De „Anschluss" heeft zich voltrokken HET NIEUWE AVONDBLAD Oostenrijk bij Duitschland ingelijfd Volksstemming op 10 April vastgesteld Hiaat iaat „fytas" - Haimsttaat 11-21 IJMUIDEN Bondspresident Miklas afgetreden Had ik 't maar geweten, komt achteraan. 23e JAARGANG No. 112 MAANDAG 14 MAART 1938 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTENper week 12Va ets., per maand 56 cents* p. kwartaal f 1.65. Geen incasso kosten. Losse nummers 3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmulden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN1—6 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN- EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet o£ oog ƒ200.beide leden duim f 100.een lid duim 50.alle leden wijsvinger 60.— één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger 5.arm-of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een. ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Om het damkampioenschap van Nederland. B. Dukel wint van P. J. van Dartelen. Zaterdag' is in Hotel Parkzicht te Amster dam de zesde ronde gespeeld om het persoon lijk damkampioenschap van Nederland. De uitslagen dezer ronde luiden als volgt: C. SuykH. Kinnegin 02 P. J. v. Dartelen—B. Dukel 02 J. H. Vos—A. Ligthart 2—0 A. K. W. DammeF. Raman 11 R. C. KellerA. de Graag 20 C. J. LochtenbergW. Rustenburg 1—1' Het eerst viel de 'beslissing in de partij Vos—Ligthart. Na gecompliceerd openingsspel drong Vos met "wit op de velden 24 en 29. En Ligthart vol ondernemingslust speelde met zwart een stuk naar veld 28. Een uiterst gecompliceerd middenspel, dat het uiterste van beide spelers en veel tijd verg de. Het was een groote teleurstelling in zoo'n kansrijke stelling, maar wel verklaarbaar, dat Ligthart den tijd overschreed, en zoodoende de partij op de klok verloor. Suyk en Kinnegin speelden een hekstelling partij, waarin Suyk de hekstelling innam. Kinnegin kon echter een hechte centrumstel- lïng opbouwen en .Suyk wien het om compli caties te doen was, aanvaardde een opsluiting van den korten vleugel. Dat was zijn ongeluk, want na eenige zetten kwam hij in een stand, waarin schijfverlies niet meer te ontkomen was. De stellingen waren toen contactloos en zonder veel moeite won de kleine Rotter dammer. Van Dartelen loopt het dit tournooi niet mee. Hij is de hekkesluiter met drie punten, doch hij had met een klein beetje geluk even goed 7 punten kunnen hebben. Het gehalte der door hem in dit tournooi gespeelde par tijen is van dien aard, dat hem meer toekomt dan de onderste plaats. Tegen Dukel aanvaardde van Dartelen met opzet, om zich kansrijk spel te verschaffen eenig nadeel in de opening. De IJmuidenaar bouwde dit voordeeltje op, en toen van Darte len in hevigen tijdnood nog één zwakke zet deed, had Dukel zelfs belangrijk voordeel in de positie. Onder dezen druk is het wel eenigs- zins verklaarbaar, dat van Dartelen een vrij eenvoudigen damzet openspeelde. Dukel won toen op slag. Er zijn thans nog vijf ronden te spelen en de stand luidt: gesp.gew.rem.verl.pnt. R, C. Keiler J. H. Vos B. Dukel H. Kinnegin W. Rustenburg F. Raman A. Ligthart A. K. W. Darnrne C. Suyk A. de Graag C. J. Lochtenberg P. J. v. Dartelen Zaterdag en Zondag zullen de wedstrijden worden voortgezet. Gisteren werd niet ge speeld. PROPAGANDA-AVOND „JULIANA". De Chr. Muziekvereeniging „Juliana" houdt a.s. Donderdagavond een propaganda-avond in het Herv. Vereenigingsgebouw, Kalver- straat. De avond zal worden doorgebracht met mu ziek, zang en declamatie. GEREF. JEUGDCENTRALE. De jaarlijksche bijeenkomst voor de jeug dige leden der Geref. Jeugdcentrale wordt a.s. Dinsdagavond gehouden in de Geref. Kerk, IJmuiden-Oost. Er zal een film vertoond worden van de jongenskampen der Geref. jeugdbeweging. ORGELBOUW GEREF. KERK. De commissie voor den bouw van een nieuw orgel in de Gereformeerde Kerk te IJmuiden- Oost is met haar taak thans zoover gevor derd, dat in samenwerking met deskundigen een nieuw orgel is besteld. De bezittingen van het Orgelfonds en de toegezegde bedragen zijn voldoende, om buiten bezwaar der kerkelijke financiën het nieuwe orgel te laten bouwen. Het oude orgel is inmiddels reeds afgebro ken en zal na te zijn gerepareerd, in gebruik worden genomen in de kleine Gereformeerde kerk te Daarle OOv.ri DE VERGROOTING VAN DEN RIJKS- VISCHAFSLAG. Zooals wij reeds hebben gemeld zal de over dekte halruimte van het Staatsvisschershaven- bedrijf dit jaar aanzienlijk worden uitgebreid. Naar wij thans vernemen, zal spoedig met dit werk begonnen worden. De vorige week hebben de eigenaars van de pakhuizen aan de Tegel tjesmarkt de aanzeg ging gekregen, dat deze pakhuizen 1 April a.s. ontruimd moeten zijn. In plaats van bedoelde tijdelijke gebouwtjes zullen door het Rijk bij de uitbreiding permanente pakhuizen worden bijgebouwd. l^AIN hel balcon van de bondskanselarij te Weenen is Zondag avond de inlijving van Oostenrijk bij Duitschland gepro clameerd. Hierbij werd de „Anschluss"-wet bekend gemaakt, die als volgt luidt Art. 1. Oostenrijk is een land van bet Duitsehe Rijk. Art. 2. Zondag 10 April 1938 zal een vrije en geheime volks stemming worden gehouden over de weder-vereeni- ging van Oostenrijk met het Duitsehe Rijk. Hieraan zullen alle Duitsehe mannen en vrouwen in Oosten rijk, ouder dan twinitg jaar, deelnemen. Art. 3. Bij de volksstemming beslist de meerderheid van stemmen. Art. 4. De maatregelen, noodig tot het doorvoeren van deze wet zullen bij decreet worden vastgesteld. Art. 5. Deze wet wordt van kracht op den dag van afkondi ging. Met het uitvoeren wordt de Bondsregeering belast. Seyss Inquart, Glaise Horstenau, Wolf, Hueber, Menghin, Jury, Neumayer, Reinthaler en Fischboeck hebben deze wet onderteekend. Op verzoek van bondskanselier Seyss Inquart heeft presi dent Miklas zijn functies neergelegd. Seyss Inquart zal de ambtsbevoegdheden van Miklas overnemen. De ontslagbrief van den bondspresident Miklas is op 13 Maart gedateerd. Het is op grond van artikel 77 van de Grondwet, dat de bevoegdheden van den Bondspresident zijn overgedragen aan den nieuwen Bondskanselier. Hitler, die Zaterdag op Oostenrijkschen bodem is aan gekomen en vermoedelijk morgen te Weenen zal arriveeren, heeft de opperste leiding van het Oostenrijksche bondsleger op zich genomen. Naar aanleiding van het feit, dat de Groote Fascistische Raad het optreden der Duitsehe Rijksregeering heeft goed gekeurd, heeft Hitier Zondag aan Mussolini het volgende telegram gezonden: „Aan Zijne Excellentie, den Italiaanschen minister-presi dent en Duce van het fascistische Italië, Benito Mussolini. Mussolini. Ik zal dit nooit van U vergeten, Adolf Hitler.'' Naar Ilavas meldt zijn de gezanten van Oostenrijk te Parijs, Londen en Praag met verlof gezonden. BEVERWIJK KNOEIWERK IS DUURDER, neem geen risico, uw BEDDEN, MATRASSEN EN STOELEN REPAREEREN. Veeren bedden 3-deelig maken, in één dag terug. TELEFOON 5205 IJMUIDEN-OOST. (Adv. Ingez. Med.) Wilhelm Miklas. Buerckel reorganiseert de Oosten rijksche N.S. D.A. P. Naar het D. N. B. uit Linz meldt heeft de Füher voorts de volgende verordening uitgevaardigd 1. Ik belast gouwleider Bürckel van de Saarpfaltz met de reorganisatie van de N. S. D. A. P. in Oostenrijk. 2. Gouwleider Bürckel is derhalve belast met de commissarische leiding' van de N. S. D. A. P. in Oostenrijk. Ook moet hij de voorbereiding van de volkstemming treffen. 3. Ik heb gouwleider Bürckel ge machtigd de maatregelen te nemen, welke hij voor zijn taak noodig oor deelt. w.g. Adolf Hitler. Bondsleger onder Hitier. De verordening, waarbij Hitier zich met de opperste leiding van het leger belast luidt als volgt: 1. De Oostenrijksche bondsregeering heeft zoo juist door een wet de hereeniging van Oostenrijk met het Duitsehe rijk besloten. De Duitsehe regeering heeft heden bij een wet dit besluit erkend. 2. Ik bepaal op grond hiervan dat het Oostenrijksche bondsleger als onderdeel van het Duitsehe leger met ingang van heden on der mijn bevel komt. 3. Met de bevelvoering van de nieuwe Duit sehe weermacht in Oostenrijk belast ik den generaal der infanterie Von Bock, comman dant van het achtste leger. 4. Alle leden van het Oostenrijksche bonds leger moeten onverwijld door den opperbe velhebber beëedigd worden, zij zullen den eed aan mij afleggen. Generaal Von Bock moet onmiddellijk de noodige maatregelen nemen. w.g. Adolf Hitler. De Führer in zijn geboorteplaats. Adolf Hitler heeft zich Zaterdag per auto naar Oostenrijk, dat, zooals men weet, zijn ge boorteland is, begeven. In het plaatsje Brau- nau, waar hij geboren werd, hield hij stil. De geheele bevolking van het plaatsje was op de been en de Führer had enthousiaste toejuichingen in ontvangst te nemen. Vervolgens zette Hitier den tocht voort naar Linz. Langs den geheelen weg van Braunau naar Linz, aldus Havas, viel Hitler in alle ste den en dorpen, welke hij passeerde, een enor me ovatie ten deel. In de stad Linz heerschte een groote geest drift. De kreten „Sieg heil" en „Ein volk, ein Reich" waren niet van de lucht. Honderden oorlogsvliegtuigen cirkelden boven de stad. Op het balcon van het raadhuis voerden verschil lende personen het woord voor den microfoon, Zoo zeide Himmler, de chef der Duitsehe rijkspolitie o.a.: „Heden vieren wij den terug keer van onzen Führer in zijn groote vader land, in het land, dat hem zag geboren wor den". Volledig uitgeruste Duitsehe troepen ston den op het plein voor het stadhuis opgesteld. Aankomst te Linz. Tegen den avond arriveerde de Führer te Linz, de stad, welke sinds het begin van het Hitlerbewind in Duitschland steeds een haard van het nationaal socialisme was. De aan komst speelde zich af te midden van een on beschrijfelijke geestdrift, aldus vervolgt Havas. Het stadhuis was schitterend met schijnwer pers verlicht. Toen Hitler van het vliegveld komend, het stadscentrum naderde, deelde de radio-omroeper mede, dat de auto van den Führer slechts stapvoets vooruit kwam. Zoo dicht werd zijn wagen door de menigte om stuwd. Tevens gelastte de omroeper, dat de illuminatie der stad geheel zou worden ont stoken. Op een quasi schertsenden toon merkte hij op, dat er ook winkelétalages niet verlicht waren, en hij voegde hieraan, toe, dat men la ter zal weten, waar men zijn inkoopen zal moeten doen. Hitier werd verwelkomd door bondskanselier dr. Seyss Inquart, vice-kanselier Gleise Hor stenau, Eigruber, Landeshauptmann van Op- per-Oostenrijk en den burgemeester van Linz (Zie ook elders in dit nummer). De Kennemers—D. W. V. (0—2) D. W. V. kampioen. Ten aanschouwe van naar schatting ruim 5000 toeschouwers, onder wie een 1500-tal D.W.V.-supporters. is Kennemers met 20 ten onder gegaan tegen de Nieuwendammers, waardoor de benjamin van deze af deeling de kampioensvlag kon hijschen. D.W.V. kreeg met deze overwinning mis schien iets meer, dan haar toekwam. Dit elftal maakte niet den indruk van een kampioens- ploeg, maar gelet op de op het spel staande belangen mochten verzachtende omstandig heden gelden. Ook Kennemers, die evenveel belang bij een overwinning of gelijk spel hadden, konden zich vooral voor de rust niet aan de zenuwachtige stemming onttrekken, waaronder ook D.W.V.'s spel leed. Zoo was het voor de rust een wed strijd, die, behoudens enkele momenten wei nig aantrekkelijks bood, hoewel de spanning veel vergoedde. De rechtsbuiten Sinkeldam gaf hun echter veel werk, want herhaaldelijk passeerde deze geroutineerde speler 'Van der Wal, om dan met goede voorzetten kansen te scheppen voor zijn binnenspelers, die echter te ver achter de voorhoede aanzwierven om daarvan gebruik te -maken. De middenvoor wist evenmin hier van te profiteeren. De fraaie ipasses en hoek schoppen, die van Sinkeldam's voeten kwamen vormden telkens weer een directe bedreiging van het Kennemers-doel. Sinkeldam was in dezen wedstrijd dan ook ongetwijfeld een dei- beste spelers van het veld. Het spel van Ooms op den linkervleugel zal velen ongetwijfeld tegen gevallen zijn, al dient vooropgesteld te worden, dat hij door Veen stra geducht bewaakt werd. Na de rust ver wisselde Ooms dan ook van plaats met Porte, wat echter lang geen verbetering was. Daar Porte lang zoo gevaarlijk niet was als Ooms, kon Veenstra zich hoe langer hoe meer aan het voeden van zijn voorhoede wijden, die er jammer genoeg weinig van terecht bracht. Geen enkel behoorlijk schot heeft doelman Sinkeldam te verwerken gehad, Ook de voort durende stormloopen na de rust van de Ken nemers op het doel van D.W.V. konden het zoo zeer gewenschte succes niet brengen. Steeds maar weer werd de voorhoede opge stuwd, maar niets wilde lukken, temeer daar de verdediging bijna uit geheel D.W.V. bestond, die iedere scoringskans belette. Deze periode van overwicht wist de Kennemers-voorhoede echter niet uit te buiten en zooals het zoo dikwijls gaat in deze situaties, het succes kwam juist aan den tegenovergestelde!! kant: een schitterende kopbal van Monteban was voor Van Urk, die zijn doel weer uitstekend heeft verdedigd, te machtig. Even slechts hadden de D.W.V.-ers de wat ontmoedigde Beverwijkers in hun macht, maar in staat om hen er onder te houden waren zij niet. Alles werd op den aanval gezet, maar de tijd was tekort om nog succes te hebben. Toen de heer M. C. Bos het einde aankondigde, hadden de bezoekers een 20 overwinning en het kam pioenschap behaald. Het laatste doelpunt was het uiteindelijk, dat de D.W.V.-aanhangers in beroering bracht, want nauwelijks had de scheidsrechter voor de laatste maal gefloten of het veld werd overstroomd, de spelers gin gen de hoogte in en werden in triomf naar de kleedkamer gedragen. Over den wedstrijd nog het volgende: Na den aftrap zijn de eerste aanvallen voor D.W.V., waarbij eens juist naast wordt gescho ten. Het samenspel is bij de bezoekers beter verzorgd, waardoor zij iets in de meerderheid komen. Twee corners achter elkaar genomen leveren echter niets op. Een tweetal vrije schoppen op het D.W.V.-doel is voorloopig het eenigste gevaar voor de bezoekers. Van Urk weet door juist op tijd uit te loopen een ge vaarlijken aanval te onderscheppen. Aan den anderen kant geeft Heideman een voorzet, die van het houtwerk weer in het veld springt. Er is echter niemand hij, die f^ervan weet te pro fiteeren. D.W.V. blijft sterker, maar de K- verdediging is goed op dreef en wijst iederen aanval af. Vlak voor de rust bereikt de snel naar bin nengekomen Sinkeldam juist even eerder het leder dan Dinkla en Van Urk en via de doel man verdwijnt de bal in het net (01). Van Urk is bij de botsing gewond geraakt en wordt in de resteerende minuten vervan gen door Veenstra, zoodat de Kennemers dB eerste helft, waarin weinig van goed voetbal te genieten was, met tien man uitspelen. Na de hervatting nemen de Kennemers het spel in handen. Een voorzet van Heideman gaat langs het doel, maar er is niemand bij om den bal het beslissende tikje te geven. Hoope zet opnieuw het leder voor en met de grootste moeite kan de bal wegge vverkt wor den. Deze aanval was blijkbaar het sein voor een offensief op het D.W.V.-doel. Goed ge steund door de middenlinie komen de gast- heeren steeds weer terug en Sinkeldam moet meermalen handelend optreden, wat hem echter goed afgaat. De uit drie man bestaan de voorhoede der Amsterdammers zit ook niet stil en probeert met snelle uitvallen den voor sprong te vergrooten. Een voorzet van Sinkel dam vliegt van het houtwerk af het veld weer in. Aan den anderen kant weet Steeman bijna de nartijen op gelijken voet te brengen, maar op het beslissende moment gooit doelman Sin keldam zich voor de voeten van den Kenne- mer. Twee corners op het D.W.V.-doel leveren niets op. De tijd verstrijkt meer en meer, maar niets wil bij kennemers lukken. Een paar mi nuten voor het einde vergroot Monteban met een kopbal den voorsprong tot 2n

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1