I r/rc mncKiiN KORT VERHAAL VELSEN IJMUIDEN BEVERWIJK WABKT GfEICÏTIN M' SPORT EN SPEL DE EVELINE NAAR DE WESTKUST. De Eveline TJM 115 is naar de Westkust vertrokken om op makreel te vissehen. IJmuiden 11 Maart 1938. Tarbot 9072 cent per K.G. Tong 108—63 cent per K.G. Heilbot 110 cent per K.G. Griet f24f 16 per 50 K.G. Groote schol f 13f 12 per 50 K.G. Middel schol f 15f 13 per 50 K.G. Zetschol f 28f 23 per 50 K.G. Kleinschol f 28—f 8 per 50 K.G. Bot f9,50—f2,30 per 50 K.G. Schar f 9,50f 4,10 per 50 K.G. Tongschar f 35f 16,50 per 50 K.G. Kleine schelvisch f23f 11.50 per 50 K G. Groote gul f 8f 7.50 per 50 K.G. Kleine gul f 7.60—f 7 per 20 K.G. Wijting f 11—f 1.80 per 50 K.G. Kleine heek f 11 per 50 K.G. Kabeljauw f 36—f 15 per 125 K.G. Leng f 1,50 per stuk OPENBARE VERGADERING „EENHEID DOOR DEMOCRATIE". Eenheid door Democratie belegde Donder dagavond een openbare vergadering in de groote zaal van de Pont-bioscoop, waarbij als sprekers optraden Mr. P. J. Oud, oud-mi nister van Financiën, over het onderwerp: ..Wij blijven waakzaam" en mr. J. J. R. Schmal over „Tijd en taak". Te half negen sprak de heer Verbeek het openingswoord en heette allen hartelijk wel kom. inzonderheid de heeren Oud en Schmal. In de toespraak van den heer Verbeek klonk een tikje teelurstelling dat de zaal niet tot ln alle hoeken was bezet. Hierop was het woord aan mr. Oud die zijn rede aanving met er op te wijzen, dat de taak van E.D.D. nog lang niet is afgeloopen, wij moeten waak zaam zijn, aldus spreker, opdat vrijheid en verdraagzaamheid de kostbaarste goederen welke ons volk bezit bewaard mogen blijven. De laatste verkiezingen waren de belang rijkste welke de laatste tientallen jaren heb ben plaats gehad. De oorzak hiervan was dat extremistische stroomingen van links zoowel als rechts bij deze Kamerverkiezingen een groote rol speelden. De tegenstellingen tus- schen communisten en nationaal-socialisten waren veel geringer dan oppervlakkig bezien werd gedacht. Beide extremistische stroo mingen beoogden tenslotte als uiteindelijk doel „De totale staat". In beider stelsel toch is de Staat alles en het individu niets meer. Gelukkig is dit in Nederland geheel anders zegt spreker. Al mogen de verschillende poli tieke groepen in vele vraagstukken van elkaar verschillen, wij blijven aldus de heer Oud boven alles Nederlander maar in 't bezit van een eigen levensbeschouwing, Wel een heid door democratie, dus geen gelijkschake ling, geen eenheid onder dwang. Wij als de mocraten moeten ons tegen dat stelsel ver zetten. Het gevaar van de propaganda dier extremistische groepen is dat het volk gevan gen zou worden in den ban dier propaganda. Voor enkele jaren terug waren er in ons land velen, aldus spreker die communisme of nationaal-socialisme beschouwden als iets wat noodwendig komen moest en er zich dus gemakkelijk aan overgaven. Hiertegen heeft Eenheid door Democratie stelling genomen en den ban welke reeds over velen was ge komen gebroken. Men heeft hier te lande wanneer men in de geschiedenis terug gaat, eenige ervaring wat betreft het binnen halen van „import" van dit genre. In den verheugenden uitslag der gehouden verkiezingen schuilt echter een groot gevaar, omdat men al te gauw geneigd is rust te nemen in de veronderstelling dat er nu niets meer te duchten is. Thans moet gearbeid worden om ons volk ln steeds groo- ter mate van de democratische beginselen te doordringen. Het democratische stelsel is het beste voor overeenstemming tusschen re geering en volk. Een der voordeelen der de mocratie is het kiesrecht. De critiek is een der groote voorrechten van ons volk: het kan in dit opzicht echter wel eens over de schreef gaan. Wanneer de dictatuur, zegt spreker, zich schuift tusschen volk en Kroon, dan wordt de veiligheidsklep als het ware gesloten dooi de zwaarte der dictatuur waardoor te groote spanningen kunnen ontstaan, met revolutie als eindresultaat. Zoo is de groei van het extrimisme voor ons volk een waarschuwing geweest om te strijden en pal te staan voor de geestelijke vrijheid. Met de woorden: ..Blijft strijden voor vrijheid en voor verdraagzaamheid en blijft waakzaam, eindigde de heer Oud zijn gloedvolle rede. Een hartelijk applaus viel den spreker ten deel. Voorzitter Verbeek bracht den heer Oud eveneens dank waarna werd gepauzeerd waarvan de propagandisten van Eenheid door Democratie een dankbaar gebruik maakten. Na de pauze trad mr. J. J. R. Schmal op. Deze spreker is de C'nr.-Historische richting toegedaan, maar ai ademde diens betoog een anderen geest in hoofdzaak was de strekking er van dezelfde als die van den heer Oud. 't Zal wel weer overgaan zegt men wel eens en dat zal ook wel zoo zijn, aldus spreker. Zij die gelooven haasten niet en de drei ging van het extrimisme in een of anderen vorm zal ook voor de democratie wel weer voorbijgaan. Wij gelooven, zegt spreker, dat politieke partijen recht van bestaan hebben. Wij willen aantoonen met Eenheid door De mocratie dat wii opkomen voor sommige on zer Staatsinstellingen. Wij hebben met E. d. D. geschiedenis helpen mogen maken want wat bij de verkiezingen gebeurd is geschied de niet buiten Eendracht door Democratie om. Er waren stroomingen, die lieten blij ken te willen overweldigen, er waren velen die eerst de kat uit den boom wilden kijken. Deze zijn door E. d. D. wakker geschud en voor het gevaar gewaarschuwd. In een de- mocratischen Staat is politiek medeleven noodzakelijk. Er zijn menschen, die hun heele leven buiten de politiek blijven, laten we zeg gen, aldus spreker, welwillende toeschouwers. Voor deze menschen was het nationaal-socia lisme een groot gevaar, want daar stonden ze uit hoofde van hunne politieke gemakzucht heel dicht bij. Eenheid door Democratie heeft den toovercirkel van het nationaal-socialis me gebroken. De zegepraal van de democrati sche gedachte is niet iets dat onafwendbaar komen moet, maar het is iets, dat we zelve moeten uitdragen en propageeren. Er zijn zijn velen, die spreken van: Het visioen van de Nederlandsche democratie een presente werkelijkheid. Eenheid door Democratie wil geen doel. doch slechts middel zijn. De betee- kenis van den godsdienst in de politiek moet geen antithese maar synthese zijn. Een hartelijk applaus was ook het loon van dezen spreker die zijn keurige rede met élan voordroeg. Met dank aan allen sloot voorzitter Ver beek vervolgens de bijeenkomst. BESOMMINGEN. Manden: Trawlers: 175 Betje RO 16 f 1530 175 Poolzee IJM 77 f 1740 40 Jenny Elsa IJM 88 f 1170 70 Raaf IJM 432 f 1030 Loggers met versche visch: KW 38 f KW 36 f 680. Engelsche drifters met vcrsche haring: LT 376 f1580; LT 451 f2210. De aanvoer bedroeg 863 kisten met versche haring. De Jenny Elsa IJM 88 voerde een steur aan van 26 K.G.: de opbrengst bedroeg f0,88 per K.G. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Amsterdam IJM 58, Hercules IJM 96, Rc terdam IJM 112, Maria R. Ommering IJM Corry IJM 21, Protinus IJM 85, I. S. Groen IM 130, Condor IJM 72, Zeearend KW 103. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. (Versche visch). Tarbot f 0.50f 0.90 per kilo. Griet f 0.50—f 0.65 per kilo. Tong f 0.70—f 1.10 per kilo. Groote schol f 9f 16 per 40 kilo. Middel schol f 11f 16 idem. Kleine schol f 5—f 15.40 idem. Schar f 4.30—f 6 idem. Bot f 5.60— f 6.40 Wijting f 3f 4 idem. Kabeljauw f 1.30f2.50 per stuk. „DE JANTJES" EN THALIA. De Tconeelvereeniging „Varia" zal op Dins dag 15 Maart 8 uur a.s. een wederopvoering geven van Herman Bouber's volksschets ,JDe Jantjes". Deze opvoering zal openbaar zijn, dus nu zal een ieder in de gelegeneid gesteld worden dit successtuk te gaan zien. Voor ver dere bijzonderheden verwijzen wij haar de advertentie in dit blad. AANBESTEDING RIOLEERINGSWERK. De Donderdagmorgen ten kantore van het bedrijf Openbare Werken alhier gehouden openbare besteding voor het leggen van riolen in IJmuiden, Velsen en Santpoort, tot een gezamenlijke lengte van ongeveer 4310 M. overeenkomstig rijksvoorwaarden in werk verschaffing, volgens bestek no. 9, had het volgende resultaat: Ingekomen 10 (tien) biljetten. 1. J. Ouwehand en M. Bolsenbroek f 33.800. 2. N.V. „De Toevoer", Breukelen f 39.870 3. fa. Joh. Dienaar en Zonen, IJmuiden-Oost f 40.267. 4. G. Hulsebosch, Bloemendaal f 42000. 5. Firma A. Schoorl Haarlem, f 47.000. 6. P. H. Meijer, Haarlem, f 52.700. 7. Fa. E. Sanders en Co., Gouda f 55.555. 8. L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand Leiden f 56.380. 9. J. F. Goris, Zeist, f 58,880. 10. W. H. J. van Leeuwen en D. I. Smits, Santpoort f 76.748.85. DE KENNEMERS—D.W.V. De belangrijke competitiewedstrijd De Ken- nemersD.W.V. zal a.s Zondag worden geleid door den heer M. C. Bos uit Delft. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB. Gisteravond heeft de Be verwijksche Dam club haar wedstrijden voor de onderlinge competitie voortgezet. De uitslagen waren: Tweede klasse: M. HoogvorstJ. Hooger- werf 11. B. Reimes'F. Wentink 11. Hoog land—H. de Waard 0—2. W. Koster—A. Hof-* land afgebr. H .HoutwitterF. Hommes 02 Eerste groep: J. A. OussorenK. Kikke 02 P. StaalduinenD. Kikke 02. Tweede groep: J. BakkerC. Rietberg 02. Derde groep: L. KlustS. Klust 11. Prins Bernhard uit Londen vertrokken. LONDEN. 11 Maart. (AN'P) ZK.H. Prins Bernhard en zijn broeder Prins Aschwin zijn hedenmorgen om half tien van Liverpoolstreet Station ver trokken om naar Nederland terug te keeren. De prinsen hebben Donderdagavond het verlovingsfeest bijgewoond van miss Penelope Maffey. de dochter van Sir John Maffey, den vroeg eren permanenten onderstaatssecretaris van koloniën, met den heer William Aitkin Vervolgens hebben beide prinsen de voor stelling van het stuk: „Ik heb den graaf ge dood", in het Whitehall-theater bijgewoond. Overdag heeft de Prins in het Westend ge winkeld. De Oosteiirijksche Volksstemming IEischt Duitschland uitstel Weensche geruchten omtrent „een soort ultimatum" aan Oostenrijk. Geen sluiting van de grens. WEENEN. 11 Maart (Stefani). Naar vernomen wordt zou de Duit- schc regeering den Oostenrijkschen bondskanselier een soort ultimautm gesteld hebben me tden eisch de volks stemming te verdagen, welke be schouw dwordt als in strijd met de overeenkomsten van Berchtesgaden. Het gerucht, volgens 'twelk Duitsch land de grens naar Oostenrijk zou hebben gesloten, is niet juist. Het vindt zijn oorsprong in het feit, dat de Duitsche grensposten versterkt zijn en dat de waakzaamheid verhoogd is. Voorts wordt nog vernomen, dat be halve lichting 1915 ook de vrijwillige militie door de Oostenrijksche regee ring is opgeroepen om de openbare orde te handhaven tijdens de volks stemming. Een nader bericht van Stefani meldt omtrent den toestand aan de Duitsch- Oostenrijksclie grens, dat deze aan Duitsche zijde gesloten is voor het kleine grensverkeer. De Duitsche douaneambtenaren doen gewapend dienst. Arabieren met vliegtuigen bestookt. 32 dooden te Safed. Uit Haifa wordt gemeld, dat gister avond bij Safed slag is geleverd tus schen militairen en politie eenerzijds en een bende van meer dan honderd gewapende Arabieren anderzijds. Ook vliegtuigen zijn in actie geko men. Naar men zegt zijn tweeendertig Arabieren gedood door bommen en mi- trailleurvuur uit de vliegtuigen. Vorstelijke giften voor gedupeerden landbouwer. Woning brandde af op den Nationalen Feestdag. BERLICUM, (N.B.), 10 Maert. Op den nationalen feestdag, 1 Februari, brandde al hier de woning van den landbouwer Hubers tot den grond toe af, waarbij de inboedel en het vee aan de vlammen ten prooi vielen. Door oprichting van een comité hebben de inwoners van Berlicum getracht, dit gezin, dat twaalf kleine kinderen telt, te steunen. H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana hebben door een gift aan het comité blijk gegeven van haar sympathie met deze actie. België wil De Vries en Te Winkel handhaven. Verklaring van minister Hoste. Bij de debatten over de begrooting van on derwijs in den Belgischen senaat heeft de mi. nister Hoste volgens de Tel. de kwestie van de schrijfwijze van het Nederlandsch aangeroerd. De Nederlandsche minister van Onderwijs, aldus spr.. had ons voorgesteld mede te wer ken aan de vorming van een commissie, welke tot taak zou hebben de kwestie van het ge slacht der woorden en van de voornaamwoor delijke aanduiding te bestudeeren. Deze com missie zou dus de spelling-Marchant als een voldongen feit moeten beschouwen voor zoo ver het de spelling der woorden zou betreffen. Spreker verklaart tet hebben geantwoord, dat, indien de Belgische regeering personen zou aanwijzen om zitting te nemen in een der gelijke commissie met beperkte bevoegdheid, het gepast zou zijn, te waarschuwen voor mis verstand ten aanzien van de openbare mee ning van ons land Wij blijven gelooven, dat de tegenwoordige spelling van De Vries en Te Winkel te ver kiezen is boven welke andore ook en wijzen dus de verschillende pogingen van de hand, waartoe men in Nederland zijn toevlucht heeft gezocht. In België kan slechts spellingswijziging wor den opgelegd aan de provinciale en gemeente lijke bestuursorganen en aan de scholen op grond van een wet. waarbij de regeering daar toe machtiging krijgt. Spreker hoopt, dat indien een commissie in het leven zou worden geroepen om: de kwestie der spelling te bestudeeren. zij tot taak zal krijgen deze in haar geheel onder oogen te zien, waarbij rekening wordt gehouden met de meening der vertegenwoordigers van de ver schillende takken van het maatschappelijk leven. Engelscli-Duitsche besprekingen op basis van het onderhoud Hitler—Halifax. Koloniale kwestie naar Duitsche opvatting het eenige probleem. MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Oude kippen f 0.40—f 1,—. Oude kippen per K.G. f 0.40—f 0,48. Oude hanen f 0,50—f 1,00. Jonge hanen f 0,45—f0,90. Jonge hanen per K.G, f 0,50f 0,65 N.H. Blauwen per K.G. f0,74i0.SlV2- Jonge hennen f 1,00f 1,40. Duiven, per paar f0,40f 0,45. Tamme eenden 0,40fÓ.65; Wilde eenden (in jachttijd) f 0,40f 0,60. Ganzen f2,40—f3,25. Kalkoenen per K.G. f 0,50f0.60. Tamme konijnen f0,70 f 1,50. Wilde konijnen f 0,35f 0,50. Piepkui kens f 0,30f 0,50. Aanvoer 16.000; Handel traag. Eiermarkt. Witte eieren f2,70f 2,85. Ge mengde eieren f 2,85f 3,00. Bruine eieren f3,00—f3,45. Eenden eieren f 2,60—f 2,80. Aanvoer 1.744.000: Handel matig. Veemarkt. Zeugen f 60f 85. Dr. Zeugen f 85f 105. Schrammen f 24f 32. Biggen f 18 —f24. Zware varkens 26—28 cent per pond. Zouters 29—30 cent per pond, handel rede lijk. Vette kalveren 47 cent per pond. Mest- kalveren f 10f 16. Nuchtere kalveren f0,28 f 0,36. Handel matig. Von Ribbentrop heden naar Berlijn. De Duitsche ambassadeur te Londen. Von Ribbentrop, zal waarschijnlijk vanmiddag na het noenmaal, dat premier Cl amberlain te zijner eer zal aanbieden, naar Berlijn terug- keeren. Men had gedacht, dat de Duitsche minister van buitenlandsche zaken tot Zaterdagavond te Londen zou blijven. De gebeurtenissen in Oostenrijk schijnen re den te zijn voor deze wijziging in de plannen van Von Ribbentrop. Naar men te Londen gelooft, heeft Lord Halifax in zijn gesprekken met Von Ribbentrop de meening der Britsche regeering uiteen gezet omtrent de Midden-Europeesche vraag stukken, en in het bijzonder die welke Oos tenrijk en Tsjecho-Slowa-kije betreffen. Het voornaamste doel van de be sprekingen van Donderdag was, vast te stellen wat 't geschiktste oogenblik is voor het aanknoopen van onder handelingen op basis van de gedach- tenwisseling. die Halifax en de Brit sche ambassadeur te Berlijn met Hitier hebben gehad. Naar men meent is de Britsche regsering niet minder verlangend met Duitschland tot overeenstemming te geraken als met Italië. Het standpunt van Duitschland is echter, dat de eenige kwestie, die tusschen Duitschland en Engeland bestaat, die der koloniën is, ter wijl Engeland van oordeel is, dat dit een punt is, waar ook andere landen bij betrokken zijn. Engeland is verder van meening dat 'n even- tueele bespreking van de koloniale eischen van Duitschland vastgekoppeld moet worden aan het breedere vraagstuk van den vrede in Europa. Volgens het Duitsche standpunt staat tus schen Duitschland en Engeland verder alleen nog de aangelegenheid van de persaanvallen op Duitschland, waarover Hitier zich onlangs in zulke bittere bewoordingen heeft uitgelaten. Tijdens het bezoek van Von Ribbentrop wa. ren strenge politie-maatregelen genomen. Ter wijl hij zich in het Foreign Office bevond, werd in den tuin van het gebouw een sterke poli tiemacht in reserve gehouden. FURTWaNGLER EN DE SALZBURGER FESTSPIELE. De Duitsche dirigent Wilhelm' Furtwangler heeft de uitnoodiging een deel van de Salzbur- ger Festspiele te dirigeeren afgewezen, aan gezien hij reeds elders bezet was. Wel zal hij, evenals het vorige jaar, een uitvoering van de negende symphonie van Beethoven dirigeeren. De Vlucht. J. P. BALJé. ET z'n zakdoek wischte hij zich het zweet van zijn voorhoofd en wuifde zich daarna koelte toe. Gelukkig, hij had een coupé alleen, een uurtje sporen en hij kon de boot nemen. Éénmaal op het ruime sop, dan was hij veilig. Zijn oog richtte zich met welbehagen op de zwartleeren tasch, tegenover hem in het bagagenet. Dat was de buit, de zuurverdiende buit. De nachtwaker van de bank had hij er bewusteloos voor moeten slaan, misschien was de kerel wel dood veel tijd om daarnaar te kijken had hij niet gehad! zijn medeplich tige had hij bedrogen: gezegd, dat hij de kast niet had kunnen openkrijgen en stiekum was hij 'm gesmeerd. Maar de buit was gelukkig binnen! Nu hoefde hij niet meer te ploeteren op een benauw kantoortje voor een honger loon, nu kon hij de droomen. de illusies van jaren, verwezenlijken, gaan reizen en trekken. Alles had hij daarvoor over gehad, zijn vrij heid op spel gezet, brutaalweg had hij de kast met een valsche sleutel geopend, een leegge- gapt. Hij keek op zijn horloge; nog drie kwartier. Op het nippertje kon hij de boot halen. Des te beter, dan zou de angst tenminste wat korter duren, dat ze hem er nog af zouden halen, zoolang ze niet van wal waren gestoken. Het landschap buiten vloog razendsnel voorbij, maar hoe schilderachtig ook. het vermocht zijn oog niet te boeien. Star bleef hij naar de zwarte tasch staren, hij zag alleen de buit voor zich, een dikke honderdduizend dollars. Wat kon hij daar al niet mee doen? Eerst zou hij eens flink ge nieten, zoodra hij in het vreemde land was gearriveerd. En natuurlijk zich fijn in de kleeren steken en een metamorphose onder gaan, zoodat de knapste detective hem niet herkennen kon. Geen valsche pruiken, geen baard laten groeien, en al die ouwerwetsche poespas, maar van die kleine geraffineerde operatietjes, waar ze in bepaalde schoonheids instituten zoo handig slag van hadden. Jam mer, dat hij er nu nog geen gelegenheid voor had gehad, om even een beetje van uiterlijk te veranderen. Hij had gewild, zoover moge lijk van de plaats van de misdaad! Idioten,'' die dachten dat een misdadiger steeds terug keerde naar die plaats! Stel je voor, hoe verder weg, hoe liever. Hem zouden ze daar nooit meer zien! Hoe laat was het nu? Nog een half uur Verstrooid keek hij naar buiten. Bliksems, wat was dat? Voor het portierraampje staarde een gezicht naar hem! Het portier ging open en een man werkte zich zijn coupé binnen! ,,'t Was een heele klim", begon de op zoo vreemde wijze binnengekomen passagier, „een half uur heb ik er over gedaan, om een portier open te krijgen. Ik kwam op het perron, toen de trein al reed en kon nog net op de treeplank springen. Dit is de eerste coupé, die ik open kon krijgen. Hè, hè! Een heele klim!" Sprakeloos zat de ander in z'n hoekje ge doken. de schrik had zijn tong verlamd. „Ik zoek een moordenaar!" ging de pas- aangekomene voort, „een moordenaar, en te gelijk een dief. Meer dan honderdduizend dollar heeft die kerel gestolenen den nachtwaker morsdood geslagen! Ja, 't zijn me tijden tegenwoordig! Een verstokt mis dadiger natuurlijk. Moet in dezen trein zijn. Heeft een zwartleeren tasch bij zich, zooiets als die daar staat", knikt de man in de rich ting van de zwarte tasch in het bagagenet. Set angstzweet brak den dief uit. Zou hij op het allerlaatste moment dan tóch geknipt moeten worden? „U lijkt wel wat op den knaap, dien ik zoek", ging de ander weer rustig verder. „Heb het signalement in m'n zak, eens even kijken: Grijze oogen, donkerbruin haar. Dat klopt. Scherpe kin, klopt. Litteeken -bij het linkeroor: klopt Met een schreeuw wilde de dief zich op zijn pijniger storten, maar diens rust was plotse ling verdwenen, en er blonk een browning in zijn hand. Staalhard keken de oogen van den man met de revolver, zijn gezicht stond ern stig en dreigend keek hij den dief aan. „Ik ben Jac. O'Neill, detective", zei hij kalm „Wel eens van gehoord? Je medeplichtige, Bill Woodley heeft je verraden, wat overigens je eigen schuld is; als je je medeplichtigen tracht te bedriegen némen ze wraak! 't Was een klein kunstje je te volgen". Als een zoutzak was de dief in een hoek van de coupé neergevallen. Zijn geestkracht scheen gebroken. Alle droomen waren ver dwenen, zooals droomen altijd plegen te doen. De diefstal, de moord, ze waren voor niets ge pleegd. Hem wachtte de strop Toen scheen plots het leven weer in hem terug te keeren. Als een dolle nikte hij on verwachts het portier open, en voor de ander hem had kunnen weerhouden, stortte hij zich uit den in volle vaart zijnde trein. Even keek de man in de coupé uit het por tier, toen wist hij het met groote moeite dicht te krijgen en nestelde hij zich, sarcastisch glimlachend in de kussens. En door z'n hoofd ging het: „Zoo, dat is in orde. Als Bill Woodley nu maar passage voor de boot besproken heeft, dan is alles gesmeerd gegaan". Hij grinnikte zacht in zichzelf „Als Jack O'Neill, de beroemde dectectivu eens wist, dat ik hem zoo prachtig geïmiteerd heb (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). De Bilt voorspelt: Meest zwakken wind van Noord via Oost naar Zuidoost draaiend, ochtendmist, later opklarend, droog weer, koude nacht, overdag weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 772.8 m.M. te Holyhead. Laagste 752.1 m.M. te Reykjavik. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 48 F. Laagste hedennacht 44 F. Hoogste heden 46 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 770 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Zaterdag v.m. 12.08 uur; n.m. uur. Zondag v.m. 0.46 uur; n.m. 1.12 uur. Maandag v.m. 1.42 uur; n.m. 1.59 uur. OLYMPISCHE SPELEN. I. O. C.-BIJEENKOMST DOOR KONING FAROEK GEOPEND. Veel belangstelling voor de Spelen van 1940. Uit Cairo: De 35ste bijeenkomst van het Internationaal Olympisch Comité is Donder dag door koning Faroek van Egypte geopend. Op deze bijeenkomst zijn I.O.C.-leden van 21 landen aanwezig. Tijdens dit congres zul len verscheidene uitstapjes worden geor ganiseerd. De eigenlijke werkzaamheden zullen worden gedaan op de bijeenkomsten welke op het Nijlschip „Victoria" worden ge houden. Dit vaart in de periode van 10 tot 18 Maart van Assuan naar Cairo. Onderweg zullen de I.O.C.-leden aan excursies naar Egyptische oudheden deelnemen. Indien men het oor in dit interna tionale milieu te luisteren legt wordt het duidelijk, dat de meeste leden van het I.O.C. voorstanders zijn van de organisatie der Olympische Spelen te Tokio. Woensdag heeft graaf De Baillet Latour, president van het I.O.C.een telegram van den burgemeester van Tokio onvangen, waarin 7/erd verklaard dat de burgers van de hoofdstad van Japan alles doen, ten einde de Spelen van 1940 te doen slagen. In het tele gram wordt aan het I.O.C. om sympathie en steun gevraagd, op dat alle moeilijkheden ten aanzien van de organisatie kunnen' wor den overwonnen. Het hoofd van de Japansche delegatie, prof. Kano, legde een verklaring af, waarin hij dui delijk liet uitkomen, dat. het I.O.C. zelfmoord zou plegen, indien dit college zou besluiten de Spelen van 1940 Tokio af te nemen. In dien het I.O.C. zijn belofte niet zou nako men, zal geen land ter wereld meer in staat zijn, in de toekomst de Spelen te organisee- ren. Intusschen schijnt men te Cairo toch wel duidelijk onderscheid te maken tusschen de winter- en zomerspelen. Prof. Kano zei in dit verband: „De zomerspelen zullen, het koste wat 'net kost, in ieder geval te Tokio moeten worden gehouden". Het I.O.C zal de voorbereidingen, door Ja pan ten aanzien van de Winterspelen ge troffen, nader bestudeeren. En dan is er nog de moeilijkheid van de amateurkwestie ten aanzien van de Ski-leeraren, waaromtrent tijdens het- onlangs te Helsingsfors gehouden F.I S.-congres een duidelijke uitspraak geval len is. Het I.O.C. zou, indien wij de stem ming te Cairo juist aanvoelen, Japan willen adviseeren de Winterspelen op te geven, en deze dan aan Noorwegen te geven, mits de F.I.S. op haar besluit van Helsingfors terug komt. In dit verband iseen bericht uit Oslo op merkelijk te noemen. Dezer dagen is nl. het Noorsch Olympisch Comité bijeengekomen met vertegenwoordigers der sportbonden. Noorwegen's wensch om de Winterspelen over te nemen, werd nog eens officieel vastgelegd; het spreekt vanzelf, dat men de organisatie der Spelen slechts dan zal verlangen, in dien Japan zich zal terugtrekken. De eerste bijeenkomst werd een grootsche demonstratie voor de Olympische idee en tegelijk een indrukwekkende plechtigheid voor den onlangs overleden eere-president baron Pierre de Coubertin. Het Operagebouw was fraai met vlaggen en bloemen versierd, toen koning Faroek de bijeenkomst officieel opende. Minister Barakat Pascha sprak de hoop uit, dat deze bijeenkomst een stimulans zou moeten zijn voor de bevordering van de licha melijke ontwikkeling en den bloei van de sport in Egypte, Graaf De Baillet Latour zei o.m. dat Egyp te met zijn tot in den tijd van de Pharao's reikende cultuur, uitstekend geschikt was om de leden van het Internationaal Olympisch Comité in het jaar, waarin de schepper van de moderne Olympische Spelen is overleden, te vereenigen. Dat deze bijeenkomst op Afri- kaanschen bodem plaats heeft, dat de Spelen der a.s. Olympiade in Azië worden gehou den en dat de belangstelling in Centraal- en Zuid-Amerika steeds toeneemt, zijn even zooveel bewijzen voor de stelling, dat de droom van De Coubertin meer en meer ver wezenlijkt en dat, de Olympische gedachte over alle werelddeelen verbreid wordt. Op het oogenblik kan de door de Olympi sche beginselen geregeerde sport de rol ver vullen, die De Coubertin haar had toebedacht; de verheffing van het zedelijk niveau van de jeugd der wereld. TAFELTENNIS. IIAARLEMSCHE TAFELTENNISBOND. Aan alle bestuursleden, cassières en orde commissarissen etc. wordt verzocht, Zater dagavond zeven uur aanwezig te zijn bij het Krelagehuis. Leidschevaart 8 te Haarlem, ten einde mede te werken en instructies te ont vangen voor de Nederlandsche kampioen schappen, welke Zondag 13 Maart in dit ge bouw gehouden worden. Bij verhindering (men gelieve zich zooveel mogelijk vrij te maken), gelieve men Zon dagochtend zeven uur aanwezig te zijn. Voor de cassières geldt in dit geval acht uur des Zondagsmorgens.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8