheime aanlegplaats van de Itoeri. Uit Wahenia kwam versterking. De radiografische boodschap van Riefenberg werd nogmaals onderzocht en daarop werd beslo ten een militaire expeditie uit te zenden, on der leiding van een officier. Talrijke lichte booten, bemand met een zes tigtal soldaten zouden den tocht meemaken Groote auto's brachten 's nachts nog de booten naar de Avakoebi-hoeve. Van daaruit werden ze met behulp van honderden inlanders naar den stroom be-neden denwaterval gebracht. De boot van den officier was van een kleinen motor voorzien. Terwijl de kleine vloot zich op weg begeeft, kruisen de militaire vliegtuigen boven den stroom. Naar Lebon's nederzetting hoefde de expe ditie niet te zoeken. Ook Lebon had Riefen- berg's uitzending opgevangen en had na een paar dagen aarzeling de nederzetting in brand gestoken, precies omstreeks het oogenblik dat de kleine krijgsvloot naderde. De officier nam bezit van de verwoeste nederzetting en ont dekte het kleine vliegveld. Enkele uren latei- was een militair vliegtuig daar neergestreken en maatregelen werden besproken om zoo vlug en veilig mogelijk den tocht voort te zet ten. De redding. Na de afgebroken draadlooze uitzending be gaven Ada Iljen, Riefenberg en hun gevolg met Reading zich dadelijk naar de schuil plaats op de rotsvlakte bij de Itoeri. De booten van den Amerikaan lagen in de kreek en de in houd werd naar boven gebracht. Reading bleef geboeid onder een strooien afdak achter onder bewaking van Fweloe. Des avonds was het feest voor Ada en Riefenberg. In Rea ding's voorraad vonden ze blikjes met ge conserveerde eetwaren en nog e en paar fles- schen wijn. Toen Ada Iljen zich te rusten had gelegd, begaf Riefenberg zich naar het afdak van Reading. Evenmin als 's morgens was er geen woord uit den gevangene te krijgen. Eerst op het oogenblik dat de journalist zich wilde verwijderen, snauwde de andere hem toe: Welke zijn Uw plannen? Ik heb geen plannen, glimlachte Riefen berg, ik wacht op hulp en zal u dan dade lijk uitleveren aan het gerecht. Dwaas, snauwde Reading, denkt ge dan werkelijk dat men u hier zal koonen zoeken? Wees gerust, mijn radiobericht je zal zijn uitwerking niet missen. Men zal het bericht beschouwen als af komstig van een gek! Of meent gij soms dat Iemand het ooit in zijn hoofd zal halen, Rea ding te verdenken.? Dat zullen we dan maar afwachten, be sloot Riefenberg-, en ondertusschen, goeden nacht. De Amerikaan aarzelde een oogenblik. Wacht even, riep hij dan, ik heb u een voorstel te doen. Ais gij er in toestemt mij bij Lebon af te zetten, kunnen wij samen den terugtocht aanvangen. Wat is li gul, mr. Reading, ik heb uw hulp niet noodig om de Avakoebi-hoeve op eigen kracht te gaan opzoeken. Zooals ge verkiest, maar nooit zult ge onopgemerkt het kamp van Lebon kunnen voorbijkomen. Ik bied u een kans aan. Gij kunt er nog over nadenken, maar dat zeg ik u, het is de eenige gelegenheid om uw vrij heid te veroveren. Als gij op een andere wijze in mijn macht valt, zal ik u niet sparen. Voor iemand die aan handen en voeten gebonden is, ziet gij den toestand voor uzelf te rooskleurig in Riefenberg verwijderde zich en liep in den nacht langs den rand van den afgrond. Daar stonden een paar wachters. Zij beweerden dat ze een vuur hadden gezien aan de zijde van het vernielde dorp. Uren bleef hij bij de mannen zitten, maar niets verried op de vlak te- de aanwezigheid van mensehen. Toch was hij niet gerust en den volgenden dag be sprak hij den toestand met Ada Iljen. Zij be schikten over geen enkel bewijs of hun radio boodschap ln goede handen was terechtgeko- men en of zij een gunstig gevolg zou hebben,1 Zij zouden kunnen trachten hun mannen over te halen mee den grooten tocht met- de prauwen te ondernemen. Tenslotte besloten ze den volgenden morgen stroomopwaarts te: trekken en hun kamp ergens buiten het be reik van de inlandsche stamanen op te slaan langs den oever van den stroom. Daar zouden ze dan enkele weken wachten op mogelijke redding. Den volgenden morgen stelden ze met ont zetting vast dat al de prauwen spoorloos ver dwenen waren. Dat kon -niet anders dan het werk van de verjaagde inlanders zijn. Hier door waren ze nu wel verplicht, ter plaatse te wachten.. De omtrek werd afgezocht, maar nergens vond men sporen van negers, 's Nachts werden de wachten verdubbeld en hoog laaiden, op de rotsen, de vuren die het omliggende land in een rossen gloed zetten. (Slot volgt). in training. Een studie van twee leden der „acht van Oxford bij De eerste Lockheed-Super-Electra-machine voor ^ur°Peesc^e D© Kon. Militaire Sportvereeniging organiseerde Donderdag een lichte de ingespannen oefeningen yoor den grooten wedstrijd tegen Cam- luchtnet der K.L.M. is met het s.s. „Koenigstein te Rotterdam ge- cross country in de omgeving yan Wassenaar. Een der deelnemers in bridge s arriveerd actie De nieuwe Jugoslavische gezant, de heer Kassidolatz, (rechts), heeft Donderdag te 's Gravenhage zijn geloofsbrieven aan H. M. de Koningin overhandigd. - Naast hem jhr. A. G. Sickinghe, Eerste Kamerheer Ceremoniemeester van H. M. de Koningin Begroet door de eerewacht van landelijke ruiters arriveerde de minister van Sociale Zaken, mr. C. P. M. Romme Donderdag te Sevenum, waar hij de eerste spade in den grond stak voor de ontginning der woeste gronden vervat in het Peelplan Charme als entourage van de traditioneele Engelsche nationale steeplechase te Cheltenham Aan boord van Hr. Ms. flottieljeleider ..Tromp", den nieuwsten aan winst der Nederlandsche Marine. Een kijkje op de 15 c.M. kanonnen

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5